In art. 32 wordt in plaats van „achtsten" gelezen „vijfden". Art. 34, eerste lid, wordt aldus gelezen: „Het gemeentebestuur vermeldt by eene door den burgemeester en den secretaris gewaar merkte aanteekening op de kiezerslijst achter de namen der kiezers, omtrent wie opgaven inkomen, als bedoeld in art. 24 dezer wet en die niet vallen in de termen van het laatste lid van art. 5, de scho-sing van het kiesrecht en de opheffing der schorsing." In art. 35 wordt in plaats van „acht" ge lezen „vfif." In art. 36 wordt in plaats van „driemaal vier en twintig uren" gelezen „twee dagen". In art. 37 wordt in plaats van „acht" ge lezen „vijf'. In art. 38, eerste lid, vervalt het woord „beslissende". Art. 38, tweede lid, wordt aldus gelezen: „Binnen zes dagen doet hij zijne einduitspraak of geeft bij eene beschikking als bedoeld bij het eerste lid van dit artikel. In het laatste geval kan by by zyne beschikking tevens by provisie wijziging der kiezerslijst bevelen". Art. 4S, eerste lid, wordt aldus gelezen: „De rechteriyke uitspraken, krachtens welke eene kiezerslyst moet worden gewyzigd, wor den door den griffier onmiddellijk aan het be stuur der gemeente, welker kiezerslyst daar door wyziging behoeft, medegedeeld." In art. 48, tweede lid, wordt tusschen de woorden „wordt" en „de" ingevoegd het woord „onverwyid". Aan art. 130, tweede lid, wordt toegevoegd eene zinsnede, luidende als volgt: „By de periodieke verkiezingen wordt de dag der stemming niet vroeger bepaald dan den lOden JuLi." In zyne toelichting zegt de Minister: De in 2 van het wetsontwerp gestelde termijnen zyn nog eens zorgvuldig nagegaan. Zal de publieke controle de beoogde waarde hebben en aan de administratieve autoriteit vol doende tyd worden verleend voor een behooriyk onderzoek der reclames, dan mogen de ter- mynen, die aan de einduitspraak van het gemeentebestuur voorafgaan, in geen geval verkort worden. De voldoening aan den wensch, om de uit spraak van den kantonrechter, bedoeld in art. 38, in elk geval te kunnen doen werken by de stemming over de candidaten by de gewone aftrecing der leden van de Tweede Kamer, is echter mogeiyk bevonden, door eensdeels in art. 130 te bepalen, dat de dag voor die stemming in geen geval vroeger dan 10 Juni bepaald wordt en door de termynen van de artt. 32, 35, 36, 37 en 38 eenigermate te bekorten. Indien de beslissing van het gemeente bestuur, by art. 32, 2de lid, bedoeld, op den laatsten dag van den bepaalden termy'n, d. i. den 14den Mei, wordt genomen, zullen de termynen voor de procedure tot aan do eerste uitspraak van den kantonrechter te zamen bedragen: voor de kennisgeving 5, voor de indiening van het request 5, voor de betee- kening 2, voor het antwoord 5, voor de uit spraak 6, te zamen 23 dagen. Te rekenen van 14 Mei zullen deze ter mynen loopen tot 6 Juni en alzoo vroeg genoeg eindigen, om, ook als de stemming juist op 10 Juni valt, a3n do uitspraak des kantonrechters uitvoering te verzekeren. Wel is waar zal ten gevolge van art. 156 de loop der termynen met enkele dagen kunnen worden verlengd, doch daaitegenover staat, dat elke der partyen het in hare macht heeft, den loop van het proces eenigermate te bekorten, door niet ten volle van de haar gegeven ter mynen gebruik te maken, terwijl ook de ge- meenteiyke secretarie en de kantonrechter niet altyd de volle termynen zullen behoeven. Art. 38 ondergaat nog eene andere wyzi ging, ten einde, byaldien van de bevoegd heid, ty het eerste lid van dat artikel ver leend, gebruik wordt gemaakt en de tydige afloop van de procedure daardoor onwaar- scbynlgk wordt, toch aan den rechter invloed op de provisioneele uitoefening van het kies recht te verzekeren. De rechter heeft op dat tijdstip ten minste dezelfde gegevens voor do bcoordeeling der zaak te zyner beschikking als waarop het gemeentebestuur zyne be slissing heeft gegeven. Hy wordt door deze bepaling ook in staat gesteld den invloed te keeren, dien bet rekken der procedure op de voortduring van de provisioneele werking der beslissing van het gemeentebestuur zou kunnen bobbon. De by deze nota in art. 34 gebrachte wyzi ging is een gevolg van het amendement- Staalman op art. 5. De wijzigingen in art. 27 en in hot eerste lid van art. 38 strekken ter verbetering van daarin ingeslopen fouten. De in art. 38 be doelde eed kan geen andere zyn dan die van art. 1977 Burgeriyk Wetboek. Polytechnische School. Voor het examen B (eerste gedeelte) aan de Politechnische School hebben zich aangemeld 104 candidaten. Hiervan hebben zich gedurende of vóór het examen teruggetrokken 23 geheel, 5 gedeeltelik. Geslaagd zyn: Civiel- of bouwkundig-ingenieur: J. C. Anker smit, J. A. Bonnerman, F. A. Brandt, E. C. W. Van Dyk, M. R. IdemaGreydanus, I. Hengeveld, A. Heybroek, C. A. W. Hirschman, G. J. Hooge- steger, J. B. De Hulster, P. Kemper, A. I. J. Van Kesteren, W. K. Van Oort, W. V. E. Godin de Pesters, J. Rueb Jr., J. B. F. Smits, G. P. Vijverberg, J. Van der Waerden, Th. Van der Waerden, R. D. IJspeert. Scheepsbouwkundig ingenieur: G. G. Th. Van Raalte, J. C. S. SchokkiDg. Werktuigkundig ingenieur: A. E. R. Arnold, A. W. V; n Btrkel, J. L. Deking Dura, B. J Dezentjé, J. M. Goslings, H. A. Henket, C. Hovestad, F. K. Th. Van Iterson, W. L. A. Kemper, P. Kranenborg, H. W. Land, J. Q. H. Laumans, C. F. G. Metscb, H. Van Rees, M. H. Ravers, J. R. Sassen, R. E. Van Eibergen Santhagens, N. A. Smits, E. F. Suringar, G. L. Tegelberg, H. G. Teuwisse, S. G. Visker, E. L. A. Van Voorst tot Voorst, J. H. D. Wagener. Mynen ingenieur: E. C. Abendanon, P. M. Van Bosse, P. Hovig, R. J. Van Lier, M. Rynen, M. Tromp. Leidsche lawn-tennis-match. Vooral de laatste dag van den driedaag- schen wedstryd werd met algemeene belang stelling gevolgd. Des middags hadden do wed- stryden om prys en premie plaats. Het publiek was in grooten getale opgekomen. Menig set is zeker in groote spanning ge volgd, daar dikwyis heftig gestreden werd en by alle final-sets eerst in 't derde set de be slissing viel; de Leidsche lawn-tennis-wereld kon trotsch zyn op 't bezit van spelers, als die wy Zondag zagen kampen. Te één uur werd allereerst 't dames-single gespeeld. Wy zullen beginnen met mej. N. Matthe8 geluk te wenschen met de schoone overwinning, die zy na langen stryd op mej. A. Brants behaalde. Het was werkeiyk een genot haar mooi spel gade te slaan. Mej. A. Brants verdient in de tweede plaats een woord van lof voor haar spel. Als pryswinster kreeg mej. N. Matthes een verguld-zilveren medaille uitgeloofd door den heer G. Gerlings, alsmede een prachtig bloemstuk, door den heer A. J. Slicher aangeboden. De sets stonden 3—6, 64, 64. De tweede prys, eene zilveren medaille, was uitgeloofd door den heer J. H, Zaayer. Hierop volgde het heeren-single tusschen de heeren A. W. Frentzen en J. Zaayer. Dit werd met veel bewondering gevolgd, het geen menigvuldig applaus bewees. Frentzen versloeg Zaayer. Het is zeker, dat Frentzen dezen gunstigen uitslag heeft verdiend, daar hy op 't oogenblik een der beste spelers is. Zyn vlug spel en kalme, lange slag zege vierden ten laatste over 't regelmatige en forscbe spel van Zaayer. De sets stonden 46,6 4, 6 2. De heer Frentzen won hiermee de kampioon-medaille van Leiden, die hy 't vol gend jaar zal moeten verdedigen Als biyvend aandenken won by een verguld-zilveren medaille. De heer J. Zaayer kreeg de zilveren medaille, die door de L. L.-T.-C. „Tit for Tat" was uitgeloofd. Daarna werd gespeeld het dames-double, waarin de dames H. en I. Matthes de over winning behaalden op de dames J. Alma en N. Matthes. Met genoegen zagen wy deze spelen. Zy gaven goed spel te zien. Mej. H. Matches had met haren mooien slag veel succes. De dames I. Matthes en J. Alma zouden, by nog meerdere oefening, nog zekerder van hunne slagen zijn. De sets werden ge speeld 6-4, 4-6 en 8-6. Uitgeloofd waren twee zilveren medailles door den heer V. Kleinsma. Met deze finals was het al reeds halfzes gewordon, zoodat 't publiek langzamerhand sterk begon te verminderen. Toch ging men door en kwam nu het heeren-double aan de beurt, gespeeld door C. Zaayer en B. Henny, alsmede A. W. Frentzen en J. Siegenbeek van Heukelom. Aan de beide eersten een woord van dank, dat zy aan de nitnoodiging van 't match-comité gehoor gaven. Het is te hopen dat hun voorbeeld 't volgend jaar door vele Leidsche studenten zal gevolgd worden. De heer C. Zaayer, die ook in het heeren-single een goed figuur maakte, speelde goed, evenals zyn partner Henny; deze laatste was vooral sterk in de series. Van Heukelom, dien wy voor 't eerst onder de pryswinners vermeld vinden, haalde menigen moeilijken slag, maar hom is toch aan te raden zyn styi te verbeteren. Ook hiervoor waren zilveren en bronzen medailles uitgeloofd. De sets stonden: 5 6, 6-3, 6-3. Om zeven uren, toen reeds verscheidenen der toeschouwers teruggekeerd waren, begon de gardenparty met 't spelen van het mixed- double. Mej. H. Matthes en de heer H. C. Schouwenburg, alsmede mej. N. Matthes en do heer A. W. Frentzen. 't Is niet te ver wonderen, dat beide laatsten zeer vermoeid wareD,. hetgeen in 't voordeel was van de tegenparty. De uitslag bleef, na langen stryd, onbeslist, daar men het derde duece set (score 7-7) door duisternis en vermoeidheid niet verder kon spelen. De dames ontvingen van 1t comité den eersten en de beide heeren den tweeden prys. Er werd gemaakt: 6-1, 0 6, 7-7. Het spel en de styl van den heer Schouwenburg vielen in dit set zeer te roemen. Nog verdienen eervolle vermelding de dames W. Ryke, M. Coert, R. H. Damsté en C. De Loos. Na afloop werden de pryzen aan de over winnaars uitgereikt door den heer J. Zaayer. Ten slotte zy welgemeende dank gebracht aan de commissie, die zich uitstekend van hare taak kweet. Door dezen match hebben wy weer gezien, dat de vorderingen van vele spelers belangryk zyn, aangemoedigd door 't uitschrijven van matches, waarvoor men 't comité zeer dankbaar kan zyn, evenals voor de prettige dagen, die zy aan velen bezorgd hebben. Gemengd Nieuws. Men meldt ons uit Noórdwyk dat het daar gistermiddag vreeselyk gelicht en geonweerd hoeft, waarby ook zeer veel water is gevallen, vooral in het dorp aan zee. Daar was het zóó erg dst er wel een half voet water voor sommige deuren stond en het dan ook zoo maar in do huizen liep. Enkele personen moesten met bloote voeten door het water waden, om uit hunqp woniüg op straat te komen. Velen zouden hoogst dankbaar zyn als daar eens een riool kon gemaakt worden om het water een spoediger afvoer te bezorgen. Als een zeldzaamheid wordt gemeld dat by den timmermansbaas A. De Best te Noordwyk een grauw lysterpaar in een kippenloop een nest heeft gebouwd, waarby het wyfje door het mannetje trouw werd ter zydo gestaan, alsof zy in het ruime veld waren, alsmede dat van de vyf eieren drie jongen zyn uitgebroed. Da ouden zyn zóó mak dat zy de wormen uit handen der jongens van Do Best halen en ze dan by hunne jongen brengen. Het gerechtshof te 's-G raven- hage deed gisteren uitspraak in de vordering van de weduwe van den in do Singelgracht te Gouda verdronken man tegen do Zwit- 8ersche Maatschappy van Verzekering tot uitkeering der soin, waarvoor die man by ge noemde Maatschappy tegen ongolukken was verzekerd. Het Hof nam aan, dat de weduwe moest bewyzen, dat haar echtgenoot onvry- willig door eene van buiten komende om standigheid is te water geraakt en verdronken dat zy dit bewys niet heeft geleverd en de te bewyzen aangeboden feiten niet ter zake dienende of afdoende zyn. Mitsdien is het vonnis der rechtbank te Rotterdam tot af- wyzing der vordering bevestigd. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is, te ongeveer half drie, te Utrecht brand ontstaan in perceel 75 aan de Oude Gracht, waarin gevestigd is de Coöperatieve Volks broodbakkery en Verbruiksvereeniging „De Eendracht." De brand was op twee plaatsen tegelyk ontstaan, namelijk op de 2de en 3de verdieping. Aanstonds was de brandwacht, onder bevel van den wakkeren wachtcommandant J. G. Rusconi, by de han die er spoedig in slaagde bet vuur te blusschen, dat Intusschen nogal eenige schade had aangericht. De bewoner van het huis, de heer J. P. v. d. "Wallen, administrateur der Vereeniging, werd in half bewusteloozen toestand in den kelder gevonden eh by een buurvrouw onder dak gebracht. Volgens het „Haagsche Dagblad" komt de quaesti3 der blindenïnrichting te Utrecht in hoofdzaak hierop neer: Door allerlei omstandigheden leverde de exploitatie der werkinrichting over 1895 verlies op, en moest men op bezuiniging bedacht zyn; dit was in het onmiddeliyk belang der blinden zelf, want een ophef5ng der inrichting moest in ieder geval vermeden worden. Nu was er een zooge naamd maximum-tarief, dat evenwel bedoelde by den Joonstaat ia aanmerking te nomen het geslacht, het al of niet gehuwd zyn, het hebben van kinderen, van andere inkomsten, het in den kost zyn by vreemden, enz. Onder den laatsten directeur nu was hierop geen acht meer geslagen en kregen velen te veel loon. Dat is thans billyker geregeld en het minste loon is nog volstrekt niet te weinig voor een liefdadigheidswerkinrichting. Het zelfde geldt voor het z.g.n. ziekengeld. Het tarief is vry hoog, zoodat de ontevredenheid alleen voortspruit uit het feit, dat iemand, die voorheen te veel ontving, nu loon naar werken krygt. De Rotterdamsche huismooders hebben aan een toevallige omstandigheid ver laging van broodprys te danken. Niettegen staande het meel gisteren hooger was, had een der bakkers den prys met 1 cent ver laagd. Oorzaak hiervan was, dat een van zyn broodbezorgers by een broodfabriek depot houder geworden is. Gistermiddag vergaderde de Broodbakkers- vereeniging en besloot eveneens den prys te verlagen. Zondagmiddag is deprovincie Groningen het tooneel geweest van een zwaar onweder. Op tal van plaatsen werden huizen getroffen en vee^gtfdood. Omtrent den aanslag op den onbezoldigden ryksveldwachter G. Langelaar te Wyk-by-Duurstede verneemt de „N. R. Ct." nader het volgende: Langelaar, die 'a morgens te 10 uren onge wapend par tram naar Amerongen was ver trokken om de van den diefstal met inbraak verdachte man en vrouw op te sporen, ont dekte tegen 5 uren 's namiddags het edele paar naby den Lekdyk, bezig de gestolen worsten te verorberen. Na aanzegging, dat zy zyn arrestanten waren, scbynt de man eerst een eindweegs medegegaan te zyn, tot dat opeens de Duitscher, Tucker genaamd, hem met een mes eene levensgevaarlyke wonde aan 't hoofd toebracht. Langelaar was door dez9 verwonding buiten de mogelykheid zich te verdedigen en de onverlaat bracht hem vervolgens nog zeven steken toe in den bals, den arm en den romp. Langelaar rolde van den dyk en is daar eenige uren, badende in zyn bloed, blyven liggen, tot by werd opgemerkt en naar "Wyk-by-Duurstede vervoerd. Groot alarm in het rustige stedeke! Door doeltreffende maatregelen van den burgemeester, den heer Heyjes, die naar allo richtingen seinde en politie-ambtenaren heenzond, was ontsnapping zoo goed Sis onmogeiyk. Do man en de vrouw hebben zich den dag na den moordaanslag verborgen gehouden in een bosch en zyn tegen den avonl in de richting van Doorn vertrokken, waar, ongeveer '8 avonds te 9 uren, de gemeente-veldwachter D9 Gooyer den man inrekende, bijgestaan door twee collega's uit Driebergen, die toe vallig juist van de andere richting kwamen. Biykbaar heeft men hier met iemand te doen, die meer op zyn kerfstok heeft. Althans hy droeg met dit heerlyko zomerweder niet minder dan drie a vier vesten over elkander van verschillende kleur, die hy verwisselde bywyze van vermomming. Door deze aanhouding heeft men dan ook vermoedelyk tevens de daders in banden ge kregen van een onlangs te Utrecht gepleegden diefstal. Toen zy gistermorgen, na daarheen te zyn vervoerd, op het politiebureel vertoef den, viel de aandacht van den rechercheur Werkmeester op het schoeisel van den man. By nader onderzoek bleek, dat beide personen schoenen droegen, die in den nacht van Woens dag op Donderdag j.l. by den winkelier D. in de Willemstraat aldaar zyn ontvreemd. De man is geheel getatouëerd, vooral op de borst, die met een groot zeilschip prykt. Man en vrouw zyn afkomstig uit Osnabrück. Met den gewonden veldwachter gaat het redeiyk. Aan de „Tel." wordt bet volgende gemeld: Een vreeseiyke gebeurtenis had in het laatst der vorige week te Soest plaats. De eerste steen werd gelegd tot het bouwen eener boerdery en zooals gewoonlijk werd een fooi gegeven, waarvoor in hoofdzaak alcohol werd gekocht, met het noodlottig gevolg, dat 's avonds twee jongelieden van 25 en 26 jaren dood op het erf werden gevonden. Drie anderen waren bewusteloos en werden door dr Bax weer by gebracht. De overgebleven drank is ter onderzoek naar Utrecht vervoerd, om te zien of het vocht ook vergiftige deelen bevatte. Het geval verwekte te Soest groote verslagenheid. Naar de „L. K." verneemt, is de eisch van den Staat tegen de gemeente Roer mond, tot teruggave der archieven, welke zich in de schuur van den heer Diepen be vinden, gegrond op de overweging, dat die archieven slechts tydelyk aan de gemeente Roermond ter bewaring waren gegeven, en de gemeente aan dit tydelyk bewaren geen bezitrecht kan ontleenen; voorts, dat die archieven afkomstig zouden zijn van rechts- en staatscolleges, en dus altyd Staats-archieven waren en blyven moiten. De eisch tot vergoeding der nu ontstane kosten is gegrond op do overweging, dat de burgemeester op 4 Juli 1894 aan den Com missaris der Koningin toestemming zou heb ben gegeven tot wegvoering der archieven, doch zich later, nadat de archieven waren ingeladen en nadat de Commissaris der Koningin reeds was vertrokken, op last van den gemeenteraad tegen het vertrek der wagens had verzet, en door de politie dit vertrek had belet; dat teen de beslissing van den president dor rechtbank 13 ingeroepen, en dat door dat alles enorme kosten zyn ontstaan, die niet zouden ontstaan zyn, indien de ge meente zich niet tegen de wegvoering had verzet. Voor den Staat der Nederlanden zal als procureur optreden mr. Oscar Thissen en voor de gemeente Roermond als advocaat en pro cureur mr. Ferd. Yerschuere Senior. De rechtbank te Maastricht beeft "W. H. Vliegen, redacteur van 't soc.-dem. weekblad „De Volkstribuun," beschuldigd van beleediging door middel van geschrift van den ex socialist Verham, vrygesproken, op grond, dat is gebleken dat hy niet het opzet heeft gehad om den klager te beleedigen. De stoomboot „Alk maarPacket," varende tusschen Alkmaar en Amsterdam, had Zondag het ongeluk tusschen Zaandyk en "Wormerveer een in het vaarwater liggend visschersschuitje aan te varen, mst het nood lottig gevolg, dat het schuitje geheel stukge slagen werd en de zich daarin bevindende man te water viel en verdronk. De ongeluk kige laat eene weduwe met drie kinderen achter. Een historisch gebouw verbrand.— Zondag-avond heeft te Dordrecht een zeer felle brand gewoed in het meubelmagazyn van den heer H. J. Vaarties, aan de Voorstraat, hoek Kleine Spuistraat. Het uitgestrekte pand ging geheel in de vlammen op, uitgezonderd een gedeelte van den winkel, die echter groote brand- en waterschade bekwam. De oorzaak is onbekend gebleven. Zondag is er niemand in het pand geweest. Hot huis is voor 9000 verzekerd. De niet verzekerde inboedel en meubelen worden geschat op eene waarde van f 25,000. Door dezen brand is Dordt een historisch gebouw armer geworden. Het huis, „De Vygeboom" geheeten, was oorspronkelyk een groot koopmanshuis en dateerde, op den voor gevel na, die van 1844 was, uit de 16de eeuw. In 1580 beviel de derde gemalin van Frins Willem I, Charlotte do Bourbon, er van haar vierde dochter, Charlotte Brabantine, en in 1618 bezocht deze prinses, in gezelschap van haar zoon en dochter, haar geboortehuis. De kraamkamer met haar fraaien schoorsteen, eikenhouten betimmering en driedubbele zol dering, was sedert het eerste vorstelyke bezo9k in haar oorspronkelijken toestand bewaard; in deze eeuw echter verkocht een der vorige eigenaars de antieke voorwerpen uit do kraam kamer en werd het gebouw zeer vertimmerd. Dat dit huis wel degelyk het geboortehuis van prinses Charlotte Brabantine was en niet, gelyk dr. H. C. Rogge in „Eigen Haard" be weerde, het daarnaast gelegen huis, „De Engel," hebben onderzoekingen van „Jan van de Maas," in de „Dordr. Ct." gepublicoerd, over tuigend aangetoond. Een tooneelcritiek. De „Kro niek" zegt over de opvoering van „De Muis" het volgende: jjDe voorstelling kwyide tegelykertyd als een idiote zuigeling, en als een verlamde oude heer, 'die het vertikt in zyn zesde beroerte to bl(jven; zy klungelde dronzig voort als eatt dronken groen, die zich in taaie zatheid van den eenen lantaarnpaal naar den anderen voortzeult, van elk licht en steunpunt ge bruik makend om onder sentimenteel onsamen hangend neergekwebbelde alleenspraken zyn neus te snuiten en te constateeren, datzoo'n lantaarn geen klok is, en dat je or dus niet op 'zien kan hoe laat het is; zy hottelde als een afgedankt aapje, door een uitgehongerd zestigjarig paard voortgeschobb9rdebonkt door urenlange straten van banaliteit voor een, in de modder van misbruikte taal verzoedeld plaveisel van gemeenplaatsenwaarachtig het lamlendig gegryns in een apenkooi vol schurf tige sjinpansees, is opwekkend, vermakeiyk, hartverheffend by het armoeiig gehannes, do impotente fatsoendeiykheid, de doodgeboren putluttigheid, de verschimmelde onnatuur van een vertooning ais deze." Het na nauwkeurig onderzoek en verificatie van regeeringswege openbaar gemaakte cyfer van de slachtoffers der ramp op het Chodjnskiveld te Moskou overtreft de vroegere opgave niet onbelangryk. Verleden Maandag werd het aantal dooden opgegeven als 1138; nn is het cyfer der omgekomenen 1360, terwyi bovendien nog 644 gewond zyn. Berichten uit particuliere bron spreken van 2700 dooden, ongerekend de gewonden. Laat ons hopen, dat de officiöele waarheid inderdaad d e waarheid ishet is zoo toch reeds erg genoeg. Het gerechteiyk onderzoek naar de ramp heeft plaats in het paleis van justitie in het Kremlin, een van die prachtige bouwwerken, die keizer Alexander 1 heeft laten uitvoeren. Het voorbereidende onderzoek is opgedragen aan den recbter-commissaris Kaiser, wien steeds de gewichtigste onderzoekingen worden opgedragen, en den staatsprocureur Posnikow. Kaiser, een der beste juristen onder het per soneel van de rechteriyke macht te Moskou, is een geboren Moskouer en, ondanks zyn Duitschen naam, een volbloed Rus. Posnikow, een vyftiger, is een doortastend ambtenaar van het O. M. Het onderzoek loopt natuur- lyk over de vraag, of vóór en tydens de ramp de vereischte maatregelen genomen waren, om haar te verhinderen. De Russische straf wet stelt in art. 341 verzuim en verwaarloo- zing van plichtmatige voorzichtigheid strafbaar. Het voorbereidend onderzoek wordt door Kaiser en Posnikow gezamenlyk geleid. Het zal tegen het laatst van deze week gesloten worden. Dan gaat het rapport naar den procureur- generaal en naar een college van drie raads- heeren, die in hoogste instantie beslissen of er termen zyn eene strafvervolging in te stellen. Deze procedure zal omstreeks einde Juni O. S. afgeloopen zyn. Dan eerst zal men kunnen overzien welke gerechtelijke gevolgen de ramp op het Chodynski veld zal hebben en wie daarin zullen worden betrokken. Eene byzondere commissie is ingesteld voor de verdeeling van de door den Czaar tot een bedrag van 1000 roebels per gezin beschikbaar gestelde ondersteuningen voer de nagelaten betrekkingen van de by de ramp omgekomenen. De giften voor dit doel vloeien rykelyk toe. Op de kasteelen in den omtrek van Moskou heeft de invloed van de catastrophe zich op eigenaardige wijze doen gevoelen. Vele familiên geraakten tydelyk hunne bedienden kwyt, omdat de onderhoorigen vol bezorgdheid naar Moskou togen, om te onderzoekon of hunne betrekkingen ook door het oDgeluk war n getroffen. Ook in de woning van Leo Tolstoi moest men zich om die reden zeer behelpen; van de vertrouwde dienaren der familie zocht de een naar zyne moeder, de ander naar zyne vrouw, die gelukkig geen van bei den werden getroffen. Tolstoi ziet in de ramp een ongeluk voor Rusland, dat zyne schaduwen niet alleen op het volk werpt. Hy is een vurigo patriot en wil daarom op een oogenblik, dat Rusland zoo zwaar treft, niet spreken en zyne stein verheffen, omdat dit de smartelyke indrukken slechts zou kunnen vermeerderen; by wil ook niet den schyn opwekken, alsof hy uit eene gebeurtenis, al ware die nog zoo tra gisch, voor zyne bekende ideeën munt zou willen slaan. Aan zyne stemming geeft hy uiting in een brief, dien hy schreef aan een vriend te Moskou. „Ik ben gebukt," schreef hy, „en tot in het diepst van myne ziel getroffen. Hoeveel zou ik te zeggen hebben over het ongeluk on zyne oorzaken 1 Maar dat wil ik niet. My houdt immers ook een werk bezig, dat ten deelein groote trekken de indrukken van een oogenblik teruggeeft. Ik wyd al myne krachten aan dit werk. Te oud om myzelven uitstel te kunnen verleenen, blyf ik daarom, ondanks alles wat my op het gemoeJ ligt, by myn werk." Burgerlijke Stand ran Leiden. Eer9te huwelijksafkondiging van 7 Juni. A. Van Polaanen jm. 22 j. en J. W. Kreft jd. 23 j. R. P. De Graaf w 34 j. en M. W. C. Leemans jd. 30 j. J. G. T. Poppinck jm. 25 j, en W. B. De Vink jd. 26 j A. Lepelaar jm. 24 j. en M. Scgaar jd. 25 j. N. Van don IJoed jm. 22 j. en H. Wallaard jd. 19 j. M. L. Jochem jm. 27 j. en J. M. W. Van Bommel jd. 24 j. HAARLEMMERMEER. Ondertrouwd: J.J. ltozeboom en A. C. Van den Eikhoff. S. Glijnis en J. C. Veefkind. J. Worp on M. Santifort. L. Voortliuijzen en C. Bièmond. H. Duwel en E. Schreurs. ,r Bevallen: A. Kaslander geb. Vreeken Z. L. Van E9 geb. Maat Z. T. Van Beek geb.; Geervliet Z. M. Hendriks geb. Met Z. P,| Imanso geb. Van Braak Z. G. Baas geb. Ham Z. J. G. Schrüder geb. Smit Z. A. E. Bok-: horst geb. Goudriaan D. A. Van Wieringen gob. Moelaart D. S. Marbus geb. Koster twee I). D. Van Grootveld geb. Klootwijk D. A Lucke geb. Timmers Z.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2