i TWKKME U.131EK. BU de voortzetting der beraadslagingen over art. 4 der kieswet (hetwelk zegt dat onderstand is elke ondersteuning in geld of andere bo- noodigdheden, verstrekt tot leniging van nood) stelde do heer Tydeman als amendement voor, te lezen, dat onder onderstand te verstaan is elke ondersteuning in geld of benoodigdheden, geneesmiddelen cn kostelooze genees heel- of verloskundige hulp, daaronder begrepen, tot leniging van nood aan behoeftigen verstrekt. Do minister van binnenl. zaken deed op merken, dat er hier gedebatteerd werd over een hoogst belangrijke theoretische quaestie, maar voor de geheelo samenstelling van het kiezerscorps, voor de richting dezer wet nauwe lijks van eenig belang. Ten aanzien van deze quaestie stond de min. op geheel schoon terrein, bad hij geen antecedenten. Daarna tot de grondwettige bezwaren komende, verklaarde do minister die niet in te zien. Het kan toch geen grondwots-schennis genoemd worden, dat de wetgever een richtsnoer geeft bij de toe passing? En als men der regoering ongrond wettigheid verweef dan vroeg de minister hoe de bestrijders denken over het kosteloos onderwijs. Hy voor zich beschouwde, evenmin als zijn voorganger, het kost .loos onderwijs als onder stand, maar met hetzelfde recht beschouwde hy het kosteloos verleenen van geneeskundige hulp, afgescheiden van bet verstrekken van geneesmiddolen, ook niet als onderstand in den zin der grondwet. De woorden van den minister Tak, dat kostoloos onderwys en kostelooze geneeskun dige hulp geheel afwijken van het gewone begrip van onderstand, onderschreef de minis ter geheel. Hen moet wel onderscheiden de materiëelo geneeskundige hulp en het geven van advies. Met gerustheid durfde do minister dan ook de aanneming van het artikel aanbevelen. Na de uitbreiding der kenteekenen in art. 2 wa3 de minister niet voor uitbreiding der uitsluitingen, en op grond daarvan kon hy het amendement-Tydeman niet aanbevelen. Bepaald was hy er tegen -per se kostelooze genees heel- en verloskundige hulp uit te sluiten. Verstrekking van geneesmiddelen wilde de minister wel onder onderstand ver staan. De minister van buitenlandsche zaken wilde gaarne zyne goedkeuring van art. 4 toetsen aan zyne antecedenten. Daartoe ging by na hetgeen by de behandeling der wet-Tak om trent het begrip van onderstand werd gezegd. Als Kamerlid had hy bezwaar, dat niet dui- deiyk was aangegeven wat onderstand was; dat geneeskundige hulp of het verstrekken van geneesmiddelen niet gerekend werden tot dien onderstand, die het kiesrecht dedön ver liezen. Daarop werJ een amendement voor gesteld, om to bepalen, dat het verleenen van geneeskundige hulp en het verstrekken van geneesmiddelen tot leniging van nood, wel als onderstand zou worden beschouwd. Dat amendement kwam evenwel niet in stemming en zoo stond deze Regeering voor een nieuw feit. Thans heeft de Regeering getracht aan bedoeld amendement tegemoet te komen door de geneesmiddelen als onderstand te beschou wen en meer rekening te houden met de poli klinieken, hoewel natuurlyk dit alles niet in détails in de wet kan worden geschreven. De heer Rintztn, het beginsel van hot RegeeriDgs-voorstel verdedigonde, zeide dat het maar niet aangaat hetgeen door den minister Heemskerk in 1887 over dezo quaestie gezegd is, weg te cyferen. Art. 4 is in hoofd zaak eene reproductie van het amend.-Rö:ll c. 8. op do wet Tak. Vereenigt spr. zich dus ia hoofdzaak met het artikel, met 's ministers toelichting kan hy dat niet doen, en ook hy achtte eene nadere omschryving noodig, daar men anders by art. 23 op groote moeiiyk- heden zal stuiten. Daarom ondersteunde spr. het amend.-Tydeman, dat de meerderheid der C. v. R. meende te mogen aanbevelen. Do heer Farncombe Sanders stelde als amendement voor, in het amendement-Tyde man het woord „niet" in te voegen. De bedoeling is alzoo precies tegenovergesteld, en dus om geneeskundige hulp „niet" als onderstand te beschouwen. De Kamer heeft dan de keuze. Na ropliek van den heer Tydeman werd de verdere beraadslaging verdaagd tot heden. Gemengd Nieuws» Heden zou, gelyk bekend is, voor het kantongerecht alhier worden voortgezet de behandeling der zaak van de Gemeente commissie van het Ned.-Herv. Kerkgenoot schap te Lriden tegen den heer G. J. Van Ketwich, betreffende het nalatig biyven in do voldoening van diens aanslag in den ver leden jaar uitgeschreven kerkelyken hoofde- lyken omslag. Aangezien echter diens gevolmachtigde, mr. J. H. Goudsmit, die veertien dagen geleden concludeerde om der eischeres hare ingestelde vordering te ontzeggen, thans ongesteld is en dus niet tegenwooroig kon zyn, vroeg de advocaat van eischeres, mr. O. W. Sipkes, die heden aan het woord zou zyn, den kanton rechter om die reden uitstel tot het voeren van zyn pleidooi, op welk verzoek gunstig werd beschikt, terwyi als volgende datum, in verband met andere by het kantongerecht zynde werkzaamheden, werd vastgesteld de 13de Juni, dus a. s. Zaterdag over acht dagen. De kermis te Utrecht heeft dit jaar plaats van 16 tot 25 Juli en wordt 8 Juli ingeluid, zegt de „Utr. Ct," De Leidsche kermis duurt van 20 tot 25 Juli, d. L de laatste volle week van die maand. Gedurende de maand Mei zyn aan het Rykstelephoonkantoor te Oegstgeest behandeld 52 telegrammen, waarvan 24 ont vangen en 2S verzo den. Asn het Rykstelephoonkantoor to Lisse werden in de maand Mei ontvangen 63 en verzonden 68, te zamen behandeld 121 tele grammen, tegen 86 in de maand Mei van het vorige jaar. Door de keuringscommissie zyn te Leimuiden van de 84 paarden 11 goed gekeurd. Terugkomende van do paardenkeuring, had de landbouwer L. De Ryk, te Leimuiden met het afspringen van zyn rytuig het ongeluk een boen te breken. Men schryft ons uitRoelofArends- veen, dd. 2 Juni: De huisvrouw van den tuinder G. v. VI., van wio we voor eenige maanden berichtten, dat zy de gemeenschap- pelyke woning in het geheim had verlaten, met zich medenemende wat kon vervoerd worden, heeft nu, by den aanvang van het vette seizoen, haar man weer opgezocht en zich met hem verzoend. Deze heeft zyn dier bare wederhelft met opon armen ontvangen. Als het mooie weder maar niet door buien wordt gevolgd! Gisteravond tusschen halfnegen en negen uren voör voorbij de kust te Scheve- ningen een ramschip der Nederl. marine, dat met electrisch zoeklicht seinen trachtte to wisselen met de kustwacht aan den vuur toren. Men was evenwel niet in staat van hier uit te antwoorden, omdat het signalen stelsel nog niet in orde was. Aan het strand en voor do honderden be zoekers op het terras van het Kurhaus leverde deze manoeuvre van het schip een ongewoon schouwspel op. De Haagsche rechtbank deed gisteren uitspraak in do vroeger medegedeelde procedure over de levering van een kost baren ring, waarvan do koopprys geweigerd was, omdat de kooper meende den ring veel te duur gekocht te hebben. Men herinnert zich, dat de gedaagde in dit proces in den hem te hoog voorkomenden prijs een ver borgen gebrek gezocht had on tevens op dien grond reconventioneel tot ontbindiDg der overeenkomst geconcludeerd had. De rechtbank overwoog echter, dat, waar in deze niet van een gebrek in de zaak zelve was gebleken, veel min te bewyzen was aan geboden, vanzelf van een vsrborgen gebrek geen sprake kon zyn. De rechtbank passeerde derhalve het door gedaagde gevraagde des- kun figen-onderzoek en veroordeelde den go- daagde tot betaling van den vollen koopprijs en de proceskosten. Maandag-middag is de zoon van een Schover.ingsch reeder in een met een gloeiende vloeistof gevulden taanketel ge vallen en heeft daardoor deeriyke brand wonden bekomen. Dr. A. De Niet Mz. ver leende hulp. Do toestand is vry bevredigend. Tydens de te Woerden te houden Alg. Yerg. der „Holl. Mpy. van Landbouw" zullen daar gehouden worden op 25, 26 en 27 Aug. een tentoonstelling van landbouw, een harddraverij en een schoonrydery. Te Scheveningen kwamen gisteren 2 bomschuiten met versche visch aan, die f 38 en 56 besomden. Tarbot gold ƒ3.50 tot ƒ8, tongen f 0.40 tot f 0.85 per stuk en schol f 3.50 tot 7 per mand. Door Katwyksche karren en 8 garn.ilen- booton werd circa 150 mand garnalen aange voerd; voor de mand werd f 0.80 tot 120 gemaakt. Door een comité uit eenige werk- liedenvereenigingen te Rotterdam worden pogingen in het werk gesteld tot het oprichten van een weerstandskas in navolging van Amsterdam. Het" comité stelt voor eene weke- lyksche bydrage van 1 ct. per man, doch zoo mogelyk 2 ets. Door de Harddravery-vereeniging te Ryswyk zal op Woensdag 29 Juni a. s. eene harddravery worden gehouden door paar den van zessen klaar, in Nederland geboren. De prys bedraagt ƒ250 en er zyn 3 premiêD, groot f 75, 50 en 25. De nasporingen naar een ver- misten brievenbesteller te Rotterdam worden voortgezet, doch tot dusver zonder resultaat. Zyn signalement is opgemaakt en afgekon digd. Op het vinden van zyn ïyk of het ver strekken van aanwyzingen, die tot ontdek king daarvan leiden, is eene geldelijke be looning gesteld. Op den dag, waarop de besteller vermist werd, had hy juist eeno aanstelling als hulp besteller ontvangen. Vrydag jl. had hy hot postkantoor te 7 uren 's avonds verlaten en was belast met de bestelling in de Gouvernestraal, Gaffelstraat en omliggende buurten. De bestelling heelt hy dien avond tot een gedeelte der Gouvemestraat ten uitvoer ge bracht. De vermiste, genaamd E. Swerus, gepaspor- teerd marine-matroos, had verkeering met een meisje, wonende in de Gouvemestraat, by wie hy een som van 300 gulden had gedeponeerd, wyi by voornemens was, in het huweiyk te treden. Do Amsterdamsche rywiel-ver- ordening. In de verordening op het gebruik van rywielen, onlangs door den Raad der gemeente Amsterdam vastgesteld, is, naar men w«et, onder de straffen tegen overtreding ook opgenomen de verbeurd-verklaring van het rywiel. Naar aanleiding biervan merkte de schryver der brieven „Uit de Hoofdstad" aan do „Prov. Gron. Ct." op, (zie Persoverzicht van Zaterdag jongstleden) dat deze straf de risico der rywielhandolaars niet weinig ver hoogt. Immers zei hy de meeste der rywielen, die men te Amsterdam langs den weg ziet snorren, zyn niet ten volle betaald. Men kan hier namelyk rywielen koopen op afbetaling van gerlngo sommen, zeg tien gulden per week. Wordt nu zulk een rywiel vcrbeurd-verklaard, terwyi de bedongen prys nog voor geen dorde is betaald, dan zal in de meeste gevall.n niet de overtreder der ver ordening, maar do rijwielhandelaar de schade der verbeurdverklaring lyden. Dez3 opmerking, zegt de „Gemeente-Stem", komt ons juist voor. Wel is waar bepaalt art. 161 der Gemeente-wet, dat do verbeurdver klaring alleen voorwerpen kan treffen, welke „den veroordeelde toebehooren", maar het lijdt o. i. geen twijfel, dat in het hier gestelde geval de kooper van het ruwiel ingevolge de artt. 667, 1495 en 1511 B. W. als de eigenaar daarvan is aan te merken, ook al heeft hij den koopprys nog slechts ten deele betaald. De „Kampioen", het orgaan van den Algem. Nederl. Wielrydors-Bond, melding makondo van do bepaling uit de gemeentelyko verorde ning te Amsterdam, dat met 1 Sept. alle wielryders hun machine van een volgnummer moeten voorzien, schryft: „We mogen ons natuurlyk niet met do politijk inlaten, raaar aangezien de gemeenteraad geen politek col lege is, zoo zullen de bondsleden, die tevens kiezer zyn, goed doen de namen van den voorsteller on de voorstemmers van deze bepa ling te onthouden. Voor de vierde kamer der recht bank te Amsterdam hadden zich gisteren te verantwoorden H. M. J. Volk, oud 17 jaren, W. Kok, oud 19 jaren, E. W. Akkerman, oud 27 jaren, en J. G. Kuyter, oud 24 jaren. Het geldt hier een tamelijk aanzienlijken dief stal van koffie ten nadeele van de heeren Westorkamp en Morjan te Amsterdam. 't Aandeel, dat elk der beklaagden aan deze zaak zou hebben, wordt door de dagvaarding aldus gedetailleerd: de eerste bekl. heeft een handkar met 7 balen koffie, die op den Blauwburgwal stond, weggenomen; de tweede heeft hem helpen ryden, de derde heeft op den uitkyk gestaan, om te zien of er geen on raad was, en de vrirde bekl. heeft de balen opgekocht (heling). Drie van do bekl. hebben reeds vroeger ver oordeeling wegéns diefstal en valschheid in geschriften ondergaan. De opsporing van den diefstal is voor een groot deel te danken aan den oud-brigidhr- majoor Lamer.s en aan den oud-rechc-rcheur Panhorst, die beiden nog onbezoldigd ryks- voldwachter zyn en van tyd tot tijd nog wel eens door geestdrift voor hun vroegor beroep worden aangegrepen. Alle beklaagden ontkennen schuld. Na afloop van het getuigenverhoor, dat ongeveer den geheelen dag in beslag nam, was 't woord aan 't O. M., dat by mon ie van mr. Regout vorderde: tegen den eerston bekl. drie jaren gevangenisstraf, togen den tweeden bekl. drie jaren gevangenisstraf, tegen den derden bekl. drie iaren gevangenisstraf, togen den vierden bekl. twee jaren gevangenisstraf. De toegevoegde verdedigers verzochten vry- spraak. By een binnenbrand in hetperceel Keizerstraat 31 te Amsterdam, ontstaan door het omvallen van een petroleumtoestel, be kwam gisteravond een driejarig meisje zoo ernstige brandwonden, dat zy naar het Gast huis moest vervoerd worden. Men meldt uit Harlingen: Hoegroot de behoefte aan drinkwater hier is, kan tlykon uit het feit, dat er rondgebeld werd dat aan zeker adres tegen 25 ets. per gang nog water is te bekomen. De Engelsche booten brengen uit Londen ook drinkwater aan en houden gratis uitdeeling, en de stoomboot „Prins Yan Oranje" voerde eenigen voorraad aan uit Leeuwarden van de waterleiding. Namens den minister van binnon- landsche zaken is de burgemeester van Roer mond gedagvaard om op don llden Juni te ver- schynen voor do rechtbank te Roermond, ten einde zich te hooron veroordeelen tot afgifte der in de dagvaarding opgenoemde archief stukken en tot betaling der kosten. Mitsdien begint nu hot eigenlyke proces over het eigendomsrecht dier archieven. Men meldt heden uit Maassluis: Het Engelsche stoomschip „Lotus," dat eer gisteren van Rotterdam vertrok naar New castle, ligt 25 mylen van den Waterweg geankerd met gebroken schroefas. Tegen het Ripperdapark te Haarlem grenst bet Phoenixpark, een onbe bouwde plek, waar vroeger de fabriek stond van den heer Previnairo. Op die plek, gren zende aan de Spoorbaan, mot den ingang aan het Ripperdapark, is onlangs een kantoortjo gebouwd voor het bestuur der Haarlemsche Vereeniging tegen het mishandelen van dieren, en daartegenaan oen toestel tot hetasphixióeren van honden en katten. Herhaaldeiyk werd geklaagd over de wyze, waarop de „politie honden" werden afgemaakt, maar evenzoo over het groote getal dryvende cadavers in de stadsgrachten. Dit bracht do Vereeniging er toe een asphixiatie-toestel op te richten met subsidie van de gemeente. Zaterdag werd oen pro9f daarmede ge nomen, die by de opening, heden, voor eenige genoodigden zal worden herhaald. Woensdag overleed aan ouder- domszwakte Marteu Martena, te Muntendam. In de wandeling noemde men hem „Marten Lekkertje". Deze patriarch bereikte den ge- zegenden leeftyd van 93 jaren. Hy was gebo ren te Winschoten en stamde, volgens de tra ditie, af uit een Zigeunerfamilie, die zich in 't begin dezer eeuw in deze^streken vestigde. En let men op 't eigenaardige type dor Mar- tena's, op hun zwarten haardos, donkere oogen en bruine gelaatskleur, alsmede op sommige hunner karaktoriseerendo eigenschap pen, als hun bekende voorliefde voor en be kwaamheid in den paardenhandel, hun smaak in vloosch van dieren, die den natuurlyken dood zyn gestorven, enz., dan moet men wel tot de overtuiging komen, dat de traditie in deze op waarheid berust. Marten bewoonde langen tyd op don Polder te Muntondam een hut, met een groote bedstede, waaronder een aantal kippen vroolyk rondscharrelden en waarop een hond, zyn trouwe slaapkameraad, diende als middel tegen de rlieumatiek. Die ziekte moest volgens zyn vasto over tuiging overgaan op dat dier. Op een krui wagen gezeten, bezocht hy nu en dan tot in het laatst van zyn leven Veendam, om hier en daar een cent te vragen, die dan gewillig aan den ouden man werd uitgereikt. In vroeger tyd1 dreef hy een -vry uitgebreiden handel in paaird6n^ zoogenaamde „afleggers". Zyn be kwaamheid in dezen tak van handel is op zyn talrybe kinderen en kleinkinderen over gegaan, zoodat niemand bevreesd behoeft te zyn, dat met hem te Muntendam do paarden handel ten grave zal dalen. VcendCt.) Door onbekende oorzaak brak by den landbouwer G. L., te Horst, een groote biaud uit, waardoor diens woning met schuren en stallen in asch gelegd werden. Van het vee kwamen om: 2 koeien, 1 rund, 1 kalf en 2 varkens. Alles was verzekerd. De pantoffel-schutter te 's-H e r- togenboseh, tegen wien geëischt werd ƒ33 wegens verschillende overtre ringen, is door den schuttersraad veroordeeld tot oen geld boete van 1 en 3 boeten van ƒ15 elk, be nevens ƒ2.15 kosten. Ten gevolge van het op hol gaan van zyn paaTd, gespannen voor een zwaar beladen kar, geraakte de 80-jarige voerman A. v. D., te Buciel, onder de kar; het rad ging hem over het hoofd en kort daarop bo- zweek hij. Het ly k van de jonge doc liter S., uit Ophoven, vermist sedert 18 December 11., is aldaar uit het zy kanaal opgevischt. In Maas-en -Waal ziet het ermet de kersen niet voor.'eelig uit. Men verwacht slechts de helft der opbrengst van het vorig jaar. Voor krozen worden buitengewone pry- zen besteed, naar schatting ƒ15 a 16 per H.L. op stam. Een 17-jarige knaap te Wamel kreeg onder hot zwemmen do kramp in een been waardoor hy verdronk. Op de rivier by I-Iaafton is iemand uit Rossum, werkzaam op een zandbak, door een of ander toeval over boord geslagen en verdronken. Do ongelukkige was 22 jaar. Eenige jongens vermaakten zich Zondag-namiddag, te Eindhoven met in een huis, dat reeds eenigo jaren onbewoond is en waarnaar door de eigenaars niet wordt omgezien, te ravotten en er zooveel mogelyk te vernielen. Twee hunner waren op het dak geklommen en beproefden een schoorsteen om te duwen, hetgeen bun maar al te goed gelukte. Een derde stond er beneden naar te kyken en kreeg de geheele steenmassa op zyne boenen, ten gevolge waarvan een been beneden de knie geheel verbryzeld werd. De lydor werd t6r verpleging naar het liefdehuis te Eindhoven vervoerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft het, evenals in Drente, ook in do omstreken van Brummen erg gevroren. Vooral de hooge landen hebben veel geleden. Men ziet velden met aardappelen, die geheel zwart zyn. Ook het jonge eikenhout heeft geleden. Te Bergen- op-Zoom hoeft brand gewoed in het magazyn der yzergietery van de firma Rogier Nerincx Richter, welke zich zeer omstig liet aanzien. Gelukkig kon, door de nabyheid van de Zoom, daaruit spoedig water tot blussching verkregen worden. Hoe wel do verwoesting tot het magazyn beperkt bleef, is de schado, welke door verzekering wordt gedekt, nogal belangryk. Gisteren is te Vianen een fel uitslaando brand ontstaan in Van Stratens ko'enpakhuis en bergplaats van hoephout. Dat gebouw is leeggebrand. Het gelukte hot vuur te beperken tot dit perceel. Maandag is door eenonbekendo oorzaak brand uitgebroken naby Luuteren (gem. Ede) in de dennenbosschen, toe'oe- hoorende aan den heer A. A. H. Sweijs, te Rotterdam. Gelukkig waren spoedig een aantal menschen aanwezig, aan wie het gelukken mocht de vlammen te stuiten, voordat zy groote verwoestingen hadden aangericht. Gistermorgen viel op de Waal by; St.-Andrios een vreeselyk ongeluk voor. Op een sleepbootje sprong het deksel van het mangat, met het gevolg, dat de vrouw van den kapitein door den ontsnappenden stoom gedood werd. De overigen wisten zich te redden. Men meldt aan de „N. R. C." het volgende uit Upendam: In „Vriend voor Oud en Jong" stond kort geleden een adveitentie, waarin sollicitanten werden opgeroepen voor do betrekking van leerling hofmeester en leerling machinist. Een jongmensch uit eene naburige.gemeente meldde zich in de algeloopen week voor oen dier betrekkingen aan. Kort daarop ontving hy reeds eene aanstelling als leerling-machinist by de Zuid-Afrikaanscho Stoomvaartmaat- schappy. De benoemde moet eene reis maken met een der booten van de stoomvaartmaat- sohappy Nederland en zou f 20 per maand verdienen. Voor de aanstelling moest een bedrag van f 25 ineens gestort worden. De aanbieding was echter zoo heol mooi en hy, die de aanstelling verleende, heette nu eens superintendent on chef by de Afrikaansch® Maatschappy en dan weer directeur van het stoomweaen. Dit wekte argwaan. De polüii te Amsterdam werd met de zaak in kennis gesteld, en op het oogenblik, dat de gelden gestort werden, is do gewaande directeur aan gehouden en tegen hem proces-verbaal opge maakt. De eerste Bredasche aardbeziën werden gist. ren op de markt aldaar te koop aangebodon. Binnen eenige dagen vangt de handel in dit zoo gezocht ooft naar binnen- en buitenland op groote schaal aan. De „Vól.o" daagt in naam vanJac- quelin Eden opnieuw uit tot oen kamp te Parys om de4 sjerp. Hoewel Jaap het recht heeft, drie weken te'wachten alvorens een nieuwe match aan te gaan, hoopt Jacquelin reeds Zondag aanstaande zyn overwinnaar opnieuw te ontmoeten, te meer, daar Eden in uitstekende conditie is. Het blad is vol lof over Eden. Na zyn nederlaag nam jacquelin de sjerp van zyn arm en deed haar Eden om, waarna deze laatste nog een baan maakte onder da verende toejuichingen. Merkwaardige redding. By Oz en Oisans (Isèro) viel dez9r dagen op oen gevaar- lykon weg; die reeds menigeen het leven heelt geklost, een jongetje van zeven jaar een steilte af, aan welker vo2t een woeste bergstroom bruist. Op 150 meter van den rand haakte echter zijn kiel aan een rotspunt en hy bleef, de armen opgetrokken, hangen tot een ach- tienjarig jongeling, aan touwen afgelaten, hem greep en met hem veilig opgeheschen werd. Hot! kind was geheel buiten kennis. De Duitscho advocaat Priedmann is aan hGt grensstation Amanvillërs door de Fransche aan de Duitsche politie uitgeleverd. Een leerlingder militairo school van;S .int-Cyr, de jonge burggraaf D3 la Panouse, had' Donderdag ryles. Men deed het paard geweldig springen entoen een vyf of zes minuten lang de jonge man zich in den zadel hadi gehouden, maakte de toezichthebbende luitfenant hem een compliment. Op eens echter viell het paard, na eon nieuwen sprong, op do knieën, do ruiter word over het hoofd ge slingerd en hot paard zelf, willende opstaaD, sloeg op zyn beurt om op den jongen man, de boenen in de lucht. Den ongelukkige werd onder den zadelknop het hoofd verpletterd en hy was op slag dood. Men meldt uit Cairo, d d. 1 Juni; Toin heden de gezondheidscommissie een bezoek wilde brengen aan de school en de moskoe der universiteit „Elashar," waar zich een geval van cholera had voorgedaan, ver zetten de studenten zich daartegen en wierpen do commissieleden mot steenon. Maher Pacba, gouverneur van Caïl*o, werd aan het hoofd gewond. De ter hulpgeroepen politie word eveneens met steenworpen ont vangen; de politie gaf vuur op de menigte, doodde één persoon en wondde er drie. Hon derd en twintig personen werden in h=cntenis genomen; de orde is hersteld. De Russische afdeeling van hot Roodo Kruis is, naar uit St.-Petersburg ge schreven wordt, op het denkbeeld'gekomen, jonge officiersweduwen, die geen aanspraak op pensioen hebben, een bestaan te verzekeren door haar tot tandarts op te leiden. In den herfst van dit jaar zullen op de tandheelkun dige school te Warschau tien officiersweduwen kosteloos worden toegelaten. De dames hebben een tweejarigen cursus te volgen en zyn dan in staat haar brood te verdienen. Een sedert langen tyd zonder ver diensten rondloopend koopman to Pforzheim, Philipp Rieff, heeft in de afwezigheid van zyn vrouw zyn drie kinderen, van 4 tot 9 jaren, door ophanging vermoord en zich daarna ver- wydord, zonder dat men zyn spoor heeft kun nen ontdekken. Vermoedeiyk heeft hy krankzinnig geworden na den gruwel aan zyn kinderen, ook zelfmoord begaan. Te Reichenbach, in Beieren, iseen groote machinale wevery, van de firma Lis- kowsky, totaal afgebrand; 100 weefstoelen werden o. a. eon prooi der vlammen. Opnieuw heeft een cycloonin Arno- rik-a gewoed, ditmaal to Seneca, in Missouri. Er is groote schade aangericht^on 30 personen zyn er by omgekomen. Naar aanleiding van de byzon- der heete Maartdagen van dit jaar, wyst „The Nature" er op, dat van tyd tot, tyd groote golvingen warme of kouds lucht over aeelen der aarde stryken. Vond men warme Maart dagen over heel Noord Europa zeer aangenaam, geheel anders was het in Australië, dat in Januari zomer heeft en waarover dit jaar ook een heete luchtstroom streek, die den thermometer tot 90, ja, tot 122 graden in dei schaduw deed ryzen, den oogst verschroeide, dei putten uitdroogde en tal van branden ver oorzaakte. Een warme stroom als in Maart is sedert 60 jaren in Europa niet voorge komen. Programma van Muziekuitvoeringen. MUSIS SAOftUM. Donderdag 4 Juni, te halfacht, door hot Saftnuziokcorpu der dienstdooDdo Scbutterg. Directeur: de hoor Joh. C. Geyp. Eerste afdeeling; No. 1. „Kriegemarech" uit do Opora „Rienzi" (let® uitv.), R, Wagner; 2. Kirchlicho Festouverture übor den Choral „Ein feato Burg iet unaer Gott" (let© uitv.), O. Nico'.aï; 3. „Gruaa auo dt-r Ferno", Inter mezzo, Job. J- H. Vorhnlat4. Fantaie e uit de Oper® „Cavalleria RuBticana",P. Mascagni. Tweede afdeeling; No. 5. Ouverture „Domino Noir", F. Auber; 6. „Torea dor", Wale (leto uitv.), T. P. Royle; 7. „Diana'a Jajdruf(lete uitv.), O. Arndt; 8. Potpourri uit d© Operette „Dio Jungfrau von Belleville" (leto uitv.), C. MillÖcker; 9. „Oeatorreicbieche Militaire Revue", A. Czibulka.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2