KOLONIËN. BATAVIA, 8-12 Mei. Vervolg). Uit Singapore seinde men aan het „Bat. Nbld.", dat de houder van de branche te Penang van de firma Behn Meyer Co., te Singapore is gevangengenomen wegens diefstal van tin voor een waarde van 83,000 dollars. Twee Chineezen en 6en Inlander hebben bekend den moord op mevrouw Waagen te hebben gepleegd. De „Jav. Ct." bevat uit verschillende residenties op Java berichten over schade, door hevige regens en wind veroorzaakt. Luitenant-adjudant Van der Maesen de Sombref, die by de affaire Tjot-Rang door een zonnesteek getroffen werd, is herstellende; doch hem is door de geneesheeren aangeraden spoedig een buitenlandsch verlof aan te vragen. Luit. adjudant Olland is tijdelijk belast met de waarneming der betrekking van luitenant adjudant by het 3de bataljoD, en zyn collega Sandberg by het 12de bataljon. Omtrent den valschen munter Mas Soera- dipoera te Togal verneemt het „Adv.-blad" nader nog het volgende: Hij is verwant aan verscheidene aanzien lijke pryaies uit die residentie, heeft nooit willen deugen en gaf door zijn slecht gedrag aanleiding, dat geen zijner familieleden zich meer met hem wilde inlaten. De politie be zorgde hfi telkens allerlei soosah en men verdacht hem reeds lang van valsche muntery. Men kon hem echter maar niet op heeterdaad betrappen, totdat hij eindelijk aannam voor een paar inlanders (spionnen dor politie) munt te slaan. Maandag 29 April zou hy het werkje uitvoeren en om óén uur er mee beginnen. De hoofddjaksa, adjunct djaksa, wedono kotta, eenige assistent-wedono's en verscheidene bekels vereenigden zich in die buurten. Toen men kon vermoeden, dat by aan het werk zoude zijn, ging het er op los. Een der assis tent-wedono's gluurde door het raam en zag hem bezig, terwijl de hoofddjaksa de deur forceerde en binnendrong. Verbluft keek hy op, met de pas gegoten muntstukken in zijn hand, de vorm lag er naast, maar dien heeft hy later, toen by ondervraagd werd, met een steen aan gruis geslagen. De vorm was van cement, waarin de modellen geperst werden en naderhand de gesmolten massa, half zilver, half koper, gegoten werd. Een heele kist met voorwerpen, die door hem ook nog gebruikt waren, werd medegenomen. Soera di Poera werd Woensdag jl-, onder geleide van den buitengewoon deurwaarder Lunenburg naar Semarang gebracht, waar de Raad van Justitie over hem vonnis zal vellen. Hy ontkende alles. Alweer een vreeselyk ongeluk. In het Proveniers of Oude Mannenhuis in de Heeren straat te Semarang had Maandagmiddag vol gens de „Sem. Ct." een vreeselyk ongeluk plaats. Do veertienjarige Blanken, die met zyn vader in dat gesticht woont, had een met een kogel geladen voorlaadgeweer in handen. Op de een of andere ongelukkige wyze ging het schot af, en de kogel drong diep in het linkerschouderblad van juffrouw Rika Ver- kamer, oen achttienjarig meisje, stiefkind van den heer Van der Sluis en aangenomen door den heer Hendriks, mede bewoner van dat gesticht. Doctor Hymans van Anrooy werd per tele phoon uit het Stadsverband ontboden, en deze dirigeerde het zwaar gekwetste meisje onmid- deliyk per brancard naar het Militair Hospitaal, alwaar men trachten zal den kogel uit het lichaam te snyden. Onwillekeurig vraagt men hoe een jongen van veertien jaren, nogal liefst in een oude mannenhuis, aan een geladen geweer komt? Van bevoegde zyde vernam de „Sem. Ct." het een en ander omtrent die inrichting, dat waariyk niet strekt om een hoogen dunk te krygen van de orde in dat gesticht. Tegen het eind dezer maand wordt de koning van Siam te Batavia verwacht. Hy komt met drio oorlogsschrpen, doch zal na Waarschyniyk waren de arme kerels door een 6torm van de kust gedreven en hadden den koers verloren en den wog terug toen niet gevonden. Hun voorraad water geraakte op en toon stierven zy. Doch naar de grootte van het schip te oordeelen, moet zy een grooter bemanning gehad hebben dan de zeven, die wy aan boord vonden minstens vyftien man. Wat er met de acht, die ont braken, gebourd kan zyn, was onmogeiyk na te gaan. Waarschyniyk hadden zy zout water gedronken, waren krankzinnig geworden en toen overboord gesprongen. Er zwommen dan ook tal van haaien om de brik, toon wy haar vonden. Ik zeide, dat er geen scheepsjournaal aan getroffen werd; doch dat is waarschyniyk slechts botrokkelyk waar Op dek, naast den kapitein, lag een klein hoopje kiozelsteenen, uit den ballast byeengezocht en hier neer gelegd, en in een hoekje van de cassette, naast do scheepspapieren, lag een aantal van die steentjes zorgvuldig gerangschikt en er waren er zoo zeventien. Het is niet onwaarschyniyk, dat elke kiezel steen één dag zonder water representeerde. Hot doet iemand kippovel krygen, als hy zich voorstelt, hoe de kapitein daar al die dagen gezeten heeft en zyn volk, dol van dorst, één voor één in den muil der haaien daar omlaag moet hebben zien springen. Ik stel my hem steeds voor, als ziende de een of andere stoomboot in do verte voorbygaan en wuivende met dien rooden doek het eenige noodsignaal, dat hy in staat was te geven, en de boot dan, zonder op hem acht to goven, voorbystoomde en de ongelukkige dan terug zinkende op zyn cassette, om te sterven." zyn debarkoment verder het incognito be waren. Een commissie zal Z. M. aan boord verwelkomen. Naar bet „Bat. Nblad" verneemt, ishetge- heele hotel Van Horck te Garoet aan den koning verhuurd tot den prys van ƒ200 per dag, dus voor anderhalve maand ƒ9000; het eten is daaronder niet begrepen. Uit Soemenep verneemt de „Loc.", dat tot godsdienstonderwyzeres by de protes- tantsche gemeente te Bankalang is benoemd mevrouw Do la Para, geb. Yan Herwerden. Volgens do „Loc." zal de majoor der artillerie Van Vryberghe de Coningh in Augus tus a. s. den dienst verlaten. Uit Madjalengka schryft men aan het „Bat. Nbl/'s Voor het omgaand gerecht, onder praesi- dium van mr. H. W. Andrée Wiltens, stond dezer dagen terecht de wettige echtgenoote van den tegenwoordigen Patih alhier, Nji Kar- mie, beschuldigd van „vergiftiging". Aan beklaagde werd namelyk ten laste ge legd, dat zy zekere Boe Salamah, makelaarster, aan wie zy 90 schuldig was en van wie zy goederen ter waarde van 200 onder zich had om to verkoopen en die haar lastig viel om betaling harer schuld en om teruggave dier goederen, van het leven heeft beroofd door 5 grammen van het snelwerkend ver gif ivarangan of zwavel arsenicum te mengen in de door haar bereide spyzen, waarvan Boe Salamah genuttigd had en ten gevolge waar van deze is overleden. Na een vierdaagsche zitting heeft de recht bank daarop uitspraak gedaan en haar tot de straf des doods veroordeeld. Afgewezen is het verzoek van den heer J. G. L. Houthuyzen om vergunning tot het doen van mynbouwkundige onderzoekingen te Wirosarie (Semarang). Aan den heer W. B. J. Castens is vergun ning verleend tot het doen van mynbouw kundige onderzoekingen te Pati. Door den gouverneur-genoraal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Departement van Oorlog. Verleend: Een twee jarig verlof naar Europa wegens ziokto aan don lsten luit. der inf. H. Lamberts. Ingetrokken: De plaatsing bij liet 18de bat. wf. en geplaatst bij het lUde bat. inf. de kapt. der inf., van detacheering uit Nederland teruggekeerd, A. H. Overman. Overgeplaatst: Bij het 10de bat. inf. de kapt- bij hot 1ste recruten bat. E. Koot. Ingetrokken: De overplaatsing bij het 10de bat. inf. en overgeplaatst bij het 18de bat. inf. de kapt.-adjudant bij het garn.-bat. der W.-A. van Borneo, J. A. Oudemans. Overgeplaatst: Bij het 1ste recruten-bat. de kapt. bij het 10de bat. inf. J. A. Willems; bij het 10de bat. inf. do lsto luit. bij het Isto depüt-bat. II. Aars. de lsto luit. bij het lste depót- bat. A. Voornemna, on dc '2de luit. bij het lste depót-bat. W. li- O. Bloemhard; bij do eskadrons te Salatiga de lste luit. bij het r.-h. 4de csk. cavalerie te Kotta-Radja J. W. F. Hevfkens; bij het lido bat. inf. de majoor bij het 1 -h. lste bat. inf. te Semarang W. I\ Wefselaar; bij het lido bat. inf. do lsto luit. bij den trein op Lombok -jhr. J. A. G. jhr. Von Schmidt auf Altonstadt; bij den trein op Lombok de 2do luit. bij het 11de bat. inf. L. G. Van Aken. Coiartement van Mar'no. Verleend: Met ingang van 5 Juli 1896 wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den lsten machiuist bij de gouvernements-marine W. J. Kuchlin. Overgeplaatst: Van ITr. Ms. flottieltje vaartuig „Bali" naar Hr. Ms. wachtschip „Gedeli", do luit ter zee 2de kl. F. J. Goedkoop; van Ilr. Ms. wachtschip „Gedeli" naar Nr. Ms. flottioltjevaartuig „Bali" als oudsto oflicier, de luit. ter zee 2de kl. C. J. Van der Hegge Spies; van Hr. Ms. rnderschip lsto kl. „Merapi" naar Ilr Ms. pantserdekkorvet „Sumatra" als com mandant, de kapt. luit. ter zeo H. Velthuyscn; van Hr. Ms. pantserdekkorvet „Sumatra" naar I-fr. Ms. wachtschip „Gedeh" on vergund om naar Nederland terug to keeren, de kapt.-luit. tor zeo D. Stelp. Overgeplaatst- Van Hr. Ms. pantserschip .Prins Hendrik" naar Hr. Ms. fregat „Tromp", do adelborsten lste kl. A. W. Boelse en L. J. Quant. Bij het Marine-Etablis9oment te Soerabaia. Benoemd: Tot baasketelscheepmaker, J. Van den Berg; tot onderbaaskelelmaker, Th. G. Vermeulen, beiden thans 3de opziener voor het vak van scheepsbouw. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. flottielje- vaartuig „Uerain" op Hr. Ms. fregat „Tromp", de luit. ter zee 2de kl. G. J. Te Winkel. Hy zweeg eft ook ik uitte langen tyd geen woord en do stilte werd slechts verbroken door het goraas van onze schroef en het stampen van de machine, die ons met een zestienmylsvaart door de gladde blauwe golven droef. Eindelijk vroeg ik: „Wat hebben jelui met het schip uit gevoerd?" „Wij konden haar niet in een haven slepen en de wet verbiedt je, een schip onbeheerd te laten dry ven. Toen dus de stuurman terug kwam en zyn bevindingen meedeelde, gaf de kapitein last, de brik af to takelen en alles, wat waarde had, by ons aan boord te brengen. Wy namen alles, wat los was aan boord, zeilen, touwwerk, rondhouten en provision, en toen boorde de timmerman gaten in haar kiel. Wy legden al de lyken in de kajuit by elkaar, lazen de gebruikelyke gebeden dor stervenden voor en bedekten ze toen met de scheepsvlag. Toen wy wegstoomden, zagen wjj haar langzaam zinken. Wy gaven alles, wat wy van de brik go- haald hadden, aan den Portugeeschen consul te Singapore en eenigen tyd later ontving onz9 kapitein oen officiüele dankbetuiging van de Portugeesche regeering. Maar hoewel hy drio maanden in alle Indische bladen adverteerde, kwam er niemand opdagen, die aanspraak maakte op de geborgen goederen. Ten slotte werden zy verkocht en verviol het geld aan de kroon. Geen levend schepsel scheen iets van de „Santa Maria" of haar bemanning af te weten. BUITENLAND. Duitscllla,ncl» De „Nordd. Allg. Zoitung" maakt in dezer voego gewag van het incident op het feest maal der Duitschers te Moskou: „In verschillende bladen zyn berichten op genomen over een voorval, dat zich op het feest van de Duitsche weldadigheidsvereeniging te Moskou tydens het kroningsfeest heeft toegedragen. „Aan deze ten deele onnauwkeurige berich ten liggen, naar uit goede bron vernomen wordt, de volgende feiten ten grondslag: De president van de vereeniging heeft by de begroeting van Z. K. H. prins Heinrich, als vertegenwoordiger van Z. M. den Duitschen Keizer, en van de overige aanwezige Duit sche vorstolyke personen op deze laatsten de uitdrukking „gevolg" toegepast. Z. K. H. prins Ludwig van Beiaren vond zich daar door genoopt, in een toespraak die ongepaste uitdrukking te rectificeeren, door te wyzen op de positie der Duitsche vorsten ingevolge de constitutie, terwyi hy tegeiykertyd de aanwezige Duitschers opwekte, ten allen tyde schouder aan schouder te staan en trouw aan de ryksidee vast te houden. „Naar wy verder vernemen, heeft Z. K. H. prins Ludwig uit eigen beweging aan Z. M. den Keizer mededeeling gedaan van het voorgevallene en de door hem gebezigde woorden tegen elke verkeerde opvatting ge waarborgd." - Li Hung-Chang zal ongeveer drie weken te Beriyn vertoeven. Den 16den gaat hy Von Bismarck een visite maken op Friedrichsruh en daarna brengt hy een bezoek aan Hamburg, waar de Senaat te zyner eere een feestmaal geeft. Spanje. De anarchisten stellen zich biykbaar niet tevreden met het moordtooneel, dat door hun bolsche machines te Barcelona is aangericht. Ook te Alzo, een dorp in de nabyheid van Sint-SebastiaaD, hebben zy een aanslag ge pleegd. Er werd een bom gelegd voor de woning van een onderwyzer; menscbenlevens zyn gelukkig niet te betreuren; de materiëelo schade daarentegen wordt aanzienlyk genoemd. Een anarchist, die sedert de gruweldaad in het Liceo theater vruchteloos werd gezocht, is eergisteren gevangengenomen. Van de dezer dagen in hechtenis genomen lieden werden eenigen weder vrygelaten; ean vyftigtal blyft echter in preventieve hechtenis, waaronder de vrouw van een torechtgestelden anarchist en iemand by wien indertyd, toen hy op het punt stond Spanje te verlaten, een bom ge vonden werd. In de voorstad van Barcelona zyn een aan tal bommen ontdekt van hetzelfde maaksel als die, waarmede de aanslag gepleegd werd. De bewoners van het huis, waarin do bom men werden gevonden, zyn verdwenen. Er bevinden zich in het hospitaal nog 39 personen, die by den aanslag gekwetst werden. Te Cadix maken do anarchisten op groote schaal propaganda; er zyn verscheiiene anar chistische vlugschriften in omloop. De auto riteiten hebben buitengewone maatregelen ge nomen en laten het station door een extra politiemacht bswaken. Het zal niemand vreemd voorkomen, dat de Spaansche bevolking door deze aanslagen zich van haar rust beroofd ziet, zelfs al zou de bedekte, onmenscbelyke beschuldiging waar zyn, welke de „Vorwarts" uitspreekt in haar nummer van Woensdag: „Het Spaansche kabinet schynt alleen nog maar to kunnen regeeren met aanslagen en den staat van beleg." Aan zulk een beschuldiging gelooft natuurlijk byna niemanden het grootste deel van het Spaansche volk zal dan ook de maat regelen der regeering toejuichen, die begon nen is den staat van beleg in Barcelona af te kondigen, en thans voornemens is, do vol gende week by de Cortes een wetsvoorstel in te dienen, waarby krachtigo maatregelen worden genomen tegen de woelingen d9r dynamiet-mannen en hunne afschuwelyke theorieën. De in te dienen anarchistenwet bepaalt o. a., dat degenen, die zich anarchisten noen e i, uit het land gezet of gedeporteerd zullen worden. Aanslagen worden steeds met den dool ge straft en de propaganda zal krachtig onder drukt worden. Do koningin-regentes heeft aan don burge meester van Barcelona 10,000 peseta's ge zonden voor de slachtoffers. Een eskader van vier pantserschepen en een adviesjacht heeft bevel gekregen naar Barcelona te gaan en daar te blyven zoolang do omstandigheden het veroischen. Te Lissabon zyn vier dagbladen geschorst, omdat zy hot bericht van den aanslag te Barcelona hadden opgenomen. Krachtons de wet van 13 Februari 1896 is hst aan de Portugeesche bladen verboden, melding te maken van anarchistische aanslagen. Een telegram uit Havanna noemt den financiëelen toestand op Cuba zeer ongunstig. Do soldaten hebben in geen drio maanden soldy ontvangen. Er loopen geruchten van vredesonderhande lingen; doch die worden als ongegrond be schouwd; do Cubanen weigeren elko concessie en verlangen absoluut de onafhankolykbeiJ. Maximo Gomez staat thans in het centrum van het eiland. De Spaansche rogeering zal aan de Kamer een aanzienlyk krediet vragen, om in October, na afloop vau het regenseizoen, den stryiop Cuba met kracht to kunnen hervatten. Er zullen 45,000 man versterkingen worden ge zonden. Zuid-A frik». De vrylating van de vier leiders van hot Reform-Committee te Johannesburg, die zich aan hoogverraad hadden schuldig verklaard en deswege waren gevonnist, zet de kroon op het werk van verzoenings-gezindheid en staats- manswysheid, dat president Krugor in de laatste weken heoft verricht. De boete, die hun is opgelegd, is niet gering, maar de aanvan- kelyk ter-dood-veroordeelden hebben niet alleen hunne vrybeid terug, zy kunnen zelfs hunne zaken in het gebied der Zuid-Afrikaansche republiek blyven besturen, wanneer zy zich maar verbinden zich verder niet met de politiek in te laten. Wanneer men den ganschen loop der zaken overziet, dan biykt dat de president zich welSr een meester heeft getoond in de prac- tische politiek. Indien hy den aandrang van de onverzoeniyken onder zyne landslieden ware gevolgd, dan had de gespannen verhouding met Engeland moeten toenemen; niet slechts de veroordeelden, maar ook hunne vrienden en hun ganscho aanhang waren dan in den toestand gebracht, van een krachtig optreden van Engeland tegen de Boeren hot heil te vor- wachten. De aansluiting aan oene Afrikaan der politiek, die in de Kaapkolonie en in den Vrijstaat uitzicht op succes kon bieden, zou dan voor langen tyd onmogelyk gemaakt zijn. De zaken in Johannesburg stonden aan het gevaar bloot, zeer geschaad te zullen worden door de gedwongen afwezigheid van een vyf- tigtal dor voornaamsten onder de bestuurders der goudmyn-maatschappyen, en daaruit moes ten storingen voortvloeien in de handelsbe trekkingen, die zich ook buiten Transvaal hadden doin gevoelen. Dit alles is vermeden door de grootmoedig- heil, die de Uitvoerende Raad van de Zuii- Afrikaansche republiek heeft aan den dag ge legd in de toepassing van hot hem toekomende recht van gratie, en h=t is geen geheim, dat 't vooral de invloed van president Kruger geweest is, die hem daartoe heeft gebracht. Dat de Johannesburgers die houding in hooge mate waardeeren, is reods gebleken uit de wyze, waarop daar het besluit tot vrylating van de tot geringere straffen veroordeelden werd be groet. De beurs begroette de blyde tyding met oen belangryke ryzing en met juichkre ten op den president; de pers huldigde zyn yziren wil, om, ondanks alle bezwaren, door te zetten wat hy rekende te zyn in het belang des lands; overal verkoncigde men zyn lof, en gaf daarby tevens uiting aan de hoop, dat ook tegenover de leiders de zachtmoedigheid zou worJon betracht, die aan hunne medeplichti gen bewezen is. Dat is nu, slechts weinige dagen later, geschied. Een waarborg, dat de begenadigden zullen toonen, dat de bewezen genade niet aan on- w lardigon is verleend, bezit de roge.ring der Z. A. Republiek in de belofte, die zy hun af nam, zich niet meer met de politiek te zullen bemoeien, en zy heeft, zooals bekend is, de nakoming van die belofte in handen, omdat het vonnis van verbanning niet is kwytge- scholden, maar slechts is opgeschort. De lust, om zich tot handlangers van de Chartered Company te laten gebruiken, zal trouwens den Johannesburgers wel vergaan zyn, wanneer zy kennis genomen hebben van de uit Kaapstad afkomstige byzonderheden over het doel, dat met de samenzwering werd beoogd. Die byzonderheden zun werkelyk belangwekkend. De eerste maatregelen, om ter gelegener tyd zich by verrassing van de Z.-A. Republiek meester te maken, werden door de heeren Rhodes en Beit reeds in 1894 genomen. Des- tyds waren slechts weinige lieden in het plan ingewijddoch in den loop van den tyd worden verscheidene directeuren van de Chartered Company in het geheim betrokken, om zoo ook 03ii financiëele basis te verkrygen voor de te volbrengen operatiön. Het programma van deze groep van financiers hield iQ, dat, ingeval de onderneming slaagde, alle minerale schatten, die de bodem van Transvaal bevatte, zouden zyn voor de Chartered Company. Van de netto-winst zouden de heeren Rhodes en Boit 25 pet. genieten als welverdiende belooning voor het welslagen van hunne geniale plannen. Ü9 De-Beers Company zou eene schadever goeding ontvangen voor de verleende hulp en de overigo financiers zouden, naar don maat staf van don door hen geboden steun, zekere rechten bekomen op het overschietende bedrag. Indien dit vernuftig uitgedachte plan tot uitvoering ware gekomen, dan zouden zy, die zich in Johannesburg tot handlangers van de h eren Rhodes en Beit hadden laten gebruiken, spoedig hebben ervaren, dat hunno bemoeiingen in het belang dor Chartered Company hun een slechten ruil hadden bezorgJ. Men stelle zich slechts voor, dat de in Rhodesia geldende bepalingen op hot gebiod der Zuid-Afrikaansche Republiek met zyne minerale schatten werden toegepast. Dan zouden 50 pet. van alle in komsten vloeien in de kas van de Chartered Company, 25 pet. in de zakken van de heeren Rhodes en Beit en met de overige 25 pet. zou het publiok zich moeten vergenoegen, dat tot heden van die inkomsten het volle genot had gehad. Noen, men behoeft waariyk er niet voor bevroesd te zyn, dat de Johannesburgers zich een tweede maal zullen laten vangen. Nader wordt nog het volgende gameid: Een telegram uit Pretoria zegt, dat de vrylating der vier leiders algemeene bevredi ging heeft gewekt. Do boeten z"jn betaald, en de vier heeren zyn daarop naar den Rand vertrokken. Kolonel Rhodes hooft geweigerd de belofte af te leggen, dat hy zich niet meer met de politiek van do Republiek zal inlatendaarom blyft het vonnis, voor zoover de levenslange verbanning betreft gehandhaafd. De Engelsche bladen roemen de grootmoe digheid en het doorzicht van president Kruger die met deze daad zyn overwinning volkomen heeft gemaakt. De „Daily News" zegt, dat geen nederlaag vernederender kon zyn voor de overwonnenen, en geen succes roemryker voor den overwinnaar. Tevens heeft president Kruger, finantiëel gesproken, een goeden slag geslagen voor zyn land, want het totaal der boeten waartoe de samenzweerders veroor deeld zyn, bedraagt 216,000 pd. st. Om de overwinning nog meer volkomen te maken, moest de Traosvaalscho regeering dat gold besteden voor het bouwen van nieuwe forten en bet aankoopen van kanonnen. De „Daily Chronicle" wyst er op, dat nu de tragi-comedie te Johannesburg uit is, het tooneel moet verplaatst worden naar Londen; nu is het meer dan tyd, dat Rhodes, Beit en Harris ter verantwoording worden geroepen, en het onderzoek, hetwelk de regeering heeft beloofd, moet onverwyld beginnen. Gemeenteraad van Warmond. Tegenwoordig: de Voorzitter en de heeren C. H. C. Machen, P. Van der Geest, W. H. Hoemsktrk, L. P. De Haas en A. Van der Wilk. Afwezig de heer J. T. Kouwenhoven. Op voorstel van B. en Ws. wordt besloten: lo tot bet doen van eenige afschryvingen van en overschryvingen op sommige posten van uitgaven der begrooting der gemeente, dienstjaar 1895; 2o, tot het voldoen uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting van 1896 van een bedrag, waarvoor geen post op die begrooting voorkomt; 3o. tot het verhuren aan P. Van Heteren, landbouwer, voor den tyd van één jaar, van oen gedeelte van het terrein, behoorende tot de losplaats der gemeente, dat voo shands daarvoor niet is benoodigd. Nadat de gewone omvraag door den Voor zitter is gedaan en niets meer te verhandelen was, sloot hy de vergadering. Verkiezingen Eerste Hamer. Do loden van de Eerst9 Kamer, die dit jaar aftreden en waarvoor door de Provin ciale Staten der verschillende provinciën op den 14den Juli verkiezingen zullen gehouden worden z(jn: in Noord Brabant de heeren jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheyen en "W. Merkelbach; Gelderland jhr. H. A. D. Co enen en J. E. N. baron Schimmelpenninck van der Oye; Zuid-Holland F. H. P. Van Alphen, mr E. J. J. B. Cremers en mr. H. A. Nebbens Sterling; - Noord-Holland H. F. Bultman, mr. H. J. Kist en mr. G. Van Tienhovon; Zeeland mr. FokkerFriesland D. D. Breuning en mr. W. A. Bergsma; Overysel mr. A. Van Naamen van Eemnes; Gronin gen jhr. W. C. A. Alberda van Ekenstein; Limburg W. H. Pyls. Subsidie aan bijzondere scholen. By koninklyk besluit is gehandhaafd do beslissing van Gedep. Staten van Noord-Hol land tot afwyzing van de aanvrage om Ry'ks- subsidie over 1895 ten behoeve van de school van het R.-K. Parochiaal Kerkbestuur van Noord-Zype. Dit geschiedde op grond, dat aan genoemde school gedurende bet gehoele jaar 1895 en de maand Januari 1895, dus langer dan vier maanden, een vacature in het onder- wyzend personeel bestond. De Commissaris dor Koningin in Noord-Holland, die tegen de afwijzende beschikking in beroep was gekomen, meende, dat de vacature over het jaar 1894 niet in aanmerking mocht worden genomen en dus de school over 1895, als hebbende dat jaar slechts gedurende óén maand eeno vacature bestaan, aan den eisch der wet vol deed, maar in het kon. besluit wordt dien aangaande overwogen, dat de vacature moet beoordeeld worden van den tyd af, waarin zy werkelyk is ontstaan. Programma van Muziekuitvoeringen. BUITEN-SOCIËTEIT „AMICITIA." Zondag 14 Juni, to halfacht, door het Btafmuziekcorpa der dienstdoende Sohutterij. Directeur: de heer Job. O. Geyp. Eerste afdeoling: No. 1. „Kriegsmarsch" uit de* Opera „Rionzi", B. Wagner; 2. Ouverture „Don Juan", W. A. Mozart; 3. „OfTertoire", voor Orgel, Lefebure-Wely; 4. „Traumbilder Fantaieie", H. Lumbije. Tweede afdceling: No. 6. „Kirchliehe Eest-ouverture" über den Clioral „Ein festo Burg ist uneer Gott'\ O. Nicolaï; 6. a. Seronade, O. Olaen; b. Gavotte, B. Eookzalski; 7. „Toreodor" Wals, T. P. Boijle; 8. Fan'.aieio „Faust", Joh. O. Geyp; 9- „La Mousmé", Mazurka Japonaiao, L. Ganne. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Geboren: Josepbina Alphonsa Maria, D. van H. P. Van Geert en G. Schuur man. Theodora Margaretha, D. van H. Van de Nouweland en J. G. C. Van Schie. Ary, Z. van R. Nijgh cn J. Van der Plas. Dirk, Z. van A Schonenborg en N. Zwanenburg. Pieter Cornelis, Z van T. Langmuur en M. Schaap. TeunL? Cornelis, Z. van T. Guyt en J. Ouwehand. Gehu w dG. Van der Does wednr. en C. M. Van Assen jd. LISSE. Geboren: Joseph Godofrnlus, Z. van A. P. Van Kostcren en J. J. Van Zeist. Maria, D. van P. Van Ilaeslrecht en A. Van dcr Voer. Ondertrouwd: W. Cliteur jm. 25 j., wonende te Haarlem, en M. Steenvoorden jd. 23 j. E. G. Van Winsen jm. 30 j., te Hillegom, en C. Balke nende jd. 29 j. Gehuwd: A. Faas on M. H. Hagewan. W. Van Beelen en J. Langeveld. RIJNSBURG. Geboron: Catharina, D. van P Van der Meij en M- Hoge woning Gehuwd: Van Kuyeren 34 j. en C. M. Bnvondsen 24 j. SASSENHElM. Geboren: Johanna Cornelia Klazina. D. van H. Elfring en M. II. Weisveen. STOMP WIJK. B o vallen. A. J. Bloinmacrt geb. Van der Togt P- W. M. Van dcr Eijk geb Van der Wel D. C. Ovenneer geb. Witte Z.— 13 W Dobbe geb. Van de Sande Z. A. C. Fokkes geb. DuijuisveM Z. - M. Havik geb. vd. Zijden D. C. J. v. d. Meer geb. v. d. Wolf Z. G M. Suijten geb. Duyndam D. VEÜR. Bevallen: J. Heemskerk geb. De Gruijter D.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 10