n°. mos; a°. 1896 Zaterdag 3®ei, feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven Leiden, 8 Mei. W enilloton. Leelü'k, maar gelukkig. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loidon per 3 maanden. Franco per post3 Afzonderlijke Nommers -. f 1.10. m 1-40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootera Van 1 letters naar plaatsruimte, wordt 0.05 berekend. Voor het incasseeren buiten de stad Do vereeniging „Kunst, toegepast op Bookbandcn," dio in Jan. kier ter stede met zooveel succes haar eerste expositie hield, heeft in de lokalen van het Museum van Kunstnijver heid te Utrecht haar tweede ingericht. Met het oog op de lokaliteit is de antieke afd. gehuisvest in een kleine zaal, waar oude voorwerpen uit het Museum een deftigen, stemmigen toon aan geven, geheel in over eenstemming met de daar geëxposeerde ban den. In de afdeeling „nieuw kunstbindwerk" is het daarentegen licht en kleurig; door de medewerking van eenige banden-liefhebbers en leden is er een ryke collectie bijeen. Een voudige half linnon banden tot de kostbaar ste kunstbanden zyn er te vinden. Het „Utrechtsch Dagblad" wijdde twee zyner kolom men aan de expositie en het streven der ver eeniging in zeer waardeerende bewoordingon. In don te Schiedam ton behoove van de afdeeling van den Ned. Protestantenbond aldaar gehouden bazaar zijn ook hier eenige prijzen gevallen. Op verzoek maken we er attent op, dat de Nos. zijn opgegeven in eeti der kiene advertentiën van ons blad van "Woensdag 11. Gottfried Mann verzoekt ons de loopende geruchten tegen te spreken, als zou hij dingen naar de betrekking van directeur der Konink lijke Muziekschool te 's Gravenhage. Zooals men weet, is Mann voor het volgend seizoen geëngageerd als orkestdirigent van de Holl. Opera. Vad.) Het Provinciaal Kerkbestuur van Utrecht heeft tot den Evangeliedienst toegelaten den heer J. D. Yan Aalst Jr., theol. cand. aan de Rijksuniversiteit te Lei Jen. In de vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Vier-Ambachtspolder, onder Woubrugge, gisteren te Woubrugge gehouden, waren tegenwoordig 23 ingelanden, te zameh uitbrengende 809 stemmen. Vast gesteld werden: a. de rekening over 1895 in ontvangsten f 19181.85, in uitgaven ƒ16482.77, batig slot f 2699.08; b. de begrooting voor 1896: in ontvangsten 17777.60, in uitgaven f 17774.- batig slot f 3.60. De omslag over 1896, in die begrooting be grepen, bedraagt over 1612.1160 H. A. 7.30 per H. A. en over 94.7609 H. A. f 6.55 per H. A., zijude dit gelijk aan 't vorige dienstjaar. Voor de verkiezing van drie heemraden, noodig ten gevolge van de periodieke aftreding van den heer C Kammeraat, en de ontslag neming van de hoeren Willem Den Hertog en C. J. Kempenaar, werden uitgebracht 1050 stemmen. De uitslag was, dat de heer Kamme- ïaat werd herkozen met 878 stemmen. In plaats van de heeren Den Hertog en Kempenaar werden gekozen resp. de heeren W. Timmers en C. Kempenaar CJzn., met 733 en 852 stemmen. B\j de te Lisse gehouden verkiezing van een hoof-Jingeland -plaatsvervanger voor het 6de district van Rijnland zijn uitgebracht 357 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tussch.n de heeren P. Yerdegaal, die 150, en J. baron Yan Lijnden, die 140 stemmen bekwam. Op den heer P. De Kan waren er 65 uitgebracht. De heer J. A. Melkert, te Hillegom, heeft den gemeenteraad van Noordwijk concessie gevraagd voor den tijd van 30 jaren voor den 3anleg en de exploitatie e9ner telepho- nische verbinding van Noordwijk met Haar lem en tusschenliggende plaatsen. Na eenige gedachtenwisseling heeft de Raad besloten den adressant uit te noodigen, nadere voor stellen te doen, wijl een 30-jarige termijn den Raad te lang en het tarief voor de slui ting te hoog voorkomt. De heer J. W. C. Bosman, hoofd der openbare school aan het Kortenbosch te 'a Gra venhage, heeft zich tot den gemeenteraad ge wend met het verzoek, hem eervol, overeen komstig eigen verzosk, te ontslaan uit zijne genoemde betrekking, en zulks met ingang van 1 September 1896; ten einde hy gele genheid hebbe, een anderen werkkring te zoeken. De gemeenteraad nu heeft gisternamiddag, op voorstel van den heer Hanlo en andere leden, de zaak van bet ontslag van genoemd hoofd der openbare school aan het Kortenbosch met gesloten deuren behandeld. Na een kwar tier in geheime zitting te zyn byeongeweest, werd in de heropende openbare vergadering zonder beraadslaging in stemming gebracht het voorstel, om genoemd schoolhoofd uit zyno betrekking te ontslaan. Dit werd aange nomen met algemeene stemmen. Ten gevolge van eene met den cursus van 1896/97 op de hoogere burgerschool voor meisjes in te voeren klassen splitsing heeft de Raad, op een gisteren bij den aanvang der zitting medegedeeld voorstal van B. en Ws., besloten het onderwyzend personeel aan die instelling te vermeerderen met eone tweede leerares in deFransche taal- en letterkunde. Op het drietal voor predikant by de Ned.-Herv. Gemeente te 's-Gravenhage (vaca ture ds. Yan Hoogstraten) zyn geplaatst: dr. J. H. Gerritsen, te Dedemsvaart; ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, te Jouro, en ds. J. W. Gunning Jr., te Eerbeek. By koninkiyk besluit van 6 dezer is be noemd lo. tot raad-adviseur by het departement van oorlog, de referendaris by dat departe ment H. E. Kleyn, en 2o. tot referendaris by het departement van oorlog, do hoofdcommies, met den persoonlij ken titel van referendaris by meer gemeld departement, mr. W. J. Wintgens. Benoemd: tot rechter-plaatsvervanger in do arr -rechtbank te Groningen, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, advocaat en notaris aldaar; tot substituut-griffier by de arr. rechtbank te Rotterdam, mr. D. Yan Hou- wenïnge, thans kantonrechter plaatsvervanger, alsmede advocaat en procureur, aldaar; tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Meppel, mr. H. H. A. Sluis, advocaat en pro cureur aldaar; tot commissaris van politie te Bergen op-Zoom, F. H. C. C. Van Bungo, thans inspecteur van politie te's-Gravenhage; tot schoolopziener in het arr. Dordrecht, mr. K. M. Phaff, te Dordrecht. Ds. O. De Wilde Cz. herdacht gisteren zyne 25 jarige ambtsvervulling bij de Her vormde gemeente te Schiedam. De minister van marino heeft het volgende bepaaldlo. de luitenant-ter-zee der 2de klasse E. Rahder, uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd, is op non activiteit gesteld; 2o. de adelborst der 1ste kl. jhr. H. K. B. Rendorp, dienonde aan boord van Hr. Ms. pantserschip „Kortenaer", wordt met 16 dezer overgeplaatst aan boord van Hr. Ms. arlilhrie-instructieschip „Bellona". Do gemeenteraad van Rotterdam be noemde gisteren tot rector van het Erasmi- aansch gymnasium den heer dr. S, J Warren, rector te Dordrecht. Tevens werd door B. en Ws. de goedkeu ring van den Raad aangevraagd voor den aankoop in openbare veiling van weiland in den polder Cool voor de som van f 80,928. Naar van goederhand wordt medegedeeld, heeft het corps officieren der Haagsche schuttery gemeend zich niet te moeten aansluiten by de adresbeweging in zake de schuttery-wet, omdat: lo. een gedeelte van oordeel was, dat een gezameniyk optreden uit een militair oogpunt indisciplinair is; 2o. andere officieren niet geteekend hebben, omdat zy zich met den geheelen inhoud van het adres der Haar- lemsche officieren niet konden vereenigen, terwyi ook sommigen van oordeel waren, dat de schuttery wet van 1827 zóó slecht, ver ouderd en onrechtvaardig is, dat verbetering niets zou baten en daarmede geen degelyke legerreserve is te verkrygen. Op 13 Juli 1896 en volgende dagen zal te 's-Gravenhage worden afgenomen het examen voor de betrekking van surnumerair der directe belastingen, invoerrechten en accynzsn, eerste gedeelte, en wel voor vyf en twintig plaatsen. Om tot dit examen te worden toegelaten, moet men by den aanvang van 1896 den leeftyd van achttien jaar bereikt en dien van twintig jaar niet overschreden hebben. Professor Forster, te Amsterdam, heeft de benoeming te Straatsburg aangenomen en officiéél aan het gemeentebestuur zyn ontslag aangevraagd. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, in 1895/96 belast met het afnemen van de practische examens van apotheker, vermeld in art 11 der wet van 25 December 1878 (Stsbl. 222), zal zitting houden op Yrydag 15 Mei a. s. en volgende dagen te Amsterdam. Yoor den bouw van een school naby de Regentesselaan te 's Gravenhage, gisteren aanbesteed, was minste inscbrfiver de heer H. M. Hendriks, te Amsterdam, voor f 36,200. Men meldt uit Rotterdam, dato 7 Mei: In de groote zaal van het Algemeen Yerkoop- lokaal te Rotterdam werd hedenavond barteiyk afscheid genomen van kolonel en mevrouw Oliphant. De zaal, versierd met vlaggen en toe passelijke buldebiyken en afscheidsgroeten, was gevuld met mannelijke en vrouweiyke heilsoldaten en tal van nieuwsgierigen, zoowel van bier als van elders. Een stormachtig gejuich ging op, toen de kolonel met zyne echtgenoote op het podium traden. Deze afscheidsbijeenkomst werd geleid door majoor Meidman, uit Amsterdam, en andere officieren. Een treffend afscheidslied werd door een kinderkoor den vertrekkenden toegezongen op hun reis naar Zweden, waar zy een ander veld tor bearbeiding zullen vinden. Mevrouw Oliphant gaf enkele solo-liederen ten* beste. In harteiyke bewoordingen dankte kolonel Oliphant voor al de vriendschapsbe wfizen, door hem ontvangen gedurende den tijd, dat hy hier te lande aan het hoofd van het Leger des Heils heeft gestaan. Te Amsterdam is na een ziekte van meer dan zes maandon do heer C. H. R. Spoor, de bekende acteur, in den leeftyd van 69 jaar overleden. De heer Spoor behoorde tot een familie, die do kunst op verschillend gebied godiend heeft; zfin broeder, de heer Gerard J. Spoor, was eon bekend novellen- schrijver, een andere broeder heeft lang in operetten gezongen, terwijl ook mevr. Sophie SpoorGeytenbeok van dezelfde familie was. Een zoon van den overledene beoefent met succes de schilderkunst. Het tegenwoordig geslacht heeft den heer Spoor nog gekend terwyi hy jonge rollen speelde, misschien niet toen hy behoorde tot het gezelschap van Valois in Den Haag, dat is reeds geruim'en tijd geleden, maar wel bij het Nederlandsch Tooneel. Daar toch heeft de heer Spoor jonge rollen gespeeld tot de afscheiding van het gezelschap van Moor, Yeltman en Van Ollefen. Zien wij hem in '78 by'v. in „De Four- cbamboult's"nog Bernard spelen, in '81 speelde hy den ouden heer Fourchamboult. Onder de bekende rollen van den heer Spoor behoorden Do Thomorius in „Deux Monde", Gozewyn in de „Gysbreght", de oude Joöl in „Jean Marie", Francois de Paula in „Lodewyk XI", Griesin- ger in „Dokter Klaus", Antonio in „De koop man van Venetië". Maar het bekendst van allen was de heer Spoor al3 Thomasvaer, in „De Bruiloft van Kloris en Roosje". Jaren achtereen heeft hy den Nieuwjaarswensch op de eerste dagen van Januari voorgedragen en meest in woorden, die hij zelf gedicht had. Trouwens, dit was niet de eenige maal, dat woorden uit zyne pen in den schouwburg weerklonken; vele stukken heeft de hoer Spoor vertaald, en enkele, o. a. „De Mergel groeve", naar Ohnet's „Grande Marnière", bewerkt naar romans. Zeker, wy hebben grootere acteurs dan de heer Spoor was, maar de overledene was een acteur, op wien men rekenen kon, altyd op zyn post gd een yverig man. Zyn gezin ver liest in hem een zorgzaam vader. Zyn stoffeiyk overschot zal Maandag a. s. op „Zorgvliet" ter aarde worden besteld. De ïykstoet zal to 12 uren het sterfhuis verlaten. [Hbl De directeur der weesinrichting te Neer bosch ontving in de afgeloopen week' o. a. eene gift van f 200 van J. v. Z., te Rot- I tordam. De kapt.-kwartiermeester J. L. Neder- burgh, van het 5de reg. inf. te Amersfoort heeft wegens ziekte pensioen aangevraagd. De kapt. kwartm. A. Feddes, van het reg. gren. en jagers, zal binnenkort den dienst met pensioen verlaten. (N. R. Ct.) De heer C. Van Boeschoten, de tydelyka Staatssecretaris van de Z.-Afr. Republiek, vertoeft thans met zyn gezin te Utrecht. Naar gemeld wordt, zal de heer Tak Van Poortvliet, ten gevolge van een keel aandoening, in de eerste weken aan do kies- reebtdebatten in de Tweede Kamer niet kun nen deelnemen. Dr. C. A. Lobry de Bruyn, scheikundige der marine te Amsterdam, heeft eene uitnoo- diging ontvangen, om te verschynen voor eene commissie uit bet Engelsche Parlement, ten einde te worden gehoord in zake het gebruik van petroleum en de te nemen maatregelen tegen de gevaarlijkheid daarvan. De beor H. P. Van Cranenburgb, te Amsterdam, penningmeester van d® R.-K. Ziokenverpleging, is door den Paus benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregoriu3 den Grooten. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, met 1 September e. k. of vroeger, to vervullen is de betrekking van directrice der Rykskweek- school voor Onderwyzeressen to Apeldoorn. Jaarwedde f 3000, benevens bet genot van vryo woning of f 200 schadeloosstelling we gens het gemis van dat genot. Zy, die voor benojming tot deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 24 Mei e. k., met overlegging harer akten van bekwaamheid tot het geven van onderwys, aan te melden by don schoolop-, ziener ia het district Arnhem, te Arnhem. De minister van w., h. en n. broDgt tor kennis van belanghebbenden, dat zy, die voor eene benoeming tot opzichter der 2de klasse voor het stoomwezen, op ten minimum-, jaarwedde van f 900, in aanmerking wenschen te komen, zich by gezegeld adres, vóór 1 Juni a. s., schriftelijk moeten aanmelden ty het departemeut van w., h. en n., met over legging van: lo. eene geboorte-akte, waaruit bl\jkt, dat de adressant op 1 Juni 1896 den ouderdom van 30 jaren nog niet bereikt heeft 2o. de noodige getuigschriften of verklaringen, ten bewyze, dat hy gedurende eenige jaren practisch werkzaam is geweest en ervaren is in de kennis van de samenstelling en het onderzoek van stoomketels en hetgeen daar mede in betrekking staat; 3o. eene verklaring van een geneesheer, dat hy gezond en sterk van gestel, en, wat lichaamsbouw, gezichts vermogen en gehoor betreft, voor de uit oefening der betrekking geschikt is. Ten einde aan het departement van marine de beschikking te verleenen over de gelden, die ontvangen zijn wegens verstrekkingen van materieel en arbeidsloonon en het ver leenen van hulp en bystand aan particulieren, is aan de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend in overeenstemming met de wet op de verstrekkingen van 9 Sept. 1853. Het bedrag, ad f 93,679.39 is meerendeels 2) Daarom stelde hy zich tevreden met af en toe een opmerking te maken, die voor Anna Von Oeningen bestemd was en die deze aan leiding gaf, zich nu en dan tot hem te wenden, om met een enkel woordje te ant woorden. Dan straalde Arno's gezicht van innige ^vreugde. Voor 't overige werd hy te veel door zyn kleeding in beslag genomen, waarvan hy het stof moest af kloppen, zoodra hy maar ergens een takje wist machtig te worden. En als hy by gelegenheid ongemerkt zyn laarzen afatoffen kon, liet hy het niet daarvoor droeg by een afzonderiyk doekjo by zich. Aangezien hy echter op die manier zyn zuster en de comtesse min of meer ver waarloosde, voerden die zoo good en zoo kwaad als 't ging een gesprek over de bals, de nieuwste zomermode en haar kost schooljaren. De comtesse kon evenwel niet nalaten, ^edurig te zien, waar de Zanders bleven; ze zou zich zoo graag by deze grafelyke familie hebben aaDgösloten, omdat ja omdat de omgang met de eenvoudige „Vons" nu wel niet vernederend was, maar toch min of meer een noodzakelyk kwaad geacht kon worden. De ZanSbrs bleven evenwel ver, zeer ver achter. De gravin ging niet graag te voet, in „zoo onmogeiyk" had ze zich den weg ■*)k niet voorgesteld. Mevrouw Von Oeningen sleepte zich in haar gezelschap voort, terwyl de graaf, die zich met generaal Polding over militaire onderwerpen onderhield, de dames op den voet volgde. Emma had zich zywaarts van den weg begeven, om bloemen te plukken in het boscb. De hoogrood gekleurde wangen verfraaiden haar niet, maar hoewel ze dat wist, gevoelde ze toch oen levendige tevredenheid te midden der schoone natuur. Aan de anderen dacht ze ternauwernood. Nu en dan bleef ze staaD, om zich te oriënteeren; hier genoot zy van eon heerlyk vergezicht, ginds beschouwde zy met aandacht enkele in 't oog vallende boom stammen. Wel is waar had ze opgemerkt, dat Gerty steeds in haar nabyheid bleef, maar verder had ze daarover niet nagedacht. Toen haar moeder indertyd den naam van den assessor genoemd had, was oogenblikkelyk de gedachte by haar opgekomen, dat deze haar zou kunnen begeleiden, maar toon hij haar van morgen aan 't station begroette, was de luet tot zyn gezelschap plotseling tot zwygen gebracht. Dat groote hoofd met dien kalen schedel en die grove trekken in ieder détail hadden haar afschrik inge boezemd. „Waar blyft de rechteriyke macht toch?" vroeg Licht, terwyl hy zich omwendde. „Die is heelemaal achteruit, daar by de oudjes," antwoordde Bekendorf. „Misschien heeft by vriendschap met Emma gesloten." Anna giechelde. „Ha, ha, ha!" lachte Emma. „Maar waarom lacht u toch?" vroeg Bekendorf aan de jonge dame. „Wel is waar vind ik uw lachen verrukkelyk, maar ik meen alleen „Nu maar, dat weet u toch well" „Heusch niet Anna zag hem ongeloovig aan. „Hoe hoe vindt u juffrouw Von Born?" „Bekoorlyk," spotte Licht, die zich reeds min of meer beleedigd gevoelde, zoodra de jongedame zich moer tot Bekendorf gericht had. „Maar 't is toch een ontwikkeld meisje," meende deze. „Ja maar" Anna aarzelde een beetje „maar heur gezicht dan?" „Goddelykl" riep Licht uit. „Heur gezicht," antwoordde Bekendorf, „heur gezicht, ja dat is eenvoudig onmogelykl" Nu barstte Anna los. „Afschuwelyk niet waar, afschuwelijk l" „Als van u kaoetsjoek.pop," zei Licht, luid lachend. „Foei, mynheer Von Licht," viel Anna afkeurend in, ofschoon ze er zich by zonder mee amuseerde en heur gelaat dat ook ten duidelykste verried. „Maar per slot van rekening is dat geheel buiten haar toedoen," meende Bekendorf, die er vooral veel genoegen in vond, om tegen Licht te opponeeren. „Neen," antwoordde het jonge meisje daarop, terwyl ze zich herinnerde, dat ook een weinig medeiyden haar niet slecht zou kleedon, „neen, in den grond der zaak is ze oigeniyk te beklagen." „Maar dan de rechteriyke macht nog meer," zei Licht hierop. „Misschien heeft die wel een schitterend examen gedaan," waagde Bekendorf te zeggen. „Een schitterend examen! Bah! Wat be duidt me nu een examen 1 In den tegen- woordigen tyd heeft men gevoelsmensch te wezen, dient men snedig en scherp te zyn; al het overige is kaf en niets dan kaf." Anna's oogen blonken hem vol schelmery tegen. Ze voelde zich meer tot Licht dan tot Bekendorf aangetrokken. „Weet u wat?" zei ze. „We moeten die beiden in 't vervolg by elkaar houden en met elkaar plagen ook hoo lykt u dat too, mynheer Yon Licht? „Een schitterend ideel" riep deze verrukt uit. „En als zich dan te eeniger tyd één van beiden verlooft „Maar mynheer Von Licht I" „Nu ja, dat houd ik wel voor mogeiyk, en zoo het eens geschieden mocht, dan is dat toch alleen mogelyk door een abnormale afwyking in den smaak der andere helft." Anna moest zich vasthouden van lachen. „Rechts om 1" commandeerde de generaal. Het gezelschap sloeg nu een weg in, die naar „Onkel Toms Hütte" geleidde, een uitspan ning midden in 't bosch. Emma had eenige vergeet-my-nietjes ont dekt en zich voorovergebogen, om die te plukken. Toen zo zich oprichtte, was het gezelschap verdwenen. Op goed geluk ging ze verder. By den veel beganen zyweg ge komen, draalde ze een oogenblik, maar ten slotte ging ze langs het veel minder gebruikte pad rechtuit. Z9 was nieuwsgierig, waar dat wel heen leiden mocht. Verkennen en ont dekken was altyd haar lust en haar leven geweest. Vóór haar strekte zich het bosch uit, dat zich in de verte op een hoogte scheen voort te zetten. Een dal, naar het haar voorkwam Een paar schreden omhoog l De frissche lucht woei haar tegemoet. Beneden schemerde d9 waterspiegel van een meer tusschen de pyn- boomstammen door. Met golvenden boezem blikte ze naar> beneden, 't Was een dier onbeteekenendo, maar toch byna geheimzinnige Grunewald- moertjos, wier aanblik melancholisch gemaak* zou hebbon, als do zon er niet over gelachen, had. Emma vergat haar gezelschap geheel. Een onbestemd gevoel van weemoed en vreugde overweldigde haar. 't Verlangen naar levensgenot zou met forschheid doorgebroken wezoD, als het niet door een ontmoedigenden druk in den weg gestaan werd, door 't gevoel, dat ze niet voorbeschikt was om gelukkig te worden en gelukkig te maken; een gevoel, dat haar maar niet verlaten wilde. Daar hoorde ze eensklaps een zachten tred en, ter zydo blikkende, ontwaarde ze 'den assessor, die evenals zy van het indruk wekkend waterpartytje genoot. „Is hy ja gevolgd?" dacht ze oogenblikkelyk. En by die gedachte voelde ze haar ziel door een aangename gewaarwording bewogen. Mis schien zou het niet onmogolyk wezen, dat ook haar hart nog eens de liefde van eep man verwinnen kon. Zou men wellicht no: eenmaal mogen zien, dat men niet (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1