N°. 11167. Woensdag 33 Juli. A0.1896 <§eze Bourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. ^©uilloton. BRANT ADAMS, de Keizer der Detectives. LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT Voor Leidon por 3 maanden. f 1.10. Franco per post. i 1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. - Grootore lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officiëeie Kennisjjovingen. Burgemeester en Wothonders van Loiden; Gezien art. 8, lsto alinea, der wet van don 2den Juni 1875 (Staatsblad No. 95), tot regeling van bet toezicht bij het oprichton van inriohtingen, welke gevaar, sohade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bjj deze ter algemeene kounis, dat door hen op heden vorgunning is verleend aan M. "WECKWEBDT en rechtverkrijgenden tot het oprichton van eene ververg en drogorij van tapijten en matten in het perceel Mandonmakeresteog No. 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, F. WAS, Burgemeester. 20 Juli 1896. E. EIST, Seoretaris. Leiden, 21 Jnli. De 25ste jaarlyksche processie naar het graf der HH. Martelaren van Gorkura te Brielle vertrok gistermorgen te halfzeven. Te voren had een 260-tal pelgrims, die aaD deze bedevaart deelnemen, een H. Mis bijgewoond in de parochiekerk van O.L V. Hemelvaart. De zeereerw. deken J. Bots nam ditmaal niet aan den tocht deel. De Leidsche pelgrims werden vergezeld door de weleerw. heeren Pichot en Van Mersel, kapelaans van de parochie van O L Vr. Hemelvaart. Verschillende bedevaartgangers uit Voorschoten, "Wassenaar en Den Haag sloten zich bij de Leidsche aan. Op de terugkomst had to Schiedam de vereering van de roliquieën van de H. Luduina plaats. Te ongeveer negen uren keerden de pelgrims te Leiden terug. Gisteren slaagde te Amsterdam voor het examen van apothekersbediende mej. M. A Verkoren, te Zoeterwoude. In den namiddag-godsdienst van den 19den dezer werden de diakenen van do Ned.- Herv. gemeente te Benthuizen verblijd met eene extra gift van 40. Den edelen gever (geefster) wordt hun openlijke daük toegebracht, met den weDsch tevens, dat dit goede voorbeeld navolging vinde. De commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland inzake de aanvraag om sub sidie voor de groote landbouwtentoonstelling, in 1897 te houden, stelt eenparig voor de subsidie van 3000 te verleenen. De commissie voor het voorstel, om f 8000 'sjaars te bestemmen ter bevordering van de veefokkerij, juicht dit eenparig toe. De meer derheid wenscht opneming der volgende be paling: „De bekroonde stieren moeten in het „Nederlandsche Rundvee Stamboek zyn inge schreven of daartoe worden aangeboden en „moeten tot 1 Sept., volgende op den dag „der keuring, in de provincie Zuid Holland „ter dekking beschikbaar blijven, tegen een „springgeld van hoogstens 1." Ten aanzien der paardenfokkerij stelt zij voor afwijzend te beschikken op het verzoek der Zaai-vereeniging Oud-Beierland, tot wijzi ging van het reglement. De voorgestelde bepalingen ten aanzien van het houden van en het rijden met bon denkarren vonden instemming. Enkele wtfzi gingen werden door de commissie voorge steld en door Ged. Staten overgenomen. Dien tengevolge wordt thans nog voorgesteld, dat in het register -van hondenkarren vóór 1 Febr. 1897 een nieuwe inschrijving moet plaats hebben en dat buiten de provincie wonende houders opgave moeteD doen aan Ged. Staten, die daarvoor een register aan leggen; verder, dat de voorgestelde muilkorf alleen verplicht is binnen de bebouwde kom men; dat het verbod om honden te gebruiken met geringere schouderhoogte dan 60 cM. dus gewijzigd wordt, dat het verboden is, honden met een geringere schouderhoogte dan 50 cM. tusschen de boomen of hetlemosn te spannen; dat eindelijk „steunstokken" in plaats van „een steunstok" worden voor geschreven. Het advies van Ged. Staten over het ver zoek van den gemeenteraad van Delft, in zake bet krankzinnigengesticht, vond steun by de commissie, zoodat zij voorstelt het bedrag van de provinciale subsidie op een maximum van 50,000 te handhaven. Één lid meende, dat die gemeente rechtens toe kwam de helft in 't bedrag, dat die verbouwing bleek te kosten, nl. 118,362. Nog wordt door de commissie ad hoe gunstig geadviseerd lo. op de voorstellen, om Maassluis subsidie te geven voor de havonverdieping en voor verbetering der be schoeiing; 2o. op de voorstellen tot wijziging van verschillende polderreglementen, tot reorganisatie der waterschapsregeling en het vroegere land van Arkel beneden de Zouwe en tot oprichting van hot waterschap voor de Kil- en Wachtdjjken; 3o. op het voorstel tot wijziging van het reglement op do jacht en visscherij4o. op de voorgestelde subsidie van 500 aan Krimpen voor een stoomboot- dienst; 5o. op het voorstel om den polder Berkel geen subsidie te geven voor wegvor beteriDg; 6o. op de voorstellen betreffende wijziging van het regl. van politie voor het vaarwater tusschen Rijn en Schie. De voorgestelde verhooging der opcenten op gebouwd en ongebouwd, vooral de laatste, vond veel bestrijding. Ged. Staten blijven die noodzakelijk achten. Het oogenblik voor een conversie achten zij niet gunstig, doch ze houden deze zaak in overweging. In de be stekken zullen bepalingen omtrent maximum arbeidstijd worden opgenomen, maar ten aanzien van het minimum-loon zal het resultaat worden afgewacht van het onderzoek, door de Rogeering aan de Tweede Kamer toegezegd. Ter voldoening aan den wensch der afdee- lingen, hebben Ged. Staten eenige inlichtingen gegeven omtrent de werken bij de brug over de Oude Maas te Barendrecht. "Wat op de begrooting voor de toegangswegen wordt uitgetrokken, dient om die wegen op de oorspronkelijke hoogte, breedte en helling te brengen. De gedeeltelijke vernieuwing van boven- en onderdek geschiedt wel bij gelegen heid van den tramaanleg, maar is geen gevolg daarvan. Met de werken zal niet worden aangevangen voordat het voldoende vaststaat, dat de tramweg over de brug. zal komen. De tramaanleg is voor rekening der Maatschappij, die de tram aanlegt. Nadat gisteren in de morgenuren de „Synodus contracta" der Ned.-Herv. Kerk een zitting had gehouden inzake een hooger beroep van de uitspraak van een provinciaal kerkbestuur, werd de vergadering der Synode te één uur geopend. In behandeling kwam een verzoek van don kerkeraad van Benthuizen, om dispensatie van art. 53 reglement op de vacatures. In overeenstemming met de adviezen van het classicaal bestuur van Leiden en het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland, werd dit ver zoek afgewezen, als in strijd met de wet. Alsnu kwam aan de orde de behandeling der finantiéele aangelegenheden, waartoe de quaestor generaal was opgeroepen. Allereerst werden de aangelegenheden van het fonds voor noodlijdende kerken en personen be sproken. Hierbij werd kennis genomen van het verslag der Synodale Commissie. Voor dit jaar bleek beschikbaar: voor groote toe lagen ƒ16,500 en voor kleine 10,270. By de Synodale Commissie kwamen 23 aanvragen in voor groote subsidiën, waarvan 12 by de Synode worden aanbevolen, ten bedrage van ƒ21,000. Door de vergadering werd de voorgedragen subsidie van 4000 voor kerkbouw aan de gemeente Huisduinen toegestaan. Aan de gemeente Sleeuwyk werd 3000 toegewezen voor den bouw eener nieuwe pastorie. In het „Hotel den Ouden Doelen" te 's-Gravenhage is aangekomen de admiraal van de vloot vaa de Yereeoigde Staten A. C. Rhoades. Uit Haarlem wordt gemeld, dat de ves tiging van een kantoor van inklaring aldaar verzekerd is. De gemeenteraad van Deventer besloot tot reorganisatie der H B.*school voor Meis jes overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. De zitting werd door een talrijk publiek bijgewoond. De minister van marine maakt bekend, dat eene reddingboei van Hr. Ms. „Urania" in de Zuiderzee is Vtrioron gegaan. Het vin den er van behoeft geen aanleiding te geven tot ongerustheid. Sts. Ct De minister van binnenlandsche zaken heeft aan C. A. Tyl, weduwe G De Wilde, te Amsterdam met ingang van 1 Jan. a. s., op haar verzoek, eervol ontslag verleend als directrice en meesteresse-vroed vrouw aan 's Rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam. Gisteren had te Rotterdam het jaariyksch openbaar examen plaats van de vorderingen der leerlingen van de Rotterdamsche inrich ting voor Doofstommenonderwijs. De heer W. A. Viruly Verbrugge, voor zitter van het bestuur, deelde o. m. mede, dat aan den cursus hebben deelgenomen 88 jon gens en 63 meisjes, terwijl het te verwachten is, dat het nieuwe leerjaar mede met ongeveer 150 leerlingen zal aanvangen. Geen vijfde deel van die kinderen betaalt schoolgeld en bovendien vordert de helft, dat in hun ver pleging geheel of gedeeltelijk door de inrich ting wordt voorzien. De gezondheidstoestand is in hot algemeen bijzonder gunstig geweest. Over de verpleeg huizen was het bestuur dit jaar zeer tevreden. 16 jongens leeren een ambacht op winkels en wel 13 bet schoenmaken en 3 het kleer maken. Do meisjes krijgen dagelijks grondig onderricht in fraaie en nuttige handwerken; do nuttige gaan daarbij voor, de fraaie wor den meer als bijzaak beschouwd. Nadat het vorige jaar het stryken aan het onderwys was toegevoegd, is dit jaar voor het eerst ook een cursus in de kookschool geopend, de kunst namelyk om op de zindelykste wyze en voor den minsten prys eenvoudig, goed en smakeiyk voedsel te bereiden. Het aantal contribueerende leden bedroeg verleden jaar 1492, te zamen bydragende 7900. Door verschillende omstandigheden is dat aantal met 67 verminderd Gelukkig is daarin door verschillende giften voorzien, terwyl het tekort van 4000 op de begrooting door legaten is gedekt, waarvoor het bestuur warmeu dank betuigt. De directeur der inrichting, de heer Ic. Bil&ers, hield een toespraak, waarin by de zegeningen van het onderwys in de inrichting deed uitAomen. Zondagavond is per Staatsspoor te Sche- veningen aangekomen de erfgroothertog van Baden, vergezeld van zijn adjudant, kapitein Pfeil. Z. K. H. heeft intrek genomen in „Hötel d'Orange", op welk gebouw de Badensche vlag, tusschen de Oranje en de Nederlandsche vlaggen, is geheschen. Zaterdag a. s. wordt H. K. H. de erfgroothertogin in genoemd hotel verwacht. In het begin van Augustus wordt aldaar ook de komst tegemoet gezien van prins Max van Baden. De heer F. M Knobel, onze minister- resident in Cbina, zal belanghebbenden ont vangen Donderdag 23, Yrydag 24 en Zaterdag 25 dezer in het „Hötel des Pays Bas," Doelenstraat te 's Gravenhage, van 912 en van 13 uur. Een godsdienstoefening in de open lucht is Zondag te De Bilt (Utr.), in het Achterbosch van „Houdringen", gehouden. Het kerkgebouw wordt geverfd en kon niet worden gebruikt. Als voorganger by dezen dienst trad op dr. J. H Gunning J.Hzn., predikant te Utrecht, die als tekst had gekozen Psalm 23. Het was mooi weer en de godsdienstoefe ning was druk bezocht, ook door vele „kerk gangers" uit den omtrek. Zondag a. s. wordt er by gunstig weder weer kerk gehouden in de vrye natuur. Eerlang zal gedurende enkele dagen een interessante tentoonstelling in het Kunstny ver heid-Museum (Boschkant te 's Gravenhage) gehouden worden. De Koningin-Regentes heeft namelijk welwillend toegestaan, dat de goud- smidswerken, in 1895 door de steden Maastricht en Zwolle der Koningin vereerd, in dat museum ter bezichtiging gesteld worden. De luit.-kol. der artillerie jhr. R. Yan Hoogenhouck Tulloken, van het leger in Ned.- Indié, thans met verlof te 's-Gravenhage, is op zyn verzoek, met ingang van 1 Aug. a. s.f eervol uit den militairen dienst ontslagen, behoudens aanspraak op pensioen. De officier van gezondheid 1ste klasse U. Riedel, te Arnhem, is met ingang van 15 Augustus a. s, benoemd tot chef van hot militair hospitaal te Harderwyk. Wy ontvingen de eerste aflevering van het vroeger aangekondigde prachtwerk, be vattende gekleurde afbeeldingen metbeschry- ving van bol- en knolgewassen, dat onder den naam van „Florilegium Harlemense", onder toezicht van het hoofdbestuur der „Alge meene 'Vereeniging voor Bloembollencultuur," door de Erven Loosjes, te Haarlem, wordt uitgegeven. Het ia, gelyk men weet, eene voortzetting van het „Album Van Eeden", een plaatwerk van bolgewassan, dat van 1872 tot 1881 door do toenmalige firma A. C. Van Eeden Co. werd uitgegeven. Deze eerste aflevering bevat drie platen in royaal 4° formaat met begeleidenden tekst in het Nederlandsch, Engelsch, Fransch en Duitsch. De platen zyn chromolithographieën van de firma J. L. Goffart (voorheen G. Severeyns), te Brussel, de erkende eerste spe cialiteit voor de bewerking van afbeeldingen van planten en bloemen, en de teekeningen werden door Nederlandsche schilders vervaar digd. Voor de volgende afleveringen hebben de uitgevers zich de medewerking verzekerd van den heer A. Goossens, te Brussel, die zich door z'yne bloemteekeningen voor een aantal der voornaamste buitenlandsche tuin- bouw-tydschrifteri als by uitstek voor derge- lijken arbeid aangewezen heeft doen kennen. De redactie is toevertrouwd aan twoe des kundigen, onder goedkeuring van het hoofd bestuur der „Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur" daarmede bela3t, en geen plaat zal in het „Florilegium" worden opge nomen, voordat ze door het hoofdbestuur is goedgekeurd. Behalve voor de bloembollenkweekers, i> het „Florilegium" voor allen, die zich op tuinbouwge' ied bewegen of in tuinbouw be langstellen, van betoekenis, en de naam van de uitgevers is hun een borg, dat voldaan zal worden aan de belofte: dat het „Florilo- gium H irlomense" zonder het de pretensie te geven van eon zuiver wetenschappeiyk werk - aan de hoogste eischen, die men thans aan een dergelijke uitgave stellen mag, zal beantwoorden. De drie platon der eerste aflevering eon enkele witte hyacint, vier tulpen, drie nar cissen -- leggen van de uitvoering een gunstig getuigenis af Men seint aan het „N. v. d. D." uit Bata via, dat de heer Ravenswaay benoemd is tot resident van Soerabaia. „De heer J. C. Th. Kroesen," voegt bet blad aan dit bericht t^e, „sedert 18 Mei 1888 resident van So.r.ii ai t, is kort geleden tot lid van den Raad vaa Nederlandsch-lndiö benoemd. „Zyn opvolger is, naar het schynt, de tegenwoordige resident van Madioen, H. "W. Van Ravenswaay, sedert 9 Dec 1895 daar in functie Een persoonsverwisseling is echter 17) „Gy zult u die handeling berouwen," zeide plotseling mevrouw Bradbury zich vry makend. „Ik wil u geen kwaad doen; wy zyn beide vrienden van Helen Twyford, die niet begrypt waar ge toch blyft." „Ik zal medegaan, maar weest overtuigd, dat ge uw straf niet zult ontkomen, indien ge my kwaad doet." Zoadra de mannen er in geslaagd waren haar; op een eenzame plaats te brengen, toonden zo zich in hun ware gedaante. „Ik gebied u, my op enkele vragen te antwoorden," zeide Toxy, zyn geladen revolver op de oude vrouw richtend, „en als ge weigert, schiet ik u dood." „Zyt ge van plan my te vermoorden?" vroeg het oudje bevend. „Ja, tenzy ge op al onze vragen antwoordt. Ritchie," zeide hy tot zyn makker: „toon de oude dame de gewichten eens, die haar omlaag moeten trekken." De maan stond nu hoog aan den hemel ©n haar wit licht bescheen de kleine groep. Ritchie kwam met zware gewichten aan sjouwen. „Weet ge, dat deze voor u bestemd zyn?" „Ge wilt my bang maken." „Als ge niet op myn vragen antwoordt, verdrink ik u in den zwarten poel." -Gy zoudt me niet durven vermoorden." „Wy durven alles; weet dit wól." „Ik geloof u geen van beiden." „Nu, ik zeg u dan, dat wy tweeën Helen Twyford hebben geschaakt." „En dat durft ge bekennen?" „Gy zult ons niet meer verklappen." „Ik zal u in handen der politie leveren." Beide mannen lachten luid op, ni6t denkend aan het spreekwoordwie 't laatst lacht, lacht het bost." „Wilt ge ons inlichtingen geven?" „Ik wil zoo gauw mogeiyk naar het dorp terug." „Daar zult ge nimmer meer komen." „Dat zal ik zeker." De beide mannen waren biykbaar verbaasd over den stouten toon van het oudje. „Ik vraag u voor 't laatst of ge myn vragen wilt beantwoorden?" „Ja, op óón voorwaarde." „En die is?" „Dat gy eerst de myne beantwoordt, schurken." XVI. Het tweetal barstte in een onbedaariyk gelach uit. „Ik ben volstrekt niet bang voor een paar moordenaars, zooals gy zyt." De mannen stonden verstyfd van schrik, terwyl de oude vrouw ben koeltjes stond op te nemen. „Wilt ge myn vragen beantwoorden?" „Op de conditie, die ik daareven noemde." „Zyt gy een vriendin van Helen Twyford?" „Ja." „Zyt ge hier alleen?" „Ja." „En wie hielp u uit het steenen huis te ontvluchten „Niemand." „En hebt gy den knaap ontvoerd?'' „Ja." „Wie zyt gy dan eigeniyk?" „Op dit oogenblik veranderde de oude vrouw als door een tooverslag in een ge spierden jongen man, die met een sprong hun was genaderd, de revolver in de hand. In een oogenblik waren beiden aan de handen geboeid. „En nu zal ik u nog anders behandelen dan ge van plan waart my te doen, „begon de detective. „Gy wildet my nog gewichten aanbinden, nu, ik zal u zonder gewichten doen zwemmen. Beidon kreunden van angst by het vreeselyke vooruitzicht van met gebonden handen ver dronken te worden. Kermend smeekten ze om genade. „Waarom zou ik u die bewyzeD, hartelooze schurken?" „We wilden u slechts bang maken." „Leugenaars! Nog geen twee uur geleden kwaamt ge met Griggs overeen om my eeD, bekentenis te ontlokken en dan myn lichaam in gindschen poel te werpen." „Neen, Deen, dat is niet waart" „Ge dacht met een oude, zwakke vrouw te doen te hebben, maar wie denkt ge nu wel, dat deze list tegen u beraamd heeft?" „Wy dachten niet, dat gy een man waart", zeide Foxy. „Ik vraag u nogmaals of ge weet wie ik ben?" „Neen." „Ik ben Brant Adams." By het hooren van dien gevreesden naam slaakte het tweetal een kreet van schrik. „En nu heb ik u nog iets te zeggenGrigga' listen zyn alle by my bekend." „En de onze ook natuurlykl" „Als gy even flink zyt als waarvoor ik u aanzie, zal ik u sparen." „We zyn niet fliuk, mynheer, als we Brant Adams, den keizer der detectives, voor een oude vrouw bielden." „Al genoeg! Als ge wilt, kunt ge naar my luisteren." „Wy luisteren." „Griggs heeft u tien duizend dollars beloofd." „D iar gy toch alles schynt te weten, is het niet noodig iets to ontkennen." „Als ge in myn dienst overgaat, kunt go diezelfde som nog verdienen en zal ik u de gepleegde misdaad kwytschelden." „Aangenomen!" „Het is myn gewoonte niet, met schurken te onderhandelen, maar nu ik er twee grooter schurken door kan machtig wordeD, zal ik my niet ontzien. Alles wat Griggs u heeft beloofd, zal hy u betalen; daar sta ik u borg voor." „Wy gelooven u op uw woord." „En kan ik u vertrouwen „Ja, mynheer." „Bedenkt, dat ik nog nooit zoo met hart en ziel in een zaak ben geweest, en dat ik myn laatste krachten zal inspannen om u aan het gerecht over te leveren, indien het blyken mocht, dat ge my bedriegt." „Wat moeten we doen?" „In de eerste plaats moet ge onbepaald vertrouwen in my stellen, en dat ik het in u doe, bewyst, dat ik u de handboeien afneem." Hier werd een langgerekt gefluit duideiyk hoorbaar. „Dat is Griggs 1" riep Foxy. Haastig duwde de detective hen ter zyde in de struiken en duwde hun toe: „Denkter aan, als ge het waagt my to verraden, dan is het met u gedaan." Weer klonk het gefluit en de mannen kwamen nu op een wenk van Adams uit hun schuilhoek te voorschyn en beant woordden het signaal. Hy hield zich in hun nabybeid, opdat hy ieder woord zou kunnen hooren, dat gesproken werd. ,zyt go geslaagd?" riep Griggs hun reeds van verre toe. Ja, zy is dood." „Heeft ze nog iets bekend?" „Het was wat moois, dat zaakjo, waar ge ons mede opgescheept hebt." „Ik heb u gezegd, dat het een taaie oude vrouw was." „Ge hebt ons bedrogen door voor ons ver borgen te houden, dat we met een man te doen zouden hebben." „Een man, dat heb ik zelf nist geweten.' „Zoo, hebt ge niet?" „Dan ie het mysterie opgelost." Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1