Gistermorgen had te Rysenburg de tor- aarde-bestelling plaats van het stoffelijk over schot van mgr. F. P. v. d. Burgt, in leven president van het seminarie te Rysenburg. Te zijner uitvaart waren tal van hooge geestelijken bijeengekomen, o. a. de pauselijke nuntius, de aartsbisschop van Utrocht, al de dek.nen van het aartsbisdom, de kanunniken, enz., enz Ook waren tegenwoordig de ge meentebesturen van Driebergen en Rysenburg, benevens andere autoriteiten. De aartsbisschop van Utrecht droeg de H. Mis op. Dr. Schaepman hield de lijkrede. Met de opmeting en uitbakening van den spoorweg GoudaSchoonhoven is men thans gereed. De ontworpen stations zijn Gouda, Haastrecht, Stolwijk, Bergambacht en Schoon hoven. De baan zal van Gouda tot oicht bij Haastrecht loopen op den berm van dtn Staatsspoorweg, vervolgens in zuidelijke rich ting naar Stolwijk en Bergambacht en aan den Kerkweg, omer laatstgenoemde gemeente, zich keeren in Oostelijke lichting naar Schoon hoven. UD.) Donderdag-middag zal de nieuwe gedenk steen op het graf van den romanschrijver J. F. Oltmans op het kerkhof te Steenderen worden geplaatst en door den heer J. A. Bientjes aan den burgemeester der gemeente Steenderen worden overgecragen. Hot gedenkteeken is een piramide van Belgische hardsteen, op massief vierkant voetstuk, flink uit den grond rijzend op oen onderlaag van keien. Kindergezang zal de plechtigheid opluisteren. Op 74-jarigen leeftijd is te Roermond overleden mgr. P. J. H. Russel, geheim kamerheer van den Paus, kanunnik theologaal van het kathedraal kapittel van Roermond en oud-hoogleoraar in het jus canonicum aan het groot-seminarie aldaar. In 1S91 werd prof. Russel emeritus. De heer Justus Van Maunk zal in „De Amstordammer, "Weekblad voor Nederland" een aantal brieven schrijven over zyne reis naar en door Intiié. Deze blieven zullen geïllus treerd worden door Johan Braakensi9k naar de schetsen van den schrijver. Do eerste dezer brieven zal verschijnen in het nummer van Zondag 24 Mei a. s. De gemeenteraad van Deventer verwrirp gisteren een voorstel van B. en Ws. om den prijs van het gas, dat niet voor verlichting, maar uitsluitend voor andere doekinden gebezigd wordt, met 1 cent per stère te verljgen. De voorzitter van den Raad nam namens alle Raadsleden van den gemeente-secretaris, mr. J. Bool, die de laatste zitting medomaakte, hartelijk afscheid. Hij herinnerde op welke uitstekende wijze mr. Bool zijne betrekking heeft waargenomen en dankte hem voor de vele diensten, in die betrekking der gemeente bewezen. De secretaris herinnerde aan do aangename wijz9, waarop by met allen had samengewerkt, en nam van allen hartelijk Afscheid en sprak den wensch uit, dat het allen en de geheele gemeente Deventer steeds goed moge gaan. Yoor 18 plaatsen als leerling-machinist by de opleiding te Hellevooteluis hebben zich 76 candidaten aangegeven. Het examen, dat tot nog toe steeds te Hellevoetsluis werd afge nomen, wordt nu gehouden aan het depar tement van marine en vangt 17 Juni aan. De minister van binnenlandscho zaken heeft voor het tydvak van 18 dezer tot en met 31 Dec. a. s. benoemd tot assLten1", tevens conservator by hot Museum van Natuurlyke Historio aan de Ryks-universiteit te Utrecht, J. P. Dreckmeyer. Ingevolge koninklijk besluit van 16 dezer, waarby Hr. Ms. fregat „Koningin Emma dor Nederlanden" met 22 Mei a. s. buiten dienst wordt gesteld, heeft do roinisttr van marine den kapitein ter zee W. E. Hazenberg alsdan eervol van het bevel over dien bodem ont heven. Bij koninklijk besluit is eervol ontslagen mr. F. G. Canneman, op zyn verzoek, met ingang van 6 Juni a. s., als ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arrond. Arnhem, voor de kantons Arnhem, Doesburg en Terborg, ter standplaats Arnhem. Benoemd: tot rechter plaatsvervanger in de arr.-rechtbank te Arnhem, mr. W. C. Thomas, advocaat cn procureur aldaar; tot rechter in de arr. rechtbaDk te Zwolle, mr. E. R. E. Brants, thans rechter in de arr.-rechtbank te Alkmaar. Btnoemd: met ingang van 25 dezer, tot burgomeester van Baarderadoel, K. R. Velstra; met it gang var. 29 dezer, tot id. van Berken- woude en van Gouderak, F. S. W. Geutier, secretaris dier gemeentenmet ingang van 3 Juni a. s., tot id. van Bolsward, P. Peereboom met ingang van 6 Juni a. s., lot id. van Bigge- kerke, L. Simonse. Benoemd by het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, tot offlei r van gez. 2de kl., de burgergeneeskundigen (artsen) dr. P. B. Van Loo, J. W. Van Ryn, P. Van der Slooten, L. J. Klinkenberg, K. Kooy- man en A. N. Dinger. Aan den gewezen kapt. der genie L. Waller by vernieuwing een ty^elyk pensio?n van 725 'sjaars toegelegd voor den tyd van vyf jaren, gerekend van den dag, volgende op dien, waarop het laatsteiyk aan hom verletnd tyde- lyk pensioen heeft opgehouden. Met ingang van 1 Juli a. s., aan J. T. R. Ter Horst eervol ontslag verleend als bureel ambtenaar van den Rykswaterstaat, en F. J. H. Reynaerdts benoemd tot bureelambtcn. ar van den Rykswaterstaat, Gemeenteraad van Wassenaar. Als vervolg op het in het Tweede Blad voorkomende verslag is nog liet volgende te melden: De heer Broeksmit acht hot wenschelyk het advies in to winnen van den inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht. Do Voorzitter zal ook diens meening vragen. Hy vraagt den Raad machtiging hem daar naar het tyd stip te laten bepalen, waarop begonnen zal worden. Nu komt in behandeling de verordening op de rioleering. Nadat deze eerst artikels- gewys behandeld is, wordt ze met kleine wyziging in haar geheel aangenomen. Do rekening van het Burgerlyk Armbestuur over 1895 wordt goedgekeurd. Do inkomsten bedroegen ƒ1907 61 en de uitgaven 1266.15, zooiat er een batig saldo is van ƒ641.46. Voor 1896 wordt de begrooting vastgesteld: inkomst'n 1452.795 en uitgaven 1452.795. H t bedrag, dat aan sommige weduwen uit gekeerd wordt, zal verhocgd wordon. Do heer Van Limburg Stirum brengt namens de commissie verslag uit o*er de geloofsbrieven van het ni uwgokozen RaadsliJ. Daar deze stukken in orde bevonden worden, wordt tot toelating van den hier Ruygrok bosloten. Nuts meer aan de orde zynde, sloot de Voorzitter de vergadering. Gemengd Nieuws. Een ongeveer 1 O-jarige knaap sprong gisteravond omstreeks halfacht aan de Havenkade in het water. Het vrywillige bad beviel [hem echter niet, zoodat op zyn angstgeschreeuw oen infanterist hem op dtn vasten w..l bracht, waarna hy, vergezeld door zijn speelmakkers, huiswaarts toog. Veler vrees, dat het tegenover „Endegeestgelegen buitengoed „Rhyn- geost", nu het in openbare veiling is gekomen, weldra in wei- of ander bouwland zou worden herschapen, of voor bouwgrond bestemd, be looft gelukkig niet bewaarheid te zullen worden. Nieuwe eigenaar er van is geworden de tegen woordige bewoner, do Leidsche hoogleeraar dr. "W. F. R Suiingar, die het reeds sedert vele jaren des zomers betrok, zoodat het te verwachten is, dat de wandelingen ook langs „Rhyngcest" niet zullen veranderen, althans er niet minder beerlyk zullen worden. Het was er gisteren tegen den avond, toen de zon langzaam ter kimme daalde en de vogelen in het geboomte hun gezang deden hoeren, wot zoo goddelyk! Als een bewys, dat de edelmoe- digheid van H. M. onze geëerbiedigde Koningin zich nimmer verloochent, zy vermeld, dat door tusschenkomst van den burgemeester van Alkemade uit de koninklijke fondsen aan den bakker en broodventer J. Hyzelen- doorn, te NieuwoWetering, is overgemaakt de som van ƒ35, als eerste tegemoetkoming in de koston tot het aanschaffen van een nieuwen hit, die voor hem tot zyne kost winning onontbeeriyk is en dien hy uit eigen middelen niet kan koopen. Zyn vorig paardje lag op een goeden morgen dood in den stal, wat voor den oppassenden man eene ruïne was. In een bierhuis te Scheveningen is gistermiddag iemand de dupe geworden van „kwartjesvinders." Binnen eenige oogen- bl.kken was hy met kaartspelen ruim 40 kwyt. De man heeft bij de politie aangifte gedaan. Tydens de wedrennon te Heem- stede op den 14den dezer naby de „Cruquius", zijn uit de gesloten woning van Evert Vermey, daar in de nabyheid gelegen, vermoedelijk door eon in de goot liggenden sleutel go opend, ontvreemd: eon gouden ring, twej gouden zynaal Jen, een goud slotje, een z Ivertn hoofjy'zer, een zilveren reukdoosj?, waarop de letters A. B. D. en 3 aan geld, Een schipper, liggende mot zyn schuit aan den Kranenburgerweg te 's Gra- venhage, gevobldo zich gistermiddag eenigszins onwel en vroeg bystand in een apotheek, waar men hem een 25 tal pillen gaf, in de veronderstelling, dat do man aan een gebrc-k in de spysvertering leed. De schipper nam deze hoeveelheid, waar onder 15 quinine piilen, tegeiyk in, ten ge volge waarvan hy zóó ziek werd, dat hy per brancard naar het gemeente ziekenhuis moest woraen vervoerd, waar zyn toestand vry ernstig werd geoordeeld. In de sociëteit „Do Kroon" te ïïaailem werden Zondag de wedstrijden in kegelen en biljarten geopend, die tot 21 Juni zullen duren. To 12 uren werden de afgevaardigden der clubs door den voorzitter van de toongevende vereeniging „Do Kroon" ontvangen. Hy bracht zyn dronk aan HH. MM. de Koninginnen, waarvan dezen telegraphisch word kennis gegeven. Dadeiyk daarop vingen de wedstryden aan. In den kegelwedstryd van corpsen, juniores, kwamen uit de achtervolgende clubs, die hot achter den naam vermelde getal punten be haalden: Vooruit, te Utrecht, 115; Concordia, te Alkmaar, 192; Kegellust, te Noordscharwoude, 217; Entre Nous te Alkmaar, 206; Oude- jaarsclub, te Haarlemmermeer, 199; Bussomar Kegelclub, te Bussum, 182; Harmonie, te Leiïen, 221; N.N. te Haarlem 208; F. O. P., te Amsterdam, 185; Vriendenkring te Bruns- wyk, 156; Pa, te Amsterdam, 127; O. O., te idem, 193, en Sparta, to idem, 194. Hoogste serie de heer Aakslera van Con cordia te Schiedam, 61 houten. Laagste aantal houten zonder poedel, de hoer Hofstee van Concordia te Alkmaar, 54 houten. Hoogst aantal negens, de club Harmonie te Leidon, 4 negens. In den biljartwedstryd behaalden de clubs Haarlem te Haarlem 63; De Kroon to idem. 109; Voorwaarts te idem 159: Eerst Smeren te idem 113; Concordia te Heemstede 151; De Groote Vauxhal te Haarlem 81;enDami- aatjes te idem 85 punten. De hoogste serie werd gemaakt door den heer Noö van Voorwaarts te Haarlem, 54 punten. Voortzetting van den korps-kegelwedstryd, juniores, op 31 Mei. Voor den biljartwedstryd op 7 Juni. Van H. M. de Koningiu werd het volgende tolegram ontvangen: H. M. de Koningin draagt my op U allen hoogstderzelvor dank te betuigon voor de hulde aan Hare Majesteiten gebracht. Do adjudant van dienst Veeckens. Den voorzitter werd door leden en oud- lodon der club een krans aangeboden. Do kegelbanen e biljarten zyn flink in orde. Dj dagmedciille voor kegelen is Zondag by het concours der club „De Kroon" to Haar lem behaal J door den heer Frank te Noord- Scbarwoude, 70 houten. Die van het biljarten door den heer Carstell te Haarlem, 64 caram boles. Faillissement van een aannemer.— De rechtbank te Rotterdam besliste onlangs dat eooige werkbazen gerechtigd waren van de gemeente Rotterdam te vorderen, dat deze van de gelden, doer h ar nog verschuldigd aan een failliet verklaarden aannemer voor den bouw van eene school, aan hen zou be talen wat zy met betrekking tot dien bouw van den aannemer te goed hidden. Het O. M. by het gerechtshof te 's-Graven- hage concludeerde gisteren tot vernietiging van die beslissing, op grond, dat art. 1650 Burgerlyk Wetboek het bovenbedoelde recht slechts toekent aan den eigenlyk gezegden ambachtsman, die zelf handenarbeid verricht, niet aan werkbazen, die alleen intellectueelen arbeid verrichten. Uitspraak 22 Juni. Een wanhopige. De rechtbank te Amsterdam deed heden uitspraak in de ruchtbarende zaak van de ongehuwde moeder, die zich met haar kind van het loven had willen boroeven. De- veroordeeling geschiedde wegens poging tot moord en luidde tot 8 dagen gevangenisstraf. De eisch was 3 maanden. Te Groningen zal 26 Mei de eerste groote harddravery van paarden van alle landen en rassen (aangespannen) worden gehouden om pry zen van 400, ƒ200, ƒ100 en ƒ50, terwyl daig3 te voren, Pinkstermaandag, te Veendam eeno dravery zal plaats hebben, waarvoor pryzen van 250, ƒ100, 50 en 25 zyn uitgeloofd. Voor het kantongerecht to Wage- ningen is tegen twee winkeliersters uit Veenendaal wegons overtrading der boterwet ƒ10 boete of 4 dagen hechtenis geëischt. Een harer beweerde niet te weten, dat het een ver plichting was het woord „margarine" op de verpakking te cocn plaatsen. Uit het verhoor bleek echter genoegzaam dat beiden met de wet volkomen bekend waren. Do kantonrechter gaf ook zyn bevreemding te kennen, dat men toch de natuurboter en do margarine naast elkaar op do toonbank had geplaatst, waardoor vergissing zoer gemakkeiyk kon plaats hebben en het publiek niet weten kon wat het ontving: natuur- of kunstboter. Een erfgenaam van 22 millioen, 34ste afstammeling in rechte lyn van den profeet Mohammed, prins van Mekka en lid van het Perzische koningshuis, de Emir Hafiz, staat voor Queen's Bench torecht wegens oplichtery. Uit het verhoor biykt, dat de 22 millioen nog in een heel ver verschiet zyn, er moet gestreden worden om ze te krygen en daarvoor, maar ook om intusachen te leven (want in werkelykh-id schijnt de prins niets te bezitten dan zyn stamboom) was geld nooiig. De Emir had nauwe vriendschaps betrekkingen aangeknoopt mot een zekeren mynheer Briggs. Dezj geloofde alles wat Hafiz van zyne rechten en zyn vooruitzichten ver telde en liet zich onder allerlei voorwendsels en voorspiegelingen herhaaldelijk vry belang- ryke geldsommen ontfutselen. Als er van terugbetaling sprake was, kwamen er nieuwe beloften maar geen geld. Ten laatste begon de hoer Briggs echter zyn geduld te verliezen en stelde hy een eisch in tot terugbetaling van do voorgeschoten sommen, te zamen bedragende 3900 pd. st. By zyn verhoor erkende de Emir, dat hy het geld had ont vangen, maar hy bestreed, dat de heer Briggs het hem geleend had; „het waren zuivere giften, geschonken uit oprechte liefde en vriendschap", zeide hy. De begrafenis dor slachtoffers van het spoorwegongeluk in Algiers heeft met groote plechtigheid te Mostagenem plaats gehad. De czaar heeft President Faure een tele gram gezonden, waarin hy zyn diepgevoeld leedwezen betuigt over de ramp en zyn doel- neining met het lot der „dappere wapenbroe ders, officieren en soldaten, die als slachtoffer van hun plicht zyn gevallern" Keizer Wilbel» hseft den militairen attaché van het Duitscht gezantschap te Parys gelast, zich naar den president der republiek te begeven, om hem van de deelneming des keizer# te verzekeren. De stationschef te Adtlia is gearresteerd als verantwoordelyk voor de ramp. De chef had den trein met soldaten laten vertrekken op hetzelfde spoor, waarop oen exprestrein in aantocht was; toon de ongelukkige zyn ver gissing inzag, wilde hy zich voor het hoofd schieten, maar hy werd daarin verhinderd door de klerken. Marktberichten. Alfen, 18 Mei. Aangevoerd 71 wagens kaas partrjeD, to zamen 8425 stuks. Prijs: Goudsolis kaaa late qoal. 20.a ƒ22.zwaardere^ a 2de qual. 16.a ƒ19.Edammerkaas late qualiteit Handel redelijk. De eeratvolgendo markt ia op Woensdag wegens do Pinksterdagen. Kotterdara, 18 Moi Op de veemarkt waron heden aangevoerd: paarden, veulens. 205 runderen, 220 vette kalveren, nuohtero kalveren 77 eohapen, 623 varkens, biggen, bok. De prgzen van bot veo waren als volgt: ronderan lste qnal. GS a c., 2de qua). 62 a o., 8de qual. 56 a o.; oasen late qnal. 68 a e., 2de qual. 62 a c., 3do qual. 56 a c.; stieren late qnal. a c., 2de qual. a o., Sdo qual. a o.; kalveren late qualiteit 85 a c., 2de qual. 75 a c., 8de qual. 70 a c.; sohspon late qual. 50 a c., 2de qual. 45 a o.; alles per EO.; varkens lete qual. 36 a o., 2de qual. 86 a c., 8de qual. 34 a o., licht soort 30 a 32 c., alles per KG. Handel traag. utrecht, 18 Moi. Op de heden alhior gehouden paardenmarkt waren 1158 paardeu on vonlone aan gevoerd. De paarden worden verkocht van ƒ45 tot 700; do veulens van ƒ100 tot ƒ210. Tcsscl, 18 Mei Lammoron. Hedenmiddag had de eerste verzending van voorjaarslammeren plaats. Mot een veeboot werdon 434 stnks naar de markt to Leiden vervoerd. Rotterdam, 19 Mei. In de Koffloveiling dor Ned. Haudel-Mij. liepen Bangil 3/^ 0. boven tax., ging tenger tot tü. en 1/4 0. daaronder. Probolingo tax. en lu en «lan 8/4 lager en werd Preanger tot l/2 c. onder en 1/9 c. boven tax. verkocht. tiotterdam, 18 Mei. De weinige Inlandeche GranoD, die beden ter markt aangeboden werden vonden langzaam koopera. Velen der gewone marktschuiten, die vorige week reeds in hnn laden en loaeen be moeilijkt werden, zijn nu weggebleven en met bun ook velen dor gewono koopcra. De handel was dan ooc van zeer kleinen omvang. Witto Tarwe in pnike qualiteit weder zoer weinig voorhanden. Alles werd tot ongeveer vorige prijzen afgo^07en. Canada weinig aangeboden. Vlaam. en Zeeuw., do beste ƒ6.40"tot ƒ6.70 dito dito middelb. 5.80 6.20 Flakk. en Overm., de beste 6.25 6.50 dito dito middelb. 5.60 6. Mindere en geringe soorten 5.25 5.50 Canada5.16 5.40 Voorts werd verkocht per 100 Kilo. Goe-Jo qualiteit Witto ƒ8.20 tot ƒ8.30 Middel dito7.80 8. Mindere dito7.50 7.70 Roodo Tarwe u t de Poldors naar qualiteit van ƒ175 tot ƒ190. Roggo kon gemakkelijk vorige prijzen opbrengen. Zeeuwsche en VI., naar qual., ƒ3.75, ƒ4.tot ƒ4.20 Overm. en N.-Brab., 3.50, 3.70 3.90 Geringere soorten 8.25 3.40 Gerat was er weioi-:; Winter- cn Zomer- onver anderd, Chevalier- 10 cents hoogor. Vlaam. en Zeeuwsche Winter- van ƒ3.80 tot ƒ4.10 Overmaaeche e.i Flakk. 3.50 3.90 Afw. en mindere soorten VI., Zeeuw, en Flakk. Zomer- 3.50 8.90 Mindere qualiteit Chevalier„3.60 „4.85 Wmtergerst werd ook tot ƒ6.25 en ƒ6.50 per 100 Kilo verkocht-. Haver raimde wat vlugger op. Blanke en wichtige qualiteit. van ƒ3.10 tot ƒ3.30 Zeenwecho en andere inl. Voera.„2.70 „3. Lichtere dito dito 2.40 2.50 Geringere soorten Voorts werd gedian per 100 Kilo. Mooie qualiteittot ƒ6.10 Voersoorten„5.70 G. Spelt zonder aanvoer. Paardonhoonen konden maar gedeeltelijk plaatsing vinden. Vlaamf*cbo ou Zoeuwscho 4.GO tot f4.85 Overmaaeche4.50 4.75 Geriugero eoorten4.20 4.35 Duivcnboonen 5.70 tot ƒ5.90. Sohapenboonen niet aangevoerd. Bruinoboonen werdon tot vorige prijzoD langzaam vorkochtwat hoogor gehouden word, bleef over. Walcherechovan ƒ10.75 tot 11. De beste Vlaam. on Zeeuw. 10.25 10.75 Ordinaire dito dito 9.25 9.75 Geringere en wakko7.50 8.75 Witteboonen zoud.r vraag of aanbod. Blauwe Erwten voor de Voer van ƒ4.50 tot 5.10. Schokkero zonder handel. Koolzaad kwam niet voor. Hennepzaad 5.75 tot ƒ6.90. Kanariezaad werd weinig verhandeld. Het beste ƒ6.50 tot ƒ7.—, middol-qoaliteit f 5.25 tot ƒ6.en geriugero soorten ƒ4.tot ƒ5.-. BUITENLANDSCHE GRANEN. Om bovengemelde redenon was do omzet heden van weinig beteekeDis. Tarwo werd m loco weinig of niet aangeboden en de offertes van buiten gaven geen aanleiding om nieuwe zaken te ondernemen. Van Roggo werd en detail gedaan: Nicolajef103 tot ƒ105 Bessarabiechor 108 en stoomende 115/116 Reval 101 Gerst in loco schaars; op leveriDg iets gemakke lijker koopbaar. Odoiea naar qualiteit107 tot ƒ110 ITaver vaster door weinig aanbod. L bau5.90 tot ƒ6.10 Reval6.50 G.60 Poekwoit hooger. Amerikaanechoƒ125 tot ƒ127 Boekwoitgruttsn Jneteloos on op apoedigo alluding billijker t<? koop. Voer-Erwton zonder omgang. Maïs vast. Bonte Amerikaacschetot 87 Foxanian92 95 dito mindere qual teit 85 88 Lontleu, 18 Mei. Friesche Boter 60 a 6G ah. BUITKNLAND. Frankrijlc. De haven van Biserta, aan de kust van Tunis, die door Frankryk geschikt is gemaakt om te dienen als station voor zyne oorlogs vloot, is verleden Donderdag met stille trom voor die bestemming in gebruik gesteld, nadat een rotsbank was uit den weg geruimd, om voor oorlogsschepen do invaart mogeiyk te maken in het kanaal, dat de gemeenschap vormt tusschen het meer van Biserta en de zee. De Franscbe pantserschepen „Redoutablo" en „Bronnus" zyn dien dag dit kanaal door gevaren en in het meer voor anker gaan liggen. Over de beteekenis van dit punt als oor logshaven vermeed men tot dusver van Fran- sche zyde liefst, uit te weiden. Frankryk ho»ft daardoor aan de Zuidkust van de Mid- dellandscke Zee een steunpunt gekregen, dat van waarde is tegenover mogeiyko plannen, die Stalië mocht koesteren om zyn vroe- geren invloed in Tunis te herstolUn, en van waaruit ook, in geval van oorlog, do ge meenschap tusschen Malta en het Suez- kanaal voor Engeland zou kunnen worden bemotiiykt. Het meer van Biserta wordt beschreven als een der beste en grootste oorlogshavens der wereld, en zou eene volstrekt veilige lig plaats kunnen verschaffen aan ongeveer alle oorlogsvloten te zaïnen. België, Omtrent het XXIIIste Nederlandsch taai en latterkundig Congres to Antwerpen schryft men ons van daar het volgende: Tusschen de talryke bytreders uit Noord- Nederland treffen wy nog aan de hoeren ds, P. A. M. Perk, Marcellus Emants, dr. C. J, Vinkesteyn, Buitenrust Hettema, dr. M. A. N. Rovers, J. E. Heene, R. A. Kollewyn, mevr. Thórèse Hoven, H. H. C. P. Van Loauwen, dr. J. G. Schlimmer, de dichteres mej. A. G. Peaux en hare zuster mej. J. R. Peaux, H. H. P. Morren, A. W. C. Van Woerden, dr. A. Beets, C. Schillemans, Albreeht Reiger, en den eerw. H. A. Th. G. Al. Meyer. By ver gissing werd verleden week als toetreder ver meld prof. C. Degeraad. Het moet zyn do heer M. C. Degeraad, journalist te Grave. Mot veel genoegen ontving het Congres ook een zeer vleiend schryven van den bur gemeester van Arnhem, baron A. Van Lawifc van Pabst, zyne toetreding meldend. Uit Platduitschland komen de bytredingen zeer verheugend toe, onder andere die der heeren dr. senator Karl Eggers, eerw. heer pastoor dr. Bauraker, dr. K. Euling, dr. C. Norrenberg, Th. Reicke, H. Schröder, Hölscher, en van dr. G. H. Saalfeld. Deuomarken. De linkerzijde vau het Deenscho Folkething heeft reeds lang op een hervorming der crimi- neele rechtspleging aangedrongen, en hoe noodig deze is, blykt uit het volgende geval, dat dezer dagen voor den hoogen raad is gekomen. In het jaar 1891 ontstond brand by den landeigenaar Schöndorff; deze werd onder de beschuldiging, don brand zelf ge sticht te hebben, gearresteerd en byna twee jaar lang, van Mei 1S91 tot Maart 1893, in preventieve hechtenis gehouden. Do onge lukkige, die een goed leven gewoon was, kon den slechten govangeniskost niet ver dragen, en zyne cel werd des winters noch verwarmd, noch verlicht. Hy mocht niet lezen, geen brievc-n schryven of ontvangen, ja men stond hem zelfs niet toe, de begrafenis van zyn zoon, aio intussehen gestorven was, by te wonen. De rechter van instructie behandelde hom zeer hard en liet hem handboeien aan doen. Eindelyk werd liy op herhaalde klachten in vryhtid gesteld en daarna door de recht bank vrygesproken. Da houding van den rechter van instructie maakt nu een punt van onderzoek uit bij den hoogen raad. Deze ambtenaar zal misschien een scborpe terochtwyzing ontvangen, maar wat te zsggen van ean rechtspleging, die het veroorlooft oeu onschuldige 22 maanden lang in een koude, donkere cel op te sluiten en bem niet alleen van zyne vrijheid, maar ook van zyne gezondheid en zyn vermogen te berooven? Huslaud. Gedurende de laatste dagen is do toevloed van vreemdelingen in Moskou buitengewoon groot In de straten heersebt een ongekende drukte; do menigte loopt door alle straten, om de vorsieringen te bewonderen en stil te blyven staan voor de tallooze eerobogen, die togen elkaar concurreeren in schoonheid en pracht van versiering. De poorten dor kerken zyn geopend voor het publiek, dat zich verdringt om een bezoek te brengen aan de kathedraal, waar de kro ningsplechtigheid zal plaats hebben. Dj stad is byna onkenbaar. Ie Ier beeft zyn best gedaan om zyn huis een proper aanzien te geven; de gevels zyn geschilderd of geboend, versieringen zyn aangebracht, waar daarvoor esn plaatsje was, zoodat Moskou er geheel verjongd uitziet. Dj oude stad is in haar tweede jeugd. Do winkels étaleeren, de magazynen heb ben hot schoonsto tentoongesteld, wat aan wezig was, en waar het pas gaf zijn do photo- graphieën aangebracht van den kdzer cn de keizerin. Alles voorspelt, dat, voor zoover het van de bevolking afhangt, de plechtighdl inder daad imposant zal zyn. Tur-lijj©. Uit Konstantinopel wordt aan de „Po'; Corr." bericht, dat thans is vastgesteld, dat de moordenaar van den Sbah, Mcllnh Riza, in het vorige jaar verschei ic-no maanden in do Turksche hoofdstad heeft vertoefd. Hij had zyne woning in do zoogenaamde kcizor- ïyko „Musafi bane" in Nischantasch, een soort hospitium voor vreemde Sheikhs en Mahomedaansche geestelijken. Mollah Riza stond in verbinding met den Snc-ik'n Djemal- ed-Din, die voor hem borg had gesproken en hem ook overigens bescherming verleende. Deze Sheikh is een Pers, cie sedert jaren te Kor.stantinopel vcrbiyf houdt cn een toelage genoot uit do civiele lyst. Hy is een geleerd man, die lang in Europa heeft vertoefd en velj talen spreekt. In de "hooge Turksche krirgen geniet hy veel vriendschap en voor spraak, omdat men hem beschouwt als een nuttig werktuig voor het sedert jaren nage streefde plan eer.er vereoDiging van de Schiit^n en Sunniten. De betrekking, waarin Sheikh Djemal ed- Din tot Mollah Riza booft gestaan, neeft tegen hem de verdenking doen rijzen, dat hy van hot plan tot den aanslag op dtn Shah kennis moet hebben gedragen. Dat werd door hem met nadruk ontken 1; maar in weerwil daar van en van zyne relatiëo in Turksche kringen, is toch door de Turksche regeering besloten hem uit te leveren, nadat zy zicli had verge wist dat Engeland hem zijne bescherming mede had onttrokken.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2