mie. Zaterdag 1 Augustus A°. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Welkom F euilleton. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER. COURANT: Yoor Leidon per 3 maanden. Franco per posts Afzondorlijke Nommers 1.10. ''li 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Wy staan aan den vooravond van een gewich tige gebeurtenis in de geschiedenis van Leiden. Hedennacht, klokslag 12 uren, zullen ruim 8000 personen, in. alle stilte, letterlijk „met 'da noorderzon" verhuizen. Gelukkig niet in do ongunstige beteekenis van die uitdrukking. Het zün zoovele inwoners van Leiderdorp, 'Oegstgeest en Zoeterwoude, wier adres, met 1 Augustus te beginnen, is: „te Leiden." Wy begroeten die nieuwe stadgenooten of gemeentenaren met een hartelijk welkom 1 Al Is de gedwongen verhuizing zonder verandering van huis niet allen naar den zint een overgroot gedeelte heeft zich toch reeds lang Leidenaar gevoeld en zeker veel meer belang gesteld in hetgeen er in onze Sleutelstad voorviel, waartoe zi) door hunnen omgang, werkkring en zooveel meer feitelijk al behoorden, dan in het leven der gemeente, waarbij zij wettelijk ingedeeld waren. Over enkele uren zyn zy ook wettelijk Leidenaars geworden en niemand zal hun langer kunnen verwijten, dat zij de lusten, die Leiden oplevert, genieten, zonder tevens in de lasten te dragen. Aan de billijkheid is dan recbt gedaan. Zi) kunnen het hoofd dus fier omhoog heffen! Hebben de nieuwe Leidenaars plichten te vervullen, zi) hebben ook rechten, gelijke rechten met de oud-Loidenaars. Onze gemeen telijke regeering is er borg voor, dat die rechten zullen worden erkend en volkomen geëerbiedigd. Wij roepen onzen nieuwen medeburgers in het Noorden, in het Westen, in het Zuiden en in het Oosten nogmaals toe een hartelijk Zij t w elkoml Leiden, 31 Juli. Ter gelegenheid van den 38sten verjaardag van H. M. de Koningin Regentes zal Zondag, 2 Augustus a. s., door de troepen van het garnizoen alhier een groote parade worden gehouden op het Schuttersveld te Leiden en wel te halftwee 's namiddags. Als commandant van de parade zal de majoor Calkoen, van het 4de regiment infan terie, optreden. De dames E. D. Van Sonsbeek en H. M. Poelman, te Leiden, zijn geslaagd voor het examen in de Engelsche taal lager onderwijs. Bij het gehouden overgangs examen der leerlingen van den cursus van het 1ste naar het 2de studiejaar, zijn bjj het 4de reg. inf. alhier geslaagd de sergeanten Zittonsteyn, Knap en Elstbout. De groothertog van Saksen wordt den 6den Aug. 's avonds met de hertogin van Mecklenburg, zijn dochter, op het Kurhaus te Scheveningen verwacht. Door B. en Ws. van Haarlem is aan den gemeenteraad voorgesteld, aan de betrekking van directeur der gemeentelijke duinwater leiding te verbinden oen jaarwedde van 2500, genot van vrije woning en kosteloos gebruik van duinwater, alsmede om tot kantoor en woning van den directeur te bestemmen het voormalig postkantoor in de Smedestraat. In de gisteren gehouden Raadszitting van Rotterdam is meegedeeld het resultaat der inschrijviDg van de 3 pCts. leening van een millioen, hetwelk reeds in ons vorig nommer is vermeld. De commissie voor financiën deed het vergezeld gaan van het voorstel om 710 obl'gatiên te gunnen tegen den koers van 95 procent en de resteerende 290 3tukken door B. en Ws. ondershands te doen uitgeven tegen minstens denzelfden koers. De Raad hechtte daaraan zijn goedkeuring. Naar het gerucht wil, is het geheele resteerende bedrag reeds genomen. Goedgekeurd werd o. a. de verordening voor het ziekenhuis, waarbij het salaris van den nieuw te benoemen heelmeester wordt ver hoogd van 2500 op 4000 mot een maximum van 6000 na 10 jaar, onder bepaling, dat deze zjjn krachten geheel aan het ziekenhuis zal wijden en geen particuliere praktijk zal uitoefenen; alleen consultatieve praktijk zal by als zyn dienst het toelaat binnen de gemeente mogen uitoefenen. Voorts werd hierby de wedde vastgesteld zoo ds vroeger gemeld van den nachtopzichter en -opzichteres. Met zekerheid kan het „Hbl." meedee- len, dat majoor J. Doornbos, thans te Arnhem, in September zal optreden als directeur der Cadettenschool te Alkmaar. Te Breda is overleden, in den ouderdom van 70 jaren, de oud-luit.-kol. der infanterie IJ. Riethagen. Met de nachtboot „Prins Hendrik" der maatschappy „Zeeland" kwamen gisterochtend te Vlissingen van Londen aan prins Cbristiaan en prins Harold van Denemarken, die met den aansluitenden sneltrein hunne reis naar Kopenhagen voortzetten. Naar men verneemt, heeft de heer M. J. De Jongh ontslag aangevraagd als burge meester der gemeenten Zuidland en Ouden hoorn. In de „Köln. Zeitung" komt voor het bericht, dat de heer A. K. P. F. R. Van Hasselt, gedelegeerd lid van den Raad van Admi istratie van de Hollandsche IJzeren- Spoorwcg-maatschappy, benoemd is tot ridder derde kl. van den Rooden Adelaar van Pruisen. Deze onderscheiding is den heer Van Hasselt te beurt gevallen in verband met de conferentie der Eisenbahn-Verwaltung, die thans te Beriyn wordt gehouden. De verplichte nummering van ry wielen te Amsterdam, die reeds met 1 September dreigde, zal wanneer een desbetreffende voordracht van B. en Ws. door den Raad wordt aangenomen in elk geval niet vóór 1 Januari 1897 ingevoerd worden. B. en Ws. motiveeren het uitstel met het oog op de voorstellen, die nader gedaan zullen worden tot verzekering van do goede uitvoering der bepaling, terwyl de commissie voor strafver ordeningen middelerwyi praeadvies op de inge komen bezwaren tegen de nummering kan uitbrengen. Ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië kunnen wor den gesteld vyftien onderwyzers, om te worden benoemd tot onderwyzer der 3de kl. by het openbaar lager onderwys voor Euro peanen en daarmede geiykgestelden daar te lande. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zy, die in het bezit zyn der hoofd akte, van eene akte voor de Fransche taal en van nog een akte, liefst voor de gymnastiek of vrye en orde-oefeningen. Zy. die ter beschikking van den Gouverneur- Generaal van Nederlandscb-Indiö worden ge steld, ontvangena. eene gratificatie voor uitrusting ten bedrage van ƒ500; b. vryen overtocht naar Batavia als Gouvernements passagier der eerste klasse, c. q. voor hun wettig gezin c. een voorloopig traktement van 100 's maands, iogaande met den dag van aan komst te Batavia. Nadere byzonderheden bevat de Staatscourant van 31 Juli. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 30 Juli is, met ingang van 1 Augustus a. s., benoemd tot assistent aan het Rykslandbouwproefstation te Wage- ningen, dr. A. W. Nanninga, en is hem, met ingang van dienzelfden datum, eervol ontslag verleend als assistent aan het Rykslandbouw proefstation te Goes. Voorts is, met ingang van 1 Aug. a. s., benoemd tot assistent aan het Rykslandbouw proefstation te Goes, dr. R. H. Reinders, te Wageningen. Te Winsum (Gr.) is in den ouderdom van 77 jaren overleden de heer Symon Van Ham, secretaris en ontvanger aldaar. 45 achtereenvolgende jaren bekleedde hy de betrekking van gemeenteontvanger en 26 jaren die van gemeente secretaris. De minister van raaiine heeft het vol gende bepaald; lo. de 1ste luit. der mariniers J. Van Haaften, dienende aan boor! v*n Hr Ms. wa:htschip te Hellevoetsluis, wordt met 18 Aug. a. s. ter beschikking gesteld van den commandant van het corps, en aan boord van genoemd wachtschip vervangen door den lsten luit. der mariniers W. J. Bernelot Moens2o. de officier van administratie der 2de kl K. Van der Heiden, dienende aan boord van Hr Ms. schoener „Zeehond," wordt met 18 Augustus a. s. op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van administratie der 2de klasse H. J. Faure. Het stoomschip „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 30 Juli Wight; de „Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, passeerde 30 Juli Kaap Sint- Vincent. By komnkiyk besluit is eervol ontslagen mr. A. R. Zimmerman, thans secretaris der gemeente Dordrecht, op zyn verzo k, als tweede secretaris der Staatscommissie, inge steld by koninklyk besluit van 21 April 1892, tot voorbereiding van de wettelyke regeling van het waterstaatsbestuur, met dankbetuiging voor do als zoodanig door hem bowozen diensten en in diens plaats benoemd mr. H. W. Van Sandick, commies ter provinciale griffie van Zuid-Holland. De mot verlof hier te lande aanwezige lste luit. der infanterie van het leger in Ned.- Indiê, P. F. L. Van Deutekom, ter zake van zielsziekte, met ingang op 1 Oct. 1896, eer vol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. „Effatha." Deze vereeniging, ten doel hebbende de opleiding van doofstomme en blinde kinderen, in een gesticht te Leiden, hield gisteren onder leiding van prof. L. Lindeboom uit Kampen haar achtste algemeene vergadering. Uit de jaarverslagen van den secretaris, ds. J. Vonk, uit Maassluis, en van den penningmeester, jhr. Van Asch van Wyck, uit Utrecht, bleek, dat de toestand der vereeniging vooruitgaande is. Het aantal leden bedraagt 1571, het aantal afdeelmgen 6 en het aantal corporatiën 52. De kas -wyst een klein nadeelig saldo aan, doordat op het gebouw en het meubilair gelden waren afgeschreven. Bovendien werden uitge loot twee rentelooze aandeelen, en twee vier- procents-obligatiën. Door den heer Oranjo, directeur van de stichting te Leiden, werd verslag uitgebracht over het onderwijs gedurende het vyfde school jaar, dat ook reden tot dankbaarheid geeft. Ter vergadering was tegenwoordig een meisje, dat, hoewel doofstom, zich toch met verschil lende aanwezigen wist te onderhouden. De geluiden, die het meisje uitte, waren goed te verstaan, terwyl de lippentaal van den heer Oranje zeer goed door het meisje werd begrepen. Tot bestuurslid werd herkozen de heer EL Groanendyk. Besloten werd, dat de kinderen, die in de stichting opgevoed worden, buiten de inrich ting hun vak kunnen leeren. In de vorige algemeene vergadering was een commissie benoemd, ter onderzoek van de vraagIs het gewenscht ook blinden kinderen onderwys te geven, of daarvoor een tweede vereeniging op te richten? Door deze commissie werd thans hierover ter vergadering een rapport uitgebracht. Deze commissie was tot de conclusie geko men, dat het wenscheiyk is over te gaan tot de verzorging van blinde kinderen. „Effatha" dient daartoe het ii-itiatief te nemen. Voor loopig zou begonnen kunnen worden met een onderwyzer, bekwaam om blinde kinderen op te leiden en te verzorgen, aan te stellen, die geneigd is in een plattelandsgemeente in het centrum van ons land de leiding van deze verzorging op zich te nemen. Besloten werd in een volgende vergadering omtrent deze conclusie een bepaald besluit te nemon. Gemeenteraad ran Voorschoten. overschryving, genomen in de vorige verga dering. Beide stukken worden aangenomen vo >r kennisgeving. B. en Ws. bieden aan de gemeente-rekening dienst 1895, met bylagen. Wordt gesteld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren Schoor en Van Kem pen, de laatste verkozen nadat dr. v. d. Horn v. d. Bos voor zyne benoeming had bedankt. De begrooting van het 2de bataljon Rus tende Schuttery wordt voorloopig goedgekeurd tot een bedrag van ƒ241 in ontvangst en in uitgaaf. De Voorzitter stelt voor nog een ambtenaar van den burgeriyken stanJ to benoemen, die meer in de kom der gemeente woont. Wordt met algemeene stommen goedge vonden en met 6 stemmen en 1 blanco biljet als zoodanig benoemd de heer v. d. Horn, die verklaart zyne benoeming aan te nemen. De Voorzitter zegt in de dagbladen gelezen te hebben, dat met 3 Aug. het telegraafkantoor alhier zal worden geopend. Officiéél is hem daarvan geen mededeeling gedaan, terwyl ook de diensturen zyn geregeld zonder dat het gemeentebestuur daaromtrent is gehoord. Vol gens de couranten zyn deze uren van 8 12 u. 's voorm., 2'/a 5'/i u. en 9 10 uren 's nam. op werkdagen en van 7*/j - 9 u. 's voorm. en van 121/, l1/, u. 's nam. op Zon en feestdagen, alles spoortyd. Hy acht deze regeliDg niet in het belang der gemeente, 's Avonds zal er N. B. alleen tusschen 10 minuten vóór halftien en 10 min. vóór halfelf, gewone tyd, gelegenheid bestaan tot telegra- pheeren, terwyl dan een aantal kantoren in hot land reeds gesloten zyn. Hy stelt voor, dat de Raad B. en Ws. opdrage zich te wenden tot den directeur-generaal der posteryen en telegraphie, ten einde eene betere regoliag te verkrijgen. Met algemeene stemmen wordt daarop na eenige discussie besloten de volgende dienst regeling als de meest met de plaats&lyke be hoefte overeenkomende, aan den directeur- generaal voor te stellen: S'/j 12'/a u« 's voorro., 2-4 u. en 7 9 u. 'snamiddags, gewone tyd. Niets meer aan de orde zynde en geen der leden meer het woord verlangende, wordt de openbare vergadering gesloten. It e m engel IN i e ul >v si- Tegenwoordig de Voorzitter en alle leden, behalve de heer Van Kempen. De notulen der vorige vergadering worden gc-lezen en goedgekeurd. Ingekomen: a. Proces-verbaal van kasopneming. 5. Missive van Ged. Staten, daarby goedge keurd terugzendende het besluit tot af- en De uitslag van den alhier ge houden vierdaag8cben schaakwedstryd, uitge schreven door den „Nederlanbschen Schaak bond," is de volgende: lste klasse lste prys, D. Bleykraans, Amsterdam2de pr. Jhr. A. E. Van Foreest, id.; 3de pr. W. B. H. Meiners, id. 2de klasse B. lste prfis D. Reyne Pzn., Krommenie; lste prys L. H. Deelman Jzn., Groningen; 2de prys J. F. S. Esser, Leiden; 3de prys H. B. Van Rhyn, Groningen. 2de klasse A. lste prys B. J M. M.rkx, Leiden; 2de prys R. Van Dam, Leiden; 3de prys N. RooJenburg, Dordrecht; 3de prys G. J. Gantvoort, Amsterdam. Een Romeinsche Schoone. 2) - Maar, lieve hemel, beste Bilfredo, hoe kun je nu zelfs maar een oogenblik aannemen, dat ik je wilde beleedigen 1" nep hy uit, terwyl hy hem zyn hand toestak. „Drommels, wat ben je toch heethoofdig 1" „Laten wy er maar niet meer over praten," antwoordde Bilfredo, die dadeiyk weer in zyn humeur was. „Je zult begrypen waarom ik my voor die dingen interesseer, als ik je T vertel, dat myn vader hier indertyd heeft r gestreden en geleden. Het schildery op de i tentoonstelling deed me aan dien tyd denken. Intusschen waren zy een zylaantje inge- -slagen, dat hen naar een kleinen vyver voerde, waarin zich een beekje stortte. Op het kalme watervlak, waarin zich de blauwe lucht weerspiegelde, dreef een zwaan. Aan den anderen kant van het meertje stond een rustieke bank. Op die bank zat een oude man, die met voorover gebogen hoofd in het water zat te staren. Hy werd blykbaar uit zyn droomen opgewekt door de voetstappen der jongelui, hy hief het hoofd op; op zyn mager gezicht toekende zich de grootste ver rassing. Hy wendde zyn blikken niet van hen af en toen zy vlak by hem waren, stond hy snel op, nam even zyn rossigen, glim- menden cylinderhoed af en sprak Bilfredo met de volgende woorden aan: Ik vraag u om vergeving, signore, als I u een oogenblik ophoud." Het was Bilfredo niet kwalyk te nemen, dat hy, zonder iets te zeggen, in zyn zak tastte. Getuigden de manier van groeten en de woordenkeus van den ouden man ook van beschaving, zoo moest men hem, te oordeelen naar de schamelheid van zyn kleeren, wel voor een bedelaar houden. De man had blyk baar vroeger betere dagen gekend, en der- geiyke heeren, die op eenzame plokjes, door de duisternis beschermd, de band uitsteken, zyn in Italië niet zoo zeldzaam. Het gebaar van Bilfredo Rosati ziende, overtoog een flauwe blos het bleeke, met zorg geschoren gezicht van den ouden man, en terwyl hy nog steeds zyn hoed in de hand had, gmg hy op haastigen toon voort: Heb ik niet de eer signor Rosati te zien, uit Florence?" Zoo heet ik," antwoordde deze op koelen toon. „Wat wenscht u?" Ik wist wel, dat ik my niet vergiste," antwoordde de oude, zichtbaar in zyn nopjes. „U lykt zeer veel op uw vader. Alleen wat breeder in de schouders; ik zou byna zeggen, dat u er martialer uitziet dan uw vader, toen hy zoo oud was." U hebt dus myn vader in zyn jeugd gekend?" zei Bilfredo op iets minder koelen toon; waarop de ander zeer levendig ant woordde Of ik hem heb gekend! Wy zyn wapen broeders geweest. Agostino Rosati was met Garibaldi naar Rome gekomen. Hy had zyn jonge vrouw en zyn kindje dat bent u zeker geweest verlaten, om te gaan stryden. Venetië alleen ging niet mee met Oostenryk en Rome nam de wapens op tegen de Fran- schen, die Napoleon er heen had gestuurd om de zusterrepubliek den genadeslag toe te brengen en over haar lyk den keizerstroon te bestygen. Ja, jonge man, dat waren roemryko dagen in '49. Agostino heeft u daarvan toch zeker wel wat verteld." Zeker, zeker," antwoordde Bilfredo. Natuuriyk, hy, die zoo'n goed patriot was!" riep de oude uit en ging daarna met schitterende oogen voort, terwyl hy naar links wees: „Ziet u daar dat bosch je? Daar stonden wy op den vyand te wachten. Ha, ha, u hadt die verbaasde gezichton van Oudinots rood rokken moeten zien, toen wy hen met de Marseillaise begroetten en hen met hun vry- heidslied op de lippen aanvielen. Allemen- scheiyk, wat liepen zyi Zy streden ook voor een slechte zaak. Hier op diezelfde bank, waarop ik op het oogenblik zit, heeft inder tyd onze Tyrteu8, Geoffredo Mameli, ons slachtlied gedicht en wy zongen het dadeiyk by de wachtvuren, die zich in het water woerspiegelden en de toppen der olmen rood kleurden. Dat was me een nachtje! En dan die vreeselyke stryd om de villa's Spada, CorBini, Barberini, dicht by de poort van den heiligen Pancrazio! U hebt daar toch wel eens geweest?! Agostino vocht als een leeuw. De Franschen hadden den wapenstilstand ver broken. Van hier uit tot aan de Ponte Molle toe, alles kwam in opstand. Begrypt u dat, jonge man, kunt ge dat vattende Franschen, die beweren het meest beschaafde volk ter wereld te zyD, bombardeerden Rome. In de nabyheid van de villa Corsini werd den heelen dag hard gevochten. Zy werd verloren, terug gewonnen en weder verloren. Tydens dien laatsten aanval was het, dat uw vader ge wond werd." Ik heb de villa Corsini eens goed aan gekeken, toen ik er langs ging," zei Bilfredo, meegesleept door het enthusiasme van den ander. „Myn vader heeft my zoo dikwyis verteld van die heldendaden en door die ver halen werd in den knaap het verlangen op gewekt ook de wapens op te vatten." Bent u soldaat? Bravo! Dan heet ik u dubbel welkom op dezsn van bloed gedrenkten bodem!" riep de oude man uit, terwyl hy hem harteiyk de hand drukte. En toen ik langs de villa Corsini ging," ging Bilfredo voort, „toen schoot my plot seling de naam weer te binnen van hem, die myn vader op zyn armen uit het gevecht droeg en hem naar het huis zyner moeder braebt, waar hy trouw verzorgd werd totdat hy beter was. Die wapenbroeder van myn vader heette Ugo Ghibello en dat bent u." Nou, nou," zei deze met een lachje, waaruit ontroering sprak, „Agostino zou voor my hetzelfde hebben gedaan als ik in dien toestand ware geweest. Ik hoop, dat hy nog in leven is. Die arme Mameli, die ons door zyn gezangen tot geestdrift vervoerde, is helaas aan bekomen wonden gestorven. Zoo menige held uit die dagen ligt al lang onder de aarde." Hy keek weemoedig voor zich uit; een traan stond in zyn oog. Hy pinkte haar weg, toen de jonge Rosati hem verzekerde, dat zyn vader nog leefde, en er by voegde: „Watzaj hy bly zyn als hy van myn ontmoeting hoort." Laat my u omarmen," riep Ugo Ghibello, voegde de daad by het woord en kuste Bil fredo op beide wangen. „Het noodlot kon my, geen grooter geluk boscheren dan door my den zoon van myn vriend Agostino in de armen te voeren. U moet my eens komen opzoeken* dan kunnen wy op ons gemak eens over den ouden tyd praten. Voor het oogenblik hei- ik u eigeniyk al te lang van het gezelschap van uw vriend beroofd." Hy haalde een versloten portefeuille uit zyn zak, die vol papieren zat, en nam er een visitekaartje uit. Myn adres staat er op," zei hy. U komt my eens opzoeken, niet? Het vuur der herinnering is het eenige, dat den ouden man nog kan verwarmen." s Hoe kunt u daaraan twyfelen? Ik kom zeker," antwoordde Bilfredo „Myn vader zou i het my nimmer vergeven, als ik in Rome was geweest en den man, die hem het leven heeft 1 gered, niet had opgezocht." Levensredder, daar is geen quaestie van, zóó erg was het ni6t," zei Ugo Ghibello; de tweo mannen schudden elkaar de hand, waarna Bilfredo Emilio achterna liep. Emilio had geen zin gehad om by dat lange onderhoud tegenwoordig te zyn en was lang zaam doorgewandeld. Bilfredo had geen erge haast om hem in te halen. Die spotvogel behoefde niet te zien hoe opgewonden hy was. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1