van gemeenten in kiesdistricten verdeeliDg van de Raadsleden over die verschillende districten nooffg zal maken. Sommige leden betwijfelden of het argument, aangevoerd voor de vermeerdering van het aantal Raadsleden te Amsterdam en Rotterdam, wel voldoende was en sommige leden achtten de voorge stelde verdeeling in districten weinig stelsel matig. Door eenigo leden werd gevraagd waarom enkel gemeenten met een bevolking van meer •dan 15,000 zielen gesplitst zullen worden. Ver scheidene leden opperden bezwaren tegen het hooren van den gemeenteraad omtrent de ver deeling in districten. Verder word de opmer king gemaakt, dat niet voorzien wordt in het geval dat de bevolking eener gesplitste gemeente beneden 15,000 zielen daalt. Voorts werden verschillende bedenkingen gemaakt tegen den eisch van candidaatstelling in kleinere ge meenten. Gemengd Nieuws. Blykena in dit nummer voor- komende advertentie zal in den sport- en speeltuin „Vreewijk" van 5 tot en met 8 Juni a. s. een lawn-tennis-match worden gehouden. Een vrouw, wonendein deSandors poort aan bet Levendaal, had, terwijl zij twee emmers heet water droeg, het ongeluk te struikelen, waardoor zij een gedeelte van den inhoud over haar beanen en bovenlichaam kreeg. Liefderijk werd zy opgenomen on in fcet "Wjjkgetouw binnengebracht, waar haar hulp werd verleend. Voor een watertochtje bestaat nu weer uitstekende gelegenheid. A. s. Zondag zal op het Brasemermeer de zeilwedstrijd van „Hollandia" plaats hebben en daartoe gaat de sleepboot „Leidsche Zoutkeet" er heen, ten einde alle vaartuigen, die zich daarheen willen begeven, daartoe in staat te stellen! Men make dus plannen voor een pic-nicl Een zeilwedstrijd op het Brasemermeer is en blyft altijd interessant om te zien. Een redactie van een blad ontvangt somtijds curieuze zaken en typische brieven Ziehier een daarvan, die ons heden morgen uit Oegstgeest gewerd: „Door uitstedigbeid kwam my eerst heden „het stuk „Motor-wagen" onder de oogen. „Tot mijne verbazing heeft u dat beschouwd „als een ingezonden stukterwijl myn idóe „was er een dagblad-artikel van te maken. „U zult my dus niet kwalijk nemen, dat „ik per bode van Oegstgeest over net hono rarium disponeer, ad f 10.-. Ra beleefde groeten, Hoogachtend, LJE1. Dw Dnr. J. Van Deutekom." Temand dus, die antwoordt op een inge zonden stuk en „tot zyn verbazing daarvan geen dagblad-artikel ziet gemaakt," disponeert maar over hetgeen hem goeddunkt. Voorwaar oen gemakkelyko wyze om geld te verdienen Maarzou de heer v. D het krygen?? Drift vervoerde den jeugdigen S.K. te Noordwyk-Binnen om den 18 jarigen J. G. v. d. S. van Noordwyk aan Zee, zoodanig te mishandelen, dat de hulp van dr. H. Van Nes moest ingeroepen worden, om de v. d. S. met een mes toegebrachte wonde in het aan gezicht te helen. Een eenigszins oude veete in verband staando, zegt men, met een kleinen liofdes-rornan scbynt aanleiding ge geven te hebben tot een woordenwisseling, welke met een gevecht eindigde. De besmettelijke ziekten mazelen en roodvonk hebben in do gemeente Oegst geest thans zelfs opgehouden sporadisch te heerschen; de laatste we.-k kwam dan ook geen enkel geval voor. Te Katwijk aan Zeo is bet bad seizoen geopend. De ni.uwe villa's aan hot strand naderen haar voltooiing. Hot gerechtshof te 's-Graven- hago bevestigde heden do veroordoelingen van lo. een bloemist aan de "YVesterbaenstraat aldaar tot 5 jaren gevangenisstraf wegens verduistering en opzettelijke brandstichting; 2o. een 19 jarigen koopman aldaar tot 1 jaar wegens diefstal van konynon en duiven; 3o. een sleepersknecht te Rotterdam tot 1 jaar wegens diefstal van Banka-tin; 4o. een 17-jarigcn varensgezel te Dordrecht tot 6 maanden wegens diefstal van koper. Voor de arrondissementsrecht bank te 's Gravenhage werd gisteren gepleit in de volgende zaak. Door de Rotterdamsche firma S. was aan den Staat der Nederlanden een leverantie gedaan van 80 brandweer kranen. Nadat deze brandkranen geleverd waren, werden zij echter niet naar genoegen bevonden, zoodat coor genoemdo firma her levering moest geschieden Toen nu hieraan door de firma S. voldaan was en z\j betaling van de aannemingssom verlangde, nl. een bedrag van f S07, maakte de Staat bezwaren op grond lo. dat het geschil, dat zich bier voordeed, niet door den rechter kon worden beslist op grond, dat de „Algemeono Voor schriften", die gelden by de uitvoering van aangenomen werken ten behoeve van den Staat, in geval van geschil dit ter beoordeeling laten aan den minister behoudens beroep op een commissie van deskundigen. Au fond beweerde de Staat echter in geen geval tot de gevraagde betaling verplicht te zijn, aan gezien de eischer in deze niet behoorlijk geleverd had. Mr. Loder, uit Rotterdam, voor den eischer het woord voerende, bestreed uitvoerig de leer, dat in deze de gewone rechter zou zyn uitgesloten op grond dat het woerd „ge schillen" in do Algemeene Voorschriften nooit anders kon beteekenen dan technische ge schillen, op de uitvoeriDg van het werk betrekking hebbende. En wat de levering betrof, de Staat kon daaromtrent geen aan merkingen moer maken, daar hy, nadat do levering geschied was en do eischor dus klaar was, van zyn kant den termijn van 8 dagen had laten voorbijgaan binnen welken de Staat aan de hand van art. 2l der Algomeene Voorschriften zyn maatregelen had moeten nemen. Mr. Thorbecke, voor den Staat optredende, hield do onbevoegdheid van den rechter staande op grond dat een beperkte uitlegging van het woord „geschillen" door niets ge rechtvaardigd werd en het beroep op de des kundigen niet op te vatten is als een advies, zooals party beweerd had, maar wol degelijk in zekeren zin als een vonnis. Dit was dan ook geheel overeenkomstig do jurisprudentie van den Hoogen Raad. Ook wat de hoofdzaak betrof meende rar. Thorbocke, dat bovenge noemd art. 21 der A. V. in deze zijn toe passing moest missen omdat de daar genoemde termijn niet kan worden ingeroepen in geval van herlevering, waarmede eischer van OctoberMaart was bezig geweest. De uitspraak wordt later medegedeeld. Hot Philharmonisch Orkest uit Berlyn, dat eiken zomer to Scheveningen een reeks van concerten geeft, en eergisteren in Scheveningen debuteerde, is wederom naar Ber lijn vertrokken, van waar het mot een extra- trein naar Moskou vertrekt tot het geven van één concert. Voor dit concert, dat slechts één uur duurt en waarop drie nummers ten ge- hoore worden gebracht, wordt het bedrag van 30,000 mk. betaald, waaronder niet begrepen zyn de te maken onkosten voor reis en vorblyf. Ook te Rotterdam begint men evenals to Amsterdam reeds voorbereidende maatregelen te nemen voor de versiering der stad ter gelegenheid van de kroning van Koningin Wilhelmina in 1898. Zoo heeft zich aldaar eene commissie ge vormd tot het versieren dor wyk Z-.ndstraat- Raamstraat en bybehoorende straten. Het plan daartoe ging uit van de vereeniging: „Israël en Oranje." Men schrjjft uit Amsterdam: Do wielerbaan, die eerst op het tentoonstellings terrein was opgeslagen en later naar het Willemspark werd overgebracht, waar zy op Nienwer-Amstelsch grondgebied lag, is met de gemeente Nieuwer-Amstel by Amsterdam geannexeerd. Deze annexatie dreigt haar ruïne te worden, want het bestuur heeft van den burgemeester aanzegging gekregen, dat ZEd. Achtbare voortaan goene wedstrijden op Zon dag zal kunnen gedoogon. Het bestuur moet nu voornemens zyn zich by den burgemeester te beroepen op de door den voormaligen raad van Nieuwer AmsLel gegeven concessie, die hot van meening is dat de gemeente Amsterdam moet nakomen. Intusschen zullen reeds de wielerwedstrij den, welke Zondag a. s. op de Amsterdamsche i wielerbaan zouden plaats hebben, wegens de Zondagswet Zaterdag 6 Juni gehouden worden. In een ledig staand huis aan do Wagenstraat te Utrecht vond men gister morgen een jongen man rustig liggen slapen. By onderzoek bleek, dat de man vroeger daar had gewoond en dat hij, eergisteravond een glas te veel gedronken hebbende, uit kracht der gewoonte koors had gezet naar zyne oude woning, daarna door een der ramen naar binnen was geklommen, en vervolgens op den vloer en in slaap gevallen was. Evenals hier, is op verschillende plaatsen in ons land onweder voorgekomen. Dinsdagavond sloeg te Ooltgensplaat de blik sem in een alleenstaand schuurtje, dat geheel in de vlammen opging. Een kort maar hevig onweder, dat gisteren boven Assen woedde, ging vergezeld van regen en van hagelsteenen als dikke knikkers. De bliksem sloeg in een boom. Ook te Hilversum is gisteren to halféén een onweder losgebroken met zware hagelbui. Er vielen hagelsteenen zoo groot als een lid van een vinger. Uit Borculo schrijft men dato 3 Juni, dat aldaar een onweder gewoed heeft, dat verge zeld ging van een verkwikkenden regen. Het onweder werd echter voorafgegaan door een hevigen wervelwind, die van uit het zuiden zijn richting nam naar het noorden en in den zoogenaamden Pagendijk van een huis, be woond door Wormeester, meer dan 500 pannen in de lucht slingerde. Te Ganzedyk (Gr.) sloeg Woensdag-namid dag do bliksem in de behuizing van den heer H. Kwant. Brand werd niet veroorzaakt, doch de klok werd aan den wand verbryzeld evenals eenige vazen op den schoorsteenmantel Men schrijft uit Apeldoorn van 3 Juni: „In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l, vroor hit zoo hard, dat de aardappels groote schade leden. Zondag was het warm, Maandag zeer warm, Dinsdag buitengewoon warm en hedenochtend was het letterlek om te smoren. Togen den middag kwam er echter verlossing. Omstreeks twaalf uron begon de lucht te betrekken, tegeü één uur hoorde men reeds in de verte het doffe gerommel van den donder en tegen twee uren barstte een donderbui los zoo hevig, als slechts zelden voorgekomen is; zelfs hier op de Veluwe, waar de onweders doorgaans vrij wat heviger en van langeren duur zijn dan in de steden, die aan rivieren of in do nabijheid der zee zyn gelegen. De slagen volgden onmiddellijk op het helle licht, de regen viel met stroomen en er vielen nu en dan zelfs hagelsteenen, wel is waar niet zoo groot als duiveneieren, grooter dan de stereo type „ouden van dagen" zich kunnen herinneren ooit gezien te hebben, maar toch wel zoo groot als flinke knikkers. Dit buitje duurde met dezelfde hevigheid onverpoosd twee uren. Goten en riolen waren niet bestand tegen zulk een zondvloed, zoodat sommige deelen van ons fraaie dorp op moren geleken en menig huis aanzienlijke water schade bekwarn. Edoch, we zyn hier op de Yeluwe, waar de droge, zanderige en poreuze bodem zeer spoedig het water als het ware opslorpt. Vandaar dat hier zelfs na de hevigste buien reeds spoedig do sporen daarvan geheel ver dwenen zyn. Te oordoelen naar de felheid der bliksemstralen en de hevigheid der on middellijk volgendo slagen zal zeker menige loom, en misschien ook wel, menig alleen staand huis door den bliksem zyn getroffen. In de kom van het dorp zelf is, voor zoover tot nu bekend, geen onheil van eenige b6teekenis aangericht." Gisternamiddag omstreeks vyf uren ont stond, vermoedelijk door het inslaan van den bliksem, brand in de schuur van den land bouwer De Dreu, oven buiten Goes. In enkele oogenblikken was de geheele schuur met den inhoud, eenig hooi en graan, in vlammen opgegaan. Eenig vee kwam mede om. Het huis werd met behulp van de spoedig aangerukte brandweer behouden. Huis en schuur zyn geassureerd. De eigenaar was voor zaken afwezig. Een hevig onweder heeft gisteravond boven Beest gewoed. De bliksem sloeg in het huis van mej. Do J., dat spoedig in volle vlam stond. Ook het aangrenzend huis werd door het vuur aangetast. Het gemeentehuis liep gevaar. Alles werd gered en by den burge meester bezorgd. Het gebouw bleef behouden. Tydens een hevig onweder, dat zich gister- namiddag boven de gemeente Bokstel ont lastte, werden twee woningen door den bliksem getroflen. Op beide plaatsen kwam hy door den schoorsteen binnen, doch terwijl hij in het eene huis door een openstaande deur verdween, sloeg by in het andere een gat in den zolder, waardoor hij een uitweg vond. Brand werd niet veroorzaakt. Men schryft uit Zwolle: Gister nacht is te Dieze de boerenwoning, toebe- hoorende aan Hendrik van Stremmelaar en bewoond door den eigenaar en de we). Princen, gedeeltelijk afgebrand. Van S. en diens vrouw werden door het knetteren van het vuur wak ker. De zeven kinderen van v. S. werden door den vader en den agent van politie Schu ring met veel moeite door een raam gered. In de vlammen kwamen een geit en een kanarievogel omzoo goed als de geheele inboedel van v. S. werd vernield, terwijl de inboedel van de wed. P. voor een groot doel gered werd. Huis, hooi en beide inboedels wa ren verzekerd. Oorzaak onbekend. Vier jaar geleden brandde hetzelfde huis ook af. Dinsdagmiddag brandde een groote hooiberg van Egbert Dyk, eveneens te Dieze, af. Geluk kig mocht men de daarnaast staande schuur, cie reeds begon te branden, door het spoedig optreden van brandweer en politie behouden. Het hooi was verzekerd. Een 13jarig dochtertjo vanE. Kui pers, te Oideholtpa zou met behulp van een takkebos en petroleum in het stookbok vuur aanmaken, maar deed dit met het ongelukkig gevolg, dat zyzelve in brand geraakte. Deerlijk is het arme kind door de vlammen toegetakelde Aan beenen, armen, hoofd, zelfs mond en tong, kreeg het meisje hevige brandwonden. Dr. Meyenngh van Wolvega verleende genees kundige hulp, doch, ofschoon het meisje thans nog leeft, vreest men voor haar leven. De stoomcarroussel maakte op de kermis to Boerenveen goede zaken. Zondag jl. werd van dos middags 4 uren tot den anderen morgan 3 uren steeds gedraaid. Men berekent, dat de eigenares dien dag alleen circa f 1000 winst maakte. Eon verschrikkelijk tooneel is eer- gisterochtend te Marseille aanschouwd. Ten gevolge van een twist met haar man wilde een vrouw van 35 jaar, na haar kamer te bobben afgesloten, zich van do tweede ver dieping op straat werpen. Men onderstut, dat zy op het laatste oogenblik berouw kroeg, ten minsto do voorbijgangers zagen haar, zich vastklemmende aan eene balustrade, hangen, luidkeels om hulp gillende en zevenmaal zag men haar beproeven weer op te klauteren. Haar man slaagde er eindelijk in do deur in te trappen en schoot haar to hulp. Maar op hetzelfde oogenblik liet zy los en plofte op het plaveisel dood. Eene zonderlinge vertooning van Shakespeare's „Othello" kreeg men dezer dagen te Colombo (V. S.) te zien. Daar ver schoon op eons eene vrouw op het tooneel, die „Yago", den acteur Lindsley, geducht be gon te geeselen. De man gilde zoo natuur lijk, dat hot publiek als dol in de handen klapte, vast overtuigd, dat het zoo in het stuk te pas kwam. De vrouw werd onscbadelyk gemaakt en later vernam men, dat do geese- ling een „echte" wraakneming was geweest van een door Lindsley ondanks trouwbelofte verlaten meisje Te Stockholm is eene weduwe van 70 j.iar in hechtenis genomen, die er haar bedryf van placht to maken jonge haar toe vertrouwde kinderen te laten omkomen. In oen tijdsverloop van 10 jaren moeten op die wyze 14 kinderou aan hun eind gekomen zijn. Sedort eenigen tijd worden in de Engelsche wateren, met name ter hoogte van Portsmouth, haaien gezien. Trouwens reeds verleden jaar zyn er enkele voorgekomen. In het Batterse apark, te Londen, is eene wielrydster gezien, die, haar fiets sturende met de eone, oene parasol hield in de andere hand. Eeno andere had een fietsenden livrei knecht achter zich. De nadere berichten over de verwoestingen, die door den cycloon zijn veroorzaakt, welke St.-Louis zoo vreeselyk geteisterd heëft, blijven nog schaarsch. Daar alle communicatie met de stad verbroken is, kan men nog geenszins benaderen welke verliezen in den omtrek geleden zijn en hoe- vele bewoners van het platteland het leven hebben verloren, Volgens eone mededeeling uit Nieuw York, die van 28 Mei dateert, is dit de zwaarste ramp, sedort de overstroocr.ing van Johnstown. De schade bedraagt ver scheidene millioonen dollars. Het aantal dooden bedraagt eenige duizenden en is nog niet met zekerheid op te geven, omdat waarschynlyk onder de puinboopen nog vele lyken bedolven liggen. Alle hospitalen zijn overvuld met gewonden. In den omtrek der stad wonen eenige Hollandsche familiën, over welker lot men zich hier te lande ongerust maakt. Volgens de „Jewish Chronicle" heeft baron Edmond van Rothschild een nieuwe Joodsche kolonie in Palestina ge sticht. Deze ligt in Galiloa, niet ver van Damascus, en beslaat 3000 acres land met talrijke bronnen. De Jordaan ontspringt op htt gebied der kolonie. Voorloopig zullen 60 bekwame boerenarbeiders op de kolonie ge bracht worden. Baron Edmond wil op zijn jongste stichting een proef nemen met zelf bestuur; zyn overige koloniën staan onder leiding van zyn ambtenaren. Do ramp to Moskou. Tot aanvulling van de vorige mededeelingen over het gebeurde, dat volgen3 de laatste be richten 2700 slachtoffers heeft gevorderd, volgt hier nog een relaas, aan een der Moskausche bladen ontleend: „Do aanvang van de uitdeeling der geschenken was op tien uren bepaald. (De pakjes waren geknoopt in een doek, waarop het Kremlin was afgebeeld. Daarin bevonden zich de wit geëmailleerde drinkbeker met het monogram van het keizerpaar, een groote worst, een pakje met noten, amandelen, Johannesbrood en bonbons, een stuk gebak met het inschrift „Kroning 1896" en een boekje met bont ge kleurd omslag, dat de beteekenis van de kroningsplechtigheid schetst). Tegen acht uren echter werd ik door jam merkreten gewekt. Mjn dienstmeisje kwam luid schreiend by my op de kamer, roepende: „Op het Chodynski-veld is een ontzettend ongeluk gebeurd. Hjjn zuster is half dood teruggekomen. De kleeren waren haar van het lyf gescheurd. Honderden menschen moeten doodgedrukt zyn." Ik snelde naar buiten. Geen koetsier is te bewegen, my naar de plaats des onheils te ryden. Een my onbokende generaal erbarmt zich over my en neemt my in zyn rytuig mee. De weg is reeds gevuld met de huis waarts keerendo menigte. De meesten dragen de ongeluks geschenken, bet rood beschilderde doek en den ijzeren émailbeker, in de handen. Op het reusachtige vlakke veld waren de loo'sen met een stevige heining van paLn omsloten, waarachter een drie meter breede gracht gegraven was. Het was een echte muizenval. Het volk voelde zich van den be ginne af onveilig en ieder verwachtte onheil. Kozakken hielden de groote ruimte vrij, waar de lyken bijeengebracht werden. Meer dan 1000 doodgedrukte lyken, tot moes vertrapt, met blauwe gezichten en uitpuilende oogen, met gebroken ledematen, 't werd my zwart voor de oogen. Alles geschiedde in de na bijheid der loodsen, waar de geschonken werden verdeeld. De ondergeschikte ambte naren, door de reusachtige menigte beangstigd, meenden verstandig te handelen, wanneer zij de uitdeeling ten einde brachten voordat na de sluiting van de fabrieken de groote massa der werklieden zou aanrukken. Een voldoende politiemacht was er echter niet ter plaatse. Het volk drong onbelemmerd op, hoopte zich op tegen de heining, die eindelijk bezweek, en t09n stortten de voorsten in de gracht, de achtersten over hen heen, zonder dat iemand zich kon redden. Een vol uur hield de wanorde aan. Eindelijk kwamen er kozakken aangaloppoeren en be gonnen terstond systematisch de opstopping tegen te gaan. Toon eerst leerde men den omvang van het ongeluk kennen. Alles jam merde, vloekte en bad door elkaar. Het was een tooneel, als uit een woesten droom. Wanneer ik eenigszins bekomen ben, ver schijnen de eerste wagens, om de veronge lukten te vervoeren. De lyken worden boven op elkaar op brandweerwagens gelegd en, met zeilen overdekt, weggevoerd. Gewonden vervoerde men in gesloten wagens van het Roode Kruis. De verwondingen waren meestal van lichten aard. Wie eenmaal op den grond gevallen was, was daarentegen reddeloos ver loren; vandaar de groote massa van de ver ongelukten. Het wegdragen van de lijken was zoo ontzettend, dat ik mij moest afwenden. Aan do stadspoort kwam hy het rijtuig tegen van den chef der Moskausche politie met een escorte gendarmes, by is bleek, zyn voorhoofd bloedt, door een steenworp gewond. De menigte ziet hem verwijtend, maar kalm aan. Werkelijk verbazend is de kalmte van het Slavische volk. Tegen den middag keerde de volksmenigte weer naar het Chodynski-veld terug, alsof er niets gebeurd ware. De ooggetuigen van het ongeluk waren reeds verstrooiddo na hen komenden waren weder vroolyk en zorgeloos. Er verscheen een schitterende menigte door den Czaar genoodigde gasten, prachtige rijtui gen met in 't wit gekleede dames, daarboven een gouden zon het was een tegenstelling, die my in sprakelooze verbazing bracht. Zelfs wanneer er nu en dan een brandweerwagen mot slecbt bedekte lyken voorbijkwam, can verstoorde dit do stemming van de menigte niet. Hot keizer-paviljoen was schitterend ver- sierd. Om twee uren verscheen hot keizer- paar, door eindeloos gejuich begroet. Het scheen alsof het volk den Czaar wilde troos ten door bewijzen van zijne liefde. De stem ming in de stad is kalm, heel niet gedrukt. „Het was Gods will" zegt het volk. Van hoogerhand heeft men intussVoen wel degelijk rekening gehouden met het droevige onheil, dat over 't feest zoo vreeselyk de schaduw des doods wierp. Men heeft het volksfeest niet willen afzeggen, maar men beperkte zooveel mogelijk zyn duur. De bewering, dat de gebeurtenis don keizer zoo lang mogelijk geheim gehouden is, wordt door de „Köln. Ztg." tegengesproken. De kei zer ontving in den vroegen morgen er reeds tijding van en wilde, ten diepste geschokt, de feestelijkheden afbestellen en vóór alles zyn verschijnen des avonds op het bal van den Franschon ambassadeur laten afzeggen. De minister van buitenlandsche zaken achtte echter dit bezoek om politieke redenen noo- dig, en zoo ging het bal door en ook het bezoek van het keizerpaar in den namiddag aan het Chodynski-veld, waar zy ongeveer drie kwartier bleven. Van de gasten op de tribune vermoedden maar weinige, dat op geen duizend schreden afstand nog tal van wreed vertrapte lyken lagen. Een gevolg van het ongeluk is, dat de naar het buitenland bestemde telegrammen verder onder censuur gesteld zyn, niet in Moskou, maar de censuur wordt te St.-Petersburg uit geoefend. Een correspondent van de „Köln. Ztg." schryft, dat het aan hoog en laag reeds in den namiddag van Zaterdag bekend was, dat het aantal slachtoffers eenige duizenden (2700) beëroeg. Niettemin gaven de hoogste overheden tot zeven uren des avonds slechts 365 dooden op: na zeven uren steeg dit cyfer plotseling „officieel" tot 1100. KOLONIËN. BATAVIA, 2—5 Mei. (Nederlandsche Mail). Van Bali schryft men ons, dat Goesti Djilantik op uitnoodiging van de regeering in haar naam het bestuur over Karangasem heeft aanvaard en dit schrifcelyk heeft beves tigd. Alle uitnoodigingen van den resident van Bali en Lombok om de zaak te Boeleleng te komen bespreken, werden beslist door hom afgeslagen, zelfs die, om, nadat de zaak door gemachtigden reeds beklonken was, zich ter hoofdplaats als ryksbestierder van Karang asem te installeerm. De resident zond toen den controleur Palmer Van den Broek en een hooggeplaatsten Bali- neeschen edelman, die ons reeds vele belang- ryke diensten had bewezen, naar Djilantik, om deze in zyn eigen residentie in zyn offi- cieele waardigheid te bevestigen. Na afloop van die plechtigheid noodigde Djilantik het gezantschap aan zy'n disch. Vyf minuten na afloop van het gastmaal was onze Bali- neesche gezant aan een hartkwaal overleden, waarna de controleur, die niet mee gegeten had, zich haastte naar Singaradja terug te keeren, waartoe hy 47 uren achtereen te paard zat. (Java-Bode.) Van Lombok verneemt de „Java-Bode" dat het bericht van den dood van Goeroe Bangkol onjuist is. Deze geestelyke leider der lieden van Praja leeft nog en gaat voort zyn mede Sasaks in te prenten, dat de Hol landers boeaja darat zyn, die alleen uit heb zucht Lombok annexeerden en nu den moed missen om den Baliueeschen indringer te ont zetten uit het onrechtmatig bezit van den grond; daarop toch zouden alleen de oor- spronkelyke bewoners van het eiland rechten kunnen doen gelden. Toch ontvangt Goeroe Bangkol onze ambte naren en stafofficieren te zynent, maar op contra bezoek verschynt hy evenmin als Djilan tik. Neemt men bierby in aanmerking dat in het gebergte zeker nog tachtig wegge- loopen dwangarbeiders en een vyftig, tydens en na den overval, met hunne wapens ge deserteerde Amboineesche fuseliers rondzwer ven, dan laat het zich verklaren dat officie ren noch minderen vergunning kunnen beko men om des nachts de bontink Kapitan te verlaten. Ernstige klachten werden ons gezonden over de verregaand schandelyko wyze, waarop schepelingen van do s.s. „Sumatra" en „Prins Alexander" te Tandjong Priok is huis gehou den. Dronkenschap, vechtpartijen, verwonding, poging tot moord op een <der officieren, - kortom oen toestand, waarop in de eerste plaats de aandacht wordt gevestigd van de directie der maatschappij „Nederland" te Amsterdam, die alleen in staat is een wrinig meer toezicht te laten houden op de keuze en aanwerving in Nederland van het minder personeel harer booten. BNbl Mr. H. Schuyton is thans geheel her steld en bestudeert volgens de „Soer. Ct." ijverig het lyvig dossier van de valsche bank- biljeteenzaak, een dossier, dat ongeveer 2000 bladzijden omvat. Indien alles voorspoedig gaat, hoopt men de openbare zittingen te kunnen aanvangen omstreeks den 16denMei. De behandeling zal stellig anderhalve maand vorderen, wat met het oog op de uitvoerig heid van de acte van beschuldiging en verdere stukken, niet te ruim berekend is* Mejuffrouw Storm van 's-Gravezande, ee aan de bezoekers der „Ned. Opera" wel bekende Meath Piazza, is te Batavia aango-, komen en zal daar eenige concerten geven.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2