hand tl arc-n by aanbiadiog van de coupon, haar daarvan mededeeling te doen. Hoe menigmaal reeds gewaar- echuwd is tegen het gebruik van koperen potten en pannen, heeft toch weder een treurig ongeval te Delft bowezen, dat die waarschuwingen nog te veel in den wind geslagen worden. Het huisgezin van den heer M. had dezer dagen vJeesch gegeten, dat niet alleen in een koperen pan was gekookt, doch dat men ook niet korter dan drie dagen daarin had bewaard. Natuurlijk werd het geheele gezin onge steld, de een erger, de ander minder, het zwaarst echter de vrouw des huizes, aio dan ook Donderdag overleed. Nadat aan de politio waskonnis gegeven, dat op een kamer in de Leïdsche- awarssiraat te Amsterdam vier kinderen door hunne ouders onverzorgd waren achterge laten, is een agent derwaarts gezonden, die bedoelde kinderen naar het bureel heeft ge bracht. Zy waren oud 14, 11, 8 en 5 jaar, en zeiden dat hun moeder, oud 43 jaar, sedert Maandag, en hun vader, oud 40 jaar, stuka door, sedert Donderdag-morgtn was ver trokken. Er werd dezer dagen melding gemaakt van een diefstal van drie rijwielen te Hiarlem. De eigtnaar is zoo gelukkig, ze weder door bemiddeling der politie in het b-.zit te hebben. Te Amsterdam werd ontdekt, dat Zondag avond nog de rijwielen aldaar verkocht waren en Woensiag zyn coor de Amsterdamsche politie twee aldaar in beslag genomen. Het derde was reeds Maandag aan een Haarlemsch ingezetene verkocht en werd daar in beslag genomen. Het O. M. bij de rechtbank te Dordrecht eischte gisteren tegen den 33 j irigen machinist A. Elagboom, te Sliedrecht, 2'/2 jaar gevangenisstraf wegens poging tot dood slag, gepleegd op zijn stiefzoon L. De Jong. In een driftige bui moet hy dezen mishandeld en daarna in de rivier de SDrwede geworpen hebben; de knaap zou wellicht verdronken zijn, indien een ander persoon hem niet had gered. Uitspraak over 14 dagen. Ten einde een denkbeeld te geven van het aantal vreemdelingen, die Dinsdag jl. by de maskerade Utrecht bezoch ten, kan worden gemeld, dat volgens een globale berekening de Staats Hollandsche en Centraal-spoorwegmaatschappijen gezamenlijk ongevei-r 85,000 personen naar Utrecht brach ten. Hierbij zijn niet gerekend de vreemde- liogen, die reels den vorigen dag in de stad waren gekomen, en zij, dia per tram, boot, rijtuig, fiets of te voet zijn gekomen. Gisternacht te halftweo brak er een hevige brand uit ten huize van den heer Witstyn, te Ouwerschie. Door het spoedig en Hink o.troJen der brandweer mocht men er in slagen, de omliggende huizen te behouden, hoewel het aangetaste perceel voor een groot deel uitbrandde. Door de Pruisische regoering is de uitlevering gevraagd van T. Speemann, oud 4*2 jaren, uit Duiken (Pruisen), thans gedetineerd te Roermond, ter zake van diefstal van vee uit de weide. De uitlevering is door de rechtbank te Roermond toegestian en zal geschieden, nadat Speemann te Roermond veroordeeld zal zijn wegens verschillende .diefstallen, onder verzwarende omstandigheden gepleegd in ons land. Speemann behoort tot de beruchte dieven bende, onlangs te Gebroek Maasniel door de marechaussees uit Roermond aangehouden. Petroleum in verf. Te Berlyn is ec-n proces wegens beleediging aanhangig, dat een nogal merkwaardig verloop heeft. Eenige jaren geleden werd bekend, cat ae Duitsche schilder Ludwig, te Rome, een procédé had gevonden om verf in zekere vaste verhoudingen aan te mengen met petroleum, waardoor de kleuren den glans en de vastheid der oude scbilderyen zouaen kryge-n. Dit trok de opmerkzaamheid van velo schilders en o. a. van din Pruisischen minister Von Goszler, die het procédé wilio laten onderzoeken, om, als het goed was, er alle schilders van te laten profiteeren. Da scheikun .ige Keim ging naar Rome, gedeeltelijk in opdracht van deD minister, want deze betaalde een deol van de reiskosten, en wachtte een rapport van den hoer Keim in. Maar hiervan kwam niets; alleen gaf Keim zelf in zyn „Technische Miitheilungtn für Malrrie" een lange boschou- wing over het aanmengen van verf en bo sprak daarin ook hete procédé van Ludwig. Hierover was deze, die beweerde Keim alleen in het telang der schilders te hebben inge licht, zeer verontwaardigd en begon togen den scheikundige te schryven, met hot gevolg, dat deze laatste een aanklacht tegen hem indiende, en tegen prof. Kaille, die enkele beweringen van Ludwig had onderschreven. Dit proces duuit reeds vyf jaar en zal nu wefora beslist worden. KOLONIËN. BATAVIA, 22-29 Mei. Vervolg Van den minister van koloniën mocht de gou verneur generaal 27 dezer het volgend tele gram ontvaDgen: „Koüingin en Koningin-Regentes wenschen „Vetter en legermacht geluk succes, betreu „ren zeer verlLs gesneuvelden, zenden gewon- „den beste wenschen". (Jay. Ct) Aan het „Bat. Nbi." is uit Bïmjoemas geschrevtn dat van 11 dwangarbeiders, cie met kettingen aan elkaar verbonden in de S:rajoe gingen baden, 7 zyn verdronken, ter- wyl 4 zich wisten los te rukken en in het leven bleven gespaard. Over de uitbarsting van den Tangko3ban- praboe schryft men aan de „Java-Bode" nog uit Bandoeng, dd. 25 Mei: De uitbarsting begon Vrijdag om 9 u. 'sav. Er viel een enorm zware regen, zoodat alleen te Lembang, pl. m. 4 paal ten zuiden, de vuurgloed zichtbaar was. Het schijnt alleen modder uitbarsting geweest te zyn; het is een vreeseljjk woest gezicht; alle bosschon (Urwald) in den boven-buitenomtrek zyn van hun takken beroofd en deze beletten den krater te naderen; alléén de kale stammen steken boven de gryzo modder uit. Gisteren waren 200 man bezig om den weg naar den krater van het hout te bevrijden. Overal ligt pl. m. 1 voet slyk, doch door de hovige regens is dit spoedig afgekoeld. Die brutale inlanders kwamen een dag na de uit barsting weder uit Krawang hierheen l&Dgs den Kraterweg. De nieuwe krater zal, zoo er onverhoopt eeu ernstige uitbarsting plaats heeft, veel govaar voor Tjimahi en dus ook voor het nieuwe kampement opleveren. Voor de houtuioven is het gebeurde een buit. nkausje. Reeds jaren en jaren maken sommige dessa's in het gebergte al een be staan uit houtdiefstal, o. a. de dessa Tjibodas, welke op groote schaal kapt in den omtrok van het perceel TjikapoendoeDg; en steeds goed hout: saninten, piugkoe,kibawang, enz., enz. Het is jammer van die tosschen; en dit nog wei alles boven de 5000 voet. Door den Goavernenr-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Benoemd: Tot goavernements commissaris bij de Javasclie Bank, de gepensionueerde resident van Chcribon, J. Faes. Belast: Met de waarneming der bc-trekking van lid van den raad van justitie te 8emarang, de ambtenaar op non-activiteit mr. U. Wijbrandi, laatstelijk voorzitter der landraden te Medan en Bindjei (Oostkust van Sumatra). Werkzaam gesteld: Voor de voorziening in de godsdienstige behoeften der mindere mili tairen en der minder gegoede leden van de prot. gemeente te Malang, R. Akkerman, daartoe ge steld ter beschikking van den Gonverneur-Geno- raal. en zulks onder de onmiddellijke leiding en bet toezicht van den pred. bij de piot. gemeente te Pasoeroean. Benoemd: Tot commies op het residentie kantoor te Pontianak Westerafdeeliug vaa Borneo) de 3de commies op dat kantoor A. Latuapon; tot ambtenaar bij de in- en uitvoerrechteu en accijnzen. L A. Munt. J W. L. Brocx en Ch. L. Lammerding, de eerste en de laatste thans hoofd opziener en de tweede thans opziener bij die middelen. Gesteld Voor den tijd van drie maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, ter beschikking van den Raad van Justitie te Soerabnia, om te worden belast met bet ordenen van een gedeelte van bet archief van genoemde rechtbank, A. M. Scheerder, laatstelijk ter beschik king van den voorzitter der Jandraden to Banjoemas en Tjilatjap. Bij de iu en uitvoerrechten en accijnzen: Werkzaam gestold: Als verificateur 5de kl. L. M. Eman, thans ontvanger, en geplaatst te Pasoeroean. Bij het Boschwezen op Java en Madoera. Ontslagen: Op verzoek eervol uit zijn be trekking de tijdelijke opziener 3de kl. J. K. A. Van Aarem Benoemd Tot tijdelijben opziener 3de kl. E. A. M. G. R. S. Von LUkner, thans tijdelijk als leerling-opziener werkzaam bij de reboisatic iu West-Bagelen, mot bepaling, dat hij wordt gesteld ouder do bevolen van den houtvester, bela.se met het beheer over de bosschon in de afdeeliug Grobogan c. a. van het boschdistrict Semarang Vorstenlanden. O v ei gep 1 aa tst: Van het boschdistrict Zuid west-Rembang Ngawi naar Ngalian onder het bosch- district ICedoo Oost-Bagelen-Djokjakarta de op ziener 3de kl. P. JBlomme; vau Ngalian (boschdistrict Kedoe-Oost-Bagelen- Djokjakarta) naar hot boschdistrict Preanger- Regentschappen-Krawang de tijdelijke opziener 3de kl. L. P. F. A. Lans Jr.; van het boschdistrict Grobogan c. a. (Semarang- Vorstonlanden naar het boschdistrict Zuidwest- Rcmbang-Ngawi de opziener 3de kl. L. 11. Yerlijo. Ontheven. Eervol vau de tijdelijke waar neming der betrekking van gezagvoerder bij den dienst van het baggermatorïGel te Tandiong-Priok W. Vos, vroeger 1ste stuurman bij de Gouver- nemenls-Marine. T ij del ijk- Ter beschikking gesteld van den resident van Batavia; om te worden belast met de function van gezagvoerder bij den dienst van bet baggermaterieel te Tandjong Priok P. Van Bode graven. Ingetrokken: De benoeming van dr. M. Rut gers van der Loeiï, dirigeorend officier van gez- 2de kl. bi) de Koninklijke Nederlandsche Marine tot lid van hc-t een (raai Comité in Nederlandsch- Indië van het Koode Kruis. Benoemd: Tot lid van het centraal comité in Nedevlandsch-lndié van het Roode Kruis, de kapt.- 1 uit. ter-zee bij do Koninklijke Nederlandsche Marine J. G. Snethlago; tot lsteu commies bij de exploitatie van Staats- spooi wegen op Java, de waarnemende 2de commies K. A. B Zbrn. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: twee maanden verlof naar Soekaboemie en Gavoet, wegens ziekte, aan den kapt. der genie gefiv. van Atjeb naar Batavia, J P. Klobbie; een maand verlof naar Poespo en Tosari (Pasoe roean), wegens ziekte, aan den militair paardenarts lsto kl. te Soerabaia S. Schrlstra. Overgeplaatst naar Magelang, de milifc. apoth. Isto kl. te Soerabaia S. Jacobs; naar Soerabaija de niïïit. apotb. 2de klasse te Magelang F. H. Leusden; bij de troepenmacht in Atjeh t n. i. de kapt. bij iiet 1ste recruten-bat. A. J. Van Geelen, de leapt, bij het 16de bat. ml*. E. P. Van Thiol, de 1ste luit. bij het lste depot-bat. O. W. Gobius, de lste luit. bij liet 1. h. lste bat. inf. W. Seherpenhuyzen, de 2de luit. bij hot 10de bat, inf. p. Van der Meydon, de 2de luit. bij bet 13de bat. inf. F. A. Stoelman.' Eervol ontheven: van zijn detacheering bij de brigade en werkzaam gesteld bij de lste afd. van hei D. v. O. de kapt der inf.. gedetacheerd bij de 3de opnemingsbrigade te Batavia. A.Kisjes. Bijbel corps ambtenaren ressorteeren de oudei het Departement van Oorlog. Benoemd tot archivaris bij de lste afdeeliug van het Departement van Ooi-log, de lste commies bij gemeld corps IJ. J. KcrkhotF; tut 1st en commies, de militaire ambtenaren 3de kl. D. Van Wijngaarden en P. A. Vau Baarscl; tot 2den commies, dc 3de commiezen bij gemeld corps G. K. L. E. Wouters, P. L. Muller, K H. Ferbcr cu P. A. Krall; tot 3den commies, dc burgerlijke schrijvers lste kl. J. Samson, M. F Malasch. P. K. N.De Brussel Assé en L. A. Cramm. Verleend: eou maand verlof naar Malang, wegens ziekte, aan den kapitein der artillerie to Soerabaia A. Ph. M. H. Jhr. Van Pelser Berens- borg. Overgeplaatst: naar Atjeh tor beschikking van den goiivernements intendant aldaar, de lste luitenant-kwartiermeester van het 2de bat. inf. W. J. (J. Vau Beimekoni. 1 Overgeplaatst: als kwartiermeester van het 2de bat. infanterie, de lste luit.-kwartier- meoster op bet bureau van den gewestelijk inten dant te Semarang B. W. Wassing. Gesteld: op non-activitcit. de kapitein der artillerie van verlof uit Nederland teruggekeerd, W. Collard. Geplaatst: bij de 7do compagnie (lsto com pagnie vestingartillerie te Semarang), de kapitein der artillerie boven de formatie iu activiteit her steld, J. P. Van Velthuysen. O v e rg o p 1 a a t s t: bij de 2de afdeeliug van bet D. v. O. de militair ambtenaar 3de klasse bij do 5de afdeeling van het D. v. O., H. J. Agterberg. DEPARTEMENT VAN MARINE. BijhetMarino- Etablissement te Soerabaia: Benoemd: Tot 3den opziener voor bet vak van scheepsbouw, de comniandour voor gemeld vak J. Jungbacker; tot commandeur voor het vak van scheepsbouw, do ambtenaar op non-activiteit K. Kruijff, laatstelijk die betrekking bekleed hebbende. Programma van Muziekuitvoeringen. MCSI3> SACRUM. Zondag 28 Jnni, te halfaclit, door hot S aftnuziekcorpa van het 4de regiment infanterie. Directeur: de heor W. Yau Erp. Eerste afdeeliug: No. 1. Marcho Triomphnlo, Mann 2. Ouvertare „Los Dr«gOL8 de Villars", Maillart; Ja „Les Myr es eont flitris", b. „Ailé'.aia d'Amour", Melodies, arr. Mann, Faure; 4. Fantasie de l'Opéra „Hérodiado'' (lsto uitv.), ilaesonet. Tweede afdeeliug: No. 5. Ouverture de „Phèdre", arr. Van Erp. Maaaeuet; 6 „Grande Valee BrüJant op. 18", arr. Vink, Chopio 7. „Andante cou moto a. d. 4*e Symphonic", arr. Yaa Erp, Men delssohn; 8. Fantaïaio do l'Opéra: „Le Bal Maequó", Yndi, 9. „Afscheid, van 't Vierde", Marech, Mann. BUITEN-SOCIËTEIT „AMICITIA." Zondag 28 Juni. te halfacht, door het Stafmuziekcorps van de Dionetdoende Schutterij, Directeur: de heer Joh. C. Geyp. No. I. „Amicitia-Marech", Job. C. Geyp: 2. Ouverture „Si j ótaia Roi". Ch. d'Adam3. a- Adagio uit de Sonate „Patbétiqoe", L. v. Beethoven b. Unga- rifcohe Taoze No. C, J. Brahma; 4. Fantaisio uit de Opera „Cavalleria RoatiounaP. M&acagnL Tweede afleoliDg: No. 5. Harmonio Ouvertare, F. Mendels- 80im; 6. aPilgerchor UDd Lied „Ad den Aoend- ftern", uit Tanuhans r, R. WagLer; b. Am VVacht- feuer", H. Weiez; 7. Wale u:t de „Yogelliandler", C. Zeiler; 8. Potponrri u t de Operette„Die Jungfrau von Belleville, C. Millöcker; 9. „Oesterreichiache Mili- tar Revue", A. Czibulka. ZONDERZORG. Dinadag 80 Juni, to halfacht, door bet Stafmuziekcorpe van hot 4de Regiment Infanterie. Directeur: de heer W. Van Erp. E^-retc afdeeling: No. 1. „Marche dea ohaaaeura autriehiona", (late lutv.). Eilenborg; 2. Ouverture de l'Opéra „Mi- Don", arr. Vink, Thomas; 3. Variatie i op het Ooatonnjkach Volkslied, arr. Mann, Eaydn; 4. „Wein, Wtib und Gesang", Walzer, 8trduaz; 5. Fautaisie sur „Lakuie", Opéra de De ibca. Mann. Tweede Afdetling. No. 6. „Freia", Concort-Oaverture, Mano; 7 „Fanat", Divc-rtissemett, Ballet du 5o acte, Gounod; 8. Vor spiel a. d. Oper: „''oabdil", arr. Ve.D Er;>, Mosz- kowaki; 9. Fun'aGie du drame de Leoncavallo „Les Paillasses'. Van Erp. INGEZONDEN. Het vogelmoorden en (le vogelwet. Naar aanleiding van veelvuldige treurige ervaringen op dit gebied, en van een bericht, onlangs in het „Leidsch Dagblad", over het afschuwelijke uitmoorden der spreeuwen, voel ik my verplicht nog eens er op te wijzen, hoedanige schrikbarende afmetingen dit kwaad begint aan te nomen en welke de gevolgen hiervan zyn en verder zullen worden, als het niet met kracht gestuit wordt. Niet alleen de Ornitholog-n hebben zich hiermede bezig te houden, neen, zeker niet; zonder don steun van ons geheele volk kunnen wij tot geene bevredigende resultaten komen in deze zaak. Er zyn weinigen, die dit tot nog toe beseffen, helaas t En moat het niet ieder weldenkend menscb, al heeft by de vogels niet tot het onderwerp van zyn studie gekozen, tegen de borst stui teD, als hy ziet, hoe het grootste gedeelte van de in ons land zich ophoudende vogels wreedelyk en nutteloos vermoord worut, orn redenen die ik later zal behandelen en alle ongeldig zullen blijken niet alleen, maar zelfs ongeoorloofd. Is het niet grootelyks te be treuren, dac daar zoo weinig op gelet wordt in ons land? Telkens kan men, zelfs hierop onze singels, niet alleen straatjongens, maar ook jongeheeren zien, bezig met zwaluwen, enz. dood te schieten. Ik vraag me af: aan wien de schuld daarvan? Die jongens zien het kwaad er van niet m; daar kan ik inkomen; maar de politie weet, dat het niet geoorloofd is, ja zelfs by de wèt verboden; ten minste, ik kan niet gelooven, dat de politie onkundig kan zyn van de zoogenaamde „Vogelwet", waarbij de vogels, dio nuttig voor landbouw of houtteelt geacht worden, in bescherming genomen worden, en zelfs niet gevangen mogen worden; en toch boort en ziet men van alle kanten, dat het wreede bedryf steeds met evenveel succes uitgevoerd wordt. Tot boete- staat er op 50 cents tot f20en bij ten tweeden male gepleegd feit: gevangenisstraf van ten minste één dag en ten hoogste zeven dagen. En wordt dit nagekomen? Ik geloof al zeer weinig. Kunnen dan in ons land toch niet eens alle weldenkende menschen de handen ineen slaan en met kracht hiertegen optreden? En waarom die wet zoo beperkt tot eenige wei nige soorten, terwijl het gros, waarvan het mcerendeel even nuttig is als voornoemde, vry mag uitgeroeid worden?' Zijn er dan wezen- lyk nog menschen, die meenen, dat buizerden, kerkuilen, vdduilen, spechten en zoovele meer schadelijke vogels zyn? Zij zyn juist de nuttigston voor den landman, en toch staan ze niet in de wet. Men behoeft maar een3 een maag van zulk een dier to onder zoeken, om te zien, dat de buizorderi en uilen zich boofdzakeiyk voeden mot de zoo schade lijks veldmuizen; en de spechten met de insecten, die het hout vernielen. Eet is een bewijs van onkunde het tegendeel te beweren. Omdat een toi'bnvaik zich wel eens aan eon vogeltje vergaapt, wordt hy vermoord, terwyi de menschen zelf niet op een stuk of tien ver moorde vogels zien. Al evenzoo gaat het met onze water- en moerasvogtls. Het is steeds dezelfde treurige geschiedenis: nesten en eieren uithalen b\j honderden, schieten bij duizenden. Steeds hoort men berichten over het geheel-uitge roeid zyn van sommige vogelsoorten uit ons land; sommige uit do gehoede wereld. Welk een massa vogels in vroegere tydon en welk een treurig restj'3 in vele gevallen nu! De zwaluwen verminderen elk jaar. Onze gewono zwarte kraai (Corous corone) neemt sterk af, raven ziet men niet meor, enz. Uit alle landen komen berichten vaD ver- eenigingen, opgericht tegon dit afschuwelijke moorden. Moeten wy ons niet diep schamen, dat wy ook hier weer in moeten achter blij ven? Kan men niet eens een wet maken, die alle vogels, die hier te lande voorkomen (be houdens eenige énkele uitzonderingen, zooals de sperwer, die wel eens lastig kan worden), in bescherming neemt? Wat zouden wy dan al een stuk vooruit zyn 1 Ik weet wel (en dit blykt nü al sterk met deze beperkte wet), dat wetten niets ver mogen, als het volk niet overtuigd is van het schandelijkeen niet inzietdat het in zijn eigen nadeel handelt, maar alles kan niet ineens. Dus: door alle mogelijke middelen het volk op de hoogte trachten te brengen hoe onmcrnschelijk het handelten hoe nadeelig voor zichzelf en voor zijn medemenschen de vogelwet uitbreiden en verscherpen, dat is hetwat ons te doen staat Zouden daar nu geen menschen voor te vinden zyn? Eon onnadenkend iemand kan niet beseffen, hoe groot die slachtingen worden, die, het is treurig om te zeggen, met vereende krachten overal gehouden worden; maar als men in vakbladen de statistieken hiervan eens leest, dan ziet men de getallen tot in het onge- loofelyke ryzen. LatGr hoop ik hier eons eenige voorbeelden van aan te halen in de hoop, dat het zyn doel moge treffen. De redenen van bet moorden zyn steeds af te keuren: 1°. uit baldadigheid en vernielzucht; 2°. om de vogels cn eieren op te offeren aan de maag; 3°. het zoogenaamde eieren verza melen van schooljongens, zonder eenig nuttig doel; 4°. (en dit ts wel de verderfelijkste) om de vogels op de hoeden der dames aan te bre?igen, hetgeen, zoowel in 'l buitenland als bij otis, aan duizenden het leven kost. Om dit wangebruik to stuiten, moeten wy op het gemo3d van onze dames werken, en hen er op wyzen, dat zoo gauw als zy ophouden met vragen naar hoedeD met vogels er op, zoo gauw zullen de groote hoedenwinkels ook ophouden met er, een-voor-dit-doel aparte- bedienaenstoet op na te houden, zooals dit tyv. in Farys gebeurt, waar zelfs dames pry zen uitloven aan hen, die op één dag er het grootste aantal kunnen uitmoorden. Is het niet afschuwolyk? Is het te verwonderen, dat tegenwoordig de „struggle for life" zoo moeiiyk is voor die arme dieren? Een schryver van de Baltimore „Sun" deelt mede, dat één dame in één zomer 40,000 vogels liet neerschieten voor dit doel. Is hot wonder, dat sommige vogels, door ervaring wys geworden ("oyv. de sternen) en ziende dat er niets meer te redden valt bij het naderen van den mensch, hunne eigen eieren vernielen, voordat de mensch met zyn alles vernielende hand ze weg heeft kunnen nemen? In Londen in het jaar 18S5 werden van Januari tot April 404,464 West-Iudische en Braziliaansche, en 356,359 Oost-Indische vogels, behalve duizenden van fazanten en paradysvogels, verkocht. Het moet ophouden, of möttertyd zulleD wy, afgezien van het verlies, dat het brengt aan alle natuuronderzoekers en natuurlief hebbers, een land hebben, waar niets kan gro.ien of gedyen door de menigte schade- lyka insecten; en een lente, zomer, herfst en winter zonder eenigen vogelklank. Roods komt er bericht, al jaren lang, dat in Londen dames aan het werk zyn hier voor! Kunnen wy minder doen? Er zyn daar reeds twee verenigingen opge richt tot bescherming der vogels van Groot- Britannië en andere doelen der wereld; welke dames ook door het schryven van protesten tegen de mode van bet-vogels-op hoeden- dragen, zich zeer verdienstelijk maken, on er op wyzen dat er genoeg mooiigheden daar voor in de plaats zullen uitgevonden worden, zoodat de hoeden er geen schade onder zullen lyden. B. V. [Gaarne zou ik dit in andere bladen over genomen zien.] Mijnheer de Redacteur l Mag ik U andermaal en voor het laatst een plaatsje verzoeken, om nogmaals iets te zeggen over het besproken „Eigen Gebouw" voor den werkman. Begin ik met „Een voorstander" te zeggen, dat ik dankbaar, maar niet voldaan ben door zijn antwoord. Dankbaar, omdat ik gelezen heb, dat het Toynbee-werk weer verlevendigen zal. jDit alleen is een reden om een „Eigen Gebouw" te bezitten, en aan de verwezen lijking van dit plan tot ontwikkeling der werklieden, tot het byeenbrengen der ver schillende groepen arbeiders, dia elkander in hun verear.igingsleven zoo cikwerf noodig hebben, en zoo mogelyk tot het samenbrengen der maatschappelyke standen, ja, daaraan behoort ieder mede te werken. Hoe echter de schr. er toe komt de „uit huizigheid" weer op het tapyt te brengen, begryp ik niet; ik vroeg alleen een juiste verklaring van het Eigen Gebouw als „Tehuis". En daarin stelde hy my te leur. Verder zal ik niet op bet schryven ingaan; alleen wilde ik „Een voorstander" toeroepen: Zoo ge een man van beginsel zyt, zoo ge uw stana lief hebt, schipper dan niet met uw beginsel, rnaar weer de jenever, die zoo menig werkmansgezin verwoest heeft, zoo menig werkmans tehuis tot een hel gemaakt heeft, weer dien kanker l Vóór alles, schipper niet door toezicht op het borreltjesgobruik, want ge hebt niet het récht van toeziendan voogd spelen over uw modo werklieden. Laat ik nu nog ten slotte mededeelen, hos ik my het „Eigen Gebouw" voorstel. De aandeelhouders vormen een maatschappij; byv. onder den naam „Maatsch. tot exploitatie van een Eigen Gebouw." Deze maatsch. voorziet zich van het noodige kapitaal, niet alleen om te bouwen, maar ook als tedryfskapitaal. Als vasten steun kan zy rekenen op die vëreenigingen, welke sympathie hebben be tuigd, on daar dus zullen vergaderen, enz., een ni6t te verwerpen buitenkansje. Nu meen ik, dat men den to gang tot het gebouw moest verbinden aan een lidmaatschap, byv. tegen 50 cents per jaar, waarvoor men het recht verkrygt zich te mogen begeven naar do lees- of speelzalen, of naar den tuin. Omdat ik, zooals hier blykt, ook meeD, dat aan het gebouw een tuin moet zyn, zou ik ook voor vrouwen van werklieden gelegenheid openen lid te worden, om hunnen namiddag, wanneer de huiselyke bezigheid achter den rug ligt, zich te verpoozen in „ons huis." Illusiën, zegt men misschien, maar dan toch schoone, en m i. de moeite waard er over na te denken. En mocht dat alles te vorwezenlyken zyn, dan zal het „Eigen Gebouw" voor de werklieden een zegen zyn, maar dan roep ik ook myn medewerklieden toe: Steunt het Bestuur door het nemen van een aandeel! Een werkmandit graag veel weet. Eene feestviering. Op den morgen van" 26 Juni vereenigden zich de eigenaren der Kon. Ned. Fabriek der firma Van Kempen met familie, genoodigden en personeel aan het station te Leiden, om met den trein van 7.57, begeleid door de mu ziek der schuttery, naar Amsterdam te ver trekken. Hier lagen twee versierde booten gereed om een bozoek te brengen aan het eiland Marken. Op de boot werd door het muziekcorps een marsch gespeeld, voor deze gelegenheid gecomponeerd door den heer J. O. Geyp, kapelmeester van genoemd corps en opgedragen aan de heeren A. E. en J. M. Van Kempen. Op Marken aangekomen, had aldaar eene eigenaardige plechtigheid plaats. Door den heer A. E. Van Kempen werd namens da firma den Burgemeester van Marken een zil veren gedenkpenning aangeboden als eena herinnering aan dit zeldzaam bezoek. Te Amsterdam teruggekeerd van Marken, ging het feestvierend gezelschap naar „Artis"e om dit met het Aquarium te bezoeken. Aldaar vereenigden zich allen om halfvyf aan het diner, dat opgeluisterd werd door muziek. Toen het dessert begon, nam de heer A. E. Van Kempen het woord, om hulde te brengen aan het Huis van Oranje-Nassau, en noodigda alle aanwezigen uit hunne glazon te ledigen op het heil van Koningin Wilhelmina en der Koningin -Regentes. Na deze toespraak viel het zangkoor der fabriek, begeleid door de muziek, onmiddellyk in met bet „Wilhelmus van Nassauwe" (oude zetting). Op aangename wyze en onder gezelligen kout bleef men tot elf uren byeen. Halftwaalf verliet hst vroolyke gezelschap met een exprestrein Amsterdam, met den innigen dank in het hart voor het vele goede, op dien dag genoten. Dat de banden tusschen patroons en perso neel door deze feestviering nauwer werden toegehaald, behoeft geen betoog. Is de toestand tusschen patroons en werklieden op vele plaatsen ze6r gespannen, aan de fabriek van de heeren Van Kempen laat de verhouding niets te wenschen over. BUITENLAND. Duitschland. Do minister van koophandel van Pruisen, baron Von Berlepsch, heeft zyn ontslag ge vraagd, dat waarschyniyk verleend wordt. Nadat in den Ryksdag en in den Landdag en ook in den boezem der regeering eon sterke reactie tegen de politiek tot bescher ming der arbeiders wa3 ingetreden, stond baron Von Berlepsch als vertegenwoordiger dezer politiek sedert lang byna geïsoleerd. Zyn voornemen om af te treden werd reeda meermalen aangekondigd. By de behandeling van het Burgerlyk Wetboek werd op voorstel van de commissie 1552, waarin bepaald werd dat een onge-; neeslyko zielsziekte na drie jaren een grond tot echtscheiding oplevert, door den Ryksdag verworpen, by hoofdelijke stemming met 125 tegen 116 stemmen Belgi3, Omtrent het 23ste Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres te Antwerpen (23 tot 26 Aug. 1896) wordt ons van daar het vol gende gemeld: De vreemde Congresleden, die inlichtingen verlangen over prys en degelykheid van huisvesting te Antwerpen, kunnen zich wen den tot het Secretariaat van het Congres, ten staühuize, dat welwillend de Doodige inlichtingen zal verstrekken. Personon, die nog zouden wenschen toe te treden, of wel onderwerpen of vraagpun ten ter bespreking zouden willen opgeven, wordt verzocht zich on?erwyid te wenden tot een d6r algemeene secretarissen, Jan Bouchery en Pol De Mont, of tot het Secro- ariaat. Tot nadere inlichting zy gezegd, dat or drie afdeelingen zyn, te weten: lo. Afdeeling: Nederlandsche Taal- en Letü' terkunde.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2