De Weoner „Neue Freie Presse" bevat oen telegram uit Padua van den 26stcn Mei in dezen vorm: „Sedert twee dagen worden bier, in tegen woordigheid van vertegenwoordigers des Ko- nings van Italië en van do Koningin der Nederlanden, alsmede van den Nederlandschen gezant en der overheden, navorschingen ge daan naar de lykkist van den in 1799 in do Eremietenkerk te Tadua begraven Prins van OraDje Nassau. Tot algemeene verbazing wordt de looien kist, waarin het gebeente van den Prins in 1S85 verzamel i werd, niet gevonden. Vermoedelijk werd zy gestolen." TWtlKDE U491EK. Bij de voortzetting van hot kiesrecht-debat gisternamiddag bestreed de Minister van bin- nenlandsche zaken do amendementen. Het artikel geeft vaste kenteekenen, verbonden aan zekeren duur en van notoir karakter. Onder dienstbetrekking vallen ook de inwo nende zoons, als zij zich als knecht verhuurd hebben. Ten aanzien van het amendement- Hintzen op art. 25, om straf te bedreigen tegen niet opgaaf door patroons van de loonen, enz., verklaarde do minister goen overwegend bezwaar te hebben de verplichting tot opga ven van de loonen in de wet te schrijven, maar do vorm van het amendement zal go wjjzigd moeten worden."Dat do patroons eenig bezwaar zouden maken om opgaven te doen of te bevestigen gelijk de heer Helit meendo geloofde do minister niet. Ten slotte betuigde do ministor den heer Michiels van Verduynon, voorzitter der C. v. R.t zijn dank en antwoordde nog den heer Heldt voor 's-G.av.r.hago geen wijziging in de inkomsten-tabel te kunnon aanbrengen. De Voorzitter stelde ahnu voor, om, indien de beraadslaging over art. 1 niet afliep, gis teravond te 8 uren to vorgaderen. De heer De Beaufort (Amsterdam) achtte dit nog niet zoo dringend noodig, wees op do werkkracht der stenografen en gaf in overweging geen avondaitting te houdeD. De heer Ferf ondersteunde het voorstel om avondzitting te houden, daar er nog zooveel arbeid wacht, ook na de kieswet. Hij zou zelfs meer avondzittingen willen houden. De beer JE. Mackaij verklaarde zich in dezen stand van het debat tegen avondzitting. De heer Farncombc Sanders opperde medo bezwaren tegen het nu reeds houden van eene avondzitting. Do Voorzitter verklaarde dat het in geen geval in zijne bedoeling lag gisteravond tot stemming over te gaan. Het voorstel tot hot houden eener avond- zitticg werd in stemming gebracht on ver- toornen met 44 tegen 41 stemmen. Na verschillende replieken over de kieswet bleef de Minister de amendementen bestrijden, als denaturoerende het Regoeringsartikel. Het debat over de tweede alinea is afge- loopen. Op de derde alinea (kiesrecht verbonden aan eene inschrijving op het Grootboek van minstens 100 of aan het bezit van een spaarbankboekje van minstens f 50) verde digde do heer Heemskerk het amendernent- Kuyper, om het kiesrecht ook toe te kennen bij het bezit van een polis van levensverze kering, waarop 50 is afbetaald. De Minister bestreed het amendement, daar dergelijke polis geen bewijs is van welstand en het bedrag ook. niet te realiseeren is. Alinea 4 (kiezers krachtens examen) werd goedgekeurd. Verder werden nog toegelicht het amende- ment-Bouman, om het kiesrecht te verze keren aan hen, die vijf jaar lang het recht bezaten volgons do eersto vier categorieën, en het amendement-Kuyper, om hot kiesrecht te geven aan ben, die een paar jaar lang zfjn geweest lid van een openbaar college, godsdi.nstleeraar, 1 eeraar by het M. O., be stuurslid oener instelling ven weldadigheid of van andero vereenigingen van niet minder dan 50 leden. Do heer Bonman heeft zijn amendement ingetrokken na de onaannemelijkverklaring des ministers. Naar aanleiding van do geopperde bezwaren verklaarde de heer Kuyper eene wijziging van zijn amendement te zullen overwegen. Heden zou tot stemming worden over gegaan. Door de heereD Pyttorsen en Van Deinse zijn verschillende amendementen voorgesteld op ai tt. 50 53. Da bedoeling daarvan is, do inhvering van opgaven van canaidot-.n to doen geschieden zoowel op den dag der verkiezing ah op den voorafgaanden, hetzij persoonlijk, hetzij schrif telijk door middel van een aaDgetoekendo brief slechts 10 kiezers to eischen voor de onder- teekening der opgaven (in plaats van 50 vol gens het ontwerp); te doen vervallen do voor gestelde opgaven door besturen van erkende kiesvereenigingen; voor to schryven dat de dag der verkiezing door den burgemeester der hoofJplaats van hst kiesdistrict minstens 8 dagen voor do verki zing worJo bekend ge maakt, met opgaaf van tijd on plaats waarop formulieren kosteloos verkrijgbaar zullen zijn den burgemeester bovoegdheid te geveD, in overleg met dengene, dio do opgave inlevert, de verbeteringen aan te brengen, welko kun non strekken tot duidelijke aanwijzing van den cancidaat; niet te eischen, dat do opgaven afzonderlijk worden ter inzage gelegd en aangeplakt, maar wol do alphabetische lijst der namen en woonplaatsen van alle candi dates Verder stellen zij voor in art. 71 te bopalen, dat op het stembiljet de namen der Candida- ten gedrukt worden niet in alp'iabetiscbe orde, maar in do volgorde, waarin de inlovering is geschied. In art. 76 wenschen z\j voor te schrijven, dat op het stembiljet enkel een kruis het toeken zij tot aaowyzing van den candidaat, en dat de kiezer het biljet moet dichtvouwen, zoodat de buitenzijde den stempel vertoont. In art. 131 wenschen zy te bepalen, dat de opgaven van candidaten in een verzegeld papier worden gesloten. Gemengd Nieuws. De Groonhazengracht alsmedo een deel van hot anders zoo deftig-stillo Rapenburg werden gisteravond in opschudding getracht door schermutselingen of gevechten tusschen tweo „dames." 't Ging om een in de kazerne verdwenen zoon van Mars, op wiens liofde beiden aanspraak meenden to mogen maken en die gisteravond méér van do liefde van de eene dan van dio der andere dame scheen gediand to zyn geweest. Nu en dan vlogen de concurrenten elkander bepaald in 't haar, natuurlijk tot vermaak der toeschou wers. In het Dagblad van Woonsdag werd door ons melding gemaakt van een rijwieldiefstal en als dader genoemd J. H Koek. Deze naam is echter foutief en moet zyn J. IJ. Kocb, Italiaan van geboorte. Deze verbetering heeft niet veel te beteekenen, maar toevalligerwijze bestaat de persoon H. Koek, geboortig van Roelofarendsveen en woonachtig in Den Haag. Wy vermelden daarom uitdrukkelijk, dat dozo persoon met deze rywielzaak niets te maken heeft! Men schryft ons uit Roelof- A rend s- veen, dd. 28 M-i: Het zware vervoermiddel van de „American Petroleum Company" waagdo zich heden voor de tweede maal op den nog voozen rywog in de Veen. Op de terugreis zakte de kolossus eensklaps aan ééne zydo tot de assen in den grond. De voer man vond het tot eigen verantwoording raad zaam per draad den agent te Leiden het ongeval te berichten en diens beslissing af te wachten. Inmiddels zyn voorzorgsmaat regelen genomen tegen het verder wegzinken en omkantelen. Gelukkig is do passage voor rij- en voertuigen er niet door gestremd. Dit gevaarte is overigons em geschikt middel om de draagkracht der bruggen op de proef to stellen. Door de commissie tot keuring der paarden Voor den krijgsdienst zyn in de gemeente Sassenbeim slechts 4 van de 19 paarden goedgekeurd. Op 20 Meijl. vervoegde zich te Leiden by een vischhandelaar oen persoon, die, zeggende Johannes Bavorwfik te zyn, voorgaf kost en inwoning in een christelijk gezin to zo?ken en tot het Leger des Heils te willen toetreden. H(j heeft tot den 22ston dezer by den vischhandelaar gelogeerd, waar hem een paar heeren bottines en een naald- parapluie in bruikleen zyn afgestaan. Na zyn vertrek op laatstgenoemden datum heeft hy niet meer van zich doen hooren, maar werd toen in die woning een gouden heeren- romontoir-horloge vermist. Volgens infor matie zou de man eigenlyb Hendrik Haak genaamd en te Groningen geboren zyn. Hy is ongeveer 22 jaar oud, tamelyk lang en slank, blond, met smal gelaat en litteekon ty het rechteroog, terwyl hy een kinderachtïgo uitspraak heoft. De commissaris van politie te Lc-iden ver zoekt opsporing van den verdachte, inbeslag neming van het horlogo en bericht. Corpo 20 van het Leger des Heils, gekwartierd te Leiden, zou 2Jen Pinkster dag c6d velddag in het klein te Katwyk aan het strand houden. Waren de Heilsoldaten een vorig jaar, toen do visschers ter haring- visschery afwezig waren, goed ontvangen, het liet zich nu al heel spoedig aanzien, dat de visschers niet op hun bezoek gesteld waren. Weldra begon men toch te roepen, to dringen en met zand te werpen, zoodat de volgelingen van William Booth zich genoodzaakt zagen to vertrekken. Men ontzag zich niet do vreed zame en vredelievende Heilsoldaten to duwen en op den grond to werpen, in éón woord de visschersbevolking liet zich, zoo meldt men verier, niet van do schoonste zgde zieD. Do politio was ten eenenmalo machteloos; echter is tegen do belhamels proces-verbaal opge maakt. Mon schrift uit Hazorswoude: Alhier werden de dorpsbewoners opgeschrikt door een brand, welke uitgebroken was in een waschhuis van den heer dr. P. Wyn, en vermoodelyk door een waterfornuis ont staan was, waardoor in korten tyi do kap van belendend koetshuis en paardenstal in lichterlaaie stond. Nog bijtijds konden de rijtuigen en het paard, 't welk reeds de vlammen om zich heen zag lekken, in veilig heid gobracht worden. Dcor het spoedig in working brengen der dorpss puit, welko ook hier weder uitnemende diensten bewees, bleef do brand gelukkig tot dit perceel beperkt. Had do brand in den avond of in don nacht plaats gegrepen, dan waro do ramp voor de buren niet to overzien geweest, aangezien juist onder den wind er naastaangrenzende gebouwen stonden met enormen voorraad aan brandstoffen of gevuld mot door vuur licht te verteren goederen. Maandag-avond (2 Jon Pinksterdag) verlieten oenige reizigers aan het station alhier den trein, komende van Leiden, welko alhier te 10.22 uur stopt, toen een alhier wonend jongmen&ch, Joh. Van Veen Tz., zonder daartoe in 't minst eonige aanleiding gegeven to hebben, zoo onverhoeds door drie, ook uit den trein komondo jongens uit do gemeente Koudekerk overvallen oa mishandel 1 werd, dat uit een gapende wondo het bloed hem langs aangezicht en kleederon afliap. Tegen de 3 jeugdige ouverlaten, waarvan éón althans reeds by de politi3 bekend is, zal proces verbaal worden opgemaakt. In don nacht van 19 op 20 Meijl. is to 's Gravenhago door middel van braak ontvreemd ruim 60 aan zilvergeld. De dhf of dieven hebben ter plaatse achtergelaten eon stuk behangsellinnen èn een beitel, waarop staat O 175. Het hecht van dien beitel heeft behoord aan een milicien van do veldartillerie Van Berkel, die ia 1S91 in dienst was. In dien nacht hebt en te 's Gravenhage gelogeerd in oen logement een man van ongeveer 29 jaren, tamelijk lang, donker uitzicht, klein snorretje, in elkaar gedrongen, met hooge schoudors, en een vrouw van ongeveer 40 jaren. Zy gaven zich uit voor Koo3 Van Btrkel en Anna Van Berkel. Het is niet onmogelijk, dat dezen met den diefstal in verband staan. Do commissaris van politie in de 4de afd. te 's Gravenhage verzot kt opsporing on bericht. Do hoofdcommissaris van politio te Rolterdam waarschuwt tegen zekeren zich noemenden E. F. O. Maarschall Von Bieber- stein, welko persoon, Duitscher van geboorto, zich b\) h'.t goedgeloovig publiek krediet tracht te verschaffen. To Rotterdam is oen 22-jarige suikerbakker ter hoogto van de Karr.emelks- haven met eene kano omgeslagen en ver dronken. Zyn lyk is kort daarna opgevischt. Voor de 4de kamer der rochtbank to Amsterdam stond gisteren terecht de heer Robert Schwarz, hoofdredacteur van het „Volksdagblad". Hem wordt ten laste gelegd, dat hy den heer G. L. La Bastide, hoofd rodactour van do „Eclo", gesmaad heeft door hem in een artikel No. 98 van 30 Januari 1S96 in 't „Volksdagblad" te verwijten, dat hy onder gefingeerde napien en met een ver draaide hand brief kaarten of stukken aan laatstbedoeld blad en andore bladen verzon den zou hebben, waarin by zich lang niet vrrendel(.k over dat porsorgaan zou uitgelaten hebben. De bekl. erkende 't bewuste artikel geschre ven te hebben, maar beweerde dit in 't alge meen belang en ter noodzakelijke verdediging godaan te hebben. Hij bood aan te lever, n het bewys van de waarheid zyner beschul diging. De rechtbank ging daarop in raadkamer en bepaalde, dat op Donderdag 18 Juni a. a. om 1 uur de bikl. 't aangevraagde bewys zal mogen leveren. De heer Schwarz werd bijgestaan door mr. Biederlack, do hoer La Bastide als civiele party door mr. CarolL Als oorzaak van het gisteren ver melde spoorwegongeluk te IJselmonde wordt hot volgende gemeld: Eiken nacht moet daar een machine gereed staan voor den goederentrein No. 558 uit Dordrecht, dio dan met tw©9 machines verder stoomt. Aan het station nu hield men den pleiziertrein voor dezen goederentrein, totdat de machinist LuQendjjk, van do stilstaande locomoti-f, bemerkte, dat do naderende trein zyn vaart niet verminderde. Hy begon ter- stood met volle kracht vooruit te ryden, waardoor de botsing wel niet kon voorkomen worden, doch waardoor de schok niettemin sterk verminderde. Met den kaashandel gaat het op het oogenblik verre van voordeelig, wat eens deels moet worden toegeschreven aan den tragen exporthandel, gevolg van den Cubaan- schen oorlog, anderdeels aan de aangevoerde qualiteiten, welke, enkele goede parlyen niet te na gesproken, vrywat te wenaclien over laten. Met de hooikaas raakt hot gedaan; gras kaas wordt nog byna niet aangevoerd, zoodat overllyft do scheikaas, waarvan in don regel de qualiteit zoodanig is, dat zo zich nïst op speculatie laat koopon. Yan graskaas worden de eerste aanroeren ter markt verwacht; aan zware winkelkaas, kazen van 20 halve kilo's en zwaarder, zal geen gebrek zyn; export- graskaas, kazen van 10 tot 13 halve kilo's, van puike qualiteit, zullen waarschynlyk door den speculotiehandel nogal worden gezocht; voor afwykende soorten zyn de vooruitzich ten op het oogenblik vorre van gunstig. In do AJblasserwaard werd dë vorige week van f 15 tot 18 besteed; in de Lopiker- en Kriraponerwaard liepen de pryzen van 1ste soort Goudscho van ƒ19 tot ƒ22, 2de soort 16 tot IS, Derby lsto soort 21 tot 22, 2de soort ƒ19 tot 20, Edammer 1ste soort ƒ21 tot 23, 2 Je soort 19 tot 20. UD.) Naby West-Graftdyk(N.-IL)geraakte dezer dagen da vrouw van schipper H., ter wyl zy aan den kant van het Groot-Noord- hollandsch kanaal bezig was met het spoelen der kleeren, to water. Daar er oogenbhkke lyk geen voldoende hulp tot redding was, weTd zy oenigen tyd later levenloos opgehaald. Do ongelukkige was maar korten tyd geleden gehuwd en slechts 21 jaar oud, TeNeorynon hoeft mej. v. D.,die eenigszins malondo was, een bos stroo, welke gedrenkt was met petroleum, aangestoken en zich daarop geworpen. Byna geheel verkoold werd do ongelukkige gevonden. In Macodonie is een politieke moord gepleegd. De yverigo agitator voor Servisch schoolwezen Ignatius Danilowitsch was by de Bulgaren, die de oprichting van Servische scholen wilden verhinderen, zeer gehaat, en zy besloten hem uit den weg te ruimen. Dez r dagen werd zyn lyk uit de Yardar opgehaald. Naar Slavisch gebruik waren den vermoorde neus en ooren afge sneden en de oogen uitgestoken. Als verdacht van dezen moord, zyn vyf Bulgaren go.-.rres- töerd. Uit Shanghai wordt gemold, dat een Fransch officier een zeldzaam onheil is overkomen. Hy had besloten, den krater van eon Kirischimayama, op het eiland Kiu- schiu, te bezooken. Mtt e£n Japanschen gids besteeg hy den berg. To n zy den krater byna bereikt haddon, had er plotseling eene uitbar sting plaats. De gids werd door een greoten steen getroffen en viel dood neder. Do Fransch- man bekwam verscheidene wonden, doch hy wist toch den voet van den berg te bereiken en van daar Nagasaki, waar hy zich kon laten verplegen. Te Madrid had jongstleden Zon dag eeno van die eigenaardige ceremoniën plaats, die by het Spaauscho hof in zoo grooten getalo in zwang zyn. Het kleed, dat do kleine koning Alfonso XIII tijdens de plechtige godsdienstoefening op Driekoningendag droeg, werd namelijk in handen gesteld van den graaf van Ribadeo. In plechtigen optocht werd het pakje coor e?n in oen gala rytuig gezeten kamerheer van het koninkiyk paleis naar het kanteel van den graaf gebracht. De graaf, die tevens hertog van Hijar is, nam dit eigenaardige geschenk in ontvangst en sprak er z(jn diepgevoeld*n dank voor uit. Dezo ceremonie, die reeds sedert meer dan vier en een halve eeuw in zwang is. heeft telken jaro omstreeks dezen tyd plaats, Zy heeft hn3r ontstaan te danken aan de volgende gebeurtenis. In het jaar 1431, toen de koning van Castilië, Dor Juan II, zich te Toledo bevond, smeedden do edelen des ryks een komplot tegen hem en besloten hem te dooden. Do moord zou plaats hebben op Driekoningendag, als wanneer do koning doel zou nemen aan een gastmaal. Toen op den bewusten dag het banket een aanvang had genomen, trad plot seling Don Rodrigo Villacdrando op den koning toe en fluisterde hem oenigo woor-den in, waarop de koning zich haastig met den graaf verwyderde. De edelen vermoedden dat het komplot ontdekt was en drongen met getrokken degen het zyrertrek binnen, waarheen de koning zich had begeven. Daar troffen zy een man aan, die bekleed was met teekenen der koDinkiyko waardigheid. Zy doodden hem en verwyderden zich ijlings. Het was echter niet de koning, dien zy gedood hadden, doch de graaf van Ribadeo, die zfjne kleederen met die van den koning verwisseld had. Juan II, die door dc-ze opoffering gered was, verleende uit dankbaarheid den nakome lingen van den grcaf het recht, elk jaar op Driekoningendag ter rechterzyae van den koning aan dm öisch aan te zitten en de op dezen dag door den koning gedragen kleederen ten geschenke te bekomt n. Sedert 465 jaren hebben do graven van Ribadeo de koninklijke'kostumes ten geschenke ontvangen en zoo bezit de tegenwoordige stamhouder eene der merkwaardigste kos- tuumverzamelïngen, dio ter wereld bestaan. To Cleveland, in den Ameri- kaanschen staat Ohio, heeft men oen bal ge geven ten voordeele van een ter dood ver oordeelde. Meer dan 6000 kaarten werden verkocht voor een dollar p?r stuk, en van dat geld zullen de begrafeniskosten bestreden worden van den vrouwenmoordenaar Kelch, die den 22sten Juni in de staatsgevangenis te Columbus wordt opgehangen. Terwyl de „weldadigen" lustig dansten, zat de moorde naar ia zyne cel, met het visioen van de hem wachtende galg voor zich. O, die Amerikanen 1 Moord op A. F. Hoogsteden. Niët afgaande op buurpraatjes, heeft een lid der redact io van het „Rott. Nbl." gister morgen een bezoek gebracht ten huize van den gearresteerden bootwerker Wilhelmus Jo hannes Do Vos, Djeroekstraat No. 15, te Rotterdam, en geeft daarvan nu het volgende verhaal: De vrouw van De Vos deed open, en ver zocht oas boven te komen. Het zag er kraak- zindelyk uit in de kamer, in welke het onderhoud plaats had. Aan do tafel, waarop een naaidoos en eenig naaiwerk lag, zat oen kind, onbewust van het leed dezer vrouw, te spelen. Juffrouw, dus begon de verslaggever, ik begryp volkomen, dat het u pyn most doen, al dat geschryf te lezen over uw man, dat, naar ik hoor, slechts op buurpraatjes berust Ik ben daarom tot u gekomen met verzoek mu het een cn ander mee te doelen, waarop door do lezers van ons blad vertrouwd kan worden. Ach, mynhoer! luidde het antwoord der blijkbaar veel geleden bobbende vrouw, dat geschryf is ellendig. H-.t is verschrikkelijk. Maar dit verzeker ik u, er zal werk van worden gemaakt, do zaak is reeds in handen. Hoe lang is u al getrouwd? Drie weken, en ik hob alle hoop, dat myn man vandaag of morgen thuis komt. En die kranten, ocht ik loos het zelf niet wat er in staat. Men houct ze voor mij weg. Toch komen de menschen er nog het een en and^r van ver tellen. Het is verschrikktlyk, dat mon al dio buurpraatjes maar opneemt, en daarom verlang ik vurig, dat do zaak zoo spoedig mogelyk tot klaarheid worde gebracht. Ik ben er zoo van overtuigd, dat myn man vandaag of morgen thuis komt. Want ik ken myn man, ik heb roeds een boelen tyd kennis aan hem, en als men dan 35 jaar oud is, heeft men toch waarlijk wel eenig inzicht. Maar men gaat maar op zyn schrift door. Ik ben er al voor by den officier geweest, en by myn man. Die is ge lukkig kalm, overtuigd als hy is, dat z(jn onschuld blyken zal. Zyn er kleorcn by u gevonden? Ja, mynheer, maar wat heeft dat te be duiden? Men heeft een Engelsch lederen brotk en een oude jas van nya man moegenomen. Dat is al. En hoe is men het schrift van hem machtig geworden? Men hoeft hem een paar l riêven laten schryven. Men zegt io verband met de werk staking, mynheer, maar de werkstaking heeft er niets moe te maken. Men gaat mtt lyston xonl voor u, niet waar Ja, mijnheer, dat is wel gebeurd. Maar ik heb on mid Jelly k gezegd, dat ik dat be- leedigend vond, en dat het niet noodig was voor het oogentlik. D.it ging uit van de brandweer, onderling; myn man is nl. aan spuit 15. En dit hebben ze my gc-zegd: als er één onder ons was, die aan do onschuld van uw man twijfelde, geloof dan maar, dat geen onzer notitie van hem nemen zou. Geen van zyn kt-n^isson twyfelt aan hem Och, hy is zoo op kinderen gesteld, dat weet u niet. Dat kind, dat hier zit, is een dochtertje van oen vriendin van my. „Ntem ze maar by je" heeft ze gezegd, „dat geeft jo wat afleiding." Men heeft u plotseling overvallen, niet waar? Ach ja, myuheer, die eerste dagen zal ik nooit vergeten. Jarenlang ben ik in botr k- king geweest. Eu torn mijn man htt bericht van di.n moord las, was hy er zelf zooals ik en ieder ander - hevig over verontwaar-igd. „Als je iets hebt," zeide by nog t gen my, moet jo het dan aan zoo'n kind wrvken?Dat is e-n ellendeling, oie dat gedaan ho.-ft." En als ik aan myn man twyfelde, 'Jan gelooft u toch wel, dat ik alles liever deed, dan ty hem blijven? Maar ik ben vast van zyn on schuld overtuigd. Do menschen, met wie hy werkt, allen, die hem kennen, zyn verontwaar digd over die praatjes. Zyn karakter, al zfjn hoedanigheden leenen zich niet tot zoo iets laags. Het is on mogelyk, dat hy zoo iets ?ou gedaan hebben. Hy zou 't zolfs niet eens kunnen verzwygen, maar er alles wat hij er van wist uitgooien. Dat zeggen zyn vrienden ook, en allen, die hem nog langer kennen dan ik. Gist-ren nog een vriend van hem, c.io hem al 8 jaren kont, mot wion hij gewerkt heeft, en die m(j het geld kwam brengen, dat hy verdiend heeft. Allen zyn verontwaardigd over het geschrijf, de trandspuitmeestars cok. Zy weten allen wat hy waard is. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat hy vcor an-.eren zyn leven waagde. Het was by een brand op den Goui- schenweg, toen hy nog aan spuit 14 was. Hy vloog naar boven, om do menschen te redden, die er gelukkig reeds uit waren. Maar myn man kon door da vlammoa geon uitweg meer vinden. Langs een lijn liet hy zich naar berieden zakken. Er is toen nog een feesije gegeven te zyner eere, en een oxtra-belooüing. Ik heb er nog do verzen van liggen, en iedereen weet 't trouwens. Hebt u roeds i ts gehoord van de justitie? Ja, zyn vrienden zyn gisteren voor ge weest. Eu wat mij betreft, nog nooit was ik op een poliriebureel geweest. U kunt dus begrypen wat dat voor gangen voor my waren. Een heelen tyd ben ik van do week op de Kaasmarkt geweest. Kent uw man Hoogsteden? Wel no jn, al viel hy over hem. Ik even min, En die brieven indertijd, u weet we), waren alle van wraakgierigen aard. Wraak heeft myn man volstrekt niet. Zoo-dsikzeg, hij kent de heele familie Hoogsteden niet. Toen myn man van dien moord las, was hy zoo verontwaardigd, dat hij uitriep wel een week lang te willen werken om don ellendeling te kunnen aanbrengen. Hebt u familie? Ach mijnheer, ik zit zoo in angst en spinning. Ik heb een moeder van 74 jaar bui ten do stad en ik ben zoo bang, dat het mensch het hooren zal. GoJ geev', dat myn man gauw weer thuis isAlleen op dat ongelukkige schrift. Lykt het schrift op dat van den briof- schryver in de dagen van den moord? O neen, mijnheer, naar myn idee niet het minst. Mijn man schry 't vet-1 kleiner. En het kan niet, dat myn man zoo Lts zou gedaan hebben. De kinderen houden allan dol van hein. Als klitten h-ngen zo aan zyn lyf. Ioder, <ii hem kc-nt, vertrouwt zyn kmderen graag aan bem toe. Met dit kind, d»t u hier ziet, on een broertje gin^ hij vaak wanielen en steeds werd by door J en m t gejuich en een „biy dat u komt, ooms Vos"! begroet. Hadt u den IS Ier. November, (den dag, waarop do jonge Hoogs'.eden werd ontvoerd) reeds kennis aan uw man? Ja zeker, mynheer, Toel langer, en al dion tyd was hy vroolyk en opgeruimd, zoolang als ik hem kon. En zeker was niemand meer dan hy verontwaardigd over do misdaad, dio hy laag on verachte!yk vond. Eet onderhou.1 was hi-.rmeds t.n einde. De verslaggever nam met een handdruk van do arme vrouw afscheid, haar van harte torwenschend dat haar man spoedig onschul dig moge bevonden worden door do dienaren der gerechtigheid, gelyk zyzelve hem vol komen onschuldig woet. Dat hy na bet vorenstaande niet wilde ingaan op de geruchten, die er gaan omtrent twee kinderen, die eenigen tyd geleden zouden zyn meegelokt, zal ieder, dio kiesch gevoel heeft, begrypen en biliyken.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2