A0. 1893 (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. fl°. 11137. "V^oeiifsdag W Juni, PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommers 1.10. 1.40. v„ 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17L Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Dit noiiimer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officiëole Kenuisgovingen. Opmaking der nieawe Kiezerslijst voor de Kanier van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Leiden brongt ter konnie Tan belanghebbenden: dat bij Koninklijk boaluit van 4 Mei 1896 (Staats blad No. 76) is vastgesteld een nieuw Algemeen Reglement voor do Kamers van Koophandel en Fabrieken en oon nieuwe rogeling van het kiesrecht roor die colleges; dat art. 6 van dat reglement bepaalt, dat mc-n, om kiezer van leden eeoer Kamer te zijn, voortaan eal moeton voldoou aan do beido volgende veroiechten: A. Kiezer zijn van loden van den Raad der ge meente, waar do Kamer is gevestigd; B. aldaar bestuurder of medebestuurder zijn en geduronde ten minste twaalf aobteroenvolgondo maanden geweest zijn, van een bedrijf van handel of Dgverkeid; dat iDgevolge art. 23 van dat reglement vóór 15 Juli e. k. moet worden opgemaakt oen nieuwe lijst van kiesgerechtigden voor do Kamer, waarop overeen- komsiig art. 7 moeten worden gebracht de namen van: 1°. hen, die op de nu Dog van kracht zijnde lijst van kiezers voor de Kamer voorkomon en voldoen aan de hierboven genoemde vereischton, in art. 6 gesteld 2°. hen, die van hunne aanspraak om op die lijst te worden geplaatrt, schriftoüjk hebben doen blijken; en roodigt mitedion do belanghebbenden, die niet op de nu nog van kracht zijnde kiezerelijit voor komon, maar als voldoondo aan de hierboven ondor A en 13 vermelde vereioc .ten, aanspraak kunnen maken om op do nieuwe lijst to worden geplaatst, uit, daarvan vóór 1 Juli tor Secretarie aangifte te doen, volgons bet daarvoor vastgestelde formulier, waarvan exemplaren aldaar kosteloos verkrijgbaar zijn. Leiden, Do Bnrgomeester voornoemd, 10 Juni 1896. F. WAS. Leiden, 16 Juni. Gedurende de 2de helft der maand Mei zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgendo brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet bestold konden worden S. Oudsboorn, D. Vischer, A. Van Leeuwen, Amsterdam; Yan Oordt, Bergen-op-ZoomJ. De Jong, Boskoop; De Ridder, A. Goud, 's-Gra- venhage; Wed. Schilt, Leiden; L. Yan Gilse, H. v. d. Reek, H. Harmsen, J. Nieuwenburg, Rotterdam; C. Noordermeer, Wassenaar; W. De Yroome, C. Coert, B. Hafkenscheid, niet vermeld. Briefkaarten: C. F. Bakker, Amersfoort; B. Boelhouwer, Wijnberg, Amsterdam; A. Nieuwenhuizen, Arnhem; P. Van Duin, P. Buytenóorp, C. Bartolotti Renders, 's-Graven- hageH. Eikelboom, HaarlemFaust, Choufour, Leiden; wed. A. Polman, Nijmegen; B. J. Weijll, Rotterdam. Brief, verzonden geweest naar het buiten land: De Kievit, Port-Elisabeth. Door het college van regenten over de rijkswerkinrichting voor vrouwen is aanbe steed de levering van roggebrood. Het minst was ingeschreven door de Leidsche Brood fabriek voor 0.0596 per kgr. Benoemd is met ingang van 1 Julia. s. tot brievengaarder te Westbroek, P, Van Heiningen, thans postbode te Leiden. Do Nederlandsche mail, mot berichten uit Batavia tot 19 Mei, wordt hedenavond alhier verwacht. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Oostwolde is beroepen de heer W. Bax Jr., te Leiden; naar Aalsmeer de heer D. Oortma, te Zaandam. By de gehouden keuring van paarden voor den dienst in het leger zyn te Zoeter- meer door de commissie van de 136 paarden 81 goedgekeurd, en te Zegwaard zyn van de 99 er 26 voor den krygsdienst geschikt be vonden. Op 18 dezer wordt te Ter-Aar eon Ryks- telegraafkantoor, ingericht mettelephoondienst, voor bet algemeen verkeer geopend. De dienst uren z\jn geregeld als volgt: Op werkdagen, van 9 uur 's vóór- tot 1 uur 's namiddags en van 6 tot ll/2 uur 's namiddags; op feest dagen, van 7'/a tot 81/, uur vóór- en van 12'/3 l!/suur- Het kantoor blijft op Zondag gesloten. Uit het jaarverslag over 1895 der Onderlinge Levensverzekering van „Eigen Hulp" blykt, dat in het afgeloopen jaar zyn gesloten 496 verzekeringen van uitkeering by overlyden tot een bedrag van 1,582,863 en 190 weduwen- en weezen-ponsioenen of lyfrenten tot een bedrag van 65,828.86. Op ultimo December 1895 bestonden 4355 uit- keeringen by overlyden ad 9,552,764 en 1368 pensioenen of lyfrenten ad 455,599.73. Op 31 Dec. bestonden 209 herverzekeringen met ƒ1,409,644 kapitaal en 41 met/" 13,275.66 rente. Wogene onvoldoenden gezondheidstoe stand werden in 1895 afgewezen 39 ver zekeringen. Er vervielen 187 kapitaal-ver zekeringen ad ƒ252,919 en 55 rente-verzeke ringen ad 17,612. De rekening ad ƒ1,031,509.10 sluit met een voordeelig saldo van 619,954.41. De reserve uit premiön en winst bedraagt ƒ3,840,669.68. Voor bet examen B (geheel) en B (tweede gedeelte) der Polytechnische Sohool hebben zich aangemeld 104 eandidaten. Hier van hebben zich vóór of gedurende het examen teruggetrokken 5 geheel, 14 gedeeltelyk, terwyl één door ziekte niet aan het examen heeft kunnen deelnemen. Geslaagd zyn voor het diploma van: Civiel-, Bouwk-, Werktuigk. ingenieur: R. P. Van Alphen, A. Backer, P. M. v. Bommel, P. L. Blanken, J. Canters, A. L. De Gelder, G. Do Gelder, J. A. J. Yan Haaren, A. G. Van Hattum, A. M. Heuff, B. G. Hoeffölman, D. Huender, H. C. De Jongh, C. A. G. Yan Leeuwen, J. C. Loman, W. C. Yan Manen, S. M. S. Philipse, J. A. Pool, R. Ls Poole, B. J. W. Reuser, J. D. Ruys, C. L. Schuller tot Peursum, W. J. Steup, A. M. Valkenburg, H. Yarkevisser, J. F. De Vogel, W. J. Wisselink, F. A. IJpes, D. M. Hol, A. Th. Hoogenboom, L. F. E. Yan Hoogenhuize, W. Kamp, J. A. Romkes, P. J. Visser, J. E. Inckel, C. 0. Kwisthout, S. Lindeman, F. P. Pietermaat, J. Van Hettinga Tromp, G. Van Bemmel, T. K. J. Beukema, W. Cool Jz., J. P. Crompvoets, E. H. Hoegsma, W. Yan Leeuwen, P. H. A. Rosenwald. Scheepsbouwk. werktuigk. ingenieur: M. A. Cornelissen, J. W. Van Dyk, A. Hamer, F. H. Von Lindern, F. Smit, W. C. J. De GraafF, F. H. C. M. Hoek, J. P. G. Thiebout. Werktuigk. ingenieur: J. T. Bierman, G. Brouwer, M. H. Damme, E. B. Van Does- burgb, C. A. H. W. G. Eyken, M. C. Van Heel, H. J. Heinsius, F. Hymans, J. H. Kremer, M. E. A. W. Mokr, C. Muller, F. Nobel, S. Piek, H. A. Ravenek Jr., F. W. Rühle van Liliënstein ter Meulen, H. F. Adams, M. H. Beresteyn, A. G. Bosman, P. J. C. Brauns, E. A. Du Croo, H. G. Duyns, C. H. G. B. Logeman, T. H. Stoll, T. G. Unger, L. Coster van Voorhout. Mynen-ingenieur: P. J. Stigter, ook B2 werktuigk., A, C. Fokker, B1 civiel (61), B. werkt (64), A. v. d. Linden v. d. Heuvel, A. Van Hoof, F. L. Schlingsmann, R. C. H. Schöngel. Op 1 Juli a. s. hoopt de heer J. C. Adriaansen, stationschef te Deventer, zyno 30 jarige loopbaan te herdenken als stations chef by de Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. In de gisteren gehouden Raadsvergadering te Deventer is ingekomen: een voorstel van B. en Ws. tot reorganisatie der middelbare en lagere scholen voor meisjes. O. a. wordt voor gesteld om de middelb. school voor meisjes te veranderen van een 3- in een 4-jarigen cursus; een adres van de afdeeling Deventer van den Bond van Ned. Onderwyzers mot verzoek om wyzigingen en veranderingen in do concept verordening voor de scholen van L. O. aan te brengen, ten gevolge waarvan dit punt van de agenda werd aangehouden tot een volgende vergadering. Mr. J. H. De Vries, die 1 Juli als ge meente-secretaris in dienst treedt, werd in deze zitting geïnstalleerd. By den Raad der gemeente Bedum is ingekomen een adres van den heer H. Wind, te Groningen, waarin, onder overlegging eener begrooting van kosten ad ƒ90,000, voor den aanleg van een paardontramweg Winsum Kantens, ter lengte van ongeveer 11.7 K.M een jaarlyksch subsidie van 500 gedurende vyf achtereenvolgende jaren van exploitatie wordt verzocht. In de afgeloopen week heeft mr. A. E. Elias, secretaris-generaal aan het departement van koloniën, zich tot herstel van gezondheid naar het buitonland begeven. Zyn functie wordt waargenomen door den raad adviseur by genoemd departement, jbr. J. D. Six, (H. Dbl.) Op 14 en 15 Juli s. s. zal te Haarlem worden gehouden de algemeene vergadering en het congres van de „Nederlandsche Maat schappy ter bevordering van Nyverheid." Gedurende den tyd van 13 Juli, den dag der officiëele ontvangst van heeren directeuren en afgevaardigden, tot 16 Juli zullen op de gebruikeiyke wyze aan deze byeenkomsten eenigo feestelykheden worden verbonden, waaronder in het byzonder een groot water feest, in de kom van het Zuider-Buitenspaarno te organiseeren. Aanvrage is gedaan om van gemeentewege een subsidie van 300 te Ver- leenen, waartoe door B. en Ws. van Haarlem aan den Raad een gunstig voorstel is inge diend. Directeuren en afgevaardigden der Maatschappy zullen ten Raadhuize op 13 Juli officieel worden ontvangen. De centrale commissie tot de algemeene zaken van het Nederl. Israëlielisch Kerkge nootschap zal hare jaariyksche vergadering houden op 25 Juni a. s. te Amsterdam. Daarin zal aan de orde komen de bekende adres beweging van vele Israëlietische gemeenten, om do eischen, die aan den buitenlander ge steld worden wanneer hy als Opperrabbyn wil benoemd worden, geiyk te stellen met die van den Nederlander. De permanente commissio heeft een voor stel geformuleerd, waardoor aan het verzoek wordt voldaan, en den buitenlander wordt verplichtend gesteld, binnen drie jaar in de Nederlandsche taal te prediken. Te Groningen is door Burg. en Weths. den gemeenteraad voorgesteld, afwyzend te beschikken op het adres van eenige bonderden ingezetenen, om den gasprys van 6 op 4 cent per stère te brengen, doch te bepalen dat na eene in Juli a. s. te verrichten meter- opneming de prys zal worden berekend naar 5 cent per stère. Dr. J. Sepp, predikant by de Doopsge zinde gemeente te Bevorwyk, herdacht Zon dag zijne 25-jarige ambtsvervulling; de ge meente zong den jubilaris een waardeerend vers toe en vereerde hem oen stoffelyk biyk van belangstelling. Te Oosterhout is plotseling overleden de zeereerw. heer J. I. Fransen, pastoor der pastorie Den Hout, onder die gemeente. In het Juni-numraer van „De Perry-Bo^e'' wordt de uitslag medegedeeld van een prys- vraag, uitgeschreven door de firma voor het beste ontwerp van een reclamebiljet voor de bekende Perrypennen. Uit een groot aantal inzendingen wees do jury er twee aan, welke beiden gelyk recht hadden op den prys. Het eene ontwerp, met een juffertje, dat een pen bekykt, was van den heer Wolters Jr., te Amersfoort; het andere was van den heer N. Van der Waals, te Arnhem. Mevrouw Petit, te Haarlem, ambachts- vrouwe van Spyk, heeft aan de Nsd.-Herv. gemeente aldaar, welke ruim 20 jaren vacant is, eene jaariyksche bydrage vaa 200 toe gezegd ter verbetering van bet predikants traktement. Men schryft uit Rome aan de „Maasbode," dat te Padua de opgravingen naar bet lyk van Prins Wiilem George Frederik van Oranje zouden hervat worden ten gevolge van stelliger aanwyzingen. De uitslag van het onder voorzitterschap van den generaal-majoor G. F. W. Borel, inspecteur van het militair onderwys, afge nomen officiersexamen van de cadetten der artillerie en genie van de Kon. Milit. Academie, die, in verband met den overgangstoestand van het militair onderwys, by den artillerie- cursus to Delft gedetacheerd waren tot vol tooiing hunner studiën, is thans bekend ge worden. Allen zyn geslaagd, namelijk voor het wapen der artillerie: van het leger hier te lande M. ridder Van Rappard, D. H. Peereboom Voller, J. F. Altman, jbr. O. G. Bloys van Treslong, A. G. J. C. Wilkens, K. L. Moens, A. M. Geesink en C. J. G. Kraft; van het leger in Ned.-Indié: J. Brukker, H. Cram- winkel, M. Van Welie, J. Barrau, H. Philipbi, C. P. Martherus, T. W. Sanders en O. L. Brewer; voor het wapen der genie van het leger hier te lande: O. Gunning, J. Kooper, P. A. Van der Hoeven, J. F. Boekholt, W. R. Slicher, G. L. N. Britt en E. J. Duetz; van het leger in Ned. Indië R. R. Carstens, P. L. De Gaay Fortman en H. W. O. De Bruyn. Zoodra deze cadetten tot 2den luit. zyn be noemd, zullen zy op last van den minister van oorlog nog dit jaar den cursus (1896 97) by de applicatieschool te Breda volgen. Hr. Ms. fregat „Van Speyk," onder bevel van den kapitein ter zee F. K. Engelbrecht, is in den namiddag van 14 dezer van Gibraltar vertrokken, ter voortzotting van de reis naar Nederland. De minister van binnenlandsche zaken brengt in herinnering, dat zy, die zich wen- schen te onderwerpen aan de in den aan staanden zomer te houden examens ter ver- kryging van akteo van bekwaamheid tot het geven van lager onderwys in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche taal en middel baar onderwys in de Hoogduitsche en Engel sche taal, die tot het geven van lager en middelbaar onderwys in de gymnastiek en lager onderwys in de landbouwkunde en middelbaar onderwys in de land- en tuinbouwkunde en de houtteelt en tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen en middelbaar onderwys in hand- en rechtlijnig teekenen en perspectief en in het boetseeren, zich vóór 21 Juni e. k. by het departement van binnenlandsche zaken moeten aanmelden by schryven op ongezegeld papier, met nauwkeurige en duidelyke opgave van naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats, adres en van de begeerde akte, en, voor zooveel noodig, met overlegging van de reeds verkregen akte van bekwaamheid, waaruit de wettelyke bevoegdheid om het examen af te leggen of het recht op de by de wet verleende vrystelling van eenig deel van het examen moet blyken. Zy, wier aanvragen op 21 Juni a. s. het departement van binnenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toegelaten. (Sts. Crt.) Biykens bet 17de jaarverslag der Ver- eeniging voor hooger onderwys op gerefor meerden grondslag kwam in het college van directeuren in het afgeloopen jaar geen ver andering. Het aantal kerken en corporatiën, dat de Vereeniging steunt, bedraagt 579; het aantal leden 460;het aantal begunstigers 8106. Het nadeelig saldo bedraagt ƒ1300 minder dan het vorige jaar. Met dankbaarheid wordt aan de gift van ƒ36,000 herinnerd, die de Ver eeniging in het afgeloopen jaar ontving. De staat van ontvangst en uitgaaf der Vrye Universiteit v?y6t een totaal cyfer van 50,703.64 aan, met een nadeelig saldo van byna 4000. Het college van curatoren bleef onveranderd, in de vacature-Keuchenius word nog niet voorzien. Aan het einde des jaars waren er 97 studenten, waarvan 65 in de godgeleerdheid; 12 in de rechtsgeleerdheid; 12 in de letteren; 5 in de goJgeleerdheid en rechtsgeleerdheid, en 3 in godgeleerdheid en letteren. De „N. Rott. Ct." verneemt, dat de universiteit te Princeton, op eene na de oudste in N.-Amerika, honoris causa het doctoraat in de rechten heeft verleend aan prof. A. A. "W. Hubrecht, hoogleeraar te Utrecht. Hy ontving tevens hare uitnoodiging om in den loop dezes jaars in baar midden e?n drietal voordrachten te houden, naar aanleiding zyner embryolo gische bydragen, sedert zyn bezoek aan Ned. Indië in verschillende buitenlandsche tyd- scbriften opgenomen. By gelegenheid van zyn 40-jarig ambts- feest mocht de heer Th. J. Zandvliet-, direc teur van de gemeente bank-van-leening te 's Gravenhage, in de vorige week vele blyken van belangstelling ontvangen. Namens de sub commissie der Bank werd hy gecompli menteerd door den wethouder jhr. Repelaer van Molenaarsgraaf. Het personeel der instel ling schonk hem een pendule met candelabers. Gistermorgen is in het stedeiyk archief te Amsterdam door de commissie, welke zich daartoe had gevormd, het gedenkteeken voor wylen den gemeente-archivaris mr. N. De Roever op plechtige wyze aan het gemeente bestuur overgedragen. De eere-voorzitter der commissie, mr. G. Van Tienhoven, hield daarby een toespraak, welke door den waarnemenden burgemeester, mr. J. N. Van Hall, werd beantwoord. De archivaris, mr. Veder, bedankte namens de familie als zwager van mr. Da Roever, en tevens uit naam van de ambtenaren van het archief. De Raad der gemeente Harderwyk heeft zich tot de Staten van Gelderland gewend om een subsidie uit de fondsen voor de ver betering van de haven tot der kosten van uitvoering, welke geraamd zyn op 75,000. Naar men aan de „N. R. Ct." meldt, bestaat by dr. A. E. Van Royen, leeraar in de scheikunde, delfstofkunde, aardkunde en chemische technologie aan de H. B.-Scholen met 5- en 3-j. cursus te Haarlem, het voor nemen om wogens gezondheidsredenen ontslag uit die betrekking te verzoeken. De heer Van Royen was sinds 1 Mei 1686 aan de school met 5-j. cursus verbonden. Te Winschoten is 15 Juni het nieuwe stadhuis in gebruik genomen. Het schoone gebouw staat in de hoofdstraat der stad en is opgetrokken in Oud-Hollandschen styl. Aan de linker-voorzyde is de traggevel georneerd met de wapenschilden van de provincie Groningen, 't Olaambt, Westerwolde, Reider- land en de gemeente Winschoten. De gewone audiëntiën van de ministers van financiën en van oorlog op 18 en die van den minister van marine op 19 dezer zullen niet worden gehouden. Het stoomschip „Koningin-Regentes" arriveerde hedennacht van Batavia te IJmuiden; de „Soenda," van Amsterdam naar Batavia, passeerde 15 Juni Kaap Roca; do „Voor waarts," van Amsterdam naar Batavia, arri veerde 14 Juni te Padang. By koninkiyk besluit is bepaald: lo. dat de commissie tot h3t afnemen van het eindexamen aan de adspirant-adminislra- teurs dit jaar zal bestaan uit: den hoofdin specteur van administratie W. H. F. Vogel, als voorzitter; de officieren van administratie .der lste klasse S. J. A. Deyll, N. J. J. Van Reyn van Alkemade, P. Van Teutem en K. A. De Josselin do Jong, als leden, on den officier van adminis tratie der lste klasse D. G. Krol van der Hoek, als adviseerend lid; 2o. dat als plaatsvervangend lid in gemelde commissie kan worden aangewezen de officier van administratie der lste klasse H. W. Biuer. Verleend een pensioen van 201 aan J. C. Garritson, weduwe van den commies lste kl. by 'sRyks belastingen P. H. Jansen. TWEEDE K191ËR. Kieswet. Door de Regeering zyn alsnog eenige wyzi gingen gebracht in het ontwerp-kieswet. De voornaamste komen hierop neer, dat eene nieuwe bepaling wordt ingevoegd, waarby door de in het lokaal aanwezige kiezers be zwaren kunnen worden ingebracht. Voorts, dat het boofdstembureel hetzy ambts halve, hetzy naar aanleiding van een met op gave van redenen gedaan verzoek van één of meer kiezers eene nieuwe opening der stem biljetten, zoowel uit alle, als uit één of meer stemdistiicten kan bevelen. Om aan het bezwaar van den heer M. Mackay te gemoet te komen, wordt aan art. 156 een nieuw lid toegevoegd, luidende: „Voor zoover de bepaling van den tyd voor die verrichtingen (dat zyn de in de wet be paal Je) aan het openbaar gezag is opgedragen, worden daarvoor goene Zondagen of algemeen christelyke feestdagen aangewezen." Door de heeren Gerritsen en Be Boer zyn een tweotal amendementen voorgesteld op art. 160 on 161, strekkende om aan de bezwaren te gemoet te komen van hen, die na aanneming van art. 160, het daarop vol gend art. 161 in stryd zouden achten met de Grondwet en door verwerping van dit laatste artikel het uitzicht op een zeer matige uitbrei ding van het kiesrecht voor de verkiezing van 1897 zouden verydelen. Wordt, zeggen do voorstellers, de door hen voorgestelde wyziging van art. 160 aange nomen, dan zal wegens den aanslag naar één of meer der grondslagen van de vigeerende personeele belasting geen 'kiesrecht worden toegekend en kan tegen de handhaving van art. 161 geen bedenking ryzen. Van den anderen kant dient dan echter ook eene bepaling in de plaats te treden, waar door degenen, die volgens het wetsontwerp ambtshalve op de kiezerslijst zouden geplaatst worden, daarop zonder veel omslag kunnen komen. Met de ingediende amendementen, meenon de voorstellers, zal dit doel worden bereikt, terwyl daaraan bovendien hot voordeel is verbonden, dat zonder beteekenende uitbrei ding der administratieve werkzaamheden of verhooging van kosten, aan de personen, die krachtens art. 1 b de kenteekenen voor kies bevoegdheid bezitten, de aangifte, om op de kiezarslyst te komen, voor den eersten keer zeer wordt vergemakkelijkt. Met het nieuw artikel 160bis, dat wordt voorgesteld, wordt beoogd het toezenden aan don burgemeester van een opgaaf der aan slagen in de directe belastingen, vóór het for mulier, in art. 160 genoemd, wordt verzonden. De voorgestelde wyziging van art. 161 heeft ten doel de tydelyke uitzonderingsbepalingen ook aan loon- en examenkiezers te doen ten goede komen. De kansen der Kieswet. Het amendement van den heer Harte had een vreemden loop in de Tweede Kamer, zegt het „Centrum." Het werd verdedigd; het werd bestredenhet werd afgewezenhet werd ingetrokken; het werd overgenomen; het werd verworpen met 66 tegen 25 stemmen. De „Tyd" teekent het moment der intrek; king. De heer Harte had yverig zyn aan- teokeningen gemaakt, telkens in de nabyheid des sprekers zich posteerende. Hy poogde dan ook al wat tegen de amendementen was aangevoerd punt voor punt te weerleggen. De heer Harte stond aan het voorste bankje en er had zich in de vlakte vóór de steno grafen een dikke haag van leden om hem ge schaard. Toen hy vervolgde: „Om den wet- teiyken opkomst-plicht te verkrygen, zou noodig zyn samenwerking tusschen de Regeoring en de Kamer. Deze nu zal niet tot stand komen," toen voelde men wat komen zou. Velen lachten elkander toe; de heer Lieftinck, vlak vooraan, maakte met zyn armen de bowoging van een draai, en de heer Gerritsen die van terugtrekken. Toen de heer Harte met spreken

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1