N°. 11163. XT' Juli. A0.1896 gourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. BRANT ADAMS, de Keizer der Detectives. LEIDSCH BAaBLAD. FEIJS DEZEE COUBANT: Voor Leiden per 8 maanden. Franco per posti s_ Afzonderlijke Nommers ft f 1.10. 1.40. 0.05. FEUS DEE ADVEETENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Leiden, 16 Juli. Voor bet examen van boekhouden in de practyk, afgenomen door de vereeniging van handelsbedienden „Mercurius", te Rotterdam, zijn geslaagd de heeren J. W. De Tombe Jr., J. J. Colpa, J. W. F. Laman, G. A. Van Sermondt, van Leiden, en H. Haaksma, van Valkenburg, (Zuid-Holland). Allen zijn leerlingen van den heer A. H. Van den Oever. Den beminnaars van het tooneel zal het zeker aangenaam zijn te vernemen, dat ge durende de Leidsche kermis, van Donderdag- tot en met Maandag-avond (behalve Zaterdag avond), in den schouwburg alhier de Vereenigde Rotterdamsche tconeelisten onder directie der heeren Le Gras en Haspels weer eenige voorstellingen zullen geven, te aangenamer, nu de schouwburg-tent des boeren Van Lier dit jaar zal ontbreken. Er wordt begonnen met Adolph l'Arronge's tooneelspel Dominee Bro3e". B\j de gisteren gehóuden herstemming ter verkiezing van een lid van den gemeente raad van Lisse zyn uitgebracht 198 stemmen. Van onwaarde 2, zijnde in blanco. Gekozen is de heer A. Van der Mey, met 113 stemmen. De heer R. Sogers bekwam er 83. Ned.-Herv. Kerk. Aangenomen is het beroep naar Voorhout door ds. G. Van Wyhe, te Arkel. Ten behoeve van do militaire bakkerij te 's-Gravenhage is aanbesteed de levering van 90,000 KG. harde tarwe, waarvan minste inschrijven was de heer H. H. Van Waveren, te Hi legom, voor f 7.08 de 100 KG. Aan het Staatsexamen te 's-Gravenhage tot toelating aan de Universiteit, namen gis teren deel 10 candidaten voor de faculteiten der godgeleerdheid, enz. Toegelaten zijn 4 candidaten, nl. de heeren: L. P. A. M. Van Cranenburgh, A. F. M. J. Pompe, J. De Vries en W. Van Ravesteyn Jr. Voor de faculteiten der geneeskunde, enz. werden 4 candidaten geëxamineerd. Toege laten zijn 2 candidaten, nl. de heeren H. G. K. F. Diepen en H. Vorst. Beide diploma's werden gevraagd door één candidaat, die werd afgewezen. Het examen wordt voortgezet met 2 can didaten. De vakvereenigingen te Scheveningen hebben gisteravond uit haar midden eene com missie benoemd tot voorbereiding van de feestviering bij de inhuldiging van Koningin Wilhelmina, bestaande uit de heeren J. Den Heyer, H. J. Van "Wort, G. Van Leeuwen, W. Kuyper, J. Baak, W. Zuurmond, D. Har- teveld en T. Hoogenraad. Het uitgestrekt feestterrein van het boschrijk „Zorgvliet", te 's-Gravenhage, is andermaal het verzamelpunt geweest van de verschillende commission, die zich sedert weken onledig houden met het organiseeren van een driedaagsch feest, dat met het oog op het nationaal karakter, dat het draagt, voor iedereen toegankelijk moet kunnen zijn. Dit beginsel getrouw, heeft het bestuur te recht begrepen, dat een matig tarief, overeen komende met sociëteitsprijzen, bet ware middel is om ook mindergegoeden in de gelegenheid te 6tellen hun penningske te offeren voor de nage laten betrekkingen van onze dapperen in Indië, die op zoo schitterende wijze onze driekleur en daarmede de eer van Koningin en Vaderland hebben hoog gehouden. Voor de jeugd zijn twee wedstrijden uitge schreven. Voor de meisjes bestaat hij uit een poppen-wedstrijd en voor de jongens in het vervaardigen van een vier- of zesregelig vers, dat, in verband met het doel van deze fancy-fair, gewijd moet zijn aan onze Indische dapperen. Een groote tombola, wafel- en poffertjes kraam, veldpost, enz. zullen het gezellig samen zijn bevorderen. Niet minder dan 190 dames hebben zich gaarne bereid verklaard tot verkoop, terwijl vier amateur-photografen ten bate van het fonds drie dagen werkzaam zullen blijven. Ten slotte zij vermeld, dat H. K. H de Groothertogin, behalve door het kosteloos afstaan van baar landgoed, nog in andere opzichten op schitterende wijze getoond heeft, dat zij het streven der commissie warm toe juicht Door B. en Ws. van Amsterdam is den gemeenteraad voorgesteld den derde-klasse onderwijzer M. Den Hartog met ingang van gisteren te ontslaan. Aanleiding tot dit voor stel moeten B. en Ws. gevonden hebben in de volgende feiten: Den Ssten Juli II. werd te Amsterdam rang- examen gehouden. Van de daartoe opgeroepen 150 derde-klasse-onderwijzers waren een vijf tiental opgekomen en het examen werd afge nomen coor eenige door B. en Ws. aangewezen hoofden van scholen. Toen dezen na afloop huiswaarts keerden, werden zij opgewacht door eenige onderwijzers, die geprotesteerd hadden tegen deze rangexamens. De school hoofden stapten in de tram, enkele der onder wijzers volgden ben, en één hunner, genoemde Den Hartog, ontzag zich niet de hoofden, en met nanje een tweetal hunner, te belee- digen. De hoofden dienden deswege b|j B. en Ws. een klacht in en dezen hebben, na advies ingewonnen te hebben van den arrondisse- mentsscboolopziener van district I, prof. J. C. Matthes, ingevolge de bevoegdheid, hun bij art. 29c der wet op het Lager Onderwijs ge geven, den Raad voorgesteld Den Hartog te ontslaan. Dit ontslag is volgens het genoemde artikel niet eervoldoch de wet eischt goed keuring van het besluit door Gedeputeerde Staten. Dezen kunnen dan tevens, indien zy daartoa termen aanwezig achten, verklaren, dat de onderwijzer de bevoegdheid tot het geven van onderwijs heeft verloren. In een drukbezochte vergadering (ca. 200 leden) van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, gisteravond gehouden, werd de volgende motie met op zeer weinig na alge- meene stemmen aangenomen: „De Afd. Amsterdam v. d. B. v. N. O., de handelingen van den heer Den Hartog tegenover de examinatoren Baart en Van Doorne afkeurende, oordeelt de straf, daarvoor door B. en Ws. voorgesteld, veel te zwaar en draagt het afdeelingsbestuur op, alle pogingen in het werk te stellen, dit ontslag te voor komen." Bij kon. besluit is beslist, dat de ge meente Gouda zich niet eenzijdig kan ont trekken aan de bijdrage van f 900 voor het onderhoud van den weg van de Hoflaan, te Rotterdam, tot de Mallegatsluis, te Gouda. In eene vergadering van het Zuid-Hol- landsche comité voor kiesrechtuitbreiding met afgevaardigden van verschillende werklieden- vereenigingen, is besloten na de aanneming der kieswet het comité te blijven handhaven, om de werking van de nieuwe kieswet in 1897 af te wachten, en te blijven ijveren voor de invoering van het algemeen kiesrecht. De gemeenteraad van Haarlem had gis teren een legaat te aanvaarden en wel van mr. A. J. Enschedé, bestaande uit de schil derijen van Pot, „Flora's Mallewagen", die van Heerschap, „een alchimist" voorstellende, een hellebaard en kanonnen met het wapen van Van der Burch, een en ander ter plaatsing op het Stedelijk Museum. De hoofdschotel was ditmaal het gemeen telijk muziekcorps. Zyn voortbestaan werd door een voorstel van commissarissen, dat gesteund werd door B. en Wsernstig be dreigd. Er is nl. een tekort van ruim f 4000 en nu stelden commissarissen voor het corps te liquideeren, hun college te ontbinden en f 10,000 (het bedrag der jaarlijksche subsidie van de gemeente) toe te staan, om voor het na dekking van dat tekort overblijvende, in 1896 concerten te geven. De heer Sneltjes kwam in den Raad met een ander voorstel voor den dag. Hy wilde het tekort dekken uit de gemeentekas, de commissie ODtbinden, aangezien gebleken was, dat exploitatie door eene commissie niet de beste was, en den heer Kriens, die daartoe bereid was, eene concessie geven tot exploi tatie van een gemeentelijk muziekcorps met eene subsidie van ƒ10,000 's jaars uit de gemeentekas, onder contróle van drie leden van den Raad voor het' muzikale gedeelte en onder voorwaarde, dat de uitvoeringen in den Hout, van de schutterij en openbare feesten onverminderd zouden worden gegeven. De heer Stolp wilde zulk een groot bedrag niet opnieuw geven; de heer Klein alleen de schulden betalen en geen cent meer; de heer Van Styrum ten slotte wenschte het voorstel gesteld te zien in handen van B. en Ws. om advies. Aldus geschiedde. Een verzoek van verschillende coöperatieve bouwvereenigingen tot oprichting van een school-douchebad werd, nagenoeg zonder dis cussie, met algemeene stommen verworpen. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat het als tweeden, derden en vierden beurs- vacantiedag, behoudens onvoorziene omstan digheden, heeft vastgesteld: Zaterdag 18 Juli, 1 en 15 Augustus, zoodat op die dagen de noteering der fondsen niet opgemaakt en de Prijscourant niet uitgegeven zal worden, op de kantoren niet zal worden ontvangen noch geleverd en het gebouw der Vereeniging ge sloten zal bljjven. Evenals op den 16den Juli 1881, was gistermorgen het standbeeld van Laurens Janszoon Coster, op de Groote Markt te Haarlem, versierd met een krans van eikebladeren, in den afgeloopen nacht daaraan gehangen vanwege de uitgevers van het Vliegend Blad „De Spaarnebode," tor herdenking van den dag, waarop vóór 40 jaar het standbeeld werd onthuld. Aan den krans hangen een rood en een wit lint, met de woorden: „De Spaarnebode aan L. Jz. Coster," en op een aangehecht schild staat: „16 Juli 1856—1896." De gezamenlijke bisschoppen van Neder land hebben in het hoofdbestuur der „Neder landsche St.-Gregoriusvereeniging" benoemd de heeren M. J. A. Lans voor het bisdom Haarlem, C. F. Le Blanc voor het aartsbisdom Utrecht, J. J. S. Verschraage voor het bisdom Breda, E. J. P. Aertnijs voor het bisdom Den Bosch en P. Schmeitz voor het bisdom Roermond. De heer W. C. J. Passtoors, president van den Ned. R. K. Volksbond, is volgens de „Maasbode" weder zoodanig ongesteld, dat by, op last van zyn geneesheer, in geen zes weken zich met de zaken van den Bond mag bezighouden. In de vergadering van de directie der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij, met grondeigenaars in de Hoekschewaard gehou den, zijn partijen over de geschatte waarde der te onteigenen gronden voor de stoom tram Rotterdam Numansdorp - Oud-Beveland in zooverre tot overeenstemming gekomen, dat geen processen te wachten zyn. De heer J. Visser, directeur der ryks- normaalschool te Sneek, heeft, na die be trekking 37 jaren lang met den grootsten yver te hebben vervuld, thans eervol ontslag aangevraagd. Te Apeldoorn hebben de kerkeraadsleden der Geref. Kerk A hunne b etrekking neerge legd. Zy meenden, dat hun predikant wegens hoogen ouderdom zijn ontslag moest vragen, en besloten hem hiertoe uit te noo Jigen. Van de zijde der gemeente zelve vond deze handel- wyze ernstig verzet, zoodat de kerkeraad toen in zyn geheel bedankte. De Staatscourant van 16 dezer bevat een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Dolfijn", belast met het politie toezicht op de visschery in de Noordzee van 1 tot 25 Juni jl. Op 12 Juni kwam eene Engelsche visschersvloot opzetten, bestaande uit plus minus 80 zeilen, die op ongeveer een zeemijl van de territoriale grens weder uit den wal koersten. De vischsmakken G. y. 569 en Y. H. 258 en 237, welke dichter naderden, werden gewaarschuwd, eerstge noemde door een officier er heen te zenden, waarop zij onmiddellijk de kor lichtten en wegz ilden. Klachten werden deze maand niet vernomen en overtredingen evenmin gecon stateerd. Er wordt evenwel de aandacht op gevestigd, dat de duidelijke zichtbaarheid van de voorgeschreven letterteekens en nummers by sommige vaartuigen en zeilen wel een3 wat te wenschen laat. De minister van marine heeft: lo. den officier van gezondheid der 2de klasse H. Van der Voo, dienende aan boord van Hr. Ms. fregat „Johan Willem Friso," met 18 dezer op non-activiteit gesteld; 2o. bepaald, dat de officieren-machinist der 2de klasse A. De Leeuw en J. Vegtel, respect, dienende aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Piet Hein" en fregat „Van Speyk," op 18 Juli a. s. onder ling van plaatsing zullen verwisselen. De gewone audiëntie van den minister van w., h. en n. zal aanstaanden Zaterdag 18 Juli niet plaats hebben. De minister van oorlog heeft, op voor stel van den chef van den mil. geneeskun digen dienst, eenige voorschriften vastgesteld van medischen aard, welke by het beoefenen van den looppas moeten worden opgevolgd. Daarby is o. a. bepaald, dat „trainingoefenin gen" in het loopen, met verschillende snel heid, nooit dan minstens één uur na de twee hoofdmaaltyden gehouden mogen worden, en van 1 Juni tot 1 September, by warm weder, niet tusschen 10 en 3 uren, terwyi als maxi mum van temperatuur, waarop deze oefenin gen mogen gehouden worden, 20° Celsius moet worden aangenomen. Deze oefeningen zullen gehouden worden, nadat de troep reeds '/a a 1 uur in beweging is geweest; daarby moet steeds een gegra dueerde van een der hospitaal-compagnie in tegenwoordig zyn, om c. q. by ongevallen een doelmatige eerste hulp te verleenen. Ook is bepaald, dat de oefeningen zullen gthouden worden zonder te veel knellende halsdas en liefst niet met het ondoelmatige hoofddeksel (schako), maar met de politiemuts. Vooral moet er op gelet worden, dat terwyi de N.- en O.-wind vermeden wordt mc-n de oefening houdt in met den wind meegaande richting. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Juli te Suez; de „Salak" vertrok 15 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Telemachus," van Amsterdam en Liverpool naar Java, ver trok 9 Juli van Jeddah. By koninklqk besluit i3 verleend aan den luit. ter zee 2de kl. D J. A. G. F. Van den Steen van Ommeren, met 16 Juli a. sn op zyn verzoek, een eervol ontslag uit den zee dienst. Banken-van-Leening. De gemeenteraad van Schiedam heeft aan de Regeering een adres gericht, in aansluiting aan dat van den Raad te Leiden, om te willen bevorderen, dat een wettelyke regeling tot 6tand kome van particuliere banken-van leening en gelyksoortige, onder anderen naam optre dende instellingen. De Raad besloot daartoe op verzoek van de afdeeling Schiedam van het Alg. Ned. Werk liedenverbond, om de aldaar bestaando pand jeshuizen te weren. Zelf acht de Raad zich onbevoegd om by gemeenteiyke verordening het kwaad te keeren. Waar de gemeente Schiedam geen bank-van-leening bezit, kan hy zich ook niet rechtstreeks aansluit-n by het adres van Leiden. Toch meende de Raid V) „Wanneer zaagt ge haar het laatst?" „Heelwat jaren geleden." „En waarom zoekt ge haar?" „Ik 1 eb haar iets mede te deelen." „Dat kunt ge dan wel aan my doen." „Aan uriep het oudje met goed geveinsde verbazing. „Ja, want ik ken die jongedame heel goed." „Nu, zeg haar dan, dat wanneer ze van avond te middernacht hier wil komen, ik haar een geheim zal mededeelen." „Is dat nu een plaats op dat uur!" „Dat moet ze zelf maar uitmaken." „Deel veel liever my dat geheim mede." „Myn boodschap is vcor Helen Twyford." „Ik vrees, dat uw gezicht en uw gehoor u deeriyk beginnen te begeven, oudje." „Hoezoo?" „Omdat gy Helen niet zoudt herkennen, ala ge haar tegenkwaamt." „Al was ik blind, dan nog zou ik haar dadeiyk kennen." „Kyk my dan maar eens goed aan." „Dat heb ik al den tyd gedaan." „En herkent ge my dan niet?" „Ik zie u voor het eerst in myn leven!" „Dan hebt ge Helen Twyford ook nooit gezien." „Wat wilt ge daarmede zeggen?" „Ik ben Helen Twyford." „Gy Helen Twyford! Gy houdt my, arme oude ziel, voor den gek!" „En toch zeg ik de waarheid." „In uw aderen is geen druppeltje Twyford- bloed; daar durf ik een eed op doen." „Als ik dan Helen Twyford niet ben, zeg my dan maar wie ik wèl ben?" „Dat weet ik niet." „Nu, dat is ook zoo", zeide de amazone alsof ze plotseling van tactiek wilde veran deren, en vriendelyk lachend, voegde ze er by: „Zeg my uw boodschap maar, want ik ben haar vriendin." „Kan ik daar op aan?" „Ztker, zeg my maar wanneer ge haar wenscht te ontmoeten en wie ik kan zeggen, dat gy zyt." „Dat komt er niet op aan." „Gy kunt toch niet verwachten, dat zy naar een vreemdelinge zal komen?" „Dat is waar; zeg haar dan, dat haar vaders moeder haar iets belangryks heeft mede te deelen." „Haar vaders moeder l" schreeuwde de dame byna, terwyi ze van kleur verschoot. „Ja, haar vaders moeder", herhaalde de oude vrouw kalm. „James Twyford heeft geen moeder." „Mag ik vragen hoe gy dat weet?" „Omdat ik in het steenen huis woon." „Zoo." „Heeft de man van het steenen huis u dat verteld?" „Dat was heusch niet noodig, want ik wist 't al lang, maar hoe weet gy zooveel af van de familie Twyford?" „Dat gaat u niet aan; ik zal echter uw boodschap overbrengen." In vluggen draf reed de gewaande Helen weg in de richting van het steenen huis. „Zoo, zoo, de zaak begint al aardig op te schieten," mompelde het oudj9. In dien tusschentyd had de jongedame haar woning bereikt. In de woonkamer zaten de valsche James Twyford en Griggs ieder te genieten van hun pyp, toen de jongedame plotseling binnenkwam. Haar vader, die dadeiyk het bleeke gelaat opmerkte, sprong op met den uitroep: „Myn lieve kind, wat is u overkomen?" „Wy zyn in gevaar 1" bracht zy eindeiyk hygend uit. „Wat meent gy?" „Ik reed in Willord Lane, toen ik werd aangesproken door een oude vrouw." „En is dat alles?" „Zy vertelde my, dat ze Helen Twyford zocht." „En wat antwoorddet gy?" „Wat ze met Helen Twyford had uit te staan." „Knap gedaan I" riep Griggs bewonderend. „En wat verder?" „Zy had een belangryke boodschap, die ze slechts haar in persoon kon mededeelen." „Hadt gezegd, dat gy de persoon in quaestie waart." „Dat deed ik, maar ze lachte me in myn gezicht uit en toen bekende ik maar, dat ik Helen Twyford niet was." „Zeker de w\>3te party." „En gaf ze u de boodschap?" vroeg Griggs. „Ja, ze wilde haar ontmoeten te midder nacht." „En wat zeidet ge daarop?" „Wie ik dan kon zeggen, dat ze was." „En?" „Haars vaders moeder wenscht haar te spreken, want ze heeft haar een belangryke mededeeling te doen," zeide zy. Beide mannen keken elkaar met de meeste verbaziDg aan. „En hoe lang geleden is dit voorgevallen?" vroeg Griggs. „Tien minuten; ik ben dadeiyk hierheen gegaloppeerd." „Is het een oude vrouw?" „Ja, maar nog kras." „Nu, ik wil myn moeder wel eens zien," riep James Twyford. „Ik zou haar maar gastvryheid aanbieden," raadde Griggs. De samenzweerders begaven zich naar de aangeduide plaats, doch van een oud moe dertje was niets te bespeuren; slechts een boerenknecht was er bezig in zyn hemds mouwen. „Hebt ge hier een oude vrouw gezien?" vroeg Griggs. „Neen, mynheer." „Hoe lang zyt ge hier reeds?" „Zoowat een uur rust ik hier uit." „Hebt ge hier nog iemand anders gezien?" „Ja, een jongedame." „En sprak ze met iemand?" „Ja." „Met wien dan?" „Met een man." Beiden keken elkaar verbluft aan. „Dus gy hebt gezien, dat de jongedamo met een man sprak?" „Ja, mynheer." „Hoe heet gy?" „Wat kan u dat schelen?" „Behoort ge hier thuis?" „Ik hoor overal thuis en nergens." „Ik vind den man zeer verdacht," fluis terde Twyford Griggs in. „Nu, gy zyt een advocaat, ge kunt hem arresteeren/' antwoordde deze. Het was duidelyk, dat deze woorden op luiden toon werden gesproken, om den man te intimideeren, doch klaarblykeiyk maakte het geen indruk. „Weet ge wel, dat ik u kan arresteeren?" „Waarvoor?" „Omdat ik u verdenk." „Ik zou het maar uit myn hoofd laten,' bromde de man oneerbiedig. „Gy zyt een schurk." „Dank u; misschien zyn er die hier nog wel meer." „Wat? Hoe durft ge zulke taal uitslaan?" „Ik kan u dezelfde vraag doen." De gewaande James Twyford was ren krachtig gebouwd man en iemand, die geen vrees kende. Zyn karakter was, helais, ni t van de nobelste. Hy legde zyn sterke hand op den schouder van den man, doch deze zeide: „Durf eensl" v'Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1