N°. 11149. Woensdag 1 Juli. A". 189* feze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilletoa. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommors f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTEN T1ËN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 30 Juni. Naar aanleiding van adressen aan de Staten om het visschen met de zegen te ver bieden, stellen Ged. Staten van Zuid-Holland voor een verbod uit te vaardigen voor het gebruik van zegens voor de smalle wateren, en wel dezelfde bepalingen, welke daar omtrent in het reglement voor de provincie Friesland voorkomen, voor Zuid-Holland te doen gelden, nl. een verbod om met zegens te visschen in wateren van minder dan 16 meter doorgaande breedte op zomerpeil. Wat betreft de grootte der mazen, daar omtrent vinden Ged. Staten geen vrijheid een voorstel te doen tot wijziging der desbetref fende voorschriften van het prov. reglement. In de jongst gehouden gemeenteraads zitting te Hillegom was aan de orde de vast stelling van een rooilijn voor het bouwen van een woonhuis van den heer J. Casander, aan de Bakkummerlaan. B. en Ws. hadden gemeend deze te bepa len op 1.25 M. uit het hart van den weg, terwijl adressant had te ken:-a gegeven, dat hij het perceel aan de Z.-Z. op 1.1?5 M. en aan de N.-Z. op 1.50 M. uit het hart van den weg zou wenschen opgetrokken te zien. Na eenige discussion besloot de Raad met algemeene stemmen de rooilijn te bepalen, loopende evenwijdig met de haag, zijnde 1.25 M. uit het hart van den weg, waardoor het verzoek om achteruit te bouwen van de hand werd gewezen. Verder werd behandeld een request van den heer P. Stoppelenburg, verzoekende de sala- riëering van den onderwijzer met verplichte hoofdakte zoodanig te wijzigen, dat een jaar lijkscho of tw-e-jaarlyksche verhooging met zeker maximum in vooruitzicht worde gesteld. Het request was gesteld in handen der plaatselijke schoolcommissie ter voorlichting, welk college adviseerde, hoewel voorstanders van goede salarieering, hoofdzakelijk door het korte verblijf van adressant in de gemeente, geen termen gevonden te hebben, om het te steunen. De Raad besloot met algemeene stemmen adressant te antwoorden, dat hij, na ingewon nen inlichtingen van de plaatselijke school commissie, geen termen heeft gevonden om het gedane verzoek in te willigen. Mededeeling werd gedaan van de plaats gehad Lebbende aanbesteding van het doen van eenige vernituwiDgen en herstellingen aan het Post- en Telegraafkantoor, hoofd zakelijk bestaande in het doen aanbrengen van een beschoten dak. De inschrijving gold de oude pannen of nieuwe kruispannen te bezigen. Yoor beiden waren 4 inschrijvingsbiljotten ingeleverd, nl. van Oude Kruis pannen. pannen. J. v. d. Bosch voor 640.749. A. C. De Graaf 648.25 773.25 J. Goozen 620.— 785.— Ad. Guldemond 624.789. In de vergadtring van B. en Ws. was na de bespreking, en volgens advies van den bou'mdige fl. London, kruispannen te bezf' wenscheiyk voorgekomen, waarom B. /Ws. voorstelden kruispannen te nemen en it werk te gunnen aan den laagsten insdjver, J. v. d. Bosch. heer G. V. v. Zanten vroeg de be- groigsom, welke ƒ680 bedroeg, en oor- dee dat de inschrijvingen te hoog waren, da®och de laagste nog 9l/t pet. boven de begtingsom was, en meende dat er vooral, gev&t moest worden voor te hoog schrijven doofio ambachtsbazen, zooals reeds meer mal was voorgekomen. Hy was er erg vooïat het werk in de gemeente bleef, doch als ks ten koste van de gemeentekas is, magjj zijn stem er niet voor geven. Hy vroe&f de beer London het voor de be- grootsom zou maken. De:thouder Van Waveren zeide, dat den heer .idon dit niet gevraagd was geworden, dus dop geen bepaald antwoord kon geven, want was den heer London uitdiukkeiyk by ged, dat de uitvoering van het werk in de geente zou biyven, hoewel hy geloofde, dat dfieer London het er gaarne voor zou doen. iheer London had echter verklaard, dat dénschryvingsom van den laagsten inschryl alleszins billyk was. De h G. V. Van Zanten zeide, dat als de heer,ondon de inschryvingsom billyk noemde, de begrooting van den heer London onbiliyk 3mde. Het vctel van B. en Ws. om kruispannen te nemem de uitvoering op te dragen aan den laags inschryver, werd in stemming gebracht emet 7 stemmen aangenomen. Tegen siden de heeren J. Van Waveren Pz. on G. Van Zanten. lo. J wordt te Noordwyk eene R.-K. meisjesscho voor lager onderwys geopend aan de Broihorststraat, in de daar bestaande parochiale s>ol, onder leiding van deEerw. Zuster MariElis. Anna Vaas, hoofdonder- wyzeres te Ijalkwyk Met genoemden datum gaat de R.- jongensschool, hoofd de heer Haanappel, <r naar het gebouw, genaamd St.-Jozefsgostt, aan de Voorstraat. De collo, te Noordwyk-Binnen en te Noordwyk a. Z^houden ten behoeve van het fonds tot aanvdiging en ondersteuning van den gewapend dienst in de Nederlanden, heeft eene son-an 35.815 opgebracht. Te Hillegom ƒ24.4te Noord wykerhout 14.18 en te Voorhout\o. De heryk a maten en gewichten zal dit jaar te Havmmermeer plaats hebben als volgt: Te liw-Vennep ten huize van A. Duivenvoordeiop 9 Juli van 9 12 en 1 4 uren, op lOfii van 8 I0l/S uur; op 10 Juli voor.benes van 10'/2 12 en 1-4 uren; tóioofddorp ten huize van J. Boom, op 29,j 6n 31 Juli van 8-12 en 1 4'/2 uur, i Augustus van 8 12 en 1-2 uren. De letter is G. De ministers 3 buitenlandsche zaken en van oorlog hadden teren hunnen audiëntie dag by H. M. op Sfcdyk. Hr. Ms. buitenyoon gezant en gevol machtigd minister tConstantinopel bevindt zich op reis naar desidentie. Het bericht in „De Telegraaf" uit Den Haag dat Richard Hol niet meer de leiding der Kon. Zangvereeniging „Cecilia" op zich zal nemen, is van allen grond ontbloot. Alleen zal de assistent-directeur, de heer Henri Völlmar, de repetitiën leiden zoo lang de lieer Hol nog niet volkomen in staat zou zyn dit te doen, doch daar do heer Hol thans zeer snel in beterschap toeneemt, is het zoo goed als zeker, dat hy spoedig zyne werk zaamheden zal kunnen hervatten. Voor het in de volgende maand te houden adelborst examen hebben zich 169 cahdidaten aangemeld voor 24 plaatsen, t. w. 18 by de Koninklyke zeemacht en 6 by de mariniers. De adjudant-generaal van H. M. de Koningin, luit. gen. jhr. Verspyck, en Hr. Ms. hofmaarschalk baron Clifford, begaven zich gisterochtend van Den Haag naar Hare Maj-steiten te Soestdyk. De opheffing van de inspectie 's-Graven- hage der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat- schappy betreft slechts de inspectie van het vervoer, aan wier hoofd wyien de inspecteur de heer Lockhorst stond, maar de inspectie van weg en worken, onder beheer van den heer H. Tol, blyft te 's Gravenhage gevestigd. Het praeadvies van Ged. Staten aan de Prov. Staten van Zuid Hólland omtrent het schryven van den minister van binnenlandsche zaken, waarby ingevolge art. 4 der Provinciale wet het gevoelen der Staten wordt gevraagd omtrent eene wyziging van de verdeeling der provincie in kiesdistricten, wyst er op, dat het motief voor de verdeeling der gemeente Rotterdam in vyf kiesdistricten is de nieuwe inrichting van het verkiezingswerk in de aanhangige ontwerpkieswet neergelegd: de invoering van candidaatstelling en couloir- stelsel. Toen de Staten in 1889 omtrent eene wyziging van de kiestabel voor de verkiezing van de leden der Provinciale Staten werden gehoord, hebben Ged. Staten in hun praeadvies dd. 2 Maart 1889 hun gevoelen uiteengezet, dat voor de verkiezing van leden der Staten splitsing van gemeenten, hoe volkryk ook, hoogst ongewenscht is. Dit gevoelen, dat toen door de meerderheid van de Prov. Staten werd gedeeld, is nog het hunne. De technische moeilykheden, die door de nieuwe wyze van verkiezing zullen ontstaan, komen hun niet zóó gewichtig voor, dat zy afwyking van een juist beginsel zouden rechtvaardigen. Immers, met de rota van toelichting aannemende, dat de nieuwe wyze van verkiezing geen belang- ryke moeilykheden oplevert, indien vyf leden tegelijk aftreden, kan het bezwaar by eene aftreding van zes en zeven leden tegelyk, zooals thans in het kiesdistrict Rotterdam, niet zóó ernstig zyn, dat op dien grond eene splitsing der gemeente Rotterdam in vyf kiesdistricten noodig zoude wezen. Door het bestuur der Zaaivereeniging te Oud Beierland was tot de Prov. Staten van Zuid Holland een adres gericht, houdende verzoek tot wyziging van art. 9 van het reglement tot bevordering der paardenfokkery, in dier vo:-ge, dat premiën worden verleend voor dek hengsten, die onder toezicht en goedkeuring eener commissie worden ingevoerd. Met de regelingscommissie voor de provin ciale hengstenkeuring zyn Ged. Staten van oordeel, dat het stelsel van toekenning van premiën, door art. 9 voorgeschreven, nog^te kort werkt om daarover thans reeds een oor deel te vellen, terwyl wel blijkt, dat de pre miën den invoer van uitstekende hengsten in de hand werken. Zy stellen mitsdien voor afwyzend op het adres te beschikken. Ter beschikking van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië kunnen worden gesteld vier onderwyzeressen, om te worden benoemd tot hulponderwyzores by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen geiykgestelden in Nedarlandsch- Indië. Voor uitzending kunnen in aanmerking komen zy, die in het bezit zyn der hoofdakte en der akte voor de Fransche taal en in staat zyn tot het geven van practisch school- onderwys in den zang. Zjj, die voor uitzending wenschen in aan merking te komen, moeten zich vóór 1 Augustus 1896 aanmelden ty het departement van koloniën. Van deze onderwyzeressen zullen naar Indië moeten vertrekken: één met het stoomschip van de Stoomvaart- maatschappy „Nederland," dat 12 Dec. 1896 uit Amsttrdam zal vertrekken; één met het stoomschip van de „Rotter- damsche Lloyd," dat 13 Maart 1897 uit Rotterdam zal vertrekken; één met het stoomschip van de Stoomvaart- maatschappy „Nederland," dat 12 Juni 1897 uit Amsterdam zal vertrekken; één met het stoomschip van de „Rotter- damscbe Lloyd," dat 11 September 1897 uit Rotterdam zal vertrekken. Voor verdere byzonderheden zie men de Staatscourant van 28/29 Juni. De aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. v. d. Wetering, zal van af Dinsdag 30 Juni tot Zaterdag 11 Juli afwezig zyn. Gisteren vierde de heer R. Buisman, president der Ned. Liefdadigheidsvereeniging te Parys, zyn SOsten verjaardag. De Prinses van Bentheim-Steinfurt is gisteren om halfvier met den gewonen trein van Baarn naar Duitschland teruggekeerd. Een der voornaamste feesten by gelegen heid van de ontvangst van Li-Hung Chang te 's Gravenhage zal gegeven worden op het Kurhaus te Scbeveningen, waarZondag avond 5 Juli de minister van buitenlandsche zaken den staatsman een groot banket zal aanbieden in de voor deze gelegenheid te versieren table- d'hóte-zaal. Na afloop daarvan zullen de hooge gasten en de genoodigden in de hofloge en in de daarby getrokken aangrenzende loges een gala concert by wonen en ten slotte in oogen- schouw nemen een buitengewoon groot vuur werk, dat zal afgestoken worden op het strand vóór het terras van het Kurhaus. Op het programma voor dat vuurwerk zullen een viertal schitterende nummers met Chi- neesche decoratieven voorkomen. By besluit van Gedeputeerde Staten van Friesland van 18 Juni jl. is verklaard, dat Bartle Hoekstra, niet eervol ontslagen onder wijzer aan de openbare lagere school (No. 16) te Rottum, de bevoegdheid tot het geven van onderwys heeft verloren. (Sts.-Ct) Op de aanbeveling voor een rector aan het gymnasium te Dor:recht (vacature-dr. S. J. Warren) zyn geplaatst de heeren dr. A. W. Van Geer, conrector aan het gymnasium te Delft, en dr. B. H. Steringa Kuyper, leeraar aan het gymnasium te Middelburg By de Rykspostspaarsank is gedurende de maand Mei 1896 ingelegd 2,523,442.33 en terugbetaald 1,937,307.21, zoodat meer is ingelegd dan terugbetaald ƒ586,135 12. Aan het einde der maand April 1896 was ten name van de verschillende inleggers inge schreven 46,108,012.32, zoodat het tegoed op ultimo Mei 1896 bedroeg 46,694,147.44. In den loop der maand zyn 7264 nieuwe spaarbankboekj-s afgegeven, 2847 geheel af betaald, zoodat aan het einde der maand rog 528,522 boekjes in omloop waren. (Sts.-Ct.) Hr. Ms. korvet „Sommelsdyk", onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee J. Cardinaal, is 29 Juni te St.-Tboraas aange komen. De kapt. jhr. J. H. Van Asch van Wyck, van het 1ste reg. veld-art. te Utrecht, wordt 1 Juli a. 8. bela9t met het bevel over de treinafde6ling; de 2de luitenant J. A. Kaul, van het 1ste reg. vest.-art., thans gedeta cheerd by het corps rydende artillerie te Arnhem, wordt 1 Juli overgeplaatst by het 2de reg. veld art. De gewone audiëntie van don minister van financiën zal op Donderdag 2 Juli a. s. niet plaats hebben. Het stoomschip „Prins Alexander," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 29 Juni Ouessant; de „Amsterdam" vertrok 27 Juni van Nieuw-York naar Rotterdamde „Werken dam," van Nieuw-York naar Rotterdam met 160 kajuitspassagiers, passeerde 29 Juni Prawlepoint. By koninkiyk besluit is benoemd: met ingang van 1 Juli a. s., tot burgemeester van Noordwykerhout, jhr. F. C. V. Dommer van Poldersveldt; met ingang van 5 Juli a. s., tot id. van Schoonebeek, L. B. J. Dommers, secretaris dier gemeente; met ingang van 8 Juli a. s., tot id. van Echt, F.L. R. Welters; met ingang van 11 Juli a. s., tot id. van Laren (Gelderland), mr. A. J. baron Van Nagel; tot id. van Hengstdyk, G. Van Trappen, en tot id. van Nieuwerkerk, F. Bouman; met ingang van 14 Juli a. s. tot id. van Hoogeloon c. a. A. J. Van Eyk, secretaris dier gemeente; met ingang van 15 Juli a. s., tot id. van Noordwyk, jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford; met ingang van 20 Juli a. s, tot id. van Amstenrade, A. O J. E. M. graaf De Marcbant d' Ansembourg, secretaris dier ge meente, en met ingang van 21 Juli a. s., tot id. van Hulsberg, H. H. Campo, secretaris dier gemeente. Toestemming verleend aan J. W. J. baron Taets van Amerongen, burgemeester der ge meente Alblasserdam, om tot 1 Mei 1898 to Dordrecht te wonen. r<ïo. 130. i) „Eve Moll, kom eens gauw hier, no. 130 wil u spreken I" „My? Wat een onzin l Waarvoor is dat dan?" „Dat weet ik niet! Kom maar gauw; 't is aanstonds negen uren, dan merkt niemand hetl" Eve treedt aan het toestel en roept: „presentl" „Goeden avond, juffrouw Eve!" klinkt het van den anderen kant. „Maar hoe weet u myn naam?" vraagt Eve verwonderd. „Uw collega heeft my dien verraden!" lacht de onzichtbare, „en ik vind het een mooien naam; ik ken geen móoieren!" „Mynheer, ik verzoek u wat wilt gy?" „O, wordt niet boos, juffrouw, vergeef my, ik wou eigeniyk niets, ik wilde alleen uw «tem maar eens hooren, go kunt u niet voorstellen hoe aangenaam my die klinkt; ik droom er letterlyk 's nachts van." „Maar u weet toch ook wel, dat wy hier geen particuliere gesprekken mogen voerenof zoudt u my soms een boete willen bezorgen?" „Een boete? Waarvoor?" „We1, als straf! 't Kost minstens een mark en 't vervelendste is, dat het op don staat van dienst komt, en die is gelukkig nog blank wat myn straf betreft." „Neen, neen, dat w(t niet, juffrouw Eve, maar zóó erg zal het^h niet zyn, wanneer gy my nog eon paar >,rden gunt." „Toch wel, de opzicl^ 2ien scherp! Ver wonder u niet, wanneeii plotseling afbel dan is er verraadI" „Hebt ge altyd dezell plaats?" „Ja, 'wy wisselen zt>nj men werkt er zich dan beter in. lr m0et honderd abonnés in het hoofd help." „Ik zat liever in uw ,-t, is daar nog plaats „Nog in overvloed!" lac> Eve. „Wat lacht ge prettig! et ge soms wie ik ben?" „Neen, dat gaat my ook ts aan. Adieu!" „Mag ik u morgenavond 0r opbellen?" „Neen, asjeblieft niet; ik halleen morgen ochtend dienst tot halftwee. aagt u vooral ook niet naar my, wat ik u zoeken mag." „Ik zal u gehoorzamen, i overmorgen even vóór het sluitingsuur, nWaar?" Eve geeft geen antwoord. De dienst is afgeloopen, d.^iephonisten bevryden haar hoofden van de Uge spangen en ylen naar de garderobe. Eve trekt vlug haar eskimo titeltje aan, drukt het bonten mutsje op define lokken •en hangt reeds aan Rose Hohnt arm. Deze brandt van nieuwsgierig^ om iets meer omtrent de onbekende te Vjemen. „Zeg, Eve, wat wou hy?" „Niets, alleen myn stem maar eqhooren!" „Neen maar! dat is vreeselykPressant. Wie is het?" „Ik kan 't je onmogelyk zeggffl jk weet het niet; maar, Rose, zweer my, dat ge er tegen niemand over zult spreken I" „Hoe zou ik dat? Heeft hy je al eens meer opgebeld?" „O ja, maar we hebben alleen nog maar over dienstzaken gesprokenik ken hem aan zyn stem en aan zyn lachen." „Aan zyn lachen? Waarom lacht hy dan?" „Hy scbynt een erg vroolyk en opgeruimd humeur te hebben; hy lacht om alles, zelfs om een verstoorde leiding, en straks lachte hy, omdat ik er zoo over verwonderd was, dat hy myn naam wist. Heb jy hem dien gezegd, Rose? Hoe kon je dat doen?" „Wees niet boos, Eve! Hy viel my uit den mond eer ik er om dacht. Het hindert trou wens ook niets, want hy weet alleen je voor naam. Je kunt je evenwel op my verlaten, ik bewaar je geheim; morgen zullen wy eens nazien wie no. 130 is, hè?" „Ik kom je afhalen, slaap wèll" De vriendinnen gaan van elkander en Eve klimt de drie trappen op naar de verdieping, waar zy een klein kamertje en pension heeft. De bescheiden ruimte ziet er even sierlyk en aanlokkeiyk uit als haar vriendeiyke be woonster. De brandende lamp met de rose kap werpt een vriendelyk schynsel op de met een sierlyk gehaakt kleedje bedekte tafel, waarop op een porseleinen schoteltje een paar heeriyk geurende gebraden appels staan. „Zal ik u een kopje thee brengen, juffrouw Eve?" vraagt een vriendeiyke stem om de deur. „Neen, ik dank u, juffrouw Kohier; ik eet myn appeltjes op en ga dan naar bed; morgenochtend moet ik reeds om zeven uren present zyn." „Dat is toch erg vroeg, zoo koud en zoo donker!" zegt de huismoeder medelydend, en laat Eve alleen, die eenigen tyd later zich ter ruste heeft begeven. Rose Hohne is den volgenden ochtend present. Een yskoude wind snydt den vrien dinnen in het gelaat, die, dicht tegen elkander gedrongen, met vlugge schreden naar het telephoonbureau snellen. Byna tegelyk grypen zy naar den telephoongids. „Eve, 't is de Sultan-apotheek op den hoek van de W.-straat. Willen wy er vandaag eens iets halen?" „Om alles ter wereld niet!" „Maar by kent je toch niet!" „Dat doet er niet toe. Psstl de chef!" Babbelen is streng verboden, 't Ontbreekt trouwens ook aan den tyd daartoe. Zelfs gedurende het ontbyt is het niet eens geoor loofd. Om dezen tyd, kort vóór het Kerst feest, klinken de electrische bellen onver poosd en de meisjes hebben byna geen oogenbhk rust. Om twaalf uren verschynt de directeur. Met scherpen blik rondspiedend, wandelt hy do zaal door; 't kleinste verzuim wordt opge merkt. Juffrouw Brown, de hoofdopzichteres, krygt een vermaning, omdat zy ni6t heeft gezien, dat aan do uniform-blouse van juffrouw Schenk op den rug twee knoopjes ontbreken. De storm van den afgeloopen nacht heeft veel onheil aangericht. De abonnés worden ongeduldig en soms grof en zyn meer dan ooit er van overtuigd, dat het slechts aan den goeden wil der telephonisten ligt om do ver stoorde geleiding te herstellen. Eve heeft hoofdpfin gekregen; in haar bruine oogen staan tranenzy haalt verlicht adem, als het uur van aflossing eindeiyk is aangebroken. Rose geeft haar hart in bittere bewoordingen lucht over de hardheid dor menschen, die alles maar aan haar, de telephonisten, wyten. „Ziet ge," zegt Eve, „daarom vind ik dien apotheker zoo aardig; die wordt nooit onge duldig en is altyd beleefd." Op dit chapiter gekomen, maakt de onaan gename stemming onmiddeliyk voor eer opgeruimde plaats. Na eenig overleg komen zy tot de conclusie, dat er in de apotheek drie heeron werkzaam zyn en dat er waar scbyniyk ook nog een in het laboratorium is. „Ga je met my moe, dan kunnen we nog eenigen tyd aan je Kerstgeschenk werken," zegt Eve; „ik wil voor de kinderen beneden ook nog een huisje van peperkoeken maken." Eenigen tyd later zitten de beide vrien dinnen yverig aan haar borduurwerk, een fraaien tafellooper, dien mevrouw Hohne van haar dochter als Kerstgeschenk zal ontvangen. Om dezen inspannendon arbeid eens af te wisselen, wordt het peperkoekenhuis onder handen genomen. Een boekbinder heeft het geraamte van bordpapier in elkander gezet. Het bordpapier wordt door middel van een gelatine oplossing met peperkoeken bekleed. Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1