Do minister van justitie, vergezeld van het lil oer Tweede Kamer den heer Conrad, begaf zich hedenochtend naar Amsterdam. Het stoomschip „Zaandam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 15 Mei Prawlepoint; de „Buluwayo", van Amsterdam naar Kaapstad, vtrtrok 14 Mei van Londen, de „Piins "Willem IV" is 12 Mei van Para maribo naar Amsterdam vertrokken; de „General" vertrok 14 Mei van Delagoa-Baai naar Hamburg; de „Prinses Marie" vertrok 16 Mei van Amsterdam naar Batavia; do „Prins "Willem I", van AmsterJam naar Paramaribo, is 16 Mei Ouessant gepasseerd; de „Voor waarts", van Amsterdam naar Batavia, pas eeerde 15 Mei Gibraltar. By koninklijk besluit ir, benoemd tot notaris binnen het arrondissement Amsterdam, ter standplaats Amsterdam, de heer L. M. P. G. Hoorn, candidaat notaris aldaar. Benoemd: tot substituut officier van justitie by do arr rechtbank to Leeuwarden, mr H. G. Van Sonsbeeck, thans ambtenaar van het openbaar ministerie by do kantongerechten in het arr. 's Hertogenbosch, voor het kanton 's Hertogenbosch, ter standplaats 's Hertogen boschtot ambtenaar van het openbaar mi nisterie by de kantongerechten in het arr. 's-Hertogenbosch, voor het kanton 's Herto genbosch, ter standplaats 's Hertogenbosch, mr. R. Feith, advoca .t en procureur te 's-Gra venhage, tevens werkzaam aan het parket van den procureur-generaal by het gerechtshof aldaar. Benoemd mr. C. Van Nymegeri Schonegevel, met ingang van 20 dezer, tot burgemeester van Doniawerstal, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Grootegast. Benoemd tot burgemeester van Nunhem, J. H. Peeters, secreLaris dier gemeente. Verleend aan H. Groos, gewezen bewaarder lste kl. in de Rykswerkinrichting te Hoorn, een pensioen van f 443 'sjaars. Bnoamd tot notaris binnen het arrond. Maastricht, ter standplaats Eysden, C. M. A. Arnold, cand. notaris te Maastricht. Benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Ridderkerk, P. F. Van Slijpe, burgemeester van IJselmonde. Benoemdtot ambtenaar van het openbaar ministerie by de kantongerechten in het arr. Haarlem, ter standplaats Haarlem, mr. A. Tak, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bg de kantongerechten in het arr. Middelburg, voor de kantons Hulst, Ter-Neuzen en Oost burg, ter standplaats Middelburg; tot ambte naar van het openbaar ministerie by de kan tongerechten in het arr. Middelburg, voor de kantons Hulst, Ter Neuzen en Oostburg, ter standplaats Middelburg, mr. L. C. Besier, advocaat en procureur te Utrecht, teveos be- eeaigd klerk ter griffie van de arr.-rechtbank aldaar. Benoemd tot ontvanger der directe belas tingen te Purmerend B. Ribbink, ontvaDger te Eist. De heer W. H. Van Hoften, arts, met in gang van 21 dezer, benoemd tot officier van gez. 2de kl. by de zeemacht. Do kapitein A Berends, van het 7de reg. inf., op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 2505 's jaars. De werkstaking te Rotterdam. Uit Rotterdam wordt het volgende ge schreven „Waarom dat buitengewoon maritiem machts vertoon?" zoo wordt buitenaf gevraagd; en er zyn er ook hier, die niet begrypen, waartoe het noodig is, dat or vier oorlogsbodems en vier gewapende stoomslo. pon der marine voor onze stad komen te liggen. Het is, zeggen sommigen, of men eon bombardement in den zin heeft. De zaak is echter gemakkoiyk te verklaren. Onze stad heeft geen ander garnizoen dan eene weinig talryko afdeoling mariniers. Zoo dra de hulp der gewapende macht noodig bleek, heeft men den wyzen voorzorgsmaat regel moeten nemen, om een 50 man van dit corps om te wisselen met een geiyk getal manschappon uit Amsterdam, die aan onze bevolking vreemd zyn. Om hier troepen infanterie of cavalerie te ontvangen, daarvoor zyn wy niet ingericht. Men zou ze moeten inkwartieren, en dat zou ty het eventueel uitbreken van ernstige wanordelykheden min der gewenscht zyn. Een oorlogsschip nu brengt zyn logies mee en heeft zyn proviand aan boord of wordt, by langduriger verblyf, op gemakkelijke wyze geproviandeerd. Da manschappen blyven aan boord; verlof om te gaan passagieren krygen zy niet; bygevolg komen zy niet in aanraking met de bevolking. De hulp der marine heeft in ons geval reeds daarom veel voor boven die van het leger. Tydens het oproer, door Do Vletter aan gestookt, list men eene sectie artillerie uit Delft komen, om den oproermakers ontzag in te boezemen. Dat maakt veel mear onnoodig vertoon dan wanneer men een paar oorlogs bodems voor de stad legt, waarvan de lieden, wien het aangaat, weten dat er kanonnen aan boord zyn. Een dreigend oproer te voorkomen door krasse maatregelen van voorzorg te nemen, is altyd verstandiger dan te wachten totjiet uitbreekt. Aan bei Je oevers der rivier kan de hulp der marine noodig zynvan daar, dat men niet met éón of twoe oorlogsbodems kan volstaan. Eén dezer schepen is reeds noodig om de ligplaats der Harwich booten te beschermen. Daar althans kan nu de dienst geregeld plaats hebben. Maar bovendien is de marine aangewezen om hulp te verloenen, omdat het hier geldt do veiligheid op de rivier te beschermen. Onze rivi.rpolitie is in dit geval een gebrekkig hulpmiddel; met gewapende sloepen dor marino zal men wel meer uitrichten. Hot is thans byna onmogelyk om werklieden van elders aan te voeren. Zy worden, zooals reeds gezegd is, eenvoudig door de werkstakers, die hen op stroom te gemoet gaan, gedwongen om terug te koeren. Dit is reeds tallooze malen gebeurd. Als het openbaar gezag to beschikken heeft over gewapende sloepen der marine, zal dat minder gemakkeiyk gaan, en ook zal dan geweldpleging tegen de op stroom liggende zeebooten, waar het werk hervat mocht wrorden, kunnen worden tegengegaan. Als zy, die werken willen, weten dat zy afdo nde beschermd worden, zullen er zich genoeg aanmelden. Dit is reeds gebleken. Do toestand is waarlyk ernstig genoeg! Er zyn hier niet minder dan een 5000 boot werkers, allen ruwe klanten. Wel zeggen de leiders, dat zy geen wanordelykheden willen, maar dat is wel anders gebleken. Zy oefenen, bouwende op dit cyfer van duizenden, op dit oogonblik in enze havens een ongehoord ter rorisme uit met de meeste onbeschaamdheid. Waartoe zouden zjj niet al in staat zyn, wanneer zy niet in bedwang gehouden werden door het openbaar gezag! Reeds hebben zy de bedreiging laten hooron, dat, wanneer do werkgevers niet toegeven aan hunne eischen, de werkstaking zal worden uitgebreid tot de fabrieken, met inbegrip van de gasfabriek. En dat die bedreiging iets be- teekent, leert de geschiedenis van 18S9, toen men ook de werklieden in de fabrieken van ijzeren scheepsbouw en in de smederyen tot staking wist to brengen. Door het stakings-comité is reeds alles voor bereid. Aan de werklieden in de verschillende vakken wordt voorgespiegeld, dat zy slechts hunne eischen te stellen hebben, om die door de patroons ingewilligd te zien. En de werk lieden vertrouwen maar al te veel op den invloed van een in hunne oogen zoo machtig lichaam als de bootwerkersbond. Kort samengevat, is de stand van zaken op dit oogenblik deze: De cargadoors en reeders eischen vóór alles herstel van een ordelyken toestand en hervatting van den arbeid; eerst dan kan er onderhandeld worden. Daarentegen eischen de leiders der beweging, dat de patroons zullen beginnen met het hoofd te buigen. Geen hervatting van den aroeid, of de eischen der werklieden moeten door alle werkgevers ingewilligd zyn. Toen Donderdag-morgen bekend werd dat de burgemeester er opnieuw in had toegestemd als bemiddelaar tusschen do bootwerkers en de firma Müller Co. op te treden en tevens werd vernomen dat laatstgenoemde firma con cessies had gedaan, daarop neerkomende dat de werklieden van een overwinning konden spreken, toen haalde men te Rotterdam ver nieuwd adem. Nu zou het wel gedaan zyn met de strike, dacht men algemeen, ook onder de werklieden, daar zelfs het bestuursli 1 De Heer, by zyn bezoek aan den burgemeester op gisteren, zeide: „Ik denk u om 2 uren wel to kunnen mededeelen dat wy aan het werk gaan". De uitslag is anders geweest. Niettegen staande de welsprekende verdediging van hot voorstel-Müller van de bestuurstafel het was in het byzonder Snelleman, die zulks deed werd het met nag- noeg algemeene stemmen verworpen, niettegenstaande de sprekers op de voordeelen wezen en ook op de schade, die door de werkstaking aan de gebeele gemeente wordt toegobracht. „Wanneer wy het werk op de nieuwe voorwaarden hervatten", zei Snelle man, „dan hebben wy intusschen ruimschoots den tyd, den nieuwen Nederlancschen Boot werkersbond in macht en aanzien to doen toenemen, en in onzen finantiëelen toestand verbetering to brengen, daar kapitaal een eerste vereischte is. „Verder kunnen wy ons den tyd ten nutte maken om onder afdeelingen van onzen Bond op te richten van sleepers, schippers, expeditie knechts, fabrieksar'oeiIers, enz." Onder do voorwaarden, waarop bet werk hervat zou worden, noemde spr. in de eerste plaats, dat de bootenbazen alle ontslagen werk lieden in dienst moesten terugnemen, daar niet éón werkstaker mocht ïyden door de wraak van zyn werkgever. „Na een jaar georganiseerd te zyn, zullen wy krachtiger dan thans op kunnen treden en voor niets zullen wy dan uit den weg behoeven te gaan," vervolgde spr. Het mocht echter spr. niet gelukken de bootwerkers tot hervatting van den arbeid over te halen; slechts weinigen staken de handen omhoog. Voor de zooveelste maal is dus weer gebleken hoe spoedig een vergadering aan haar bestuur is ontgroeid. Nog slechts eenige dagen geloden kon het bestuur zyn hoorders om do vingers winden, nu moet het zelf dansen naar de pypen der mannen, wier hartstochten eenmaal zyn opgewekt. De bootwerkers zyn daarom tegen nieuwe voorstellen van de firma Müller Co. gekant, wyi zy vinden, dat de afrekening, aan het einde des jaars, na een te lang tydsverloop komt. Eene driemaandelyksche afrekening, daarmede kon zich het meerendeel wel vereenigen. Enkele sprekers wezen op het renteverlies, dat zy door de nieuwe regeling van uitbetalen zou den lyden. De vraag is thans: wat nu? Het is niet aan te nemen dat de firma Muller Co. tot meerdere concessies geneigd zal blykende burgemeester die voor de tweede maal een óchec leed, dat iedereeü hem gaarne zou hebben bespaard, zal er natuurlyk harte- lyk voor bedanken zich voor een derde maal daaraan te wagen, en de bootwerkers, die konden bogen op de sympathie van oen groot deel hunner stadgenooten, hebben deze binnen een uur tyds verspeeld, zoodat er nu van het sparen der werklieden geen sprake moer kan zyn. Het machtsvertoon zal grooter worden en de autoriteiten zullen strenger optreden dan te voren. En ook de werkgevers zullen thans niet meer stil zitten. In dien zin moet ongetwyfeld de aanwezigheid van een afgevaardigde der Engelsche „Shipping Fede ration" ter Beurze worden beschouwd, om te onderhandelen over de ovorkomst van een 500 tal losse werklieden voor gezameniyke rekening der cargadoors. Al het werk staat nu byna stil. De Har- wichbooten hebben de wyk genomen, naar den Hoek van Holland en komen voorloopig niet meer naar Rotterdam om te lossen of te laden. Enkele andere schepen werken wel, maar het is er dan ook naar. Do toestand kan thans inderdaad somb. r worden ingezien, wanneer niet spoedig een einde aan het geschil komt. De bekende leider der Engelsche Trade- Unions, "Wilson, die naar aanleiding van de werkstaking der bootwerkers naar Rotterdam gekomen is, sprak in het Algemeen Verkoop lokaal gisteravond in een goed bezette ver gadering van matrozen en stokers van Engel sche schepen, die te Rotterdam in de haven liggen. Hy zette voor hen de beteekenis der Rotterdamsche werkstaking uiteen, roemde de waardige houding der Rotterdamsche boot werkers, waaraan de werklieden aan de over zyde van het Kanaal een lesje kunnen nemen, en twyfelde niet, of aan de grieven der Rotter damsche bootwerkers zou tegemoet gekomen worden, wanneer die rechtmatig zyn en er met bezadigdheid wordt opgetreden. Hy ver klaarde dat hun stryJ niet verzwaard mocht worden, door Jien de Engelsche zeelieden en stokers by het lossen en laden hunner sche pen assistentie verleenden. De president der N. N. B.-B., Do Jong, dankte in vlot Engelsch mr. Wilson voor zyn hartriyke woorden en voor de sympathie, die hy voor de Rotterdamsche bootwerkers ge voelt. Aan de talryke Engelsche zeelieden verzocht hy in den sigarenwinkel van den Bootwerkersbond in de Boompjes hun tabak te koopen, wat met daverende toejuichingen beantwoord word. Ook De Bruyn, bestuurslid van den Boot werkersbond, was getroffen door de bewyzen van belangstelling der Engelsche vakvereeni- giogon. De Heer schetste het verloop der Rotter damsche werkstaking. Wilson, do leider der arbeidersbeweging in Engeland, stelde ten slotte do volgende motie voor: „Deze vergadering van Britsche zeelieden, „dienende aan boord van Britsche schepen in „de haven van Rotterdam, geven hunr.e innige „sympathie te kennen met de werklieden van „deze haven in hunne pogingen, om voor hunne „rechten op te komen. Wy zyn van mec-ning, „dat het de belangen van do Engelsche Trades „UDion schaden zou, om de schepen te laden „en te lossen in deze haven. Daarom verbin den wy ons en weigeren absoluut eenige „lading te verwerken aan boord van Britsche „schep-n gedureDde de werkstaking te Rot- „terdam." Deze motie werd by acclamatie aangenomen, waarna drie cheers werden aangeheven voor de strike te Rotterdam. Enkele der aanwezige Engelschen voorden nog het woord. Door mr. Wilson werd medegedeeld dat hy Zondagmorgen weer eeno meeting zal leiden, terwyi ook de redacteur van „The Seaman Chronicle" als spreker zal optreden. Een zeer geestdriftigo en geanimeerde stem ming keersche er in deze internationale ver gadering, alwaar uitsluitend Engelsch gespro ken werd en die door drie bestuursleden van den Bootwerkersbond werd bygewoond. Aangekomen zyn een 60-tal Engelsche arbeiders en een veertigtal uit 's-Gravenzando ten behoeve van de lading en lossing der Harwichbooten. „De schutters hebben het goed, veel te goed zelfs", schreef „De Nederl." Heel anders denkt er een schutter over, die er zich in do „N. R. Ct." over beklaagt, dat hy en zyne maats Donderdag {Hemelvaartsdag) van 's mor gens 5 tot 's avonds 7 uren niets gehad heb ben dan drie broodjes met kaas, twee koppen koffie en eon half floschjo bier. Gisteravond te halfzevon kwam het 4ie batal jon van het regiment schuttery, onder bevel van den overste J. Van Alphen HCz., in dienst en betrok uit het Beursgebouw de aangewezen posten op Feienoord, in het Entrepot, Westerkade, enz., om tot hedenochtend 5 uren in dienst te blyven. Ook het 3do bataljon, dat gisterochtend te 5 uren onder bevel van den overste Ch. E. De Jonge in dienst is gekomen, bleef in dionst tot gisteravond omstreeks 11 uren. Het noodige slroo voor ligging, voor dezen nacht in het Beursgebouw bestemd, werd aangeschaft. Aan het 3de bataljon werd, behalve brood en bier, gisternamiddag ook warm eten ver strekt. Behalve deze beide bataljons schuttery waren gedurendo gisternacht ook detache menten mariniers in dienst. Om te voorkomen, dat werklieden, die na afloop der werkzaamheden huiswaarts keeren, mishandeld worden, doen drie sterke patrouilles, twee van de mariniers en een van de schuttery, dienst in de Rosestraat, in de Stieltjesstraat, in de Van-der-Tak-straat en op do Willems brug. Gisteravond is echter in do Boompjes een huiswaarts koerend werkman, ia dienst by de firma Müller «Sc Co., mishandeld door de stakers. Door de stakers is gisteravond ook belet dat uit een pakhuis aan de Scheepmakors- baven gereedschap gehaald werd om daar mede heden to gaan werken. Aan de Grimsbyboot heeft gisternamiddag het werkvolk den arbeid weder gestaakt, op verzoek hunner vrouwen, die in haar huis door de stakers bezocht waren en, bevreesd gemaakt voor het loven harer mannc-n, naar de ligplaats van de boot waren gekomen om den werklieden te smeeken er mede te eindigen. Aan de „Rott. Lloyd", waar men gister- namiddag staakte, is te 6 uron het werk weder hervat. UITLOTINGEN. 2tyg pCt. Brneeelscho Loton v. 1886 a fr. 100. TrekkiDg van 15 Mei 1896. Be taalbaar 2 Jauuari 1897. Hoofdprijzen: Serie 83786 No. 21 fr. 25,000; e. 23189 n. 9 fr. 1000; e. 83786 n. 14 fr. 500; e. 109305 n. 17 en e. 111737 n. 25, o.k fr. 250. Trekking van de Hongaar^cho Premieleening van 1870. Hoofdprijs serio 1656 d. 31 12,000 guldeD e. 2706 n. 46 5000 gld.; s. 3686 d. 5 1000 gld.; e. 606 n. 46, e. 6J29 d. 50; e. 2111 d. 21, s 3863 d. 43. Yoirts zij i nog getrokken do serieB: 37, 90, 863, 483. 896, 1143 1223, 1231. 1491, 1614. 1696, 1818, 1393, 2017, 2136, 2662, 2683, 2759, 2778. 2826.3024 3084, 3131, 3147, 3258, 3358, 3390, 3420, 3600, 3754, 8799, 3920, 4026, 4071, 4183, 4379. 4990, 5020,5077, 5161, 5333, 5643, 5656, 5781 en 5925. Kerkelijke Beriohten. Woubrugge: Geref. Kerk. Zondag, 17 Mei, 's voorm. te tien uren en 's avonds te halfzeven, de heer J. Yan Alphen, theol. student te Amsterdam. Waddingsveen: Zondag a. s. treedt ds. Eertmans, van Boskoop, op als spreker in de Geref. kerk te Waddingsveen. KOLONIËN. BATAVIA, 15 April. Eene ordonnantie is vastgesteld, waarby de Sabang-baai op het eiland Weh (Atjeh en Onderhooriglieden) als haven voor den alge- meenon handel wordt opengesteld en in artikel 1 der ordonnantie van 12 Maart 1893 wordt Oleh-leh vervangen door Oleh-leh en de Sabang baai op Poeloeh Weh. J.-Ct Uit Soerabaia wordt bericht dat verschei dene suikerfabrikanten in den Oosthoek, hoe verheugd ook over de vermoedelyke styging der suikorpryzen, nog geen uitzicht hebben op winst. De nabemesting der tuinen heeft niet veel goede uitwerking op het riet kunnen bobben, daar het te zwaar geleden had door het overvloedige water in den afgeloopen westmoesson. In de koffiestreken is men tevreden. Op de hoofdplaats wordt steeds door ge bouwd; het is verbazend zooveel nieuwe hui zen als men, vooral in de boven wy ken, ziet verryzen. Langs de nieuwe wegen, die van Simpang en Kali Asin naar Kajoen gaan, worden overal huizen gebouwd en dat niet tegenstaande elders veel huizen onbewoond zyn. Met betrekking tot den afval van Djohan deelt een briefschrijver uit Atjeh aan de „Java Bode" eenige byzonderheden mede, welke reeds uit vroegere berichten bekend zyn. De ware reden van den afval is intusschen nog niet duidelyk aan het licht gekomen, hoewel onophoudelyk nieuwe aanwijzingen di naangaande bekend worden. Zoo treodt nu ook weder de bekende voorspelling op den voorgrond, dat Djohan in den stryd tegen Toekoo Baid ter verkryging van den heiligen kampong Limkrak aldaar het leven zou laten, cn men weet welk een invloed het bijgeloof op de Oostersche volken heeft. Ook wordt verhaald, dat Djohan vertoornd zou zyn op den controleur van Oleh-leh, omdat doze zich in zyn gebied aan mishandeling eener vrouw zou hebben schuldig gomaakt. De briefschry ver deelt dit bericht medo voor hetgeen het waard is. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Djparloment. Verleend: Met ingang van 7 Mei 1896, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan den houtvester der lste klasse bij het Boschwezen op Java en Madoera A. K. L. M. Seubert. Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den adjunct-inspecteur bij den post- en tele graafdienst V. E. Bletterman. Benoemd: Tot algemeen ontvanger van 's lands kas te Batavia, J. W. l'erlaak, thans die betrekking bekleedendo te Semarang; te Semarang, de boekhouder, tevens kassier bij het vendukantoor te Batavia, M, J. Meeter; tot griffier van den landraad te Toeban (Rem bang) de griffier van de landraden to Garoet, Man- goenredja, Tasikmalaja en Manomljaja (Preangor- Regentschappen) en Tjiamis (Clieribon) W. II. Goudman. Bij de in- en uitvoerrechten en accijnzen, Benoemd: Tot tijdelijk opziener L. E'Hulster, thans particulier en geplaatst te Semarang. Overgeplaatst: Van Menggala iLampongsche dislricton) naai Padang, de opziener W. P. Kinsman van Semarang naar Menggala (Lnmpongsche districten) den opziener C. A. Schaegcn. Bij het openbaar lager onderwijs voor Europeanon. Ontslagen; Uit zijn betrekking, do onderwijzer der 3de klasse Th. Lnytjes, onderwijzer aan de school te Bangkalan (Madoera). mot bepaling dat dit ontslag ingaat den 5don April. B o n o o m d: Tot hulponderwijzeres mejuffrouw K. S. E. Zaalberg, onderwijzeres op wachtgeld, laatst die betrokking bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van de school te Pati (Japara) naar de school to Bangkalan (Madoera), de onderwijzer 8do kl. P. H. Poldervaart. Geplaatst; Aan de school te Pati (Japara), de hulponderwijzers K. S. E. Zaalberg. Door den resident van Bali en Lombok. Ontslagen' Wegens vertrek, eervol uit zijn betrekking als agent der So6rabaiascho Wees- en Boedelkamer voor do afdeeling Boelelong, A. F. Mallien. Benoemd: Tot tijdelijk agent der Socrabniasche V ces- en Boedelkamer voor de afdeeling Boeleleng, do tjjdolijk commies ter beschikking van den resi dent van Bali cn Lomlwk, J. C. Lutter. Department van Oorlog. Overgeplaatst: Bij de troepenmacht in Atjeh, t. n. i., de lste luit. bij hot lste depöt-bat. P. Postma; de lste t tv bij. de gain. comp. van Bantam, to Serang, J. van der Wenden; do '-'de luit. bjj het 17de bat. inf., 11. A. Gusdorf, do 2de luit. bij het 16de bat. inf., J. Van Hettinga Tromp, en do lste luit. by het garn.-bat. van Palembang, to Lab at, J. J. Munniks de Jongh; bij do depOt-comp. van het 9de bat. inf., de kapt. bij hot 10de bat. inf., J. M. M. F. Van Hout; bij hot -do dopöt-bat., de lste luit. bij het 7de bat. inf., B. Teensma; bij do troepenmacht in Atjeh. t. n. i., do kapt. bij het garn. bat. van S. O -Kust, J. Adama van Scholtema. e r 1 o n g d Met een maand het tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Soekaboomi, aan den kapt. Gen Staf te Batavia, J. Frenkcl. Overgeplaatst: Bij den gewest, en plaats, gcnie-dicnst ter S. W.-Kust, Padang, de lste luit. genie to Malang, P. J. J. A. Geosink. Oepa foment van Marine Benoemd: Tot leer ling-machinist, de particulier O. A. Vodegel, en geplaatst in de rolle van het stoomschip .Flamingo" ter Sumatra's Oostkust. Overgeplaatst: Van het stoomschip .Fla mingo" op het stoomschip .Reiger" te Soerabaia, den leerling-machinist A Nanuing. Burgerlijke Stand. ALKEMADE. Geboren: Jacobus, Z. v. H. Semp en D. Van dor Veer. Ondertrouwd: S Van Kins jm. 23 j., te ïLeideu, en M. G. Woudenberg jd. 20 j., alhier. G. C. Borst jm. 31 j. en A. Opdam jd. 27 j., alhier. Gehuwd: J. P. Strijk jm. 29 j. en K. Van der Mgjj, wed v. J. A. Went, 36 j., te Woubrugge. P. Van don Bosch jin. 4*2 j., te Noordwijkerhoufc, on M. Van dor Hulst jd 26 j alhier. P. Van Amerongen jm. 24 j. en A. Kalker jd.~21 j., beiden alhier. Overleden: J. Bongenaar 79 j., wednr. v. C. Van der Laan. J. Van Bcrkel 86 j., wednr. eerst v. A. Otto, daarna v. J. Do Jong. Gemengd Nieuws. Van de pry zen, gevallen in den Schiedamschen baziar, voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond aldaar, zyn er nog drie niet afgehaald. Ze zyn gevallen op de noinmers 2452, 2460, 2475 en te verkrygen by den secretaris der afdeeliüg alhier, ds. Kutsch Lojenga. D e L. C.- en F.-C. „Ajax" zal mor gen op haar veld achter de Gasfabriek een cricket-wedstryd spelen tegen de Amsterdam- sche C. C. „Amstol". Daar beide vereenigingen over hun beste spelers kunnen beschikken, beloofd de wedstrijd zeer spannend te zyn. Wy' vestigen de aandacht op eene in dit nommer voorkomende advertentie, waarin door de Hollandsche IJzortn-Spoorweg- Maatscbappy de gelegenheid wordt aangeboden met de Pinksterdagen voor zeer lage pryzen een bezoek aan Parys te brengen. Do Haagsche klompen-schutter Duyvestein heeft by Gedep. Staten appèl aangeteekend tegen zyne veroordeeling door den schuttersraad tot vier geldboeten, elk van 15 gulden. Te Hoofddorp moeten ter keuring worden aangeboden: 27 Mei 118 paarden 28 n 118 29 118 9 30 a 118 1 Juni 118 n 2 0 118 3 n 118 4 118 9 5 u 60 9 de gemeente Aalsmeer 59 Donderdag 14 Mei zyn te Haar lemmermeer, gelyk reeds is gemeld, tydens de wedrennen op de Cruquiusbaan, aangehouden twee zakkenrollers. De een is 18 en de ander 15 jaar; ze zyn genaamd L. V. en C. R., wonende te Amsterdam. Den volgenden dag zyn ze gesteld ter be schikking van den officier van justitie te Haarlem. De Amsterdamsche veroenigingen voor drankbestryding hielden ter afwisseling hunner bootreis een optocht met muziek door Oudshoorn en Aarlanderveen, om zich te be geven naar Alfen, waar in de Martha-stich- ting eene openbare vergadering zou worden gehouden. De directeur der stichting, de heer Geel, zelf drankbestrijder, verwelkomde do mede- strydors en richtte een woord tot het woelige deel van het publiek, dat in grooten getale aanwezig was, ten eind© het tot ernst aan te sporen. Daarna trad als spreker op de heer v. d. Valk, van Scheveningen, die het alcoholgebruik bestreed. Vervolgens trad op mevr. Flothuis—Van Dommelen, van Rotterdam, die het woord richtte tot de vrouwen, om haar tot onthou ding aan te sporen. Onder het zingen van liederen ging de ver gadering kalm uiteen en do excursie per toot werd voortgezet naar Nieuwvoen, om daar eone openlucht-meeting te houden. Op Hemelvaartsdag is teBer-' kenwoude nabij Gouda de groote hofstede van J. Bak afgebrand. Byna alles werd een prooi der vlammen, ook de inboedel van F. Van Dam, die daar geborgen was. Spelen met vuur was de oor zaak van den feilen brand, dio in de schuur ontstond. Ook een jubiló! - De k erkeraad der Ned.-Herv. gom. te Giessen en Rijswyk heefc dezer dagen het 50ste bedankje onk vangen. De plaats is vacant sedert 12 Juni 1882. (-W- R- Ct.) Men meldt aan d e „N. R. C." van Tessel, dd. 15 Mei: De blazerschuit van schipper Floris Dekker, niet ver van den Oostdyk geankerd, is met inventaris en netten geheel door brand vernield. Doordien de schuit met vallend water aan den grond zat, konden de pogingen, om er water te laten inloopen, niet baten. Alles ging in vlammen op. D' eigenaar is door deze ramp geheel geruïneerd

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2