By konioklyk besluit is de commissaris der loodsen, tevens ontvanger der loodsgelden te IJmuiden, J. Van der Burgt, benoemd tot broeder in de orde van den Nederiandschen Leeuw. Met ingang van 1 Sept. a. s. benoemd tot directeur van en leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Zwolle, dr. J. J. Doesburg, thans directeur der hcogera burgerschool te Hoorn. Benoemd tot leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Gouda A. J. Postma, thans leeraar aan de hoogere burgerschool en het gymnasium te Sneek en hem gemachtigd tot gelyktydige waarneming van het ambt Yan leeraar aan het gymnasium te Gouda. Beno?md tot directrice der Rijkskweekschool voor ouder wyzeressen te Apeldoorn, mejuffrouw I. Kooistra, hoofd der leerschool, verbonden aan de gemeentelyke kweekschool voor onder- wyzeressen te Groningen. Mtt ingang van 1 Juli a. s. bQ het depar- toment van koloniën bevorderd: de commies W. A. F. N. C. M. Hartmnnn tot hoofdcommies en do adjunct-commies G. A De Koning tot commies. TWEEDE KA ME 14. By de beraadslaging over het ontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet tot regeling van de jacht en visscherj (waardoor nachte galen en kieviten beter dan tot dusverre zullen worden beschermd), betuigde de heer Ferf zg'ne teleurstelling over de zeer partïöele, herziening van een wet, die reeds lang eena algeheelö herziening eischt, welke zelfs is toe gezegd. Voorts wees hy op do wenschelyk- heid van strengere bepaliDgen tot instand houding der kleine visscbery. Na verdediging van den minister van jus titie, die ook mededeelde, dat eene herziening in bet belang der tinnen visscbery,en bet depte van justitie reeds heeft verlaten, werd het wetsontwerp z. h. s. aangenomen. Aan do ordo is het wetsontwerp tot wijzi ging en verboogiog van Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting voor IS95. (Verbetering van het gebouw der Haagsche rechtbank). De hoer Goekoop motiveerde zyn stem tegen dit ontwerp, dat sLechts vraagt een uitgave van f 900, maar om to komen tot een uit gave van 3 tOD. Spreker zal ni.-t terugtreden in de geschiedenis van het gebouw aan den Korten Vyverberg, dat in 1S79 verklaard werd met eene kleine veranderirg tot 6en uitstekend reebtsgebouw te kunnen worden ingericht. Thans, na 17 jaren later, blijkt het reeds niet meer geschikt en moet tot verbou wing en uitbreiding worden overgegaan. Ach tereenvolgens trad spreker in eene beschou wing over den bouw en de rerboo.wingspl.mnen. en kwam tot de conclusie, dat meer dan vol doende ruimte kan verkregen worden door ver bouwing van het huis. aan den Korten Vyver berg met eene kostenbesparing van f 160,000. Spreker raadde zyn mede-leden aan in bet financieel belang des lands hun stom aan dit ontwerp te onthouden. Da heer Conrad deed opmerken, dat een vergelyking van het plan Hofstraat en de verbouwing van hot gebouw op den Korten Vyverberg niet opgaat. Spr. ging de technische onderdeelen na van de plannen en kwam tot de conclusie, dat aanbouw In de Hofstraat de voorkeur verdient boven verbouwen aan den Korten Vy verberg. Spreker ontraadde de ver bouwing, dat lapwerk zou geven. De minister van justitiezyh ontwerp ver dedigende, betoogde do dringende noodzakelijk heid van bet voorstellen van dit ontwerp. Het gebouw aan den Korten Vyverberg is volkomen ongeschiktmen kan zich niet onttrekken aan een ingrijpende verandering. De minister zette de voordeelen. uiteen van een nieuw gebouw aan de Hofstraat boven de verbouwing van het bestaande gebouw. By verbouwing zou bovendien de zuinigheid de wysbeid bedriegen. Het wetsontwerp tot den bouw van eerr nieuw reebtsgebouw in de Hofstraat, werd ten slotte verworpen met 54; tegen 29' stemmen. Vóór stemden de heeren: Bouman, Forf, Van Gyn, Roy aards,, Travaglïno^ Conrad,, Rutgers van Rozenburg, Hesselink, Goeman Borgesius, Lambrechts, Vos de Weel, Vir.uly Veirbrugge, Van Deldeu, Van Basten Baten burg, Rink, "Willinge, Veegens, Van Bylanit (Apeldoorn), Do Savorrin Lohman, Ü9 Beaufort (Amsterdam), Van Berckel, De Beaufort (Wyk- by-Duurstede\ Da Lange, Beekerts van Blok land^ Bool, E. Smit,, Hintzen, Meesters en de Voorzitter. doen de meidon by ryke families niet, dat wordt verricht door de dworniki, die ook eiken morgen vuur, alleen uit hout bestaande, in de keuken aanleggen. De keukenmeid komt byna niet met haar mevrouw in aanraking, alloen des morgens moet zij op het appèl zyn om het menu voor de beide warme raaaltyden (ontbyt één uur, middageten zeven uren) te vragen van de huisvrouw, die zy dan den ganschen dag niet weerziet. De keukenmeid gaat dan inkoopen doen in de markthallen, dio zich niet door zindelykheid onderscheiden en met al het bevroren vleosch en de visch onze huisvrouwen niet zouden toelachen. De prys der levensmiddelen is veel geringer dan by ons; zoo kost by voorbeeld een pond kalfs- vlaesck slechts 22 kopeken of ruim 26 cents. Als de keukenmeid van haar inkoopen, waarby zy zich niet haast, teruggekeerd is, gaat zy aaa het werk, dat alleen hierin bestaat, de epyzen voor de familie en de boden gereed to maken. Ander werk doet zy in den regel nooit. Ook de kamermeid heeft het in Rusland, vergeleken met wat zy by ons moet doen, gemakkelyk; haar voornaamste work is be- Maatscliappij der Nederlamlsclie Letter kunde te Leiden. Heden werd de jaarlyksche vergadering van bovengenoemde Maatschappy in het gebouw van do Maatschappy tot Nut van 't Algemeen alhier gehouden. Professor dr. P. J. Blok was haar voorzitter. Na den gebruikelijken welkomstgroet biel 1 de voorzitter eene toespraak over de geschie denis der oprichting van de Maatschappy in 1766. Hy behandelde vooral de denkbeelden, die de oprichters der Maatschappy en hunne vrienden bezielden en toonde aan, dat men hier to doen heeft met het ontwaken van een nieuwen geest in de beoefening onzer letteren, met het opkomen der letterkundige critiek ten onzent, met eene pogiDg om de Nederlandsche letteren te hervormen. De beweging ging uit van het Leidscbe Studentengezelschap Lireguaque Ansmoque f deles, in 1757 opge richt, en als Minima Crcsciaitsedert 1761, krachtig in deze richting optredend; het Utreehtsche Studentengezelschap Dulces ante Orrmta Musae sloot zich hierby aan. Orgaan dezer beweging werd weldra het maandschrift Tad- en Dichtkundige Bijdragen in 1758 te Leiden door leien van het genoemde Studenten gezelschap opgericht en later in de Fi&itwe Bijdragen voortgezet Do redactie van cit Maandblad werd gevoerd door B. JL Kreets F. Van Lelyceldff. A. Tollius,. die met M. Tydemwt, ff. Van Wijn, Van Qoens ff Kimt e. a. het tydschrtft vulden. Spr. liet het karakter der beweging duide lijker uitkomen, door te w0zen op het ver schil tusschen de denkbeelden van dezen kring en die van het ouderwetsehe Leidsche. dicht genootschap Kunst wordt door arbeid verkregen, als welks vertegenwoordiger Jan De. Kruy/f en Le Francq van Berkkey kunnen worden aangemerkt, en dat in zyn werkzaamheid kortelyk werd geschetste In verband met het hervormend en verbeterend optreden van Lelyveld en. de zynen, werd de beteekenis. van het ontstaan der Maatschappy van ver schillende zyden toegelicht, opdat de Verga dering zich een oordeel zon kunnon vormen over den geest, waarin de Maatschappy haren oorsprong vond en zodoende een richtsnoer zou kunnen verkrygeu voor het belangrijke werk der wetsherziening, dat haar heden, te c'oen stond. Met een krachtige aansporing aan de loden om de historische lyn, waarin zich de Maat schappy had bewogen, niet te- verlaten, maar naast do wetenschappelijke werkzaamheid ook het levende leven der taal en der letteren meer en meer binnen den kring harer be moeiingen te trokken, eindigdo. spc.ker zyn rede- Het verslag van den secretaris Ercile Seip- gens, die door ernstige, ongesteldheid verhin derd was zelf do vergadering i y Le wonen, meldde allereerst de vervanging in het bestuur van dr. W. C. Van Manen door dr. S*. Q. De Vr.es,. tn werd tot voorzitter gekozen dn. P. J. Blok. Tot lil van de. commissie voor ge schied- en oudheidkunde; werd gekozen in plaats van dr. Fruin mr. C. M. Dozy en dr. W. L. De Vreese tot lid der commissie: voor taal- en letterkunde in plaats van dr. Kluyver. In dit verslag wordt huldo gebracht aan prof. Verdam, voor de voltooiing van de be werking van G. Van der Scheurers TeutliO' nista of Duytschlender. In do maandvergadering van 4 October werd mededeeling gedaan van de namen der heeren, die zich bereid bobben verklaard om zitting te nemen in dei commissie, tot stichting, van een gedenkteeken voor Constantyn Htiy- gene. Deze commissie, den 26sten October geïnstalleerd, koos tot voorzitter mr. W. H. De Beaufort en tot secretaris mr. Ci Bake. Ook werd mededeeling gedaan van de constitueering van de Commissie van praead- vies voor de Wetsherziening. Tevens ontving het bestuur b richt van mr. H. Van der Hoeven in de December-vergadering dat de Commissie tot wering van vreemde en bastaardwoorden uit de taal van het leger, bestaande uit de heeren A. N. J. Fabius, mr. H. Van der Hoeven en dr. A. Beets, zich geconstitueerd had en bezig is met haar taak. By de onthulling van een gedenkteeken voor de dames Wolff en Deken te Scheveningen, vertegenwoordigde dr. Verdam de Maatschappy. Verder gewaagt het verslag, dat in den loop van dit jaar een begin kan worden gemaakt met het uitgeven van verschillende taal kaarten. dienen; by hot aan- en uitkleeden is zy haar meesteres behulpzaam; ook vergezellen zy haar meesteres dikwyls naar de badkamer, om deze by het wasachen en drogen te helpen. Als er een tweede kamermeid of eene juffrouw is, komt dit laatste op rekening, van deze, die er trouwens is, om haar meesteres van den eersten stap uit het bed tot den Iaatsten in bet bed to bedienen. Een flinke dagelyksche schoonmaak, zooals by ons, kent men in Rus land niet, daar de kamers slechts oppervlakkig nagezien worden; eens in de week komen die boeners, die overal schrobben. De vensters worden eigenlyk nooit schoon gemaakt; in den winter kan men er onmogelyk by komen en in den zomer is niemand in de stad, alles is buiten of in het buitenland; eer men dan zyn winterkwartier weer betrekt, heeft de groote schoonmaak plaats door vrouwen en dworniki. Voor eene huisvrouw blyft by zooveel personeel en het betrekkelyk weinige werk volstrekt niets te doen. Zy mag trouwens niots doon, want als zy het wel deed, zou het heeten: Hoe, heeft mevrouw dat zelf gedaan, maar dan is zy geen mevrouw I Wat de uitgave van het Glossarium vöd Stallaert betreft, zyn de berichten minder gunstig. In de maandvergaderingen sprak dr. D. C. Hesseling over Reinaert De Vos in Grieken land, en kwam tot de slotsom, dat het Mid- deleeuwsche dierenepos in Griekenland uit ip.heomsche volksverhalen is voortgekomen Dr. J. Van der Vliet van Utrecht deelde een en ander mee over de door Gamarrini gevonden en uitgegeven Feregrinatio adloca sancta van S. Silvia Aquitana. Dr. J. J. Salverda de Grava van 's-Gravenhage behandelde den ë-klank, in Nede-rlandsche uit het Fr.msch overgenomen woorden. Dr. A. Beets van Lei den sprak over de namen van den Wtreldeisch in de Edda; dr. P. J. Blok over het verblyf der Watergeuzen in Engoland. De heer F. Smit Kleine van Haarlem deed een mede- deeJJng over Ruchett en zyn beteekenis ook voor onze letteren. Dr. Verdam van Leiden besprak de afleiding en de beteekenis der woorden eenkennig en plumere. Dr. P. L. Muller yan Leiden gaf een beschryving over de staatkunde van prins Willem I in de laatste jaren van zyn leven. Voorts werden nog korte mededeelingen gedaan in zake Nedtr landsche taal en letteren. De Maatschappy verloar door den dool als leden: Jhr. mr. J. C. M. Van Riemsiyk te Utrecht, dr. 1>. Bierens de Haan te Leiden, mr. H. O. Feith te Groningen, mr. J. Kap peyne van de Cappello te 's-H3ge, dr. W. H D. Suringar te Leiden, dr. H. E. Moltzer t Utrecht, mr. L T'eitiog te 's-Hage, mr. F. Der Kinderen te 's-Hage, dr. W. G. Br.11 te Utrecht, mr. A. J. Enschedé te Haarlem, dr. J. P. Hasehroek. te Amsterdam, A. W.P. Weitzel te 's-Hage, C. Honigh. te Zwolle, mr. P. W. Alstorphuis Greveland te EiJekom, W. F. G. Nicohï te 's-Hage, dr. F. W. B. Van Bell te Utrecht, en het huitenlaadsch lid dr. L. Cossa (Italië)- De Commissie voor Geschiedenis en Oud heidkunde gaf dit jaar een breed uitgewerkt verslag van hetgeen in de gewon a maander lyksche vergaderingen is behandeld. Zy bestaat uit 5 vaste leden en by zittende leden, ttrwyl de heer mr. S. J. Fockema Andreas voorzitter was en do heer C. M. Dozy secretaris. Uit het verslag van de Commissie voor Taal- en Letterkunde blykt, dat in plaats van dir. J. Verdam tot voorzitter benoemd is dr. R Kern, tecwyl dr. A. Beets secretaris bleef. Dr. W. De Vreese bleef slechts eenigei weken lid- De behartiging der belangen van het Ty i- schrift voor Ned erf. Taal- en Letterkunde werd voortgezet, waarin de commissie byge- sfcaan werd door de heeren dr. J. Te Winkel te Amsterdam en dr. H. E. Moltzer te Utrecht, na diens eoo-i door dr. G..Kalff te Amsterdam. 29i Februari legde prof. Verdam een vol ledig ex. van den Teuthonista over, zoodat dié uitgave voftooid is. Voorts werden in voorbereiding zynde of beraamde uitgaven besproken; meer bepaalden vorm verkreeg het plan tot het geheel of gedeeltelik doen drukken van de Spelen van Corn. Everaert, waarover het verslag in byzonderheden uit wydt,. dat een en ander meedeelt over 't geen do commissie van advies, heeft gedaan, en wak daarvan het gevolg is geweest; voorts werden dö onderhandelingen met den- heer NT. A. Cramer te Zwolle over een uitgave der Mtvzen va/rv Mandeville vernieuwd, die voorbereid wordt. Besprekingen over een uitgave van den Sidrac met dr. F: A. Stoett te Amsterdam hadden geen gunstig resultaat. Voorts kwam de vraag in behandeling of 't niet wenschelyk en noodig is een Iyst op te maken van die gedenkstukken onzer letter kunde, welke hetzy alleen in handschrift,, hetzy slechts in weinige exemplaren aanwezig, het eerst in aanmerking zouden komen om door de Maatschappij te worden uitgegeven. Opheldering werd gevraagd omtrent de ver traging van de uitgave van het Glossarium van wylen den heer Stallaert, waaromtrent de commissie zich voorstelt diligent te My ven. Over den aankoop van eene late-kopïo van een handschrift van den Slag- bij Weeringen werd gehandeld, doch deze niet. noodig ge oordeeld. Voorts werden tal van wetenschappelijke onderwerpen van taal- en letterkundigen aard behandeld; door dr. Beets over de etymologie van het woord StapelgeJc"door dr. Verdam over da woorden mender en m einder, en over 1200 nieuw ontdekte verzen van de tweede bewerking van den roman van de Rosedoor dr. Da: Vreese' over het Bargoensch naar aan leiding van het zeldzame boekje Der Tielen Rabauwen oft der Schalcken Vocabulaer, Antw.. 1563; door dr. J. W. Muller over een album uit het begin der 17de eeuw, toebe- hoorende- aan den heer v. Stolk te Rotterdam, dat een aantal toekeningen en minnedichten bevatte; en door denzelfde over de overeen komst tusschen den inhoud van het 6de ver haal uit den Middelnederl. berymden roman van den VII Vroeden van Rome (V3.14S7— 1633. Hist, septem Sapientium IV Puteus) en dien van het 3de deel der klucht van Claes Kloet door C. Biestkens (1619); door dr. Kern over eerr aantal Nederl. woorden, waarin de Gothi- sche uitgang ipa> zich vertoont als -te, ook zonder dat de in 't Nieuw-Nederl. en reeds in 't Middelnederl. bestaande klankregels dien overgang (zooals. in diepte, ziekte, tegenover liefde (di Licyde) vroude, vreugde) veroorz-tken. Als voorbeelden van zulke schijnb. onregel matig gevormde woorden noemt hy stilte, volte, zwaarte, warmte, gemeente, gewoonte, gedaante enz. Na verwijzingen naar andere talen, kwam hy tot de slotsom, dat de ver scherping eener oorspronkelyke media of zachts spirant achter liquidae een gevolg is van de neiging in verscheidene talen, ook niet Indogermaanscho, bestaande om achter liquidae den medeklinker te verdubbolen, uit welke verdubbeling zich weder do verscher ping ontwikkelde. Na afloop van deze werkzaamheden werd medegedeeld wie benoemd zyn tot gewone en wie tot buitenlandsche leden der Maatschappy. Tot gewone leden zyn gekozen: dr. Th.P. H. Van Aalst, conrector aan het Gymnasiani to 's-Gravenhage; dr. J. A. Beyerman, pre dikant te Groningen; dr. G. J. Boekenoogen, te Leiden; Cr. J. C. Breen, te Amsterdam; dr. H. Brugmans, conservator by de Bibliotheek der Ryks-Universiteit te Groningen; A. G. C. Van Duyl, te Amsterdam; J. W. Enschedé, ambtenaar aan do Bibliotheek te Haarlem; mevr. Thérèse Hoven (pseudoniem-Adinia) te 's-Gravenhage; Jbr. mr. J. W. H. M. Van Idsinga, referendaris aan het Departement van Binnenlandsche Zaken te s-Gravenhage; dr. D. G. Jelgersma, leeraar aan het Gym nasium te Amsterdam; mej. E. C. Knappert, te Lsideu; P. J. F. Louw, kapitein der inf. by het Nederl. Qost-Ind. leger, to Batavia; mqj. dr. A. Nyland, te Rotterdam; dr. B. J. H. O vink, leeraar aan het Gymnasium te Gouda; C. H. Peters, rykstouwuieester te 's Gravenbage; mej. M. W. Madame Font, te Zetten; F. H. A. Sabron, majoor van den Generalen Staf, te 's Gravenhage; Jhr. mr. J. "W. M. Scborer,. Commissaris der Kon in gin in de provincie Noord Holland J. AL C. A. Timmerman, te Amsterdam, en dr. I. M. J. Valeton, hoogleeraar te Amsterdam. Tot buitenlandsche leden zym gekozenW. Elliot Griffis, predikant te Ithaca (State of New-York); dr. W. T. Hewett, hoogl-eeraar in do Gcrmaansche talen aan de Cornell Univer sity te Ithaca (State of New-York); Miss Ruth Putnam, te Nieuw-York; dr. LsonanJ Willems, advocaat te Gent. Aangenomen werden de voorstellen van de maandelyksche vergadering oai uit derenten, van het Foods f 100 te schenken aan het Taalfonds tot behoud en bevordering van het Hollandsch als volkstaal m de. Boeren republieken van Zuid-Afrika" en f 00 hoog stens beschikbaar te stellen voor de uitgave der spelen van Cornells Everaert. De voorstellen der commissie van praeadVies voor de Wetsherziening werden daarop in tehandeling genomen. De toevoeging aan art. 1, luidende „als mede hare beoefening in het belang van het maatschappelyk leven; in Nederland'" wordt, na langdurige discussie, verworpen. Met kleine wyzlgingen worden de overige voorstellen aangenomen. De voorzitter zegt hartelyk dank aam do beide commissiën, welke zooveel ijver en be langstelling voor deze wetsherziening hebben betoond. Benoemd werden in 't bestuur dr. S. G. De Vries,, tot secretaris de. heer E.. H. A. Seipgens en tot bibliothecaris de heer Louis D. Petit. Met een gepast woord van dank aan den VóorziLter werd do vergadering gesloten en gingen velen naar „Zomerzorg" om aan een gezellïg.en maaltyd de mooiion van den arbeid te verpoozen. TWIEEI>E KAMER. Vervolg der zitting van heden Per Telegraaf). Met 53 tegen 16: stemmen werd. besloten de Suikerwet niet te behandelen. Aangenomen is het voorstel tot wyziging der wet op de, pensioenen by, de Zeemacht en met 5.0 tegen 6 stemmen, de: spoorweg aanleg Batavia.—Anjer. Daarna werd behandeld het wets ontwerp tot regeling der grenzen Tan Lelden, Leiderdorp,, Ocgstgeest en Eocterwoudc. De heer Donner ontwikkelde zyno bezwaren t gen het ontwerp, vooreerst dat de voorge stelde uitbreiding zich veel verder uitstrekt dan het oorspronkelyke plan, zoowel wat het grondgebied als. wat het aantal ingezetenen betreft. Hy begrijpt niethoe.de minister het voorstel heeft kunnen doen zonder de gemeente Oegst- geest te hebben gehoord. Voor een kleine afwykmg behoefde nfet opnieuw de gemeente gehoord te worden, maar voor zulk een groote afwyking zeker. Gemengd Nieuws. Hedenochtend vertrokken met den Staatsspoor trein 150 personen uit deze gemeente naar hat 4de. openbare Christelyke Zangersfeest te Middachten. Gister namiddag waren eenigo jeugdige speelmakkers op de Heerenstraat by Leiien, onder Zoeterwouie, aan het stoeien. Eén van hen had het ongeluk zyn arm te breken, waardoor hy naar het ziekenhuis- moest worden gebracht, w«aar de arm werd verbonden. Uit Oeg,stgeest wordt ons. het volgende medegedeold Gisteravond omstreeks tien uren heeft, alhier een ongeluk plaats ge had, dat nog best is afgeloopen.. De postkar namelijk van Amsterdam naar Leiden, welke om dien tyd de Leidsche buurt alhier pas- seoit, geraakte met het achterwieL achter de contra-rail van de stoomtram, met het gevolg dat de as brak en het wiel, vooruitloopende, tegen het hoekhuis terechtkwam en in zyn vaart gestuit werd. Twee vrouwen, die daar juist üicbtby stonden te praten, bleven zoo doende verschoond met het wiel in aanra king te komen. De postkar verloor haar even wicht en kantelde op zy, zoodafc postiljon en conducteur met den schrik vry kwamen. Het is een wonder, dat daar niet meer ongeluk ken gebeuren als men in aanmerking neemt dat de contra-rail aldaar op verschillende plaat sen 2, 3 en 4 centimeter boven de gewone rails uitsteekt. Gistoren geraakte in Den Haag eene 41-jarige vrouw in de Boerhavestraat by 't aanmaken van een fornuis in brand en moest, mot deeriyke brandwonden overdekt, per brancard naar het ziekenhuis worden ge bracht. De bekende schutterplichtige G. Duyvostein, te 's-Gravenhage, verscheen gis teren voor don schuttersraad om de uitspraak van Godep. Staten te vernemen op het »Joor hem tegen zyne veroordeeling tot geldboete ingestelde hooger beroep en tevens om zich te verantwoorden wegens andere hem in middels ten laste gelegde vergrypan tegen de tucht. Ditmaal werd hy naar het getouw van den Raad, op de Groote Markt, gebracht, zittende op een reusachtig met rood doek bekleed hobbelpaard, dat op een wagen der bakkery do „Volharding" was geplaatst. Aan het hobbelpaard was een papier bevestigd met do vermelding; „Het luxepaard, doch vryl van belasting." De man z°tf was weer in een zwart phantaisiepak gestoken en droeg klompen, medailles van scboensmeerdoosjes, hoogen hoed, enz. Toen D. afsteeg en het gebouw binnentrad, ging uit de talrijke menigte, dia ham verge zeld had, een luid gejuich op. In de zitting zelve van den Schuttersraad werd voorlezing gedaan van een besluit van Gedeputeerde Staten dezer provincie, waarby de door den Schuttersraad uitgesproken var- oordeeliug tot vier geldboeten, elk van ƒ15, subsidiair ta verbaten door provoost-arrest, van. dén klampenscliutter Duyvesteyn is ge handhaafd. By deze beslissing wordt o. a. overwogen, dat de; feiten, oveduiigend bewezen zyn ge worden en beschouwd worden alsi plichtver zuim en. als gedrag tegen de ondergeschiktheid, daar zy kerinelyk opzeüteliyk wetrden gepleegd or.i de plichten tot welker vervulling de be klaagde door de wet was geroepen, belachelyk te: maken en de oefeningen der schuttery zoo mogelyk in de. war te sturen, tenwyl daarvoor geen mindere straffen mogen worden toege past dan waartoe, beklaagde door den Raad is veroordeeld geworden. Gedeputeerde- Staten hebben dan ook de togen het v.onnis ingebrachte bezwaren onge grond. verklaarde Vervolgens- was dezelfde seliutter als ba- klaagde gedagvaard in zake eeno vervolging, door den auditeur tegen hem ingesteld, voor de volgtmdo feiten:. lOi het. zonder verlof afwezig te zyn ge bleven by. twae> oefeningen', waarvoor hy gecommandeerd was geworden;; 204 het opnieuw verschijnen op klompen by de oefening van 26 Mei jl. 3oi. het niet opvolgen van de hem door zynen meerdere gegeven bevelen. In. deze zaak zal de- Schuttersraad 1 Juli a. s. uitspraak doen. Met verandering van de qua-lifte catia in poging tot doodslag, waarby het voornemen des daders zich door een begin van uitvoering heeft geopenbaard, maar slechts is voorkomen door een van des: daders wil onafhankelijke omstandigheid, en met bepa ling tevens dat de voorioo.pig, doorgebrachte, hechtenis geheel in mindering zal worden gebracht,, heeft het gerechtshof te 's-Graven- bage heden bevestigd het vonnis, der Re.cbtr bank te Dordrecht, waarby een gop. Indisch militair tot 2 jaren gevangenisstraf was ver oordeeld wegens bet lossen van revolverschoten op eene vrouw met wie hy samenwoonde.. Uit goede bron verneemt men^ dat er van. 16 tot 26 Juli a. s. te 's Graven hage een fancy-fair zal' gehouden worden ten bate van het „Nationaal fonds tot ondersteu ning van do, nagelaten betrekkingen van ia Indië gevallen militairen". Als terrein voor de fancy-fair heeft H. K. H. de groothertogin van Saksen;„Zorgvliet" wel willend aan de commissie afgestaan. Tor gelegenheid van den kamo- raadschappduken maaltyd van do leden van de Maatschappy van Geneeskunde,, in het Kurhaus te- Schaveningen, zal in den avond van 7 Juli op het terras een groot vuurwerk worden afgestoken. E.&n gisteren te Amsterdam ge houden executoriale verkoop van een. inboedel in dn Korckstraat bracht, ondanks do gevan genschap van Reens, slechts 19 centen op. Er was namelyk geen poliiieta.zicht aange vraagd- De hoofdcommissaris dead tegen don deurwaarder wegens verzuim van formaliteiten proces-verbaal opmakem De hoer Bultman te Haarlemmer meer heeft cassatie aangeteekend van liet vonnis van liet gerechtshof te Amsterdam, dat hem, wegens beluediging in geschrifte, tot I maand gevangenisstraf veroordeelde, in plaats van de geldboete, door het O. M. gerequireer<L Alweder is zegt de „N. R. Cte" Dinsdag-avond aan do Leuvenhaven te Rotter dam een kol nwerker,, die tydens de staking werkte, mishandeld geworden door een vyftal andere werklieden, die hem na het verlaten van zyn werk gevolgd waren. Met een paar verwondingen in het gelaat en aan het hoofd zocht hy een goed heenkomen by de politie in de Pauwensteeg. De korenmolen met belendende schuur en stal van den molenaar A. v. G.f te Tilburg, werden gisterochtend door brand vernield. Een groote voorraad rogge, in moten en schuur aanwezig, werd een prooi der vlammen. Alles waa tegen brandschade ver zekerd.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2