T>oii<flei*<I&g 6 Augustus. A0,1896 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Onze vestibule Feuilleton. N°. 11180 LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1.10. Franco per posts 1.40. Afzonderlijke Nommors - 0.05. PEIJS DEE ADVEBTEHTTËIT: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren bulten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. verheugt zich thans in een voortdurend regel matig bezotk; wij maken daaruit op, dat deze verandering eene goede verbetering is. Door de plaatsing van meer kastjes hopen wij aanstaande week het aantal platen nog uit te breiden en zoodoende de aantrekkelijkheid te verhoogen. Wij hebben echter een verzoek I De abonnés zeiven zouden zoo uitstekend kunnen mede werken, om dat kleine zaaltje te helpen illustreeren. Hoe menigmaal maakt bijv. een amateur-photograaf niet een kiekje", waard om door meerderen gezien te wordenphoto- grafen van beroep eveneens! Met genoegen zullen we die afbeeldingen ophangen, wanneer ze ons worden toegezonden! Wij noemen nu maar e9n voorbeeld; 't 6preekt vanzelf, dat kleinere voorwerpen ons ook welkom zijn! Een eigenaardige „haute nouveauté" bij voorbeeld I Zoofoende kan een goed, aantrekkelijk geheel gevormd worden. Wie zendt eens iets? Officieel© Kennisgevingen. Burgemeostor on Wothondera vao Leiden brengen ter algemeeno kennis, dat, naar aanleiding van de virai.dering der grenzen van de gemeente, eene buitengewone insckrgviiJg van leerlingen aan do Openbare Scholen der 8de eu 4de klhsee, bestemd voor min- en onvormogenden, zal plaa's hebben, van den llJen tot oa toet den 15dea Augustus e. k. en zu'ks uitsluitend voor de bewoners van het nieuwe gedeelte der gemeente; dat die inschrijving zal geschieden: in Let lokaal der school aan de Heerenstraat (hoofd do heer Th. DE VAN) voor de kinderen, woonachtig in dat godeelte der gemeente, dat van Zoeterwondc aan Leiden is overgega&D; in het lokaal der school Sdo kl. aan do Van-öor- "Werf-straat (noofd de heer N. BROUWER) en het lokaal der echool 4d© kl. aan de Gorteetn at (hoofd de hoer P. G. HOCK8) voor hen, die woonachtig zgu in dat gedeelte, dat van Leiderdorp aan Leiden ie overgi gaan, en in het lokaal der school Sdo kl. aan de Korte Mare (hoofd de ho r J. WUYSTER) en het lokaal der school 4de kl. in de Brandowui.etoeg (hoofd de heer P. DIK8HOORN) voor hen, die woonachtig zijn in dat gedeelte, dat van Oegetgoest aan Lo.deu id over gedaan, en zulks van dee voormiddags halfuegen tot nogen uren en des nami Idage van halftwee tot twee uren, behalve des Zaterdags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Aug. 1896. E. KIST, 8ecretaria. Burgemoester eu Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lste alinea, der wet van den 2den Juni 1875 (Staatublad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeeno kennis, dat door hen op heden vergunning is verleend aan de firma BATTEL JEE en TERPSTRA en rechtverkrijgenden tot hot plaatsen van oen gasmotor van 2 paaidekra' ht in het perceel Oude Rijn No. 88. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. ÏÏA>. ■•ur^.-.-aeosser. 8 Aug. 1898. E. 1\1ST, Secretarie, Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien hot adres van J. G. LANGEVELD, houdende verzoek om ver unoing tot bet plaatsen en in werking-atollen van een gasmotor vau óón paardo- kraoht, in het perceel Lange Mare No. 82, uit komende in de Yan-der-Werf-straat. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95); Geven bij dezo kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met de bijlagen op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede, dat op Dinsdag 18 Aug. a. s., 'e voormiddage te elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegoven om bezwaren togen dat verzoek in te bres gen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Ang. 1896. E. KIST, Secretaris. Admlssle-cxamen voor jongens. Burgemeester en Wethouders dor gemeente Leiden broDgon tor keDnis van bolangkebbenden, dat het tweedo Admissie-oxamen ioor de Hoogere Bnrgerschool voor JoDgens zal plaats hebben in het gebonw aan de Pieterskerkgracbt op Woensdag, Donderdag en Vrijdag, 26, 27 en 28 Aug. a. e. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LeideD, F. WAS. Burgemoester. 4 Ang. 1896. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen tor algemeene kennis, dat de peesage over de Rij netra at sbrng, liggende over don Nieuwen R ij tegenover deLangcstr&at, wegODS herstelling van heden, 5 Augustus, to. nadere aankondiging voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 4 Ang. 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 5 Augustus. Door het bestuur der „Leidsche ver zekeringsmaatschappij tegen invaliditeit en ongelukken der werklieden" is tegen morgen avond te halfnegen in het Nutsgebouw een gecombineerde bestuursvergadering uitge schreven. Op die vergadering zijn uitge- noodigd besturen van vereenigingen, welke geld aan hare leden uitkeeren by ziekte. De kapitein kwartiermeester E. L. Enauf, van bet 3de reg. huzaren alhier, wordt over geplaatst naar 's-Gravenhage en werkzaam gesteld op hot 2de bureau der controle over de inwendige administratie der corpsen. De minister van binnenlandsche zaken brengt t r algemeene kefini*, dat op 12 October 1896 en volgende dagen te Leiden, te Utrecht, te Groningen e<i te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot bet afleggen van de practiscbe examens van arts, vermeld in art. 2 der wet van 25 December 1878 (Stsbl. 222), gewyzigd by de wet van 12 December 1892 (Stsbl. 261), alsmede te Utrecht tot het afleggen van de praetische examens van tandmeester, bedoeld in art. 8 der gemelde wet. Zy, die tot de examens wenschen te worden toegelaten, moeten zich daartoe vóór 3 October 1S96 scbriitelyk aanmelden by den voorzitter der examen commissie, en wei te Leiden by den hoogleraar dr. Th. H. Mac Gillavry; te Groningen by den hoogleeraar dr. D. Huizinga; te Amsterdam by den hoogleeraar dr. J. A. Korteweg en te Utrecht by den hoogleeraar T. Haloertsraa. By do aanmelding voor het practisch tand- meest-rsexamen moet worden overgelegd het getuigschrift, waaruit blykt, dat het theoretisch examen in de tandheelkunde met goed gevolg door de examinandi is afgelegd. De volgende verlofgangers uit Zoeter- woude moeten op 4 Sept. a. s. in werkelyken dienst opkomen: A. Wiggers, Jac. Zandvliet en H. B. Mulder van de lichting 1892; S. Van Katwyk, J. Roessen, S. Versteegen, J. De Vrind, W. Molenkamp, G. Suykerland, H. J. Van Klaveren, A. Juffermans -en P. W. Gerstel van do lichting 1890. Aan het Rykstelephoonkantoor te Wasse naar werden gedurende de maand Juli be handeld 145 telegrammen en wel verzonden 88 en ontvangen 57. Aan het postkantoor aldaar werd gedurende die maand in de Rykspostspaarbank ingelegd f 2507.23 en terugbetaald f 1048.51. Het laatst door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 520. Aan het Rykstelephoonkantoor te Lisse zyn in de maand Juli behandeld 206 tele grammen, t. w.ontvangen 104 en ver zonden 102. In de maand Juli van het vorige jaar beliep dit aantal 125. In verband met de opening op 3 dezer van een Rykstelegraafkantoor te Voorschoten, is het telegraafkantoor in het station van de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappy aldaar voortaan alleen open voor de aanbie ding van telegrammen, doch voor de afleve ring van tijdingen slechts in zoover, als deze van de aanwyzing „station restant" zijn voorzien. Vele zeevischhandelaar8 te Rotterdam hebben een adres aan B. en Ws. aldaar ge richt, waarin zy er op wyzen, dat de moge- lykheid bestaat, dat de vischmarkt te Rotter dam belangryk wordt uitgebreid, indien zy nl. niet langer biyft een verkoopplaats van visch uitsluitend voor plaatselyk gebruik, maar in don rechten zin des woords wordt een handelsmarkt voor export. De jaariyksche omzet, welke thans weldra tot byna f 350,000 gestegen zal zfio, zou h. i. binnen enkele jaren nog kunnen verdubbelen. Het ligt nl. in het plan van adressanten daar ter stede een maatschappy tot exploitatie van zeevisschery op te richten met daaraan ver bonden uitvoerhandel en een factory of ver tegenwoordiging van buiten- en binnenlandsche huizen van visch. Daartoe zou echter de tegenwoordige wyze van exploitatie der vischmarkt een belang- ryke wijziging moeten ondergaan. In de eerste plaats zou de afslager moeten ophouden als een bevoorrecht concurrent tegen hen op te treden zooals thans hot geval is, een optreden, dat ook in het buitenland uitdrukkeiyk ver boden is. Verder voegen zy aan hun adres toe een schema, hoe zy de exploitatie zouden wenschen ingericht te zien, een exploitatie, zooals dio te Antwerpen bestaat en waardoor die markt ook een niet te versmaden draagkracht voor die gemeente is. Zy zyn zóó overtuigd, dat ook van de Rot- terdamsche markt te kunnen maken, dat onder de vischhandelaars ter plaatse nog personen gevonden worden, die volstrekt niet afkeerig zouden zyn de geheele markt van de gemeente tegen een hooge som te pachten voor de eerste vyf jaren, zoodat een batig saldo voor de gemeente reeds verzekerd zou zyn. Om tot een herziening van het belasting stelsel der gemeenten te geraken, zyn door den minister van binnenlandsche zaken aan de gemeentebesturen de navolgende gegevens gevraagd a. Zuivere inkomsten wegens: lo. hoofde- ïyken omslag of andere plaatseiyke directe belastingen als bedoeld in art. 243 der ge meentewet; 2o. belasting op voorwerpen van verbruik (art. 241 jo. art. 255 dier wet); b. Ontvangsten aan: lo. opcenten op de personeele belasting2o. uitkeering van het Ryk volgens de wet van 26 Juli 1885 (Stbl. no. 169); 3o. subsidie van het Ryk in de kosten der gemeente-huishouding en in de gewone kosten van het lager onderwys. Naar wy vernemen, hebbon B. en Ws. der gemeente Rotterdam het geheele nog be schikbare bedrag van de 3 pcts.-leening van 1896, groot f 1,000,000, toegewezen tegen den koers van 95s/a pet. aan de Rotterdam- sche Bank, de Amsterdamsche Bank en de heeren Wertheim Gompertz. {Tel) Er moet worden benoemd een hortulanus aan den Hortus Botanicus te Amsterdam op eene jaarwedde van ten hoogste f 1200, be nevens vrye woning, vuur en licht. Sollicitanten moeten zich vóór of op 15 Augustus a. s. per adres by B. en Ws. aan melden. Naar het „Haarl Dagbl." uit goede bron verneemt, heeft de Regeering besloten, de winterlandbouwschool voor de provincie Noord- Holland te vestigen te Schagen. Voor den aanleg van de stoomtram RotterdamHoekschewaard is met alle grond eigenaren een schikking getroffen; met rog slechts 8 eigenaren van gronden op IJsel- monde wordt onderhandeld en de geheele zaak is in orde. Naar de „N. R. C." verneemt, wordt de tydeiyko houten lichtopstand op het Noorder- hoofd van den Nieuwen Waterweg, geplaatst ter vervanging van den in December 1894 weggeslagen yzeren opstand, met ongeveer 3 M. verhoogd en zal de lichtsterkte ver groot worden. In verband hiermede schynt het oprichten van den veel besproken yzeren opstand van grootere afmetingen voorloopig niet tot uitvoering te komen. Gisteren kwamen met de nachtboot „Koningin-Regentes" van de Maatschappy „Zeeland" te Ylissingen aan de hertogin van Albany met kindoren en gevolg, die met den aansluitenden trein de reis naar Duitschland voortzotten. Heden worden met de „Prins Hendrik" van Engeland verwacht prins en priDS63 Christiaan van Sleeswyk-Holstein met gevolg, die van Ylissingen naar Keulen verder zullen reizen. Den 24sten dezer wordt te Domburg ver wacht H. K. H. de prinses Von Wied met haar gevolg, die haar intrek zullen nemen in het Badhotel. Men meldt: Sedert de indienststelling van de nieuwe snelvarende mailbooten der maat- scbappy „Zeeland" is het passagiersvervoer met ruim 25 pet. toegenomen. Daar de heer H. Fennema, te Sneek, de benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen, beeft hy, krachtens art. 23 van de provinciale wet, opgehouien lid van c'o Staten van Friesland te zyn. Hy had sedert 1892 zitting voor het hoofdkiesdistrict Franeker. Te Baarn overleed Dinsdag na een lang* durig ïyden de heer C. Mats, lid van den Raad, tot voor korten tyd wethouder der gemeente Zaandam. Onder leiding van den heer J. Hudig, voorzitter, heeft t9 Rotterdam de commissie vergadirJ voor de oprichting van oen stand beeld to Rotterdam van Maarten Haipertsz Tromp. Besloten word drie sub commission te vormen, waarvan eene belast met de zorg voor het standbeeld, eene met die voor de financiën en eene voor de feestelijke ont hulling. Met bekwamen spoed zullen de commis sion zich van hare taak kwyten. Medegedeeld werd, dat do oprichting niet beschouw! kan worden in verbaDd te staan met de feesten ter gelegenheid van de kroning onzer Koningin, hoewel het zeer op prys gesteld zou wor den, indien de onthulling zou geschieden in tegenwoordigheid van H M. de Koningin. Te Zutfen is aan den heer D. Croese, kapitein kwartiermeester, by gelegenheid van zyn 55 jarig jubilé by de dienstdoende schut- tery, eene serenade gebracht en hem tevens, namens de officieren en het kader, een aan denken aan dit zeldzaam voorkomend feest aangeboden. De luit. ter zee 2de kl. C. F. Kruisinga, dienende aan boord van Hr. Ms. panrserschip „Piot Hein", en de off. van gez. lste kl. dr. P. Broekhoff, geplaatst in de maritieme direc tie Willemsoord, worden 1 Sept. a. s. op non activiteit gesteld en vervangen resp. door den luit. ter zoo 2de kl. jbr H. H. Rofill en den off. van gez. lste kl. G. Poolman. Met denzelfdeo datum worden de off. van gez. lste kl. J. R. Berghuis en die der 2de kl. J. G. Detmers, resp. geplaatst aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer" en Hr. Ms. lregat „Joban Willem Friso". Naar de „L. K.~ vernoemt, zullen op de begrooting van oorlog dit jaar weer f 50,000 worden aangevraagd vonr het bouwen van de noodige kazerneering voor het eerste bataljon 2de regiment infanterie, dat van 's Hertogenbosch naar Roermond wordt over gebracht. o De luitenant-generaal Yan Holden, gou verneur der residentie, is gistermiddag voor eenigen tyd naar Zwitserland vertrokken. De minister van binnenl. zaken heeft, krachtens het koninkiyk besluit van 27 Juni 1892 tot vaststelling van nadere bepalingen tot het tegengaan van de verbreiding van het mond- en klauwzeer onder het vee, met ingang van heden, 5 Augustus, het houden van mark ten, openbare verkoopingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens verbod-.n in de gemeenten Groenloo, Eibergen, Aalten, Winteisw(jk, Lichtenvoorde, Wisch en Dinksperloo. Sts.-Ct Een Romein clie Schoonc. 10) Hy praatte zichzelf in het hoofd, dat die by val niet zyn idee, niet het schildery gold, 'maar haar, (ie er voor had geposeerd, en het zou in sommige gevallen ook heel mjoilyk zyn geweest uit te makon of niet do schoonheid van Corinna over het idee triomfeerde en de kunst in de schaduw stelde. Voor Spinola was het een uitgemaakte za3k, dat de bewondering van het publiek geheel Camilla gold en de gedachte, dat iedere lummel dat mooie, edele, reine gezicht onge stoord mocht aangapen, vervulde hem met een vreeseiyke woede. Hy was gewend zich aan zyne gevoelens over te goven zonder ze te analyseeren. Hy was zoo ongedurig, dat hy byna niets kon uitvoeren, en by ergerde zich over zyn luiheid, maar Jen sleutel van het geheim van zyn gemoedstoestand kon by niet vinden. Hy zou voor Camilla hebben willen neerknielen en tot haar bidden als tot een heilige. Dat was geen liefde, ten minste niet die soort van liefde, zooals hy ze al meer I dan 68ns had gevoeld. Camilla lette niet op hem. In den beginne had zy hem by den een of anderen versregel, die haar byzonder goed beviel, vragend aan gekeken, maar nu zag zy niet moer op. Zy leunde met haar rechtorelloboog op de tafel. In gedachten hoorde zy steeds de woorden van Bilfredo, toen hij zeide, dat hy het zwaard zou trekken voor Rome; zy hoorde weer den klank zyner stemhet Toscaansche dialect was zoo welluidend! Zy zag hoe zyn fluweelen oogen schitterden, maar dat was vreemd, het vuur van het enthusiasrae ver dween, toen hy haar by het afscheid nomen diep in de oogen had gezien 1 Haar eerst zoo ernstig gezicht nam nu een peinzende, zachte uitdrukking aan; plotseling drongen de klanken van een adagio tot haar door, aan een mandoline, een fluit en een viool ontlokt. Camilla hief luisterend het hoofd op, haar vader legde het boek en Spinola zyn potlood neer. Onder en over hen hoorden zy de ramen openmaken. Camilla volgde het voorbeeld harer buren, haar vader kwam naast haar staan voor het raam en Spinola keek over hun hoofden heen. Zacht klonk het adagio door de stilte van den nacht, in de buurt gingen alle ramen open, uit alle vensters kwamen hoofden kijken, alle balkons stonden vol toeschouwers. Een luid bravo geroep was het loon der musici, toen het stuk uit was. Zy stonden voor het huis, waarin Ghibc-llo woonde. Op een paar schreden afstands, onder een vooruitspringende deur, dus gobeel in den donker, stond hy, die het muzikale klaverblad met een handvol paoli uit een koffiehuis had gelokt, waar zy een uitvoering gavon. Een groote massa menschen vormde en kring om de drie musici, die, door den grooten by val, dien zy oogstton, meegesleept, allerlei liederen, dansen en allegro's speelden. Een troepje jongens, met zwarte fluweelen buisjes en roode ceintuurs aan, kwamen hand aan band met hun meisjes aangehuppeld; voor hen uit liep een fakkeldrager. Zy zongen een dans- melodietje, dadeiyk vielen do mandoline, de luit en de viool in en weldra waren zy druk aan het dansen. Het was een aardig tooneeltje: die dansende jongens en meisjes in hun schilderachtige kleedy, de toeschouwers op de balkons en voor de ramen der ouderwetsche huizen en dat alles door de maan verlicht. Maar welke schoone gold die serenade? Deze vraag ging van mond tot mond; er werd in ernst en uit gekheid over gekibbeld. Niemand lette op den luisteraar in zyn donker hoekje. En hy van zyn kant richtte zyn blikken slechts naar één raam. Eerst toen de muzikanten de onbekende schoone met een sleepende opera melodie een goeden nachtrust hadden toe- gewen8cht, de dansers huns weegs waren gegaan, de toeschouwera zich hadden ver spreid, kwam hy uit zyn schuilhoek te voor- 8Chyn. Camilla, die nog voor het raam stond, zag hem te voorschyn komen en naar het raam kyken, waarvoor zy stond. Hy groette, het maanlicht viel op zyn edel voorhoofd, een zachte schrik doortrilde haarvoor haar was die serenade geweest I Het kostte Bilfredo niet veel moeite de poort van den Farnesischen tuin te openen, met den gouden sleutel. Men vertilde hem, dat Ghibello er al een half uur lang was. Yan de tuinen van vroeger was niet veel meer overgebleven. Toon Bilfredo een eind had doorgeloopen en de plek had bereikt, waar'eens de hut van Romulus en later de paleizen der keizers hadden gestaan, zag hy Camilla zitten op een bank, in de schaduw van een bloeiende camelia. Zy kreeg een kleur, toen zy hem zag, en by kwam met oen van vreugde stralend gezicht naar haar toe. Het was een allerliefst plekje, waar zy zat, en zy had er ook niets op tegen om daar nog een beetje te blyven zitten, zooals hy haar verzocht; de ruïnes konden zy altyd nog zien. Aan hun voeten lagen het Colosseum en het Forum.|Over het Kapitool heen zag men het reusachtige Quirinaal, dit ver boven de andero huizen uitstakachter het Quirinaal glansden de groene toppen van de boomen op den Monte Pinciole en in de villa Borghese, in het zon licht. Yan de zee kwam een zacht koeltje en als waren het zwanen met helderwitte veeren, zoo dreven eonige witte wolkjes door den doorschynend blauwen hemel over de stad der zeven heuvelen. In de boschjes zongen de vogels. Daar heb ik u voor het eerst gezien", zei Bilfredo, terwyi hy op het Colosseum wees. „Dat was eergisteravond; ik had toen nog absoluut geen idee wie u was. U dookt in het maanlicht op als een visioen, om dadelijk weer te verdwynen." Misschien was het ook wel een visioen", antwoordde Camilla, terwijl zy voor zich uit keek. „Er is zooveel, dat als rook vervliegt, dat tu8schen ODze vingers doordruppelt en dat wy toch eerst beschouwden als iets tast baars." Maar niet dat, wat de mensch eenmaal in zyn hart heeft opgenomen 1" riep hy uit op vurigen toon. Zy schudde met haar hoofd, alsof zy tegen dat gezegde wilde protesteeren. Worden daardoor de dooden uit hun graven opgewekt?" vroeg zy na een korte aarzeling, torwyi zy hem weemoedig aanzag. „Wat geeft het, of men de buizen der patri ciërs, de paleizen der keizers uit het stof doet verryzen? Het noodlot heeft ze tot den ruïne toestand gedoemd, en het bly ven toch slechts ruïnes van de heerlykheid en pracht van vroeger." Maar zy hebben toch eens bestaan", antwoordde hy, „en zy, aan wie zy hun be staan dankten, hebben er toch van genoten. Aan hen het verleden; ons behoort het tegen woordige." Maar de schaduwen, die uit het verleden opstygen, maken het tegenwoordige somber en donker", antwoordde zy op droeven toon. De gelukszon zal die schaduwen wel verjagen", riep hy uit, „en ik zal haar nood zaken te bly ven stilstaan." Iemand, die gelukkig is, vertrouwt op alles", antwoordde zy en vervolgde, terwyi zy haar oogen nedersloeg: „Ik geloof niet aan de bestendigheid van het geluk; ik geloof over hot algemeen niet aan het geluk." Hy schrikte en wierp het jonge meisje, dat naast hem zat, een blik vol liefde en mede* ïyden toe. Zij zag voor zich en trok met den punt van haar parasol figuren in het zand. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1