N°. 11151. Vrijdag 3 «Juli. A\ 1396 i l 9. l i jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. F euilleton. HET KINDERMEISJE. IEIDSCH Yoor Loiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers PRIJS DEZER COURANT: f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Yan 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 2 Juli. Naar wy vernemen, heeft gisteren de minister van oorlog van België, vergezeld van den intendant-generaal van het Belgische leger Mathon, een bezoek gebracht aan de fabriek van verduurzaamde levensmiddelen der firma W Hoogenstraaten Co., alhier. Bij koninkiyk besluit is als rechtspersoon erkend de werkliedenvereeniging „Ondersteu ning zij ons doel", opgericht te Leiden voor een tijdvak van 25 jaren, gerekend van 12 Febr. 1894. Hare statuten zyn opgenomen in de „Staatscourant" van 2 dezer. Het doel der vereeniging is, elkander in moeilijke omstandigheden te steunen en de ven roedering in de verschillende vakken te bevorderen door middel van uitkeeringen en door het houden van bijeenkomsten, waarop de stoffelijke en maatschappelijke belangen worden besproken, een en ander op ordelijke wijze en binnen de grenzen der wet. De contributie bedraagt 5 ets. per week. Donateur wordt men door een jaarljjksche bijdrage van ten minste f 2.50; begunstiger door eenzelfde bijdrage van f 1.50. Prof. dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, alhier, is tot correspondeerend buitenlandsch lid benoemd van het „Institut de France", voor de afdeeling sterrenkunde. Door de ingezetenen der gemeente Was senaar zal den 18den Juli a. s. aan Z. D. H. den Prins van Wied en H. K. H. de Prinses van Wied, geboren Prinses Marie der Neder landen, een huldeblijk worden aangeboden ter gelegenheid hunner vyf-en twintigjarige echt vereniging. Dit huldeblijk bestaat uit e«n fraaie vaas, van groote afmetingen, en is vervaardigd in de fabriek van Rozenburg, te 's-Gravenhage. A. s. Zondag, van 's morgens negen tot 'e avonds aebt uren, zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld, genoemde vaas ten Raaöhuize te Wassenaar te bezichtigen, en wel voor degenen, die aan dit huldeblijk hebben bijgedragen, kosteloos, en voor de overigen tegen betaling van f 0.25 de persoon. Tot predikant bij de Geref; gemeente te Hazer^woude is beroepen ds. J. J. Berends, te St -Anna Parochie. Aangenomen is het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Borne door dr. A. J. Van 't Hooft, te Nootdorp. Bij de gisteren plaats gehad hebbende verkiezing van een lid van den gemeenteraad van Lisse zijn ingeleverd 158 geldige biljetten. Volstrekte meerderheid 80. Herstemming tusschen de heeron R. Segers, die 62, en A. Van der Mey, die 44 stemmon bekwam. Verder verkregen de heeren E. Blaauw 16, G. Van der Mey 13, W. Leembruggen 7, A. Guldemond 6 en nog enkele heeren 4 of minder stemmen. Door den Raad der gemeente Zoetermeer en Zegwaard is eorvol ontslag verleend aan mej. A. E. C. Geerligs, als onderwijzeres in de nuttige handwerken voor meisjes aan de gemeenschappelijke openbare school aldaar, en voor diezelfde betrekking benoemd mej. E. M. C. Geerligs, te Zoetermeer. By koninkiyk besluit is gehandhaafd de beslissing van Gedep. Staten van Zuid-Holland tot niet-goedkeuring van het besluit van den Gemeenteraad van Loosduinen, waarby de leeftyd welken kinderen moeten bereikt hebbtn vóór zy op de openbare scholen worden toe gelaten, op 6, en die, waarop zy die scholen moeten verlaten, op 13 jaar is bepaald. De burgemeester der gemeente 's Graven- hage zal gedurende de geheele maand Augus tus met verlof in het buitenland vertoeven. De Scheveoingsche reedery zal een adres van dankbetuiging zenden aan den gemeente raad voor het in de zitting van Dinsdag ge nomen gunstig besluit betrekkelyk de visschers- haven. Voor derde onderwyzeres aan de o. 1. school der 2do kl. Ir. B. te Amsterdam worden voorgedragenmej. M. J. Scheffer, onder wyzeres te Leiden; mej. D. M. Donker, id. te Montfoort; mej. J. 3. Donker, id. te Jutfaas. In het tydstip van aankomst van den Chineoschen enderkoning Li-Hung-Chang te 's-Gravenhage is verandering gekomen. Het gezelschap zal nu a. s. Zaterdag 's namiddags 2 u. 17 min. met den Duitschen trein arri- veeren. De hoofdpersonen van het gevolg van Li-Hung Chang, die den ambassadeur verge zeilen, zyn: Li Cbing Fong, bloedverwant van den Chineeschen staatsman, gezantschaps- raad; Li Tong Loh, Ling I You, tolken met rang van secretaris van legatieLiChingSon, de hoeren A. Detring, dr. Irwin 3n Mandl, Europeesche secretarissen; Po Ping, Huang Chen, D. Mei Thui Chui en Chang Lui, gezantschaps-attachés. Als een bewys van de geringe belang stelling te Schiedam in de samenstelling van de Kamer van Koophandel dient, dat geen enkel ingezetene aldaar zich heeft aangemeld om op de lyst van kiezers geplaatst te worden. Naar de „H. C." verneemt, is door het hoofdbestuur der Algemeens Vereeniging voor Bloembollencultuur, daartoe gemachtigd door de algemeens vergadering dier Vereeniging, gehouden 30 December 1S95, een adres inge diend aan Z. E. den minister van financiën, tot strekking hebbende om het aanhangige wetsontwerp betreffende de herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigen dommen in zooverre te wijzigen, dat een andere maatstaf worde genomen voor den aanslag der bloembollenschuren dan die in bedoeld wetsontwerp is voorgesteld, in geval nameiyk do b'lasting voor die schuren mocht worden behouden. Het hoofdbestuur heeft echter daarby er op gewezen, dat dezelfdo redenen, die indertyd er toe hebben geleid om de bloembollenschuren vry te laten, thans nog in meerdere mate bestaan, daar de bloembollenteelt mede wordt beheerscht door ongunstige invloeden van soortgelyken aard als andere takken van het landbouwbedryf benadeelon. Een tabel, bevat tende de waardeering van de belastbare op brengst van verschillende schuren, is tot toe lichting by het adres gevoegd. De 2de luit. Holle, van de artillerie by het Oost Iodisch leger, is tot 1 October a. s.. gedetacheerd by het 1ste regiment vesting artillerie. De luit. ter zee 1ste kl. M. Van Nassau, uit Oost Inciè in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Den heer J. Arentz, te Zaandam, is, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als onder- wfizer aan de stadsteekenschool aldaar. Ge durende 46 jaar was de heer Arentz aan die inrichting werkzaam. Het feestnommer is verschenen, dat in wyden kring de tyding brengt van het gouden feest van het katholieke dagblad „De Tyd." In gebonden vorm brengt de heer B. Van Meurs hulde aan den oprichter van het blad, mgr J. A. Smits, wiens portret, in een kleurigen rand gevat, een der eerste blad- zfiden versiert. Verier vindt men er een en ander in over gedrukt uit de oude jaargangen van „De Tyd," ten einde de geschiedenis van het blad als het ware te doen vertellen door hen, welke die geschiedenis zelve gemaakt hebben. Twee namen worden echter genoemd, die niet in de oude jaargangen voorkomen, omdat ze be scheideniyk werden verzwegenwyien mgr. Smits, hierboven reeds genoemd, die als jong priester het blad te 's-Hertogenbosch grond vestte en ©enig-i maanden later naar de hoofd stad overplantte, en zyn vriend dr. J. W. Cramer, die meer bepaaldelijk aan het blad zyn krachten wydde. Wie een overzicht wil hebben van de werk zaamheid, door de katholieken in de jongste halvo eeuw aan den dag gelegd, vindt in dit feestnummer alles vtreenigd. Een aardige gedachte was het, langs zinco- graphischen weg oen afdruk te geven van het nummer van „De Tyd" van Donderdag 2 Juli 1846 Daaruit blykt, dat men aanvankeiyk voornemens was het blad te doopen: „De Avond post." Men vernam echter, dat te Utrecht reeds een krant van dien naam verscheen, en van daar de titel „De Tyd, Noord-Hollandsche Courant". Toen de redactie gisterochtend haar bureel betrad, vond zy dit met bloemen en vlaggen versierd, terwyl haar eenige toepasselijke ge schenken door administratie en sub-redactie werden aangeboden o. aeen kopie in lyst van het 8chryven van den Paus aan de redactie, waartoe de heer Anton Grevenstuk zyn mede werking had verleend Het zetters- en druk kerspersoneel bood een verluchte oorkonde aan, eveneens het werk van den heer Grevenstuk, waarin een sonnet van pater Van Kerkhoff. Ook de redactie van „De Morgenpost" deed op gelyke wyze haar belangstelling blyken. Van den internuntius te 's-Gravenhage en van den bisschop van Haarlem kwamen per draad gelukwenschen. De katholieke pers in de provinciën geeft in verschillenden vorm biyk van deelneming in het feest, waaraan een herinnering wordt vastgeknoopt van de rechten, in ae verloopen 50 jaar op staatkundig gebied verkregen. Door de arronoissements-rechtbank te Rotterdam is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de na volgende alphabetische lyst van aanbeveling: mr. G. W. baron Van der Feltz, substituut- griffier by de arrondissementsrechtbank te Heerenveen; mr. S. Gratama, Rybsarchivaris to Assen, en mr. C. Van der Zweep, substituut- griffier by eerstgemelde rechtbank. Aan het overgangs examen van het lste naar het 2de studiejaar op den hoofd cursus te Kampen hebben voldaan de volgende onderofficieren Infanterie hier te lande: P. J. Zaalberg, A. J. D. De Winter, G. J. Nljweide, D. J. Van Meerendonk, H. Zeeman, P. S. Hartogh Heys van Zouteveen, H. Ritsma, G. H. Vurtheim, jhr. A, J M. Verspyck, W Ros, C. P. M. Van Altena, H A. Jochim van Nootiorp, P. A. Roozendaal, L. C. J. M. Van Overeem, C. L L. Boerstecher, G. Muys. J. M. Van den Oudendyk Pisterse, W Jentink en F. Piekema. Infanterie Oost Indiè: J. Van Holst Pelle kaan, C. J. Van Roosendaal, G. Ström, D Buyze, J. W. Ebbink, T. A. M. Willemse, C. A. Ruempol, T. W. H. Van Straaten, L. W. Goslings, H. Gramborg, J. B. H. Frackers, L. Hansma, J. G. De Greef, L. Van Vuuron, J. H. A. Polack, E. C. Brusso, S. D. Kramers, B. G. S. Schregardus en A T. Hoff. Administratie hier te lande F. H. Henderson, L. M. F G. Knage, H. Reimers, C. Do Ruyter, F. J T. Hochstenbach, J. J. Krugers, J Haitsma Muiier en J. C. P. Bouman. Administratis Oost-Indië: R. Van den Ende, F. J. G. Janssens en A. J. Lirth. De sergeanten B. J. Kloekhorst, N. P. Van der Slok en J. B. Sclioenzetter konden wegens ziekte geen deel aan het examen nemen. Vier onderofficieren slaagden nist en twee zullen een nader examen in October moeten afleggen. Hr. Ms. instructieschip „Nautilus", onder bevel van den kapitein luitenant ter zee P. F H. Volcke, is in den voormiddag van I dezer van Cadix vertrokken, ter voort zetting van den oefeningstocht in den Noord Atlantischen Oceaan. Men meldt uit Apeldoorn aan de „N R. CtThans moet definitief beslist zyn, dat de alhier op te richten kweekschool voor onderwijzeressen zal wordon gevestigd op de buitenplaats van wyien den heer Van der Feen, in de Vy verlaan. De daarby behoorende oefenschool zal verryzen in den tuin dezer villa en geheel voor Ryksrekening worden gebouwd en ingericht. Dinsdag zyn 64 kinderen uit de buurt schap Oud-Ootmarsum en Nutter, gem. Dene kamp, van de openbare school te Ootmarsum verwyderd; het verlengde contract was met 1 Juli afgeloopen. 't Is treurig voor die kin deren, daar ze in den eersten tyd verstoken zullen zyn van onderwys, want tot heden schynt er, zegt de „Zw. Ct.", in die gemeente niets gedaan te zyn om in die noodzakelyke behoelte te voorzien. De luitenant-kolonel L. De Vlaming, van den staf der infanterie, wordt, te rekenen op 1 October a. s., eervol ontheven van zyn functie van directeur der Cadettenschool te Alkmaar. Naar wy vernemen, zal overste De Vlaming alsdan den dienst met pensioen verlaten. (D.) Het stoomschip „Borneo" arriveerde 1 Juli van Rotterdam te Batavia; de „Burge meester Den Tex," van Batavia naar Arnst; r dam, arriveerde 1 Juli te Suez; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 1 Juli Ouesaant, de „Gedó" vertrok 1 Juli van Batavia naar Rotterdam; de „Kaiser," van Oo3t-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 30 Juni van Lissabon; de „Merapi" arriveerde 1 Juli van Rotterdam t9 Batavia; de „Telemacbu8," van Amsterdam en Liverpool naar Java, vertrok 27 Juni van Algiers By koninkiyk besluit 13 benoemd tot lid in den Raad van Bestuur in Suriname mr. W. A Van Einden, thans buitengewoon lid van dat college en kantonrechter to Paramaribo Met ingang van 1 Aug a. s. benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Middelburg, jhr mr. J. F. Schuurbeque Boeye, thao8 substituut-officier van justitie by ge melde rechtbank. Mot ingang van 1 Aug. a. s. benoemd: tot substituut-officier van justitie by de arron- dissements rechtbank te Middelburg, mr. J. Z. Mazel, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement 's Gravenbage, voor de kantons 's Gravenhage en Delft, ter standplaats 's Gravenhage, tot ambtenaar van het opon baar ministerie by de kantongerechten in het arrondissement 's-Gravenhage, voor de kantons 's Gravenhage en Delft, ter standplaats s-Gravenhage, mr. J. W E. Van Harencarspel, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrond. Leeuwar den, voor de kantons Harlingen, Bolsward en Sneek, ter standplaats Bolsward. AaD den eersten luit. N. Van WiDgen, van het wapen der infanterie, gedetacheerd by de landmacht in West-Indió, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der ordeteeke- nen 4de klasse van het Borstbeeld van den Bevryder, hem door den president der Ver- eenigde Staten van Venezuela geschonken. Mr. T. M C. Asser, lid van den Raad van State, herbenoemd tot lid der commissie, belast met het afnemen der diplomatieko examens. Een overgangsfijdperk. „Le ridicule tue", schryft do „Arnh. Ct." „Is men in ons leger niet byster sterk in het handig doormaken van een overgangs- tydperk, getuige o m. de wyze, waarop de infanterie van het klem-kaliber-geweer, model '05, wordt voorzien. Wat wy Zondag jl. in de straten zagen, was ons een beetje al te machtig. Er liepen infanteristen rond m6t rooda uitmonstering aan de broek en gele aan de jas en het hoofddeksel Ons, leeken, scheen dat heel grappig toe, maar het waB tocb eigenlyk heelemaal niet grappigwant het bleek ons, dat dit weor een overgangstyd was. En dus heel gewoon. Er schynt hier een proefop handen, en nu zit je weer met dien afschuwelyken overgangstyd, weet u." i) Het dienstbodenboekje van Louisa Szoppa„ uit Gohra, West Pruisen, bevatte het vol gende: Oud 16 (dus nu 27, prevelde mevrouw, die het gehavende boekje voorzichtig, met de vingertoppen, doorbladerde; 11 jaar in dienst, goed, men moet by kindoren iemand hebben, die ervaring heeft 1) Verder, bouw: slank, middelmatig, groot. Oogen: blauw en „vol uitdrukking," vulde mevrouw aan, „als zy zoo de lange wimpers opslaat Neus en mond waren gemeenzaam als „gewoon" ge karakteriseerd. Haar: donkerblond. Het beviel mevrouw direct, dat het glad gestreken was, pony en krullen beteekenen by dienstmeisjes vliegerigheii en genotzucht. Byzondere ken- teekenen: geene. Het boekje was byna volgeschreven, allerlei mevrouwen hadden attesten afgegeven, in verschillende wijken van Berlyn, ook een paar keer uit de provincie. „Ge waart nergens zeer lang," merkte mevrouw op. En op den toon van een rechter van instructie, terwijl het verraderlyke document tusschen de vinger toppen der geganteerde slanko hand bengelde, beet zy het meisje toe: „Waarom niet?" „Mevrouw, als men ze zoo ver groot ge bracht heeft, wordt een juffrouw verlangd, en en Louise stokte en sloeg de wimpersneer „en men moet gaanl" Alsof de smart over de scheiding van zoovele zoete, liefgekregen kinderen haar voor 't overige sympathieke altstem deed triHen. Dat beviel mevrouw. „Gy houdt veel van kinderen?" vroeg zy. „O, mevrouw De besteedster, resoluut als deze soort van menschen is, viel er tusschen in„Nou, anders ging je toch niet by kinderen, wat?" „Zy heeft toch ook als kamermeid gediend," waagde mevrouw te antwoorden. „Omdat deze branches dikwyis in elkaar loopen," hernam de besteedster, terwyl zy met een forschen ruk de zwarte pruik over haar vet gezicht terecht schoof, Louise zweeg. Zy had het evenwel moeten zeggen: het was het verlangen, dat haar altyd weer naar de kinderen teruggedreven had hoewelJa, dat zy haar mond niet kon open doen! Dat het leven haar leeren moest, alles geduldig te verdragen, van kmdsafl Maar overigens: „Trouw, eeriyk en vlytig" heette het vooral. De dame talmde slechts kort en greep toen met de vingertoppen in de geparfumeerde pluchen portemonnaie, om het meisje den hand of godspenning to geven. Daarby zeide zy: „Een lieve knaap van byna een jaar. Gy zult direct van hem houden, Louise. Iedereen houdt van hem." (Het was zoo natuurlyk 1) „Dank u, mevrouw 1" „Dank? Hoezoo? Waarom dankt zy? Dat de knaap zoo lief is? En het was zoo. Schoon als zyn mama. Dat echter doet het alleen nietl Zy heeft wel leelyko, mismaakte kinderen gehad, arme schepseltjes, die nauweiyks het weinigje lucht waard waren, en joist van die was de scheiding haar het zwaarst gevallen. De schoone moeder gaf haar den schoonen knaap. Louise nam hem aan, wilde iets zeggen, zeide echter niets, zag het kind aan en slechts een korte poging, om het hoofdje, dat voor zyn leeftyd zoo verbazend veel haar had, aan haar borst te drukken. De poging slaagde niet; zoo iets gelukt haar niet, als er menschen by zynl En als het kereltje haar eens afwees „Mevrouw wilde my nog wat zeggen over de melk!" Mevrouw was gekrenkt. Waarom? Louise beeft den lieven knaap niet met gejuich be groet. Iedereen bewondert hem tochhet is bet mooiste kind, dat sinds langen tyd op de wereld geweest i3, en deze meid vertrekt geen spier! YerechrikkolykI „De melk wordt in verzegelde flesschen aan huis bezorgd," was het barsche antwoord. Gesteriliseerd, de beste melk, die er te krygen is, door alle doctoren aanbevolen. Gy ziet, hoe hy zich er by bevindt 1" ,Nu ware het nog tyd geweest, den „ge wonen" mond open te doen: „Ja, ja, hy zit geweldig in het vleesch I En wat een kleur, wit en rood, die heeft hy van mevrouw" een indirecte vleiery. Zoo moet men doen, Louise Szoppa, als men in een dienst in den pas wil komen. Maar niets daarvan I „Van kinderen houden ik weet het niet," zeide de beleedigde moeder tot haar echtgenoot „Heeft zy Wolfje niet in den hemel ge tild?" spotte de man „welk een misdaad l" „Nu, we zullen verder zien, Gustaaf." Trouw, eeriyk, vlytig, ja dat was zoo, en nog verschillende andere goede eigenschappen. Alleen de „kinderliefde" wilde niet komen, en dat was toch uitdrukkelijk bedongen I De knaap was vriendeiyk en gewillig, en merk waardig, hoe de nieuwe „Nenna" hem noch tans beviel. „Loulse, ik heb u nog nooit zien lachen 1" „O jawel en een weemoedig trekje, dat heel verre verwantschap had met een glimlach, trilde om den „gewonen" mond. Als zy zich vermannen en mevrouw biechten moebthaar treurig ouderlijk huis, haar zoiilooze jeugd de vader ziek, de ziekeJyke moeder had een hol te verdragen. Als kin deren zyn zy dikwyis hongerig op den door gelegen stroozak gekropen. En zy vergoet hot nimmor: hoe zy meermalen, door slagen gedwongen, in een hoekje op straat gezeten had, het jongste zustertje op den schoot, en mot haar klageiyk stemmetje de voor- byganger8 gebedeld had Lieve mevrouwen met geparfumeerde plu chen portemonnaies, hoe moet men het aan leggen, om het lachen te leeren? Zy beproefde te zingen, omdat het met lacbon niet gaan will Van haar simpele lee lyko armeluisli9dje3. Het kliokt zoo melan cholisch. En de „fröbeljuffrouwen" zingen zulke amusante dingen. Telkens, als Louise het woord „fröbel- juffrouw" hoorde, sloeg haar de angst om het hart. Frö'seljuffrouw, dat is de onbarm hartige engel, die haar reeds meermalen uit het paradys verjaagd heeft Er wordt een „juffrouw" verlangd en men kan gaan.... Ook nu trekt hy al weer zyn zwaard, die engel: „Zing vrooiyk en amusant, of..." Ja, een wonder, dat Wolfje haar liefheeft l Volmaakte liefdeblijken. Nu wil hy zelfs de flesch met de beroemde gesteriliseerde melk van niemand anders meer aannemen en trom melt woedend met de vuistjes, roept om zyn „Nenna." Een merkwaardig kindl Mevrouw begon jaloersch te worden. Als zy geweten had, van waar deze liefde kwamt Want als Louise met de kleine alleen was en niet beluisterd werd, opende heur hart zich wagenwyd en liet alles uitstroomen, wat bet aan „kinderliefde" bevatte. Dan gaf zy woorden en tonen, hartelyke, strooiende, lief koozende ja, dan aanbad zy het knaapje haar knaapje! Want des nachts althans behoort het haar geheel en al toe; de kinder kamer lag ver verwyderd van die van meneer en mevrouw Nochtans, zacht, heel zacht, heel voorzichtig, met ingehouden stom, opdat niemaud de misdaad ontdekt! Nu ritselt het in het élégante ledikantje, dat Diet ver van heur bed staat. Haar slapen is slechts oen luisteren en oppassen met gesloten oogen on als zich daar maar eön vingertje beweegt, bemerkt zy het al. Dan direct er uit en met bloote voeten naar het ledikantje een be zorgd koesteren en terecht leggen, een ge ruststellend woordje ziezoo, nu slaapt by weer als een roos en zyn krachtige adem haling geeft leve# aan de diepe nachtelyke stilte. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1