N°. 11135. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Maandag IS Juni. A°. 1396 LEIDSCH FEUS DEZER COTJRANT: Voor Leidon per 3 maanden. t Franco per post ~i -j i T Afzonderlijke Nommers -i j f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meor f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor liet incassoeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit nommer bestaat uit DELE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving^iL Bij openbare kenuiegevingon brengen Barg. en ■Wethe. van lFoubrugge ter kennie van de belang hebbenden: a. dat de loting voor do Bchntterij gehonden zal worden ten R&adhnizo dier gemoonto, op Diosdag 23 Jnni a. e., 's voormiddags te 10 uren; b. dat in don loop der volgendo week zal worden gecollecteerd Intgs de hnizoa der ingezetenen, ten bthoeve van het Fonds tor aanmoediging en onder steuning van den Qewapenden Dienst in do Neder landen. Leiden, 13 Juni. De Fransche mail, met berichten uit Indië, 'wordt hedenavond alhier verwacht. Aan de Clir. School (Smidsteeg) te Ryns- burg is tegen 1 Augustus a. s. benoemd tot onderwijzer do heer Weeink, te's-Gravenhage. By herstemming werd tot lid van den gemeenteraad te Bennebroek gekozen de heer D. L. Rynveld. Gisteren bracht de Commissaris der Koningin in deze provincie zijn gewoon be zoek aan de gemeente Katwijk. Nadat de administratie door Zijne Exc. was nagezien, weri hij door het College van Burgemeester en Wethouders gecomplimenteerd en maakten verschillende corporaties en personen gebruik van de audiëntie. Zjjne Excellentie bracht daarna een bezoek aan 6enige openbare go- bouwen en eindigde zyn bezoek met een rijtoer door Katwijk aan Zee. Ook de gemeente Rijnsburg werd gisteren door den Commissaris der Koningin bezocht. Evenzoo de gemeento Valkenburg. Na eenigen tijd ten raadhuize te hebben ver toefd, bezocht Z. Exc. de gemeenteschool, en inspecteerde de brandbluschmiddelen. Door het uitsteken der nationale driekleur betoonden de gemeentenaren hunne ingenomenheid met de komst van den vertegenwoordiger van H. M. in ait gewest. De verkiezing voor een lid van den ge meenteraad van Lisse, ter vervanging van mr. R. baron Snouckaert van Schauburg, zal plaats hebben op Dinsdag den 30sten Juni 1896 en herstemming, zoo die noodig is, op Dinsdag den 14den Juli d. a. v. De loting voor de Rustende Schutterij zal te Lisse gehouden worden op Vrijdag 19 Juni a. s., des voormiddags te li uren. Men schrijft ons uit Oudo-Wetering De Chr. Zangvereeniging „Halleluja" alhier hoopt luisterend te gaan deelnemen aan het vierde zangersfeest, dat 18 Juni a. s. te Mid- dachten, by Arnhem, zal gehouden worden vanwege den „Bond van Chr. Zangverenigin gen in Nederland" en waarbij zich 1300 zangeressen en zangers zullen doen hooren. (Voor hen, die dit reisje wenschen mede te maken, zal tegen betaling gelegenheid bestaan). Per stoomboot gaat de reis naar Alfen aan den Rijn en verder per spoor naar Middachten. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad der gemeente Eodcgrave is besloten, met 7 tegen 3 stemmen, om de aan de ge meente toebehoorende gasfabriek te verkoopon aan den heer De Liefde, te Hoorn, voor twin tig duizend gulden, en hem gedurende 30 jaar concessie te verleenen tot levering van gas voor verlichting en verwarming Met de ziens wijze van den voorzitter dat de gemeente met succes de zaak zou kunnen drijven, ook al werd besloten tot vernieuwingen verbouwing tot een bedrag van f 37,000, kondon slechts drie raadsleden zich vereenigen. Er is, naar de „Haagsche Ct." verneemt, een wetsontwerp in bewerking, misschien zelfs al gereed waarbij de pensioenen van veroordeelden tot gevangenisstraf van meer dan drie maanden worden geschorst voor den duur dier straf. Bij Kon. besluit zou, aldus zal daarbij wor den voorgesteld, afwijking van deze bepalingen kunnen worden toegestaan ten behoeve van vrouw en kinderen van den veroordeelde. Men meldt uit België, dat tusschen de Nederlandsche en Belgische regeeringen een overeenkomst gesloten is betreffende eene belangrijke uitbreiding van het Hollandsch- Belgische locaal spoorwegnet. Binnenkort zal een nieuwe stoomtramlijn worden aangelegd tusschen Hoogstraeten en Rjjsberghe, via Meerle. In eene vergadering van de Coöperatieve BrooJbakkery en Yerdruiksvereeniging „De Volharding" te 's-Gravenhago is besloten het aantal bestuursleden met twee uit te breiden en alzoo te brengen van 7 op 9 en aan het personeel van de Kruidenic-rsafd. en van hot Ziekonfonds in het vervolg uit de winst uit te keeren e n zeker aantal percenten, vast te stellen wanneer het behaalde winstcijfer bekend is. Bij de mededeelingen werd het bestuur geïnterpelleerd door commissarissen, over het feit dat tot het aangestelde personeel der afdeeling kruidenierswaren een gewezen agent van politie behoorde. Het incident eindigde met een motie van vertrouwen in het bestuur. De afdeeling kruidenierswaren gaat goed vooruit, want hoewel eerst 5 a 6 weken ge leden opgericht, bedraagt haar omzet f 2000 per week. Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de „Vereoniging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen" te 's-Gravenhage het initiatief genomen tot de vorming van eene Algemeens Commissie voor de viering van de kroning van H. M. de Koningin in 1898 daar ter stede. Het bestuur, dat reeds eenige maanden geloden deze zaak voorbereidde, vertrouwt dat de Feestcommissie zich nog in de tweede helft van deze maand zal kunnen constitueeren. De oproepingen daartoe tot tal van ingezetenen uit alle standen en kringen der residentie, zullen met den aanvang der volgeDde week uitgaan. Volgens het thans verschenen adresboek ▼oor den Ned. Boekhandel worden er nu hier te lande 871 en in het buitenland 50 Neder landsche dag- en weekbladeu uitgegeven, tegen 850 en 47 in 1895 en 771 en 45 in 1894. Van deze verschijnen er te Amsterdam 148, ia Den Haag 55, te Rotterdam 53, Utrecht 26, Haarlem 21, Groningen 20, Leiden 17, Leeuwarden 16, Nijmegen 14, enz. ZooaJs indertijd gemeld is, beeft ds. Hoevers, te Stolwijk, beslofcen, niet te doopen vóór zijn zaak door de Synode behandeld is. A. s. Zondagmorgen zal prof. Oort, uit Leiden, voor de gemeente optreden, en dan tevens den doop toedienen. Tegelijk met de onderscheiding, hem vanwege de universiteit te Nieuw Yersey (N. Amerika) ten deel gevallen, is aan dr. A. Kuyper voorgesteld dezen zomer deze uni versiteit te bezoeken. Naar wij vernemen, is dr. Kuyper voornemens aan dat verzoek ge volg te geven. UD.) Te Haarlem is op 65 jarigen leeftyd over leden de zeereerw. heer N. A. A. Aussems, pastoor der kerk van den H. Antonius te Haarlem. De overledene ontving zijne opleiding in een der Seminariën van de orde der Minder broeders, werd 17 December 1853 te Roer mond tot priester gowjjd en tot pastoor te Haarlem benoemd in 1877. De begrafenis zal plaats hebben a. s. Maan dag op het kerkhof St.-Barbara, onder Schoten. In eene algemeene vergadering van het Amsterdamsch Studentencorps, Donderdag avond gehouden, werd besloten de sociëteit to verplaatsen van den Heiligenweg naar de "Warmoesstraat 180, thans café „Hofbrau." Het schijnt, dat de exploitatie van de sociëteit aan den Heiligenweg voor het corps te booge kosten medebracht. Mot 1 September zal het nieuwe gebouw in gobruik worden genomen, waar, is men goed ingelicht, de tegenwoordige eigenaar, de heer Dietz, als gérant zal optreden. Van den 20sten Juli tot en met den 22sten Augustus e. k. is de tijdelijke waar neming van het bctaalmoestorskantoor to 's-Gravenhage opgedragen aan den heer O. G. Lotsy Jr., surnumerair by den dienst van 's Ryks schatkist, en van den 15den Juni tot en met den 15den Augustus e. k. de tijdelijke waarneming van het betaal meesterskantoor te Rotterdam aan den heer S. W. Van der Noordaa, surnumerair by den dienst aan 's Ryks schatkist. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den Gemeenteraad overgelegd eene missive van curatoren der gemeentelijke universiteit, waarby ter vervulling der betrekking van hooglperaar in de staathuishoudkunde en de statistiek, opengevallen door het eervol ont slag, verleend aan mr. P. W. A. Cort van der Linden, wordt aanbevolen: dr. C. A. Vorryn Stuart, secretaris der Centrale Com missie voor de Statistiek te '6-Gravenhage. Zy stellen voor tot de benoeming over te gaan, behoudens koninklijke bekrachtiging, en aan den te benoemen hoogleeraar toe te kennen de j larwedde en het aandeel in de lesgelden, bepaald by art. 19 der verordening tot rege ling der Universiteit. Door de geneeskundige Staatscommissie te Amsterdam zyn bevorderd tot arts de heeren H. Blanken, geb. te Hoogeveen; Joh. Poeters, geb. to Amsterdam; A. P.B.Jansen geb. te '8-Hertogenbo8oh; J. W. Ten Bokkel Huinink, geb. te Neede, en toegelaten voor het lste gedeelte H. J. M. Si.hoo en J. M. G. v. d. Brink. By koi.inkiyk besluit is aan L. W. Van Boven, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvaDger der registratie voor de burgeriyke akten te 's-Gravenhage, met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Aan den opziener lste klasse der vissche- ryen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen L. Taat, op zyn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. De met verlof in Europa aanwezige apo theker der 2de klasse van het leger in Neder landsch-Indië W. J. K. Van Dissel, op zyn verzoek, met ingang op 1 Augustus 1896, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Het aan den gewezen eersten luitenant-kwar tiermeester by het leger in Nederlandsch-Indië A. P. Kuypers, thans tydelyko 2de commies by de weeskamer te Batavia, by besluit van den gouverneur generaal van Nederlandsch- Iudië, dd. 23 October 1881 gegeven ontslag uit don millitairen dienst, alsnog veranderd in eervol ontslag. Aan den heer J. Mullemeister, lid van den Raad van Nederlandsch-Indië, op zyn verzoek, met iDgang op 7 Juli a. s., eervol ontslag verleend uit '3 lands cienst, onder dankbe tuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hem aan den lande bewezen. De minister van ooi log brengt, in aan sluiting by het gestelde onder 7 van de kennis geving van 30 J anuari 1896, betreffende do Koninklyka Militaire Academie, o. a. opge nomen in de Staatscourant van 14 April, ter kennis van belanghebbenden: dat het geneeskundig onderzoek der adspi ranteü, niet afkomstig van de Cadettenschool, zal plaats hebben op 20 Juli a. s op welken dag voor deze adspiranten tevens het schrif- telyk examen een aanvang neemt. Hy vestigt er voorts de aandacht van belang hebbenden op, dat, vormits zich in Neder- landsch Indië geene adspiranten tot het afleg gen van het examen hebben aangemeld, het aantal plaatsen, opengesteld ten behoeve van de adspiranten, bedoeld sub II van art. 25 der wet van 21 Juli 1890 (adspiranten, niet afkomstig van de Cadettenschool), die aan bet examen hier te lande deolnemen, met zes wordt vermeerderd en derhalve nader wordt bepaald als volgt: a. by het leger hier te lande: 19 voor de infanterie, 3 id. cavalerie, 8 id. artillerie, 2 id. genie. b. by het leger in Nederlandsch-Indië: 10 voor de infanterie, 2 id. cavalerie, 5 artillerie, en 1 voor de genie. Sts.-Ct Het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 13 Juni Lizard; de „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 13 Juni van Padang; de „Prins Hendrik" vertrok 13 Juni van Amst. naar Batavia; de „Werken dam" arriveerde 12 Juni van Rotterdam te Nieuw-York; de „Zaandam" vertrok 12 Juni van Nieuw-York naar Amsterdam. By koninkiyk besluit van 11 dezer is, als biyk van goedkeuring en tevredenheid, de zilveren medaille en een loffelyk getuigschrift, ingesteld by koninkiyk besluit van 22 Sep tember 1855, toegekend aan C. G. Bakker, lste schipper der reddingboot op Vlieland, wegens de met levensgevaar, in vereeniging met anderen, verrichte redding van zeven op varenden van het op 27 Maart 1896 op de Eierlandsche gronden, naby de hors van Vlie land, gestrande Engelsche viermastschip „Stan ley." - By koninkiyk besluit van 8 dezer, opge nomen in de Staatscourant van 13 dezer, wordt - uit overweging, dat eerlang eene ver meerdering der in 's Ryks kas aanwezige gelden noodig zal zyn, ten einde aan de In dische kas voorschotten te kunnen biyven doen de minister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkistbiljetten en schat kistpromessen, tot een gezameniyk bedrag van 20 raillioon guldeD. De rente der uit te geven schatkistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niet nader is beschikt, bepaald op drie ten honderd in het jaar. De kerkelijke hoofd, omslag te Leiden. Heden werd voor hot kantongerecht alhier voortgezet de behandeling van de procedure der Gemeente Commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenootschap te Leiden tegen den heer C. J. Van Ketwich, betreffende de betaling van den hoofdelyken omslag. Mr. O. W. Sipkes voerde het woord voor de Gemeente-Commissie en begon met op te merken, dat de stryd zich uitsluitend bepaalt tot de vraag of de Gemeente-Commissie onder goedkeuring van notabelen bevoegd is een besluit te nemen tot heffing van een hoofdelijkeD omslag zonder dat de leden der gemeente daarin vooraf zyn gekend. Alvorens die vraag te behandelen kwam spreker met nadruk op tegen de voorstelling van den gedaagde als zoude do Gemeento- Commissie ooit hebben erkend, dat goedkeuring van de leden der gemeente noodzakelijk was. By de oproeping van de leden der gemeente tot de stemming over de voorgestelde regle- ments-wyziging heeft de Gemeente-Commissie uitdrukkelijk vooropgesteld, dat zy volkomen bevoegd was tot het heffen van een hoofdo- ïyken omslag ook zonder de goedkeuring der leden. Ter vermyding van quaestién heeft zy getracht die goedkeuring te verkrygen, en nu c.ie poging is mislukt, maakt zy gebruik van haar rechty om volgens het bestaand Reglement onder goedkeuring vaD notabelen een hoofdelyken omslag te heffen. Daarna behandelde spreker de quaestio zelve, in hoofdzaak hierop neerkomende dat volgens den gedaagde art. 22 van het Regio- ment aan de Gemeente-Commissie slechts het recht tot een voordracht zou geven, zoodat z(j het recht tot het nomen van een besluit zou missen. Volgens de eischeres kan deze ioterpretatie Femlleton. DE DOODENKRANS. Te Parys bad voor een paar jaren een gebeurtenis plaats, die do opmerkzaamheid van velen, ook uit de rechtsgeleerde wereld, tot zich trok. Ergens in het Quartier du Tenoplo, waar de huizen van vyf en ze3 verdiepingen do eerste oorsprong der „Articles de Paris" der „Quinquaillerie" omgeven, waar poppon en knoopen, tabakspypen en ornamenten ver- vaafiigd worden, leefde een jonge vrouw met haar- man. zy waren zeer arai, maar gelukkig. Hij tdraaide knoopen voor een zeer recht schapen burger, die werkelyk niet meer voor het dozyn betalen kon dan hy deed; want ook hy werd door de concurrentie der pryzen sterk gedrukt. De jonge vrouw maakte bloemen, kunstbloemen natuuriyk, uit papier, 'doch haast zoo schoon als de natuur ze gaf. Ook voor de welriekende geur van haar eenige geliefde kinderen zorgde zy, door de teedere afbeeldsels met de daarvoor bestemde essences te besprenkelen. Zy leverden eiken Zaterdagavond af, en man en vrouw verdienden aldus hun twintig franken in de week. Zy waren in staat daarvan te leven, hun huur, hun onderhoud aan eten, kleeding, wasch te betalen. Ja, de man rookte zelfs tabakDoch niet in de eenige woonkamer, waarin geslapen, gegeten en gearbeid werdl Want de bloemen van Martha zouden de narcotische lucht aangenomen en met weder verloren hebben. Jules had zijn vrouw lief boven alles en vooral haar witte, bleeke handen, waarmede zy Gods natuur in haar handwerk nabootste en in den winter rozen, ln 't voorjaar asters, in Augustus viooltjes en in October anemonen voortbracht. Des Zondags gingen beiden als tweo Paryzer verliefden naar Asnières, Argenteuil, aten visschen onder kamperfoelie lovertonnelle, noemt het de Franschman en dan rookte Jules en kuste zyn Martha naar hartelust. Aan haar roode lippen bleef niets achter van den reuk van het aangebrande kruid, dat Jean Nicot het eerst naar Frankryk zal hebben overgebracht, en menig koperstuk in bevallige kringetjes door de zachte lucht aan do oevers der Seine verdwynen liet. Dat waren schoone tyden 1 Ook goede voor het Fransche monopolie. Doch er kwamen andere. Martha hoestte en bleef wekenlang bed legerig. Jules overwerkte zich, om de weke- lyksche twintig franken alléén te verdienen. En dan moost nog de dokter betaald worden, eerst voor de visites by Martha, dan by Jules. Het was een voórtreffelyk mensch, die dokter, een kundig man, doch hy had zelf geen vermogen en moest toch ook loven. Het redden van anderen gaf hem daarop recht en aanspraak. Doch Jules stierf onder zyn handen. Martha lag op haar krankbed en begreep eerst volstrekt niet wat er rondom haar geschied was. Zy sloeg het oog naar boven. Haar blik gold den Hemel. Hy was vol bittero smart, vertwyfeling, en meest vol verteederende tranen. Doch hoe veel zulke blikken ziet de Hemel terzelfder tyd, zag hy gisteren, zal hy morgen zien I Doch niet altyd helpt de Hemel, zooals de mensch het wil en wenscht. Hy heeft hoogere hulp en Z9gen, ook waar do tydeiyke achterwege biyft. Er was geen sou in huis. Nochtans werd de armo Jules op Montmartre begraven. Martha ging den verren weg achter de baar alleen; zy was de eenige. Zy zag het ïyk van haar man afladen, evenals een stuk pak goed; zy zag het nederdalen en zonk machteloos inéén. Men bielp haar een weinig; zy kwam weer tot zichzelve. Toen bekom merde zich niemand meer om haar. Zy zat stompzinnig op het koude, sombere graf, dat inmiddels slechts met een houten kruis met den naam Jules Vernier, gestorven 16 September 1894, was aangeduid. Om haar heen gonsden de byen, en in alle boscbjes musiceerden de vogelen. De grafgedenk- teekenen, naby en van verre, verhieven zich marmerkoud naar omhoog; kleine tuintjes vol rozen en anjelieren omringden ze; kransen, echte, verwelkte en onverwelkeiyke, zooals Martha ze kon vervaardigen, hingen om de gebarate zuilen, die een symbool van de midden in hot leven en streven geknakte menscheDkinderen moesten voorstellen. Be kranste urnen stonden daar en aan de wanden verhieven zich mausoleums, door Paryzer weduwen voor haar betreurde echtgenooten opgericht. Toen gevoelde Martha eerst recht haar nietigheid en armoede. Eens, zy herinnerde het zich, had zfj met Jules op een zonnige wandeling over den dood gesproken. Schert send, want niemand dacht er ernstig aan; na twintig of vyf en twintig jaren l Jules sprak toen de hoop uit, dat men elkander niet mocht vergeten, maar in liefderyk aan denken bewaren. „Gy zult rny bloemen brengen, frissche en van de uwe!" zoo sprak hy. En zy„Ach, Jules, ik sterf immers vóór u Toen hadden zy tik aar omhelsd en over iets meer opwekkends gesproken. Nu lag hy daar 'onder de aarde en geen bloempje geurde hem de groete toe van haar. Alleen haar tranen druppelden op zyn graf. Of hy ze nog zou gevoelen? Verward zag zy om zich heen. Het was tyd om te gaan. De arbeid riep, en wanneer zy leven wilde, moest zy arbeiden. Zy bezat geen penning; zy maakte zich gereed om den langen weg te voet terug te wandelen. Zy slaakte nog maals een luiden zucht hy daar zy alleen in bot vreeseiyk Parys dat was eerst een wezenlyke scheidingl O, wanneer zy hier had kunnen storven. Onbewust, werktuigiyk ging zy langs het kiezelpad. Daar kwam zy 'een versch graf voorby, dat geheel met bloemenkransen overdekt was. Kransen met en zonder linten, bouquetten van Chrysanthemums en lelies, palmbladeren, met duizend viooltjes bedekt, verspreidden een zinbedwelmenden geur. Zy stond stil. Haar hand bewoog zich. „Deze is oven goed dood als Jules, de een heeft er evenmin genot van als de ander; hy hoeft er honderd; Jules is geheel van liefde verstoken, zoo schynt het." Doch het schynt slechts zoo. Haar liefde is geheel by hem. Haar liefde bedekte voor haar een oogenblik het goddelyk gebod: „Gy zult niet stelenl" „Stelen?" Wa3 dat gestolen, wanneer zy een krans nam en hem twee schreden verder weder nedorlegde op het graf van haar Jules? Zouden de ryken, die deze plaats zoo overmatig hadden versierd, zulk een krans niet zei ven op haar bede hebben afgestaan? Verrykte zy den Eenzame? Voor dezen echter was do versieriDg een bewy3 barer liefde. Zag hy naar omlaag of omhoog, hy wist, dat hy niet was vergeten, dat zy woord had gehouden. Nog lang was zy in tweestryd. "Want bet viel haar niet gemakkeiyk, onrecht te doen. Eindolyk moest dit toch der twyfelende het b6ste toeschynen; zy hief een krans op en droeg hem langzaam, oponiyk, zacht naar het houten kruis van Jules en liet hem daarop giyden. Zij waande een zucht van verlichting te vernemen, evenals do ademtocht van zyn lippeD, toen hy stierf. Doch het oog der wet had gewaakt! Zy werd aangehouden. Zy moest onder een vloed van tranen naam en woonplaats opgeven; een wonder, dat men haar niet dadelyknaar de gevangenis bracht. Na eenige weken werd zy gedagvaard. Het Openbaar Ministerie sprak vreoselyk geleerd. Diefstal is diefstal. Waar zou het heen in deze verwarde, godsdieuatlooze tyden, wanneer DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1