11187. Vrijdag 14 Augustus. A°. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 13 Augustus. JF* euilleton. Een Romeinsche Schoone. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COTJRANT: Yoor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRUS ©B:« j» JO^VRRTENTTBN Van 1 6 regels f 1.05. I-ders 3gel meer f 0.17 Grootere letters naar plaatsruimte. - Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Door Burg. en Weths. alhier, zün, in ver band met de grensuitbreiding dezer gemeente, benoemd tot ambtenaren ter gemeente-secre tarie, afaeeling financiën, de heeren F. W. Hasselbach en J. J. Delfos. Btnoemd is tot leeraar in de staats wetenschappen aan de hoogere burgerschool te Sneek dr. mr. H. J. Romeyn, alhier. Tot onderwijzer aan de R.-K. parochiale school alhier is benoemd de heer J. F. Luycx, onderwijzer te Utrecht. Gedurende de 2de helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden: Seegers, Alkmaar; G. V. d. Berg, Enk huizen; L. De Vreede, P. W. Meihuizen, 's-Gravenhage; J. De Wit, Leiden; G. Voor ham, Rolde; Wed. Taets, Rotterdam; G. Geuls, niet vermeld. BriefkaartenW. Brijnen, H. Van Scheudel, Amsterdam; Broomans, 's-Gravenhage; P. J. Mulder, F. Bredius, Rotterdam; Brieven, verzonden geweest naar het Buiten land: A. Müller, Frankfort a/d. M.H. L. Van Velsenaar, Cairo; Lepers, Tourcoing; C. Krabbe, Genève. Volgens de „Tel." heeft dr. J. M. W. Kramer, alhier, zijne benoeming tot derden geneesheer in het krankzinnigengesticht „Reinier van Arkel" te 's-Bertogenbosch aan genomen. Aan den Rijndijk, onder Zoeterwoude, is door eenige geestelijke zusters uit Voor schoten een R.-K. bewaarschool en een naai en breischool geopend. Met 1 Januari 1897 zijn aan de beurt van aftreding als lid van het College van Zetters der gemeente Leiderdorp, de heeren P. Rijnsburger en N. Koot. Bij het vormei Je kon. besluit tot het verlagen der Rijksbijdrage ten behoeve van de bijzondere school in de Bronckhorststraat te Koord wijk van het R.-K. kerkbestuur der Parochie van den H. Jeroen aldaar van 'f 1066.6572 tot f 1033.33, is beslist, dat nadere bewijzen van het schoolbestuur omtrent de onjuistheiJ van door hem ter voldoening aan het betrekkelijk wettelijk voorschrift ver strekte mededeelingen nopens vacatures en veranderingen in het onderwijzend personeel niet kunnen toegelaten worden. Morgen komen voor herhalings oefenin gen bij hun corps onder de wapenen de miliciens der lichting 1893 van de 2de en 4de batterij en 1ste trein-compagnie van het 2do reg. veld-art. te 's-Hage en van de 5de batt. te Leiden, zoomede die der lichting 1894, behoorende tot de 1ste compagnie van het corps pantserfort-artill., in garnizoen te Den Helder. Ds. Schuurman, te Alfen aan den Rijn, komt voor op het drietal voor pred. bij de Geref. gem. te Temeuzen. Het Kamerlid HafFmans vei toeft tijdelijk te Ems. De correspondent van de „H. Ct.," die hem daar opmerkte, beweert, dat hij zeer mis troostig keek. Te 's-Gravenhage is overleden, in ruim 39-jarigen ouderdom, de heer J. W. Retgers, oud-ingenieur bij het Nederl.-Indisch mijn wezen. Te Scbeveningen worden pogingen aan gewend tot stichting van een R.-K. Jongens school. De mannen, die aan den Tiendaagschen Veldtocht hebben deelgenomen, thans te 's-Gra venhage nog slechts weinigen in aantal en uiteraard ouden van dagen, werden gisteren door een commissie van vaderlandslievende mannen, die Neerlands heldenfeiten in her innering houden, in de gelegenheid gesteld den slag van Bautersem en Leuven te her denken. Het hoofddoel van dezen gedenkdag was een betoogiog voor het standbeeld van den opperbevelhebber der troepen, koning Willem II, op het Buitenhof. Dit plein stond gistermiddag zwart van de menschen op het oogenblik, dat de oud-strijders in optocht met muziek der veldartillerie door de straten ge trokken, voor het gedenkteeken halt bielden om de nagedachtenis van den vorstelijken legeraanvoerder te huldigen. Dit geschiedde door de aanhechting aan liet beeld van een lauwerkrans, voorzien van de nationale linten en het lint van het Metalen Kruis, onder de tonen van het Wilhelmus en het Wien Neèr- landsch tloed. De president der 3de sectie van het „Meta len Kruis" sprak eenige woorden op dezen 65 jarigen gedenkdag der overwinning bij Leuven en van hulde aan den toenmaligen prins van Oranje; daarna zetten de oud- stryders, onder wie zich ook een marketent ster uit die dagen bevond, in rijtuigen, den tocht door de stad voort, omstuwd door een grooto menigte. Op verschillende plaatsen werden de be jaarde feestgangers luide toegejuicht. Zij werden ten slotte in het restaurant-Van Z^oen aan een feestiisch vereenigd. De menigte, die met den stoet medeliep, dreigde, voor-.l in nauwe straten en pooi ten, de orde van den optocht te verstoren. Bedankt is voor het beroep naar de Ked. Herv. gem. te De Lier door ds. Th. G. C. Riippard, pred. te Zuilichem. De heeren J. F. L. Blankenberg, H. J. Da Dompierre de Chauf6pié en jhr. mr. H. Smissaert, te Amsterdam, zullen trachten samen te stellen een algemeen beredeneerd overzicht der liefdadigheid in Nederland. Hun bedoeling is, om voor ieder, die belang stelt in do zorg voor behoeftigen en die den weg wil leuren kennen om tegemoet te komen in bepaalde vormen van nood, ellende, zi-.kte, lichaamsgebreken, enz., een gids samen te stellen, waardoor hij zoo mogelijk in eigen omgeving in staat zal zijn de gewenschto hulp te verleenen, waar hij dit nooiig acht. Deze gids zal dus moeten omvatten de liefdadige instellingen der burgerlijke gemeenten, kerk genootschappen en bijzondere vereenigingen, waarvoor genoemde heeren de hulp der burge meesters inroepen. Gtkozen is tot lid van den gemeenteraad te Weststellingwerf de heer Visser (anti-rev.) met 138 stemmen. De heer Dijkstra (lib.) ver kreeg 55, de heer Rameijer (soc.-dem.) 74 stemmen. Den 18den Aug. a. s. zullen van het instr.-bat. te Kampen ter versterking der kaders, naar de reg. inf. vertrekken 30 korp.- titulair. In verband daarmede zijn tegen 19 en 20 Aug. 50 jongelingen opgeroepen om dienst te nemen. H. M. de Koningin-Regentes heeft aan het bestuur der feestcommissie voor 31 Aug. te Baarn welwillend toestemming verleend om met den historisch-allegorischen optocht der Baarnsche vereenigingen langs het paleis Soestdyk te mogen trekken, om H. M. de Koningin op Hd. verjaardag te komen be groeten. Dit zal des namiddags te halftwee plaats hebben. Door den minister van oorlog is het gevoelen gevraagd van de militaire autori teiten, of het wenschelyk zou zyn den vaan drigs gelegenheid te openen om tot reserve luitenant te worden benoemd en zulks al dan niet na het afleggen van een examen. Hierbij zal op hun maatschappelijke positie moeten worden gelet, terwijl in het oog dient gehou den te worden, dat zij zouden moeten kunnen opklimmen tot den rang van reserve-kapitein. Heden werd te Alkmaar een groote ver gadering van boeren gehouden tot de oprich ting van eon „Provincialen Noord-Hollandschen Boerenbond." Professor Forster, uit Amsterdam, is te Straatsburg, behalve tot boogleeraar in de hygiëne, tevens tot directeur van het instituut voor hygiëne en bacteriologie benoemd. In de laatst gehouden vergadering van de Rotterdamsche Kamer van Koophandel deelde do heer Lucardie mede, dat de com missie, die met het bestuur van den Boot- werkersbond in overleg is getreden over de quaestie van het vestigen van een arbeids raad daar ter stede, aan het bestuur van dien Bond den 4den Juli eenige punten heeft medegedeeld, die als grondslag van het op treden van zulk een raad zouden kunnen dienst d09n. Niettegenstaande den 23sten Juli nogmaals om antwoord is verzocht, heeft de commissie van dat bestuur tot nu toe niets vernomen. ZU is zonder bericht. Volgens bericht in de bladen zou het bestuur aanstaanden Zondag de zaak in overweging nemen, en, zeide spr., het is nu maar te hopen, dat de door de commissie gestelde voorwaarden worden aan genomen, opdat door het instellen van een arbeidsraad een einde kunne komen aan werkstakingen te Rotterdam. Gisteren maakten wjj reeds melding van de onderscheiding, den Commissaris der Koningin in Limburg ten deel gevallen. De Breve, waart jj de Paus motu propria jhr. Ruys de Beerenbrouck benoemde tot RiJder-Grootkruis in de orde van den H. Gregorius den Grooten, als blyk van waar- daering voor bewezen diensten jegens Kerk en Staat, werd, zoo vermeldt de „Tijd", door mgr. Lorenzelli, die daartoe op zyn terugreis van Luxemburg eenige uren te Maastricht vei toefde, persoonlijk aan den benoemde ter hand gesteld. De apostolische internuntius deed de over handiging vergezeld gaan van z\jn geluk- wenschen. Tegelijkertijd boden eenige vrienden van den heer Ruys hem de versierselen aan grootkruis en lint van bovengenoemde hooge onderscheiding. Zooals men weet, was de heer Ruys reeds commandeur. Nederland telt thans drie Ridders Groot kruis dezer pauselijke orde, nl. de heeren: baron Van Brienen, graaf Du Monceau en jhr. Ruys de Beerenbrouck. - In de gisteren te Middelburg gehouden zitting van de synode der Gereformeerde Kerken kwam in behandeling „de opleiding tot den dienst des Woords". Prof. dr. H. Bavinck bracht namens de commissie van adviseurs praeadvies uit over een hiertoe ingekomen rapport en wel voor zoover dit het nauwe verband raakt tusschen de Gere formeerde Kerken en de Vrjje Universiteit, be paaldelijk haar theologische faculteit. Het praeadvies is: dit rapport als onbevredigend en onaannemelijk te verwerpen en wel op grond, dat het onderscheid tusschen aard en doel van theol. school en theol. faculteit er eerst wel in erkend, maar niet in gehand haafd is; dat het beginsel van vrije studie er in wordt miskend, de wyzè van examinatie, die het voorstelt, onkerkelijk is; aan de wetenschappelijke eischen te kort doet; een wijziging van art. 2 der statuten der Ver- eeniging voor hooger onderwijs op geref. grondslag voorstelt, die, hoe goed wellicht ook bedoeld, met het wezen der Vrije Uni versiteit niet is overeen te brengen; en ein delijk het verband tusschen de kerken en de Universiteit derwijs wil leggen, als noch de kerken noch de Vrije Universiteit het mogen eischen. Ten slotte luidt de conclusie om het bestaande verband in statu quo te laten, geen nieuwe deputaten ad hoe te benoemen, maar de zaak voor een nieuwe regeling aan de overdenking der kerken te laten. Dr. Franssen en prof. Lindeboom konden zich met dit praeadvies niet vereenigen. De laatste wilde de zoo noodige zaak in een nauwer verband niet wederom zien uitgesteld en verdedigde het rapport op grond dat het uitgaat van de in 1893 op de synode te Dordrecht gegeven opdrachtde meerdere gelijkmaking van studie en examina; en van het beginsel: dat de kerken zelf beoordeelen, wat noodig is voor hare aanstaande leeraren. Prof. Rutgers antwoordde uitvoerig op de gemaakte opmerkingen. Hy wees er o. m. op, dat de deputaten in zake de opleiding zich beter aan hun mandaat zouden hebben ge houden, als zy eerst beter hadden nagegaan, in welk opzicht studie en examina aan de Theol. School en Vrye Universiteit verschillen, en dan o. a. het verschil in studietijd op den voorgrond hadden gesteld; dat de deputaten door hun rapport, blijkens het spreken van prof. Lindeboom, de Vrye Universiteit eigen lijk tot eene 2de Theol. school willen ver vormen, mits dan niet door de kerken onder houden; dat het secundaire deel der Vrye Universiteit, nl. de practische vorming, geheel is miskend, terwijl de best wetenschappelijke toch eigenlijk ook de meest practische oplei ding is. Spreker diong er ten slotte op aan, de conclusie der commissie, met betrekking tot hst niet weer benoemen van deputaten, wel aan te nemen, opdat allengs in den boezem der kerken zelf meer overtuiging in deze gehsele aangelegenheid kome; wat veel beter is dan dat nu eene meerderheid voor het eea of ander plan gewonnen worde, wijl dan nu toch eene meerderheid zou overblijven, die zich daartegen allicht zou verzetten. De minister van buitenlandsche zaken brengt rer kennis van belanghebbenden dat, bijjkens bericht van den consul te Bombay, sedert 1 Juli 11. katoenen manufacturen (cotton manufactures) by invoer in Britsch-Indiö zijn belast met 3ya pCt. ad valorem. Onder dit hoofd ztjn o. a. begrepen katoenen dekens, ook al zijn zij voorzien van een smallen rand van zyde of wol, geweven of geborduurd. Van het instructie-bataljon te Kampen hebben voldaan aan het overgangsexamen van het leta naar het 2de studiejaar van den cur sus de sergeanten J. P. Nagtegaal, G. H. HoDing, O. H. G. Gelderman, M. J. Van Löben Seis, H. L. K. M. Schieffelers, C. E. "W. baron Van Voorst tot Voorst, A. G. P. Slors, H. W. J. Den Berger, F. W. P. Clignett en J. Evers. Afgewezen 3. Eón moet her-examen doen, ter wijl 2, door ziekte verhinderd geweest, later examen zullen doen. 3t. ;.tsexamen voor de universiteit. Facul teiten der godgeleerdheid, enz. 9 cand.; toe gelaten Ie heeren: L. F. A. M. Van Ogtrop, G. Parser, A. H. J. I. Ter windt en E. B. F. F. Wittert van Hoogland. Faculteiten der geneeskunde, enz. 3 cand. toegelaten de heer L. C. Wolff. Het examen wordt voortgezet met 2 candi date n. De heer E. C. Van Stapele, te Bergen- op-Zoom, is benoemd tot onderdirecteur van „Nederlandsch Mettray". Do minister van financiën- brengt ter kennis van ambtenaren der directe bel., invoeir. en acc., die voor de vervulling van ontvang kantoren in aanmerking kunnen komen en verlangen benoemd te worden tot ontvanger der invoorr. en acc. te Vlissingen, dat zij Öaar70or nog tot 1 September a. s. oen adres kunnen indienen, onverschillig of zij overigens tot mededinging naar een kantoor der zevende klasse bevoegd zjjn. Te Franeker is een vergadering gehou Jen van voorstanders der socialistische beweging, ten doel hebbende de uitgave voor te bereiden van een volksblad in de richting der verga dering. De zaer merkbare achteruitgang van het socialisme in Friesland, aldus bericht de ,.N. R. Ct." moet aanleiding geweest zijn tot deze bijeenkomst. Ook uit andere gewesten, o. a. uit Holland, waren belangstellenden op gekomen. De minister van marine heeft den officier van gezondheid 2de kl. L. A. C. Van Wely, behoorende tot de rol van Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord en gedetacheerd aan boord vin Hr. Ms. schoener „Dolfijn" met 1 Sept. i. e. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den officier van gezondheid der 2de klasse W. A. Stork. 20) Hy sprak zijn bedreiging niet. Zwaar ade mend viel hy op het tabouretje neer, dat voor den schildersezel stond, en woelde met beide handen in zijn haar. Zyn oogen fonkelden en hy bewoog zich niet, toen GLibello een tijdje daarna de kamer uitging. Camilla merkte niets bijzonders aan haar vader op, maar dat kwam misschien wel doordat zij nog in haar gepeins was verdiept, waaruit by haar door zyn thuiskomst ten deele had gewekt. Zy zat met het eten op hem te wachten en had, omdat zij niets anders kon doen, den laatsten brief van Bilfredo nog eens doorgelezen. Nu rustten haar handen in haar schoot en zat ze naar den vroolyken blauwen hemel te kyken, terwijl zy allerlei luchtkasteelen bouwde voor de toekomst. Toen Ghibello haar zoo zag zitten, kostte het hem veel moeite zyn zelfbeheerscbing te bewaren en ook onder het eten was hy veel stiller dan anders. Bitterheid, woede tegen Bilfredo, dien hy toch nog tegen Spinola had verdedigd, vervulde zyn ziel. Toen hy later, in de huiskamer op en neer loopende, den brief van Bilfredo op haar werktafeltje zag liggen, zei hy*. Schrijft hy je, dat je hem elk oogenblik kunt verwachten? Je hoopt dus altydnogop een goeden uitslag? Och, lief kind, je hoopt, omdat jo de verborgen klippen niet kent. waar tegen het scheepje van je levensgeluk te pletter zal geslagen worden! Jullie plotseling opkomende liefde heeft 't my onmogelyk ge maakt je te waarschuwen en je op het gevaar te wyzen, waaraan je je blindelings gingt bloot stellen. Je hebt my niet gevraagd, waarom ik Bilfredo in de eerste plaats naar zyn vader verwees." Dat weet ik, papa", zei Camilla zachtjes, terwyl een donkere blos over haar gezicht trok. Zy sproDg op, sloeg haar armen om zyn hals en fluisterde, terwyl zy haar wang tegen zyn gezicht aandrukte: „Ik weetalles, papal Grootmoeder heeft het my op haar sterfbed verteld." Hy was zóó verbaasd, dat by zich uit haar omarming wilde losmaken, maar zy hield hem stevig vast, terwyl zy uitriep: Arme, lieve papal" En ondanks dat biyf je nog hopen," vroeg hy, nadat hy een beetje bekomen was van zyn verrassing en aandoening „Ik begryp je niet. Je kent toch de vooroordeelen der menschen. Waarop bouw je dan je hoop?" Op het geloof aan zyn liefde," ant woordde zy op vasten toon „God is de liefde; Hy zal het toch niet op my willen wreken, dat u myn moeder boven alles hebt liefgehad? Hy, Die de harten kent, zal niet willeD, dat Bilfredo en ik daarom lyden." Haar woorden vielen als vonken op zyn hart; hy had het wel uit willen gillen van pyn. Hy wilde evenwel nu niet verder gaan; allerminst baar tegenspreken, haar vertrouwen aan het wankelen brengen. Haar lot was immers ook nog niet beslist; bet was nog altyd mogelyk, dat in Bilfredo, nu hy alles wist, de liefde de overwinning behaalde. Zoo als iemand, die van een helling glydt, zich aan het gras tracht vast te heuden, zoo klemde hy zich aan die mogelykheid vast. Intusschen probeerde Bilfredo om aan zyn geliefde te schryven. Hy verscheurde beelwat velletjes papier voordat by een geschikten vorm had gevonden voor zyn bekentenis; by de gedachte aan de groote smart, die hy ging veroorzaken, moest hy telkens de pen neerleggen. Hy werd in zyn schryven gestoord door een bezoek, waarop hy absoluut niet ver dacht was. Antonio Spinola trad de kamer binnen. Hy zei tot hem op scbynbaar kal- men toon: Ik geloof, dat ik u stoor, maar voor hetgeen ik u te zoggen heb, heb ik niet veel tyd noodig." Bilfredo wees hem een stoel aan, waarop de schilder echter niet ging zitteD, maar voortging: Signor Ghibello heeft my, als een oud vriend, uw besluit meegedeeld van uw enga gement met signora Camilla te verbreken. Hy heeft my niet opgedragen naar u toe te gaan; hy weet niet eens, dat ik hier ben." Dan mag ik u ook zeker wel vragen met welk recht ge u met deze quaestie be moeit?" vroeg Bilfredo op hoogen toon. Met het recht van een maD, die niet zal dulden, dat signor Rosati een dame belee- digt, voor wie ik alle achting heb," antwoordde Spinola, uiteriyk zyn kalmte nog bewarend. „Nog weet signora Camilla niets van het verraad, dat u van plan zyt te plegen. Nog kan alles worden hersteld; de keus is nog aan u. Als u Camilla werkeiyk lief hebt, dan kunt u niet by uw besluit biyven." U stelt al byzonder veel belang in die dame," antwoordde Bilfredo op kouden toon, ofschoon zyn oogen vuur schoten. „U zult wel begrijpeD, dat ik daarom niet geneigd ben u een nadere verklaring van do zaak te geven." Een woeste vreugde flikkerde in de oogen van Spinola, terwyl hy uitriep: „Het doet my genoegen, dat u zoo scherp ziet. Ja, ik heb Camilla lief, en daarom eisch ik van u, dat u haar niet aan de bespottelyke voor oordeelen van uw stand opoffert. "Wilt u daarop uw woord geveD, ja of neen?" Bilfredo kruiste zyn armen over de borst en antwoordde niet; hy keek alleen zyn medeminnaar doordringend aan. U wilt dus niet?" siste deze. „Dan ver zoek ik u van dit adres van een myner vrienden het gewone gebruik te maken. Maar vandaag nog, als het u belieft." Hy legde een visitekaartje op een hoek der tafel en ging weg. Het was een kaartje van zyn vriend, den landschapschilder, Carlo Petrucht. Ah zoo, heeft hy haar liefl" mompelde Bilfredo, toen de schilder de deur achter zich had gesloten, en een oogenblik bekroop hem het verlangen zyn medeminnaar met den degen in de hand te bestryden. Maar die gedachte maakte al heel gauw plaats voor een andere. Als Spinola eens een goed schutter was? Hy trok aan de bel, schreef een klein briefje aan Emilio Morosini en ver socht don binnentredenden bediende datbiljo4 dadelijk te laten wegbrengen. Een uur daarna was zyn vriend al by hem. Ik had er wei een voorgevoel van, dat ik Ja al heel gauw in Rome zou terugzien, maar toch niet zóó gauw", z« hy, terwyl zyn neef de hand drukte. „Weet je nog ona déjeuner by Nazarril Maar wat z t je een somber gezichtI Wat ia er gebeurd? Ik luister." Hjj ging op zyn gemak op de canapé zitten en Bilfredo vertelde hem ronduit en zoo kort mogelijk wat er aan het handje was: zyn liefde voor Camilla, het verleden van haar vader en het bezoek van den schilder. Emilio liet hem alles vertellen zonder hem in de F9de te vallen; ondanks zyn groote lichtzinnigheid was hy, ten minste voor het oogenblik, onder den indruk van dat treurige verhaal. De quaestie is nu maar of jy je belasten wilt met de toebereidselon voor het duel met Spinola," zoo eindigde Bilfredo. Maar dat spreekt vanzelf, beste vriend," aotwoordde Emilio, terwyl hy een blik op het kaartje van Petruchi wierp, voordat ty hst in zyn zak stak. „De zaak kan zeker niet bijgelegd worden, wel?" Probeer het maar, ik ben er volstrekt niet op gesteld, bloed te zien vloeien," zei Bilfredo. „Die twee artisten zullen waar- schynlyk niet zoo bar goed op de hoogte zyn van zulke diDgen, sta hen met je raad by en Iaat alles zoo gunstig mogelyk zyn voor Spinola. My zyn plaats, tyd en wapenen onverschillig." (TVordt vfiTVf1""

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1