Te Wassenaar is in do bovenzaal van het Raadhuis een vergaderiog gehouden van rozen- kweekers. De burgemeester hai deze vergade ring belegd, om een vereeniging to stichten, „ter behartiging van de belangen der rozen- kweekers to Wassenaar". Zgn poging?n wer den met goeden uitslag bekroond. Yan de 46 rozenkwo.^kers traden reeds 35 als leden der vereeniging too. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren L Yog is Wzu., J. Ruyg- rok Pzn. en C. Konijnenburg. Yolgens de ontwerp statuten der nieuwe ver eniging kunnen lid zgn de rozenkweekers te Wassenaar. De contributie bedraagt 50 cents. Van het bestuur treedt jaarlijks één lid af. De aftredende leden zijn herkiesbaar Elk lid zendt jaarlijks vóór een vast te stellen datum een monster zijner gekweekte rozen in, die door eon commissie worden gekeurd en geprijsd. Niemand m tg zijn rozen persoon lijk verkoopen. Da verkoop geschiedt steeds door 't bestuur. Van elk* aanbieding, die een lid ontvangt, wordt bionen 24 uren kennis gegeven aan h:t bestuur. Ds. C. B. Oorthuys, te Katwijk aan Zee, heeft bedankt voor de toezegging van boroap naar Alftn a/d. Rijn. De rekening van ontvangsten en uit gaven der gemeente Noordwjjkerhout over hot dienstjaar 1895 bedraagt in ontvangst ƒ14,318.865 on in uitgaaf ƒ13,779 105 en levtrt dus een voordeolig slot op van 539.76. Voor de wegen werd in dat jaar uitgogeven 3494 93 en voor het onderwijs 3768.535. Aan het door Gedeputeerie Staten aan de Stat-n der provincie Zuid-Holland uitge bracht verslag over den toestand der prnvin cie in 1895, is het volgende ontleend: Op het einde des jaars waren in de ver schillende gemeenten der provincie 6785 houders van hondenkarren, met 6879 karren terwijl 260 honienkarren van buiten de pro vincie woonachtige personen in het register waren ingeschreven. Door de sluis aan den Leidschendam wer den geschut 51,490 schepen en stoombooten, met 1,058,687 M3. inl.oud, en 59 houtvlotten; zijnde 869 schepen en stoombooten met 76.272 M*. minder dan in 1894 en 12 hout vlotten me9r dan in 1894. Aan sluisgelden word ontvangen 20,728.16'/,. Het getal der door de Gouwesluizsn te Alfen doorgevaren schepen, waarvoor de brug gen moesten worden gewipt, bedroeg totaal 17,286. De verandoring der grenzen tusschen de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam is nog in staat van voorbereiding. Zy maakt een punt van onderhandeling uit tusschen de betrokken colleges van Burg. en Weths. en Gedeputeerde Staten. Evenmin is reeds het overleg ten einde gebracht tusschen het col lege van Gedep. Staten en de belanghebbendo gemeente besturen betreffende de uitbreiding der gemeente Delft. Tegen de aanslagen In den hoofdelijken omslag en andere plaatselijke directe belas tingen zgn 240 bezwaarschriften ingekomen. Door de Koningshaven te Rotterdam pas seerden van 1 Januari tot ultimo December 1895: 71518 schepen, makende 196 per dag. In 1895 zijn den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg in- en uitgevaren 14,834 schepen, met een gezamenlijken inhoud van 24,838,931 M3. Het getal der scholen voor lager onderwijs was op het einde van 1895: 459 openbare, 2 door do gemeente gesubsidieerde bijzondere en 302 overige bijzondere, totaal 763. Het aantal inrichtingen, w .ar krachtens vergunning sterke drank in het klein werd verkocht, op 31 December, bedroeg 4165. Da totaal-opbrengst vau vergunningsrecht in de gemeenten geheven, was ƒ220,325 2972- In 1895 zijn ingekomen 1370 reclames tegen aanslagen in de verschillende Rijks directe belastingen. Op 8279 aangiften ter bekoming van teruggave van personeele be lasting naar tydsgelang werd eene beschikking genomen. Door B. en We. van Haarlem is aan den gemeenteraad praeadvies uitgebracht over het voorstel van hot Raadslid, den heer J. J. Sneltjes, om het t- kort by het gemeentelijk muziekcorps ad f 4177.14 uit de gemeentekas am te zuiveren en met ingang van 1 Januari 1897 het college van commissarissen te ont binden, met opdracht aan drie leden van dat college, om: a. het thans bestaande muziek corps te liquideeren; b. vóór 1 November 1896 aan do goedkeuring van den Raad te onderwerpen eene overeenkomst met den heer C. P. W. Kriens, waarbij deze zich ver bindt tegen een jaariyksche subsidie van 10,000 uit de gemeentekas, tol wederop zegging toe, het tegenwoordig of een even sterk en geoefend muziekcorps te exploitee- ren, op zoodanige wyze, dat de thans van het corps ten behoeve der schuttery, open bare feesten en muziekuitvoeringen in den Hout gevorderde diensten onverminderd ge geven worden, in welke overeenkomst tevens moet worden aangegeven, op welke wijze door eene commissie van drie loden, bij voor keur uit den Raad te benoemen, zal worden gecontroleerd of de hoer Kriens zyne muzi- kalo verplichtingen behoorlijk nakomt. Do meerderheid van het college van B. en Wa. adviseert tot aanneming van dit voor stel. Zg vindt geene overwegende bezwaren zich hierbg aan te sluiter, nu het initiatief in den Raad is genomen en by den Raad ondorsteuiiing heeft gevonden, hoewel aan neming van het voorstel-Sneltjes grooter offer van de gemeento-fuianciën zal vorderen, dan uit hot oorspronkoiyk voorstel van B. en Ws. voortv.oelde. Tot hoofd der openbare lagere school te Bloemendaal is benoemd de heer A. IJzer man, te Diemon. Het in werking treden van den Militairen Pensioenraad is weder verschoven tot het begin van het volgende jaar. Op de begrootingen der betrokken minis teries zullen eerst geldon worden aangevraagd voor de betaling der leden en aan te stollen ambtenaren. De „Temps" meldt, dat de Fransche regeering onzen landgenoot den heer Machiels, oui-organisateur van de Portugeesche sectie der tentoonstelling van schoone kunsten te Scheveningen in 1892, heeft benoemd* tot officier van het Legioen van Eer. Voor eeno benoeming tot leeraar in de natuurlyke historie voor den cursus 1896/97 aan de H B. S. te Delft, worden voorgedragen de heeren dr. J. F. M. Meilink en dr. W. J. Steenhuis. By konioklyk besluit van 24 dezer is bepaald, dat de trompetter der artillerie van het leger in Nederlandsch-Indiö, C. H. F. Petersen, ter zake van de krygsverrichtingen tegen Lombok in 1894, bg afzonderlyke dagorders, zoo in Indiö als in Nederland, alsnog eervol zal worden vermeld. Van 20 tot 25 Juli zijn geslaagd voor het notarieel Staatsexamen, eerste gedeelte: A. Van Pelt te St.-Anna bjj Nymegen, J. A. Hues9 te Nymegen, O. M. Vellinga te Am sterdam, C. J. Baas te Oo3thuizen, W. J. B. M. Witte te Ryswyk (Z.-H.), G. M. Herphes te Ditren, J. E. W. Duys te Nymegen, N. La Grappo Dominicus te WoerdeD, A. E. H. Röell te Arnhem, en voor het 2de gedeelte: K. Hoeflake te Hedel en J. A. Dregmans te Arnhem. Aan het Staatsexamen tot toelating aan de universiteit namen van 2325 Juli deel 8 candidaten voor de faculteit der godgeleerd heid, enz. Toegelaten zgn 6 cand., nl. de hee ren J. G. R. Van Mourik, D. Okma, F. Th. M. Rive, W. N. J. M. Smit, J. H. E. F. Da Stuers, A. G. Vreede. Voor de faculteit der geneeskunde, enz. weT- den 8 candidaten geëxamineerd. Toegelaten zyn 5 cand., nl. de heeren J. F. J. Hupperetz, C. W. Van Schaick, I. Serrurier, J. W. Beek man, D. H. Stam. Het examen wordt voortgezet met 2 can didaten. Na voortzetting van het examen is van de vorige groep alsnog toegelaten de heer C. Van Mourik. De 8ste algemeeno vergadering van de Vereeniging tot bevordering van christeiyk ondorwys voor doofstomme en blinde kin leren en jongelieden „Effatha", waarvan de stich ting gevestigd is te Leiden, zal plaats heb ben 30 Juli t9 Utrecht. In deze vergadoring zal prof. L. Lindeboom inleiden: „Welke zgn de vereischten, die aan ee-n onderwyzer voor doofstomme kinderen moeten gesteld worden?" Zaterdag-middag had in het Amstelhotel te Amsterdam het afscheid plaats van prof. Hertz. Prof. Kuhn voerde daarby het woord, woes op het verlies, dat de Amsterdamsche academie wederom lead door het vertrek van prof. Hertz en bood namens de assistenten ten fraaie collectie photographieën aan. De rector magnificus drukte de hoop uit, dat er ste9ds wotenschappelyk verkeer ^ou liyven bestaan tusschen den Academischen Senaat en den scheidenden hoogleeraar. Hierop werd het woord g3voerJ namens de candidaat-aitsen. Eenige schilderyen D9lftsch aardewerk werden den beminden leermeester aangeboden. Namens de medische studenten-vereeniging sprak de heer Damen, namens den Studenten- Bond de heer Bles, die er op wees, hoe Z.H.G1. steeds in de herinnering der studenten zal blgven voortleven. Prof. Hertz dankte met een kort woord. Aan de voorzitster der commissie voor de tentoonstelling te Chicago, jkv. J. De Bosch Kemper, is, door tusschenkorast van hot mi- Listeri9 van bincenlandscbe zakon, toegezonden een diploma en een bronzen medaille, als erkenning voor de door de commissie ingezonden verzameling boeken en verslagen. {Huisvrouw) De minister van buitonlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het ingevolgd koninklgk besluit van 23 Januari 1884 (Stsbl. 9) in de maand October a. s. te houden examen ter verkryging van het ge tuigschrift van bekwaamheid voor de betrek king van leerling-consul, ten einde by voor komende gelegenheid voor eene benoeming als zoodanig in aanmerking te kunnen komen, zal plaats hebben op Maandag 26 October a. s. en volgende dagen. Plaats en uur van het examen zullen nader worden bekend gemaakt. Eene toelichting der hierby geldende be palingen is verkrygbaar aan het departement van buitonlandsche zaken. Door den minister van koloniën zyn de heeren F. W. Snepvangers, W. J. Spaan, H. J. Kerbert en E. D. Kunst gesteld ter be schikking van don goaverneur generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot technisch ambtenaar by het boschwezen daar te lande. De gewone audientiê van den minister van justitie zal op Dinsdag 28 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Fort Salisbury," van Amsterdam naar Kaapstad, is 25 Juli Port land Bill gepasseerd; de „Prins Alexan der," van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 26 Juli te Southampton; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, ver trok 26 Juli van Marseille; do „Prinses Amalia," van Batevia naar Amsterdam, pas seerde 26 Juli Ouessant; de „Spaarndam" vertr. 25 Juli van Nieuw-York naar Rotterdam. By koninklgk besluit is met ingang van 2 Aug. a. s. benoemd tot adjunct-administra teur by -de zeemacht, de adspirant-admini- strateur A. Van der Boon, P. M. Schreuders, W. A. Rotteveel, W. L. G. J. F. Cramer von Bauragarten en E. Verbaaf. Aan den kap. luit t/z. J. G. Snethlage ver gunning verleend tot het aannemen der ver sierselen van het kruis 3de kl. (commandeur) van do Kroonorde, hem geschonken door Z. M. den Koning van Siam. Pensioen verleend aan: J. P. Van Luyte- laar, wed. J. Van Dyck, leeraar aan deRyks hoagere burgerschool te Helmond, ƒ160; A. Chr. Wagenaar, wed. S. K. Wieling, brieven gaarder, ƒ138; G. Boekhout, wed. H. Den Haan, brievengaarder, 88G. Van Tongeren, wed. H. C. J. De Haan, commies-ontvanger, 2de categorie, by 's Ryks belastingen, 186; C. M. De Wilde, wed. E. Groeneveld de Cock, ontvanger der registratie en domeinen, 720 S. Wieser, wed. J. Peters, commies 1ste klasse by 's Ryks belastingen, 242; P. M. Noest, wed. W. C. Herman De Groot, verifi cateur 3de categorie by 's Ryks belastingen, 414; E. W. De Boer, wed. R. Oosterloo, brievengaardor, 175; Chr. M. E. Hirsch, wed. E. Jansen, commies der telegraphie 3do klasse, ƒ533; de kinderen van wylen E. Jansen, commies der telegraphie Sde klasse, 243 's jaars. Zuid-Afrikaansclie Republiek. Blykens bericht van den consul generaal der Nederlanden te Pretoria worden, volgens een besluit van het hooggerechtshof der Zuid- Afrikaan8che Republiek, voortaan geene vreem delingen als advocaten toegelaten, die niet het bewijs kunnen overleggen, dat zy in hun vaderland als zoodanig feitelyk toegelaten zyn, en is het dus niet voldoende het bloote bewys te leveren, dat men in het land van herkomst toegelaten bad kunnen worden. Nederlanders, die zich als advocaat in de Zuid-Afrikaansche Republiek wenschen te ves tigen, zullen derhalve eerst by een Neder- landsch rechterlyk college den toelatingseed hebben af te leggen. Voorts zullen de door hen by de aanvrage om toelating over te leggen stukken behoorlyk moeten zyn gelegaliseerd. Sts.-Ct Gemengd Nieuws. Heden is by de heeren Van Ewyk en Zoon aan de Breestraat een loketkast ge exposeerd, gemaakt in oud-Hollandschen styl van oud eikenhout, door den heer J. Karstens Jr., meubelmaker in de Janvossensteeg alhier, voor rekening van jhr. mr. D. F. Teixeira de Mattos, te 's Gravenhage. De kast ziet er sierlijk en degelyk uit en getuigt in alia opzichten voor de bekwaamheid van den vervaardiger. Ieder, die meenen zou, dat zulk werk door Leidsche werklieden niet kon worden gemaakt, bevelen wy daarom dit meubelstuk ter bezichtiging aan. Tot dusverre moesten alle reizigers, ook zy, die voorzien waren van een geldig plaatsbewijs en kinderwagens met zich voerden, aan het station Leiden zich door do vestibule naar het perron begeven, hetgeen met het oog op de hooge stoep voor het station een groot ongerief was. Een hierover by den Raad van Toezicht op de spoorwegdiensten ingediende klacht is thans beantwoord met de mededoeling dat door de Hollandscho Spoorweg - maatsehappy instructie is gegeven om reizigers, voorzi9n van geldige plaatsbewyzen, en met zich voerende kinderwagens, die zy als bagage wenschen te doen inschryven, door den uit gang (dus aan het einde van het station) toe gang tot het perron aan het station Leiden te verleen9n. De laatste nacht van de kermis (van Zaterdag op Zondag) is niet zeer rustig voorbygegaan; vele klop- en snypartytjes vielen daarby voor, zoodat de politie-dokter wel vier malen is geroepen moeten worden. Hoewel de geest van hot volk zeer goed en vroolyk was, word daarin meermalen stoor nis teweeggebracht door personen, die het er op toelegden quaestiön temaken, en waar- by de militairen (artilleristen) de eersten waren. Vroolyk rondspriogende paren by clubjes werden door 8 a 10, soms moer artilleristen staande gehouden of in don weg getreden, en alsdan minder lief toegesproken of soms te lief tegenover de meisjes^ waardoor onge noegen ontstond; zelfs gingen zy zoo ver, om de vlaggetjes of andere feestelyke voorwerpen af te nemen. Op de Nieuwe Beestenmarkt waren er eenigo artilleristen, die het met een caroussel- houder te kwaad kregen en hem te ïyf wil den. De agent van politie v. V., dit ziende, verzocht een daar passeerenden brigadier der artillerie zoo mogelyk daaraan een einde te maken, hetgeen zy schenen te bemerken, althans zy vlogen op den agent aan, sloegen en schopten hem, zoodat by op den grond viel, by welke gelegenheid hem eene hoofd wond werd geslagen, welke slag hevig moet geweest zyn, daar ook de helm van den agent defect geraakte. Met behulp van enkele burgers konden de Inmiddels toegesnelde politie-agenten onder aanvoering van een controleur de woestelingen meoster worden en naar de politiewacht geleiden, terwyl de bewuste agent onderweg zoodanig duizelig werd, dat hy tegen den grond viel. Na geneeskundig behandeld te zyn, is hy huiswaarts geleid en moet hy op last van den dokter vooreorst rust houden. Ook raakten op het kermisterrein een paar personen hun horloge en één zyn portemon- naie kwyt, welke voorwerpen vermoedelyk gerold werden. Een der horloges werd reeds in beslag genomen, als zyndo in een huis van koop met recht van wederinkoop verkocht, terwyl daarop de vorkooper, dio later bleek ook de zakkenroller te zyn, door do poltiie werd aangehouden. Sedert de vorige opgaaf ver- kregen het diploma als geoefend zwemmer (gekleed) vanwege de „Leidsche Zwemclub": H. Vylbrief, Z. Roozendaal, W. F. Kors, D. A. Holtz, J. H. Maartense, A. J. Boekwyt, W. Gout, F. J. H. Withake, J. J. De Casparis, Frederik Muller en F. H. Kokxhoorn. Wie het examen wenscht te doen, kan zich aanmelden by den directeur van „Rhynzigt" en by den secretaris qer „Leidsche Zwemclub" den heer W. Draayer, Zoeterwoudsche Singel H 16. Zondag-morgen, toen P. T., te Oegstgee3t, zich van de Leidsche kermis naar huis begaf, heeft hem de slaap over mand. Hy is toen aan den weg gaan liggen met de onaangename gewaarwording by zyn ontwakeD, dat zyn portemonnaie met geld en een remontoir horloge verdwenen waren. De politie doet onderzoek. De hevige onweersbui, welke zich gisteravond, behalve over Leiden, ook boven Valkenburg ontlastte, veroorzaakte aldaar geene materiëele schade, maar kostte het loven aan honderden musschen. Een ge weldige wind toch kromde de zware olmen op het Kerkplein, zoodat de vogels uit hunne nesten te midden van den slagregen werden geworpen. Aan de jeugd komt een woord van lof toe voor den yver, waarmede ze de nog levende diertjes verzamelde en verzorgde, om ze op die wyze van den dood te redden. Ook te Rynsburg zyn honderden musschen door de windhoos gedood. Tevens ontlastte zich een hevige waterhoos gedurende het onweder over die gemeente. Een dikke boom, op het eind van het dorp, werd ontworteld, dakpannen in de lucht geslingerd en in vele woningen werd door het indringende water schade veroorzaakt. Een zware bliksemstraal omstreeks halfnegen is te Oegstgeest geslagen in den telephoon- paal in de Groenesteeg, welke paal zwaar beschadigd werd, terwyl de bliksem vervol gens zyn weg nam naar de woning van den wisselwachtor De Jong naby den driesprong in de Leidsche Buurt, waar het telephoon- toestel geheel werd vernietigd. Ongelukken zyn er niet te betreuren, maar één oogenblik was het alsof de geheele kamer in lichter laaie stond. De lyn is over een giooten afstand stuk, zoodat er van ochtend nog niet kon worden getelephoneerd. Een zekere P. H., die tydens den zwaren slag in de onmiddellyke nabyheid was, viel van schrik tegen den grond, doch kwam er ongedeerd af. Tydens het onweder sloeg gisteravond de bliksem in de schuur van den heer IJzerman, Domineeslaan te Haarlemmermeer. De schuur, een wagen en verder landbouwgereedschap, benevens een geit, eenige konynen en kippen werden een prooi der vlammen. Gisteravond te acht uren is te Heerenveen de groote boerenplaats van Jaarsma te Tjtrkgast door den bliksem getroffen en afgebrand. Gebouwen en inboedel waren verzekerd. Hedennacht zyn door den storm op het remontedepot te Milligen vier stallen ingestort. Vier paarden zijn gedood, z^ven werden er tot nu toe vermist. De paarden, die tusschen de balken beklemd waren geraakt, zyn er tusschen uitgezaagd moeten worden. Enkele personen, die gelukkig niet ernstig gekwetst werden, zyn door dr. Pot uit Apeldoorn verbonden, terwyl de veearts Schilperoort de gewonde paarden verzorgde. De kazerne is mede zeer zwaar beschadigd. De schade wordt op ettelijke duizenden geraamd. Dat het op de Veluwe h9vig gestormd heeft, blykt ook nog hieruit dat te Meerveld in de nabyheid van Apeldoorn zes boeren woningen zyn ingestort. Een schuur, ingericht tot berg- plaats van bloembollen, aardappelen en verdere landbouwproducten, zich bevindende op den tuin genaamd „Duivenvlucht", aan den straat weg onder de gemeente Sassenheim en toebe- hoorende aan J. Van Eek te Leiden, brandde Zaterdag-morgen tot den grond toe af. De oorzaak is onbekend. Toen nameiyk de eigenaar, die in de buurt melk voor zyn ontcyt was gaan halen, van die boodschap naar zyn vry afgelegen en van hout opgetrokken schuur terugkwam, zag hy die reeds in lichterlaaie staan. Daar de man noch by buren noch by brandweer gerucht kwam maken, geschiedde de heele brand in groote stilte, zóó stil zelfs dat passagiers of conducteurs der voorby- gaande stoomtrams niets van het heele zaakje merkten. De brandspuit kwam natuuriyk ook niet ter plaatse. De schuur was verzekerd, de inhoud niet. Daar de politie door verschillende omstan digheden aanleiding vond om eenigen argwaan te koesteren omtrent het ontstaan van den brand, werd de zaak in handen der justitie gesteld. Volgens de herziene lijst, be vattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd van krygsvolk, enz. in aanmerking kunnen komen, bestaat te "Woubrugge die gelegenheid voor 282 manschappen en 141 paarden, naar evenredigheid van de grootte der perceelen, en lokaliteiten, voor stalling gebruikeiyk. In don nacht van Vrijdag op Zaterdag, te halftwaalf, brandde te Haar lemmermeer, aan den Ringdyk naby Benr.e broek, af het woonhuis van de wed. Van Keulen, bewoond door K. Van Keulen. Al het huisraad is mede verbrand, daar men zich moest haasten om don brand te ontkomen. Het huisraad was verzekerd voor ƒ800. Oorziak niet bekend. Zaterdag 11., omstreeks half twaalf, verdronk in een sloot te Hoofddorp het 5 jarig zoontje van G. Bras. De middelen tot opwekking der levensgeesten, door dr. M. toegepast, bleven vruchteloos. Op de markt aldaar van 25 Juli waren aangevoerd 320 paarden en 22 hitten. De prys liep tot 650. Gisteren hield de Delftsche Wielersclub „T. A. V. E. N. U." verschillende wedstryden. Het was dan ook zeer druk in het anders zoo stille Delft. V^n alla kanten kwamen wielryders toestroomen. Precies te halftwoo had de a'rit plaats van den wegwedstryd van Delft naar Rotterdam en terug; afstand 30 KM. Van de 17 inge schrevenen kwamen er 13 op. Met een flinken gang ging men af en direct waren 6 a 7 personen reeds voor. Na 5 KM. had er een accident plaat8, nl. doordat een wiel- rydster, niet genoeg uitwijkende, juist tegen de racers aanreed, waardoor 4 ryders, o. a. H. Van Koolbergen (Leiden) en Van Waveroa (Hillegom) kwamen te vallen, zoodat zy van verdere mededinging moesten afzien. De ryders kwamen er goed af, maar hunne ry- wielen waren onbruikbaar. Do uitslag was: lo. I. N. v. d. Knoop, Vlaardingen, 47 min. 50 sec.; 2o. Theod. Offermans, Schiedam, 49 min. 30 sec.; 3o. J. H. Van Koolbergen, Leiden, 49 min. 60 sec.; 4o. E. Moll, Ryswyk, in 51 m. 45 sec. De weg was over het algemeen zeer slecht; vooral by en te Overschie by na onberydbaar. De regeling, enz. liet niets te wenschen over. „T. A. V. E. N. U." komt dus wel een woord van hulde toe. Den machinist M. P., te Nieuw- Vennep, overkwam een ernstig ongeluk. Bovenop eene dorschmachine gezeten en de paarden besturende, reed hy met flinken gang onder een kap berg, waar de machine moest geplaatst worden. De kap bleek niet hoog genoeg to zyn opgehaald en de man, voor over zittende, werd als het ware dubbel go- drukt; onmildsllyk werden de paarden tot staan gebracht en de man uit zyne benardo positie verlost. De ontboden geneeskundige constateerde0 behalve andere ernstige kwetsuren, dat do ruggegraat g6brok9n was; de tosstand is ernstig. Men schryft aan het „Utr. Dbl." uit Rotterdam: Uit onzo werkmans-wereld valt weder het een en ander mede te deelen, dat niet zonder belang is. Het blykt meer en meer, dat do Nieuwe Nederlandsche Boo: work-rsbond er naar streeft, eene macht tj worden, die zich ver buiten den kring der Rotteriamsche boot werkers uitstrekt. Reeds is gemeld, dat alle werklieden, die met handel en scheepvaart in betrekking staan, in de organisatie worden opgenomen. Dat men ook verbinding zoekt met werk lieden buiten Rotterdam, is gebltken uit het gebeurde te Schiedam en uit de inmenging in de werkstaking onder de sjouwers te Zaan dam. Door de bestuurders van den Bond i3 ook te Antwerpen een vereeniging van boot werkers tot stand getracht, wier organisatie op gelyke leest geschoeid is als die van den Bond te Rotterdam. Dit bewyst reeds, dat er naar eene interna tionale organisatie gestreefd wordt. Dat het bestuur van den Bond betrekkingen onderhoudt met de Ergelsehe leiiers, Man en "Wilson, is zeker. Dezo beiden waren ook behu'pzaam by het tot stand brengen van den Boot werkt rsbond te Antwerpen. De door Wilson alhier opgericht© Vereeniging van zeevarenden (matrozen en stokers) is thans eene afdeeling van den Boot- werkersbond geworden. In verband met dit alles verdient de aandacht eene mededeeling van De Bruin, een der be stuurders van cien Bond, in eene dezer dagen alhier gehouden vergadering. Volgens di© mededeeling nameiyk, wordt er te Londen een© werkstaking op reusachtige schaal voorbereid, waarby alle werklieden in geheel Groot-Bri- tannië, die by den handel en de scheepvaart hun bestaan vinden, betrokken zouden zyn. Het is vry duideiyk, dat de Engelsche leiders verbindingen hebben gezocht bier te lande en in België, om verzekerd te zyn, dat de stakend© werklieden in Engeland niet vervangen zullen worden door werklieden van hier en uit België Het streven der bestuurders van den Boot- werkersbond, om vertakkingen te vorkrygen in andere plaatsen, wordt ernstig tegengewerkt door den R. K. Volksbond. To Schiedam heeft deze Bond, in samenwerking met ander© werklieden-vereenigingen, reeds weten to ver hinderen, dat de brandersknechts zich zouden aansluiten by den Bootwerkersbond, en ook te Gouda, waar De Bruin en De Heer reeds bezig waren het personeel der kaarsenfabriek te bewerken, is de R.-K. Volksbond tusschen- beide gekomen. Dit zyn nog maar voorpostengevechten tusschen de beide Bonden, maar men mag oen hevigen stryd te gemoet zien. De reden, waarom andere werklieden-vereenigingen den Bootwerkersbond vyandig gezind zyn, schynt hierin gezocht te moeten worden, dat men in dezen Bond een werktuig wil zien van da soc:aal democraten. Vroeger is medegedeeld, dat Palte, een der bestuurders van den Bond, door zyne patroons, de heeren Burger Co., als walbaas ontslagen was. Men heeft daarop getracht Palte te doen bezoldigen door een paar vereenigingen, waar van by voorzitter is. E one dezer vereenigingen, die der sleepers,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2