N°. 11162. Donderdag Xö Juli. A°. 1896 Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van <Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 15 Juli. LEIDSCH DA&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per post Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTTÉN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeron buiten de stad ■wordt f 0.05 berekend. Dit noninier bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Officiëele Kennisgoviugen» Burgomeeeter en Wethoudore van Lüse maken bekend, dat bg hen ie ingekomen een verzoekeohrift van L. J. Van der Aart, tapper te Lieae, om ver gunning tot den verkoop van aterkon drank in het klein in een benedenvertrek van het perceel Half- wegateeg A 136. Burgemeester en Wethoudore van Lisse maken bekend, dat op MaaDdag 20 Juli a. e gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting aan hen, die zich daartoe bij een der geneeskundigen op de gewone spreekuren aanmelden. De heer Q. J. v. d. Berg, geagreêerd klerk ten post- en telegraafkantore te Naald wijk, is benoem 1 tot assistent ten postkantore alhier. Do 2de luit. H. C. Wins, van het 4de reg. inf., is aangewezen om met ingang van 16 September a. s. op te treden als leeraar in wiskundige vakken op den cursus bjj ge noemd corps te Leiden en zulks ter vervan ging van den lsten luit. M. J. Doppenberg, die alsdan onder eervolle ontheffing by het leeraarspersoneel der Kon. Mil. Academie te Breda wordt overgeplaatst. Den heer J. Kunst, leeraar aan de H. B.-S. met vijfjarigen cursus te Rotterdam, werd dezer dagen naar aanleiding van zijn aan staand vertrek naar Leiden door de leer lingen der school een fraai schrijfbureau als afscheidsgeschenk aangeboden. De loerling A. E. Jurriaanse sprak den heer Kunst op bijzonder barttlijke wijze toe, betuigde hoe diens vertrek den leerlingen aan het hart ging en uitte do beste wenschon voor het verdere leven van den vertrekkenden docent. De heer Kunst, blijkbaar getroffen, dankte met een kort, hartelijk woord, en sprak van zijn kant de beste wenschen uit voor het welzijn der leerlingen en den blod der school. In de gisteren te Haarlem gehouden vergadering der Ned. Mij. tot bev. van Nijver heid werd raededeeling gedaan betreffende de uitgave van handboeken voor het onderwijs en de beoefening der ambachten en de voort zetting der pogingen tot veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid. Omtrent het 1ste onderdeel werd bericht dat men een uitgever voor zulk een boek had gevonden, nl. den heer A. W. Sythoff te Leiden. Het werk zal over een paar jaar ver schijnen en vermoedelijk tegen 1 in den handel worden gebracht Aan den schrijver zal een honorarium van 500 worden toegekend- Omtrent het 2de onderdeel is door den heer Molkenboer te Amsterdam voorgesteld om daarvoor ƒ500 beschikbaar te stellen. Na eenige discussie, waarbij de voorzitter opmerkte dat het beter was zich van den steun van andere colleges te verzekeren, trok de heer M. zijn voorstel in. De commissie voor het Nicolaï huldeblijk mag zich reeds in een vrij aanzienlijk bedrag aan inschrijvingen verheugen; dezer dagen kwam zij ook in het bezit van een bijdrage van de Groothertogin van Saksen. Toch houdt de commissie zich overtuigd, dat er nog velen zijn, die, sympathie gevoelende voor bet plan, onwillekeurig verzuimden hun inteekenbiljet in te zenden. Ten einde weldra een besluit te kunnen nomen omtrent den aard van het huldeblijk, zou het do commissie hoogst aan genaam zijn zoo spoe ig mogelijk zekerheid te vorkrijgen omtrent het bedrag, waarover z\j zal kunnen beschikken. Onder de denkbeelden, die meer bijzonder op den voorgrond treden, behooren dat om de renten van de ingf komen gelden te bestem men voor een Nicolaï prijs toe te kennen aan den daarvoor het meest in aanmerking komenden leerling van de „Koninklijke Muziek school" en dat om een buste van den overledene te doen vervaardigen, ter plaatsing in het Rijksmuseum. "Wij herinneren, dat inteekenbiljetten - of wel de bijdragen moeten worden gezonden aan den secretaris-penningmeester, den heer G. Mann, 62 Kanaal weg, te Scheveningen. Men schrijft uit 's-Gravenhage aan de „Maasb.": Het is bekend, dat de vorstelijke residentie meer en meer de gezochte plaats wordt, waar Nederlandsche renteniers hunne „welver diende" rust kunnen geDieten, terwijl boven dien het contingent meergegoeden nog wordt aaDgevuld door Rotterdamscho forensen, die, om de inkomstenbelasting te ontgaan, hier komen genieten van het natuurschoon en de meer gezondo luchtstreek. Deze vermeerdering van de meergegoede burgerij komt ten goede aan onze winkeliers. Dezen maken zeer goede zaken en hierdoor worden anderen naar hier gelokt. Zoo is het bekend, dat niet minder dan twaalf groote Am- 8terdamsche winktlfirma's aanvragen hebben gedaan om huizen te koopen of te huren in de voornaamste winkelstraten, ten einde daar nieuwe magazijnen op te richten. Als het zoo'n firma gelukt een perceel machtig te worden, dan brengt dit in den regel mede ver bouwing daarvan, en zoo brengt het eone voordeel het andere aan. In de gisteren gehouden zitting der Prov. Staten van Groningen werd ter behandeling in eene later te bepalen vergadering aange wezen het rapport over het advies der com missie uit de Staten omtrent het nemen van maatregelen tegen den gestadigen achteruit gang van den landbouw, enz. Uit de conclusie van dit rapport blijkt, dat de centrale afdeeling met 6 stemmen tegen I zich in principe tegen het heffen van graanrechten heeft uitgesproken en dua voor stelt niet tot het afzenden van een adres aan de Koningin te besluiten. Met 1 September a. 8. is te vervullen de betrekking van amanuensis-concierge van de afd. Landbouwschool der Rijkslandbouw school te Wageningen. Jaarweddo 600. Aanmelding vóór 28 Juli e. k. bij den in specteur van het middelbaar onderwijs F. B. Löhnis, tijdelijk te Wageningen. De 1ste luit. der art. op non-act. H. H. P. Kloppenburg heeft verzocht weder in activiteit te worden hersteld; de 2de luit. M Raaij makers, van het corps genietroepen te Utrecht, wor t 18 dezer overgeplaatst bij den staf der genie te Gorkum. Te 's-Gravenhage is overleden de heer H. A. Kantelaar, gtp. kapt. der infanterie. Door den heer J. D. Heyligers, deken en pastoor in de Parkstraat te 's-Gravenhage, is gisteren de gewijde steen gelegd voor de nieuwe kerk van den H. Auguslinus te Rijswijk. De eerste steen werd daarna gelegd door jhr. L. A. M. Von Fisönne aldaar. De Paus heeft benoemd tot proost van het metropolitaan kapittel van Utrecht, den heer H. B. Kok, deken der stad Utrecht, en tot kanunnik van hetzelfde kapittel dr. J. A. Van Os, president van het aartsbisschoppelijk seminarie te Rijsenburg. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 1 der wet van 4 April 1870 en bij art. .11 der wet van 5 December 1881 wordt door den minister v^n financiën bekend gemaakt, dat op 1 Juli 1896, overeenkomstig het bepaalde bij art. llbis dor wet van 7 Augustus 1888, aan de Nederldndsche Bank, wegens te ver strekken voorschotten, in onderpand was ge geven een bedrag van 6,000,000 in schatkist biljetten, en dal voorts op evengonoemden dag in omloop was een bedrag van 9,000,000 in schatkistpromessen. Bij koninklijk besluit is mr. B. O. T. H. Westenberg, Hr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome, bevorderd tot commandeur in de orde van den Neder- landschen Leeuw. De Eerste Kamer komt weder bijeen op Woensdag 2 September. (D.) Gisteren herdacht de nestor van het pro vinciaal bestuur van Noord Brabant, dr. Van der Steen, den dag, waarop hy vóur 25 jaren het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten aanvaardde. De benoeming van dr. H. P. Meyer tot rector van het gymnasium te Amsterdam, buiten de voordracht van curatoren om, heeft ten gevolge gehad, dat curatoren unaniem besloten hebben als zoodanig af te treden Zij hebben hun verzoek om eervol ontslag reeds by den Raad ingediend. Het college bestond uit de heeren prof. dr. D. J. Korteweg, mr. J. Van Eyk Jzn., prof. dr. H. T. Karsten, mr. W. J. M. WesUr- woudt, prof. dr. J. C. Matthes en mr. J. A. Sillem. (N. v. d. D.) Men Bchryft uit Deventer aan do „Tel.": Volgens de memorie van toelichting, door de raadsleden A. C. J. Schaars, N. J. A. C. Swellengrebel en N. Veonstra ingediend aan den Raad by hun voorstel tot opheffing der H. B. School voor meisjes, zouden de kosten dier inrichting over 1896 bedragen ƒ6000, waartegenover als inkomsten staan 1480. Hi rvan genieten slechts 20 leerlingen. Derhalve kost iedere leerling ruim 400 aan de gemeente. De kosten der meisjes school voor m. en 1. o. bedroegen 9956, de baten 6400, biyft derhalve ten laste der gemeente f3556, zoodat het afzonderiyk mei8jesonderwys aan de gemeente kost de som van 12,116. Volgens het voorstel van de raadsleden Schaars, Swellengrebel en Veenstra, inge diend by den Raad, zullen de totaalkosten worden teruggebracht tot 3967, alzoo een winst van ƒ8149, waar echter vooreerst 2430 afgaat voor jaarwedden van leeraren hooger en middelbaar onderwys, die niet voor vermindering vatbaar zyn. Volgens het ingekomen voorstel zal do H. B.-S. met 5-jarigen cursus voor jongens ook toegankeiyk worden gesteld voor meisjes. Aanstaanden Maandag komt het voorstel van B. en Ws. tot reorganisatie der H. B.-S. voor meisjes en van de meisjesschool voor m. u. 1. o. in behandeling. De weesinrichting te Neerbosch heeft over 't afgesloten boekjaar 1 Juli 1895 tot 30 Juni 1896 ontvangen aan giften en bydragen voor de verzorging der weezen, alsmede uit de opbrengst van verkochte granen, koeien, enz., alsook van meubelstukken, op den timmerwinkel vervaardigd, de som van 101,933.925. De winst der drukkery bedroeg 13,841.75, zoodat in het geheel voor het onderhoud en de verzorging der weezen 115,775.67s is ontvangen. De minister van marine heeft: lo. den kapt.-luit. ter zee H. G. J. Wolterbeek met 1 Augustus a. 8. geplaatst als eerste officier aan boord van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord; 2o. den luitenant ter zee der 2de kl jhr. G. C. Quarles van Ufford, uit Oost-Indie in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op 17 en die van den minister van binnenl. zaken op 18 dezer zullen niet worden gehouden. Het stoomschip „Koningin-Regentes," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Juli van Southampton; de „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Juli van Port-Said; de „Prins Mauiits" vertrok 13 Juli van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins Willem IV" arriveerde 11 Juli van Amsttrdam te Paramaribo; de „Burgemeester Den Tex," van Batavia Daar Amsterdam, passeerde 14 Juli Ouessant; de „Soembing," van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 Juli te Marseille; de „Sumatra," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Juli Pantellaria; de „Veendam" arriveerde 14 Juli van Nieuw York te Rotterdam. By koninkiyk besluit is verleend aan A. C. Spoel een pensioen van 235 en aan J. A. Bouwens, laat6teiyk bewaarder der 2de klasse in de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, een pensioen van f 296 'sjaars. Benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, jhr. R. Do Marees van Swindtren, thans substituut-grilfier by de arron- dissements-rechtbank te Zutfentot kanton rechter te Yechel, mr. F. A. Hengst, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch. Aan den heer A. A. Swolfs, secretaris der gemeente Voorhout, toestemming om te Leiden te wonen. Benoemd de heer J. J. Veurman Az. tot burgemeester der gemeente Hengeloo, en mr. J. Bolt tot burgemeester der gemeente Grootegast. Met ingang van 7 Aug. a. s. benoemd tot plaatsvervanger van den districtsveearts, wien Tet.ringen, by Breda, als standplaats is aan gewezen, de veearts L J. H. Bloemen, to Oosterhout. Met ingang van 16 Juli a. 8. aan P M. Van der ManJere, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arrondisse ment Goes. Met ingang van 16 Juli a. 8. benoemd tot onderwyzer in handenarbeid by de Ryks- kweekschool voor onderwyzeres te Haarlem, D. Been, aldaar. De dirigeerende officier van gezondheid der 2de kl by de zeemacht, dr. C. Alers, met 1 Aug. a. s., bevorderd tot dirigeerend officier van gezondheid der 1ste klasse. Benoemd J. Van Oldenborgh L.-Czn. opnieuw voor den tyd van drie j iren, te rekenen van 1 Aug. a. s., tot directeur uit den handel van het vry-entropöt te Dordrecht. Met ingang van 1 Augustus a. s. aan den onder-directeur der telegraphie J. J. Frederikse, te Amsterdam, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Met ingang van 15 dezer aan den klerk der 2de klasse ter directie van de Ryks- postspaarbank te Amsterdam, J. K. Pilaar, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit zyne betrekking. Provinciale Staten van Znid-Holland. Vergadering van Dinsdag 14 Juli. (Vervolg). Aan de orde zyn de volgende punten: lo. Aanwyzing van den post voor onvoorziene uitgaven op den dienst 1895 tot kwyting van verleende subsidiên aan polders tot een bedrag van 4800. Goedgekeurd; 2o. gratificatie verleening van 500 aan mej. wed. J. Roelofswaard, geb. Smit. Idem; 3o. toekenning van pensioen aan de weduwe en weezen van den overleden kantonnier J. De Waerd. Idem; 4o. afwyzend praeadvies op het subsidie verzoek van de Nederl.-Israël. gemeente te Dordrecht. - Idem; 5o. aankoop van doorgangsterrein ter ver binding van het jaagpad langs den Ryn en Ryndyk onder de gemeente Barwouts- waarder. Idem; 6o. verkoop van een stuk grond aan het jaagpad langs den Vliet. Idem; 7o. overdracht van een stuk open grond aan de gemeente Leiden. - Idem; 8o. de provinciale rekening over 1894, ontvang ƒ676,346.34, uitgaaf ƒ602,976.16; goed slot 73,370.18. Met algemeene stemmen vastgesteld. 9 toekenning van een subsidie van ƒ1000 aan Gouda voor eene op te richten school voor theoretisch en practisch teekenonderwys voor ambachtslieden. - Goedgekeurd 10. id. van 500 voor de ambachtsteeken- school te Brielle. - Idem; 11. id. van ƒ150 voor de teekenschool van het depart. Scheveningen der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen Daarop erlangt de heer Korteweg het woord tot het houden van zyne interpellatie over de verbinding van het eiland Voorne en Putten met den vasten wal. Hy herinnert aan den loop-dezer zaak, hoe de provincie een be- langryk subsidie heeft toegestaan voor de brug ter verbinding van de Hoeksche Waard; hoe de aanvraag voor de verbinding van Voorne en Putten afhankeiyk werd gesteld van het tot. stand komen van eene tramverbinding; hoe de onderhandelingen, om daarvoor eene voldoende concessie te verkrygen, telkens op allerlei moeilykheden afstuitten wegens door Gedep. Staten gestelde voorwaarden. Sinds 14 jaren is deze zaak aanhangig; inmiddels klom by voortduring het belang eener beboor- lyke verbinding, maar nu laatstelyk vernam men by geruchte, dat het eiland Voorne en Putten aan zyn lot zou worden overgelaten. Er is sprake van eene haven te Numansdorp; het eiland Voorne en Putten zou door dat plan geheel worden geïsoleerd. Die tegenwerking is zeer teleurstellend en het gaat niet aan nog langer vruchtelooze moeite te doen zonder tot een resultaat te geraken. Spr. stelt daarom twee vragen aan Gedep. Staten lo. welke is de reden, dat, waar de Hoek sche Waard reeds sinds 11 jaren is geholpen aan oene verbinding met den vasten wal, op kosten der provincie en zonder eenige bydrago van de betrokken streek, de pogingen om ook voor Voorne en Putten en Overflakkee zoo danige verbinding te verkrygen, telkens ver- ydeld zyn? 2o. Bestaat er by Gedep Staten een plan om eene verbinding van Voorne en Putten met den vasten wal tot stand te brengen, en zoo ja, welk is dat plan? Op voorstel des Voorzitters wordt besloten, Gedep. Staten in de gelegenheid te stellen in eene volgende vergadering de gestelde vragen te beantwoorden. De vergadering is daarna, gelyk gemeld, gescheiden tot Dinsdag 21 Juli. Verkiezingen Eerste Kamer. Vervolg der opgaven in ons vorig nornmer.) Gelderland Gekozen mr. F J. M A. Ree kers (kath., oud-Tweede-Kamer lid) met 30 stemmen tegen 28 op jhr H. A. D. Coenen, aftredend lid. Herkozen J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oyen met 33 stemmen tegen 21 op jhr. H. A. D. Coenen, aftredend lid. De periodieke verkiezing van leden der Eerste Kamer heeft in dat college twee wyzi- gingen gebracht. Twee liberale leden, de heeren jhr. H. A. D. Coenen voor Gelderland (sedert 1877) en mr. E. Fokker voor Zeeland (sedert 1892) zyn niet herkozen. De eerste is vervangen door mr. Reekers (Katholiek), het vroegere, in 1894 niet herkozen Tweede Kamer lid voor Haarlemmermeer, de laatste door mr. T. A. J. Van Asch van Wyck (anti rev.), oud-lid der Tweede Kamer voor Amers foort en onlangs afgetreden als gouverneur van Suriname. In beide Staten vergaderingen scheelde het maar 1 of 2 stemmen. Het getal liberalen in de Eerste Kamer daalt daardoor van 33 tot 31 op 50 leden. In de Staten van Zesland was de stryd zeer scherp. Ingeleverd werden 41 biljetten en uitge bracht op mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, oud-gouverneur van Suriname, 21 stemmen, en op mr. E. Fokker 20 stemmen, zood.t naar het oordeel van het stembureau geen der beide heeren de volstrekte meerderheid verkregen heeft. De voorzitter verklaarde van een tegen overgesteld gevoelen te zyn: by meende, dat de meerderheid verkregen is door den heer Van Asch van Wyck. De heeren Moerdyk en Pompe van Meer- aervoort sloten zich by den voorzitter aan, terwyi de heer Van der Beka Callenfels de meening van de meerderheid van het stem bureau verdedigde. De voorzitter schorste alsnu eenige oogen- blikken de zitting, om den griffier gelegen heid te geven antecedenten ten deze te raad plegen. Na heropening der vergadering deelde deze als uitslag mede, dat volgens het handboek van jhr mr. W. H. De Savornin Lohman en volgens dat van Van Embden iemand, die eene stem meer krygt dan een andere candi- daat, als gekozen dient te worden beschouwd. De voorzitter stelde daarop der vergadering voor te besluiten, dat 21 stemmen is de vol strekte meerderheid van 41 en dus de heer Van Asch van Wyck is gekozen. Do vergade ring legde zich hierby neer. Besmettelijke Veeziekten. Uit eene opgave in de „Staatscourant" van 14 dezer blykt, dat in Juni 1896 do volgende gevallen van besmettelyke veeziekten in Nederland hebben plaats gehad: Mond- en klauwzeer 2, by het vee van 2 eigeriaars, kwade droes 11, by het vee van 3 ld., schurft 3901, by de schapen van 151 id.; vlekziekte 107, by de vark ns van 74 id.; miltvuur 28, by het vee van 24 id.; rotkreupel 106, by de schapen 7an 6 id. De gemeenten, waar gevallen van besmet telyke veeziekten, in vorige maandstatea ver meld, op 1 Juni 1896 nog niet waren ge ëindigd, zyn: Schapenschurft Zuid-Holland: Aarlanderveen. Noord Holland: Hensbroek, Watergraafs meer Friesland: Tietjerksteradeel, Workum. Overysel. Hengeloo. Rotkreupel. Noord-Holland. Tossel. FrieslandFerwerderadeel. Gemengd Nieuws. Zondag a. s. zal de roei- en zeil- vereeniging „De Gouwzee", te Monnikendam, hare jaarlykscbe wedstryden op de Gouwzee houden. Het programma omvat verschillende roei- en zeilnummers voor scherpe zoowel als ronde vaartuigen. Op do Gouwzee zelf zal een bal maritime aangericht worden, waartoe een flink muziekcorps is aangenomen. Tevens worden dien dag te Monnikendam verschillende wielerwedstryden gehouden in verband met den afdeelingstocbt van den „A. N. W.-B." naar Monnikendam, waaraan een wedstryd verbonden is in het langzaam ryden voor dames en heeren. Naar dit feest zal, blijkens achterstaande advertentie, de hofmeester Broesterhuizen by genoegzame deelneming een boot der „Vol harding" van Leiden laten loopen. Velen zal misschien een „bal op do Gouw zee" echter wel vreemd in de ooren klinken. En toch is zulk een bal heel eenvoudig, maar bovendien hoogst eigenaardig. Voor zulk oen bal nameiyk worden eenige zolderschuiten aan elkaar bevestigd en daarover een houten vlonder gelogd, met balustrades omgeven. Zoodoende verkrygt men een ruimte, waar wel 40 paren op zee kunnen dansen! Uit Oude Wetering wordt ons een bericht gezonden, dat wy hier onver- valscht laten volgen: Oude wetering den 11 van 8 m 1896 is van de werf van den Heer P v Dam af ge varen Het Niowe schip ge naamd E ben h&ezer groot 80 ton schipper N Bok en is op de braas som mer meer bezeild met goed ge volg daar het een ge zicht gaf aan de in woners der plaats mooier nog als do op varende om zoo een schip af te zien gaan alles fonkel nieuw er man keerde kom pleot niets aan ver ziert met de groote wimpel en vlag in de top met de naam E ben hilezer met de uit gang van de wetering werd die met 6 schoote vaar wel ge zegt en op de terug reis li6ton ze alle hun ne stem me hooien van vreugde en genoegen van ge wens te vol doening en de mooie golegen held eE weer wenschte de in zen der de schipper en zyn ge zin zegen en ge zondheid en ook de baas van het werk en zyn volk.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1