tl0. 11115. Donderdag 31 ]Mei A°. 1896 feze [Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEZER COTOANT: Voor Leiden per 3 maanden. s t k_.» Franco per postr i 7_ s Afzonderlijke Nommers f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit ïioinin er bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgevingen. Paspoorten. De Burgemeester van Loidcn brengt ter kennis van belanghebbenden, dat dngelrjka, Zoh- cn Feoat- dagen uitgezonderd, des voorniiddags van 10 tot 12 nren, de Paspoorten voor do Miliciens dezer gemeento, behoorendo tot do lichting van den jare 1889, er. voor do zcorailicions der lichting van 1891. verkrijgbaar zijn tor Gemeente-Secretarie, mits moo zich iu persoon on voorzien van zijn zakboekje daar toe aar melde. Leiden, Burgemeester voornoemd, 19 Mei 189#. F. WA8. loflchrijving gchutfery. Burgemeester on Wethouders van Leidon noodlgen hen, die vorznimd moohteu hebbon zich op de door het gemeentebestuur bepaalde dagen ter inschrijving voor den schutterlijken dienst aan te melden, uit, zich daartoe alsnog to vervoegen ten Raadbuizo op Vrijdag den 22sten Mei 189 0, des voor- middags tueschen 10 on 12 nren. Zij herinneren wyders den belanghebbenden, dat de registers van inschrijving op den lsten Jnni a. s. worden gesloten, en dat zij, die zich niet vóór dat tijdstip hobbon doon inschrijven, bij ontdekking ambts halve iogescbroven on door den Schuttersraad tot eeno geldboete verwezen zullen worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, F. WAS, Burgemeester. 19 Moi 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 20 Mei. De minister van financiën heeft by resolutie van 15 dezer de gemeente Lriden aangewezen voor den invoer van natriumacetaat en calciumacetaat met vrydom van invoer recht, op den voet der kon. besluiten van 11 Mei 1889 (Stsbl. 64) en 9 April 1816 (Stsbl. 65). Van de firma Burgersdyk en Niermans, alhier, ontvingen wy wederom een uitgebreiden catalogus van 3500 boekwerken, welke by ben van 18 Juni a. s. zullen geveild worden. Deze verkooping bevat de uitgebreide medische en gynaecologische bibliotheken der Amsterdamsche hoogleeraren dr. Van der Mey en dr. Van Haren Noman; dr. v. d. Looy, geneesheer te Rotterdam, en dr. Küthe, geneesheer te Tiel, een groot gedeelte dor omvangrijke botanische bibliotheek, toebe- boorendo aan prof. dr. C. A. J. A. Oudemans, oud hoogleeraar te Amsterdam, benevens de theologische bibliotheek van wijlen ds. H. X. Vinke, te Rotterdam, en andere kleinere na latenschappen. De eersto afdeeling, geneeskunde en verlos kunde, vermeldt 1000 werken, waarbij vele nieuwere en complete serieën van tijdschriften. De tweede afdeeling, natuurkunde, 900 wer ken, waaronder 500 werken en de meest kostbare tijdschriften, uitsluitend op het go- bied dor Botanie. De botanische afdeeling is vooral belangrijk en zelden komt eene der- gelijke verzameling in publieke veiling. Hot overige gedeelte van den catalogus omvat werken over Geschiedenis en Plaats beschrijving, Numismatiek, Genealogie, Rechts geleerdheid, Tneologie en Philosophie, Oude en Nieuwe Letterkunde, Archeologie, verder belangryke en kostbare werken over Kunst, Architectuur, geïllustreerde pracht- en plaat werken uit do 16Jo19de eeuw, en tot slot 6ene verzameling vreemde postzegels, munten, gravures, een zeer omvangrijke en goed ge conserveerde verzameling instrumenten, mi croscopen, chemische balans en verscheidene boekenkasten, waarbij bijzonder fraaie. Gisteravond vergaderde de commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer omtrent het aan de orde zijnde kiesrechtontwerp en wel in verband met de voorgestelde amende menten op genoemd ontwerp. De leden van de Tweede-Kamer, behoorende tot de Katholieke party, zullen hedenavond in het gebouw dier Kamer een club-vergadering houden. Door de Commissie van Rapporteurs is eindverslag uitgebracht over de wetsontwerpen lo. tot verandering der grens tusschen de gemeenten Leiden, Leiderdorp, enz.; 2o. tot regeling van de militairo pensioenen der land macht. Yoor het akte examen lager onderwas zyn geslaagd de heeren R. Van Mazyk, te Leiden; C. W. Paap en J. J. "Wessels, te Voorschoten. Men schryft ons uit "Wassenaar, dd. 19 Mei: Dankbaar voor de eer, hem by zyn in trede in onze gemeente aangedaan, had do burgemeester besloten den gemeentenaren een contra-feest aan te bieden. Ho3wel het heden de dag niet is, waarop het eigoniyke feest zal gevierd worden, heeft de lieve jeugd er toch reeds een voorproefje van genoten. Het is bekend, dat de kinderen der verschil lende scholen bli den feestdiikon intocht op 3 November don burgemeester een welkomst lied hebben toegezongen. Hedenmiddag werd hun daarom door Z.Edelachtb. vrye toegang verleend tot een kindervoorstelling in den circus Blanus. Het spreekt vanzelf, dat van deze ge legenheid een ruim gebruik werd gemaakt. De directie heeft alles in het werk gesteld om het den kleinen zoo aangenaam mogeiyk te maken, en ze hebben zich dan ook goed geamuseerd. Het handgeklap na verscheidene nommers mag als bewys gelden, dat ze het „mooi" vonden. Vooral „het sprekende paard," een -snugger dier, dat zelfs raden kon welke kaarten uit een kaartspel getrokken waren, werd luide toegejuicht. En dan die koorde- üanseres! En die dame, welke niet „aan", maar „op" een tafel at en dat niet met do hand, maar met een vork, aan den voet go- bonden I Ook 'b avonds amuseerden de kinderen zich toen zo gratis plaats mochten nemen in den draaimolon, welke op het dorpsplein opge bouwd is. Tot secretaris-penningmeester van den Pesthuispolder onder Oegstgeest is benoemd de beer A. Blankesteyn, gemeente-secretaris aldaar. -- De keuring van eventueel voor den krygs- dienst te leveren paarden, die voor de gemeente Woubrugge bepaald was op 29 Mei, is o. a. met het oog op do lammermarkt te Leiden op denz lfden dag, door den Commissaris der Koningin nu bepaald op Dinsdag 30 Juni, 's namiddags te 1 uur, op welken dag ook d» keuringen te Alfen en te Oudshoorn plaats hebbon. De rekening der uitgaven en ontvangs ten, dienstjaar 1895, van den Oudendykschen (en Plas-) Polder, onder de gemeente Wou brugge, bedraagt aan inkomsten f 5200.005, aan uitgaven f 3696.29s, batig saldo ƒ1503.71. Gedeputeerde Staten hebben afgewezen bet verzoek van D. Nugt-.ren, te Moordrecht, ingeland van den Oostpolder in Schieland, om vernietiging van een besluit der vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van dien polder met betrekking tot het onderhoud der Gouwekade. Ten opzichte van het adres van A. Witte man, te Waddingsvoen, gehoefslaagde aan de Gouwekade van genoemden polder, houdende klacht over zyn aanslag in de kosten eener buitengewone herstelling van eene verzakking der Gouwekade, hebben Ged. Staten zich on bevoegd verklaard van die klacht kennis te nemen. By koninkiyk besluit is benoemd tot lid der commissie, die van 1 Aug. 1895 tot 1 Aug. 1896 to Amsterdam belast is met het afnemen van de practische examens van arts, dr. H. Treub, hoogleeraar te Amsterdam. B(j koninkiyk besluit van 18 dezer is: lo. aan dr. N. W. P. Rauwenhoff, met in gang van 15 September a. s., eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit dei- wis- en natuurkunde aan de Ryks-Universiteit te Utrecht, met dankbetuiging voor de door hem gedurende vele jaren bewezen diensten; 2o. benoemd tot hoogloeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Ryks Uni versiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de botanie, dr. F. A. F. C. Went, directeur van het proefstation West Java te Kagok Tegal. Gisteren werd in het café-restaurant „Co_icordia", te Amsterdam, onder leiding van den heer F. L. Janssen, de eerste jaariyksche algomeene vergadering gehouden van den „Nederlandsche Aannemersbond". Uit het verslag van den secretaris, den heer Theoa. Ligthart, bleek dat de bond thans 36 algomeene leden telt en zes afdeeliegen, en wel te Rotterdam, Zwolle, Arnhem,'s Graven hage, Arasterdam en Gouda, die te zamen 130 leden bezitten Tot ltden van het bondsbestuur worden thans definitief gekozen de heeren F. L. Janssen, P. Duinker en Thood. Ligtbart, te Amsterdam; A. Bloem te Arnhem; A. J. Nederborst te Gouda; en A. Henkemans Sr.. te Rotterdam. Tot voorzitter werd aangewezen de heer F. L. Janssen, tot penningmeester de heer P. Duinker, en tot secretaris de beer Theod. Ligthart. Tot commissarissen werden gekozen de heeren G. Key voor Zuid-Holland, D. A. Roskam voor Gelderland, H. J. Geyl Czn. voor Noord Holland en F. De Herder voor Overuse). Tot leeraar in wis- en natuurkunde en cosmographie aan het gymnasium te Schiedam is benoemd dr. W. Bouwman, van Beerta, en tot leeraar in de Nederlandsche taal- en letter kunde aan het gymnasium en de hoogere burgerschool aldaar, dr. G. Engels, tydelyk leeraar. Het vierde crimineel-antbropologisch con gres zal van 24 tot 29 Aug. te Gent worden gehouden. Prof. Van Hamel, van Amsterdam, zal er o. a. spreken over anarchisme en de bestryding daarvan uit een crimineel anthro- pologisch standpunt. De groothertogin van Sakson-Weimar (prinses Sophio der Nederlanden) heeft Maan dag in het Vaticaan een bezoek aan Paus Leo XIII gebracht. De Vereeniging van industriëelen en kooplieden te Haarlem heeft zich tot don Gemeenteraad aldaar gewend met een adres, naar aanleiding van het voorstel van B. en Ws. om do gemeento de helft te doen dragen in de kosten eener overbrugging van den spoor overweg aan den Kruisweg. Eenstemmig was de Vereeniging van oordeel, cat handel en nyverheid door dit hulpmiddel niet het minst zullen zyn gebaat. Zy betreurt het, dat de gemeente Haarlem door de steeds meerdere uitbreiding van den dienst der Holl. Sp.-My. in een toestand wordt gebracht, die handel en ny verheid bemoeilykt en hare uitbroiding tegenhoudt. Herstel hiervan kan alleen worden ver kregen door omlegging der spoorbaan buiten de gemeente, of door het makön van een Verhoogd station, om het verkeer onder de spoorbaan mogelyk te maken. De VereeDiging meent dat door het maken der overbrugging de tot-stand-koming van een afdoenden maatregel voor geruimen lyd zal wordtn vertraagd en verzoekt den Raad geen geld uit de gemeentekas toe te staan, om een zoo weinig berekenenden maatregel tot stand te helpen brengen. Bjj koninkiyk besluit zyn benoemd: tot lid en voorzitter der commissie, aan welke in 1896 wordt opgedragen het afnemen van het examen, bedoeld in art. 12 der wet tot regeling van het liooger oaderwys, dr. C. J. Eggiuk, inspecteur der gymnasia; tot ledon der commissie :dr. K. G P. Schwartz, rector van het gymnasium to Deutinchem; dr. R. Van Oppenraay, id. te Katwyk aan den Ryn; dr. J. L. Sirks, id. te Groningen; dr. F. F. C. Fischer, conrector van de byzondere school der Vereeniging voor voorbereidend universitair onderwys te Amsterdamdr. B. II. Steringa Kuyper, leeraar aan het gymnasium te Middelburg; R. Corten, directeur der eerste afdeeling van het bisschoppelyk seminarium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerkrade; dr. Th. P. H. Van Aalst, conrector van het gymnasium te 's-GravenhageF. M. Jaeger, leeraar aan het gymnasium te 's-Gravenhage, en dr. A. Kettner, id. te Amsterdam. Door den Raad der gemeente Dokkum is besloten, zich tot H. M. de Koningin-Regentes te wenden met het verzoek, deze gemeente over 1896 een buitengewoon ryks-subsidie van f 10,000 te verleenen, tot instandhouding der gemeente-huishoufing. De Staatscourant van 20 dezer bevat een rapport van den commandant van Hr. Ms. schoener „Argus", belast met het politie toezicht op de vissehery in de Noorozse, ge durende April 1896. In de nabyheid der grens van de territoriale watoren werden meer Engelscho visschers gezien dan in Maart. Sommigen hunner werden gewaarschuwd dat zy deze grens naderden, doch van geen enkel vreemdeling werd eene overtreding opgemerkt. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal a. s. Vrydag niet plaats hebben. Het stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Mei te Suez; de „Kaiser" arriveerde 17 Mei van Hamburg en Amsterdam te Durban; de „Laertes", van Amsterdam naar Java, passeerde 18 Mei Gibraltar; de „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 17 Mei te Aden; de „Prinses Marie", van Araster dam naar Batavia, vertrok 19 Mei van South ampton; de „Soanda," van Batavia naar Amsterdam, is 19 Mei Gibraltar gepasseerd; de „Voorwaarts", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 19 Mei Pantellaria. By koninkiyk besluit zyn benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen: G. J. M. Stolk, te 's Gravenhage; C. J. J. Janssen, te Rotterdam; E. Kleyn, te Rotter dam; J. Zeper, te Hoorn; L. H. Veenonbos, te Rotterdam: D. Boersma, to IJselstein; E. baron Van Dedem, te RotterdamZ. De Kleyn, te 's-Gravenhage; J. A. Van der Scheer, te Leeuwarden; A. "W. J. A. Yske, te Haarlem. Met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Montfoort, Q. A. De Gelder, candidaat notaris aldaar. Goedgekeurd dat G. Vos, burgemeester van de gemeente Linden, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Goedgekeurd dat H. P. C. W. H. J. B. Van Son, burgemeester van de gemeente Nieuwer- Amstel, is benoemd tot secretaris dier ge meente. Benoemd by het wapen der infanteiie tot eersten luit, de tweede luit. H. L. J. Vermeulen, van het wapen, gedetacheerd by het leger in Ned.-Indië; by het 4de reg., tot kapitein, do eerste luit. C. Hemmes, van het corps; by het 6de reg., tot kapitein, de oerste luit. F. Van der Breggen, van het reg. grenadiers en jagers; tot eersten luit., de tweede luit. U. P. Goud schaal, van het corps. Benoemd by het wapen der cavalerie by het lste reg. huzaren, tot ritmeester, de eerste luit. D. Enschedé, van het 3ie reg. huzaren; by het 2do reg. huzaren, tot eersten luit. de tweede luit. H. H. Van DobbeD, van het lste reg. huzaren. Alweer een vreemdeling. Onder dezen titel schryft de ,Haagsche Crt." het volgende: „Blykens de „Sts. Crt." heeft de Leidsche universiteit en op haar advies de minister Van Houten het voorbeeld der Utrecbtsche gevolgd en is een Duitscher, dr. Veit, privaat docent aan de universiteit te Berlyn, in de plaats van prof. Treub tot hoogleeraar in de verloskunde en vrouwenziekten te Leiden benoemd. „Wy beoordeelen de bekwaamheden van den benoemde niet, al dringt zich de vraag op, waarom Nederland mannen als profes soren nemen moet, die daartoe in hun eigen land blykbaar niet in aanmerking komen. „Wy laten ook nog de vraag rusten, hoe iemand, die onze taal niet kent, juist in een zoo byzondor kiesch gedeelte der genees kunde met Nederlandsche vrouwen zal kunnen spreken. „Maar wy vragen in 't algemeen: waar moet 't heen met den lust van onze Neder landsche mannen voor de., studie, wanneer zy allen op zoo grievende wyze door hunne autoriteiten worden voorbygegaan, als ware er in heel ons land niemand voor zulk een professoraat to vinden. „Te grievender, waar ten aanzien van dezen leerstoel onlangs, by 't afscheid van prof. Treub van zyne Leidsche leerlingen, de woordvoerder van dezen onomwonden den wenscb uitsprak, dat, in 't belang der kliniek, een leerling van dien hoogleeraar hem zou opvolgen om zyn arbeid te Leiden voort te zetten." Algeniecne Rekenkamer. De Algemeene Rekenkamer ontvangt her haaldelijk brieven van leveranciers van het Ryk, waarin wordt aangedrongen op spoodige toezending van betalingsstukkon vooriDgediende vorderingen. Zy vestigt er de aandacht op van belanghebbenden, dat betalingsstukken ter zake van gedane leveringen aan bot Ryk niet worden opgemaakt en uitgereikt door haar, maar door en vanwege de riepaitementen van algemeen bestuur, en verzoeken om betaling dus niet moeten worden gericht aan de Alge meene Rekenkamer, maar aan het betrokken departement. Sts.-Ct Gr e m engd Nieuws. In eene niet zeer druk bezochte vergadering, welke gisteravond in het café „Die Porto von Clovo", alhier, werd gehouden, ter bespreking dor oprichting van eene nieuwe wielrydersvereeniging, trad een 16-tal sport mannen als lid toe. De nieuwe vereeniging draagt den naam van „De Albatros". Behalve genoemd ledental telt de jonggeborene reeds één donateur. In dezelfde byeenkomst werd tevens over gegaan tot bet verkiezen van een bestuur, hetwelk nu bestaat uit de heeren Hendrichs, president; De Wilde, secretaris; De Neys, pen ningmeester; Maandag, commissaris, en Hotz, kapitein. De vereeniging „De Albatros" behoort tot den Alg. Ned. Wielrydersbond, want de leden van deze nieuwe, hier ter stede opgerichte wiel rydersvereeniging zyn verplicht binnen drie maanden lid van dien Bond te worden. Als model van insigno is gekozen een ry- wiel, waaraan twee vleugels, terwyl er onder zich het stadswapen bevindt. Als Clublokaal zal bovengenoemd café ge bruikt worden. Te ongeveer zeven uren gister avond had een meisje, dat aan het Schelpenpad bezig was met bloempjes te plukken, het ongeluk in den Vliet te vallen. De brugwachter K., die gewaarschuwd werd, mocht er rog in slagen, zonder zich te water te begeven, bet kind op het droge te brengen. Velen, die Parys willen bezoeken met den goedkoopen extra-trein Zaterdag a. s zullen het een bezwaar vinden, dat zy in die wereldstad geheel op eigen wieken moeten dry ven. Lissone Zoon hebben echter, zooals uit de in ons vorig nommer voorkomende adver tentie blykt, voor die gelegenheid eene speciale excursie georganiseerd, waardoor men zich in de eersto plaats van eersten rang logies vtr- zekert, ten tweede reeds direct by aankomst in het Gare du Nord het genot van leiding ondervindt, en last not least, door rytoeren gedurende twee dagen, een overzicht niet alleen van „tout Paris", van het park des Buttes Chaumont tot het Bosch van Boulogne erlangt, maar ook Saint Cloud, Versailles en de Trianons leert kennen. De reissom bedraagt f 37.50. Veidere in lichtingen geeft het programma, dat grati3 verkrygbaar is. Twee jaren geleden heeft de internal ionale wegwedstryd voor amateurs Amsterdam naar Arnhem en terug, afstand ca. 200 KM., veel deelnemers getrokken, en ook beide keeren hebben buitenlanders aan den wedstrjjd deelgenomen. Daarom heeft het bestuur van Amsterdams Wiehyders-bondslokaal besloten ook dit jaar weder zulk een wedstryd to organiseeren, die uitsluitend voor binnenlendscbe m buitonland- scho amateurs zal zyn opengesteld. Deze wed stryd heeft plaat3 op Zondag 21 Juni. Als prijzen zyn uitgeloofd: lste pry's. Een oereprys, bestaande uit een grooten zilveren beker, aangeboden door de Continental Bodega-Cy. Deze kostbare beker wordt dadelijk het eigendom van den winner, zoodat dez9 verder niet verdedigd behoeft te worden. 2de prys. Een gouden kruis. 3de prijs. Een verguld-zilveren meiaille, aangeboden door den Algomeenen Noderland- schen Wielryders-Bond, benovens een kunst voorwerp ter waarde van f 25, aangeboden door den heer J. F. D. Doornekamp. 4de prys. Groote zilveren medaille, aange boden door de naamlooze vennootschap „Am sterdamsche Wielerbian". 5de tot lOden prys, zilveren medailles. Bovendien wordt eene zilveren medaille toegekend aan den ryaer, die van de verst gelegen plaats komt en den geheel m afstand AmsterJamArnhem v.v. aflegt linnen de 9 uur. Verder is door den heer Otto Cohen uit Zuid-Afrika voor den eerstaankomenden Am sterdammer eene gouden medaille uitgeloofd. Voor het gerechtshof tc Arnhom werd gisteren behandeld het verzet, door A. Van Emmenes aangeteekend tegen zyne ver oordeeling, 18 Febr. 11., wegens beleediging en smaadschrift, tot 6 maanden gevangenisstraf. Het O. M. oischte bevestiging dor tlraf. Bokl. droeg zelf zijne verdediging voor en hoopte dat h3t Hof hem clementie zoude bavvyzen. De vorige veroordeeling tot zware straf meondo hfj aan zyn eigenaardige positie als prop gan- dist te danken te hebben, terwyl by or op wees, dat hy zich thans als zodanig on mo gelyk had gemaakt, terwyl ook zijn blad „Voorwaarts" voorgoed dood is. Uitspraak 28 Mei. De Japansche maarschalk Y a m a- gata heeft zich eenige dagen te Berlyn opgehouden,^, om daar professor Ren vers te consulteeren over eene maagziekte. Daarna is de maarschalk naar Moskou afgereisd,* om tegenwoordig te zyn by de kronings plechtig heden van het Russische Keizerp ;ar. Na den dood van het kind van professor Langerhans, te BerlQn, werd professor Paul Ehrlich, directeur van het Staats conti 61e- station, opgedragen, bet door professor L .nger- hans gebruikte serum, waaraan deze oen dood van zyn kind heeft toegeschreven, te onder zoeken. Dit onderzoek, dat thans gesloten is, heeft aangetoond dat het door professor Langerhans gebruikte serum van volstrekt normale qualiteit was. Van dit serum (No 216) zyn, volgens het verslag van prof. Ehrlich, 1300 porlies in den handel gebracht. In geon enkel geval heeft het serum onregelmatig gewerkt, on zelfs is een l'/2 jarig knaapje met 16 cMJ., d. i. min« stens een 10 maal zoo groote dosis als prof. Langerhans zyn kind heeft toegediend, inge spoten, zonder dat het kind hiervan ocnig nadeelig gevolg heeft ondervonden. Hiermede is dus wel duidtlyk aangetoond, 1 dat het zoontje van prof. Langerhans niet is bezweken aan de nadeelige werking van liet diphtherilis serum, doch kan worden aanga- nomen, dat andere invloeden den "dood van het knaapje hebben veroorzaakt.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 7