N°. 11122. - A°, 1898 feze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. UIT TRANSVAAL. Zaterdag 30 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post Afzondoriyko Nommers f 1.10. r'„ 1.40. 0.05. J PRIJS DER ADVERTETïTTÉN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Ofïiciëele Keunisgevmgon. Burgemeester on Wethouders van Leiden; Gezien art. 6 der Verordening van den 25aten JaDuari 1891 (Gemeenteblad No. 5 van 1894); Brengen ter nlgemeene kennis, dat tot bet doen Inschrijven van nieuwe leerlingen voor de open bare scholen voor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager ouderwij9, gelegenheid zal gege ven worden: voor die voor voorbereidend meer uitgebreid lager ondorwijs voor jongens en meisjes, in het schoolgebouw aan de Oudo Vest; voor die voor meer uitgebreid lager onderwas: dor lste klasse, voor jongens, in bet schoolgebouw aan do Aalmarkt; der lsto klasse, voor meisjee, in het schoolgebouw aan de Boornmarkt; der 2do klasse, voor jongens, in het schoolgebouw aan do Pietcrskerkstra&t dor 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw aan de Breestraat; en wel ran don laten tot en met den 13den Juni e. k„ dagelijks (den Zondag uitgezonderd), van dos voormiddags hal fn ogen tot negen uren, en op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag boven dien van lialftweo tot twee uren des namiddags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, F. WA8, Burgemeester. 28 Moi 1896. E. EIST, Secretarie. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 23 der Verordening van den 14den October 1880 (Gemeenteblad No. 10); Brengen ter algemcene kennis, dat tot het in- sobrijveD van leerlingen voor de Kweekschool voor Ondorwgzera en Onderwijzeressen alhier, gelegenheid zal worden gegeven van don leten tot en nut den 13doD Juni e. k. dagelijks (dm ZoDdag uitgezonderd), van des voormiddags li&lfnegen tot negen uren. ea op Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrij 'ai bovendien van halfiwe3 tot twee uren des namiddags in hot schoolgebouw van de Kweekschool aan de Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, F. WAS, Burgemeester 28 Mei 1896. E. KIST. Secretaris Leiden, 29 Mei. In do gisternamiddag gehouden gemeente raadszitting kwamen nog de volgende stuk ken in: De suppletoire begrooting on staat van af- en overschryving, beiden over den dienst 1895, van de Stedelijke Werkinrichting. Een verzoek van de wed. J. Montagne om vrijstelling van de betaling van plaatselijke dir. belasting, dienst 1896. Een verzoek van P. Laverman om vrijstelling van de betaling van schoolgeld voor zijn zoon, die na 31 Mei a. s. de B. B.-S. voor Jongens niet meer zal bezoeken, over het laatste kwar taal van don cursu3 1895/96. Een zelfde verzoek van den heer J. M. OBreen, wiens zoon de H. B.-S. voor Jongens na 1 Mei jl. niet meer heeft bezocht. Tevens werd medegedeeld dat ingevolge Raadsbesluit van 4 Juni 18G3, volgens den rooster, de commissie voor de loting bi) de schutterij dit jaar zal zijn samengesteld uit de leden dr. M. C. Dekhuyzen en P. L C. Driessen, terwijl de heeren F. A. Verster van Wul- verhorst en mr. C. Cock de commissie van onderzoek bij de schutterij zullen uitmaken, en dat mede ingevolge dat Raadsbesluit al de overige Raa sl-den als pl. atsvervangers zijn aangewezen. De loting heeft plaats op een dag in het laatst van Juni, des voormiddags te 10 uren. De commissie van onderzoek houdt hare zittingen, de eene omstreeks half Juni, de andere omstreeks half Juli, beide des voor middags. Het Studentenmuziekgezelschap „Ssmpre Crescendo" zal zijn 65 jarig bestaan feestelijk herdenken door een buitengewoon invitatie concert op den verjaardag van het gezelschap, aanstaanden 8 Dec. Zooals vóór 5 jaren ook het geval was, zullen verscheidene eereleden in het orkest meespelen, dat ditmaal geene noviteiten, doch bekende succes nummers van „Sempre" zal uitvoeren. Als solisten zijn voor dit concert reeds de medewerking verzekerd van den bariton J. M. Orelio der „Ned. Opera", te Amsterdam, en van den beroemden violist Johannes Wolff, uit Londen. Heden is te Amsterdam geslaagd voor het practisch apothekers-examen de beer J. D. Filippo, van Leiden. Op initiatief van de afd. Leiden van het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond is heden aan de Tweede Kamer een adres gezonden, geteekend door 13 vereenigings besturen, namens een getal van pl.m. 2000 werklieden, waarbij instemming betuigd wordt met het adres, door bet Centraal-Bestuur van het Alg. Ned. Werkliedenverbond bil de Tweede Kamer ingediend in verband met de in behandeling zijnde kieswet. De minister van bmnenlandscbe ^aken heeft dr. H Van Gelder, te Leiden, tot weder opzegging toegelaten als privaat-docent in de faculteit der letteren eD wijsbegeerte aan de Rijks-universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de oude geschiedenis Men meldt" uit Boskoop; Do minste inschrijvers voor oen nieuw te bouwen kerk met toren voor de Gereformeerde Kerk a, alhier, waren de volgende personen; metsel werk, Kranenburg 6437 timmerwerk, Van Geelen ƒ4100, verfwerk, Goudkade 826, smeedwerk, De Groot 685; lood en zink werk, Gyzenei 290, allen alhier Aan ben is het werk gegund en 't moet 1 Dec a s opgeleverd worden Het totale bedrag is 12,338 Architect ie de beer P Lloogendam, alhier. Het bestuur der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam bericht, dat het als tweeden, derden en vierden beursvacantie- dag, beboudons onvoorziene omstandigheden, heeft vastgesteld: Zaterdag 18 Juli, Zaterdag 1 Augustus en Zaterdag 15 Augustus, zooJat op die dagen de noteering der fondsen niet opgemaakt en de Prijscourant niet uitgegeven zal worden, op de kantoren met zal worden ontvangen, noch geleverd, en het gebouw der Vereeniging gesloten zal blijven. In Den Haag is na een zeer kortstondige, hevige ongesteldheid in den ouderdom van 52 jaren overleden mr. G. Van der Jagt, oud-lid van het Hooggerechtshof in N. Indié. De minister van oorlog, generaal Schneider, heeft zich gisteren met zijn familie uit Den Haag naar Ems begeven. Z. D. Hoogw. de bisschop van Haarlem heeft benoemd; tot pastoor te Blc-iswijk den weleerw. heer P. J. D. Wouterlood; tot pastoor te Oudeschild den weleerw. lieer L. Stolk; tot pastoor te Wognum den weleerw. heer J. T. G. Rutten en tot pastoor te O verzande den weleerw. heer B. P. F. Mohr. Dr. Hendrik De Jong te 's-Gravenhage, voorzitter der Haagsche afd. van de Nederl. Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, vierde gisteren zijn 50 jarig jubi'.é als dokter en mocht zich daarbij fn een zeldzame be langstelling verheugen. Terwijl H. M de Koningin Regentes den algemeen hooggeachten man met het Virtus nobilitat" (de orde van den'Nederlandschen Leeuw) ridderde, werd hem door genoemde afdeeling en zijne collega's een prachtig ge schenk aangeboden, bestaande in een bureau- ministre met daarbij behoorenden fauteuil. Ook zijne dankbare patiënten bleven niet achter in het betoonen van hulde en sympathie. Do begrafenis van prof A Pierson zal Zaterdag plaats hebben te Zutfen. Door de Algemeene Rekenkamer is, met ingang van 1 Juli 1896, tot assistent-bode benoemd S. Ton, gepensjonneerd wachtmeester by de veld artillerie, te 's-Gravenhage. ffis.-Ct.) Het onderzoek vanwege de Amerikaan- sche en de Engelsche regeeringen naar docu- menton, welke licht kunnen geven omtrent het Venezolaansche grensgeschil, is op het rijksarchief te 's Gravenhage aangevangen. Te Bleiswijk is eene vergadering ter op richting van een Boerenbond, ten huize van Adr v. d Burg gehouden, onder voorzitter schap van den heer Ant v. d. Burg Do ver gadering was talrijk bezocht door belangstel lenden uit Berkel, Pijnakker, Bleiswyk en .Zoeterraeer Na de eerste begroeting door den waarnemenden voorzitter, werd het doel der bijeenroeping door den heer Van Noord, hoofd der R -K school, uiteengezet, en een concept reglement eener plaatseiijkej vereeniging voor gelezen, evenals dat van ,den Algemeenen Bond. Na eemge discussie werd tot oprichting van den Bond besloten. De minister van marine heeft den officier van gezondheid lste kl A. W. Pulle, uit Oostlnoië in Nederland teruggekeerd, op non activiteit gesteld. Het stoomschip „General" vertrok 27 Mei van Zanzibar naar Hamburg; de „Java", van Amsterdam naar Batavia, is 28 Mei Dungencss gepasseerd, de „Merapi", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 28 Mei van Southampton; de „Maasdam", van Rotter dam naar Nieuw-York, passeerde 28 Mei "Wight; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 28 Mei van Genua. By koninkiyk besluit van 27 dezer is de sedert tot onder-luitenant bevorderde adjudant- onderofficier van hot leger in Nederlandsch- Indië, W. Wur.nink, alsnog, ter zake van de krygsverrichtingen tegen Lombok in 1894, benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde. Pensioen verleend aanL. Bosma 550 en J. Janse 403 's jaars. Benoemd J. A Roest van Limburg A.Ez., te Rotterdam, met ingang van I Juni a. s., tot schoolopziener in het arrond. Rotterdam (Noordelyk). Opnieuw benoemd: B. G. Van den Have, te Ouwerkerk, en Max Haan, te Nieuwstadt, als leden van de commissie van toezicht op de Rykslandbouwproefstations. Goedgekeurd, dat J. C. De Joncheere, burge meester van Hellendoorn, is benoemd tot secre taris dier gemeente. Verleend de volgende pensioenen, als aan; J. H Remmert, commies lste kl. by 's Ryks belastingen, 471; J. R. Bruschweiler, id., 608 's jaars. De Oost-Indische ambtenaar met verlof D. Van Marion, laatstelyk opzichter lste kl. by den waterstaat en 'a lands burgerlyke open bare werken in Nederlandsch Indiê, op zyn verzoek, wegens pbysieke ongeschiktheid, met ingang op 1 Juni a. s eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Het lijk vau Willem George Frederik van Oranje-Nassau. Eenige dagen geleden werd vermeld het officiëele relaas van de plechtigheden, welke in acht genomen zouden worden by de over brenging van het ïyk van prins Willem George Frederik van Oranje Nassau, broeder van wyien koning Willem I, van Padua, zyn laatste rustplaats, naar den koninklyken graf kelder te Delft. Van Padua, waar het in de kerk der „Padri Eremitani" begraven was, zou het volgens de laatste beschikkingen op 25 Mei worden op gedolven. vervolgens onder een geleide in overeenstemming met den vorstelyken rang van den overledene, aan boord van Hr. Ms. „Van Speyk" worden overgebracht, terwyl het aan den Hoek van Holland met het reeds beschreven ceremoniöel in ontvangst genomen en verder naar Delft zou vervoerd worden. Daar kwam in den nacht van Dinsdag op Woensdag een telegram van Reuters bureau, meldende dat de onderzoekingen naar het stoffeiyk overbiyfsel van den prins waren af- geloopen, doch.die overblyfselen niet ge vonden waren. Dit was zeker een hoogst belangryko typing, die ontsteltenis in sommige kringen zou teweeg brengen. Men werd dienaangaande echter weer eenigs- zins gerustgesteld door een verhaal in het „Hbl." van Woensdagavond van den volgenden inhoud „Gisteren heeft Hr. Ms. „Van Speyk" Vene tië verlaten met het stoffeiyk overschot aan boord van don broeder van Koning Wiilem I, dat naar den grafkelder te Delft wordt over gebracht. „De heer Sirtema van Grovestins, adjudant van H. M., r6ist mede op het oorlogsschip, waarin een chapelle ardente is gereed gemaakt voor de kist. Zeer schitterend moet de optocht geweest zyn, waarin deze van het station door het Gran Canal gebracht is naar de „Van Speyk." „De sloepen van de „Van Speyk" gingen vooraan, geëskorteord door de sloepen van de Ituliaansche oorlogsschepen en een gedeelte van het garnizoen in sloepen. Honderden gondels werdon gepagaaid langs de paleizen van bet wonderschoone kanaal, om den optocht te zien. „De heer Westenberg, Nederlands gezant te Rome, was met mevrouw Westenberg te Venetië aanwezig en deed daar de honneurs aan al de autoriteiten. De état-major van de „Van Speyk" werd op de hoffelykste wyze ontvangen door de hooggeplaatsten en de aristocratie van het oude Venetië. De „Van Speyk" lag juist aan het Dogepaleis." Reuters bureau heeft dus biykbaar een onwaar bericht de wereld ingezonden, zoo kon men denken tot in het laatste nummer van het „Hbl." de redactie mededeelde dat zy uit een brief, dien een Nederlander, die dezer dagen te Venetië is, haar schreef, een en ander heeft opgenomen over de plechtig heid, waarmede het stoffeiyk overschot van den brosder van Koning Willem I naar do „Van Speyk zou worden overgebracht. Geen telegraphisch tegenbericht ontvangende, heeft zy het medegedeeld, doch thans blykt haar uit een telegram, aan het departement van marine ontvangen, de bevestiging van Reuters telegram, dat de overblyfselen nog niet ge vonden zyn. En eene nadere bevestiging v.an Reuters bericht vindt men in het volgende, aan de „N. R. Ct." ontleend i6: „Op het bepaalde tydstip, zod meldt een Italiaanscb blad, begon een ploeg w rbliedtn met het opgraven, maar na een hal.en dag hadden zij een meter diep den grond uitge graven zonder eenig resultaat, 's Avonds werd het werk voortgezet, nadat nog andere werk lieden met spade en houweei zich by de eerste gevoegd hadden. „By het graven kwamen wel beenderen voor den dag van personen, die óf veel ouder óf veel jonger gestorven waren dan «e prins, by v. een stuk schouderblad van een man bovon de veertig en een ellepyp van een kind, maar overigens niets dan een paar beenderen van een kalf en botjes van kippen. Prof. Tamassia en dr. Vivaldi waren by het werk tegeewoor- dig en onderzochten die beenderen naarmate ze opgegraven werden. Toen alle pogingen vruchteloos bleven, werd uit het archief op het Museum het proces-verbaal g.haald der bsgrafenis van den prins. Daarin wordt ge zegd, dat het stoffelyk overschot in een houten kist, door een zinken kist oms'oten, begra ven werd. In den morgen van den 25sten waren ter plaatse; de Nederlandscbe gezant te Rome, de vertegenwoordiger der Koningin, de prefect, graaf Brunelli (voor het stadsbestuur), de vice consul van Nederland, Andrea Bizio, en eenige verslaggevers. Ook was uit Romo gekomen graaf Greppi, adjudant van koning Humbert, die Z. M. moest vertegenweoroigen by de plechtige overdracht van het lyk; tegen den 26sten waren overigens zoowel door de burgerlijke als de militaire overheid allo schikkingen getroffende gemeenteraad vau Padua had zich doen vertegenwoordigen en kaarsen en een krans met het stadswapen beschikbaar gesteld, maar de vertegenwoor digers van Nederland hadden beleefdelyk be dankt voor de bloemen en de kaarsen, met het oog op den eenvoud der plechtigheid „Ook de koning van Italië is, evenals onzo Regeering, in kennis gesteld van het mislukken der pogingen om het ïyk te vinden. De „Van Speyk" ligt sedert 14 dagen te Venetië." jÉr°'e'0.1.11©t;o23.= Slot.) Weer hief Mac Dougall de hand op. „Dat gebeurt niet, niemand denkt aan zoo iets. Alle verdere stappen zullen van de vergadering van dezen avond afhangen, maar ik mag met vertrouwen hopen, dat het eindresultaat onzer beraadslagingen voor alle partyen be vredigend zal uitvallen ja, bevredigend voor alle partyen." Met deze eonigszins duistere toespeling liet hj£ den blik genadig over zyn toehoorders zweven. Juist kwamen Bill en Sandy binnen met een troepje uit de élite van het kamp, waar onder ook de koopman. Men ging onmiddeliyk naar de bestelde kamer, en Mac Dougall, die zyn gryzen cylinder met zorg op de tafel voor zich neergelegd had, opende de ver gadering. „Het verheugt my, myne heeren," zoo begon hy langzaam en met nadruk, den pince-nez in de eene hand draaiend, terwyl de vingertoppen der andere de tafel eventjes aanraakten. „Myne heeren, het verheugt my Z9er, u te kunnen mededeelen, dat de nieuwe zilvermyn ten bate van ons kamp door eigen kapitaal bewerkt zal worden. Na langdurige onderhandelingen is het aan den heer Bill Moody gel ikt, de myn, die, zooals allen weten, eens zyn eigendom was, terug te koopen tegen den prys van driehonderd pond sterling. Ik heb op my genomen, een maat schappy te stichten, en de meerderheid der aandeelen is reeds vergeven; nog slechts eenige blijven in myn handen." Hy haalde een lyst van aandeelhouders uit don zak, liet deze circuleeren, en weldra waren ook de laatste aandeelen genomen tot groote tevredenheid van den heer Mac Dougall. „Myne heeren, het lydt geen twyfel meer," ging hy voort, „dat de grond van Johannes- burgs welvaart daarmede gelegd is De zaken gingen in den laatsten tyd ietwat slap, hier mede is de slappe periode ten einde, en ik veroorloof my de vryheid, voor te stellen, de nieuwe myn te doopen de Pionier-zilvermyn." Luid applaus. Mr. Mac Dougall maakte een pauze, om adem te scheppen. „Zeg eens, Boss," riep een jongere aan deelhouder, doch Mac Dougall had al weer het woord genomen. „Onze maat8chappy, de Pionier-zilvermyn- maatschappy, is op den gewonen voet inge richt: twintig duizend aandeelen elk van honderd pond sterling. Er behoeft niets gestort te worden dan een sixpence voor den aankoop der myn van den Chinees en voor de voorloopige werkzaamheden. Myne heeren, het is u natuurlyk bekend", - hier sprak de spreker met nadruk „dat de oorspronkelyke eigenaars der myn veel voor werk verricht hebben. Zy hebben tegen drie duizend aandeelen van al hun rechten op de myn afstand gedaan, zoodat de maatscbappy naar myn meening het mynveld voor een zeer lagen prys gekocht heeft." Hy nam plaats en de conversatie werd algemeen. Een ieder was bly en droomde van toekomstige rykdommen. „Nog een vraag," zeide een jonge goud graver. „Zyn er al monsters van het kwarts ter fine van onderzoek aan een metallurg gezonden?" „Neen," antwoordde Mac Dougall. „Zoo lang de onderhandelingen duurden, vonden wy het wenschelyk de zaak voorloopig geheim te houden en den ingang der myn te ver sperren Maar thans, nu de koop met den Chinees gesloten is, zal ik er onmiddeliyk voor zorgen, dat eeD metallurg monsters gezonden worden, hoewel het misschien niet noodig is. Wy allen hebben immers gezien, hoe de Chinees werkte en uit het kwarts het zilver verkreeg?" Bill was het geweest, die voorgesteld had, den Chinees den toegang tot de schacht te versperren; de aanhoudende regen had den grond doorweekt; eenige slagen met het hou weel waren voldoende, en een dikke aardlaag bedolf den toegang tot de schacht. Nadat de aandeelhouders nog de mo6ilykheden gehoord hadden, die de Chinees by den wederkoop gesteld had, en dat hy ten slotte op den koop ingegaan was, omdat men hem met het lyn chen dreigde, ging de vergadering hoogst te vreden uiteen. Den geheelen volgenden dag was het kamp in koortsachtige opgewondenheid. De aan deelen der nieuwe maatschappy stegen van uur tot uur, en daar de gelukkige aandeel houders geen lust hadden ze te verkoopeD, stonden ze weldra op anderhalve ponden, eenige werden feitelyk voor dien prys ver kocht, en de agitatie nam toe. De speculatie woede werd telkens grooter en de stichters deden alles, om haar te exploiteeren. De eenige, die met meedeed, was John de Chinees; hy was nog op den dag van den verkoop met den postwagen naar Kiraberley vertrokken. Misschien schenen driehonderd pond sterling hem een aaozienlyk vermogen toe. Kortom: hy schudde het Johannesburg- sche stof van zyn voeten en verdween. Er viel evenwel een eigenaardig licht op de beweegredenen van zyn vertrek, toen na het ophouden van den regen de schacht weder geopend werd en den metallurg monsters gezonden werden. Zyn rapport constateerde namelyk, dat het gesteente wel is waar een klein spoor van goud, maar hoegenaamd geen zilver bevatte. Dit rapport vernietigde eens klaps alle schoone toekomstdroomen. Volgende monsters en onderzoekingen konden slechts het resultaat der eerste bevestigen. O bittere teleurstelling 1 Een nauwkeurig onderzoek van den steenhoop leerde, dat hy behooriyk „gezouten" moest zyn, doch ditmaal niet, zooals tot nu toe altyd gedaan was, met goud, maar met zilver. „O ellendige Mongooll" schreeuwden allen. „Tot welke laagheden zyn die gestaarte gelen in staat 1" De zedelyke verontwaardiging was buiten gewoon groot. Indien John er nog geweest was, zou hy ongetwyfeld gelyncht zyn. Nadat John verdwenen was, pakten ook Bill en Sandy hun biezen, want zy zagen tot hun spyt in, dat zy den kost niet meer verdienden, terwyl de grove aardigheden der gefopte bevolking hen al te zeer griefden. Bovendien drong de koopman, by wien de rekening inmiddels weer tameiyk gestegon was, op de onaangenaamste wyze op betaling aan. Dus was het maar beter van woonplaats te veranderen. Dien ganschen zomer sliep het kamp rustig onder den gouden schyn der Zuid-Afiikaansche zon. In don zomer van het volgende jiar evenwel ontwaakte het tot nieuw leven, toen de groote goudvelden aan den Rand ontdekt werden. Do waard heeft al lang de armzalige kroeg „De roode Hond" moeten afbreken en in hare plaats het prachtige „Royal Arcade hotel" op het marktplein van Johannesburg laten oprichten. Nu en dan verschynt by nog in de logeerkamers, om van de groote vond sten, die hy beleefd heeft, te vertellen, en als er weer eene nieuwe maatschappy opgericht is, als met reusachtige reclame nieuwe millioenen „shares" op de Euro- peesche geldmarkt geworpen worden, zegt hy met een onaeugenden oogopslag: „Ach, onze Chinees I"

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1