woning bunnor grootmoeder verschillende voor worpen hebben wogg: nomen en daarna ver kocht. De boosdoeners hebben nog slechts den leeftijd van elf en dertien jaren bereikt. Toen gisternamiddag te zes uren de 56 jarige vrouw S. K. op de Groen- hazengracht met een ketel koffie de trap in haro woning wille opklimmen, viel op het zelfde oogenblik haar kleindochtertje van vier jartn van die trap, waardoor de vrouw in den val werd medegesleept. Met een gat in het hoofd, een vermoedelijk gebroken sleu telbeen en ean brjndwonde aan het been werJ zy opgenomen en is zij heden in het academisch ziekenhuis behandeld. Het kind kwam er met een blauwe plek aan de kin af. Reeds meermalen is in deze courant melding gemaakt van acetyleangas en van de wijze, waarop dit licht der nieuwste vinolng gemaakt wordt, maar tot nog toi was uitn hier ter 6tode niet in de gelegenheid zulk een verlichting te zien. Thans is dit wel het geval. De heer Willem Bongenaar, photograaf aan den Apothekersdijk, is er van in het bezit. In diens photographisch magazijn kan men zich nu overtuigen van de nog grootere lichtsterkte dan van gas gloeilicht en van de nog voel meer licht sterkte dan van gewoon gaslicht, terwijl de heer Bongenaar tevens bereid is van de bereiding en het verbruik de gewenschte ophelderingen te geven. Opmerkelijk is het hoe constant dit licht, hetwelk het zonlicht nabij komt en ieder zich in zijn woning, werk plaats, magazijn, enz. kaa verschaffen, voort durend brandt. Hedenavond is de heer Bongenaar verhinderd het ten zijnen huize te doen branden, doch volgende avonden geschiedt dit wel weer. Eigenaardig heeft men het reeds den naam van het „licht der toeko est" genoemd. De paardenmarkt te Rijnsburg werd gisteren bezocht door 130 paarden. De handel was vrij vlug en levendig. Bij vroegere jaren vergeleken, is de aanvoer niet gunstig te noemen. Bij den heer A. Hoogenraad te Scheveningen is een telegraphisch bericht ont vangen, cat de stuurmansmaat Giel Vrolijk van zijn logger „Joh. Cornelia", schipper C. Plugge, overboord gestort en jammerlijk verdronken is. De man laat een vrouw en vijf kinderen achter. Te Katwijk aan Zee bedroegen de besommingen in den loop der vorige week Aoor 20 schuiten van 40 tot 80. Vischprijzentarbot /"3 a/' 7.50, gri.t 0.60 a 1.20, tong 30 a 75 ets., rog 30 a 40 ets., gr. zeehanen 40 a 80 ets. per stukscharren 5.10 a ƒ7.20 per mand. Voor 50 manden garnalen werd 0.50 a ƒ1 per mand besteed. Maandagmorgen werd een brand ontdekt in de oude batterijen tusschen do Ringvaart by het fort „De Liede" en den straatweg; by nader onderzoek bleek inwendig veel vuur aanwezig te zyn, dat zich in den veenachtigen grond sterk uitbreidde, zoodat gevaar ontstond voor nabestaande huizon met versnelden pas is een compagnie infanterie uit Haarlem hier aangekomen en onder toezicht van een kapitein der genie aan het blusschings- werk begonnen, waartoe de brandspuit van Halfweg werd gebruikt. Eerst tegen den avond kon do spuit inrukken en de compagnie ver trekken. Ook de Ringdyk van den Haarlemmermeer- polder was in brand geraakt. De vrouw in de Boerhavestraat, in Den Haag, die in de vorige week by 't aan maken van een fornuis brandwonden bekwam, is gisteravond aan de gevolgen daarvan overleden. Door de politie is te Rotterdam aangehouden eene vrouw, die met haar 3-jarig kind de echteiyke woning te Osch ontvlucht was, medenemende al het voorhanden geld, ongeveer 500. Toen haar echtgenoot, die haar nareisde, haar vond en de hulp der politie inriep, was zij reeds in het bezit van een passagebiljet naar Amerika. Tegen een viertal personen, diede Koninginnen, tydens HH. MM. laatste bezoek te Amsterdam, hadden uitgefloten, vorderde bet O. M. aldaar gisteren 6 maanden ge vangenisstraf. Men meldt uit Ylissingen: Op last van den auditeur-militair in het 1ste militair arrondissement te 's-Gravenbage is door den garnizoens commandant alhier een beëodigd onaerzoek geopend omtrent de mis handelingen van soldaten, aan de strengere krygstucht onderworpen by het Algemeen Depót van Discipline, waarvan onlangs in do dagbladen is mei ;ing gemaakt. Een aantal getuigen, tot de hoogere rangen en mindere graden behoorende, is reeds opge roepen. Er bestaan by het Depót oude traditiön omtrent het sluiten in boeien op eene wyze, die by andere garnizoenen onbekend schijnt te zyn. Een aan het GodempteZuider- diep to Groningen staand café met boven woning was men gisteren bezig te stutten, daar de bovenbouw te zwaar voor den onderbouw is en het gcbeel dreigde in te storten. Tydens de jongste zitting van het kantongerecht te Bergen op Zoom zou een marechaussee den kantonrechter duidelyk maken hoe men klemmen zet om hazen te vangen. Om te doen uitkomen, dat hy werkelyk deskundige was in dit opzicht, zeide de marechaussee, dat hy 't goed wist, want hy was zelf strooper gewenst De persoon, die onlangs een 15-jarig meisje ontvoerde, zit achter slot en grendel Het is zekere F, R. Hy is uit Seller- ponzeel door de rykspolitie naar Arnhem overgebracht. De verzanding van kersen uit de Noder Betuwe naar Engeland is zoo goed als geheel gestaakt, wegens den lagen prys, 7 ets. per '/2 KG. Op de binmnlandsche markten wordt nog 10 a 11 ets. betaald. Het is der Gezondheidscommissie té Dordrecht gebleken, dat, ten gevolge van het gebruik van naar die gemeente ingevoerde melk, zich enkele gavallen van typhus hebben voorgedaan. De commissie acht zich dientengevo'ge ge drongen, den ingezetenen ernstig te wyzen op de noodzakelykheid, om, ter voorkoming van besmettingsgevaar, vóór het gebruik van melk zoowel de gewone, tapte- als karne melk die te koken. De Friesche kaashan del is op verre na niet meer wat zy vroeger was. Do inwo ners van het dorp Zwaagwesteinde vonden daarin weleer hun bestaan, 't Was toen eene by uitstek winstgevende zaak. Tegenwoordig zitten sommige zuivelfabrieken en pakhuizen opgepropt vol, daar Holland weinig of niets trekt, wegens geringe vraag uit het buiten land. Ein gevolg hiervan is, dat de pryzen zeer laag zyn. Op de stoomboot „Ping 5uey", liggende in de haven te Zaandam, jcboot Dinsdag-morgen de ketting uit, waarmede 5 balen ryst werden opgeheschen. Deze vielen dientengevolge naar beneden en kwamen terecht op den werkman K. SM die daardoor dermate inwendig gekneusd werd, dat zyne overbrengiog naar het Ziekenhuis te Amster dam noodzakeiyk was. Eon elfjarige scholier, die, van een ladder gevallen, op de punten van het yzeren hek rondom het kerkhof te Apeldoorn terecht kwam, is ten gevolge Yan de bekomen wonden in zyne zyde door bloedvergiftiging overleden. Uit Oo8tste1lingwerf schryft menUit het gerechtelyk onderzoek betref fende de zaak van den gedetineerden ontvan ger dezer gemeente is gebleken, dat hy niet alleen gelden verduisterd heeft, maar tevens zich heeft schuldig gemaakt aan valschheid in geschriften, vooral op den ontvangststaat van den hoofdelyken omslag. Het onderzoek wordt voortgezet. Ter gelegenheid van eenkerkeiyk feest te Borne ontstond, naar de „Zw. Ct." meldt, in de katholieke kerk by de communie bank een hevig gedrang, waardoor deze ge deeltelijk omviel en verbryzeld werd. Dit ongeval is zeer te betreuren, daar de vernieling van dit prachtig stuk werk een zeer groote schade veroorzaakt heeftmen spreekt van ongeveer 1000. Fersooniyke ongelukken kwamen niet voor. Uit Tessel meldt men aan de „Tel." dat de commissie tot leniging van de be hoeften, ontstaan door de noodlottige schip breuken by den storm van 27 Maart, m6t de plaatsing van advertentiën in de groote dagbladen weinig succes heeft gehad. Slechts is ingekomen ruim 200. De materiëele schac'e bedraagt ongeveer 7000. In de kazerne te Brussel begon een grenadier, De Ruyter, die dronken was teruggekomen, als een razende om zich heen te slaan en daarna greep hy een geweer en begon te schieten. Een soldaat viel dood Deer E-n onderofficier slaagde er in, na een hevige worsteling, hem te ontwapenen en de man werd toen gepakt. Het schynt, dat De Ruyter twist had gehad met zyn meisje en dat, ge voegd by den drank, veroorzaakte zyn tyde- Hjken toestand van razeroy. Er hebben nog drie arrestaties plaats gehad van medeplichtigen aan den moord van de ba rones De Valley, twee te Parys en één te Lyon. Uit Beirout wordt gemeld dat de Turksche troepoD ongeveer 500 man verloren in het jongste gevecht met de oproerige Druzen. Het Turkeche leger op Creta is thans 20,000 man sterk. De leveranciers willen echter niet voortgaan met de ver schillende leveranties, vóór hun een deel van de achterstallige betalingen voldaan is. Het „Journal des Débat s" zegt, dat toen de rijwielbelasting op 28 April 1893 in Frankryk in werking trad, het aantal aan gegeven rywielen 119,963 bedroeg. In 1895 was bet vermeerderd tot 239,696. Voor de eersto zes maanden van het loopende jaar zyn 225,343 rywielen aangegeven, en men raamt dat er aan het einde van het jaar 322,000 zullen zyn ingeschreven. In 1895 bracht de belasting 2,436,770 fr. opvoor dit jaar wordt de opbrengst geraamd op 3,273,740 fr., of ruim 800,000 fr. raeor. KOLONIËN. BATAVIA, 20-21 Moi. Volgens de „Java-Bode" schynt de resident Van Langen geen plan te hebben nog lang te Atjeh te blyven, vooral wanneer een jongere kolonel gouverneur wordt. Uit Kotta-Radja is 3 Mei aan de „Loc." geseind: De algemeene toestand is niet gunstig. De intrekking der posten buiten de linie, waarvan de volstrekte noodzakelykheid nog niet gebleken is, heeft op de goedgezinde bevolking geen besten indruk gemaakt. Een groot deel der bevolking houdt zich onzydig, in afwachting van de dingen, die komen zullen. Toekoo Oemar heeft zich krachtig versterkt in Beradin, naby Boekit Seboen. Vyf oorlogsschepen tuchtigen Lepong, ten einde de bewoners, die zich by Toekoe Oemar hebben aangesloten, te noodzaken dezen te verlaten. Men verwacht de benoeming van kolonel J. "W. Stemfoort tot gouverneur van Atjeh en Onderhoorighedon. Overste J. B. Van Heutsz schynt, evenals het civiel bestuur, zooveel mogeiyk buiten alle zaken gehouden te worden. Er is in de InJische pers quaestie van gemaakt, wat de Atjehers bewogon mocht hebben, om na den overval by An3galoeng de vermiste lyken by ons terug te brengen. Mag men een particulier schry ven uit Atjeh gelooven, dat in de „Telegr." voorkomt, dan kunnen alle verdere gissingen daaromtrent wel achterwege blyven. Daar heet het tocb, dat zy het deden ad 100 dollar per lyk. Te Djokja is den löden dezer overleden de heer A. De Haas, gepensionneerd majoor der infanterio, in den ouderdom van 60 jaren. Een leelyk ongeluk overkwam den hoer mr. Matthes, te Semarang. Met een geladen flobertgfcweer in den tuin loopond, om jacht te maken op de honden en katten, welke zyn bloemen vernielen, struikelde by, met het ongelukkig gevolg, dat het geweer afging en de kogel hem in de bovenvlakte van den voet trof. Zooals men weet, hebben flobert- kogels, vooral op korten afstand, een fel indringingsvermogen en is een verwonding door zoo'n projectiel volstrekt niet gering te achten Ook by den heer Matthes schynt dit het geval te zyn, ten minste de „Sem. Ct." hoorde van nogal ernstige beenverbryzeling, welke een operatie noodzakeiyk zal maken. Telegraphisch is, naar de „Locomotief" verneemt, alle in het magaztjn van Oorlog te Willem I aanwezig zyade munitie met de beschikbare ernstvuurwerken naar Atjeh ontboden. Te Ambarawa had volgens dat blad een treurig ongeluk plaats. Sedert eenige weken nl. is de genie bezig een der poternes van de vesting Willem I af te breken en het werk was reeds zoo ver gevorderd, dat nog slechts een dunne laag steenen overbleef. Plotseling stortte een gedeelte van het gewelf in, met het noodlottig gevolg, dat een Euro- peesch werkman der genie er onder geraakte en hem het hoofd geheel werd verpletterd. Ook een inlandsch werkman bekwam levens gevaarlijke kwetsuren en kneuzingen. Tot aller genoegen zal voorzeker vernomen worden, dat eenigen der op den llden Mei 1.1. gevangengenomen Atjehers, verdacht van ge- pleegden zeeroof, thans door een der beroofde tonkangvoerders zyn herkend, als tot de bende aanranders behoord te hebben. De in ons nummer van 13 Mei vermelde mandoor Kassan van het Gouvernementsstoomjacht Wil hel- mina" heeft dus succes op zyn werk. (Dcli-Crt.) Den president van den landraad te Poerwo- redjo, mr. C. H. A. Bom, gaat met ingang van 6 Juli a. s. met een jaar verlof wegens langdurigen dienst naar Europa. Java-Bode Do commandant van het leger is gemach tigd om alsnog vyftien adjudant-onderofficieren der infanterie aan te wyzon, die tot weder- opzeggens als officier by dat wapen zullen fungeeren, met den titel van adjudant-onder- officier dienstJoend officier. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn do volgend© beschikkingen genomen: CIVIEL DEPARTEMENT. Bevorderd: Bij de in- cn uitvoerrechten en accijnzen: Tot ont vanger op ƒ350 '9 maands, J. C. Van Zuijlen, thans ontvanger op /'300 's maands; tot verificateur 2de kl J. Aan der Sprong; tot verificateur 3de kl. C. Keijner; tot outvanger op 250 's maands H. A. Schol te. thans boekhouder 4de kl.tot verificateur 4de kl. N. L. V. Huguenin en E. J. Van Dijk. Werkzaam gesteld: Als boekhouder 4de kl. G Ardesch, thans verificateur 4de kl. Geplaatst: Te Bandjermasin (Zuider- en Oosterafd. van Borneo) de ontvanger H. A. Scholte. Overgeplaatst: Van Bandjermasin naar Belawan (Oostkust Sumatra) de ontvanger J. C. Van Zuijlen; van Tjiledock (Cheribonj naar Bela wan (Oostkust Sumatra) de verificateur 3de kl. C. Keijner, van Pasoeroean naar Tjiledock (Cheri- bon) do verificateur 4de kl. N. E. V. Huguenin. Bepaald: Dat blijven geplaatst te Batavia, de verificateur 2de kl. J Van der Sprong en do boek houder 4de kl. G. Ardesch, te Semarang, de veri ficateur 4de kl. E. J. Van Dijk. Verlengd: Met zes maanden bet verlof naar Europa van den adspirant-ingonieur De Hoog; den 2den luit.-kwartierni Maronier, den off. van gez. lste kl. Porteugen, den militair-apotheker Faber; met 3 maanden buiten bezwaar van don lande het verlof van den controleur 2de kl. Vrijburg van der Heil. Bewilliging verleend: Op de akte van oprichting der vennootschappen Koffiecultuur-Mij. Gondangtapen en De Maas, beiden te Rotterdam. Verleend: Twee jaar verlof, wegens ziekte, aan den havenmeester van Laboean Deli W. L. Van Rees. Benoemd: Tot zijn vervanger de haven meester to Soemcnap K. D. De Vassjj; tot havenmeester te Soemenap do commies op het havenkantoor te Soerabaia Kuchlin; tot commies op het havenkantoor te Soerabaia de eerste stuurman bij do gouvornements-marino W. Gok kei. Belast: Met do opleiding van kwcekelingcn voor liet inlandsch leeraarsambt te Ambpina ge durende het ecujarig verlof van den hulpprediker Scliröder, de hulpprediker ten dienste dcrjnlandsche christengemeente te Hootoemoeri, Koennfeidt; terwijl het dienstwerk van dezen opgedragen is aan den hulpprediker Kok Tor beschikking gesteld: Voor ze9 maanden of zooveel korter als zal blijken vol doende to zijn, tot bot verrichten van griffiers- werkzaamheden van den voorzitter van do landraden te Serang c. a. H. A. O. Kollman; van don voorzitter der landraden te Poerwa- karta en Bèkassie, de ambtenaar op wachtgeld Meister, laatst ter beschikking van deu buitenge woon voorzitter van den landraad te Probolinggo. DEPARTEMENT VAN OORLOG. Verleend: een maand verlof naar Sóekaboemi wegens ziekte, aan den officier van gezondheid 2de klasse Ier Sumatra's Oostkust. Dr. H Reilingh. Geplaatst: bij aankomst bij den gew. en plaats, geneosk. dienst in de 3de inilit. afdeel ing op Java, te Soerabaia, de officier van gezondheid lste klasse van verlof uit Nederland terugver wacht Dr. F. J. Muller; in de 2de inilit. at'd. op Java, te Semarang. de officier van gezondheid 2de klasse uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dienst h t. 1. J. A. Wilkens. Overgeplaatst: bij het 13de bat. inf. de lste luit. bij het 2de garnizoeus-bataljon van Atjeh en Onderhoorigheden M. Neelmeijer; bij de troepenmacht in Atjeh t. n. i. de lste luit. bij het subs.-kader te Batavia, D. Jentink; bij het 16de bat. inf. de kapitein bij bet 17de bat. inf.^ H. A. L. Wichers. Geplaatst: b\j aankomst bij het lste Recruten- bataljon de 2de luit. inf. uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dienst h. t. 1. J. H. A. Van den Vrijhoelï; bij het 1. h. -1de bat. inf. de 2de luit. inf. als boven M. De Wilde. bij het l.h. 4de bat. inf. de kapt. der inf van verlof uit Nederland terugverwacht F. W. Everts; bij aankomst bij het Sste bat. inf. de 2de luit. der inf. uit Nederland verwacht wordende als bestemd voor den dienst h. 1.1. J. C A. C. Rijser; bij bet r. h. lste bat inf. 2de luit. der inf. als boven S. D. Van der Spek. Burgerlijke Stand. ALKEMADE, Geboren Simon Cornelis, Z. van P. Vrijburg en M. Gieske. Anna Cornelia Anthonia, D van J lluigsloot en P. Vol water. Cornelia, D. van J. Pranger en C, H. Schram. Theodorus Johannes, Z. van H. Naderman en A. Turk. Johanna D. van A. Borst oir G; De Jong Jan Willem. Z. van T. J. Los eu M. RoelofTs Margaretha, D van P. Rietveld en M. Huigsloot. Ondertrouwd: H Tukker jm. 24 j. cn M. Van Bostelen jd 23 j., beiden alhier. Overleden: P. Castelijn 66 j., echtg. van J. Turk. A. Akerboom 72 j., wed. van A Wijtkamp, eerder van G. Noordermcer. T. Van der Zwet 5 m., Z. van H. v. d. Zwet on T. Van Wieringen. L Hogenboom 69 j., echtg. van A Zaal. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd. J. Vonhof en J. C. Eist. W. A. Hendriks en A. Ravensbergen. Gehuwd: J. Worp en M. Santifort. L. Voorthuijzen en C. Biomond. H. Dnwel on E. Schreurs. S. Glijnis en J. C. Veofkind. J. J. Rozeboom en A. C. Van den Eikbolf. Bevallen: A. M. W. Rip geb. Van Beinnm Z. 11. Möhlen geb. Vogelaar Z. J. Spronk geb Bakker D. C. Groen in 't Wond geb. Duinhoven D. K. Bakker geb. Knperos Z. J- Reisiger geb. Verdoes D. T. Hartman geb. Van Ooijeu D A. Pater geb. Raan Z. Overleden: L. Korsuize 17 j. A. J. Hout- kooper 15 m. N. Kooie 15 m. P. Jansen 9 m. D. Appelman 2 m. J, Van don Assem 4 j. T. Silver 8 m. J. Hoekman 10 j. A. Kuin 13 m. J. Klaver 54 j. M. E. Den Dekker 21 j. - E. Vlegels 18 j. INGEZONDEN. Ifceisbelastino-. Schrik niet, lezer, by het vernemen van een "woord, dat nu eenmaal te recht of ten onrechte een onaangenamen klank voor u heeft! Wat, zyt gy geneigd te zuchten, betaal ik nóg geen belasting genoeg? Moet er ook nog beslag gelegd worden op mynegenoegens! En waar ik als staatsburger en als gemeen telid aan myne verplichtingen heb voldaan, zou ik niet onbezwaard myn reisplan mogen opmaken en ten uitvoer brengen! Moet dan zelfs de lucht, de heerlyke frissche buiten lucht belast worden? Zal er dan voortaan evenmin als van vry vischwater en van vryen jachtgrond, sprake mogen zijn van vry bui tengenot En zal het bedrag aan frissche lucht, waarmee men de longen voedt, de gezondheid herstelt, den levenslust on de levenskracht hernieuwt, voortaan in rekening worden gebracht? Maar genoeg, gy hebt u niet bevreesd te maken. Al 'bestaat er eenige grond voor uw wanhoopsverzuchting, die grond zinkt weg, wanneer u wordt gezegd, dat hier een misverstand is, een misverstand, waaraan gy allerminst schuld hebt. Wees gerust, er zyn geen schatters aan gesteld, er zal geen deurwaarder in functie treden om de genoegens en voordeelen van uw van huis gaan te wegen en te beknib belen. Gy moogt gerust uw vlucht nemen zoover ge wilt en uitbiyven zoolang gy ver kiest, gy behoeft niot bang te zyn, dat uw genoegens worden nagegaan, uwe uitgaven gecontroleerd. Het misverstand ontstaat hieruit, dat het woord reisbelasting niet juist uitdrukt wat er onder verstaan wordt. Belast wordt gy ia geenen deele; op uw vryheid van hande len wordt in dit geval geen inbreuk hoege naamd gemaakt. Het vrywillig op u geno- mene zal nooit als een last, maar veeleer als een genot door u beschouwd worden. Op de benaming is dus wel wat aan te merken. Maar de zaak zelve, zou het noodig zyn die nog met een eokel woord aan te bevelen Is de reeds in dit blad geplaatste advertentie niet duidelyk en sprekend genoeg, om het verlangen by u op te wekken ook uw pen ning by te dragen tot het verschaffen van een waarachtige weldaad aan zoo menigeen, voor wien loon als voor u de gezondheid zoo'n groote schat is? De lucht, zelfs de zuiverste, de heeriykste, de prikkelende, ver sterkende zeelucht, de van bloemen en dennengeur gedrenkte lucht van bosch en hei is ieders eigendom. Zy laaft en verkwikt ryk en arm, oud en jong, maar gy weet: geldis er noodig zelfs voor het kleinste uitstapje, voor het eenvoudigste verbiyf buitenshuis. Moogt dus gy, die u het verkwikkende of ook wel noodzakelyko genot kunt veroorloven van oen zomeruitstapje, groot of klein, uwe gedachten eens laten gaan over zoo menig werkman of huismoeder, voor wie dat genot zeker niet minder verkwikkend en noodzake iyk is, maar zonder uw hulp onbereikbaar zou blyven. Dan zal menigeen het zeker niet als een bezwaring, maar wel als een verhoo- ging van dat reisgenot achten van de ge raamde reissom iets af te mogen staan voor die minder bevoorrechten. En waar aan den lust of mogeiyk zelfs aan de behoefte van een zoodanige gezondheids- verfrissching om andere dan geldeiyke rede nen dit jaar niet kan worden voldaan, zal misschien het lezen van bedoelde advertentie voor allen een aangename opwekking zyn om wat men voor zichzelf ontzeggen moet aan anderen hartelijk te gunnen en te helpen verschaffen de noodzakelijke ontbering gaat dan niet voorby zonder een eigenaardig genot op te leveren. Spreekt nu uit deze onbeperkte vryheid van doen steeds duideiyker de onnauwkeurig heid van de benaming, gy opent do deuren wyd aan alle sympathiebetoon voor <Jj zaak. Moge van die sympathie in ruime mate blykenl BUITENLAND. Frankryk. De president der Fransche Republiek zou heden een bezoek brengen aan de graftombe van den heer Carnot. Het is heden twee jaar geleden, dat de heer Carnot te Lyon werd vermoord. De hertog van Nemours, oud-oom van den hertog van Orleans en grootvader van hertog Emmanuel de Vendöme, die onlangs gehuwd is met prinses Henriette van België, is ernstig ziek. De hertog, tweede zoon van Louis Philippe, is geboren 25 October 1814 en dus 82 jaar. Hy werd in 1830 door het Nationale Con gres gekozen tot koning van België, doch zyn vader weigerde deze keuze goed te keuren. De markiezin De Morés heeft van Ameri- kaansche reizigers het aanbod ontvangen, het lyk van den markies te gaan zoeken. Dit aanbod is echter afgeslagen; de expeditie, welke uitgezonden wordt, zal uitsluitend uit Franschen bestaan, onder leiding van den heer De Fuisaye. Do markies heeft zelf voorspeld, dat het slecht met hem zou afloopen, „omdat hy de Engelschen altyd tegengewerkt had", en som mige Fransche bladen gaan nu zoo ver, den moord op rekening van de Engelschen te stellen. Naar aanleiding daarvan schryft de oud-minister Yves Guyot In de Siècle: „De bladen, die dit beweren, zullen zeker het pres tige der Fransche pers niot verhoogen. Als de Engelschen in de Sahara den invloed had den, dien men hun toeschryft, zouden zy waarschynlyk beginnen met dien invloed in werking te brengen tegen de Mahdisten, die tot dusver volkomen onhandelbaar zyn ge weest. De markies De Morés was een ge- vaariyke dolleman; hy Is langen tyd gevaar- ïyk voor anderen geweest en moest het ten slotte ook voor zichzelven worden." Du.i bschland* Opnieuw beeft te Berlyn een duel met doodelyken afloop plaats gehad tusschen twee artillerie-officieren. De Duitsche keizer en de keizerin blyven tot 29 Juni te Kiel aan boord van de „Hohen- zollern"; dan gaan zy naar "VVilheltnsbafen, om het van stapel loopen van de „Ersatz Preussen" by te wonen. Den lsten Juli aan vaardt de keizer zyn Noorsche reis en keert de keizerin naar Berlyn terug. 6r>a.uje. Uit Madrid wordt gemeli, dat de Spa3n- sche regeering nog 100,000 man naar Cuba zal zenden. In Augustus en September zullen er 40,000 vertrekken, in October 40,000 en da rest volgt zoo spoedig mogelyk. De eerste expeditie zal genie-troepen bevatten. Qroot«Brltan3iiS» Het Engelsche Hoogerhuis heeft met 141 tegen 113 stemmen by tweede lezing de wet aangenomen, waarby hot huweiyk met ee» zuster van do overleden echtgenoot wordt veroorloofd. De prins van Wales en de her togen van York en Fife stemd-n voor het ontwerp. De „Deceased Wife's Sister Bill" komt regelmatig ieder jaar terug en heeft het ook reeds verscheidene malen tot do derde lezing gebracht, maar het zal waarschyniyk nog lang duren voordat het ontwerp wet wordt. Busland. De „Frankfurter Zeitung" beweert te weten, dat het onderzoek naar de oorzaak van üe catastrophe op het Chodynski-veld by Moskou op bevel des keizers is gestaakt, omdat het zou gebleken zyn, dat hooggeplaatste per sonen aan het onheil schuldig zyn. Aan de „Standard" wordt thans uit Berlyn gemel I, dat de Czaar van Rusland zeker tegen het einde van Augustus een bezoek zal brengen aan Berlyn en Weenen. De keizerin zal om gezondheidsredenen hem niet vergezellen. Er is een medaille ingesteld ter herinne ring aan de kroning te Moskou. Het recht, om deze medaille te dragen, verkrygon allo militaire en civiele ambtenaren, die zich tydens de feesten te Moskou bevonden, voorts al degenen, die als vertegenwoordigers de kroning bywoonden, en zy, die aan de voor bereiding hebben meegewerkt. De medaille is geslagen in zilver en zal gedragen worden aan het lichtblauwe lint der Andreas orde. Vcreenigde Staten. De hoer Whitney, een der leiders der democratische party in de Vereenigde Staten, die aanvankeiyk voornemens was naar Europa te gaan, doch na het manifest van presiJent Cleveland op zyn besluit is teruggekomen, ontziet thans geen moeito om zyn party- genooten, die vrye aanmunting van zilver voorstaan, tot inkeer te brengen. Maandag heeft hy een manifest uitgevaar digd, waarin by tracht aan te toonen, hoe de democraten, die voor het zilver zyn, stryden tegen hun eigen belangen. Telegrammou. BUDA-PESTH, 23 Juni Antwoordende op een desbetreffende interpellatie, verklaarde de minister-president, baron Banffy, dat de Hon- gaarsche regeering en de Oostenryksch-Hon- gaarsche minister van buitenlandsche zaken het volkomen eens waron, om het status quo op het Balkan-schiereiland te handhaven.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2