f Lu.Uj slechts 10 dagen, van 15 tot 25 Juli: Palais du Manége Mecanique I. L. CREYGHTON, Jenever f 0.73, Brandewijn 0.73, Cognac 1.05, 0.83, 0.83 S 1.39 ZANDSCHIPPERS! Wegens Vertimmering van den Winkel N°. 11164. feze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Vervolg der Advertentiën. Fijne Versche Natuurboter, Fijne Versche Tafelboler, KOST EN INWONING Attentie v. p. H. C. BUS, Nieuwe Rijn 55. (STOOM-CAROUSSEL). Standplaats: Lammermarkt, Leiden. J. J. v. HATTEM. Hier zijn in begrepen alle Petroleum-, Hang- en Staande Lampen, Gas-Ornamenten, Gang-, Wand-, Hand- en Luxe- Lampen, van voorgaande jaren, alsmede Geëmailleerde Goederen, Huishoudelijke Artikelen, Nikkelwaren, Papieren Kappen, enz. alles tot uiterst lage prijzen a contant. NIEUW nooo, Pakhuis Hartesteeg, KLIKEE. ^aterdag IS Juli. A°. 1896 LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad T*"V.-U f O O'v hr.—.'— Gemeenteraad van Ondshoorn. Voorzitter: de Burgemeester. Aanwezig: alle leden. B. en Ws. bieden den Raad aan de rekening ▼an het Burgeriyk Armbestuur over 1895, fluitende met een batig saldo van f 362.735, als mede de gemeente-rekening over dat dienstjaar, sluitende met een batig saldo van f 897.07. Ten aanzien hiervan wordt besloten die tekeningen te stellen in handen der finantiëele commissie, bestaande uit de heeren Van Wieringen, Piek en Den Hertog, ten fine van vnderzoek en rapport. Aan de orde is de behandeling van het iweede en laatste punt van de agenda, „recla mes tegen den hoofdelyken omslag", welk punt in een gesloten vergadering zal worden behandeld. Ter wille der verslaggevers van couranten loet de Voorzitter evenwel eerst de hoofdelijke omvraag voorafgaan. De heer Piek vraagt den Voorzitter eenige inlichtingen betreffende de brandspuit in do Lage Waard. Spreker heeft geboord, dat deze Diet meer in orde is en ook zeer moeilijk meer gemaakt kan worden. Is aanschaffing ïener nieuwe spuit noodig? En zijn daarom- Vent van B. en Ws. voorstellen te wachten? De Voorzitter zegt, dat by het laatst pro beren der brandspuiten de opperbrandmees- ter op bedoelde spuit aanmerkingen heeft gemaakt, en dat de toestand in een vergade ring van het D. B. is besproken. Welke foorstellen B. en Ws. hebben, zal men kunnen yen by de indiening der begrooting 1897. De heer De Hertog vraagt of de toestand Ier spuit van dien aard is, dat ze niet meer tan worden gebruikt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat by brand toch onmiddellijk hulp komt van de spuit aan de Heul, en in den oegir.ne de spuit in do Lage Waard vol doende is. De heer Van Vliet vraagt wat de spuit mankeert; waarop de Voorzitter zegt, dat de ipuit van zeer oud systeem is en weinig water geeft. De heer Kloot zegt, dat by den brand by Den Hertog de spuit in het begin dienst heeft gedaan, maar later door andere is vervangen. 9e spuit geeft zeer weinig water, doch om tie eerste hulp te verleenen is zij wel vol doende. Repareeren der spuit kan moeilyk meer, zij is van de oudste constructie. Hierna vraagt de heer Van Vliet of er loor B. en Ws. nog onderhandelingen worden gevoerd of pogingen aangewend tot het ver krijgen eener drinkwaterleiding. Al meer en neer begint men de behoefte daaraan te gevoelen. Spreker weet wel, dat de gemeente Öudshoorn alleen niet in staat zou zyn een drinkwaterleiding te exploiteeren, doch wel- acht wol in medewerking met omliggende gemeenten. De Voorzitter zegt, dat B. en Ws. binnen tnkele dagen weder een conferentie hebben net het D. B. eener naburige gemeente over *en gemeenschappelijke zaak en belooft dan "lit onderwerp ter sprake te brengen in die •■onferentie. De heer Van Wieringen vraagt of de lan taarnpaal by den landbouwer Van Tol een weinig kan worden verzet. By het op zyn erf ryden met hooi en stroo heeft genoemde landbouwer last van bedoelden paal. De Voorzitter zegt de zaak te zullen onder zoeken en in eene vergadering van B. en Ws. ter sprake te brengen. Niemand moer het woord verlangende, zegt de Voorzitter nog, dat in de vorige vergadering besloten is het adres van de heeren Gauverit en De Kanter om concessie tot den aanleg en de exploitatie van een telephoonnet in handen te stellen van B. en Ws. om advies. Opdat evenwel genoemde heeren kunnen beginnen met het nemen van voorbereidende maatregelen, stelt de Voorzitter voor, dat de Raad heden een voorloopige concessie ver- leene, waartoe de Raad zich tot niets bindt, doch alleen aan concessionarissen de voor keur verleent. Aldus wordt eenparig besloten. Hierna wordt de vergadering gesloten. Gemengd Nieuws Voor de wedstryden, 22 Juli uitgeschreven door den heer Dudok de Wit op den huize „Slangevecbt," onder Breukelen, open alléén voor amateurs, zyn ingeschreven: wielerwedstrijden 156 mede dingers en volksfeesten 198 deelnemers. In v er b an d met de aangekondigde tentoonstelling te Woerden heeft het bestuur der Landbouwafdeeling Loosdrecht den datum voor de provinciale landbouwtentoonstelling twee dagen vervroegd en nader bepaald op Dinsdag 25 Augustus a. 8. Dezer dagen is in De Ryp oen knaapje van 4 jaren verdronken onder droevige omstandigheden. De man bad werk gekregen by den hooibouw, de vrouw lag ziek te fced. Eön zusje, zelf nog een kind, moest zoo goed en zoo kwaad als het ging het huishouden waarnemen en 't oog op broertje houdeneen baker kon er niet af. Een oogenblik ontsnapt dit aan het kinderiyk toezicht en weldra wordt het levenloos uit het water gehaald. Zekere Jan Wehrens, een gehuwd werkman, 36 jaar oud, was te Susterseel, een grensdorp by Sittard, aan den arbeid in eene mergelgroeve, toen plotseling de bovengrond afschoof en hy onder den mergel bedolven werd. Ondanks spoedige hulp, kon men hem slechts levenloos van onder de massa te voorschyn halen. Te Haastrecht is in den polder Rozendaal de geheele boerdory, bewoond door Winterswyk en beboerende aan den heer Moulyn, met al de bijgebouwen afgebrand. Byna de geheele inboedel is gered. Alles was tegen brandschade, hoewel zeer laag, verzekerd. De nieuwe brandspuit voldeed uitstekend. Naby Goes is een 35-jarig jon k- man, die op eene wat diepe plaats in de haven een bad wilde nemen en niet zwemmen kon, ondanks de aangewende pogingen om hem te redden, verdronken. Zyn lyk werd eenigen tyd later opgevischt. Te Numansdorp heeft de drie* en-zeventigjarige weduwe B. zich in eene vlaag van zwaarmoedigheid verdronken. Zy had baar doodkleed vooraf klaar gelegd. Te Beemster viel Dinsdag een vader van een talrfik gezin van den wagen in het hooiland met höt hoofd op den polder boom. Hy was dadelyk dood. By het baden in zee is te IJmuiden verdronken een jeugdig korporaal van de aldaar in garnizoen liggende pantserfort- artillerie. Een knak voor de aardbeien cul tuur. Uit Beverwyk wordt aan het „Haar- lemsch Dagblad" geschreven: In de laatste jaren zyn uit de duinstreek reusachtige hoeveelheden aardbeziën verzon den naar Engeland. Zy werden ter plaatse ingekuipt en geconfijt, de kweekers konden rekenen op oen behooriyken prys, zoodat er zeer groote terreinen, vroeger voor groenten- en aardappelteelt bestemd, met; aardbezie struiken werden bezet. Dit jaar heeft plotse ling deze gemakkelyko cultuur een gevoeligen knak gekregen, doordien Engeland zich op andere wyze van aardbeziön heeft voorzien. Men zegt, dat de hooge suikerpryzen hier te lande aan deze teleurstelling voornameiyk schuld dragen, omdat men nu goedkooper en voordeeliger in Schotland te recht kan. Intusschen zyn er ook, die beweren, dat de zorgen voor de veredeling van het gewas geen gelyken tred hebben gehouden met de klim mende eiscben der overzeesche fijnproevers. Hoe dit zy, indien de weigering van Engeland biyft aanhouden, zal in het vervolg weer menig stuk aardbeziënland een andere bestem ming moeten krygen. Ware de teelt in dit jaar niet voor tweederden mislukt, de Am- sterdamsche markt zou dermate zyn over voerd, dat het publiek de koele zomervrucht byna te geef had gehad en de verkoop wel licht Diet eens de kosten van vervoer had goedgemaakt. Te Groningen hebben meer dan 80 aannemers onder contract besloten, voor min stens een jaar, hetzy by publieke of ondtr- handsche besteding, hetzy in daghuur, geen werken meer aan te nemen of uit te voeren onder architectuur van den heer J. P. Haz u Redenen hiervan zyn de in den laatsten tyd gemaakte te lage begrootingen. Per scheepsgelegenheid zyn gisteren de byen van de Friesche klei naar de zandgronden in die provincie overgebracht. De diertjes moeten nu den honig halen uit de boekweit, die daar thans in vollen bloei staat. Is daar het gewin veroverd, dan komt de heidebloesem aan de beurt, om daaruit den winterkost te vergaren. Op de klei, waar het koolzaad voornameiyk het arbeidsveld der honigbyen is, is het gewin groot geweest; er waren zoo zware korven, dat ze daar uit gebroken moesten worden. De ymkers maken, als het zoo doorgaat, dit jaar goede zaken. 3,50 0,000 roebels zullen uit- betaald worden aan de families van do slacht offers van de ramp op het Chodynskoje-veld te Moskou. Een vrouweiyk monster. In het pathologisch instituut te Weenen werd door den, assistent dr. Albin Haberta een merk waardig geval aan de studenten getoond, merkwaardig door afschuwelykheid. Een moe der of neen, dien eerenaam verdient het monster niet een vrouweiyk gedrocht had haar kind op de volgende wyze ten doode toe gepynigd. Zy legde, oogenschyniyk om bet haar byeen te houden, een smallan elastieken band om het hoofd van het kind. Na verloop van tyd boorde de band al dieper en dieper in de schedelbeenderen en veroorzaakte de vreeselykste pynen. Dat wist het monster, en de band werd geen enkele maal van het hoofd van het kind verwyderd. Niemand wist waarom het kind toch zoo onafgebroken schreide, en niemand viel het in, den elas tieken band als oorzaak van het martelaar schap der arme kleine te beschouwen. Volgens verklaringen van do zoogenaamde „moeder" leed het kind aan een inwendige kwaal, waaraan het vroeger of later moest sterven. Eindeiyk had de elastieken band het schedelbeen geheel in tweeën gesneden, en stierf het gefolterde kind. In weerwil van het verzet-der moeder, werd het ïykje gerech- telyk onderzocht. Men vond, natuurlyk, geen andere verwon dingen, doch ontdekte, toen men de schedel- huid verwyderde, dat, zooals gezegd, het schedelbeen door midden was gesneden. De elastieken band was geheel tot in den schedel doorgedrongen en daarin weggezonken. Het barbaarsche wyf, dat zeker een voor beeldige straf niet zou zyn ontgaan, was in middels gestorven. De schedel van het gefol terde kind wordt in het museum van het instituut bewaard, en het ontzettend geval zal aan de wetenschap ten goede komen, daar het aanleiding gaf tot proeven op heelkundig gebied, die volkomen geslaagd zyn. BUITENLAND. Fraukrjjk, Omtrent den aanslag op den president Félix Faure worden nadere byzonderhoden gemeld. De president had zich in zyn rytuig, onder voortdurende toejuichingen der menigte, in snellen draf door het Bois de Boulogne begeven. Het was weinige minuten nadat de president by de Cascade was aangekomen en men hoorde reeds den donder van het geschut op den Mont Valórien. De minister van oor log en generaal Saussier waren reeds op weg om den president tegemoet te ryden, toen plotseling twee pistoolschoten knalden. Het rytuig passeerde op dat oogenblik de boomgroep, die den weg van den waterval naar den molen omzoomt. In de dichte menigte der nieuwsgierigen, die zich had opeengepakt, ontstond grooto beweging. Intusschen zette het rytuig van den president, omriDgd door het escorte kurassiers, zyn weg voort en reed over het paradeveld naar de tribune. De toeschouwers juichten den president met geestdrift toe. De president, wiens gelaat geenerlei gemoedsaandoening toonde, groette de menigte voortdurend. Het publiek op de tribune, dat toen r.og niets van den aanslag wist, begroette den president met levendige kreteD. De pleger van den aanslag werd onder sterke begeleiding in een der talryke op het terrein aanwezige celwagens gebracht. Toen het feit onder de toeschouwers op het para develd bekend werd, maakte eene groote opwin ring zich van het publiek meester. Honderden menschen holden den celwagen, waarin Francois zich bevond, achterna, de koetsier werd van den bok gesleurd en Frangois zou gelyncht zyn, als de bereden gardjrépu- blicaine niet in volle carrière was komen aanrennen en den W3gen omringd had Frangois werd zeer spoedig in tegenwoor digheid van den prefect van politie, Lépine, die in zyn rytuig dat van den president ge volgd was, verboord. Lépine had de schoten gehoord en was aanstonds naar de plaats van den aanslag geyld. De volle naam van den misdadiger is Eugène Marie Frangois; hy werd te Port-Louis (in Morbihan) den 29sten Nov. 1861 geboren en was opzichter by de gemeente werken van Parys. Een maand geleden was Frangois, die zich voor schryver uitgaf, en een boek onder den titel „De Maskers" het licht had doen zien, ontslagen, omdat hy den voorzitter van den gemeenteraad oen gedicht had to gezonden. Kort na zyn ontslag wierp hy eene brochure van vier bladzydon, getiteld „de vryheid der drukpers in de 19de eeuw onder Felix I" in de vergaderzaal der Kamer van Afgevaardigden. Hy werd bij die gele genheid, den 29sten Juni, gearresteerd, maar den volgenden dag weder losgelaten, omdat hy geen strafbaar feit had gepleegd, waar voor hy kon worden vervolgd. In de brochure beklaagt Frangois zich in overspannen uit drukkingen over de machtsoverschrydingen der administratie en besloot met de verkla ring, dat men hem overal, waar hy gaat of staat, wil vergiftigen. De chef der veiligheidspolitie, Cochefert, heeft by Frangois geen huiszoeking getou Jen, maar alleen de deur der kamer, die Frangois in het hotel Loiret betrok, doen verzegelen. Frangois had zich den vorigen dag naar de redactie van een blad begeven en den hoofd redacteur verzocht een arlikel ten gunste zyner wederaanstelling te schryven, waartoe echter de hoofdredacteur geen animo gevoelde By de administratie stond Frangois als een rustig mensch aangeschreven, dien men niet tot een slechte daad in staat achtte. Hy ver klaarde by zyn verhoor, dat hy den president niet had willen dooden, maar slechts de aan dacht op zich had willen vestigen en zich had willen laten arresteeren, ten einde zyne grieven, die hy reeds by verscheidene Kamer, leden en zelfs by den president in persoon had blootgelegd, uiteen te Z9tten. Overigens zou hy in de lucht en met los kruit hebben geschoten. Inderdaad waren de patronen, die nog in de revolver werden gevonden, losse patronen. President Faure richtte tot den minister van oorlog, generaal Billot, het gebruikelyko schryven van gelukwensching over de uitste kende houding der troepen by de parade. Per ons. BEROOKT VLEESCH 20, 24 Cts. OSSENTONG40 GEKOOKTE HAM24 SAUCISSE DE BOULOGNE 22 BOTERHAMWORST7, 9 HAAGSCSE LEVERWORST 8 LEIDSCHE LEVERWORST 5, 7 TONGENWORST14 CERVELAATWORST 22 BLOEDWORST5, 7 BUITENLANDSCHE HAM. 10 f 1.30 ptr IC G. 5360 20 f 1.20 per K.G. gevraagd, te Llsse, voor direct, door een beschaafd Jongmensch. Brieven met opgave van prys, letter Z, Algem. Advert. Bureau A. L. DE VLIEGER, Leiden. 5394 6 25 meter en daarboven gevraagd voor knap Zand op Amsterdam. Adres: HAGENDOORN, Overtoom 34, Stille Zyde. 5384 5 Alleen bij A. MAAS, HAARLEMMERSTRAAT IVo. 310, zyn verkrygbaar: een Zcepmiddcl om alle vlekken uit klsederen te verdry ven; een be roemd middel om alle gebroken voorworpen te lymen; en oen zeer prachtig middel om Meubelen hun kleur te doen behouden. 5401 10 RUIME KEUZE IN met Zilver gemonteerd. 6403 10 Deze pr-achtige inrichting- met zijn 36 galoppeerende Paarden, Stoombooten, Zeilschepen, "Wereidglobe, Rijtuig van Sequah, Walvisch, enz., enz., en het reusachtige Orgel van 4.50 cM. breed, dat deze Manége opluistert, zal Maandag a. s., te 3 uren, voor het publiek worden opengesteld. De Directeur, 5407 30 6374 50 Aalmarkt 2ó, Leiden. UKOaSSlEKOKHIJ. Hooigracht 49. G. W. SCHRETLEN. SLIJTEK1J. Telephoonn. 66. PRIMA aUAElTEIT 85 en öO Cts. p. Liter, en verder alle Gedistilleerd, Likeuren en Wijnen RIJ ELKE IIOEVEEI.KEIO VERKRIJGBAAR. 3353 99 99 Inlandsche Brandewijn en Oude Klare f 0.93 p. Liter. 6335 22 DA&BLAD.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5