N°. 11127. Vrijdag 5 Juni. A®. 1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Feuilloton, LEIDSCH DAGBLAD. pbt.tr dezer courant: Voor Leiden per 3 maanden. i Franco per post Afzonderlyke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER AD VERTENTEKN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Leiden, 4 Juni. Orelio zal met G. Mann in den a. s. winter te Amsterdam eene serie Liederavon den geven, en in de provinciesteden één avond houden, gewijd aan een overzicht van de ontwikkeling van bet Nederlandscho Lied. Aangenomen ïsi het beroep naar Heumen door den heer A. W. Ippius Fockens, cand. te Leiden. Men meldt uit Katwijk aan den R\jn: Het was een goed denkbeeld, de jaariyksche „soirée musicals" van het St.-Willebrordus- Gymnasium te Katwijk door een „matinée" te vervangen en deze niet, zooals gewoonlijk, alleen voor heeren, maar ook voor dames toegankelijk te stellen. Een talrijk en uitgezocht publiek had dan ook aan de uitnoodiging gehoor gegeven en bevond zich te halfdrie in de groote zaal „Mutua Fides" van het Gymnasium. Alles werkte er toe mede, om dit feest uit stekend te doen slagen. Het prachtige weder, de vele toehoorders, de opgewektheid van de jongelui en last not leastde hartelijke ont vangst, die als altijd de bezoekers van Katwijk te wachten stond. Het keurig saamgesteld programma begon met een „Choral" voor orgel en 24 violen, van Sering. Reeds by dit eerste nummer bemerkte men, wat „Katwyk's" leerlingen op muzikaal gebied vermogen. Het geheel klonk krachtig en indrukwekkend. Hierop volgde de „Malaguena" voor piano a 4 mains, voorgedragen door de jongeheeren Luykx en Van Sonsbeeck. Ook dit stuk, dat vooral op het einde een groote vingervaardig heid veroi8cht, werd keurig gespeeld. Dat de jongenheer Schultze in zijn viool solo („Canzona" van Bohm) een buitengewoon succes behaalde, zal een ieder begrijpen, die het voorrecht had, dezen jeugdigen dilettant op zijn instrument, dat bij geheel meester is, te hooren spelen. "Waarlijk, wy gelooven niet te veel te zeggen, door dit jongmensch by volhardende studie eene schoone toekomst te voorspellen op muzikaal gebied. Hy werd dan ook tot twee keer teruggeroepen. Het „Ter- zett" voor drie violoncellen met accompagne ment (de Quatuor van Grell), werd door de jongeheeren Kraamer, Roes en la Chapelle zeer verdienstelyk vertolkt. Ook de „Zigeunerweisen" voor viool met begeleiding van piano van De Sarasate werd door den heer Kallenbach, muziekonderwyzer aan het gymnasium te Katwyk, keurig voor gedragen. Bovenstaande solo's werden afgewisseld door verschillen je orkestwerken, die alle flink en met Schwung werden afgespeeld. Hot program ma eindigde met het „Vlaggelied," gearran geerd door Verhulst, welk stuk buitengewoon jn den smaak van het publiek viel. Orkest en koren waren uitmunten! geschoold, waarvoor in de eerste plaats hulde toekomt aan den ijverigeD, talentvollen orkestdirecteur, den Zo. rEerw. Pater de Sonnaville, die zich zoo veel mo9ite getroost, om „Katwyk's'1 jongelui, die blykbaar de muziek niet als een plicht, maar als een aangename bezigheid beschouwen, zoover te brengen op muzikaal gebied. Verder hulde aan de oxecutanton zelve, die zich op zoo uitmuntende wyze, van hun aangename, maar toch vaak moeielyke, taak gekweten hebben. Ten slotte een woord van dank aan het Gymnasium „Katwyk," dat ons in de gelegen heid heeft gesteld te zien, wat het ook op muzikaal gebied vermag. Hoe hoog „Katwijk" op wetenschappelyk gebied staat, bewyst de uitslag der jaariyksche examens voor de Staatscommissie. Zy, die de „matinée" bywoonden, zullen de overtuiging hebben met zich gedragen, dat het onderwijs ook op ander gebied daar hoog staat. Onderwys niet slechts wordt te „Katwyk" gegeven;,de jongelui worden daar in den volsten zin des woords opgevoed. Doori het bestuur van den Kampbuizer polder, onder Oegstgeest, is aan den heer Lommelaars op zyn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag verleend als waarnemend secre taris-penningmeester van dien polder, onder dankbetuiging voor zyne bewezen diensten. De heer J. Van den Berg aldaar heeft zyn ontslag genomen als lid der commissie voor de byzondere bewaarschool aan de Morscb, in welke vacature door den gemeenteraad moet worden voorzien. Tot lid van het bestuur van den Zuid- Wykermeerpolder te Hillegom is gekozen de heer H. Van Waveren Jr., aldaar, thans voor zitter. By de ten Raadbuizo to Noordwyk ge houden aanbesteding van de bestrating van het Kleipad te Noordwyk aan Zee, een ge deelte van den Zeeweg en den Heiligengeest- weg, kwamen 5 inschryvingsbiljetten in en wel van: D. Varkevisser, te Overschie, 23s ct. p. M5. G. Kamsteeg, te Leidschendam, 215 P. v. d. Leeden, te Oegstgeest, 175/4 G. De Jong, te Katwyk, 175 Leen Steen voorden, te Noord wyk, voor verstraten 12 uithakken der wegen en nieuw straten17 De gunning is aangehouden. Verplaatst is de postbode A. Riem te Zoetermeer naar Leidschendam, met ingang van 1 Juli 1896. De nieuwbenoemde attaché by het Bel gische gezantschap te 's-Gravenhage, de heer De Raymond, werd gisteren door den gezant van België by ons Hof, graaf Do Grelle Rogier, voorgesteld aan den minister van buitenland- sche zaken, aan diens departement. Te Delft is benoemd tot leeraar in do Staatswetenschappen aan de instellingen van middelbaar onderwys en tot archivaris der ge meente voor een jaar, mr. dr. H. S. Veltman, te Groningen. Naar de „Tel." verneemt, is door 17 van de 19 daarvoor in aanmerking komende leeraren van het gymnasium te Amsterdam een met redenen omkleed adres aan curatoren gezonden met verzoek om by den gemeenteraad dr. H. P. Meyer, thans con rector van het gymnasium, aan te bevelen als opvolger van dtn aftreden den rector, dr. A. H. P. G. Van den Es. B V B B Tot lid van do Prov.*Staten van Zeeland in het district Middelburg in de vacature, ontstaan door het vertrek van mr. P. J. F. van Voorst Vader is gekozen de heer C. J. J. A. van Teylingen, oud-lid van Ged. Staten van Zeeland, met 1862 van de 3615 geldige stemmen. Op jbr. mr. J. Schuurbeque Boeye, rechter in de rechtbank te Middelburg, waren 1737 stemmen uitgebracht. Door de verkiezing van den heer C. J. J. A. Van Toylingen (lib.) tellen in de Staten van Zeeland de liberalen thans 19 leden, de antirevolutionnairen 16, de katholieken 6, ter- wyl er dan nog is een lid, dat zich by geen der partyen aansluit. By de verkiezing van een lid voor de Provinciale Staten van Noord Brabant in het hoofdkiesdistrict Grave (vacature-Van Claa- renbeek) zyn uitgebracht 1529 stemmen, waarvan de heer li. F. Van Erp, te Oss, op zich veroenigde 1407, zoodat deze is gekozen. Als zeker kan „De (antir.) Ned." mee- doelen, dat bet bericht van de „Arnh. Ct." betreffende do onquète-Lohman niet correct is. Die commissie heeft het ond.rxoijs van dien hoogleeraar niet onderzocht, maar sttlt aan de algemeene vergadering een motie voor, waarin wordt uitgesproken, „dat op het stand punt van prof. mr. A. F. De Savornin Lobman de gereformeerde beginselen naar den eisch van art. 2 der statuten als grondslag van zyn onderwys niet tot hun recht komen." Te Arnhem is in den ouderdom van 73 jaar overleden mr. L. Udo de Hses, oud-raads- heor in het gerechtshof aldaar. Op het adres van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Wyk (by Heusden), waarin verzocht wordt op Zondageo de her bergen te laten sluiten, is door den gemeen teraad met meerderheid van stemmen be sloten, het adres niet in behandeling te nemen. Met het stoomschip „Bundesrath" zyn gisternamiddag uit Zanzibar te Rotterdam aangekomen de Duitsche officieren Frey, luit. ter zee, dr. Richelot, officier van gezondheid, Wolf, kwartiermeester, en 151 marinesoldaten, afgelost van den Duitschen kruiser „Condor," dienst doende in de Duitsch Oost-Afrikaansche bezittingen. Van Rotterdam vertrekken zy over Hamburg naar Wilhelmshafen. Het 40 jarig ambtsjubiló van ds. A. De Pecker is te Gorkum onder algemeene deel neming gevierd. Een commissie bood hem namens tal van vereerders met een hartelyke toespraak van den heer A. Verschoor van Sleeuwyk een geschenk aan, waarby een portefeuille was gevoegd en een album met de namen der deelnemers. Als biyk Loe al gemeen geacht ds. De Pecker is, kan dienen, dat deel van de commissie uitmaakten de R.-K. pastoor en de Israëlietische godsöienstondor- wyzer. In den loop van den dag brachten tal van vrienden en vele corporaties den jubilaris hun gelukwenschen, meestal vergezeld ook van een stoffelyk blyk van sympathie. Den 20sten Juni a. s. hoopt do heer C. A. L. Van Troostenburg de Bruyn, pred. by de Ned. Herv. gemeente te Ernst, zyne 40 iarige evangelie-bediening te herdenken. Van deze 40 jaren is de heer Van Troos tenburg de Bruyn het langst predikant ge weest in Ned. Oost lndië, nl. van 1857 1881, toen hy met verlof naar Nederland vertrok, terwyl hy in 1885 eervol ontslagen en gepen- sionneerd werd. Den 7den Juni 1885 werd hy weder als predi kant bevestigd by de Ned.-Herv. gemeeDte te Erichem, welke plaats hy in 1892 verwisselde voor Heeze, en 21 April 1895 vertrok naar zyne tegenwoordige standplaats te Ernst. De gen6raal-majoor Gysberti Hodenptyl, inspecteur der genie, heeft by het paardryden, door een val, zyn linkersleutelbeen gebroken De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, in aansluiting aan het bericht, voorkomende in de „Staatscourant" van 24 Mei 11., dat de invoer van rundvee en schapen uit Nederland in België alsnog ook is toegestaan via het douane kantoor van het spoorwegstation te Selzaeta, des Woensdags en Zaterdags, voormiddaps van 11 tot 12 uren. Sts.-Otj Het Stoomschip „Amsterdam," van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 3 Juni Scilly, de „Bellorophon", van Amsterdam en Liverpool naar Java, arriveerde 3 Juni te Colombo; de „Prinses Marie", van Amster dam naar Batavia, vertrok 3 Juni van Suez; de „Spaarndam" vertrok 3 Juni van Rotter dam naar Nieuw-York met 50 kajuits- en 120 tusschendekspassagiersde „Gelderland" vertrok 3 Juni van Batavia naar Rotterdam, de „Smeroe" vertrok 3 Juni van Batavia naar Rotterdam. By koniükiyk besluit is verlof verleend aan mr. J. Simon van der Aa, referendaris by het departement van justitie, tot het aan nemen zijner benoeming tot officier d'Academie, door de Fransche Regeering gedaan. Goedgekeurd, dat H. C. VaD de GraafF, burgemeester van de gemeente Neede, is be noemd tot secretaris dier gemeente. Met ingang van 16 Juni jl. de officier van adra. 1ste kl. J. C. Van Reyn, op pensioen gesteld, onder toekenning van een pensioen van f 1400 'sjaars, en eeD verhooging van dat pensioen, ingevolge art. 1, cder wet van 1 April 1875 van f 975 'sjaar3; en met ingang van geiyken datum, bevorderd: tot officier van adm. 2de kl. R. F. baron Van Heerdt tot Eversberg, en tot officier van adm. 2de kl-, de acJjunct-adm. H. P. Winkelman. TWEEDE HAMER. By de voortzetting gisternamiddag van de behandeling der Kieswet werd art 5 goedge keurd, zoodat het kiesrecht niet geschorst wordt voor actieve militairen beneden den rang van sergeant en voor anderen, die kiezer zyn volgens de belasting of de huur. Art. 6. (Provinciaal Kiesrecht) werd goed gekeurd. Op art. 7 (bet Gemeentelyk Kiesrecht geiyk- stellende aan het Politiek Kiesrecht mits men ingezeten zy van de gemeente en zy, die niet belastingkiezers zyn, aangeslagen zijn tot een zeker bedrag in plaatselijke belastingen), is voorgesteld een amendement van deD heer Goeman Borgesius c. s. om de regeling van het gemeentelyk kiesrecht uit te stellen. De heer Rink betoogde de noodzakelykheid daarvan by het groot verschil van meeDiogen en omdat alle bezwaren, twee jaar geleden be staande tegen de regeling van het gemeentelyk kiesrecht, nog bestaan. Een ander amendement is van den heer De Beaufort (Amsterdam) c. s., om voor hot gemeentelyk kiesrecht een veel hooger belas tingtarief aan te nemen dan voor het politiek kiesrecht. Ook de heer Pytte-rsen begon met eene toe lichting van zyn amendement, strekkende om het gemeentelyk kiesrecht toe te kennen aan allen, die het politiek kiesrecht zullen verkry- gen, mits zy ingezetenen der gemeente zyn. De heer Van Basten Batenburg heeft voor- gestold in art. 35 de reclames tegen kiezers- ïysten niet te onderworpen aan de uitspraak van den kantonrechter, maar aan de uitspraak van de rechtbank, binnen wier ressort de lyst is opgemaakt, en verder te lezen: „Met inachtneming der volgende bepaliDgen wordt dit verzoek berecht als een burger- lyke zaak, waarin het openbaar ministerie niet behoelt te worden gehoord. Men is niet ge houden zich van een procureur te bedienen". Uitgifte in erfpacht van grond. De RegeeriDg heeft wetsontwerpen inge diend tot. goedkeuring van de uitgifte in erf pacht van terrein, geschikt voor inrichtingen van bandeJ en nyverheid, tusschen den spoor weg van den Hoek van Holland naar Schie dam en het Scheur, aan G. du Ry van Beest Holle en J. G Van Wingerden, aan J. Schip pers, aan M. Da Niet en aan P. De Niet. De canon is gesteld op f 400 per HA. en de duur der erfpacht op 60 jaar, behalve htt gedeelte van het aan de laatstgenoemde heeren uitgegeven terrein, waarvan de canon tot f 200 per HA. is verminderd. Wijziging der Gemeentewet. Zeer vele leden hadden bezwaar tegen do splitsing van gemeenten in kiesdistricten. Voorts betoogde men, dat een zóó ingrypende wijziging van de bestaande regeling, als voor gesteld wordt, niet gerechtvaardigd kan worden met practische argumenten, gegrond op do techniek van bet verklezingswerk. De regeling der gemeenteverkiezingen diende af te haDgen van de vraag op welke wyze het gemeentelyk belang het best behartigd zal worden en dat dit belang door de voorgenomen splitsing geens zins behartigd zal worden, meende men dat is aangetoond. Door andere leden werd do voorgestelde splitsing verdedigd. Eenige dezer leden 2agen in het voorstel der Regeering een goeden stap in de richting van het proportio- neele 6telsel, waarvan de minister van binnen landsche zaken steeds een voorstander is geweest. Enkele leden wenschten de beslissing der vraag of splitsing in districten oorbaar is, behoudens toezicht van hooger gezag, aan de gemeentebesturen zelve over te laten. Voorts werd opgemerkt, dat de verdeeling Een vreeselüke Wraak. 3) Nog nooit hob ik iemand in zoo'n korten tyd zóó zien veranderen als Vincente Sof- fareno, toen hy het salon binnen wankelde meer dan liep, waar wy op hem zaten te wachten. Ik moet bekennen, dat ik vast was overtuigd geweest, dat al die verhalen over dat schildery fabeltjes waren; ik vrees, dat ik er het myne toe heb bygedragen om den jongen Soffareno in zyn plan te doen vol harden. Ge kunt u misschien een idee maken van myn verrassing en ontsteltenis, toen ik hem de kamer binnen zag waggelen, met het uiteriyk van iemand, die doodelyk gewond is. Ik vroeg hem wat er gebeurd was. Hy gaf geen antwoord. Geheel gedócontenanceerd door wat ik gezien had, ging ik weg; eerst na zyn dood ben ik door zyn zuster Helena het eon en ander te weten gekomen. Zoodra ik in staat was geregeld na te denken, voelde ik my geneigd de ongesteld heid van den jongen man aan een tydelyke wanorde van het zenuwstelsel toe te schryven. Ik redeneerde alus: Een jongmensch met oen zeer volbloedig temperament treedt een kamer binnen, waarover vreeselyke verhalen gaan; verhalen, waaraan hyzelf, onbewust misschien, gelooft; hy gaat daar heen om het portret te zien van eon moeder, die, zooals hy zeker wel zal weten, op een zeer treurige ««inlar on oor h-Qtirl ct aan haar eind is gekomen. Hy gaat dus die kamer binnen in een toestand van groote opgewondenheid; volgens alle waarscbynlyk- heid is het eerste, wat hy ziet, een doodshoofd of een geraamte, waarboven een portret hangt; in de uitdrukking van 't gezicht van dat portret heeft de schilder hot meest walglyke, schrikaanjagende en satanische gelegd, dat hy maar kon bedenken. Een zenuwachtige rilling gaat door zyn leden, hy schryft die rilling aan den een of aüderen geest toe, die in de kamer rondwaart; hy, die van nature bygeloovig is, gaat de kamer uit in de vaste overtuiging, dat de een of andere booze geest hem bezit. Zóó redeneerende, trachtte ik de markiezin van myn zienswyze te overtuigen. Geheel overtuigd was zy niet, maar zy achtte zich verplicht de theorie aan te nemen, waarop zy eenige hoop kon bouwen, en daarom trachtte zy haar broer er ook van te door dringen. Toen echter verbrak hy voor het eerst het vreeselyke stilzwygen en vertelde haar wat hem was wedervaren in de kamer van 't portret. „Toen ik de kamer binnentrad, dacht ik als gy on de dokter. Ik was er op voor bereid, dat de kamer eenigszins theatraal zou zyn georneerddat zou me dus volstrekt geen schrik hebben aangejaagd. Maar er was niets van dien aard. In een hoek van de kamer lagen eenige meubelen en tapyten op een hoop, aan den muur daar vlak tegenover hing een uitstekend geschilderd portret vau een mooie, ryk gekleede, jonge vrouw, die <?Y\rolror>fl' AA n ttdoolr Tt crinrr atv oon otAol zitten, die toevallig voor 't schildery stond, en keek strak naar het portret, in afwachting van wat er zou gebeuren. Langzamerhand begon my een onaangenaam gevoel te be kruipen. Eerst dacht ik, dat het verbeelding was, maar ik werd erg misseiyk, myn oogen vulden zich met tranen, ik zag het portret niet meer, alles duizelde my, ik stond op en stelde alles in het werk, om heelhuids de deur te bereiken. Er is absoluut niets gebeurd, dat my zoo ziek had kunnen maken; ik heb niets gedaan dan naar het portret gekeken. Ik ben er van overtuigd, dat er een boven- aardsche macht in het spel is; niets zal my daarvan afbrengen." Met die woorden gaf hy zyn zuster den sleutel der kamer en verzocht haar ernstig, dat nimmer een sterflyk wezen er gebruik van zou maken. Zoolang hy leofde werden zyn bevelen opgevolgd. Hy leefde nog een week, weigerde een dokter te consulteeren en blies in de armen van zyn zuster den laatsten adem uit. Je weet natuuriyk wel, dat de mooie Helena, kort na den dood van haar broer, zelf ziek werd. De quaestie was, dat haar verlangen om het geheim, aan het portret verbonden, te doordringen, grooter was dan haar vrees voor den dood. Op zekeren dag deelde zy my haar besluit mede om in de kamer door te dringen en verzocht my haar tot aan de deur te brengen en daar op haar te wachten. Ik smeekte haar my toe te staan haar in de kamer te vergezellen, maar daarvan wilde ninfc ViAArAn. Als dat schildery werkelyk de macht bezit allen, die er naar kyken, te dooden," zei ze, „dan is het niet meer dan biliyk, dat alleen leden van het geslacht Soffareno die vlo9k treft. Laat my er alleen heengaan, als ik uw hulp noodig heb, zal ik roepen!" Ik moest haar wel gehoorzamen en zag haar dus alleon de kamer binnengaan. Ik hoorde niets, maar na verloop van eenige minuten kwam zy de kamer uit, met doods bleek, verwrongen gelaat, en viel in myn armen flauw. Ik sloot de deur, nam den sleutel uit het slot, riep toen om hulp eD droeg haar naar haar kamer. Dadeiyk stuurde ik nu om den huisarts, wien ik de heele geschiedenis in het kort vertelde. Hy was het volkomen met my eens, dat het niets dan een zenuw aandoening was. Maar nu kwam graaf Assorli op do proppen. Hy is geëngageerd mot de marebesa, die hy al lang innig liefhad, nog voordat zy door den dood van haar broeder een der rykste partyen uit Toscane werd. Do graaf is een moedig man, hy is het type van een edelman, maar hy is erg godsdienstig en dus geneigd deze tragische gebeurtenissen aan een bovennatuur- ïyke oorzaak toe te schryven. Daar ik hem als een lid der familie beschouwde, legde ik hem myn theorie bloot. Graaf Assorli," zei ik, „ik ben niet langer van het gevoelen van den geneesheer der marchesa, die haar ziekte aan een storiDg van het zenuwstelsel toeschryft. In de eerste plaats kan het er by my niet in, dat by twee menschen met zeer uiteenloopende constituties zich zoo precies dezelfde verschynseleo zouden openbaren. In de tweede plaats kan het arrangement vaD de kamer, volgens de be- schryving, die de markies aan zyn zuster heeft gegeven, daartoe ook niet meewerken. Men kan niet aannemen, dat de aanblik van een byzonder mooi portret zulke vreeselyke gevolgen kan hebben. Met andere woorden: ik heb uit dit alles de conclusie getrokken, dat or een andere oorzaak moet zyn." Do graaf sloeg een kruis. - U meent tocb niet, signor professor, dat er bovennatuuriyko machten m hot spel zyn?" zei hy. Op gevaar af van hem in zyn godsdienstige denkbeelden te wonden, zei ik op vasten toon: - Daarvan kan geen quaestie zyn. Daar ik myn verstand nog by elkaar, myn zenuwen onder appèl heb en een goede gezondheid geniet, verklaar ik u, dat dergeiyke resultaten alleen kunnen worden verkregen door zuiver physischo middelen, die wy door een nauwkeurig onderzoek kunnen ontdekken. Nu wilde ik u het volgende voorstel doen Laten wy door een nauwkeurig onderzoek trachten uit te vinden, welke die middelen zyn en hoe zy werken, in de hoop van met succes de ziekte van lady Helena te kunnen bestryden. Wat ook verder de zienswyze van den graaf in dezen mocht zyn, hy kon geen weerstand bieden aan de hoop zyn geliefde in het leven te houden, en hu stemde dus dadelyk in mjjn plan toe. (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1