ATJEH. Gemengd Nieuws. Den lOden Juli hoopt A. Yen- derbos i e 1 dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaren in dienst trad by nu wylen mr. J. L. Klaverwyden, in leven notaris alhier, en ver volgens by mr. C. H. P. Klaverweiden, notaris te Leiden, by wien hy thans nog in dienst is. By de politie alhier werd aan gifte gedaan, dat sedert gisteravond haren dienst verlaten had en daarin niöt was terug gekomen eene jeugdige öi.nstbode, die zich aan eene kleine oneoriykheid had schuldig gemaakt, waarover men haren vader wilde 6preken. Dit laatste schynt aanleiding tot haar verdwynen te hebben gegeven, althans be en werd door een stoomtram conducteur, ry Jende van Leiien, aan den Yinkweg het lyk eener jonge vrouw in de sloot opgemerkt, waarby aan den kantwal een met potlood be schreven papier met een knipmesje in den grond vastgestoken lag, waarin zy haar noodlottig voornemen kenbaar maakte, met aanduiJing tevens, waar zy te Leiden thuis behoort, welke mededeelingen betrekking moet het ban op bovenbedoelde verdwenen dienst bode. Het lyk zal ter beschouwing herwaarts worden overgebracht. Hedennamiddag omstreeks half- twee ontstond in eon perceel in de Raamsteeg alhier een begin van brand. De politie werd er opmerkzaam op gemaakt en ging het per ceel binnen, waarna men spoedig het vuur in zyn voortgang heeft gestuit. De reiziger van een firmarin suikerwerken te Leiden bood eenigen tyd g- leden in Wassenaar zyne waren aan by de ing zetenen van die gemeente. Een der veld wachters beschouwde dit als venten zonder vergunning van den burgemeester en maakte proces verbaal op tegen den reiziger. Toen heden ter terechtzitting van het kan tongerecht te 's-Gravenhago de toedracht bleek en beklaagde beweerde, dat hy de huizen der bewoners binnentrad en dus allerminst in 't openbaar koopwaren aanbood, eeno bewering, door den verbalisant ni.-t weersproken, vor derde het Openbaar Ministtrie vrijspraak. Te Woubruggo is de arbeider van den veehouder M in den Oudendykschen polder, met voer hooi en paard in den tocht te water geraakt. De man, die er onder ge raakt was, heeft dit byna met den dood moeten bekoopen; ook het paard is er niet ongedeerd afgekomen. Uit den Trekvliot te 's-G-raven- hage is gisteren het lykje opgehaald van oen kind van zes maanden, gewikkold in lompen. In den nacht van 5 op 6 dezer mocht hot eindelyk den veldwachter der ge meente Voorhout gelukken de vermoedelyke daders van reeds herhaaldelyk in de gemeente gepleegde baldadigheid en vernieling, P. v. d. M., H. R. en A. W. v. H. op hoeterdaad te betrappen bij het vernielen van de voordeur der woning van den winkelier P. J. H., aldaar. Op den hoek van do Javastraat en de Javalaan te 's Gravenbage stond gister ochtend een bakkerswagen, die op een ge geven oogenblik belegerd word door honderden byen, zoodat de bakkersknecht genoodzaakt was zijn kar In den stet k te lat.n. Daar op een lantaarnpaal in de nabyheid telkens m^er van die insectun kwamen neer- stryken, omwond men dien paal met oude matten, die vervolgens in brand werden ge stoken. Op deze wyze werden duizenden dezer dieren vernietigd. Omtrent de plek, waar de byen zich in zoo grooten gc-tale genesteld hadden, kon men geen zekerheid bekomen. Er wordt vermo3d, dat zy zich in den hollen lantaarnpaal verzameld hadden. Door de Delftsche wielerclub „T. A. Y. E. N. U." is een eerste nationale wegwedstryd uitgeschreven op den weg Delit- Rotterdam op Zondag 26 Juli a. s., gevolgd door een onderlingen wogwedstryd, een wodstryd in het langzaam ryden en een 1 ing? pypen-wedstryd; waarvoor o a. als eerste prys is uitgeloofd een groote verguld zilveren medaille, aangeboden door den burge meester van Delft. Vier officier©d, dieteAmster dam werden gearresteerd wegens verzet en mishandeling van politiebeambten, zyn gisteren naar de cel overgebracht. Wegens deelneming van oen burger aan het verzet, is de zaak niet van de competentie van den krygsraad en dus naar den gewonen straf rechter verwezen. Yolgens het „Nieuws v. d. Dag" zijn de gearresteerde officieren: de 2de luits. J. I. S.r van het 1ste reg. vest. art. to Utrecht; H. I. S., van het 2de reg. vest.-art. teNaarden; J. H. P. en G. J. P., beiden van het 3 Je reg. huz. te 's Gravenbage. Eén van hen is by bet gisteren door ons vermelde verzet in de Warmoesstraat aan het hoofd gewond en naar bet militair hospitaal gebracht. DeParkschouwburgto Arasterdam kont 10 Augustus weder in veiling, wegens overlyden van een hypotheekhouder. TeVlaardingen is eenzesjarigkind dat nog laat op straat rondliep, op een wagen geklommen. Het viel er af en kwam zoo ongelukkig neer, dat het onmiddellijk een lyk was. Zekere H. te Woudenberg kreeg oneenigheia met zyne vrouw. Hy stak daarop het huis in brand, dat tot den grond tos afbrandde, en verdronk zich in een naby- gelegen sloot. Het vee en een gedeelte van 1en inboedel werden met moeite gered. Uit O u d B e i e r 1 a n d word eeno vrouw naar het krankzinnigengesticht te Loos duinen vervoerd. Dit had ten gevolge, dat to:n de man des avonds in de gemeente terug kwam, het volk te hoop liep en hem te ïyf wil Je. Voor mishandeling bevreesd, nam hy de vlucht in de woning zyner moeder. Het volk begon nu dat huis met steenen te bom bardeeren en toen er geen ruit meer heel was, werden deuren en vensters ingeslagen. De beide gemeente veldwachters moesten alles in het werk stellen om de bende buiten te houden, maar middelerwyl was een andere hoop volk naar de eigen woning van den man getrokken, waar zoowel buiten als bin nen alles kort en klein geslagen werd. Hier mede niet tevreden, werd het huis van een oom in de Nobelstraat op gelyke wyze ver- Dield, en voorts nog by een ander in de Voorstraat de ruiten ingeworpen. Ongelukkig- lyk was de rykspolitie niet in do gemeente aanwezig, en voor de beide veldwachters was het niet doeniyk overal de orde te handhaven. Den volgenden avond echter was de politie macht met de rykspolitie uit Oud-Beierland en omliggende gemeenten versterkt. Tegen den avond begonnen joelende kinderscharen door de gemeente te trekken, later gevolgd door een troep volwassenen. By den persoon in de Nobelstraat, by wien den vorigen avond alles werd vermeld, werd thans het herstelde dakraam weder stuk geworpenterwyl aan den Langeweg even buiten do gemeente het hek werd vernield van een weide, toebehoo reilde aan de bewoners van de Voorstraat, waar den vorigen avond de ruiten werden ingeworpen. Toen het donker werd, werden de verschil lende plaatsen, waar den vorigen avond zoo was huisgehouden, door de politie bewaakt, en liepen er een paar patrouilles door de gemeente. Er viel echter niets bijzonders meer voor, zoodat de politie nergens handelend behoefde op te treden. Met den handel in Goudschekaas blijft bet vrywel by het oude; in Duitscbland komt wel vraag naar oude kaas, doch kan jonge kaas slecht geplaatst worden; ook hier te lande wordt, zoo lang er aardbeziën zyn, minder kaas gebruikt dan anders, zoadat by de tegenwoordige groote aanvoeren nog geen hoogero noteeringen mogen worden verwacht. Zware Goudscho van prima qualiteit valt buiten de gewono noteering; deze kaas wordt nog altyd gezocht en vrij duur betiald; de opkoopors hebben hiervoor hun vaste afnemers onder de wink liers, wier klanten gaarne voor fijne waar iets extra's willen betalen. Met den export-handol blyft bet slecht gaan, wat kan blyken uit de noteeringen van E Jammer, die eer een verlaging van prys dan verbetering te zien geeft. In de Alblasserwaard werd de vorige week van f 15 tot f 21 besteed; in de Lep ker-en Krimp?nerwaard liepen de pryzen van lste soort Goudsche van f 22 tot f 25, zwaarder tot f 28, 2de soort f 15 tot f 21, Derby lste soort f 22 tot 24'/2, ^de soort ƒ18 tot/* 21, Edammer lste soort f 22 tot f 25, 2 Je soort f 19 tot f 21. UD.) Gistermiddag halfdrie had te Bathmen, Overysel, in de nabyheid van het dorp, een hoogst treurig ongeluk plaats. De bakker P. C, die voor zyn stoommolentje een molensteen van Deventer had gehaald, is van den wagen gevallen. Eén of wellicht twee raderen zyn hem over het aangezicht gegaan, zoodat by in onkenbaren toestand aan den kant van den grindweg werd gevonden; het paard was doorgegaan. Hoewel heelkundige hulp spoedig aanwezig was, is hy ongeveer 8 uur reeds overleden. Omdat de steen nogal zwaar was, is C. niet den grindweg naar B maar den straatweg rond gereden en schynt ain de herberg „de Oude Molen" nogal gebruik van alcohol te hebben gomaakt; daardoor heeft hy waarschyniyk by de zoogenaamde „Beuke- boomen" het evenwicht verloren, met boven staand noodlottig gevolg. In welke boomen slaat de bliksem het meest in? Onderstaand versje duidt aan, wat daaromtrent in den omtrek van Heidelberg het gangbare oordeel is: Voor de eiken moit gy wyken, Voor de dennen moet gy vluchten, Maar de beuken moet gy zoeken. Gisteravond laat werd te Utrecht een landlooper gearresteerd, die 11. Zaterdag een zesjarig knaapje naar buiten had mede- getroond onder omstandigheden, die zeer aan het afschuwelyke geval te Rotterdam her inneren. In de uitvoering van zyn voornemen, om het kind, na het ontkleed te hebben, van het leven te besooven, werd hy alleen ver hinderd door een melkboer, die op het ge schreeuw van den kleine yiiügs toeschoot. iU. D.) Een gerechteiyk onderzoekis ingesteld omtrent de onr gelmatigbeden, welke in de administratie der gomeentelyke gas fabriek te Zutfen zyn ontdekt. Volgenseentelegram uitSoerabaia is het Nederlandsche schip „Anna Alekla", kapitein Van der Meer, gisteren van Rotterdam te Soerabaia aangekomen, na aan den grond te hebben gezeten. Het schip heeft oogen- schynlyk geen schade bekomen. In de gevangenis te Trier is Ziterdag de doodstraf voltrokken aan Lorenz Meurer en de weduwe Schneider, die te zamen den man van laatstgenoemde hadden ver moord. Een hevigo pokken-epideraio heevscht te Glorester. Er kwamen reeds 2000 gevallen voor. De overheid beijvert zich, maat regelen te nemen, om de ziekle te stuiten. Te Hamburg is do stelling inge stort van een in aanbouw zjjnd huis van vier verdiepingen. Twoo werklieden werden genood, drie zwaar en drie licht gewond. Het dorpje Ruzsin, in Hongarije, is grootendeels door brand vernield36 huizen zyn in asch gelegd. Een vrouw is daarby omgekomen. Zaterdag-namiddag isopBordeaux een ware regen van vliegende mieren neer gekomen. De werkstaking in de ijzergieterijen en pletteryen te Lille is algemeen geworden. Ramp in Japan. Overstroomingen hebben groote verwoeslingen aangericht in de prefecturen Toyama en Shiga aan de west kust van Japan. In Toyama alleen zyn drie duizend hulzsn verwoest. Het verlies aan menschenlevens is nog niet vastgesteld. Te Beriyn sprong, even voorby het st ïtion Thiergarten, een man, die te laat bemerkte, dat hy in een verkeerden trein was gestapt, uit den waggon. By zyn sprong viel hy op een ander spoor, en werd door een trein, die van de tegenovergestelde richting kwam, overreden. De onvoorzichtige reiziger werd onmiddellyk gedood. Sedert een week wordt het eiland Cyprus door hevige aardbevingen geteisterd, die tot dusver echter meer schrik dan schade hebben aangericht, In de stad Limarol heerscht een algemeene paniek, de zaken staan stil, want de inwoners zijn naar buiten gevlucht en huizen onder tenten, die door de militaire autoriteiten worden verschaft. De kantoren van het gouvernement, de bank en het telegraaf bureau zyn ook onder tenten geïnstalleerd. Het half Hessïsche, half Badische plaatsj3 Kürnbacb zal by verdrag aan Baden overgaan. Blykens de schildering, die daarvan in Hessische bladen gegeven wordt, zyn de huizen in Kümbach niet Hessisch ofBadisch naarmate zy liggen aan deze of gene zyde eener grenslyn, maar liggen zy onregelmatig dooreen, want niet de plaats der ligging, maar h t aantal en de reeks der bouworde beslisten over de nationaliteit, om 't even waar het huis kwam te staan. De eendracht, die by dit samenwonen heerschte, kwam aan den dag in de uniform der dienaren van de heilige Hermandad. Dezen dro gen den groenen Badischen rok met Hessische blauwe opcl.igtn, voorts een Badische sabel met Hessïsche troedels. De begrafenis van de vier slacht- ofters, dia by de ontploffing van het tuighuis No. 3 te Metz op de plaats werden gedood, heeft onder veel deelneming plaats gehad op de mill'aire begraafplaats. Ook een 16-jarige knaap, wien een bec-n moest worden afgezet en die aan de gevolgen van deze amputatie was overleden, is daar bygezet. De wyze van inrichting van dit tuighuis, uit houten loodsen best an de, met asp halt- papier bedtkt, wekt terecht verbazing op. Op 35 meter afstand van het spoorwegterrein gelegen en omstreeks 100 meter van een ketetfabri k en eene yzergietery verwyderd, was deze inrichting, die 280,000 mark gekost heeft, in aanhoudend brandgevaar; er was niet eons water in de nabyheid. Hoe het mogelijk was in deze loodsen, die slechts door een twee meter hooge houten schutting van den openbaren weg afgescheiden waren, patronen, ontploffingsstoffen, kruit en zelfs, naar beweerd wordt, gevulde granaten op te bergen, is werkelyk een raadsel. Indien niet een brandwacht tydig had gewaarschuwd, dat er eene ontploffing te vreezen was, dan zou het ongeluk nog veel grooter omvang gehad hebben; nu lieten de commandanten van de burger- en de mfitaire brandweer aanstonds „retireeren" blazen. Op de vlucht werden velen door de rondvliegende scherven getroffen. Een geluk was het verder, dat de wind gedraaid was, waardoor een aantal loodsen onaangetast bleef. Er zyn hooggeplaatste officieren, die met den inhoud van het gebouw volkomen onbe kend waren; het is dus niet te verwonderen, dat de bevolking ten zeerste verontwaardigd is en de geheele ramp aan onverantwoorde- lyke onvoorzichtigheid toescbryft. Een vyand, geduchter dan de Derwischen, bedreigt do Engelsche expeditie naar Soedan: de cholera. Zelfs tot de uiterste punten, die de Engelschen bezet hebben, Akasheh en Ferkeb, is de ziekte reeds door gedrongen; te Wady-Halfa is de heer Valium, hoofdopzichter der werkplaatsen, er aan be zweken. Al bet mogelijke wordt gedaan om de ziekte te beteugelen, maar een strenge quarantaine is onmogelyk, daar het leger voortdurend toevoer van proviand, enz. uit het noorden krygt. De officieren van gezondheid hebben voorschriften gegeven, wat er moet gedaan worden als iemand door cholera wordt aan getast, en deze voorschriften zijn in druk onder de soldaten verspreid. Ieder bataljon heeft een hospitaal ingericht, bestaande uit strooien hutten buiten do kampementen gelegen. De ziekte is thans door het geheele land verspreid en eischt dageiyks honderden slacht offers. Officieel wordt de volgende stand der cholera in Egypte vermeld: In het Egyptische leger kwamen 5 gevallen voor in Assuan, 6 in Korosko, 10 nieuwe gevallen en 5 dooden in Wady-Halfa. Onder de Engelsche soldaten werden 4 nieuwe ziekte- en 4 sterfgevallen geconstateerd, onder de bevolking 3 en 8 te Alexandrië, 10 en 5 te Cairo en 465 en 403 in het overig deel van Egypte. Het is zc-ker, dat er dagelyks sterfgevallen aan cholera plaats vinden, zpnder dat deze gemeld worden. Tydens een hevig onweer is te Oxford de bliksem geslagen in het A shmolean Museum, beroemd om zijn schilderden en ar>haeologische bibliotheek. Er staan vier afleiders op het gebouw, maar de bliksem sloeg in een puntgevel, die ni9t van een afleider was voorzien. Het dak geraakte in brand, doch de brandweer was het vuur spoedig meester, zoodat de kunstschatten niet geleden hebben. In de groote meelfabriek „Eco- nomo", te Triöst, heeft ten gevolge van het breken eener veiligbeidslamp een vreeseiyke ontploffing van meelstof plaats gehad, waar door 5 werklieden zwaar gewond werden. Eén hunner is spoedig daarop gestorven. De door de ontploffing veroorzaakte brand richtte voor 80,000 gullen schade aan. De stryd over het ongelukkige keelserum-geval by het zoontje van den Bar- lynschen hoogleeraar Langerhaus, is nog niet uit. In de „Klin. Wochenschrift" komt prof. Langerhaus op tegen bet beweren van de gerechtelyke geneeskundigen, dat -zijn kind gestikt zou zyn door het indringen van braaksel in de ademhalingswerktuigen. Hy houdt vol, dat de dood van het kind veroorzaakt is door het normaal keelserum van dr. Behring. Hy beweert, dat er al verscheidene sterfgeval len door het keelserum veroorzaakt zyn. Hy weet vele gevallen, waarin het serum een ongunstige werking had, een zelfs, waarin het, als by zyn zoontje, den dood veroor zaakte; maar hy mag zich daarover ni:t nader uitlaten. Daar de werkstaking aan de Stearine-kaarsenfabriek „Apollo" te Schiedam samenvalt met de kermis week en het daardoor voor de politie-agenten veel te zware dienst zou worden, is versterking met rykspolitie aangevraagd, welke gistermorgen is ge arriveerd. Van verschillende ingezetenen kw,amen reeds giften in voor de stakers. Burgerlijke Stand van Leiden, van 2 tot en met 8 Juli. BEVALLEN: C. M. Le Maitre geb Fuchs Z. C. W. Martijn geb. Van den Bergli. Z. W. 11. Hoppezak geb. Raumann D. M A. F. Timp geb- Nierman D. B Kielt geb. Rurjgrok Z. J. C. Sinteur geb. Piket D J. W. Kooreman geb. Engels D. Al. E. F. Buskens geb. Tegelaar I). H. L. Van Duuren geb, Ruitenberg Z. C. J. Inderbitzen geb. Goejee Z. -- J. C. Van Weeren geb. 8elier Z. - A 8. Van Klaveren geb. Beij D. Al. 11. Bergen Henegouwen geb. Van der Valk Z. J. Van lleuzen geb. De Vrind Z. II. Van der \Ve.;den geb Siere D. E. Thiel geb. Esdeits D. -- Al. Van Es geb. Kop D. 11. J. Van Veggel geb. Bos Z. A. Groen geb. Kloots D. M. Mooi en geb. Pels D. J. M. Onvlee geb. Stikkelorum D. .1. Blankenstijn geb. Werk D. J. 8. Beveling geb. Larnan D. W. Van der Blom geb. Van der lilom Z. J. M. D. IK Deurloo geb. 8eveosf.ern D. J. Al. Van Cleef geb. Nijsseu Z. C. A. Hendriks geb. Van der Linden D- GKHUWD: W. De Bolster jm. 23 j. en A. Vrij bloed jd 22 j. A. AI. Brand jm. 27 j. en A. G. Boon jd. 23 j. O. J. F. V.an Loon jm. _22 j. en G. 8. Van Well 19 j. A. Chiistiaanse jm. 32j. en E. C. P. De l'Ecluse jd. 28 j. OVERLEDEN: E. Al. Leugering Z. l/s' u. P. Van Maastrigfc m. 55 j. J. Smit Z. 1 j. J„ Driessen geb. Dam v. 54 j. B. J. Van Haas- teren Z^4 m. F. Fridsma m. 39 j. J. Kooreman D- 2 m. I. Lardo w. 8-1 j. T. Van der Wil den D. 8 m. F. P. Van Dorp D. 1G m. A. S. Rïetmeyer geb. Van der Steen v. 46 j. M. II. A. Rovers D. 77 j. A. "W. Couvée geb. Vlaan deren v. 64 j. E. Gerzee Z. 28 j. AARLANDERVEEN. Gehuwd: W. v. d. Roest jm. en G. Verkerk jd. ALFEN. Bevallen: G Van der Vlugt geb. Wijnbergen Z. li. Verkado geb. Steinvoort Z. A. Schavemaker geb. Banus D. JLMunmk geb. Baas Z. Overleden: J. Van Rodenrijs, D. 6 j. W. Van Kessel, ecbtg van A W. Kouwets, 64 j. J. Winkel, echtg. van A. Spijker, 51 j. Gehuwd: J. P. De Groot jm. 21 j. en T. Zuidam jd. 21 j BODEGRAVEN. Bevallen: A. M. Verduin geb. Van der Star Z. P. Meerloo gob. Van Steeg Z. Overleden. J. W Verboeff, echtg. van W. Turkenburg 40 j. J. Zijerveld, echtg. van J. VaD Buren, 76 j BOSKOOP Bevallen: T. Van der Wolf geb Bijland Z. W C. De Jong geb. Gommers Z. Overleden. Z. C. Winkel om. W. Wildenburg 83 j. Gehu w d A. II am 28 j. en W. Koster 25 j. C. v. d Krsrats 18 j. en G. C Sepera 21 j. HAZËRSYVOUDE. Bevallen: C. J. Van der Zwaan geb Lagerberg D. IllLLEGOM. Geboren: Grietje, D. v. AI. Methorst en A Bouma. Johannes Petrus Paulus, Z. v. C. P. Van der Aar en C. Van Zomeren. Overleden' H. J. Th Kres 15 d., Z. v. J. Kres en A. Blom. B. Van der Aleij 6 j., D. v. C. v. d. Meij on.L. v. d. Linden KOUDEKERK. Bevallen: B. Rijnsburger geb Vermaas Z AI. Ravensbergen geb. Kramer D. NIEUWKOOP. Bevallen; W. M. Van der Wejjden geb. Vemooij Z. en levenl. Z. Gehuwd D. Akkies, wednr. v. L. v. Alourik, 42 i. en A De Jong jd. 34 j NOORDWIJK. Ge bore u. Gerarda9 Jacobus, Z. v. A. Gaspers en J. A. Van den Berg. Getrouwd: L. AI. Van Nooit 27 j., van Noordwijkerhoat. en A. E. Van der Meer 29 j. Overleden: J. Koeman 45 j., gehuwd met AI. Steenvoorden. H. L Zwetsloot 13 j. OUDSHOORN. Bevallen: G. De Ridder geb. Goedhard D. A. Oudshoorn geb v. Velde D. Overleden: A. Van Dam D. 17 m. Gehuwd: L. Swart en Al.A. Van Griethuizen. REEUW1JK. Bevallen: A. Schouten geb. Van Es Z. Al. Verkleij geb. Klever D. Overleden: J. H. Neerscholten 4 m. TER-AAR. Bevallen: IJ. Snalerse geb. Van der Haven Z. AI Den Bleker geb. Verkade, D. Ik. Hogenbooin geb. Van der Hoorn Z. AI. Kcsting geb. Baas D. Overleden: J. Hoogervorst D. 1 j. Het bericht van den correspondent van het „Hbl.", dat gouverneur De Aloulia is over leden, werd gisternamiddag ook bevestigd door telegrammen aan het „N. v. d. D." en de „N. R. Ct." Dit laatste blad voegt er het volgende aan toe „Er rust weinig zegen op onze gouverneurs van Atjeh. Kohier sneuvelde, Pel overleed te midden zyner zegenrijke tochten, Demmeni stierf aan berri berri, Van Teyn ondermynde er zyn buitengewoon krachtig gestel voorgoed en werd in het vaderland begraven, waarhy genezing kwam zoeken; en nu is het generaal De Moulin, die viel als offer van de van hem gevergde inspanniDg, enkele dagen nadat by als gouverneur was opgetreden. „Wy betreuren zyn sterven voor Nederland zoowel als voor de koloniën. Van een man zoo bezadigd en ontwikkeld als hy, was er veel voor Atjeh te verwachten, vooral als daar het vroeger gevolgde stelsel van af wachten en biy ven binnen onze linie zou wor den voortgezet. Hy stond buiten de Atjeh- partyen en kon zonder bezwaar een trouw uitvoerder zyn der bedoelingen van het opper bestuur en langzamerhand een gewaardeerd raadgever worden in de verwarde toestanden op Noord Sumatra. Hy stierf vóór hy als zoodanig zyn reputatie had gemaakt, tydena den eersten tocht, dien hy er aanvoerde. „Alweder een goed opperofficier in het Indische leger minder, alweder eene bedroefde weduwe' meer. „De keus voor een vervanger van hem zal waarschyniyk staan tusschen generaal Zwart en kolonel Stemloort." Het „Vad." schryft, na de vermelding van het doodsbericht, o. m. het volgende: „Zyn de berichten van „De Locomotief* juist, dan was generaal De Moulin tot Gouver neur benoemd, omdat de Gouv.-Gen. en de legercommandant elk een ander candidaafc hadden en het, by dat gemis aan overeen stemming, eens zyn geworden over dim derde. Gen. Vetter zou kolonel Stemfoort hebben willen benoemen, de gouv.-gen. overste Vqü Hx-utz Als nu de stryd over die twee personen weer ontbrandt, zullon velen hier te lande en in Indiö wel hopen, dat de gouv. generaal zyn wil doordryft en een man benoemt, wiens geschrift over de onderwerping van Atjeh tot het bezadigdste en verstandigste behoort, wat over dezen rampzaligen'oorlog is geschreven. „Als men thans eens aan den minister van koloniën eenigo vragen richtte over het ver leden en de toekomst, zou hy dan nog niet anders weten te doen dan eenige bekende telegrammen voorlezen? Zou hy niet eens iets naders kunnen mededeelen over het „verraad" van Oemar, na het verrassende licht, daarop geworpen dojr den bekwamen en doorgaans goed ingelichten schryverinde „ÜUi Courant?" En zou hy dan de publieke opinie met eens kunnen geruststellen, die zich her.nnert, dat hy een voorstander zich heeft genoemd van het behoud der geconcen treerde linie, maar die niet recht begrypt, wat onse politiek tegenover hoofden en be volking nu voortaan zal zyn?" By het Departement van Koloniën is het volgende, van heden gedagteekende telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederl.- Indié ontvangen: „Generaal De Moulin overleden. Kolonel Stemfoort waarnemend Gouverneur." LI-HuDg-Chang. Kwartier voor negenen stoomde de trein met het Chineesche gezantschap het met planten versierde station te Rotterdam binnen. Eerst 7 minuten na het stilstaan van den trein steeg Li Hung-Cbang uit. Daarop had de begroeting plaats tusschen het gezantschap en de aanwezige autoriteiten, waaronder B. en Ws. de garnizoenscommandant, enz., waarop do rytuigGn werden bestegen. Na een goed half uur rydena bereikte men de Nieuwehaven, waar de mariniers op Hr. Ms. „Dufa" het geweer presenteerden, en waar de „Maasnymph" gereed lag ter opneming van het gezelschap, ten einde do verschillende havenwerken aan de overzyde van de Maas te bezichtigen. By aankomst aan boord, bood eeno dame den gezant een bouquet aan, geel met blauw, die met een vriendeiyken handdruk werd aanvaard. Hot achterdek van het schip was coor de zorgen der heeren C. H. Eckhart Co. en H. De Lange in een waren lusthof herscha pen. Met kunstige hand waren de Chineesche kleuren in Perzische en Smima-tapyten aan gebracht, terwyl het borstbeeld van de jonge Koningin uit het groen te voorschyn kwam. Verschillende kleinere stoombootjes met be langstellenden volgden de „Maasnymph." Eenige op stroom liggende schepen waren met vlaggen getooid, waaronder die van de firma Krupp uitblonken.Laatstgeroomdolieten, evenals het op Fey-.noord in aanbouw zynde pantserschip „Friesland", de Chineesche han dels vlag vroolyk in de lucht wapperen. Jam mer, dat de zon nu en dan schuil ging achter dreigende opkomende wolken. Dit temperde wel de hitte, doch deed tegelykortyd af breuk aan bet marï:ieme schouwspel. Op de boot waren de wethouders, de garnizoenscomman dant, de kolonel der echutttry, de directeur der gemeentewerken, de voorzitter en da secretaris der K^mer van Koophandel, da commandant van de „Dufa" en van de scherp schutters, enz. aanwezig. Da havenmeester stond in gala op de brug. De stoomboot voer langs de Oosterkade en do Oude Plantage tot. den Oord, waar ge zwaaid werd; vervolgens door de Konings haven door het Poortgebouw langs de kolen tippen. Vermelding verdient, dat Li zóó met da kolentippen was ingenomen, dat hy verzocht heeft de teekemngen daarvan te mogen mee nemen. Aan de Parkkade ging men aan wal, waarna een rytoer langs den Westersingel, Kruiskade en Kruisstraat, Eendrachtsweg naar de Dier gaarde werd ondernomen, waar men omstreek® twaalf uren aankwam. Li-Hung-Chang heeft als souvenir aan de Diergaarde twee der papegaaien, die hem zeet bekoorden, medegenomen. Hy liet aan dea

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2