In Jacquets, Capes, Pelerines, enz. nog eene flinke sorteering voorhanden. HAARLEMMERSTRAAT 134-136. N°. 11112 A°.1896 §eze <§mant wordt dagelijks, met uitsondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Maandajr IS Mei. LEIDSCH DACrBLAB PRIJS DEZER COÜ3AÏTT: Voor Leiden por 3 maanden. f 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS BER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. wordt f 0.05 berekend. Voor het incasseeren bulten de stad Derde Blad. Finantiëele Kroniek. In langen tyd is een Beursweek niet zoo zon der eenige beteekenis voorbijgegaan als dit maal. Of het is toe te schrijven aan den feestdag midden in de week, welko belem mering zou geven in den loop der zaken en daarom van te voren reeds aanleiding gaf tot meerdere terughoudendheid, of wel dat de reeds beperkte fondsenhandel een tijdperk van nog grootere loomheid te gemoet gaat, het is niet mogelijk daarvoor eene duidelijke aan wijzing te vinden, doch zeker is het, dat de Beurs zich kenmerkte door eene zeer onbe haaglijke houding. Het laat zich voorzien, dat de zomermaan den voor de effectenmarkt uitermate kalm en stil zullen voorbijgaan, daar nu reeds eene merkbare inkrimping van zaken merkbaar is. In hoofdzaak beperkt zich dit nu tot de spe culatieve waarden, waaromtrent men sedert geruimen tijd terughoudend Is geworden. Te verwonderen is dit zeker niet, want voor de meeste dezer fondsen is slechts teruggang te constateeren. terwijl de laatste jaren over het algemeen belangrijke verliezen bebben gege ven. Natuurlijk is hierbij voor enkele soorten eeoe uitzondering te maken, doch voor de meeste zal het eindresultaat slechts verlies hebben opgeleverd. Dergelijke verwachtingen heeft men nu weer te koesteren van de tabaks waarden, waarin nu reeds een vrij belangrijk verlies gelegen is, en naar het zich uit de omstanGigheden laat aanzien, nog verdere waarde vermindering kan worden verwacht. Dan is de Amerikaansche Spoor wegmarkt, hoe wel van velo wondeplekken gezuiverd, toch niet in een toestand, om daaruit eene groote herlevendiging te mogen te gomoet zien. De nu in voorbereiding zijnde verkiezing voor een niouwen president zal, naar gewoonte, alle belangstelling voor deze waarden doen verflauwen, daar het Amerikaansche volk ge durende de verkiezingscampagne zich uitslui tend met party-belangen bezig houdt. Zyn er dus van buiten af geen oorzaken, waardoor een meer opgewekte handel zou kunnen ontstaan, in eigen boezem is er evenmin een opbeurende kracht te vinden en moet daaren boven hot dure geld nog steeds als eene groote hinderpaal daarvoor worden beschouwd. Hollandsche Staatsfondsen waren over bet algemeen iets boter, als een gevolg van het veel ruimer aanbod van geld op de open markt, waardoor in den prolongatiekoers ook eenige ontspanning is gekomen. Wel kon de koers daarvan nog hoog gehouden worden, doch er is veel gemakkeiyker geld te ver kregen, en het laat zich voorzien, dat het aanbod hiervan spoedig aanmerkelijk zal toe- nomen. De handel in binnenlandeche industriëele en financiëelo ondernemingen had tegen onver anderde koers-n plaats, doch voor de tabak- aandeelon valt zonder onderscheid eene zeer belangrijke teruggang te vermelden. De veiling, dezer dagen te Rotterdam gehouden, viel niet bevredigend uit en de vooruitzichten der tabakcultuur geven geen aanleiding om spoedig eene gunstige wending te mogen verwachten. In enkele cultuur waarden had eenige verbetering plaats, doch het me ren deel der aandeelen in Indische finantiëele instellingen ondervond koersverlaging. De algemeen ongun stige stemming in deze afdeeling werd in het levon geroepen door de vrij scherpe daling der aandeelen Handolmaatschappy, ten gevolge van geruchten eener minder gun stige divicend-uitkeering. Aandeelen Maat- schappy voor Petroleum-bronnen in Ned. Indië bleven voortdurend gezocht, zoodat de prys daarvan zich geleideiyk kon verheffen. Men wil weten, dat het productie vermogen der bronnen nog belangryk kan (en zal) worden uitgebreid en voor de toekomst aanzienlyke winsten zouden zyn weggelegd, doch tegen over dorgeiyke geruchten biyft het raadzaam eene gereserveerde en voorzichtige houding aan te nemen. De 4I/,-pcts. obligation van den Batavia- 0 o s t e r spoorweg worden tegen 1 Juli ter aflossing opgeroepen, doch hebben de houders de voorkeur hun stukken tegen nieuwe 4 pcts. obligatiön om te wisselen. Aandeelen Neder 1. - Indische Spoor behaalden eene noteering van over 200 pet., tcrwyl de 6 pets.- en 4,/a-pcts.-aandeelen Ne der 1.- Zuid-Afrik aansche spoor belangryk omhoog liepen, ten gevolge van aanhoudende en uitgebreide aankoopen voor Berlynsche rekening. In gestempelde obligation Bokstel- Wezel had een oogenblik eene kleioe opflik kering plaats, doch meerder aanbod nam spoedig de goede werking daarvan weg. De buitenlandsche fondsen waren niet on gunstig gestemd, doch de handel had weinig te beduiden en had meestal tegen onveran derde koersen plaats. Italianen liepen een weinig omhoog, hoewel de markt hier voor deze waarden hoogst onbeteekenend was, doch des te meer was de gunstige stemming van gewicht, welke te Londen en Parys te den toon aangaf. De Itoliaansche regeering schynt voor het oogenblik weinig lust te gevoelen de krygs verrichtingen in Afrika voort te zetten, hetgeen trouwens door het aangevangen regenseizoen ook onmogeiyk zou zyn, en zy heeft niet geaarzeld om een aanvang te maken met het terugroepen van een godeelte van het leger, en dit heoft overal een gunstige opinie teweeggebracht. Oostenryk en Portugal onveranderd, doch Spanje was hier iets flauwer. De fondsen van dit land hebben op onze markt geheel bun be teekenis verloren. "Vroeger een zeer gelief koosd papier voor speculatieve geldbelegging en langen tyd een der toongevende waarden, wordt daarin tegenwoordig ternauwernood eenige beweging opgemerkt en is de handel dan ook geheel naar Parys en Londen ver plaatst. Doch op deze markten waren Span jaarden in de laatste dagen zeer gedrukt, ten gevolge van de door de koningin uitge sproken troonrede. Deze hield o. a. eene be dekte verklaring in, dat Spanje, na herstel van het gezag ia de Antillen, de meest vry- gevige hervormingen zou wenschen in te voeren, waaruit wordt afgeleid, dat Spanje wel tot onderhandelen geneigd is. Ten slotte werd de stemming wel iets beter door de minder ernstige verhouding tusschen Amerika en de Cortez, waardoor men hoopt, dat een ernstig conflict vermeden zal blyven. Russische fondsen blyven onveranderd vast, zoo ook de meeste Russische spoorweg- waarden. Alben blyft de stemming flauwer voor aandeelen Weichse Ispoor, in ver band met de overneming dezer lyn door de regeering, terwyi om dezelfde reden aandeelen Moskou-Brest meer aangeboden waren naar aanleiding van geruchten, dat ook voor deze lijn overnemingsvoorwaarden zouden zyn vastgesteld en het te voorzien zal zyn, dat by intrekking der aandeelen daarvoor een bedrag zal worden uitgekeerd, niet in over eenstemming met de tegenwoordig geldende Benrspryzen. Turksche fondsen waren hier beter in aanshïting by Parys, alwaar de koersen stijgende waren, onder den invloed van do ophanden zynde nieuwe leening. Vooral kwamen Douane -Turken daar in aan' merking, aangezien men van oordeel is, dat nu spoedig de conversie dezer leening kan worden verwacht. Deze kan evenwel niet anders dan eene vrywillige zyn, daar de aflos- singsvoorwaarden alleen toelaten eene schuld delging door middel van aankoop op de open markt. De Zuid Amerikaansche afdeeling had een kalm verloop; alleen kwamen Brazilianen bepaald onder den invloed van de zeer gunstige houding voor deze fondsen op de Parysche en Londcnsche Beurzen. De Amerikaansche Spoorwegmarkt was bepaald ongunstig gestemd, niettegenstaande te Londen wel neiging bestond om e n meer vaste houding te voorschyn te roepen. De vry belangryke goudvel schepingen in den laatsten tyd hebben wederom de aandacht getrokken en natuuriyk geen geruststellenden indruk gemaakt, doch nog meer veront rustend is voor hot oogenblik de richting, welke thans in Amerika voor de Presidents keuzo wordt ingeslagen. Vry algemeen wordt Mac Kinley als toekomstig president der V.-S. beschouwd en dit is niet dienstig om ton opzichte van het muntstelsel een grooter vertrouwen op grondige verbetering te koesteren. Het is nu van bet allergrootste belang te weten welk standpunt door Mac Kinley zal worden ingenomen in zake het muntwezen, want vroeger was hy een der hevigste voorstanders der zilver-politiek. Na de diverse ervaringen, welke Amerika in de laatste jiren heeit gemaakt, is het haast niet denkbaar, dat de nieuwe president in zyn regeer ngspro jramma de zilverquaestie weer op het tapijt zal brengen, daar het maar al te duidelijk is gebleken hoe de tegenwoor dige onvoldoende muntregeling het land snel tot armoede kan voeren. Hoewel het nu lang niet onmogeiyk is, dat Mac Kinley, eenmaal president zynde, werkelyk den zuiveren goud standaard zal invoeren, zou het een groote kalmte en geruststelling geven, indien hy 2ich nu reeds daaromtrent wilde verklaren, doch aan den vooravond der verkiezings-campagne zal hy weinig neiging gevoelen om zich daar over uit te spreken. Doch middelerwyi maakt zyn candidaatschap een ongustigen indruk. Omtrent het verkop der verschillende spoor wegwaarden valt weinig anders mede te deelen dan oat de meeste waarden in zwakker houding verkeerden. Rijnlandsche Bank. De „Fisk «Jubilee Slogers". De „Fisk Jubilee Singers" ontkenen hun naam aan de Fisk Universiteit in Amerika. Toen in de Nieuwe "Wereld de oorlog tusschen Noord en Zuid geëindigd was en millioenen voormalige slaven nu ineens tot zelfstandige burgers opgeleid moesten worden, werd ook de Fisk-Universiteit aan dat doel dienstbaar gemaakt. Om nu de daartoe noodige kosten te dekken, besloot men door de opbrengst van neger-concerten de kas te styven. Die negers, voorheen zuchtend onder den ge dwongen arbeid, menschen als 't ware zonder familie en zonder vaderland, hadden toch bet zingen niet verleerd. En toen nu een flinke leiding en vorming den natuuriyken aanleg ten goede kwamen, bleek, dat men hier wer kelijk. met geboren kunstenaars te doen had. Wanneer zy hun godsdienstige gezangen en hun volksliederen do:n weerklinken, ge raken zy in geestdrift en men gevoelt, dat het lied dozen menschen uit de borst welt, wat een byzondere bekoring voor de toe schouwers is. Het is reeds meer dan 16 jaar geleden, dat deze jubileum-zangers van Amerika naar Europa overstaken; eenige jaren hielden zy zich toen in Engeland op, waar zy veel succes hadden; de artisticiteit van hun zang werd daar algemeen bewonderdde finantiëele resultaten van hun concerten waren daar uiterst bevredigend. In Duitschland werden zy uitgenoodigd om zich voor wyien den ouden Keizer, den toenmaligen Kroonprins Frederik, en de Keizerlyke familie te doen hooren. In Duitschland is volgens Duitsche bladen uit dien tyd hun tournóe een ware triomftocht geweest. Voor korten tyd zyn zy weder naar ons werelddeel overgestoken en thans bevinden zy zich hier te lande, de volgende week te Leiien. Hun reis begonnen zij ditmaal in Scandinavië. In Stockholm alleen gaven zy 50 concerten voor een uitverkocht huis. Ham burg, Leipzig, Beriyn waren caarna aan e beurt en overal oogstten zy, evenals in ons land, getuige de beoordeelingen der voor naamste bladen, onbetwisten byval. In een der Duitsche fcoo'd'laden byv. vergelykt men dit koor met het bekende Amsterdamscb a Capslla koor. Alzoo staat, ons een buitengewoon muzikaal genot te wachten. Burgerlijke Stand. AAPiLANDERVEEN. B e v a 11 e nA. Comelisse geb. Brecdveld Z. C. W. Kop geb. v. Oosterum Z. E. Aartman geb. Zevenhoven Z. S. A. v. d. Velden geb. v. d. Lee Z. M. C. v. Keekcn geb. v. d. Willik twee D. D. Kranenburg geb. Van Klaveren D- M. Kempen geb. v. Leeuwen Z. G. Turkenburg geb. v Driel Z Overleden; S. E. De Groot, wed. van J. Ketel, 71 j. G e b u w d: G. v. d. Pijl jm. 31 j. en H. C. Stigter jd. 27 j. H. Edel, wednr. 50 j., en P. Van't Wout wed. 41 j. BOSKOOP. Bevallen; A. v. d. Bosch geb. Portengen Z. J. Boer geb. Kranenburg Z. C. M. Den Dunne geb. Felix D. Overleden; Jv. d. Starre 4 m. Gehuwd: D. Jongejan 21 j. en J De Jong 21 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. Ruis geb. v Vliet Z. M. E. Kaptein geb. Straathof D. A. v. Aalst geb'. Goudriaan Jevenl. D. Gehuwd: C. Verduijn jm. 29 j. en A. Van Dam jd 19 j. Ph. De Gelder, wednr. van A, v d. Steen, 46 j. en S. Vis jd. 29 j. KATWIJK. Geboren: Izaiik Johannes, Z. van 1. J. Schonenberg en Wimpje Schaap. Adriana, D. v. R. Ouwehand en J. F. Bakker; Wilhel- mina, D. van J Hasenoot en W. Schaap. Huig, Z. van J. Aandewiel en E. Plug. Annetje, D. van Z. Ouwehand en A. Ouwoband. Dirkje, D. van M. Remmelzwaal en W. De Jong. Overleden; Levenl aangegeren zoon van J. Van Rijn en A. Guijt. idem W. Zwaan en A. Guijt Anna Guijt 35 j. Annetje Ouwehand 2 d. LEIDERDORP. Bevallen: J. Cossee geb. De Guust Z. J Overdijk geb. Simons Z, W. E. Stouten geb. Slol 2 Z. Overleden: M. H. Vlasveld D. 18 m. LISSE Geboren: Hendrik, Z. van D. Ver- gunst en N. L. Kulk. Ondertrouwd: Jan Zwaneveld, jm. 30 j. en Jacoba Helena llassing, jd. *-'8 j. Overleden: Elisabeth Geertruij Mijnders,53 j. ongehuwd. Catharina Moolenaar, Ir. j. RIJNSBURG. Geboren: Jan, Z. van Pietor v. Egrnond en Cornelia Zwaan. Pietje, D. van Pieter v. Kralingen en Jannetje De Mooi). Overleden: Trijntje v. d Meij GO j. Abraham v. d. Kwaak 4 in., Z. van Piet v. d. Kwaak en Catharina y. Egrnond. STOMP WIJK. Bevallen: C. Schrader geb. Van Rijn D. M. C. Kamsteeg geb. Van den Berg Z. Ondertrouwd: A. Van der Meer, jm. 28 j. en A. Gouweleeuw, jd. 27 j. WOUBRUGGE. Geboren: Maarten, Z. van Gerrit Boer en Dirkje De Jong. - Anna Wilhel mina, D. van Johannes v. d. Star en Johanna Sassen. Johanna, D. van Leonardos v. d. Meer en Johanna l'Auii. Getrouwd: Klaas Ilortensius jm. 36 j. en Lena Adriana Stoof jd. 24 j. Overleden: Keeltje Heemskerk, 12 j. Jacoba Overvliet, 85 j., weduwe van Arie Van Straten. CORRESPONDENTIE. - D. te H.Te oud" TERHEYDEN WAAL S775 195 -

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 9