MENGELWERK. Em indien ja, in wat onbekenden hoek waren den diezelfde burgers voor twee jaren ver scholen, die nu tot het stemrecht heoten ge roepen te worden? Een wettelyketyd. - Het Familie- blad, hot bü de Tweede Kamer aanhangig gemaakte wetsontwerp besprekende, meent, dat, ware zulk oen ont werp voor eenige jaren door eene regeering spontaan ingediend tot het wegnemen van twijfel over de vraag, welke tijd was bedoeld in wetten, algemeene maatregelen en koninklijke besluiten, die een uur noemen, art. 1 ongetwijfeld zou hebben geluid: De wettelijke tijd in Nèderland is de middelbare Zonnet\jd van den meridiaan van Amsterdam. He6 zou dan vermoedelijk zonder veel belangstelling en zonder tegenstand zijn aangenomen. Maar nu staan de zaken anders, ten gevolge van wat het blad noemt een misgreep van den minister van waterstaat iu het vorige Kabinet, of misschien van dat Kabinet. Het Familieblad brengt in herinnering de feiten, die aan indiening van het nu aanhangig ontwerp vooraf gingen en er toe leidden. Zoo o. dat de Verein Deutscher Eiionbahn Verwaltungen in 1890 besloot vooi don inwen- digen dionst der spoorwegen deD zóne-tyd in te voeren en de invoering van dien tijd in het burgerlijk leven aanbevelenswaardig werd verklaard; een voorstel om met de invoering in de voor het publiek bestemde dienstrege lingen tö wachteD, tot de tydregeling in het burgerlijk leven ingang zou hebben gevonden, werd verworpen, ten gevolge van de bezwaren, daartegen iagebrac-ht door de vertegenwoor digers der Nederl. spoorwegen. Zoo dus do dienstregelingen in Nederland reeds nu in zóne-tijd ztfn gesteld, is dit met omdat onze spoorwegmaatschappijen daartoe zijn gedwongen, maar omdat zy vrij willig op de intrekking van een tegenover gesteld besluit hebben aangedrongen. fn- tusschen dat was. meent bet blad, haar recht. Zy hadden voor hare belangen op te komen en die zeiven te beoordeelen. Voor de belangen van het Nederlandsche publiek had de Regeering te zorgen, en deze heeft het verzuimd. „De Rogeering had behooren te kiezen tus- echen deze twee: vaststelling der dienstregeling naar Amsterdamschon tijd, of het indienen van een wetsvoorstel ter invoering van den Gieenwich-tijd als wettelyken tyd Zij koos echter een derde, stelde zonder tusschenkomst van den wetgever de dienstregelingen vast in Greenwich-tyd en voerde tevens dezen tijd in voor post en telegraaf". De misstand, hieruit geboren, beeft den drang naar eenheid in tydrogelmg doen ont Btaao, doch ontkennend meent het blab te moeten antwoorden -op de vraag, of het ont werp, zooals het daar ligt, behoort te worden aangtnomen. Het zou er de voorkeur aan goven, dat óf een nieuw ontwerp, óf een amendement voerde tot den Amsterdamschon tijd als wettelijken tijd. „Deze is als nationale tijd voor een land als het onze de beste. En bovendien, wy zouden hot een goede politiek achten, indien de wet gevende macht eens voor al en beslist toondo, dat zij zich noch door onzo spoorwegmaatschap pijen, noch door eene internationale spoorweg- vereeniging in zaken van nationale wetgeving voor een fait accompli laat stellen. „En wat zou het gevolg zijn, in dien voort aan de minister van waterstaat do dienst regeling weer vaststelde naar Amsterdamschen tijd? Het „Verein" besloot aanvankelijk, in den inwendigen dienst den zóne-tijd in te voeren, zonder dien voor den uitwendigen dienst aan te nemen. Het toonde daardoor duidelijk, in dit verschil geen bezwaar, veelmin een gevaar te zien. Het is op aandrang van enkele spoorwegmaatschappijen, waaronder de Nederlandsche, op dit deel van zijn besluit teruggekomen. Het zou wel niet wreeöelyk weigeren, als de laatste op grond van do wetten haara lands verzochten, overeenkomstig het oorspronkelijke besluit te mogen handelen. „En indien het weigerde, zeggende: „dan moeten die wetten maar worden veranderd", dsn zou juibt het gevaar van tóegeven aaD zulke pressio zonneklaar blijken. „Mocht ten slotte de Vertegenwoordiging tegen invoering van den Amsterdamschen t\jd in do gegeven omstandigheden opzien, dan zou nog een andero weg dan do nu voorgestelde meer voor de hand liggen. Door in artikel 1 en 2 den Greenwichtyd aan te nemen en bij artikel 3 alle wettelijke tijds bepalingen een half uur te vervroegen, zou men volkomen hetzelfde bereiken als ihans wordt voorgesteld". In het maandblad De Posten Telegraaf loereld bespreekt de heer W. Huisman Jr., commies der posterijen te Almeloo, liet vraagstuk der invoering van postzegels, die in 't internationaal verkeer voor alle landen geldig zouden zyn. - In het tijdschrift V Union Postale van 1887 waren daartogen nogal bezwaren geopperd. Deze wil de heer H. ondorvangon door de postzegels als volgt in te richten: lo. hot opschrift „Union Postale Universelle". 2o. hot opschrift „Timbre poste-róponso". 3o. in grooto letters de naam van het land van oorsprong. 4o. de waarde in centimes. Voorts zouden deze zegels alloon goldig zijn voor de frankeering van stukken, bostemd naar hot land van oorsprong der zogels. Iemand te Amsterdam wënscht bijv. in lichtingen van een andor, te Ni. uw-Yórk woonachtig, en sluit by zijn schryvon een in, alleen geldig voor correspondentie uit het buitenland, met bestemming naar Nederland. Eeu uitgever te Berlijn wenscht het ant woord van zijq correspondent te Parijs vooruit te betalen en maakt daarvoor gebruik van een zegel, uitsluitend door de Duitsche post administratie vervaardigd en verkocht en alleen geldig voor uit het buitenland naar Duitschland bestemde zendingen. Op deze zegels zouden toepasselijk ge maakt moeten worden allo bepalingen, welke gelden voor de internationale antwoord-briof- kaarten. Art. 4 7 van het Verdrag van Weenon zou dan bijv. moeten worden gelezen als volgt: „Sont exempts de tous frais de transit territorial "ou maritime .les objffs affran- chis des timbres poste-réponse renvoyés au pays d'origineenz." Om verkeerde praktijken tegen te gaan, zouden verschillends bepalingen gemaakt kunnen worden, bijv. dat 100 of moer inter nationale postzagels niet por pakkotpost vervoerd mogen worden, met strenge straffen, zoo togen dit vorbod gehandeld wordt. (De zegels zouden dan per brief verzonden moeten word9n, dat kost 25 centimes per 15 gram, zoodat do voordeeltjes voor de speculanten aanmerkelijk slinken.) Verder, dat, bij vermoeden van misbruik, de ambtenaren bevoegd zyn den verkoop van meer dan 100 internationale zegels ir.ééns aan één persoon- te weigeren, enz. Lastige buren. Uit het Fransch van Rene Racot. Eet was een paar maanden geleden dat da heer Mugnier, ex fabrikant in vioolsnaren, zyn zaken aan kant had gedaan en No. 35 Rue de Seine was gaan wonen. De ruimte bestond uit met minder dan zeven vertrekken en was verhuurd voor den buitengewonen prys van negenhonderd franken. Toevalli?, terwijl by door Parijs flaneerde, had de ex- fabrikant deze confortable woning ontdekt en na eenig loven en bieden was bij het met den huisheer eens geworden. Zóó verrukt was h\j over zyn nieuwe bezitting dat hij op het huurcontract voor negen jaar teekende. Twee maanden lang ging alles uitstekend; de heele familie Mugnier genoot van de onge wone rust. Niets of niemand kwam den vrede van het gezin verstoren 's Morgens ging mevrouw Mngnier als een goede huismoeder zelve haar inkoopen doen en las haeT echt genoot in zijn kamer de dagbladen, terwijl huri dochter Louise zich aan de piano zette om haar gamma's in te studeeren. Om zeven uren in den morgen begon ze daar gewoon lijk mede en speelde dan door tot elf uren wanneer de familie ging ontbijten. Om één uur zette ze haar studies voort tot zes uren, de tyd van het middagmaal. Het was lang geen kleinigheid, vond zij, zulk een moeilijk instrument te leeren bespelen 1 De ongelukkige Mugnier wist ni9t dat boven hem een schilder zijn kamers had. Dezo jonge man, in het aangename bezit van eenige dui zenden rente 'sjaars, leidde een vroolijk leventje. Meestal kwam hy niet voor twee uren in den nacht thuis, een gewoonte die hem natuurlijk belette vroeg op to staan. Als men eerst om twee uren na middernacht naar bed gaat, is bet niet te vergen dat men om zes uren alweer by de hand is. Weldra zou do goede ex-fabrikant onder vinden hoe den schilder Max do piano oefe ningen van zijn dochter bevielen. Drio maanden hadden do appartementen boven leeggestaan en al dien tjjd was de schilder de gelukkigste der menschen geweest. Tot oen uur of twaalf kon hy rustig in bed blyven liggen, door goen enkel hinderlyk geluid gestoord. Doch plotseling zou aan die kalmte een eind komen. Op zekeren dag ontwaakte hy verschrikt door eeu vreemd geluid; hy keek op zyn horloge: het was negen uren. Met inspanning bleef hy luis teren wat hot geluid toch zyn kon. Eindelijk was hy er: het kwam van beneden en't was een gamma, die 340-maal achter elkaar ge speeld werd. „Zoo, zou dat lang duren?" vroeg hy zich- zelven af: „dat is wat moois." Hy trok de dekens over zyn hoofd, hopend weer in to slapen, doch dat bleek al heel spoedig een onmogelykheid. Het eentonige geluid duurde steeds voort. „Wacht maarl" riep hy woedend, en in één sprong was by het bed uit: „ik zal jullie leeren piano spelen, ik kan ook nog wel iets Dn cu begon hy een uur Inng te dcnccn en te springen door de kamer als een Indiaan, stoelen omverwerpend, de pook en de kachel deur van den eenen hoek naar den anderen smytend, nu en dan eens afgewisseld door het gerinkel van een porseleinen bord, dat hy in duizend stukken gooide. Onnoodig to zeggen dat de piano reeds lang zweeg. Juist wilde hy zich weer te bed begeven toen een van zyn vrienden op de deur klopte. „Wat hebt gy uitgevoerd?" vroeg deze, op de vorwarring in de kamor wyzend. „Fraat me er niet van 1" zuchtte Max: „stel je voor dat hier beneden een schepsel woont, dat van zeven uren 's morgens tot zes uren 's avonds pianospeelt. Tien uren per dag! Hebt ge ooit zoo iets gehoord?" „Het moet afgryseiyk zyn," stomdo do vriend toe. „Geen oog kan ik dicht doen, en voor myn eigen genoegen heb ik nu in myn eentje ook eens wat kabaal gemaakt." „Als we het samen nog eens over deden?" „Best, ik slaap toch niet meer; neem j(j de houtblokken, dan neem ik het kachel gereedschap." Het lawaai, dat nu gedurende een vol uur volgde, te beschryven, is onmogolyk. Nooit meer beeft moD, sinds dien godenk waardigen dag, in de Rue de Seine, zulke afscbuweiyke kreten en zulk akelig gehuil vernomen. Na deze gedachte wraakneming ging de schilder ontbyten. Op de trap kwam hy een dik, rood mannetje tegen, die in groote woede schoen te verkeeren. „Het is te ergl" schreeuwde by: „is me dat een huisl Ik zal me by den huisheer beklagen en dan zullen we eens zien, wie hier baas is!" „Wat is er, mynheer?" vroeg Max belang stellend „u scbynt geheel bulten u zelf te zyn." „Verbeeld u, mynheer, dat do huurder twee uren lang zoo'n helsch getier boven myn hoofd heeft gemaakt dat ik zeker dacht het plafond naar beneden te zien komon. Al wat aan den muur hing, is er afgevallen; de lysten van de schilderijen z'yn stuk, en het glas gebroken." „Zooveel te beter," antwoordde Max met overtuiging. „Wat Z9gt u, mynheer?" „Ik zog dat het een schandaal is." Eensklaps werd hetzelfde monotone geluid weder duidelijk hoorbaaT. „Wat is dat?" vroeg Max. „Dat is myn dochter, die haar gamma's studeert." „Dus dat is de persoon, die van 's morgens tot 's avonds piano speelt „Ja, mynheer." „Nu, dan gebied ik u, haar te zeggen, dat ze daarmede van nu af ophoudt," schreeuwde Max en hy greep den ex-fabrikant in de keel „anders, anders zal ik u allen vermoorden I Ja, ik zelf, want ik woon vlak boven u." Da beer Mugnier ging dadeiyk verschrikt zyn woDing binnen. Terwyl hy de loge van den concierge voor- byging, vroeg Max en passant of er ook brieven voor hem waren. „Neen, mynheer Max, maar ik hob u iets te zeggenmen heefc over u geklaagd, gy verhindert de bewoners der vierde verdieping te slapen." „Neen maar, die is g09dl Ze verhinderen my om te slapen met hun eeuwig getingel op de pi \no I" „Dat is geen reden. „Geon reden I Ik zou u wel eens willen zien handelen in myn plaats 1 Ik heb de keeren geteld dat zo dezelfde gamma speelde: 340 maal!" Ja, maar, u begrijpt, als gij 's nachts thuis komt, maakt u hen wakker." „Ik maak toch goen leven." „De man vertelde my dat het loopen van een muis genoeg is om hen wakker te maken." „Het loopen van een muis! Zoo! Nu, met my hebben ze nog niet afgerekend 1' Er ging een week voorby; de eerste twee dagen hoorde men geen pianospel, den derden dag duurden de oefeningen slechts vier uren, doch toen was het weer van 's morgens zeven tot 's avonds zes uren dat men het instrument kon hooren Max was woedend. In drie dagen had hy niet geslapen en met een barstende hoofdpyn liep hy 't huis uit. By al zyn vrienden ging hy zyn beklag doen, met het gevolg dat tegen drie uren een zwaarbeladen hand wagon voor de deur van No. 35 Rue de Seine stilhield. Iets zeer groots en zeer zwaars werd er uit geheschen en naar boven gebracht met behulp van stevige touwen. Max en zyn zestien vrienden volgden langs de trap. Daarna daalde het zestiental weer omlaag om oen vierkante doos en twee machines te halen, die veel geleken op omnibuswielen. Om olf uren was men nog niet gereed met de ver- sjouwing; eerst om drie uren in den morgen was het werk afgeloopen. Onnoodig to zeggen dat de familie Mugnier dien nacht geen oog dicht deed. Don volgenden morgen om elf uren boorde men een ontzettend gedreun op de trappen; het waren de zestien vrienden, die naar boven gecommandeerd werden. „Een, tweel" klonk het met stentorstem. En op de vyfde verdieping gekomen werd het bevel: „halt!" met donderende stem gegeven. „Wat gebeurt er toch?" kermde mevrouw Mugnier. „Ik weet het niet", antwoordde haar gemaal klappertandend van angst, „het gelyken wel artilleristen te zijn. Ik heb ook een commando geboord." „En dat moet my nu juist treffen, die wakker wordt van het loopen van een muisje", jammerde mevrouw. „Stil, luister eens!" En mynheer Mugnier deed het raam open. „Op uw post, doet uw plichtI" klonk het van boven. „Homel, wat zal ons ou overkomen l" De oude hee: rilde meer van schrik dan van koude. „Vuurrrl" Wat men nu hoorde, i6 niet te beschryven. Tweehonderd ruiters in galop was er kinder spel by. Het plafond dreigde te bezwyken. Duidelijk hoorde men het rollen der wielen van de ammunitiewagens en het dreunen van het affuit, waarop het kanon bevostigd was. En door alles heen klonk de stem van don bevelhebber: „Vuurrrl" Eon vreeselyke slag deed het huis schuddon op zyn fondamenten, eeD lichtstraal schoot uit het geopende raam van den schilder en een regen van asch en sintels daalde neer op de ontbloote hoofden der familie Mugnier. De eigenaar ontving nog dion zelfden dag een brief met do duidelyke sporen van de tranen van deDgone, die hem gesteld had en die hem (den eigenaar) smeekte zich toch eens met eigen oogon to komen overtuigen. „Het is onmogolyk mtj aan het huur contract te houden," schreef hy: „alle nachten schiet men boven ons hoofd kanonnen af en minstens twintig gespoorde artilleristen worden 's avonds naar boven gecommandeerd. Mevrouw Mugnier en myn dochter worden gek van angst en gomis aan nachtrust en dat terwyl het loopen van een muisje myn wederhelft doet ontwaken...." Zeker weer münhoer Max, dio de aardig- heid uithaalt," dacht de huisheer en hy begaf zich op weg om toch eens te gaan kyken. De jonge man vertelde hem, hoe de zaak zich had toogedragenhet kanongebulder was vorkregen door zware planken, die men geiyk- tydig op den vloer had geworpen. En de rook was eenvoudig ontstaan doordat zjj water hadden gegooid op een houtskoolvuurtje. De huisheer wist de zaak met zyn beide huurders in der minno te schikken. M^-juff ouw Mugnier zou geen piano spelen vóór twee uren en de schilder beloofde geen kanonnen meer af te schieten, zoodat van dien dag af de vrede en de rust weer in No. 35, Rue de Seine waren teruggekeerd. Waar zijn de twee visschen Gemengd Nieuws. De kantonrechter te Haarlem mermeer veroordeelde onlangs den heerL. M. J. Imraink als vertegenwoordiger der Noord- Zuid Hollandscho stroomtram te Hillegom, tot een geldbo.te van 50 cents, wegens het niet doen voorafgaan door een man met een vlag van een locomotief, die de remiso te Hillegom binnenreed. Dezen maatregel van voorzorg eischt name- lyk de Hillogomsche politieverordening. B.-kl. stond nu 14 dagen geleden voor de rechtbank te Haarlem in hoogor beroep van dat vonnis terecht. Zyne verdediging strekte hoofdzakelijk hiertoe, om aan te toonen dat wegens het bestaan van eene provinciale ver ordening op het verkeer der tramwegen, de Raad van Hillegom zyne bevoegdheid had overschreden, door te dien aanzien bepalingen te maken in de politieverordening. De Haarlemsche rechtbank evenwel, gisteren uitspraak doende, vereenigde zich niet met dit middel van verweer. Zy overwoog, in hoofdzaak, dat het Ge meentebestuur vaD Hillegom, wel verre van het terrein der provinciale verordening te be treden, by het vaststellen der desbetreffende bepalingon in de politieverordening, slechts voor een zuiver plaatselyk belang is opge komen on veroordeelde dienovereenkomstig, met vernietiging var. het vonnis des kanton rechters, den beklaagde tot 1 boete, subsi diair 1 dag hechtenis. Twee jongelingen, die in de Overijselscbo Vocht aan het baden waren, zyn in een diepe kolk weggezonken en ver dronken. To Barghorn (N.-Holl.) is een 3 jarig dochtertje van den gemeente veldwachter al daar in eene sloot achter de oudorlyko woning verdronken. Uit do Maa3 by Rotterdam is opgehaald bet l'ykje van het 5 weken oud zijnde kind van schipper "W. Van Dort, Zondagochtend in de Maas verdronken by het zinken van diens aakschip „Cosmopoliet." Te Wynandsrado, in Limburg, bracht Woensdag een twaalfjarige jongen een paar koeien naar do weide. Hy had de onvoor zichtigheid het touw, waarmede hy één der beesten vasthield, zich om het lyf te knoopen; het dier w.rd onderweg schuw en sloeg op hol. Het sleepte dGn knaap door het land mede, en toen op zyn hulpgeschrei een paar arbeiders toeschoten en het dier tot staan brachten, blies do knaap, ernstig verminkt, onder de hevigste pijnen, den laatsten adem uit. Door de rechtbank te Roermond werd gisteren behandeld de zaak van dtn Noaerlanlschen Staat tegen die gemeente, betreffende het eigendomsrecht van een ge deelte der Roermondsche archieven, benevens den eisch tot vergoeding dor kosten, ontstaan door het vertrek to beletten der verhuiswagens, waarin die archieven ter overbrenging naar Maastricht waren geborgen Mr. F. Verscheur© Sr. verdedigde de rechten der gemeente Roermond, terwyl mr. O. Thisson voor den Staat der Nederlanden optrad en concludeerde, dat deze zaak op 3 September zoude hervat worden. De aanvragen om muntgasmeters te Tilburg blijven toenemen. Thans zyn or circa 250 geplaatst. „De Vacature" ontving de vol gende merkwaardige aanvrage: „Daar ik gepasseerde maand Maart myn Akte hoeft behaald voor onderwyzers, ben ik zoo vry uw te vragen of uw oak my eiken Dinsdag de Courant Vaca'ure gratis wil over* zenden aan onderstaand adres. „ik wilde nu ook eens gaarne naar eenige betrekkingen zien. „Wanneer ik de courant niet gezonden krygt, zou ik toch gaarne een antwoord van uw Edls' wachten." Gemeenteraad! van Bijnsbtirg. Aanwezig alle leden. Do Voorzitter biedt den Raad de rekening van 't afgeloopen jaar aan. Deze bedraagt in ontvangsten totaal f 9300 86 en in uitgaven /"8948.937ii zoodat zy met een batig saldo van 351.9272 sluit. Deze rekening zal de volgende 14 dagen op de secretarie ter visie liggen. Ingekomen zyn 2 reclames over den hoofde- lyken omslag. Op die van Tilburg wordt besloten reclamant op den vroegeren aanslag terug te brengen; op de reclame van Mulder wordt afwyzend beschikt. Aan de orde is nu een adres van de af deel ng RijnsbuTg van de Algemeene Vereeni- gir.g voor Bloembollencultuur, waarin den Raad verzocht worut stappen te doen ter vorkryging oener telepboon. De Voorzitter de It den leden mede, wat de wet hieromtrent voorschrijft. Hy wyst er verder op, dat de t-lepboon in een bepaalde behoefte zal voorzien, 't is een algemeen belang; ook zullen de kosten daarvan niette hoog worden. De heer H. v. Egmond heeft bezwaren. Hy zou willen, dat de meest belanghebbenden aan de kosten bijdragen. De Voorzitter is het niet met den heer Van Egmond oens. 't Kuünen alleen "vrij willige bydragen zyn, waaraan velen zich zullen onttrekken; zulks loidt tot onrecht vaardigheid. De Raad heeft het oog op de algemeene belangen te houden. Ook de hetren A. v. d. Eykel en H. Hoge- woning zyn er sterk voor eeno telephoon te verkrijgen. De sprekers wyzen er op hoe dezo dagen de verzending van aardbeien naar Engeland toenemende is; daarby wordt ook eene vlugge verbinding gewaardeerd. Na nog eenige bespreking wordt het voor stel door den Voorzitter in stemming gebracht, nadat deze aan den Raad verzocht heeft, niet als eene vorige maal, bfl eventueel aannemen van het voorstel, in eeno volgende vergadering daarop terug te komen. Op één na zyn alle leden voor 't verkrijgen eensr telepnoon, zoodat by den Minister van W., H. en N. een verzoek in dezen geest zal ingediend worden. By do ou volgende rondvraag kry'gt de beer H Hogewoning het woord. Hy wyst er op, dat het uitbaggeren van het gememte- water niet naar behooren verricht wordt door den aannemer. De wethouder A. v. d. Uitten- togaerd zegt, dat er slechts ééne reclame daarvan i? ingekomen. Er wordt besloten zelf te peilen en alsdan den aannemer op ondiepe plaatsen te wyzen. De heer A. v. d. Eykel zou gaarne een stuk weg van den Kruisweg naar de Galg verbeterd zien. Burgemeester en Withs. ver klaren echter, dat, hoewel het werk noodig is, de gemeente-financiön zulks niet toelaten voor dit jaar. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten en gaat men ovor tot eene vergadering met gesloten deuren.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 6