Dubbel-Kwartet-Voreenigiiig „a Capella". Hot behoort tot de zeer hooge zeldzaam heden dat een zanguitvoering geopend wordt met een „in memoiiam". Die was gisteravond het geval. Bovengenoemde Vereeniging heeft na de vorige uitvoering het verlies te betreu ren vau een barer trouwe bestuursleden, den heer M. Kooy, en het was nu op deze wyzo dat de leden, na hunne tegenwoordigheid aan het graf, nogmaals eene weemoedige hulde brachten aan des overledenen nagedachtenis. Plechtig, indrukwekkend klonk Lindpaintner's „Grabgesang", vooral het Nur wenig Tage sind verdossen Als er in unsern Kreis noch stand; Auf ewig ist sein Aug geschlossen, Dass, Liebe bietend, Liebo fand. Het publiek deelde mede in die herinnering en deed ook na de uitvoering er van diepe stilte in de zaal heerscben. De derde huishoudelijke uitvoering in het vierde jaar van het bestaan der Dubbel- Kwartet-Vereeniging was overigens weder goed bezocht door do niet-werkende leden met hunne dames, zoodat Zomerzorg's groote zaal zoo goed als geheel gevuld was. 4 Het programma bood ditmaal al veel ver scheidenheid aan en do uitvoering er van onderscheidde zich in byzondere mate met die van hare voorgangster, toen bijna op iedereen zich de ongunstige weersgesteldheid deed gevoelen. ThaDS was dit anders, de stemmen klon kc-n nu weer frisch en gezond; hit achttal vormde een uitmuntend gebe-1, niettegen staande, naar wy bemerkten, bij de tenoren eene verandering had plaats gegrepm. Naar het ons voorkwam, is echter in den nieuwen tenor een waardige opvolger van diens voor ganger gevonden, te meer als men bödenkt dat do keuze voor oen vereeniging als deze zeer beperkt is. Het was meermalen, o. a. in H&sers „Liebesgruss", duidelijk dat het nieuwe werkende lid een aangenaam en zuiver orgaan bezit, en alleen wilde het ons toeschijnen dat hij, bü zijn eerste optreden, wat al te be scheiden was, zoodat hem allerminst een ver wijt van domineering over de andere partijen te maken is. In een der overige nummers (Kromers „Grüsse an der Heimat") had de bekende bariton G. gelegenheid zich wederom gunstig te onderscheiden. De tien nummers voor dubbel kwartet werden afgewisseld door andere voordrachten, in de eerste plaats door een zangeres, die in den laatsten tijd meer op den voorgrond begint te treden, mej. M. Swart, die als m>. zzo sopraan thans ook hier eenige zoer fraaie voordrachten gaf, welke zij zeer verdiensteiyk zong:Franck's „Panis angelicus" met begeleiding van violon cel, pimo en orgel, de aria „Jerusalem, die du tödtest dio Propheten" enz. uit Mendelssohn's BPaulus" met viool, violoncel en piano, alsmede nog drij Neierlandscho liederen alleen met piano. Zy voldeed in alles zeer g03d en Pijzel's „Gloeiend gesmeed" moest zü zelfs gedeelte lijk herhalen alvorens aan het applaus een einde kwam. Hy, die zijne welwillende medewerking voor de violoncel verleende, was de heer Joh. C. Geyp, die tevens nog een zestal andore voor drachten ten beste gaf en daarmede ondub belzinnig toonde hoe meestor hn zijn schoon klinkend instrument is, hetgeen dpor de ge voelvolle vertolking nog meer tot zijn recht kwam. Ook hem vielen welverdiende toe juichingen ten deel. Den heer C. B. Duyster Juniorszoon komt insgelijks een woord van lof too voor diens piano- en vioolbegeleiding, terwijl de directeur zelf, do heer C. B. Duyster Jr., ook wat be treft zijn medewerking op orgel en piano, met de leden in het algemeen met genoegen mag terugzien op dezen avond, welko by ver nieuwing voor do verdere toekomst der ver eeniging de beste verwachtingen doet koes teren. Do werkstaking te Rotterdam. Gisteravond tegen zeven uren was het in do Boompjes voor het gebouw van den Boot werkersbond nogal woelig; een massa boot werkers hield zich daar op, ten einde te ver nemen of er al dan niet vergaderd zou worden. Het bestuur deed alle pogingen om een ver gaderzaal te krygen: de circus, de schouw burg, do veemarkt, niets was te krygen. Eind el yk verscheen de voorzitter Dj Jongo met do mede iec-lingt dat het sportgebouw beschikbaar wasr Met spo8d begaf men zich derwaarts. Het ging echter met moeite gepaard om zich daar den toegang te ver werven, vooral voor do verslaggevers, dio men niet wenschte toe to laten. Ook do correspondent van het „Hbl." had e*.n paar maal het genoegen do yzeren vuist van een bootwerker in zyn kraag te voelen en etnigs2ins onzacht te worden terugge worpen. Eindtiyk gelukte het hem evenwel in de zaal lo komen. Om halftien werd de vergadering geopend. Da voorzitter De Jonge hield een kalme toe spraak. Hy deeldo o. a. mede, dat op de laatste vergaderingen voortdurend was ge roepen Staken I Het was hem ovenwei ge- blokon na afloop dier byeenkomsten, dat üy velen het woord staken meer een ydelo klank dan wel de zucht uit een vol gemoed was. Dit lui zjjn hart als bestuurder dioewg gestemd. Do toestand is sinas Maandag veel veranderd. Een massa vreemden zyn aanga- komen Enkele booten werken reeds. Het be stuur had daarom nogmaals ernstig overwogen of het niet beter was den arbeid te hervatton. Men had met stuwadoors vergaderd en de loonlijsten besproken. Wel was niet aan alle eischen voldaan, doch zyns inziens kon men tevreden zyn. Da loonlyst werd daarop voorgelezen, byna zonder dat men den spreker in de rede vi l. Daarna kwam er evenwel iemand van buiten met de mededeeling, dat daar zeker nog wel 1500 man stonden, die protesteerden tegen het nemen van besluiten. „Staken tot men een groote zaal kan krygen I" wordt geroepen. De Jonge doet verder opmerken dat zoo wel mr. Wilson als Polak uit Amsterdam van oordeel waren dat de zaak der bootwerkers goed stond en dat zy nu reeds een overwin ning hadden behaald; zy achtten het in het belang der bootwerkers den arbeid te hervatten. Een ander spreker trad op. Hy meende dat mon liever mag doodhongeren dan dood getrapt te worden. „Wat hebben wy aan die loonlysten. Wy beginnen niet vóór Kröller heeft toegegeven." „Hoera 1" is daarop het antwoord. Ook het bestuurslid De Bruyn beveelt her vatting van den arbeid aan. Het is een epidemie geworden dat geroep van „Staken!" Desniettemin behouden de schreeuwers do ov-erhand en nadat nogmaals er op aangedron gen is om de vergadering op te heffen wegens de velen, die buiten staan, wordt daartoe be sloten, niettegenstaande Snelleman er nog ern stig op had gewezen dat de vastgestelde loonlyst zoo gunstig is als do bootwerker maar ver langen kan. De Jonge belegt tegen hedenochtend een vergadering in een lokaal aan de Veemarkt, doch zegt dat het stellig de laatste vergade ring zou zyn die hy leiden zal. Er schynt een eigenaardig wanbegrip onder verschillende stakers te heersehen. Zy ver spreidden pi-teren o eral do tyóing dat, daar de strike 10 dagen duurt, de burgemeester moet aftreden en de heer Kruller de stad moest verlaten; zy zouden door te blyven staken daardoor eindelyk wel alles toegegeven krygen. Aan de Lloydbooten is gistermiddag go- staakt. Do nachtdienst der schutterij is inge trokken en vervangen door den dienst der grenadiers. Ook de weerbaarheid is weder onder de wapenen. De werkmansbond der Herv. kerk ver spreidde strooibiljetten waarin aangedrongen wordt op hervatting van den arbeid en ge wezen wordt op de onrechtvaardigheid om hen, die werken willen, daarvan af te houden. Aan de handelskaden werd gisteren veel meer gewerkt dan de vorige dagen; vooral de Boompjes heeft haar drukke aanzien weder eenigszins herkregen. De sporen van do werk staking zyn echter zeer duidelyk zichtbaar, daar eene vertraging in de verzending der goederen oorzaak is, dat langs de kaden tal van goederen zfln opgestapeld. Ook in de havens op Feyenoord en Katen- drecht werd gisteren op sommige stoom schepen gewerkt. By vele bootwerkers bestaat klaarblykelyk de neiging om te gaan werken. Vanwege de Nederlandscb-Amerikaansche Stoomvaart Maatschappy is het volgende be kend gemaakt: Het biykt dat van de losse bootwerkers, die zich in gewone omstandigheden dagelyks aan o. s terrein om werk aanmelden en steeds zoo getrouw mogelyk volgens een aannemings- rooster worden aangenomen in deze dagen velen zyn weggebleven. "Waar onzerzyds met onza werklieden hoe genaamd geen verschil heeft bestaan en wy nimmer ongeneigd zyn geweest gepaste ver- toogen hunnerzyds te overwegen, achten wij die houding onverstandig en ongemotiveerd. Doel dez-s is kennis te geven: lo. Dat op dit oogenblik voor een zeker getal werkliedon gelegenheid bestaat tot werken 2o. Dat, wie zich Woensdag 20 Mei in den loop van den dag niet om werk aanmeldt aan ons terrein Wilhelminakade, beschouwd moet worden als géén waarde moer te hechten aan do hem toegekende plaats op den aannemingsrooster; 3o. Dat onzerzyds tot heden góón gebruik is gemaakt van aanbiedingen van werkvolk van buitenaf, doch dat, by hot wegblyven van de werklieden alhier, tot voortzetting van ons bedryf, des noodig vreemde krachten zullen worden gebruikt. Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaart-Maatschappy. Rotterdam, 19 Mei 1896. Door den Rotterdamschsn Bestuurdcrsbond zal aan de ingezetenen eene circulaire gericht worden, waarin om geldelyken steun gevraagd wordt voor do werkstakendo bootwerkers. Uit Zwolle meldt men, dat gisteren in een groot tjalksch:p, getrokken door een sleep boot, uit Zwolle, Wyo en Deventer 65 werk lieden naar Rotterdam zyn vertrokken om aldaar te helpen lossen. Zy zyn door com- missionnairs aangenomen tegen een loon van f 15 's weeks rret vrye vo9dmg en logies aan boord, benovens vrye reiskosten terug. Men seint onsheden uit Rotterdam Met 11S2 stemmen vóór en 431 tegen hebben de bootwerkers in eene beden- morgen gehouden vergadering be sloten de werkstaking alhier te eindigen. Van middag om twee uren wordt het werk hervat. KOLONIËN. BATAVIA, 1G—21 April. Aan een particulier schryven uit Batavia ontleent het weekblad „Insulinde" het vol gende: „Hier loopt het gerucht, dat generaal Deyker- hoff belast zal worden met do geldswaarde der ryksdaalders, geweren en patronon, op zyn last aan Toskoe Djohan uitgedoeld, na dat generaal Deykerhoff reeds gewaarschuwd was, dat To3koe Djohan zou afvallen. Dit bericht verwekt te Batavia geen geringe verbazing. Men noemt het inconsequent, omdat men ni.nmer vernam, dat er sprake van geweest is, om generaal Vetter, of des noods den gouverneur generaal, te doen be talen de kosten van de tweede helft der Lombok expeditie, gemaakt nadat geen geloof was geslagen aan de waarschuwingen om trent den aanstaanden afval van den vorst van Selaparang." Den 17den April zijn van Ampenan te Batavia aangekomen Dinda Patima, weduwe van den laatsten vorst van Lombok, en Goesti Wajan Sidcmón met gevolg, in het geheel dertien personen, dia by .den schout onder dak zyn gebracht. Als zy een bezoek aan het graf van den vorst zuJJon hebben gebracht, worden ze onder geleide naar Benkoolen, hun verban ningsoord, gc-zonden, van waar zy met een maand verlof naar Lombok zyn geweest, welk verlof echter drie maanden heeft geduurd. Te Batavia zyn u'oor ue „studenten" van de afd. B. van het gymnasium Willem III eer. corps en een sociëteit opgericht. (J--B) Uit Soerabaia wordt Yan 20 April aan de „Java-Bode" geseind: Sedert Zondagmorgen stygt het water in de rivier onrustbarend. Ten gevolge van een doorbraak by Porong moet het water, door wolkbreuken boven Kertosono gevallen, uit sluitend door de Kali Mas worden afgevoerd. Soerabaia staat gedeeltelyk onder water. Sim pang staat nagenoeg blankhet residentshuis, het hotel en do school aldaar zyn gesloten; het verkeer heeft met prauwen plaats; de inlandsehe bevolking brengt haar inboedel in veiligheid. Het bestuur is seiert gisteren yverig bezig met maatregelen te nemen ten behoeve van de laag gelegen plaatsen. Do hoogst bekende waterstand is nog overtroffen en men verwacht by den vloed van heden middag nog ryzing. Het wedor is regenachtig. Uit Soerabaia schrijft men aan de „Loc." Een deztr dagen werd hier van den direc teur van justitie de telegraphische last ont vangen om allo beschikbare dwangarbeiders met den moesten spoed naar Atjeh te zenden. Met moeite kon men 9, zegge negen, valiede veroordeelden bij elkander krygen, die heden onder politiegeleide per spoor naar Batavia gedirigeerd werden. De overige zich hier be vindende kettinggangers zyn allen min of meer door de berri-berri aangetast. Wel maakt die ziekte in de gevangenis alhier talryke slachtoffers en niet het minst onder de preventief gevangenen. In den laat sten tyd is hot dan ook meer dan eens voor gekomen dat strafzaken niet behoefden berecht to worden, omdat beklaagden intusschen door de berri-berri aangetast werden en bezweken. Gisteren by v. moesten twee moordenaars voor de rechtbank van Omgang compareeren, doch het bleek dat zy meer dood dan levend in het stadsverband lagen, by de laatste landraads zitting kwam een eveneens door meergenoemde ziekte aangetaste desabewoner voor, wegens diefstal; by werd tot drio jaren dwangarotii buiten den ketting verooroeeld, welk vonnis hij waarschynlyk niot eens gehoord zal heb ben, want by de uitspraak was de man zoo goed als stervend en naar het stadsverband teruggubracht, overleed by niet lang daarna. Door den G'ouverneur-Gcneraal van Ned.-Indiö zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Deparlenunl. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit 's lands dienst, de adsp.-conlr. bij het Binnenlandsch Bestuur op Java en Madoera G. E. Nering Bugel. Bij het Binnenlandsch Bestuur op Java cn Madoera: Benoemd Tot contr 1ste kl., de controleurs 2do kl. C. W. A. Van Rinsuni, S. Dc Graoff, F. Ph. H. Maurenbreclier en F. M. Ilartboorn met machtiging aan den directeur van Binnen landsch Bestuur om den contr. De Graaff voor noemd tijdelijk te blijven toevoegen aan den ambt. F. A. Liefrinck, thans waarnemend hoofdinspecteur voor do suiker- cn rijstcultuur, liet landelijk stelsel en wat daarmede' in verband staat, wordende hij derhalve ook in zijn nieuwen rang bij zijn kader gevoerd a la suito; tot contr. 2de kl.. de adsp.-contrs. J. W. Ver- berne, A. J. W. Ilarloff en Th. J. W. S. Neijs; tot adsp.-contr.. de burg. ambt. A. Do Quant en do ambtenaren voor den burg. dienst W. F. Van der Schalk en L. Thomas, allen ter beschik king van den directeur van Binnenlandsch Bestuur, om te worden werkzaam gesteld bij het Binnenl. Bestuur. Bij den dienst van het grondpeilwezen. Overgeplaatst: Naar Semarang, de boor meester 2do kl. jhr. J. T. Goldman. Belast: Met de voortzetting de putboringen in de ros. Pekalongan de tijd. boormeester J. T. A. IC. Ilarmsen. Bij den Waterstaat en 's lands B- O. W.: Overgeplaatst: Van Soerabaia naar de res. Bageleu als eerstaanwezend waterstaatsambt, de architect 1ste kl M. Cornelisson; van de ros. Pekalongan naar de res. Soerabaia de opz. 1ste kl. P. Koot: van Batavia naar Djokjakarta de opz. 3de kl. J. G. De Lassasie. Bij de Staatsspoorwegen op Java: Overgeplaatst: Van de lijn Probolinggo- Panaroekan naar de lijn Tarik-Socrabaia, do opz. 3do kl. II. L. Lcijdie Melville. Geplaatst: By de Oosterlijnen de waarn. adjunct-chef der 2de afd. J. Monod de Froideville. Bij den Post- en Telegraafdienst. Benoemd: Tot commies lsto kl. J. P. J. Cabri, vroeger die betrekking bekleed hebbende, thans waarnemend commies 2de kl. Belast: Met de waarneming der botrekking van commies 2de kl. F G Meulcnhoff, thans waarnemend commies 8do kl met de waarneming der betrekking van commies 3de kl. on geplaatst te Weltevreden E. G. Dumas, ainbc. op wachtgeld, laatst commies '2de kl. erleond: Een tweejarig verlof naarEuio a 41 ns ziekto, aan do gowezen onderwijzeres lsto kl. bij bet openbaar lager onderwijs voor Europe anen G. II. Verwohlt. Ontslagen: Op verzoek eorvol uit 's lands dienst, do algomeeno ontvanger van 's lands kas te Japara W. C. F. Gunthor. Benoemd: Tot nlgemeenon ontvanger van 'slands kas: to Japara, de algemeene ontvanger van 's lands kas te Grisee (Soerabaia) J. F. Frederiks. to Grisce, do ambtenaar op non-activiteit J. G. Vermeulen, thans belast met de waarneming dier betrekking, (o voren algemeen ontvanger van 's lands kas te Pandeglang (Bantam). Bij don Watorstaat en 's lands B. O. W. Toegevoegd: Aan den chef der werken en opnemingen aan de rivier de Solo de opz. lstc kl. 'l'b. A. Gaston. Benoemd: Tot opz. 1ste kl. dc waarnemende opz. 2de kl. J. IC. C. Felir. Belast met waarneming der betrekking: van opz 2de kl. en geplaatst in de res. Batavia do ambtenaar op non-activiteit J. li. Lont, laatst architect 2de kl. van adspiraut-ingenieur on geplaatst in de resi- dentio Sumatra's Uoslku3t, de ambtenaar op non activiteit J. H. Faber, laatst ingeuieur 8de lel, Benoemd; Tot griffier van den landraad: te Trenggalek (Kediri), de griffier van den land raad Blora \Rembang) \V. F. Pfnff; te Blora, de griffier van den landraad to Treng galek P. A. Pieters. T ij d e l ij k belast: Met de waarneming der betrekking van adjunct chef der 2de afd. bij do Exploitntio van Staatsspoorwegen op Java, de ambténaar op non-activiteit J. Alonud de Froideville laatst chef der 2de afd. bij de exploitatie der lijn Djokjakarta-Tjilntjap van genoemde spoorwegen. Bij den Waterstaat en 's lands B. O. W. G o p 1 a a 18 tIn de residentie Rembang do opz. 3do kl. P. K. Van Gemert. Departement van Oorloy. Verleend: Een jaar verlof naar Europa, wegens Jangdurigen dienst, aan den generaal-majoor der int. op non-act. C. Deijkcrboü. Benoemd; Tot 3dcn commies bij liet corps ambtenaren, ressorteeren de onder bet dept. van oorlog, do gepasporteerde adjudant-onderofficier, sclirijer 2de kl. P. A. Krall, thans belast met do waarneming van gemelde betrekking. Overgeplaatst: Bij den generalcn staf, do kapt. der inf. P. A. Gallas; bij den gewest, en plaats, geneesk. dienst in de lsto mil. afd. op Java io Batavia, de off. van gez. 1ste kl. te Soerabaia, J. M. II. Van Dorssen. B e ii o e in dTot militairen commandant van Celebes, Menado en Timor, de luitenant kolonel der infanterie Lr. U. R. Halewijn. Geplaatst: Bij de 11de comp. art. comp. van Ambuina cn Teruate, to Amboina, do kapt. der art. boven de formatie in acuviteit hersteld, H. E. P. B C. Baermeijer vou Bai ienkliolen. Overgeplaatst: Bij don gewest, en plaats, geneeskundigen dienst van Atjeli en Onderh., de oil. v gezoudb. 2de klasse te Buitenzorg, T. J. Diephuis; naai liet commandement der art. in do 3de milt. afd. op Java, te Soerabaia, do lsto luit. 11de comp. art. comp. van Amboioa en Temato te Amboina, G. H. Knoop. Geplaatst: Bij aankomst bij het 10de bat. inf., de kapt. der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht, 11. G. Van Diennen; bij bet 3de depot-bat. de kapt. der inf. van vei lof uit Nederland terugverwacht, J. A. L. De Jeer; bij bet 10de bat. inf., de kapt der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht J. M- Kioct; bij liet l.h. 1ste bat. inf., de kapt. der inf. van verlof uit Nederland terugverwacht, D. J. Rui ten bacli bij het 17de bat. inf., do kapt. der inf. van verlof uit Nedeiland terugverwacht, J. EL M. It. Kük Ier. O v e r g e p 1 a a t s tBij het corps marechaussee, de lsto luit. bij het 3de bat. inf., G. K. Dijkstra; bij de troepenmacht in Atjeh. t. n. i., de '2do luit. bij het löilo bat. inf., M Kole; bij den gew. cn plaats, geneesk. dienst in de lste milt. afd. op Java, te Batavia, de olF. v. gezoudb. 2de kl. te Gorontalo, A. Kolthoff, en de olf. v. gezondh. 2de kl. te Sapuroca, G. J. Wjjcbgel; naar Saparoea, de off. v. gezondh. "de kl. te Amboina, V. Gravestein; bij bet 4de bat. inf., de luit.-kolonel bij het 2do dopot-bat., H. L. Vor sten bos; bij het -'de depot-batde kapt. bij het 10de bat. inf., W. G. A. G. Christan; bij liet garn.-bat. der Oostkust van Sumatra, de kapt. bij het 18de bat. inf. M. G. L. E. Yon Schauroth. Ingetrokken: De overplaatsing bij den gew. cn pl geniedienst ter S. W.-K. te Padang, on overgeplaatst bij het corps genietroepen te Malang, van den isten luit. op Lombok, J. B. In 't Veld. Department van Marine. Bij het marine-établis sement te Soerabaia: Ontheven: Eervol van de tijdelijke waarneming der betrokking van 2den bewaarder van de planken- en duigenloods J. Jungbackor. Benoemd: Tot commandeur voor het vak en scheepsbouw, J. Jungb&cker, voornoemd; tot 2den bewaarder van de planken- en duigen- loods, de ambt. op non-act. C. Punt, laatst tijdelijk waarnement 2de opz. voor het vak van scheeps bouw, gedetacheerd bij de exploitatie van het bosch Kglebocr. Ingetrokken: Het besluit, waarbij de ge wezen klerk bij bet marine-établissement te Onrust J. F. II. Ronkes eervol uit 's lauds dienst is ont slagen. Bij de gouvernements-marine. Benoemd: 'lot oden stuurman en geplaatst op bot stoomschip „Zeeduif" W. P. Bijleveld. Herbenoemd: Tot lstcn stuui man de ambte naar op non-activiteit I. M. W. Ochsendorf. laatst die betrekking bekleed bobbende cn geplaatst in de rollc van het stoomschip „Zeeduif." Overgo plaatst: Van Hr. Ms. flotlicljevaar- tuig .Lombok" naar Hr. Ms. pantserschip „Prins Hendrik" als lste oliieier, de kapitein-luitenant ter zee B. Brutel de la Rivière; van Hr. Ms. pantserschip „Prins Hendrik" naar Ilr. Ms. ilotLicljoviuituig „Lombok' als commandant, de kapitein-luitenant ter zeo II. Vollhuijsen. Burgerlijke Stand. HAARLEMMERMEER. Bevallen: M. Kuin geb. Van den Berg D. M. M. Boogert geb. allontgocd Z. N. Avis geb. Beet3 Z. A. Mark wat geb. Kok Z. W. Van der Laan geb. Van der Laan Z. C. Van Gammeren geb. Blonk Z. A. Wamsteeker geb. Van Ek D. S. Louter geb. Braakman D. N. Brouwer geb. Van dei- Aar Z. Ondertrouwd: P. Twigt en J De Smit. C. Braak en W. Juffermans. P. Schrama cn II. Scholten. J. Vreoken en M. E. Dijksman. G. Bogerd en R. Postma. N. Goulooze en J. De Haan. Gohuwd: J. Oudejans en A. au don Elshout. P. Verbeek cn N. Ottevanger. P. Kamer en H. C. Van Arendonk. Overleden: C. Bokhorst, 13 m. K. Schuur man 43 j. M. Kloiu 82 j. N. De Joug S j. VOORSCHOTEN. Geboren: Martha, D. van H. J. Krebs en J. C. Hoffmann. Gohuwd: E. v. d. Giessen 29 j. en J. Kadé 34 j. JB U IT IB IS JL>. UITLOTINGEN, v. 1836 a IV. 100. taa'.baur 2 Jaenari 2Vj pCt. Bruaeelsclie Loten Trekking van 15 Mei 1896. Be- G67 1785 3555 6H7 12009 17987 18734 18'91 20300 231.2 23483 274 IC 280U4 28024 30241 320 13 331(3 3'JiJl l 4035S 412 3 41014 42S41 189T 43023 45113 45C27 46883 4TJ28 495*11 49653 Cl '27 5-üGJ 72 Ssniën. 70237 75(83 7C022 76G4S 18G31 79077 7'J4 5 8378G 86422 52479 55185 56114 56'23 8CS4 4 87192 1(12016 102801 ÏO.GOI 108901 10O3J6 110216 111737 112 68 113401 114434 111709 115186 Dui tsohland, In den Ryksdag heeft gisteren dr. Kaiser het suppletoir krediet voor list zenden van hulptroepen naar Zuidwest-Afrika toegelicht. De heer Richter bestroei het ontwerp. De woordvoerders van do ryksparty, de nationaai- liberalen, de antisemieten, bet centrum en de conservatieven verklaarden zich voor het ont werp. In do tweede lezing, die terstond plaats had, is het ontwerp aangenomen mot alle stemmen tegen die van de linkerzijde. Voor de derde lezing werd oone nieuwe zitting belegd tegen gisternamiddag 4 uur. By de derde beraadslaging ovor het wets ontwerp betreffende het tarief van kanaal rechten .op hot Keizer-Wilhelm-kanaa', ver klaarde do minister Von Bötticher in ant woord aan den heer Jebsen, dat het tarief vatbaar is voor veroetoring; by hoopt, dat do thans werkzame commissie het juiste ge zichtspunt zal vinden. De bijslag voor d8 wintermaanden is gerechtvaar igd door de hoogere kosten wegens ysbrekers en vermeer dering van personeel. De doorvaart levert in den winter op zichzelf grootere voordeelen. Tegenover den heer Hahn betoogt de minister, dat men de Nederlandsche vlag niet zonder elke politieke aanleiding vdn de Duitsche kust vaart kan uitsluiten. Het kaDaal is zonder afgunst voor alle volken opengesteld, zooals do keizer by de opening heeft verklaard; men kan een enkel land niet differentieel behan delen. Na nog eenig debat werd het wetsontwerp definitief aangenomen. - Eene petitie, waarin verzocht werd vrou wen toe te laten tot de studiën aan do hoo- gescholen, werd onlangs behandeld in de com missie voor de verzoekschriften van den Ryks- dag. Een regeeringscommissaris vokl d dat de ryksregeeriug er niot afkeerig van is, dat vrouwen zich aan de studio wyden; do zaak behoort echter niet tot de bevoegdheid van het ryk. Zulk een verzoek moet g richt wordon aan de landsbesturen, wie het aangaat. Uit het debat bleek 0. a., dat ook bet Pruisi- sche departement van onderwys nijt oen ba- slist weigerende houding aanneemt tegenover het verzoek. Twee Duitsche universiteiten, Heidelberg on München, staan reeds open voor vrouwelyke studenten. - De Duitsche minister Von Bötticher is door een treurig ongeluk getroffen. Zyn jongste zoon, dio referendaris is te Rh.ins erg, is verleden week "Woensdag een zeiltochtje gaan maken op het Nouruppi.ier-meer en daarvan niet teruggekeerd. Vermoedelijk is de boot omgeslagen; de riemen zyn aan land gespoeld, maar het lyk van den jongen Bötticher i3 nog niet gevonden. Italië. De berichten van Sardinië geven treurige bijzonderheden over den toestand der be woners. Te Dorgali, San-Antioco en elders moeten do mensehen zich voeden met gras. Te Aggino is door den belastinggaarder be slag gelegd op den oogst, de bewoners moeten hun kleedo-e.n verkoopen om aan geld to komen voor voedsel. Te Barisardo, Tertenie en Barrus loepen do kleine grondeigenaars te bedelen. Volgens de „Messagoro" moet de minister president Di Ruüini aan een deputatie van Sarciniërs, die hem met hun bedroevende om standigheden in kennis kwam stellen, heb ben geantwoord, dat in vele streken van Italië de ellende even groot is. - De Gouden Roos is door den Paus dit jaar geschonken aan de vorstin van Bulgaryo, om haar te beloonen voor de e Iele vastbe radenheid waarmede zy getracht l eeft den afval van haren gemaal te vei hin leren. Generaal Sir Evelyn Wood heeft de vorige week in eene vergadering gewaarschuwd tegen het lichtzinnig aangaan van een oorlog tegen de zelfstandige republieken in Zuid- Afrika. Hij kan uit ondervinding spreken, want hy voerde zelf onder Sir George Colley in den zoogenaamden „onafhankelykheidsooriog" be vel en hy heeft den slag van den Majubaberg niet vergeten. Generaal Wood gaf zijn hoor ders te verstaan, dat de burgers van Zuid- Afiika dood-eerlyke, trouwhartige, eenvoudige, maar door on door moedige en dapp re mannen zyn. Het best zou zyn, m:t hen in vrede 6n vriendschap te leven. Oorlog tegen hen te voeren, is lang geen gemakkeiyk w-rk. Turkye, Sinds twee weken heorscht te Konstanti- nopel een groote spanning onder de Arme niërs. Volgens een bericht uit Engelsclae bron zyn 1500 Armeniërs gearreste.rd, waarvan er 59 naar Anatohé zyn verbannen. Ook zyn 73 leerlingen van de militaire school te Kuleli gevangengenomen. Twee jonge Armeniërs van de school te Galata, die in het bezit werden gevonden van intoekeniysten ten bato van Armenische gevangenen, zyn tot 10 j:»ren hechtenis veroordeeld. Op aandringen van den Franschen gezant is de gouverneur van Marash van zyn post ontheven. Telegramnii LONDEN, 19 Mei. Da heer Chamberlain z.'ile heden in het Lagerhuis: Omtrent dtn vorm van het onderzoek naar da „Chartered Company" is nog geen definitief besluit ge nomen, en die vorm hangt grootondeeb af van den aard en de strekking van het onder

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 8