i^inantiëele Kroniek. De Beursweek werd aangevangen met het vooruitzicht op drie vacantiedagen en in de stemming, daardoor opgewekt, werden de zaken afgedaan, zoodat bet, de reeds heer- 8chende lusteloosheid in aanmerking nemende, niet moeilijk was te voorzien, dat de handel deze week weer weinig te beduiden zou hebben. In den effectenhoek op de Beurs verneemt men dan ook van alle zijden niets dan klachten over de lustelooze markt, terwijl men zich volstrekt niet vleit met de hoop spoedig daarin eenige verandering te zien. De naderende zomermaanden, welke van jaar tot jaar een steeds belangrijker inkrimping van zaken medebrengende verkiezingscampagne in Amerika, waardoor de gedachten dor Ameri kanen zich alleen concentreeren op de politieke gebeurtenissen; de onzekerheid, waarin men verkeert ten opzichte der plannen van den regoeringscandidaat omtrent de aanmunting van goud of zilver, en verder zoovele moei lijkheden, welke door Europeesche mogend- hoden ieder voor zichzelve zijn uit den weg te ruimen, geven aanleiding te over, zoowel aan het kapitaal als aan de speculatie, om zich voorloopig van eenig optreden te ont houden. De Londensche Beurs geoft weinig of geen steun. Dj markt is daar mat en krachteloos. De speculatie is niet blind voor do moeilijkheden, waarin de Engelscho regee ring in den laatsten tijd is gebracht, voor namelijk door haar optreden in Zuid-Afrika, en de hardnekkigheid, waarmede de Trans- vaalsch9 regoering op haar standpunt blijft staan, stemt de Beurs onaangenaam. Dit is vooral merkbaar aan de kalmte, welke iaar voor mijnaandeelen heerscht, het fonds, dat niet lang geleden de richting der geheele Beurs aangaf. Nu heerscht daarvoor een sterke gereserveerdheid, doch de iovloed daarvan be paalt zich niet meer bij minwaarden, maar strekt zich ook op ander gebied uit. Daarbij is de Engelsche markt in den laatsten tijd 'op bijzonder uitgebreide schaal belangstelling gaan toonen voor industrièele waarden, waarin door de Engelsche natie voor millioenen en millioenen is deelgenomen, waarvan alweer het gevolg is, dat aan internationale fondsen veel minder aandacht wordt geschonken. De Weener Beurs maakt het niet veel beter en verkeert evenmin in opgewekten toestand. Do politieke roeringen in het land zelve ea de moeilijke verstandhouding met Hongarije geven aanleiding genoeg om de markt ge drukt te houden, waarvoor nu zeker nog een krachtig motief te meer wordt gevonden in de algemeen uitgesproken verwachting, dat de tentoonstelling in Pesth eene financieele mis lukking zal z\jn. Wanneer dus van buiten af geen krachtige invloeden aanwezig zijn om de Amsterdamscho Beurs steun te geven voor eene opgewekte houding, is het niet te verwachten, dat zü uit zichzelve oen betere stemming zal toonen, en van dit standpunt uitgaande, is het verloop dezer week niet onbevredigend te noemen. Do aanbieding vau geld op prolongatie was ruimer en in verband daarmede de prolongatie- koers minder vast, waardoor onze Staats fondsen ook een betere houding aanwijzen. De Koloniale afdeeling had echter te lijden van den teruggang der suikerprijzen, waardoor hoofdzakelijk aandeden H an del- Maatschappij getroffen werden, hoewel het aan do positie der contramine is toe te schrijven, dat door dekkiDgskoopen de koersen op ongeveer dezelfde hoogte konden blijven. Van groote beteekenis voor deze instelling was echter de teruggang der waarden :Soorabaiasche Bank, aangezien men spoedig een reorganisatie-maatregel verwacht, •waaromtrent geen rooskleurige mededeelingen "worden tegemoet gezien. De houding der Tabaksaandeelen was zeer verdeeldAmsterda m-D e 1 i, Dell-Batavia, Rotterda m-D o 1 i en Senembah leden eenig verlies, doch Langkat en Herrings verbeterden in .prijs, waarbij de laatsten zelfs belangrijk. •Aandeelen P e t r o 1 o u m-b ronnen blijven onafgebroken gezocht en men zal hierin binnen een niet lang tijdsverloop eeno notsoring van 500 pet. kunnen aanschouwen. Do mede- deeliDgen omtrent den toestand dezer Maat schappij geven wel aanleiding tot zeer gunstige beschouwingen. In Northwestern- Pandbrieven hadden oonige slingeringen plaats ten gevolge van speculatieve afFaires. Het heet 'dat do toestand in Spokane veel verbeterd is en dit van grooten invloed zou zijn op de verdere afwikkeling der zaken dezer instelling. Als werkelijk eene gunstige verandering van eenig belang is ingetreden, zal dit onge twijfeld de positie dor Maatschappij verbeteren, doch hieromtrent is nog niets bekend. Aan deelen Rotterdamsche Bank onder vonden niet onbelangrijke prijsverlaging in verband met de uitgebreide werkstaking, waarvan men blijvende nadeelige gevolgen voor den Rotterdamschen handel vreesde. Aandeelen Nod. Zuid-Afrikaansche Spoor bloven sterk voor Berlynsche rekening gevraagd, alwaar de belangstelling voor deze waarden grooter is dan in Holland. De ont vangsten dezer Maatschappij zjjn buitengewoon stijgende en de nu onlangs gepubliceorde cijfers geven ruim gelegenheid om na te gaan in welke mate dit is toe te schijven aan meerdoro ontwikkeling of aan uitbreiding van het spoorwegnet. Thans zijn in exploitatie 1026 kilometers, tegen 708 in het vorige jaar, terwijl de ontvangsten bedragen over de eerste vier maanden van dit jaar ƒ9,780,000, tegen 4,126,000 in hetzelfde tijdvak van het vorige. By vergelijking dezer cijfers komt men spoedig tot de overtuiging, dat de ont vangsten in verhouiing tot het meerdere mijlental buitengewoon zijn vooruitgegaan, zoodat daaruit ten duidelijkste blijkt, dat de meerdere inkomsten voor een groot deel te danken zijn aan de enorme ontwikkeling van het vervoer. Europeesche fondsen blijven voort durend in vaste houding, vooral blijven Rus sische staats- en spoorwegfondsen op een onveranderlijk punt. In Turkscbe waarden was zeer weinig handel, doch de Parijsche Beurs gaf daarvoor ook niet de geringste aanleiding, daar met de introductie der nieuwe Turksche leening op die markt de gewone Turksche fondsen eer gedrukt waren. Voor Italiaansche rente en spoorwegwaarden heeft zich in den laatsten tyd op de Lon densche markt een nieuw veld geopend. 1-Jet gunstig nieuws van een vredesverdrag met Abessyniö heeft zich niet bevestigd, doch schijnt afgeleid te zijn uit het terugroepen van het grootste gedeelte vau het leger, aan gezien het aangevangen regen-seizoen het voortzetten der krijgsverrichtingen thans onmo gelijk maakt. Hoewel er in Spanjaarden een enkele afdoening tot verhoogden koers tot stand kwam, is do stemming voor Spaansche fond sen weinig gunstig. Geruchten omtrent nieuwe financiëole plannen werden in omloop gebracht, doch vielen niet in goede aarde. Behalve dat do regeering leeningsonderhandelingen wil aanknoopen, waarbij eeD zout-monopo!io zou ten grondslag liggen, is cok bij do tabaks maatschappij aanzoek gedaan om onder zekere voorwaarden een voorschot te verleenen Wat van al die berichten nu ook mogo zijn, het is zeer onwaarschijnlijk, dat onder de tegen woordige omstandigheden eenig geld lichaam bereid zal gevonden worden om over een nieuwe leening te onderhandelen. De Amerikaansche Spoorwegmarkt heeft een ongenoegiyken tijd voor do deur. Er gaat bijna niets om en dit is wel begrijpelijk. Er zal wel niemand gevonden worden, die eene meening omtrent de toekomst der Ame rikaansche spoorwegwaarden voor zichzelf zal hebben, veel minder nog, dat hy weet, in welke richting hy zich zou hebben te be wegen. Zoolang de tegenwoordige canaidaat voor het presidentschap (Mac Kinley) ni6t ge neigd is eene duidelyke verklaring te geven van het standpunt, hetwelk hy voornemens is in te nomen ten opzichte der noodzakelijke muntregeling, zal niemand geneigd worden bevonden iets te ondernemenhetgeen zeker de verstandigste houdig is. Waarschuwende teekenen zyn weer in ovorvloed voorhanden in de hernieuwde krachtige goudverzendingen, waardoor duidelijk wordt herinnerd aan de gevaren, welke het tegenwoordige muntstel sel aankleven, en die dan ook weer menigon bezorgden blik naar Amerika doen wenden. De hoofdaandacht op de Amerikaansche markt werd geheel in beslag genomen door de rijzing der Suburban Belt Shares. De groote vraag naar deze stukken wordt lang zoo sterk niet meer bevredigd door toe voer uit Amerika, waardoor aan eene rijzing minder belemmering wordt in den weg gelegd, waarbij het natuurlijk niet ontbreekt aan zeer gunstige berichten. Hoewel deze onderneming ongetwijfeld een zeor goede toekomst tege moet gaat, mag toch wel afgevraagd worden of de tegenwoordige koersen in overeenstem ming zyn met de tegenwoordige positie. De onvermijdelijke reactie bleef in dezen hoek niet uit, doch had ten slotte toch weinig uitwer king. De exploitatie over 1895 der Central- Pacific door de South-P. heeft goen on bevredigende resultaten opgeleverd. Da netto ontvangsten waren voldoende om de dividend betaling van 1 pet. op de Central aandeelen to kunnen volhouden, waarby nog in aan merking moet genomen, dat veel uitgaven voor verbetering, niet ten laste van onder houd, doch op inkomsten rekening zyn ge boekt. Atlantic- Pacific -obligation werden voor Frankfort van de markt geno men, terwyl U n i o n-waarden in vaste hou ding bleven. De verwachting is uitgesproken, dat de betaling van een achterstallige coupon der 1ste hypotheek Kansas Pacific spoedig zal worden aangekondigd. Norfolk- Western -waarden bleven zeer stil, de buitengewone vermeerdering van ontvangsten in de tweede week van Mei, ad 104,000 dollars, bleef zonder invloed. Yoor Denver- aandeelen wordt de aankondiging van een slot-dividend spoedig verwacht, in verband waarmede voor deze waarden meerdere vraag bestond. Rynlandsehe Bank. TWEEDE HAMER. In den aanvang van de Kamerzitting werd bepaald, dat de vergadering van aanet. Dinsdag te halftwee zal beginnen. De gisteren vermelde beraadslaging over het eerste gedeelte van art. la tot en met b no 1 van de Kieswet (reeds in extenso mede gedeeld) en de daarop voorgestelde amende menten, werd voortgezet. Daar de heer Michiels van Vcrduynen wees op verschil in mérites met het amendement- Mackay, zeide de hoer Heemskerk dat ant woord kwalijk afdoende te kunnen noemen zonder nadere toelichting. De heer Hcldt kwam op tegen de woor den, die hem in den mond worden gelegd, dat woningen van 2 in de grooto stéden, met name in Amstordam, „krotten" z(jn. Tal van cijfers werden door spr. aangehaald, om aan te toonen, welk een groot aantal gezeten werk lieden by dit ontwerp blijven uitgesloten. De Minister van Binnenlandsche Zaken ver klaarde in de eerste plaats, dat bij grensver- andering van gemeenten gelet wordt op een goed verband met de tabellen. Ook by de voorgestel Je grens vorandoring te Leiden ad daarop gelet worden. Wat do voorgestelde redactie van art. la tot b no. 1 betreft k >n de minister zeer kort zyn, daar tegen de ondordeelen nagenoeg geen bezwaren werden ingebracht. Daarna ging de minister over tot behande ling der amendementen. Er zyn er 2 betref fende den leeftyd over en weer verdedigd en bestreden. De minister deed opmerken dat de wettelijke grens, iu 1887 gestrid, wel wordt verhoogd, doch de grens feitelijk niet wordt verhoogd, want doordien de eischen verlaagd worden, zal men feitelijk meer kie zers krygen dan vroeger by den leeftijd van 23 jaren. Aanneming van het amend.-Bastort (grond belasting 1 op 3 brengen) zou de minister betreuren. Het amend.-Van Karnebeek (geringe ver hooging van huurprijs) achtte de minister eene beperking, in hoogo mate nadeedig voor kiezers, die het kenmerk van geschiktheid be zitten. By aanneming van hetregeeringsvoorstel zal tegen misbruiken worden gewaakt en vol doende maatregelen zijn daartoe genomen in het ontwerp, terwijl de heer Hintzm nog heeft toegozegd, die door oen amendement te willen versterken. Wat het eerste amendement-Borgesius c. s. betreft zeide de minister, dat het uitgaat van het onjuiste begrip, dat het ontwerp de kie zers verdeelt in groepen. Er zyn geen groe pen; alleen wordt gevraagd: voldoet men aan de eischen der Grondwet, aan de vastge stelde kenteekenen? Over de continuïteit der woning is by het ontwerp-Tak reeds te over gediscussieerd en aangetoond, dat continuïteit van woning Diet altyd een bewijs van welstand geacht kan worden. Zooals het amendement is geredigeerd, kan het geen bewijs van wel stand opleveren. Een tweejarig verblijf in een woning zonder omschrijving van de qualiteit dtr woning is geen bewys van wel stand. Het tweede amendement strydt feitelijk met hot begrip van het eerste. Het derde amendement was in stryd met het by het Personeel aangenomen beginsel, dat de grens van het draagvermogen daar ligt, waar nog mogelijkheid van betaling van belasting bestaat. Aan die grens behoort men zich te houden in de kieswet, waar men zocht naar het kenmerk van den welstand, die door de belastingbetaling wordt bepaald. De minister herinnert hierbij aan hetgeen in de Kamer is medegedeeld, dat in Utrecht een groot aantal personen bedeeld worden, die toch nog 2 huur betalen. Dinsdag zal de minister zyne rede voort zetten. Verbetering van de Overijselsche Vecht. Yrij algemeen werd de wetsvoordracht tot verbetering van de Overyselsche Vecht met ingenomenheid door de Tweede Kamer be groet en men deelde de overtuiging der Regeering, dat do verbetering van Rijkswege behoort te worden tot stand gebracht. Som mige leden vreesden, dat naar 's Ministers oordeel geen der andere kleine rivieren in aanmerking kan komen om door en geheel op kosten van het Ryk te worden verbeterd. "Wat te maken verbeteringen betreft, werd van verschillende zijden instemming betuigd met hetgeen omtrent het doel daarvan door den Minister werd medegedeeld, nl. het voor komen van overstrooming bij zomervloeden met behoud van die by wintervloed, hetgeen in hot belang der betrokken streek werd geacht. De geraamde kosten werden door enkele leden zeer hoog geacht. Andere ontkendon dit. Ook met do voorgesteldo suosidicering van werken tot herstel van het kanaal van Koa- vorden naar de Yecht, werd vry algemeen instemming betuigd. Sommigen zouden gaarne zien, dat aan de toekenning van het Rijks subsidie de voorwaarde werd verbonden, dat, indien de Provinciale Staten van Drente by een besluit do wenschelykheid van meerdoro verruiming en verdieping van het kanaal mochten uitspreken en de Regoering aan dat besluit haar goedkeuring mocht hechten, do provincie Overijsel verplicht zal zyn daartoe over te gaan op kosten der provincie Drenthe. 13 JJI TE IX L -A. 2V Dui tschlando Door het vonnis, dat in het procos tegen de sociaal-democratische partij organisatie in Duitschland door het Berlynsche Landgericht is geveld, is aan de letter en aan een zuiver formeele uitlegging van de wet voldaan. De ontbinding van het party-bestuur en van vier der zes kiesvereonigingen te Berlyn, dio onder het régime van den minister Von Köller voor loopig bevolen was door de politie, werd door bet gerecht bekrachtigd. Of echter dit proces en hot daarin gewezen vonnis in overeen stemming is met den geest van het in Duitsch land geldende publiek recht, wordt ook door velen, die als onverzoenlijke vyanden gekant zijn tegen het streven van de sociaal-demo cratie, beslist ontkend. De „Vorwfirts," het orgaan van de socialisten, beschouwt de uitkomst van dit proces als een succes voor do sociaaldemocratische party; de staatsreddende berg heeft een belachoiyk politie-muisje gebaard; niet de formeel aan geklaagden, maar instellingen, die het staats gezag als steunsels voor de maatschappij moesten dienen, hebben voor de openbare meeniDg op de zondaarsbank gezeten. De „Vorwarts" wyst er voorts op, dat andere partyen haar organisatie ve3l minder met de voorschriften van de vereenigingswet in overeenstemming hebben gebracht dan de sociaal-democratische, en zy heeft daarby in zonderheid de conservatieve party op het oog. Denzelfden grondtoon vindt men ook terug in de beschouwingen, die vryzinni^e en nationaal- liberale organen wyden aan het gewezen vonnis. „Welk do9l men met dit proces heeft willen bereiken, weten wy niet verklaart de „Voss. Ztg." en wy zien ons buiten staat het na te speuren; welk resultaat men bereikt heeft, staat ons helder voor oogen. Men heeft der sociaal-democratie een speldeprik toegebracht, dien zy niet voelt, en men heeft haar gelegen heid gegeven zich voor te doen als een party, die niet met dezelfde maat gemeten wordt als andere partyen, tegen welke men vervol gingen inleidt, die men tegenover andere par tyen,. die hetzelfde gedaan hebben, laat rusten, een party, in welker werkzaamheid men ook by deze gelegenheid een blik heeft geslagen, welker beteekenis voor ons openbaar leven juist door do middelen, die men tegen haar aanwendt, aan het licht wordt gebracht. De krachtigste bevordering vindt het sociaal democratisch streven juist daarin, dat men het met middelen tegengaat, die men veron achtzaamt tegenover anderen. Het is een karaktertrek van den Duitscher, en niet de slechtste, dat hy zich gaarne op de zyde stelt van dengene, dien by als ten onrechte vervolgd beschouwt. Aan de sociaal-democratie zouden by de verkiezingen duizenden stemmen onttrok ken worden, wanneer men haar erkent als een party, die voor het gerecht niet anuers mag worden beoordeeld dan iedere andere party, die men slechts wegens zoodanige handelingen ter verantwoording roept, welke men ook by de zoogenaamd staatbehoudende partyen zou tegengaan. „Het met zoo groot lawaai ingeleide proces eindigt hiermede, dat aan de sociaal demo cratie een sommetje van 300 mark onttrokken wordt. De behandeling van het proces, die zy weldra in den Ryksdag weder zal opvatten, is haar deze som best waard." De „National Ztg." resumeert haar oordeel aldusBereikt is door de omstandige en lang durige instructie volstrekt niets: van strafbare handelingon is het bewys niet geleverd; de veroordeelipgen zyn slechts geschied wegens overtredingen tegen de letter dor wet en daar om enkel tot geringe geldboeten. Het geheele proces heeft enkel bevestigd wat terstond na dat het werd begonnen van alle kanten werd uitgesprokendat de bepalingen van do Prui sische vereenigingswet tegen de verbinding van de vereenigingen onderling verouderd zyn, dat zy met de onafwysbare behoefte van het huidige openbare leven, dat voor iedere party een samenhangende organisatie verlangt, onvereenigbaar zyn. SDanjoi Aan de „Times" wordt uit Havanna be richt: De opstandelingen verzamelen groot9 strijdkrachten in Santa-Clara met het doel in dn provinciën Matanzas en Havanna binnen te dringen. De verwoesting van eigendommen duurt op het geheele eiland voort. Blykens een bericht, dat uit Havanna aan de „Imparcial" is geseind, is een voorhoede van opstandelingen, onder bevel van Gomez, er in geslaagd de rivier Hanabana over te trekken. De rebellen zetten hun beweging naar het Westen voort, waar zy zich voor stellen hunne vereeniging met de macht van Maceo te bewerkstelligen. Yolgens een andere depêche, zou de regee ring van Washington Spanje bedreigen met represailles wegens het verbod van den uit voer van Cubaansche tabak. Rusland, Het Moskausche kroniDgsmanifest zal, naar men uit Petersburg bericht, voor alle naar Siberië tot dwangarbeid of in ballingschap gezonden personen aanzienlyke verzachting van straf brengen. Zy, die tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld zyn, krygen dien ver anderd in tydelyken dwangarbeid de straf van tot tydelyken dwangarbeid voroordeelden wordt met een derde verminderd. Yan de tot gedwongen vestiging veroor deelde personen ontvangen de meeste ver gunning weder vry hun verblijfplaats in Europeosch Rusland te kunnen kiezen, be halve in de beide residentiesteden; voor de overige wordt de straftyd belangryk ver kort. Ook den tot gevangenisstraf in Euro- peesch Rusland veroordeelden wordt een derde van hun straf kwytgescholden; in lichtere gevallen wordt volledige gratie verleend. Wat de wegens politieke overtredingen uit Rusland gevluchte personen betreft, hun wordt toegestaan straffeloos in Rusland terug te k eren, wanneer zy den eed van trouw af leggen. Verder zal het manifest voor de boerenbe volking do toezegging bevatten van belangrijke belastingverminderingen en van kwytschelding van achterstallige belastingschuld. Ook de Joodsche bevolking van Rusland wordt in dit opzicht bedacht; zoo zullen aan de Joodsche landbouw-koloniën in het gouvernement Je- katerinoslaw verschillende achterstallige be lastingschulden kwytgescholden worden. Studenten-Rooiwedstryd. Den uitslag van dezen a. s. Maandag namiddag op het Spaarne by Haarlem te houden roeiwedstryd zullen we dienzelfden middag per bulletin bekend maken, achter eenvolgens nadat elk der 6 nommers is afgeloopen. Die bulletins zullen op het bord aan ons Bureel en, als gewoonlyk, in eenige sigaren winkels worden aangeplakt. e in eng<cl Niea w s. Voor hotHoogMilitairGerechtshofi te Utrecht hadden gisteren in tegenwoordigheid van tal van militaire autoriteiten en officieren de pleidooien plaats in de strafzaak tegen een kapitein-kwartiermeester van het 1ste regiment vesting artillerie, beklaagd van ontrouw en valschbeld in zyn administratie. Hem wordt ten laste gelegd het opzetteiyk boekon van 1890 tot begin Augustus 1895 in de door hem als secretaris gehouden boek houding, van posten, hooger dan werkelyk het bedrag was. De zaak is door een corps- commissie onderzocht, en deze had hierover een zeer uitvoerig rapport uitgebracht. D t de feiten opzottolyk zyn gepleegd, staat vast. Het is gebleken,^dat byna alle vervalsclrngen bestaan in het cijfer 1 of 2 te voegen voor het bedrag, dat moostentyds uit 3 cyfers be stond. Daardoor werd het bedrag met ƒ1000 of 2000 verhoogd. Bekl heeft reeds dadelyk in zyn eerste verboor erkend, dat hy deze valsche posten heeft geboekt, omdat hy goen fortuin had en meer geld noodig bad, dan de overheid hem toekende. Bij een later verhoor verklaarde bekl. tot de vervalschïng te zyn overgegaan, omdat hy ongeveer 4 jaren geleden 4000 uit zyn kas vermiste, en om dit tekort te dekken, had hy de vervalschingen gepleegd. Niemand zou hy er van kennis gegeven hebben, dan zyn collega Janssen. Deze, als getuige gehoord zynde, weet zich er niets van te herinneren. Het ontbrekende geld, dat by de kasop- neming geconstateerd werd, is reeds door bekl. grootendeels teruggegeven. De advocaat fiscaal concludeerde tot schuldig verklaring van bekl. en veroordeeling tot 1 jaar militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht, om gedurende 5 jaren het Ryk weder als militair te dienen. De verdediger van den bekl., mr. P. H. G. Dop, wees er op, dat de bebl. algemeen ieders achting genoot. Bekend is het, dat bekl. zeer eenvoudig leefde en volstrekt geen hooge uit gaven deed. Pleiter roept het medelyden in van het Hof voor een man, die by al zyn goede karakter - üoedanigheden één slechte bezat, nl. slordig te zyn. Zoowel ae Krijgsraad ais de auditeur-mili tair hebben by het vonnis verzachtende om standigheden in aanmerking genomen, en wel. lo. dat ei niet gebleken is, dat verdui stering was gepleegd; 2o. dat in het geheel geen controle heeft plaats gehad3o. dat bekl. een zeer goed verleden achter den rug heeft en een geheel smetteloos strafregister. Pleiter las een brief voor van den gepen- sionneerden intendant Kikkert, waarin deze mededeelt, dat het meer dan eens voorkomt, dat kwartiermeesters geld missen zonder hun schuld. Schrijver haalt uit eigen ervaring be wijzen hiervan aan, om ten slotte aan te toonen, dat, ten einde niet voor'oygegaan te worden by bevorderingen, men de tekorten verzwygt, en deze uit eigen kas, geheel of gedeeltelyk, weder aanzuivert. Pleiter vroeg daarom verzachtende omstan digheden in aanmerking te willen nemen. Daardoor zal bekl. niet het recht worden ont zegd om niet meer na 5 jaar het Rijk als militair te mogen dienen en zal het pensioen hem niet kunnen onthouden worden. Een beambte van den „Great- Western" spoorweg, Benjamin Jeans, is na 53 jaren dienst gepensionneerd. Deze man heeft in die jaren gemiddeld 320 kilometer daags gespoord, wat ongeveer gelyk staat met 160 reizen om de aarde of 8 reizen naar de maan, heen en terug. Een wandelaar zou om dien afstand af te leggen 230 jaar noo dig hebben, indien hy tusschen de 12 en 13 uren daags liep. IN G JE Z O JN" 33 E21ST. Weledele Heer Redacteur l Sta het my nog eenmaal toe, U te moeten lastig vallen voor eene kleine plaatsruimte in Uw blad, voor de volgende dupliek van myn vorig ingezonden stuk over do spreeuwen- quaesti9. Hoewol ik, ook na grondige studie van de repliek, onderteekend met C. D. G. Azn., onmogelyk alle3 heb kunr.en begrypen, daar dia taal mij soms te iuy3tisch is, zal ik trachten het begrepene te weerleggen. Tot myn spijt kan ik niet by Justus Van Maurik, don kenner van volkstypen en uitdrukkingen, te rade gaan, omdat hy op eeno buitenland- sche reis is. Dat ik om eenige jonge spreeuwen vroeg, is volkomen juist, doch een ieder, die niet met zooveel boerencynisme behept is, kan licht begrypen dat men dit ook doen kan om zo voor moordlust to beschermen, in plaats van er oen flinkon bak (baksel of gebak?) V3n te maken. Men kan immers net zoo goed muizen, ratten en slangen gaan verslinden in plaats van jonge oneetbare vogels? Ik zou daarom C. D. G. Azn. aanraden by woerkomende gevallen van in te zenden stukken, ten eerste aan te kloppen by vrienden, die zich meer verstaanbaar kuDnen uitdrukken, vervolgens allen lust tot fingeeren te laten varen en dan het stuk by voorbeeld te onder teekenen met: „C. D. G. Azn. (geholpen door A, B, O, D, enz.)", met het oog er op om de gedienstige medesttllers ook te laten deelen in belache- ïykmaking van henzelven. Wenschende niet meer in onvruchtbare debatten te treden, dank ik u, Mynheer de Redacteur, voor de opname hiervan. Met Hoogachting, H. G. A. B. Oegstgbest, 23 Mei 1896.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2