§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. N°. 11144. Donderdag S*5 Juni. A°. 1898 LEILSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maanden. i ,7 1.10. Franco per post. i i s'1.40. Afzondorlyko Nommers 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TIÉN Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het mcasseeren buiten de stad "wordt 0.05 berekend. Dit noimuer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeone kennis, dat de alpbabetiecho naam lijst van alle personen, die, overeenkomstig de wtt van 11 April 1S27 (Staatsblad No. 17), aan de loting voor de Schaturij moeten deelnemeu, ter inzage vau de belanghebbenden zal liggen ter Secretarie dezer gemeente, van den 20aten tot en met den 29sten Juni aanstaande (de Zondag nitgezouderd), des voormiddags van 9 tot 12 uren, en dat de loting zal plaats hebben in een der lokalen van bet Ra&dhuiB, en wel: op Dinsdag den 30sten Juni 1898, '8 voormiddags te halftien. Wordende sij. die ra de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeonte metter woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mede •p Dinsdag don 30sten Juni 1898, 's namiddags to één uur. Zullende ieder ingeschreveno bjj een biljet worden opgeroepen, om tot do loting ter voorschreven plaatse op te komen, op den dag en het uur, in deze kennis geving uitgedrukt, terwgl zg, die verhinderd moohten worden zeiven tot de loting op to komen, zich door een gemacbtigdo kunnen doen vertegenwoordigen, of, geen gemacbtigdo verschijnende, zal de loting getonieden door een der leden van de Commissie uit hot Gemeentebestuur. Tevens worden de belanghebbenden verwittigd, dat bg de genoemde loting aaateekening zal worden gehouden van do redenen tot vrgjtelling, dio do ingeeohrevenen vormeonon, krachtens bet 3de art. der Wet, to kunnen aaovoeron; waarom bet voor hen, die zoodanige reden tot 7rgstelling meonen to hebben, van belang is, door personeele opkomst of, bg volstrekte beletselen, door bet zendea van een met hunne om tandighedon wel bekenden gomach- tigde, de lotiDg niet te verzuimen. Degenen, die mochten vermeenen aanspraak op vrgstolliDg te knnnen makon, zoowel als zg, die zich in den dienst willen doen vervangen, zullen de be wijzen, daartoe vereisebt, moeten overleggen en, in het laatste geval, de personen, mot wie zg van Dommer willen verwisselen, kenbair maken aan do Commissie, op Dineda;,' den 7den Juli aanstaande, des voormiddaga tuaech: n 9 en 12 uren, op het Raad huis, ten einde daarvan do noodige aanteokening te doen, voor zooveel zulks bij de loting met mocht zgn goschied; zullende op de reclames, zoowel als [over do goed- of afkeuriog der persoden, door welke men verlangt zich te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Leiden, 24 Juni. Mej. T. Gtricke, alhier, is geslaagd voor het te Amsterdam afgenomen apothekers examen. Op de classicale vergadering, heden in de Pieterskerk alhier gehouden, waren aan wezig 27 predikanten en 35 ouderlingen der Nea.-Herv. Kerk. Herkozen werden in die bijeenkomst als praeses de heer A. Keers, predikant te Hazers woude; als lid de heer J. H. "VYillebrands, predikant te Aarlanderveenals quaestor de heer W. Klercq, predikant te Koudekerk; als lid de heer N. Yan den Toorn, ouderling te Hazerswouóe; als secundus-lid de heer D. J. M. Wüstenhoff, predikant te Sassenheim; als secundus-quaestor de heer J. J. Van Wal- sem, predikant te Noordwijk aan Zee. Gekozen werden nog tot secundus-lid de heer 'B. Bollee, predikant te Katwtjk-Binnen, en de heer J. Brunt, ouderling te Woerden. Naar aanleiding van de woorden: „Op Uw woord, o Heerl zal ik het net uitwerpen", hield de pastoor der parochie van O. L. Yr. Onb Ontv. (Hartebrug) alhier, de zeereerw. pater Gadet, een schoone rede, waarin hy zich tot züne parochianen wendde, om hun hulp, zoowel geestelijke, als stoffelijke, in te roepen voor den bouw van het nieuwe ge deelte van het kerkgebouw, waarmode binnen korten tyd een aanvang zal gemaakt worden. In zyne rede deelde zyneerw. omtrent de verbouwing o. a. mede, dat de kerk met een 300 tal zitplaatsen zal verrijkt wordeD, verder zal een nieuw dak gelegd worden, een nieuwe sacristy en een tweede uitgang worden ge bouwd, terwijl zorg zal gedragen worden voof een verbeterde ventilatie des zomers en een»doelmatige verwarming des winters. ■L Dj collecte voor het fonds van den ge- wapenden dienst in de Nederlanden, gehouden te Leiden 22 en 23 Juni, heelt opgebracht do som vaD ƒ.120.54. De Fransche mail, met berichten uit Ned.-Indië, wordt hedenavond alhier verwacht. Men schrijft ons uit Ter-Aar: Zondag avond hield de Nieuwveenscbe Geheclonthou ders vereeniging hare aangekondigde meeting "in de gemoente Ter-Aar. Er waren ongeveer 500 person*.n opgekomen om te hoeren wat door de drankl©strijders zou worden verkon digd. De vergadering werd ingeleid door den heer De Ren, hoofd der school te Oude-Wete- nng, die daarna het woord gaf aan den heer G. A. L. Spelberg, hoofd der school te Nieuwveen. Spreker zette het streven der geheel-ont houding uiteen, sprak over de beteekenis, zoowel voor den mensch persoonlijk als voor de samenleving, en wederlegdo de bezwaren, di3 door sommigen daartegen werden aan gevoerd. De tweede spreker, ds. A. De Koe, te Nieuwveen, behandelde voornamelijk de geheel onthouding uit een godsdienstig oogpunt en wist in eene boeiende rede dit zijne toehoor ders duidelijk uiteen te zetten. De toegang tot de meeting was vrij, daar de heer G. Baas Jr. het land gratis tot dit doel had afgestaan. Nu en dan werden liederen gezongen en bü het verlaten van het terroin werd de gelegenheid gegeven iets voor de stichting van een vereenigingsgebouw af te dragen. Alles is in de beste orde afgeloopen en eenige personen zijn tot de ontboudersver- eeniging toegetreden. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. gem. te Ter-Aar door ds. J. H. GunniDg E.Bz., te Leersum. Men schrijft ons uit Hazerswoude: Binnenkort zullen de kiezers voor loden van den gemeenteraad ter stembus worden geroe pen en wel door het vertrek van den heer C. Bol, die zich metterwoon te Bodegrave is gaan vestigen. In verschillende kringen zal dit gemis wor den gevoeld. Allereerst in den gemeenteraad, waarin de heer C. Bol zich deed kennen als een degelijk raadslid, die het vertrouwen zijner kiezers niet heeft beschaamd. Zoo dikwijls hy aan beraadslagingen deelnam, gaf hy biyk van een uitnemend verstand en helder doorzicht. Als ouderling der Gereformeerde Kerk deed de heer Bol zich kennen als een waardig ambtsdrager, als voorzitter-bestuurslid der Chr. school als een warm voorstander van het Christeiyk onder-wys, terwyi hy ook als voorzitter van het bestuur der antirev.-kies- vereeniging door zeer velen gewaardeerd werd. Voorts stond hy tot nog meerdere vereenigingen en corporaties in betrekking. De wethouder jhr. Qevaerts van Simons- haven, te 's Gravenbage, heeft het beheer ge kregen over den burgeriyken stand en het bevolkingsregister, ter vervanging van baron "VViltort van Hooglandt, die als raadslid en wet houder ontslag nam. De nituw opgetreden wethouder mr. Bevers is belast met het toezicht op de openbare werken en eigendommen, dat tydelyk opge dragen was aan den burgemeester. Tevens is de heer Bevers aangewezen als voorzitter der commissie voor de gasfabriek. Mr. Henri Yiotta, directeur van de Kon. Muziekschool te 's Gravenhage, heeft zyne verloving bekend gemaakt met mejuffrouw Lóonie Wilson, de bekende alt-zangeres te Amsterdam. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat- schappö van Landbouw heeft zich tot den Gemeenteraad van Den Haag gewend met dringend vei zoek vanwege de gemeente 's-Gra- venhage een bydrage van 3000 te verleenen, voor kosten en uillovingen voor de nationale en internationale landbouwtentoonstelling ter viering van het 50-jarig bestaan der Maat- schappu in 1897. De Algemeene Nederlandsche Wielryders- bond heeft eene commissie samengesteld, be staande uit een rechtsgeleerde, een technisch lid en een derden persoon (Bondslid), om in het geval, dat er quaestie ontstaat omtrent de garantie, waaronder een rywiel aan een lid van den Bond is verkocht, uitspraak te doen. Het ia toch gebruikeiyk, dat rywielen ver- kocht worden met een jaar garantie en zeer dikwyis komt het voor, dat in dat jaar verschil ontstond, wat men onder garantie te verstaan had; dikwyis was het gevolg, dat een proces hieruit voortvloeide of dat de verkooper in zyn goeden naam werd benadeeld, omdat hy niet aan alle onbillyke eischen, door den kooper ge steld, wilde volloon. Wanneer de kooper van een ry wiel nu Bonds lid is of dadelyk na het koopen lid van den A. N. W.-B. wordt, kan hy eischen, dat de verkooper hem een onderteekend garantie- formulier van den A. N. W.-B. overhandigt. Ontstaat er dan verschil, oan kan door een der partyen de hulp der Commissie worden ingeroepen, die in het hoogste ressort uitspraak doet. Op het Museum van Kunstnyvarheid te Haarlem zal gedurende de maanden Juli en Augustus eene tentoonstelling gehouden worden van ontwerpen, schetsen, teekeningen en modellen, die betrekking hebben op het Kunstambacht en vervaardigd zyn door den architect dr. P. J. H. Cuypers. Het ruime aandeel, dat de heer Cuypers in de ontwikke ling van höt Kunstambacht hier te lande gehad heeft, is een waarborg, dat deze ten toonstelling zeer belangryk zal zyn. Door het college van commissarissen over het gemeenteiyk muziekcorps te Haar lem is aan deD Raad een missive gericht, waaruit blykt, dat de zoo hoog geschatte kapel van Kriens uit gebrek aan steun niet op den tegenwoordigen voet kan biyvon voortbestaan. Over 1895 leverde de exploitatie een ver lies op van ƒ1455.1372) zoodat de schuld op 1 Januari 1.1. was 4177.14. Commissarissen geven in overweging het muziekcorps op kleiner schaal to behouden, de commissie voor het corps te ontbinden en een liquidatie-commissie van drie leden te benoemen, torwyl de Raad ook aan deze commissie een krediet van 10,000 zou moeten verleenen. B. en Ws. vinden geen vryheid den Raad in overweging te geven tot verhooging van het gemeentelyk subsidie over te gaan, doch adviseeren gunstig op de voorstellen van commissarissen. Onder reserve wordt medegedeeld, dat het vroegere Hollandscho dames-trio zal her leven. M'j. W. Hoek zal vermoedeiyk Jeannette De Jong vervangen. Omtrent de medailles, aan Hollanders toegekend op de Berlynscbe kunsttentoon stelling, is officieel nog niets te melden, want de keizer moet nog zyn sanctie geven aan de bekroningen. Intusschen meenen wy officieus te kunnen mededeelen, dat de internationale jury heeft bekroond met de groote gouden medaille: G. H. Breitner, „Stadsgezicht;" met de kleine gouden medaille: mej. Bosch Rpitz, beeldhouwwerk; den heer Willy Martons, por tret; den heer Poggenbeek, landschap; den heer Dake, gravure. De bekroningen ge schiedden door de meerderheid van de Inter nationale jury. (Fad; Het stoomschip „Admiral" vertrok 20 Juni van Delagoa-Baai naar Rotterdam en Hamburg; de „Kaiser," van Oost Afrika naar Ylissingen 6n Hamburg, arriveerde 21 Juni te Napels; de „Maasdam," van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 23 Juni Bevezier; de „Prias Alexander," van Batavia naar Am sterdam, vertrok van Genua 22 Juni; de „Prins Frederik Hendrik" vertrok 22 Juni van Paramaribo naar Amsterdam; de „Prins van Oranje," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Juni van Padang; de „Prins Wil lem II" arriveerde 21 Juni van Amsterdam te Paramaribo; de „Rembrandt," van La Pallice naar Amsterdam, passeerde 22 JuDi St. Mathieu; de „Amsterdam" arriveerde 23 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, ver trok 23 Juni van Southampton. Gemeenteraad Tan Oegslgecst. Afwezig met kennisgeving de heer A. Den Haan. Voorzitter de heer J. M. De Kempenaer, burgemeester. De Voorzitter herdenkt met een enkel woord het vertrek van den heer Van den Berg, die steeds getoond heeft een goed raadslid te zyn, dat de belangen van de gemeente behartigde, en betreurt met de ingezetenen en den Raad, dat een deel der gemeente naar Leiden overgaat, doch de Kamor heeft thans beslist en daarby hebben we ons neer te leggen. De notulen der vorige zitting worden door den secretaris gelezen en onveranderd goed gekeurd. Voor kennisgeving wordt aangenomen de medodeeling door den Voorzilter: lo. van eene missive van den heer J. Van den Berg, dd. 7 Mei jlwaarby deze, met ingang van 30 Mei, wegens vertrek uit de gemeente, ontslag neemt als lid van den Raad, Ambtr. van den Burg. Stand en lid van het bestuur der Byzondere Bewaarschool aan den Morsch, en 2o. eene missive van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarby goedgekeurd wordt teruggezonden het primitief kohier van den Hoofd. Omslag, dienst 1896. Voorts worden ter tafel gebracht een twee tal reclames tegen den aanslag in den hoof- delyken omslag, dienst 1895, onder dagteo- kening van den 9den Mei jl., van dr. J. J. H. Vogel en H. Vogel - Bachiene, beiden thans te 's-Gravenhage woonachtig, houdende aan vrage om vermindering van aanslagwaarop, overeenkomstig het praeadvies van B. en Ws., wordt besloten afwijzend te beschikken, aan gezien de termyn van reclameeren reeds lang is verstrekenwaarvan adressanten zal worden kennis gegeven. Dairna wordt de door het Algemeen Arm bestuur ingezonden rekening, met byiagen, over 1895, goedgekeurd, in ontvang op een bedrag van ƒ685 61 en in uitgaaf op een bedrag van ƒ650.40, en mitsdien het batig saldo op 35.21. Daarop do It de Voorzitter mede, dal, nu de Tweede Kamer der Staten-Generaal uitspraak heeft gedaan inzake de grensregeling met Leiden, de gemeente eigendommen (die zich in het over te gaan grondgebied bevincen by het verheven worden van het onderwer peiyk ontwerp tot wet, met 1 Augustus lot Leiden gaan tt>.\ooren, Burg. en Weths. hebben gemeend te moeten besluiten tot het verplaatsen /an het brandblusch-materie-d onderling, in het belang van de gemeente 0egstgee8t, uithoofde de gemeente Leiden aan onze slangen voor de brandkranen nie mendal heeft en deze gemeente er een aan merkelijk voordeel mede kan doen, wanneer, by opruiming van de twee oude spuiten in Poelgeest en op den Morsch, de Raad kan besluiten tot aankoop eener nieuwe spuit, die de gemeente dan slechts f 450 zou kosten. De heer Nieuwenhuizen kan met dit voor stel onmogelyk medegaan, daar hy het meer raison toekei.t, wanneer alles aan den stads- kant biyft gelyk het thans is. Spreker ver klaart zich ten sterkste tegen het praeadvies van 't Dag. Best. over dit onderwerp en zal er tegen biyven protesteeren, omdat hy het gedane voorstel geen eerlyk en aannemeiyk stelsel van handelen vindt. De Voorzitter motiveert verder het voorstel van B. en Ws. De grensregeling is nog niet tot stand gekomen en is nog geen wet, zoodat B. en Ws. het voorstel niet doen in hun persooniyk belang, maar alleen in dat der gemeente. De heer De Vink verklaart zich ook tegen het voorstel, omdat hy liever gezien zou heb ben, dat het 14 dagen vroeger ware behan deld, als wanneer by er zich mede zou heb ben kunnen vereenigen. De heer Van der Spek verklaart zich ook tegen het voorstel en sluit zich te dezen op zichte by den heer Nieuwenhuizen aan. De heeren Spaargaren, Vau der Putten en Kromhout vinden het voorstel in het belang der gemeente en gansch niet frauduleus, zoo dat zy er zich in casu mede kunnen ver- eenigon. De heer Juffermans verklaart zich wel voor 't verwisselen der brandslangen aan den Marendyk en den Morschweg, doch is tegen eene uitgaaf van 450 voor eene Dieuwe spuit. Nadat omtrent dit onderwerp nog eeniger- mate is gediseussiëerd, wordt met 6 tegen 3 stemmen (die der heeren Nieuwenhuizen, Van der Spek en De Vink) besloten tot ver plaatsing van het brandbluschmateriëel onder ling; terwyl do stemmen 6taken over de aanschaffing van eene nieuwe spuit, waar tegen zich de heeren Kromhout, v. d. Spek, Nieuwenhuizen en Juffermans verklaren, ter wyl de heer De Vink zich buiten stemming houdt, zoodat dit onderwerp in de volgende vergadering zal worden afgehandeld. Ten slotte worden de staten model A en B, dienst 1S95, respectievelyk betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven, tot een bedrag van ƒ19, en afschryving van en over- schryving op sommige posten der begrooting, tot een bedrag van 41.95, alsmede staat model A, dienst 1S96, ten bedrago van ƒ217.4472, vastgesteld, zooals ze daar liggen om aan de goedkeuring van de Oedep. Staten dezer provincie te worden onderworpen. Niets meer te behandelen of voor te stellen zynde, wordt de vergadering door den Voor zitter gesloten. Gemeenteraad Tan IBazerswonde. Zitting van Dinsdag. De opening geschiedde te halfelf in tegen woordigheid van 9 leden. Afwezig waren do heeren J. B. Wesselingh, die bericht van verhindering had gezonden, en C. Bol, die zich metterwoon te Bodegrave heeft gevestigd. Al spoedig werd overgegaan tot de be noeming van een onderwyzor aan de openbare school in het dorp (hoofd de heer Fortgen3). De voordracht bestond uit de heeren H. A. Betrem te 's-Hage, J. M Koolhaas te Leiden en P. Boeljoe te 's-Hage. Eerstgenoemde vereenigde alle stemmen op zicb. Zyn m functie treding werd bepaald op Maandag a. s. Vervolgens kwam aan de orde het voorstel van het Dagelyksch Bestuur, om op advies en dringend verzoek van brandmeester en commandeurs van spuit 1 (Oosteinde, dorp) een slang van 75 M. lengte met ander materiaal, een uitgave van ongeveer 60 vorderende, aan te schaffen. Tegen dit voorstel bestond by geen der raadsleden overwegend bezwaar en het werd dan ook met algemeone stemmen aangenomen. Anders was dit het geval met het volgende voorstel van het Dagelyksch Bestuur, om ook voor spuit 2 (Westeinde, dorp) materiaal aan te schaffen, eveneens op dringend verzoek en aanraden van heereo brandmeester en com mandeurs. Naar aanleiding van dit voorstel, hoofdzake- lyk belangend het aanschaffen van een nieuwe slang, ontspon zich een tameiyk breede dis cussie. Allereerst ondervond het tegenkanting van den heer Van den Akker, wethouder, die deze uitgave overbodig achtte, en in stryd met 's Raads meeniDg, het vorig jaar uitgesproken. Z. i. verkeert het Westeinde, wat de brand- bluschraiddelen aangaat, in gunstige conditiën en zou men met meer reent voor verbetering dier middelen aan den Hoogen Ryndyk kun nen pleiten. De heer Korteweg ia het niet eens met den heer Van den Akker en zegt, dat de Raad van meerdere uitgaven te afkeerig was, omdat er reeds zulke ingrfipende besluiten waren genomen. Spr. legde zich toen by 's Raads gevoelen neer, hoewel hy liever ineens alles in behoorlyken toestand had zien go- bracht. Wat den Ryndfik betreft, is spr. van gevoelen, dat de toestand daar een gehec-l andere is dan in het Westeinde, dat verder van het water is verwyderd. De heer C. De Bruin verklaarde zich met den heer Van den Akker homogeen. De Voorzitter liet er allen nadruk op vallen, dat het Dagel. Bestuur niet naar eigen inzicht heeft gehandeld, maar op verzo k van brandmeester en commandeurs, naar wier meening het pompen veel lichter zou vallen en het gevaar voor beschadiging der slangen veel minder zou zyn, indien de spuit met twee slangen werkte. De heer Straathof, die by de beproeving van de spuit tegenwoordig was, bevestigt de bewering van den Voorzitter. De Voorzitter voert nog als motief aan, dat de bestaande toestand tot ontevredenheid onder het personeel van spuit 2 kan leiden, indien zy by eventueelen brand, hoewel het eerst aanwezig zynde, het blusschingswerk moesten in handen geven aan het personeel van spuit No. 1. Den heer Do Bruin valt het tegen, dat spuit 2, nog niet lang geleden aangeschaft, niet kan werken met éón slang. Hy dacht dat het een goede 6puit was. Den Voorzitter is de kracht, waarmee de spuit werkt, juist een bevpys voor haar degelykheid. De heer Koetsier legde zich geheel neer by het gesprokene door den heer Korteweg, er den nadruk op leggende, dat de Raad des- tyds bedoelde, de zaak slechts uit te stelhn en er op wyzende, dat door deze uitgave een veel hoogere uitkeering aan het brandweer personeel wordt bespaard, en zy dus in het finantiëel belang der gemeente is. De Voorzitter toonde dit nader met cyfers aan, herinnerende aan den brand by dr. Wyn, betoogende, dat oen uitgave van 107.50, welke de aanschaffing van het materiaal voor spuit 2 volgens B. en Ws. zal vorderen, in ëén brand zal worden uitgewonnen. Ten slotte werd het voorstel van het D. B. in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, die der heeren C. De Bruin en Vau den Akker. Nadat nog besloten was mej. wed. Meurs van de huur der aschschuur aan den Rynoyk te ontslaan en dit perceel te verhuren aan den heer v. d. Ploeg, bandelaar in brandstof fen, ging de Raad tot een geheime zitting over ter behandeling van verzoeken om afschry ving van den hoofdeiyken omslag. Het monument tooi* Prins Frederik. Door Hr. Ms. oorlogsfregat „Van Speyk" is gisteren uit Venetië te Nieuwediep aange bracht het monument, dat in de Eremieten- kerk te Padua was geplaatst op hot graf van prins Frederik van Oranje, broeder van koning Willem I, naar wiens stoffelyk overschot aldaar vruchteloos werd gezocht. Het is in drie groote platte kisten verpakt en zal zonder eenigo plechtigheid worden ontscheept, om naar Delft te worden ver voerd. De aan boord van de „Van Speyk" inge richte „cbapalla ardente", waarin het gebeente van den prins zou zyn overgebracht, is nog in wezen. Deze is stemmig, maar byzonaer smaakvol, met zwarte en witte stof en zil veren franje gedrapeerd; in 't midden bevindt zich de katafalk, waarop de lykkist zou zyn geplaatst. Gemengd Nieuws. Dezer dagen is door de Leidsch politie proces verbaal opgemaakt tegen een paar jongens, dia van een zolder boven de

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1