N". H141. Maandag «Jcliii. a°. ib:g §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. P1 enilleton. Een Bcrlijusche Speelbank. IEIDSCHÖM& PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. f 1-10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!! Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nonuner bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeyingen. SCHUTTERIJ. Burgomeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kenniB, dat de alpbabetiecho naam- lijat van alle peraonen, die, overeenkomstig de wet van 11 April 1827 (Staatsblad No. 17), aandelotiDg voor de Schutterij moeten deelnemen, ter inzage van de belanghebbenden zal liggen ter Secretarie doz^-r gemeente, van dco 20sten tot en met don 29aten Juni aanstaande (de Zondag uitgezonderd), des voormiddags van 9 tot 12 oren, en dat de loting zal plaats hebben ia een der lokalen van het Raadhuis, en wel: op Dinsdag den 30sten Jnni 1891, 'a voormiddaga te halftien. "Wordende zg, die ra de laatstvoorgaande in schrijving zich binnen deze gemeente metter woon hebben gevestigd, tot eene naloting opgeroepen, mode •p Dinsdag den SOsten Jnni 1896, 's namiddags te één uur. Zullende ieder ingeschrevene bij een biljet worden opgeroopen, om tot de loting ter voorachreven plaatao op to komen, op den dag en het nnr, in dezo kennia gering uitgedrukt, terwijl zij, die verhinderd mochten worden zelven tot de lotiDg op te komen, zioh door een gemachtigde kuunea doen vertegenwoordigen, of, geen gemachtigde verschijnende, zal de loting geschieden door een der lodon van do Commissie uit het Gemeentebestuur. TeveDS wordon de belanghebbenden verwittigd, dat bij do genoomde loting aanteekening zal worden gehondon van de redenen tot vrijstelling, die de ingeschrevenen vermeonen, krachtens het Sde art. dor Wet, to kannen aanvoeren; waarom het voor hen, die zoodanige reden tot vrijstelling meenen te hebbeD, van belang is, door pereoneelo opkomst of, bjj volstrekte beletselen, door het zendon van een met hunne omtandighoden wel bekenden gemach tigde, do lotiDg niet te verzuimen. Degenen, dio mochten vermeonen aanspraak op vrijstelling te kannen maken, zoowel als zij, die zich in don dienst willen doen vervangen, zullen do be wijzen, daartoe vereischt, moeten overleggen en, in bet laatste geval, de pereonen, met wie zij van Dommer willen verwisselen, kenbaar maken aan de Commi8oie. op Dinsdag don 7den Juli aanstaande, des voormiddags tuseohen 9 en 12 nreD, op het Raad huis, ten einde daarvan de noodige aanteekening te doen, voor zooveel znlks bij do loting Diet mocht zijn geschied; zullende op do reclames, zoowel als over de goed- of afkeuring dor personen, door welke men verlaDgt ziob te doen vervangen, nader door de Commissie van onderzoek uitspraak worden gedaan. Leiden, 20 Juni. Den lsten Juli a. 8. zal het 25 jaar ge leden zyn, dat dr. E. F. v. d. Sando Bakhuyzen tot observator aan de Leidsche Sterrenwacht- benoemd werd. Donderdag werd aan onzen stadgenoot, prof. dr. M. J. De Goeje, aan de hoogeschool te Cambridge het eere-doctoraat uitgereikt. Volgens de in dit nommer voorkomende advertentie, stelt de verlotingscommissie uit het bestuur der vereeniging „de Practische Ambachtsschool" alhier, ieder belangstellende in de gelegenheid de prijzen, door de leer lingen voor de verloting vervaardigd, te bezichtigen en gedurende werkdagen de school met de leer- en werklokalen te zien. Wij kunnen ieder aanraden een bezoek aan de school te brengen, om de fraaie voorwerpon voor de verloting te gaan bezichtigen en tevens een kijkje te nemen in de werkzalen, ten einde do leerlingen ieder in hun vak gade te slaan. Zooals bekend is, bestaat de hoofdprijs uit een eetkamer-meublement, de tweede prijs uit een sierlijk notenhouten buffet met bovenkast, en bestaan de verdere prijzen uit Slot.) Bogdanowitsj verdween, zonder afscheid te nemen. Zyn vertrek viel volstrekt niet op. Juffrouw Aranka stond met twee d9r nieuwe slachtoffers, die geplukt zouden worden, bij de speeltafel en animeerde hen tot hooge inzetten. Bogdanowitsj ging over de straat, vond het lokaal en de beide politie-agenten en wachtte toen by een glas bier opgewonden op Müllers komst. Bij den consul werd intusschen door gespeeld. De beide nieuwelingen verloren verschrikkelijk. Op de tafel voor den bank houder lagen ongeveer vijfentwintigduizend mark in banknoten en goud. Opeens werd er driemaal luid achter elkander gescheld. Op hetzelfde oogenblik haalde Müller een revolver uit, legde de hand op do speeltafel en verklaarde: „In naam der wet hef ik deze speelbank op. Ik ben de commissaris van politie Müller 1 Niemand ver roerde zich van de plaats. Gelijktydig haalde hy een fluitje te voor- schyn en ontlokte daaraan een scherpen toon. In 't volgende oogenblik traden twee politie-agenten binnen. Dezen waren het, die mahoniehouten linnenkasten, damestoilettafel, notenhouten 6chryftafel en zoo vervolgens, te veel om op to noemen. Op de beide Zondagen is de school geopend van 12 4 uren en gedurende de werkdagen van 10 4 uren. De dag der verloting zal later worden bekend gemaakt. Door curatoren van het Stolpiaansch legaat aan de Ityks-universiteit te Leiden is de volgende prysvraag uitgeschreven, om be antwoord te worden vóór 1 December 1897: „Eene critische geschiedenis van hel be grip van substantie in de nieuwere wys- begeerte." De prys voor de goedgekeurde verhandeling is de medaille ter waarde van 250 en 100 in geld, of wel, naar verkiezing, de geheele som in geld. De verhandelingen moeton in de Latynsche of de Nederlandsche taal geschreven, mot een spreuk geteekend, en met bijvoeging van een gesloten biljet, dat dezelfde spreuk tot op schrift heeft, en waarin naam en adres des schryvers zyn opgegeven, vrachtviy, vóór 1 Dec. 1897 gezonden worden aan den hoog leeraar dr. H. Oort, president-curator van het legaat. Voor het akte-examen L. O. zyn ge slaagd de dames F. A. Cramer en J. C. M. Dykman, beiden te Leiden. By beschikking van den min. van binnenl. zaken van 19 dezer is de benoeming van dr. P. L. Muller, hoogleeraar aan de Ryks-universiteit te Leiden, tot gecommitteerde der Regeering by de eind-examens der gymnasia te Deutin- chem (te houden op 22, 23, 24, 25, 26, 27, 29, 30 Juni en 1 Juli) en Zutfen (te houden op 2, 3 en 4 Juli), op diens verzoek inge trokken en in zyne plaats tot gecommitteerde by gemelde eind-examens benoemd dr. J. Te Winkel, hoogleeraar aan de Gemeenteiyke Universiteit te Amsterdam. Ds. J. A. Sluyterman, te "Voorhout, is voornemens van zijn gemeente afscheid te nemen op Zondag 28 Juni, in een voormi laag- godsdienstoefening. Tot lid van het bestuur van den Hornes polder, gemeente Katwyk, werd in de laatst gehouden vergadering van ingelanden geko zen de heer B. Verdoes Gz., te Katwyk aan Zee. De benoemde, die in de plaats treedt van wyien den heer A. Haasnoot, heeft de benoe ming aangenomen. De herqk voor maten en gewichten zal te Sassenheim plaats hebben 2 Juli, van 's morgens halftien tot 's middags drie uren, in het lokaal achter het logement „Het bruine Paard". Te Woubruggo is benoemd tot opzichter van den Oudendykschen-Polder aldaar, de heer A. H. Goldberg, van Haz-rswoude. -- In de gemeente Ter-Aar is thans het kantoor voor den telephoondienst in ver binding met het telegraafkantoor Alfen geopend. De diensturen zyn geregel 1 als volgt: Op werkdagen: des voormiddags van 9 u. 20 m. tot 1 u. 20 m. en des namiddags vaD 6 u. 20 m. tot 7 u. 50 m. Op algemeen erkende Chr. feestdagen: des voormiddags van 7 u. 50 m. tot 8 u. 50 m. en des namiddags van 12 u. 50 m. tot 1 u. 50 m. Des Zondags geen dienst. De hoer J. Hogenboom, secretaris der ge meente, zal als telephonist het kantoor be- buiten het afgesproken schelteeken gegeven hadden. „Laat niemand uit," verklaarde Müller den beiden politie-agenten, die vergenoegd glans den. „In naam van den Staat leg ik beslag op dit geld." Hy telde de som vluchtig en ging voort: „Er is vyf en twintig duizend vierhonderd mark. De heeren kunnen hun geld by do politie terugbekomen. Nu zult gy my uw namen noemen. Van een arrestatie zie ik af; het overige laat ik aan de justitie over." De verrassing van het speelgezelschap was volkomen gelukt. Daar het toch dwaasheid zou geweest zyn, zich tegen de gewapende macht te verzetten, berustten de heeren gewillig in hun lot. Er viel geen woord; er heerschte een onheilspellende stilte in de kamer, en men hoorde alleen de koele vragen van Müller naar naam en adres en de ant woorden der heeren. Er was geen kwartier sedert het binnen treden der beide politie-agenten vorloopen, toen Müller heenging met de woorden: „De heeren zullen morgen een citatie ontvangen om op het politie-bureau te verschynen." Daarop verliet hy, gevolgd door de beide politie agenten, de kamer. Reeds op de trap gaf hy elk der beide agenten een bankbiljet van duizend mark, dat dezen glimlachend in den zak staken. Voor de deur gekomen, namen zy een rytuig en reden weg. Muller echter dienen, terwyl als waarnemend telephonist is aangewezen J. Snyders, aldaar. Mejuffrouw M. E. Toussaint Delincée, onderwyzeres aan de openbare school in de gemeente Ter-Aar, is in gelyke betrekking benoemd te Collendoorn, gem. Ambt-Har den berg. De loting van de schuttery in de gemeente Ter-Aar van ingezetenen, geboren in het jaar 1871, zal plaats hebben ten gemeentehuize aldaar op Vrydag 26 Juni a. s., des voor- middags te elf uren. Te Katwyk zal do loting plaats hebben op Donderdag 25 Juni a. s., des voormiddags te elf uren. De collecte voor den gewapenden dienst, te Warmond gehouden, heeft opgebracht 12.30. De heer D. J. Van Aalst, beroepen predikant van Noordwykerhout, ontving gisteren beroep naar Melissant, waarvoor door hem terstond werd bedankt. De Eerste Kamer zal in de eerste week van Juli vermoedelyk tegen den 7den byeengeroepen worden. Tot de werkzaam heden van de afdeelingen zou ook het onderzoek behooren van de Kieswet, tot welker openbare behandeling echter eerst in September, kort vóór de sluiting van het zittingjaar, kan wor den overgegaan. Tevens melJt men, dat de Eerste Kamer vermoedelyk over veertien dagen gedurende enkele dagen byeen zal komen voornamelyk ter behandeling van de grensregeling van Leiden, Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegst- geest. De heer W. F. Leyds, commissaris van politie te Rotterdam, heeft om gezondheids redenen met ingang van 1 Aug. zijn eervol ontslag uit den politiedienst gevraagd. Ons wordt het volgen ie medegedeeld: De pogingen der commis&ie tot instand houding der Nederlandsche Opera, directie C. Van der Linden, zyn aanvankelyk met goeden uitslag bekroond. De voorbereidende werkzaamheden zyn reeds in vollen gang en binnenkort zal de lyst van het personeel openbaar gemaakt worden. Aan grondige verbeteringen van koor, orkest en regie wordt met kracht gearbeid. De pogingen van het damescomité der Ned. Opera tot het plaatsen van loten voor de honderd vrye abonnementen en het ver- krygen van vrywillige bydragen, vinden algemeen sympathie en medewerking. Zoo dra de Koninklyke goedkeuring daarop is verkregen, worden de loten ook algemeen verkrygbaar gesteld. Door wyien mej. de wed. F. De Borst, geb. Vogel, te Dordrecht, is gelegateerd, alles vry van successierechten, aan ce Ned. Herv. diaconie 2000, aan de chr. school voor on- en minvermogenden 1000, beide te Dordrecht; aan de CJir. Zendingsvereeniging 500 en aan de Ned. Zendingsvereeniging te Rotterdam ƒ500. Naar de Londensche correspondent van de „N. R. C." verneemt, onderhandelt de Nederlandsche Opera weder met den heer Henri Albers over eenige gast voorstellingen in Nederland. In het Middachterbosch is Donderdag het 4de christelyk zangersfeest gehouden van- begaf z:ch haastig naar het restaurant, waar Bogdanowitsj wachtte, riep hem naar bulten en stapte eveneens met hem in een rytuig. Toen zy een tydlang gereden hadden, haaldo Müller, eigenaardig glimlachend, een portefeuille te voorschyn enzeide: „Hier hebt gy uw zeven duizend mark. En nu nog iets. Ik moet van avond nog weg. Ik weet niet, of wy elkaar weerzien. In elk geval raad ik u, morgenvoormiddag uw toestellen in ont vangst te nemen en ze te betalen, maar dan zoo spoedig mogelyk Beriyn te verlaten. Ik geloof wel is waar niet, dat men iets tegen ons ondernomen zal, maar het toeval speelt dikwyis zonderling, en door kleinigheden vallen de schoonste plannen in duigen. Vaar wel, hier is hot station! Ik heb myn belofte gehouden als eerlyk man. Een dief te be dotten is geoorloofd. Misschien schryf ik u eens. Vaarwel 1" Müller sprong haastig uit de koets, die zich voor een der Beriynsche stations bevond, en beval den koetsier, den anderen heer naar het hotel te ryden. Den ganschen nacht brak Bogdanowitsj zich het hoofd, hoe Müller in het bezit der groote geldsom gekomen was. Hy gevoelde, dat er iets ongeoorloofds gebeurd was, maar hy kon niet raden, wat. Müller had behalve de zeven duizond Mark nog een groot aantal banknoten in zyn portefeuille gehad. Hy regelde den volgenden dag zyn zaken wege den Bond vaD christelyke zangvereni gingen in Nederland. Do twintig nummers van het programma werden met begeleiding van koper uitgevoerd door een koor van ruim 1300 zangers en zangeressen, leden van ver schillende ty den Bond aangesloten vereni gingen. De leiding van dit groote koor was opgedragen aan den heer J. Godefroy, muziek directeur te Steenwyk. Het aantal bezoekers wordt op ruim 5000 geschat. Buitengewoon schoon zomerweder begun stigde de garden party, die vanwege H. M. de Koningin-Rogentes gisteren in het park van het paleis te Soestdyk gegeven werd. Een tallooz^reeks rytuigen bracht, naar het „U. D." mede4gplt, uit verschillende deelen der pro vincie de gasten, dames en heeren aan, die zich onder hot geboomte van het schilder achtig aangelegde park verzamelden. Naast tal vafP officieren van de schuttery en het leger, waf en er>vele burger-autoriteiten, o. a. de qud-gouvf^eur van Suriname, jbr. mr. T. A. J. Van Asch van Wyck, leden van Gedopt Staten en hun griffier, leden der Prov. Staten, de burgemeester, de wethouders en de secretaris van Utrecht, de wethouders van Amers^ort, oen aantal burgemeesters van andere gemeenten, raadsleden, professoren, leden van de rechterlijke macht, besturen van vereenigingen, enz. Het stedelyk orkest van Utrecht, onder directie van den heer W. Hutschenruyter. in de uniform der schuttery, luisterde het feest op. Onder de tonen der muziek bewogen de genooöigden zich op de meest ongedwongen wyze onder het dichte lommer om den grooten vyver, waarin een fontein aanhoudend hare stralen omhoogwierp. Vooral wanneer men zich aan de overzyde van den vyver bevond en daarover heen naar de zyde van het paleis zag, waar uit den aard der zaak het gewoel het drukst was, had men een prachtig gezicht op dit levendig tafereel, op de fraaie toiletten der dames en de schitterende uniformen der militairen. Nauweiyks had het muziekcorps het eerste nummer aangeheven, of H. M. de Koningin- Regentes begaf zich met gevolg te midden van hare gasten en onderhield zich op de minzaamste wyze onvermoeid met velen der aanwezigen, totdat het laatste nommer byna ten einde was, waarop H. M. zich verwydc-rde, en kort daarna de gasten insgelyks vertrokken. Door den minister van w., h. en n. is eene commissie ingesteld met opdracht om te onderzoeken of eene gedeeltelyke indyking van de Lauwerzee, overeenkomstig het plan dcor de beide provinciën aangeboden, zal kun nen strekken om eene voldoende afstrooming van Frieslands boezem te verzekeren, en de afwatering van een deel der provincie Gro ningen te verbeteren; en voor het geval, dat deze vraag ontkennend mocht worden beant woord, welke werken alsdan voor uitvoering in aanmerking komen om het beoogde doel te bereiken. De commissie is aldus samengesteld: mr. B. Ph. baron Van Hariaxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in Fries land, lid en voorzitter; J. N. Witt9veen en mr. A. Bloembergen, leden van Gedeputeerde Staten van Friesland; mr. J. Leuringh en L. A. Dykhuls, leden van Gedeputeerde Staten van GroningenH. E De Bruyn, hoofdingenieur en reisde ongehinderd af. Het bleef hem een raadsel, hoe Müller aan het geld gekomen was. De Beriynsche politie was echter niet weinig verwonderd, toen na drie dagen mis sives van voorname personen inkwamen, die het door den commissaris Müller aan de spoel bank in beslag genomeu geld terugverlangden. De politie wist van het geheele voorval niets. Eerst na een lang en moeilijk onderzoek werd ontdekt, dat Müller de rol van politie commissaris „gospeeld" had, en dat hem de vorrassing dor spelers volmaakt gelukt was. In elk geval waren de beide vermomde politie-agenten medeplichtigen van Müller, en dezen kwam het er natuuriyk alleen op aan, het geld, dat op de speeltafel lag, zich toe te eigenen. Van Müllers betrekkingen tot Bogdanowitsj lekte niets uit. Daar het onderzoek langen tyd geduurd had, was Müller met zyn schat al lang uit de voeten, eer men een spoor van hem kon ontdekken. De politie echter interesseerde zich voor het gezelschap, dat by den Hongaarschen consul samenkwam, met dat gevolg, dat de consul en zyn familie op een goeden dag eon heel duidolyken wenk ontvingen, Beriyn onmiddeliyk te verlaten. In Beriynsche spelerskringen echter moet men sedert de „zaak-Müller" erg wantrouwig geworden zyn tegenover politie-beambten, die speelbanken opheffen. belast met den algemeenen dienst van den waterstaat; G. A. Escher, hoofdingenieur van den Rykswaterstaat in het late en 2de dis trict; S. J. Vermaes en J. K=ter Tz., hoofd ingenieur van deD provincialen waterstaat in Friesland en Groningen. Ss-Ct Men scbryft aan „De Ma sbode" u t Rome: Aan den prefect van Padua is e n quitantie overgelegd, gedateerd van 1825 on geteekend door esn workman, öi daar y aan den toenmaligen pastoor der Augusiyn r- kerk, Don Todesco, kwyting gaf voor d3 kosten, verschuldigd wegens het overbrengen van de kist met de overblyfselen van den prins van Oranje naar den kerktuin, in de nabyheid (en wel aan de voorzyde) vau het graf van barones Fürkenstein Zooals men weet, is reads in dit graf gezocht naar het gebeente van den prins. Onder lei ling van don prefect zal m n nu by het graf in het tuintje gaan graven. Door Gedeputeerde Staten van Groningen wordt voorgesteld aan de Provin i lo Ver eeniging ter bevordering der paard nfokkery in Groningen voor 1897 wederom een sub-idio te verleenen van 1000. De afdeeling Gro ningen van het Nenerlandsch Rundveestam- book verzoekt voor het houden van provinciale veek' uringen een subsidie van 1500. Deze afdeeling ontving dit jaar voor het eerst een subsidie van 500 Gedep. Staten stellen voor thans ƒ1000 toe te staan. Tot leeraar in het Engolsch aan de H. B.-S. te Zieriksee is benoemd de heer M. Van Breen, thans tydelyk leeraar. Door de classis Baarn der Geref. K rk is aan ds. A. Van Apeldoorn, te Schorpenzeel (Gelderland), tot herstel van gezond heil een rusttijd van een half jaar toegestaan Met ingang van 1 Sept. a. s. zyn aan de Rykslandbouwschool te Wageningen te vervullen de navolgonde betrekkingt-n, nl. die van leeraar in de wis- en natuurkunde. Jaarwedde ƒ2000; die van leeraar in de Franscbe en Hoogduitsche taal. Jaarwedde 2000; die van leeraar in plant- en dierkunde, mineralogie en geologie. Jaarwedde 2500; die van leeraar in het teekenen. Jaarwedde 1200. Aanmelding vóór 1 Juli a. s. by den inspec teur van het middelbaar onderwys F. B. Lüfanis, te 's-Gravenhage. {Sts. Ct.) Naar aanleiding van de herdenking van het feit, dat op 22 Juni 1596 v-oor het ec-rst Nederlandsche schepen ankerdon op de roede van Bantam, en van toen aan de band tus- schen Indiö en Nederland werd gelegd, die nog steeds bestaat, zal a. s. Zondag io do Ev. Luth. kerk te Utrecht worden gesproken over de roeping der Nederlandsche christen heid tegenover Indiö. Op verzoek van het comité voor Neder landsche zendings-conferenties zal by die ge legenheid ook eene collecte worden gehouden voor de zending in Indiö. De minister van marine heeft het vol gende bepaald: lo. do luitenants ter zee der 2de klasse by de Kon. Ned. Marine-Reserve J. Metz en A. Kotting, respectievelijk dienende aan boord van Hr. Ms. artillerie-instructieschip „Bellona" en instructieschip „Gier," wordon met 1 Juli a. s. overgeplaatst, eerstgenoemdo aan boord van Hr. Ms. pantsorschip „Piet Hein," laatstgenoemde aan boord van Hr. Ms. artillerie instructioschip „Bellona," terwyl met gelyken datum de adelhorst lsto kl. J Jutt9 en de buitengewone adelborsten J. K. Lieuwen en C. A. G. Van der Boom van hunne plaat sing aan boord van Hr. Ms. instructieschip „Gier" worden ontheven; 2o. de offic. van gez. 2de kl. A. C. F. R. Ockerse, dienende aan boord van Hr. Ms. schoener „Zeehond," wordt met 1 Aug. a. 8. op non-act. gesteld en vervangen door den offic. van gez. lste kl. H. Kruyne. Op 83-jarigen leeftyd overleed te Vlis- Singon de heer J. Krug, gorechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Tot tweede leerare3 aan de H. B.-S. voor meisjes te Utrecht is benoemd mej. C. v. d. Wissel, terwyl mej. E. G. Opzoomer is jan gewezen als adj. en plaatsverv. directrice. In Oostlndiê hebben aan het aldaar gehouden toelatings-examen voor de cadetten school te Alkmaar voldaan de jongelieden W. F. De Vaynes van Brakell Buys, H. W. Assé, J. R. Agerbeek en F. A. Noys. Vier adspiranten werden afgewezen. Van vorschillendö kanten, o. a. door de „Nieuwe Rotterd. Courant," is verband gezocht tusschen het uittreden van de heeren Bor- gesius en Kerdyk als medewerkers van het weekblad „De Nederlander" en hun tordeel over de kiesrechtvoordracht of over de poli tiek der naaste toekomst. Wy kunnen ver zekeren dat die gissingen onjuist zyn, en dat de stap der genoemde heeren geen politieke beteekenis hoegenaamd heeft, (Fad.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1