Bears van Amsterdam. ATJEH. heeft echter geweigerd hom eene bezoldiging toe te leggen, en de andere, de boofcwerkers- vereeniging „De Nederlandsche vlag", heeft de beslissing over zijne bezoldiging reeds herhaaldelijk uitgesteld. De Rotterdamscho politie heeft de hand gelegd op een oplichter, die flescbjes met Haarlemmerolie verkocht, die by onder zoek slechts gekleurd water bleken te bevatten. Verscheidene ingezetenen waren reeds het slachtoffer geworden. Daar hy bovendien nog gesignaleerd was, werd hy onmiddeliyk naar het huis van bewariDg overgebracht. Door de arrondissements-recht- bank te Rotterdam is de instructie gelast tegen J. G., thans gedetineerd in het huis van bewaring te Rotterdam, als verdacht zich in het laatst der vorige maand te hebben schuldig gemaakt aan diefstal tot een bedrag van circa f 4000, ten nadeele van A. Timmers, te Schiedam. Op de AmsterdamscheWielerbaan werden gisteren weer eeDige wedstryden ge- houic-n, o. a. een match om den brassard tusschen Houben uit Brussel en den houder, R. Langeveld uit Amsterdam. Eerste manche over 2000 meter. Langeveld leidde en by het klinken van de bel Legon dadelyk de spurt. Houben schoot mooi voorby aan de laatste bocht en wo.i in 4 m. V/a sec. Langeveld maakte 4 m. 2 sec. In een onbewaakt oogenblik geraakten Zaterdagmiddag te Zaandam twee kinderen to water, e n van 4 en een van 2 jaar. De vierjarige kleuter wist er zelf uit te klauteren, doch het tweejarig meisje verdronk. Omtrent do brutale inbraak bjj ds Oort, te Utrecht, meldt men nader: Toen ds. Oort Vrydag-middag zyn huis wilde ingaan, ontdekte hy, dat de voordeur op de knip was, zoodat hy er niet in kon, ging toen onmiddeliyk by den buurman, en toen hy over een balkon achter 't huis kwam en door de ramen bespiedde, dat de kasten open waren, gaf liy onmiddeliyk last van alle kanten het huis te bewaken. Da politie werd gewaarschuwd en de inbrekers hebben zoowel vóór 't huis als daarachter getracht te ont komen, doch dit werd hun belet door de uitstaande posten. Inmiddels was de politie gearriveerd en nam beide „heeren" in arrest; het bleken een paar bekenden te zyn van de politie, want deze was hen zoekende en had de portretten van beide „heeren" by zich. Alles was door elkaar gehaald, alle laden en kasten waren geopend en geledigd en de boel lag uitgespreid op den grond. De bedden waren beslapen, de spaarpotten van de kinderen medegenomen en waarschynlyk is een belangryk bedrag aan zilver ontvreeml. Gelukkig is de hoer Oort voor schade gedekt dooi assurantie by de Verzekering-Maatschappij „Mercurius", te Amsterdam. De commissaris van politie te Brussel verzoekt [aan zyna ambtgenooten in Nedeiland inlichtingen omtrent oen persoon, vermoelelyk kellner, naar gissing oud 30 a 35 jaar, wiens lyk gevonden is den 22sten dezer, hangende aan oen boom, in het Bois de Chambre aldaar. Bedoelde persoon had zich in een hotel, waar hy den 21sten Juli jl. vertoefde, is geschreven onder den naam van Van der Meeren of Van der Meiren. Hy sprak alleen Hollandsch en ook zyn kleeding drceg de merken van Hollandsche firma's. Door eene onbekende oorzaak ontstond brand by A. Janssen, te Ooi, bij Zeve naar, wiens geheele huis en inboedel in asch werden gelegd. E:n varken en eemge kippen benevens de geheele oogst, giDgen mede ver loren. Alles was verzekerd. In de kleistreken van Friesland was door de aanhoudende droogte zóó weinig gras in de weilanden, dat de boeren genood zaakt waren met hooi y te voederen. Al W9er gelukkig dus, dat het Zondag zoo goed heeft geonweerd. De bekende „Alde Terp" onder het Friesche dorp Ee wordt afgegraven, zoodat ook deze herinnering der gryze oudheid oer lang tot de geschiedenis zal behooren. Een meisje van ongeveer l1/, jaar, dochtertje van J. T., te Tieke (gemeente Smallingorland),liop met ongedekt hoofd buiten te spelen. Bet werd door een zonnesteek ge troffen en verkeert io bedenkelyken toestand Te Loenhout, aan de Belgische grens, wilde Zaterdag do zoon van den land bouwer Bergman, tegen het verbod van zyn vader, een nest met jonge ooievaars uithalen. Halverwege op het dak geklommen, gleed hy uit en kwam met het hoofd op de steenen binnenplaats te recht. Met gebroken schedel werJ hy opgenomen en een uur later was hy een lyk. BUITENLAND. Frankrijk, Reeds werd een en ander medegedeeld over de onlusten, welke Vrydag-avond zyn voor gevallen to Rysel, waar de Fransche arbeiders- party vergaderde. Het volgende verhaal geeft de „Matin" van het gebeurde: „Hedenavond zyn, ter gelegenheid van de sluiting van het congres in het Grand Theatre, de manifestation weer begonnen," zegt ge noemd blad, „en zy hebben in hevigheid die van gisteravond overtroffen. (Dezo cor respondentie is gedateerd 24 Juli). Om te beginnen een kleine byzonderheid, welke een bewys is van de vordeeldheid en de opgewondenheid der Ryselsche republikeinen O ize brave congresleden, vergaderd in den schouwburg, hebben zich van muziek moeten spenen, daar het orkest Vauban, gesubsidieerd door den gemeenteraad en door hem opge roepen, geweigerd heeft zich naar den schouw burg te bogeven. Yan acht uren af omringen vyf- a zes duizend Ryselsche patriotten den schouwburg, door hun geroep, het zingen der „Marseil laise" en door de kreten van „Leve Frankryk „Weg met Duitschland 1" het revolutionairo lied overstemmende, dat vyf- a zeshonderd jonge socialisten niet ver van daar trachtten aan te heffen. Yan alle kanten werd gefluit gehoord, niet alleen van uit de menigte, die daar verzameld was, maar ook van uit de tramwagens, dio met moeite passeeren. Om de omgeving vry en hun kameraden het verlaten van den schouwburg gemakkelijk te maken, formeeren de socialisten zich en colonne, maar tevergeefs trachten zy zich een weg te banen door den monschenmuur, die hen scheidt van het gebouw; ae patriotten vergenoegen zich er mee, hen uit te lachen en blyven op hun plaats staan. Tydens dezen tyd nemen de manifestation ook toe in andere deelen der stad. Op de Place de la Rópublique een talryke menigte, zingend de Marseillaise, en de socialisten uit jouwend. Alle straten zfin dicht bezet door menschengroepen, hetzy socialisten, hetzy patriotten. Voor de „Progrès du Nord" ontvangt otn redacteur van de „Dépêche" een 6tokslag, waardoor by ernstig wordt gewondmen heeft hem naar het hospitaal moeten over brengen. By de „Reveil du Nord", socialistisch blad, vliegen de ruiten stuk; de redacteuren antwoorden daarop door revolverschoten te lossen. Het „Café des Voyageurs", waar de buitenlandsche afgevaardigden zyn afgestapt, wordt overrompeld door manifestanten, aie de spiegels stukslaan en het gebouw plunde ren. Op de Grand' Place vallen socialistische troepen de bezoekers van de cafés aan, die op de terrassen hebben plaats genomen; zij worden met stokslagen en bierglazen ont vangen. De gendarmerie en de jagers te paard zyn niet in staat om de orde te handhaven. Voor den schouwburg bevinden zich thans tien duizend personen Zoodra de deuren worden geopend, ontstaan er verschrikkelijke gevech ten. De politio kiest party voor de collectivisten, die er in slagon zich een weg te banen. De gewonden zyn talryk; van de arresta- tiën worden 21 gehandhaafd. Eerst tegen één uur werd het weer kalm in de stad." Volgens latere beri.hten waren de betoo gingen te Rysel nkt zoozeer gericht tegen Duitschland, geiyk de eerste berichten en de telegrammen in do Duitsche bladen deden ver moeden, dan wel tegen do socialisten in het algemeen en den gemeenteraad eer stad in het byzonder. "Wel weerklonk nu en dan de kreet „Leve Frankryk!" maar dat was een protest tegen de cosmopoliotische neigingen der sociaal democratende „Ind. beige" vermeldt niets van het „Weg met Duitschland 1" dat volgens de „Vo8s. Ztg." daarop gevolgd zou zyn. De ongeregeldheden waren van emstigen aard, herhaaldelijk vergreep de oproerige menigte zich aan personen en eigendommen, zonder dat de politie daartegen iets vermocht. Drie volle dagen, Donderdag, Vrydag en Zater dag, hadden de kwaadwilligen de handen vry er was geen enkele politiemaatregel genomen. De Fransche bladen vallen den burgeme ster en den prefect der stad heftig aan en eischen het onmiddellijk ontslag van beide overheids personen, die werkeloos geblevon zyn in zulke orn6tige omstandigheden Sommige bladen ver langen ook, dat do collectivistiscke gemeente raad van Rysel zal worden ontbonden en spoe dig nieuwe verkiezingen zullen worden uitge schreven. Gisteren is te Saint Dié het standbeeld onthuld van Jules Ferry. Aanwezig waren by de onthulling de heeren Loubet, president van den Senaat, Méline, Hanotaux, Ram baud en generaal Billot De heeren Loubet, Méfine, Hanotaux en Rambaud hebben redevoeringen uitgesproken. De heer Charles Ferry heeft 100,000 fr. gezonden aan den maire van Saint-Dié, als dank voor de bereidwilligheid, waarmede de gemeente het voornaamste plein he.-ft afge staan als plaats voor het standbeeld. De „Figaro" beweert, dat ten gevolge van den „état intéressant" der Russische keizerin, nog niets besloten is omtrent de reis van den Russiscben keizer naar Frankryk. Indien de reis plaats heeft, zal vermoedelyk de keizer alleen komen. De regeering zal ongetwyfeld binnen enkele dagen met het te nemen besluit officieel in kennis worden gesteld. Italië. Vyftig Italiaansche krijgsgevangenen worden tegen het eind van deze maand te Jibutil verwacht. Koning Menelik heeft hun, toen hy ze in vryheid stelde, tenten en uitrusting voor de reis benevens een gewapend geleide gegeven. Veroenlgde Staten. Een „Central News"-tel0gram meldt dat de heer Bryan aan de populisten, die te Saint- Louis zyn vergaderd, heeft gesc-ind, dat hy de benoeming tot populistisch candidaat voor het presidentschap niet aanvaardt, wanneer niet de conventie besluit de candidatuur Sewell voor hot vice-presidentschap to steur,en. Gelijk men weet, hebben de populisten den lieer Watson candidaat gesteld voor hot vice pre. sidentschap. Do benoeming van den heer Bryan tot candidaat voor het presidentschap is van be- teekenis, omdat in 1S92 de candidaat der populisten by de presidentsverkiezingen 1,042,000 stemmen verkroeg tegen 5,554,226, die op den hser Cleveland werden uitgebracht. De zaak-Jiimcson. Het rapport der Kaapsche parlementaire commissie over Jamesons tocht naar Johan nesburg, dat thans is goedgekeurd door het Kaapsche parlement, zegt van de gelden, waarmede de ko3ten eer samenzwering zyn bestreden, het volgende: „Den 24ètcn October trok kolonel Rhodes een wissel van duizend pond sterling op de Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschappy te Kaapstad. In een begeleidenden brief werd gemeld, dat de wissel wtrd getrokken krach tens een overeenkomst met den heer Cecil Rhodes. Het bedrag werd in de boeken der Maatschappy genoteerd onder het hoofd „New Concessions Account" en werd door nog meer bedragen gevolgd, die te zamen 61,500 pd. st. beliepen. „In de boekeD van de Standard Bank te Johannesburg wordt het bedrag van deze rekening aangegeven op 71,000 pd. st. Het lydt geen twyfei, dat dit bedrag werd besteed voor revolutionnaire doeleinden te Johannes burg, een onderwerp, dat valt buiten de gren zen van oit onderzoek- De rekening: Nieuwe concessies in de boekeo der Maatschappy werd afgesloten met eeD chèqut van Cecil Rhodes. „Behalve de sommen, voorkomende op de rekening Nieuwe Concessies, gaf de Britsche Zuid-Afrikaansche Maatschappy voorschotten aan dr. Wolff, die later werden overgebracht op de rekening van den beer Rhodes. Uit het onderzoek van dr. Wolff's rekening aan de Bank van Mafeking is duidelijk gebleken, dat de voorgeschoten bedragen werden besteed ten behoeve van den inval, „Een dergelyk voorschot van 500 pd. st. werd aan kolonel White gegeven. Het onder zoek der rekening bewijst, dat het geld be stemd was voor hetzelfde doel. Ook de heer Rhodes ontving een voorschot. „Bovendien werd in de boeken der Maat schappy esn rekening geopend, getiteld: „Pitsani Camp Account", waarop in Januari en Februari bedragen werden ingeschreven voor uitgaven iD verbaod met de expeditie en voor betalingen aan ontsnapte manschap pen, die door Kaapstad trokken. Deze rebe ning is nog rnet afgesloten, in de boeken der Maatschappy staat nog eon aanzienlijk saldo. „Bewezen is, dat afschriften van de kas boeken en van andere rekeningen geregeld werden g- zonden naar het hoofekantoor der Maatschappy te Londen en dat geen vragen werden gedaan met betrekking tot de groote sommen, cie van tyd tot tyd op nieuwe con cessies werden voorgeschoten." Dit stuk is aan allo Londensche bladen geseind. Naar aanleiding daarvan verklaren de Londensche directeuren by monde van hunnen secretaris, dat de financiéele trans acties van het kantoor to Kaapstad niet dan na een ruim tydsverloop werden ter kennis gebracht van het kantoor te Londen. Het kantoor had den 9den December bericht ont vangen van de beialing van een bedrag van duizend pond voor nieuwe concessies. Dezo mededeeling wekte by do directeuren geen kwade vermoedens, aangezien or concessies waren in Bechuanaland, ciie de Maatschappy wensebte te hebben in verband met de over dracht van het protectoraat op de „Chartered Company". Vóór de inval plaats had, ontving het kantoor te Londen geen verdere mededeeling van betalingen. Eerst den 4den Januari, toen het odherstelbare reeds was geschied, boordeD de Londensche directeuren, dat op de reke ning Nieuwe Concessies een tweede bedrag, groot 16,050 pd. st., was uitgetrokken. Ten slotte verschuiley de directeuren zich achter het rapport der minderheid (d. w. z. van sir Charles Uppington), waarin verklaard wordt, dat geen bewyzen zyn te vinden voor hun medeplichtigheid, en blyven zy by de verzekering, dat zy niets geweten hebben van de voorbereidingen tegen do Zuid-Afrikaansche Republiek. De verdediging der Londensche directeuren komt ons zeer zwak voor. De onhoudbaar heid van de conclusie van sir Charles Upping ton is door ons reeds voldoende betoogd; wy behoeven daarop niet terug te komen. Het hoofdpunt der verdediging van de Lon densche directeuren is, dat zy eerst den 4den Januari hoorden van een verdacht groote uit gaaf voor de z. g. nieuwe concessies. Laten we eens aannemen, dat dit waar is, hoewel de commissie verklaart, dat „geregc-ld de kasrekening en andere rekeningen werden ter kennis gebracht van het kantoor te Lon den en geen navraag werd gedaan naar de groote sommen, die van tyd tot tijd werden voorgeschoten ten behoeve van de nieuwe concessies", dan dringt zich de vraag aan oos op: "Wat moet men zeggen van de wyze, waarop de Chartered Company wordt bestuurd, als gebleken is het feit, dat in enkele maanden tyds een bedrag van 60,000 pd. st. (wy noe men de laagste som) uit de kas genomen kan worden voor onwettige doeleinden, zonder dat de raad van directeuren daarvan iets weet? Moet de raad van directeuren niet verantwoor- deiyk worden gesteld voor de gevolgen van zulk een administratie? Telegrammen. NIEUW YORK, 25 Juli. Het reorganisatie comité heofc heden den „Northern Pacific- Spoorweg" aangekocht voor 13,000,000 dollars. NIEUW-YORK, 26 Juli. De uitvoer van sp.cia in de afgeloopen week bedroeg: aan goud 5,084,341 dollars naar Duitschland; aan zilver 940,515 dollars. De invoer van koopmansgoederen in de afgeloopen week vertegenwoordigt een waarde van 7,296,107 dollars, waarvan voor 2,241,686 dollars aan geweven stoffen. LONDEN, 26 Juli. De sociaalistische betoo ging ten gunste van den internationalen vrede in Hyde Park, die hedenmiddag zou plaats hebben, is gestoord door een stortregen. Er 6tonden slechts kleine groepjes em elk der twaalf tribures. Uit Frankryk w^ren vele sprekers gekomen, de heer Liebknecht ver tegenwoordigde de Duitsche, dr Adler de Oostenryksche en de heer Vandeveldo en Bel gische sociaal-democraten. Zoodra de redenaars begonnen te spreken, viel het water in strooni6n neder, waarop de betoogers naar alle richtingen uiteenstoven Nauwelyks was de betooging geöindigd, of de regen hield op en de zon brak weder door. De heer Wilson was de eenige Engelsche afgevaardigde, die aan de betooging deelnam. LONDEN, 27 Juli. Na de open-lucht-byeen- komst in Hyde Park vereenigden de afgevaar digden van het Socialistisch Congres zich in het Horse-Shoe-hotel, waar een aantal rede voeringen werd gehouden Er zfin thans 718 afgevaardigden te Londen aangekomen. LONDEN, 27 Juli. Omtrent den opstand in Matabelenland ontving de „Daily Chronicle" gisteren uit Buluwayo het bericht, dat een troep van driehonderd man, onder bevel van kapitein Nicholson, een nederlaag geleden heeft in eeo nauwen voorgang in het Matoppo-ge- bergte. De opstandelingen gaven een hevig vuur uit hunne onneembare stellingen. De Engelschen verloren vyf blanke soldaten en een groot aantal inboorlingen, en keerden daarop naar het kamp terug. BRUSSEL, 27 Juli. De uitslag der pro vinciale verkiezingen in Belgie is, n.ar de tot nog toe bekend geworden resultaten, aldus; De katholieken winnen twee zetels te Marche, óón te Neufchateau, één te Etollo, één te Gembloux en één te Couvin. De liberalen winnen drie zetels te Schaar beek, één te Wavre en één te Florennes. Op verschillende plaatsen moeten her stemmingen plaats hebben, o. a. te Antwerpen, Luik en Spa. De katholieke meerderheid is dus versterkt in de Provinciale Raden van Luxemburg en Namen. In du provincie Brabant is de Pro vinciale Raad omde meerderheid is van de rechterzijde naar de linkerzydu overgegaan. Programma van Muziekuitvoeringen ZOMEItZOPvG. Dinsdag 28 Juli, to balfacht, door hot Stafmuziekcorpa vau liet 4Jo Regiment Infintorie. Directeur do heer W. Vau Erp. E rato afdeeling; No. 1 Römiachcr Triumphmarecli (lsto Uitv.), Raida 2. Ouverture „Fra Diavoro", Auber; Traum- Walzor, MiilócLer, 4. Fautaisiodol Opéra „TléroJiado Massen&t. Tweodo afdeeliug: No. 5. „Sylvia", Ballet, suito d'orcbcstre, Delibea, 6. Fragments d'Eve, arr. Mann, Mdsaeuet, 7. Arabische Serenade, LaDgey; 8. Fantaisio über Molivo aua v. Beethoven's „Fidelio" (late Uitv.), Vink. 27 Juli 1896. Staatslecnlngen. Vor. Koors pCt. koor3. heden Ned., Cort. Nat. W. Schuld 2% 9154 91% 10036 100% 100 100 Oostenr., Obl. Pap. Jdei«Nov. 5 85 dito Zilv. Juni/Juli. 6 S>% 85% Portugal, Obl 18581881 met ticket A' 100 3 25J4 20% Rusland, Binncnl. 1891. 4 G336 63% ditolSSlbg Rotbsclnld Itb.G25 4 98% dito Hope Co. 188990 Rb. 025 4 98% 98% Spanje, Perp. Schuld Buitoni. 4 eo yA Turkije, Gop. Couv. 1. 1690 4 81)4 82% dito Donauo ObL 1S3Ö. 5 81)4 dito Geconv. Lecniug Serio D 2-3)4 19% dito dito C 29)4 19% Mexico, Biuncnlanilsch. 5 42% 42 Braaïlii?, ObL 18S94 71% 71 Ind. en Fin. Ondernemingen. 63 Koloniale Bank Aand. 60 63 65 Ncd. Hnndolm. Aand. 1S7J4 138 Soer. Bank 11. los. A.Obl. 53 Spoorweglceningen. Holl. IJzcrcn-Spw.-Mij. Aand. 108)4 Obl. dito3% ioo% M. t. Expl. v. St. Spw. Aand. 92)4 Italië, Z.-Ital. Spw. Obl A-H 3 53 52% Polen, Wars.-Wconon Rb.6ï5 4 99)4 99% RusL, Balt, Spw- Aand.. 3 69% 69% Fast Spw.-Mg. Aand. 5 78% 73% Weichecl ZR. Aand5 71% 72 Wladikawkas Obl. Rh. 125 4 97% 97% Amerika, Atchison Top.C.v.A. 12% 12% Pref. Aand. dito J7Va 17% dito Alg. Uyp. ObL 4 72% 72% Adjnstin. Oblig4 32% 32% Central Pncific Aand. 4 14 Donvor Rio Grnndo C. v. A. 11% H% Erio-Sp.-My. Aand !3-7la 1*% Chic Eric lo Hyp. Obl. 5 101 Knns. City Btlt-sharca 61% 62% Louisv, Nasbv. Cert v. Aand. 47 Miss. Kans. Tcxaa C. v. A. 11 Union Pac. C. v. A. e% Oregon Short Lino oblig. 23 22% 6S% Premiclecnlngon. NedoiL, Stad Aiuctciïu /TOO 3 110 Turkjje, Locning 1870 24% 24% Prolongatie 3)4 Arkansas Construction Cert. 602 ex dividend. Aand. Kansas City Terminal 116. Turkye Geconv. Leening Serio C., flauw. LËIOM, 27 Juli. By de heden gehouden openbare ver- kooping van cokes in partyen van 50 en 5 heet., was de prys f 21.50 en f 2.25. De burgemeester van 's-Gravenhage heeft heden zyn verlofreis aangevangen. De minister van buitenlandsche zaken zA morgen zyn reis naar Zwitserland aan vaarden. Wy vernemen, dat de Amerik *ansche taalprofessor dr. Burr, in het voorjaar daaitoe in Den Haag aangekomen, nog altyi op bet Rijksarchief werkzaam is met onderzoekingen ter voorlichting in bet Amerikaansch Eng.-lsche grensgeschil over Venezuela en thans worat tygestaan oor dr. Do HaaD, een Nederlander, in Amerika gevestigd. De opnieuw saamgeetelde legatie van Vene zuela by ons bof heeft zich tot dusver nog niet bezig gehouden met de raadpleging van in het archief berustende stukken te dezer zake. In Schiedam leed de Leidscho cricket-club „Ajax II" gisteren haar eerste nederlaag, zooals te verwachten was. Het lang niet voltallige 6lftal der Leide- naars maakte 55 (F. De Stoppelaar 14, Kruse- man 14). De Schiedammers antwoordden met 86, waaronder 23 extra's (Roelants 22, Roldanus 16 not out). De „Ajaciden" gingen weer in met 31 achter en men verwachtte een nederlaag der innings, toen Goossens met 12 en De Go je mot 14 not out dit verhoedden en het totaal op 41 brachten. De Schiedammers maakten de benoodigde 11 runs ten koste van 2 wickets. „Ajax II" verloor dus met 8 wickets. De hedenna m i ddag ontvangen „N. Gron. Crt." schryft het volgende: Een vreesolyk schouwspel deed zich gisteren aan de reizigers voor, die per laatsten trtin van Roodeschool naar Groningen gingen. Na een drukkend warmen dag zag men te Roodeschool in de verte eenig onweer; overigens geleek het er volstrekt niet op, dat er een zwaar onweer zou komen. To Uithuizen was do bui wol iots r.aJorby en zag men zuidwaarts nu en dan bliksem schichten langs den hemel flikkeren. Hevige regenbuien schenen in de verte neer te val len, te oordetien naar do donkere lucht en do daar doorheen loopende strepen. Te Usquert werd het onweer steeds erger hoorbaar, doch het geraas van den tr<in ver stomde het geluid van den donder. Aan de felle bliksemstralen alloen herkende men een zwaar onweer. Te Warffum gekomen, ont lastte zich oen rogenbui, aie zoo erg aankwam, dat de reizigers den treii niet in of uit tonden komen, terwyt het weerlicht niet van de lucht kwam. Nog oenige bliksemstralen en links bemerkt men brand op twee plaatsen. De een wat verder af, is de andc-r op geen 100 M. van din trein af, duidelyk zichtbaar. Hollend rennen de losgebroken paarden om de vlam mende vuurzee, die de woning over haar geheele lengte had aangetast. Vreeseiyk schouwspel, onbeschrijfelijk voor hem, wien 't treft, maar treffend schoon, als men het van zoo naby ziet. Arme raenschen, die zoo uw oogst vernield ziet door 't hemelvuur. En alsof de twee branden ter linkorzy nog niet voldoende warm, ook ter rechterzij merkt men nog een gtooten brand op. Te oordeelen naar de richting kon dit in den Noordpolder zyn. Door de boebt, die de spoorJy'n van Warffum naar Baflo maakt, bleef men de branden, taans alle drie ter linkerzij van den trein, nog langen tyd in één richting te zien, en zelfs by de halte te Groningen zag men nog de vlammen van een der boerenplaatsen naar tovon stygen. En te Groningen aangekomen, meenende, d .t de bui eenige verfrissching zou hebben aangebracht, stuift het mulle zand ons tege moet en vieren de gymnasten feest in den tuin van de Harmonie. Schrikkelijke contrasten zoo in elkanders nabyheid. Moge de ramp geen menscher.levens gevraagd hebben! To Utrecht is aan de Groenekan een hooi berg verbranJ, in 't land by den Gageldyk, eene koe doodgeslagen, terwyl ook by T. Vei kerk onder De Bilt eene koe werd ge troffen. Van een boom, staande in een tuin aan de Bleekstraat aio aar, werden eenige takken afgescheurd en in de straat geworpen. Btykens b\1 het departement van koloniën ontvangen telegrapbisch bericht, zyn by ds operation in Atjeh op 20 dezer gesneuveld de fuseliers J. A. Van Eyken en P. Scheipers,, en is daarby gevaartyk gewond de fuselier J. F. Roels. Hetzelfde telegram hield nog de mede deeling in: „Fuselier I. B. De Winter by eene poging tot opvatten van muiters te Praja (Lombok) gedood." De Indische correspondent van het „Hbl." seint onder dagteokening van heden: „Luitenant-kolonel C. P. J. Van Vliet, chef van den staf op Atjeh, vtrtrekt eerstdaags van daar naar Batavia." By het Departoment van Koloniën is van een Gouverneur Generaal van Nederlandsch- Incié ontvangen het volgende, van heden ge- dagteekende, talegram betreffende de krygs- verrichtingen in Atjeh: „Eergisteren verkenning in de XXVI Moekims. De bevolking is rustig aan den' veldarbeid. Op den terugweg by Tjot Mantjang door kleine bende beschoten. Gewond 8 militairen beneden den rang van officier. By hot gevecht op 20 dezer waaraan de pretendent-sultan deelnam, verloor de vyand 21 gesneuvelden en 18 gewonden." Alfen, 27 Juli. Aangevoerd 84 wasena fcaa* partijen, te zamen 1671 etui:?. Prijs: Goadach* kaas f leto qual. f 20.— a ƒ22.—zwaarden a 2de qual. ƒ20.a 19.D rby 18» Handel redelijk.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3