Hnnfrfniifl Haltklopping, Aanvallen van geschapen hadden; hy liad niet mogen dulden dat iemand zy'n work bedierf, verknooido, vermorsteI Dat hy dit toch gedaan heeft, pleit niet voor Du Maurier als kunstenaar; het respect voor zichzelven had hem voor dien atap moeten bewaren. Helaas, bet is niot zoo geweest, en uit zy'n prettig geschreven boek is door iemand, aio dat boek dan nog niet eens begrepen had, een tooneelstuk samengeflanst, waarby de tooverformule „Trilby", het modewoord, alles goed moest maken. En, o, het publiek kan soms zoo meegaande, zoo dom goedig wezen, het alikt dat stuk en helpt de schouwburg- kassen vullen, hier zoowel als in Engeland. Het tooneelstuk is een jammerlyke misge boorte, een kermisstuk van het laagste allooi. Al wat er goed was in den roman, is hier vervallen. Alles is gewijzigd, tot de karakters toe. En niet alleen gewjjzigd, misvormd en verwrongen is alles, om het maar pasklaar te maken. Het zwaartepunt is geheel ver plaatst. Hier is Svengali verreweg de hoofd persoon, terwyi do aardige little Billee oen eoort zwijgende idioot is geworden. Van het geheele karakter van Trilby zelve Is geen stukje overgebleven. Van Jeannot wordt met ^een woord gerept (van iets anders trouwens |ok niet), het hoofdmoment in de beschry ving ran haar karakter, nl. het vrywillig opgeven van Billee, is verhanseld en verdwenen, In het stuk vlucht zy, onder hypnotischen invloed, ®6t Svengali. Armo Trilby! De beste momenten uit het boek, waar de lezer do meeste sympathie met ket aardige schepseltje gevoelt, zyn meedoo- jeoloos bedorveD. Svongali is ook de persoon, $ie mevrouw Bagot inlicht omtrent haar aanstaande schoondochter, en niet meer Taffy ook al weer totaal verkeerd gezien. In den 'oman wordt little Billee, als de mannelijke hoofdpersoon, met voorliefde door den schry ver behandeld en beschreven, op het tooneel is daarvan kortweg geen schyn of schaduw over gebleven. Zelfs Dodor en Zou Zou, dat hoogst 7ennakeiyke tweetal, zijn nullen geworden; al bet aardige is er af. In hot boek wordt nadrukkeiyk verteld dat volgens raad van den Laird op het groote Kerstfeest geen dames sullen mogen togenwoordig zyn behalve de helpsters; hier treedt liefst een geheel ballet op en danst quadrilles en cancans Dat is voor de aardigheid natuuriyk, om het publiek te trekken. Maar hebben ze daar in Engeland dan heelemaal geen geweten als kunstenaars? Doch het summum van dwaasheid moot nog komen. Trilby is de wereldberoemde ster geworden, de groote verschyning der eeuw, die Patti, Jenny Lind, Grisi, Gatalani over treft. Heel Europa knielt aan bare voeten, la Svengali is het wereldwonder. Nu, wanneer men dat fantastische verhaal leost, gaat alles goedhet is mot geestdrift beschreven, men glimlacht, doet net of men het gelooft en l9est vorder. Maar, let wel, de ster zingt ook in het tooneelstuk, achter de schermen! Men hoort het, er zingt daar iemand zooals er ongeveer honderdduizend juffrouwen in Neder land zullen zingen, vooral niet boter, en dat is Trilby I Dat gaat te ver; zelfs aan bet grootste geduld komt ééns oen einde, en bier is bet uitgeput. Dat is het werk van een zuigeling of van een zinnelooze! Heel het derde bedrijf is, uit een oogpunt van techniek, een van de slechtste, die er ooit geschreven zyn. In de laatste acte, als Trilby bet portret van Svengali ontdekt, begint er een stem achter de schermen te zingen on wel de Méditation van Gounod. Dat moet nu niet Trilby's teruggekeerde stem beduiden, want daarvoor valt die stem te vroeg in, Trilby zelve murmelt er iets tusschen door en eindelijk zou het 't Impromptu in As van Cbopin moeten wezen. Wat dan dat gezang beteekenen moet, begryp ik niet best. Ten slotte sterft Trilby en Billee blijft in leven. Nog eens: Arme Trilby! Er is niet veel van overgebleven. Nu was ik eerst zeer ge neigd degenen gelukkig te prijzen, die den roman niet kenden; zy zonden van de erbar- meiyke verminkingen niet veel gewaar worden en er zich dus niet aan ergeren. Maar toch, zouden zy nu wel veel van het stuk begrepen hebben? Het hangt aan elkaar als droog zand en men krijgt eigenlijk niets anders te zien dan een zeldzaam geval van suggestieven invloed, omringd door losse tooneeltjes, die met dat geval niets uitstaande hebben. Doch, het doet er per slot van rekening weinig too; het stuk is er niet minder slecht om. Eén reden van bestaan slechts kunnen wy het stuk niet ontzeggen, nl. dat het enkelen artisten do gelegenheid biedt mooi spel to geven. Eere wien eere toekomt! De Svengali van Royaards was meesteriyk, hy ontwik kelde zyn volle kracht 6n gaf een prachtigen, griezeligen duivel te zien. Mevrouw Holtrop als Trilby was ook uit stekend, hare beste oogenblikken waren in de tweede en vierde acte. Over het algemeen was de opvoering zeer goed, zy het ook niet vlekkeloos, en wist zy hot zeer talryk opgekomen publiek vooit durend te boeien. Herhaald, warm applaus gaf uiting aan de ingenomenheid mot het spel. Het was ons een waar genoegen onzen ouden vriend Henri De Vries weer eens te zien. Hy was Taffy. Jammer, dat hy niet nog wat langer was, want overigens was hy uitstekend als de „man van geboorte". Schulze was een aardige Laird. De heer De Jong was tegen het rolletje van little Billee in de verste verte niet opgowassen, hy was houterig 011 koud. Dat hy een voet te lang was, kan hy niet helpen. Waarom madame Vinard zuiver Vlaamsch praatte, met „awel" en „zulle" er by is een ondoorgrondelyk mysterie; maar overigens was deze alomtegenwoordige dame niet kwaad. Zou Zou, Dodor, Antonie, Lorimer waren los genoeg als schilders en soldaten, maar geleken al heel weinig op Fransche bieren, hertogen en zoo wat. Gecko (A. Van Zuylen) was heel goed. Ten slotte nog eene bedenking tegen den dominee Thomas Bagot. Of het bedenksel van Jacq. De Boer is of van Meneer Paul M. Potter kan ik niet beslissen. Het is mogelyk dat de eeuwigdurende zucht om dwaas te doen den eerstgenoemde hier verleid heeft tot een paar kermisdétails, die, op zyn zachtst genomen, overbodig waren. Waarom toch laat hy Bagot, die slechts een gewoon, bekrompen man moet zyn, b\j voortduring snuffelen in een cahier met naaktstudiss of al bukkende een poging aan wenden om ook steelsgewys een blik to werpen op lo dessous dor dansende griseltes? Dat hoefde immers niet. Wanneer wy zoo iets als „verband" wegcyferen, was de scène van het artisten feest heel aardig en typisch en werd de dans voortreffeiyk uitgevoerd. Het tooneel was goed verzorgd. Mevrouw Holtrop en Royaards ontvingen een welver diende hulde voor huD prachtig spel, eerst genoemde uit handen van de Burger com missie, de laatste van de studenten. v. B. Toestand in Armenië. Hot Turksche gezantschap te 's-Gravtnhage zendt de volgende mededeeling: „Uit het door de byzondore commissie ingesteld onderzoek in de verschillende plaat sen van Armenië is by vernieuwing gebleken, dat de onlusten, welke in die streken zyn voorgevallen, veroorzaakt zyn door de wan daden, gepleegd op aanstoken van de Arme nische volksleiders. „Ten gevolge van de genomen maatrege len, zijn orde en rust thans volkomen her steld en heeft men geen nieuwe wanordelyk- heden te vreezen. „ïntusschen heeft de Turksche regeering, ten einde alle verrassingen te voorkomen, be sloten in elk der hoofdsteden van de ver schillende districten, waar gewelddadigheden gepleegd zyn, een krygsmacht onder de wape nen te houden van twee eskadrons. „Bovendien bevinden zich in elke groep van dorpen, waar de Armeniërs de meerder heid uitmaken, een eskadron cavalerie en een eskadron infanterie. Voorts doorkruisen pa trouilles steeds de dorpen, ten einde elke wanordelijkheid te voorkomen. „De bevelvoerende officieron over die troe- pon hebben instruction ontvangen, waarin is aangegeven de door hen te volgen gedrags lijn voor h.t geval zich onvoorziene gebeurte nissen mochten voordoen". Gemengd Nieuws. Een heuglyke tyding voor schaak liefhebbers zal de advertentie in ons vorig nommer hebben gebracht, waarin de scbnak- vereeniging „Palamedes" mededeelt dat het haar gelukt is den grootmeest r van het schaakspel, Wilhelm Steinitz, die op zyn door reis van Rusland naar Amerika ook eenigen tyd hier te lande vertoeft, a. s. Maandag als gast in haar midden te hebben. Steinitz, in 1837 te Praag geboren en sinds tal van jaren te Nieuw-York woonachtig, i3 voorzeker een der meest beduidende figuren uit de schaak wereld van deze eeuw. Niet alleen dat hy op tal van toenooi9n zich roemryk onder scheidde en sinda 1868, toen hy den toenmalig grootsten Duitschen meester Anderssen te Londen in een match versloeg, de eoreplaats, die hy op den wereldschaaktroon innam, wist te verdedigen tegen schaakheroen als Blackburne,Zuckertort, Gunsberg en Tschigoria om van de dii minores niet te spreken, heeft hy bovendien door zyn analytische onder zoekingen, die by in do door hem geredigeerde „Modern Chep Instructor" gedurende een lang9 reeks van jaren publiceerde, zeker het meest tot de schepping van het moderne schaakspel bygedragen. Eerst in 1894, nadat 57 jaren over zyn hoofd waren gegaan en zyn gezonaheid door een zonnesteek en twee apoplectische aanvallen goschokt was, werd de kampioenstitel, dien hy zoolang gedragen had, hem door Lasker ontnomen. Dat desniettegenstaande zyn kracht hem niet verlaten had, bewees by in Augustus te Hastings, waar hy o. a. de „Bril liancy price" verwierf (voor zyn party mot Yon Bardeleben) en in Januari te St. Petersburg, waar hy in den vierkamp tusschen de can- didaten voor het wereldkampioenschap den tweeden prys behaalde, daarby de eerste twee pryswinners van het Hastings tornooi, Pills- burg en Tscbigórin, achter zich latend en slechts weer door Lasken met een gering verschil geslagen wordend. Nadat by nog in Maart gezegevierd had over den Russiechen meester Schiffers, keerde Stei nitz met lauweren beladen naar Nieuw-York terug. En welke schaakliof hebber zou nu de gelegenheid laten voorbijgaan dien Steinitz van aanschijn tot aanschyn te aanschouwen, hem te zien spelen en mogelyk een party met hem te wisselen! Ook in den handel in riet doen zich de gedrukte tijdsomstandigheden gevoelen. Dit bleek op de jaarlyksche verpachting van rietlanden, 5 Mei te Leimuiden gehouden. Kon de gemeente anders op eene vaste inkomst van f 1S00 rekenen, thans daalde deze tot 1200. Nog dimt hierby vermeld, dat de gemeente juist het afgelcopen jaar hare rietlanden zeer verbeterd had. Gistermiddag omstreeks vier uren brak by Wynands, te Noordwykerhout, in den Ruigenhoek, brand uit in den hooiberg, hcogstwaarschynlyk ten gevolge van het spelen mot lucifers door kinderen. Juist passeerde daar de timmerman Arie Audier, die door een vrouw werd aangeklampt mot den uitroep „Daar is brand I" „Ik ken geen Bram," ant woordt hy, maar toen hy begreep wat er gaande was, liet Arie zich niet onbetuigd. Met behulp van Blom en Smit en ruim een dozyn wateraandragendo vrouwen uit de buurt (de mannen waren allen op het veld) mocht hy door gepaste maatregelen er in slagen, den brand te blusscben en de schade aan den berg tot een minimum te beperken. Dat verhuurders v^n rijwielen nogal zeer gemakkelyk een schadepostje kunnen oploopen, bleek hedenochtend voor de Haagsche rechtbank, alwaar zich een jeug dig tl m ai er man uit 's-Gravenhage had te ver antwoorden, die te Amsterdam, Haarlem en ook te Leidon, en misschien nog wel elders, vó'ocipèdes huurde, daarmede naar do resi dentie reed en ze aldaar ten eigen bate ver kocht. Hoewel een ieder gaarne zal toegeven, dat het hoogst moeilijk is voor een verhuurder van fietsen om zich voldoende waarborgen te verschaffen tegenover de huurders, trok het by deze zaak toch de aandacht hoe weinig voorzorgen hier genomen waren; door enkele handelaren was zelfs soms niet eens een huur- prys bedongen. Tot hunne verontschuldiging kan misschien dienen, dat het jongmensch er zeer fatseeniyk uitzag en meer den indrtfk maakte van een kantoorheertje dan van een timmerman en goed zyn woord wist te doen. De beklaagde nam het zaakje zeer luchtig op en bekende de gehuurde wielen voor eigen rekening te hebben verkocht. De eerste maal was de verkoop hem aangeraden door een onbekend persoon, dien hy toevallig op weg ontmoet had, en. toen? het eenmaal zoo gemakkelyk ging, kwam hy van de eene ver duistering tot de andere. Eisch een jaar en zes maanden gevan genisstraf. Mr. M. F. De Pinto, wijzende op den jeug digen leeftyd van beklaagde en de gemakke- lykheid, waarmede hem de rywielen waren verhuurd, vroeg het opleggen van eene lichtere straf. Uitspraak Maandag 18 Mei. Voor het Haagsche gerechtshof stond heden terecht een 47-jarige Haagsche poelier, door de Haagsche rechtbank tot acht tien maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens oplichting ten nadeel© van een familie te Katwyk, voor welke hy een geschil over den eigendom van een stukje grond zou be handelen. Hy zou van die familie ongeveer duizend gulden hebben ontvangen voor kos ten van een proces, hetwelk door een advo caat gevoird zou worden en waarin de poelier op verzoek der belanghebbende familie als tusschenpersoon optrad. Van het ontvangen geld werd dan ook een gedeelte door bekl. aan een advocaat afgedragen cn een ander deel aan nog iemand, die ook zyne diensten bewezen bad. De advocaat verklaarde dat het proces werkelijk gunstig voor de familie staat. Mr. M. F. Do Pinto betoogde, als verdediger, dat bekl., die door zyne lastgevers zeiven op gezocht werd en hun volkomen vertrouwen genoot, niet heeft gehad het oogmerk om zich wederrechtelijk te bevoordeelen en dat de door bem verrichte handelingen niet be drieglijk zyn. Hy concludeerde dus tot ont slag van rechtsvervolging. Het O. M. vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak 21 dezer. Dinsdagavond ontstond op het Hofspui in Den Haag eon hoog loopende woordenwisseling tusschen een vader en een zoon. Laatstgenoemde wierp een flesch met bytend vocht tusschen de omstanders. Een man, een meisje en een jongen bekwamen daardoor letsel aan het aangezicht. In het garnizoms-hospitaal werd hun hulp verleend. De lieor v. d. G., administrateur der Eerste Nederlandsche MiliLieverzekering Maatschappij te Utrecht, in wiens admini stratie dezer dagen onregelmatigheden wer den ontdekt, werd gisteren door don inspecteur van politie Van LeeuweD en den rechercheur Werkmeester te Amsterdam, werwaarts hy zich had begeven aangehouden cd gevankelijk naar Utrecht overgebracht. Gisternacht werd door de re cherche te Rotterdam aangehouden een oude bekende der justitie, die nog niet lang uit de gevangenis is ontslagen. Do man had volgens bekomen inlichtingen getracht met behulp van valsche sleutels in te breken. De man werd in het bezit gevonden van niet minder dan 34 valsche sleutels, in verschillende zak ken geborgen. Door de politie aldaar wordt opgespoord zekere v. J., een berucht persoon, die gaarne koopt, maar nooit betaalt en nu een kcopman te Warschau voor circa f 4000 voor geleverd lederwerk heeft opgelicht. (2V. R. Ct.) Te Rotterdam zullen vanwege de gemeente-gasfabrieken voorloopig een 100- tal muntgasmeters geplaatst worden. Tegen den prys van 7Va ct. per M3. zal-het gas door den muntgasmeter verkrygbaar zyn, d. i. een halve cent hooger in prys dan thans. De vereoniging „'t Oude Slot", te Heemstede, heeft een nieuwe baan ge kregen, 900 M. lang, in de onraiadeliyke nabyheid van het dorp. In alle opzichten is men vooruitgegaan; de baan is goed, ofschoon wel wat zwaar, de tribune en gebouwen zien er eenvoudig en vriendelyk uit, en men heeft er een mooi kykje op het hooge geboomte der buitenplaatsen. Gisteren hadden er wed- loopen plaats. Het comité mag geluk ge- wenscht worden met zyne uitnemende voor zorgsmaatregelen. Het weder werkte best mede om het feest te doen slagen. Het publiek had talryker kunnen zyntoch was het bezoek vry voldoende, vooral voor een dag in de week, waarop men niet kan rekenen een zoo overtalryk publiek te hebben als op Zon- en feestdagen. Da baan zelve is binnen een paar minuten van de halte van de stoomtram te bereiken. Het geheele programma liep vry vlug van stapel. De wedstryden zyn dan ook uitnemend geslaagd en waren een succes voor „'t Oude Slot." Dinsdagavond, ongeveer half- negen, brak te Groningen brand met uitslaande vlam uit in het magazyn van, huishoudelijke artikelen en winkolgoederen van de firma Sekkel Van Raap, aan de Westzijde van het Schuitendiep. Op den tweeden zolder, waar eene groote party rieten stoelen go- borgen werd, waren beide gebroeders Sekkel bezig, gezegde meubelen in te pakken voor verzending. Daarby viel een stapel stoelen omver, op eene brandende petroleumlamp, waarvan de peer brak, zoodat de petroleum vlam vatte en zich verspreidde. Een der heeren Sekkel werd onder de stffelen be dolven, zooiat de ander, zyn broeder te hulp snellende, niets kon doen, om den brand in den aanvang te stuiten. Trouwens b.^zooveel rieten matten en stroo moesten de vlammen wel snel om zich heen grypen, en ging de geheele voorraad stoelen verloren, terwijl de gebr. S. nog tyd vonden, om zich in veiligheid te brengen. Op den eersten zolder en ook in den winkel, de benedenverdieping, is vrjj wat schade aangericht, die evenwel door ver kering gedokt is. To tien uren was de brand gebluscht. De cavalerie-manoeuvres in de maand Aug. a. s. in de gemeente Ommen, die de groote manoeuvres voorafgaan, zullen gehouden worden door het 3de reg. huzaren uit Den Haag en Amsterdam. De paarden worden gestald in do rijksstallen in het kamp bjj Oinmeu, zoodat by deze oefeningen do ingezetenen van inkwartiering zullen worden vrygesteld. Naar men verneemt, zullen de ma noeuvres hoofdzakelijk plaats hebben op de terreinen tusschen Ommen en Hardenberg en in den omtrek van den Lemelerberg. Vroeger waren het grootendeels Duitsche grasmaaiers, die den Frieschen boeren in de hooiing de behulpzame hand boden eu met een aardig sommetje naar huis trokken. Om dit loon in eigen provincie te houden, hebben zich op verzonk van het hoofdbestuur der vereeniging „Door arbeid tot verbetering" thans eonige hoeren bereid verklaard, de boeren van goed werkvolk uit eigen provincie tijdens de a. s. campagne te voorzien. Geheel eenig in Nederland is de poging van de anti kermishouders te Gro ningen, om de kermis van het tooneel te dosn verdwijnen door de kermis-menschen zelf. Alle houders en personeel van tenten, kramen, draaimolens, straat acrobaten, orgeldraaiers, liedjeszangers, enz. worden door eene commissie opgezocht en met hunne kinderen tot eene groote samenkomst uitgenoodigd waar hun een feestje wordt bereid. Door onderscheidene predikanten wordt het woord gevoerd om hen te bewegen liet kermis- beroep vaarwel te zeggen. Tevens ontvangen de genoodigden bijbels en psalmbo6kjes. Friesch huwelyksgeluk. In de „Leeuw. Ct." van Dinsdag 11. vindt men de aankondiging van één 55-jarige echtver- eeniging, van 5 gouden bruiloften, drie 40- en één dertig-jarige echtverbintenis en 16 zilveren bruiloften. Arm Friesland! hoort men vaak zeggen. Maar dan toch niet op het punt van lang durig huwelijksgeluk 1 Dinsdag brak te Rode een felle brand uit in een blok van drie woningen, toebehoorende aan D. W. Kimmels, smid, en bewoond door drie gezinnen. De vlammen grepen zóó snel ora zich heen, dat aan redden niet te denken viel, zoodat in korter, tyd alles tot den grond toe was afgebrand; er kwamen 4 geiten en 3 varkens in de vlammen om. Met veel mooite werd de naburige boerderij behouden. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. Niet op het stoomschip „Bala" maar op de „Sumbawa", in Indïë, is een granaat ontploft, m6t het reeds vermelde gevolg. De „Sumbawa" bevond zich den lsten Maart in de wateren van Atjeh blijkens No. 20 der „Jav.-Ct." van 1896. Commandant is do luit. ter zee 1ste kl. W. P. A. M Kluit. Vermo9delyk heeft het oorlogsschip dienst gedaan by de tuchtiging van Lepong. Naar bericht wordt, heeft de „Sumbawa" by het eiland Simaloer, ten westen van Sumatra, do Sumbawa riffen in kaart getracht. Toen men den lsten Februari 11. met het laatste deel van den arbeid bezig was, is een baai ontdekt, die, indien de inlichtingen juist zyn, een prachtige haven kan worden. De baai is nl. 12 K.M. lang, tegen 4 K.M. breed, heeft twee toegaDgeD, waar van een slechts 150 M. breed is, en overal is een diepte van 20 tot 30 vademen aangetroffen. Ten gevolge van de voortdurende regens zyn de Donau boven Weenen, de Moldau by Praag en ook de Elbe buiten hun oevers getreden. Op de Ostrawitza by Teichen sloeg een bootje om, waarin 14 personen waren, waarvan vier verdronken. By Praag neemt het water een gevaariyk karakter aan. De voorsteden Lieben, Poa'baba, Kaisermöhlen en ook een deel van bet eiland Kampa zyn overstroomd. Van alle plaatsen aan den Donau komen berichten, dat het water door de aanhoudende regens meer en meer stygt. In de Dabyheid van Budweiss staan geheele streken, alsmede de spoorweg, onder water. In het Bohemerwoud moet hot hard sneeuwen. Te Cincinnati is ton gevolge van een hevige gasoline-ontploffing een huis geheel verwoest. Vyftien personen werden daarby gedood, terwyi 100 meer of minder ernstig werden gewond. RECLAMES, a 25 Cents per regel. U U jisjts, Duizeligheid, Schemeren voor do oogen en dergelyke verschijnselen zyn zeer dikwyls de gevolgen van verstopp:ng of onvoldoende darmontlasting. Iedereen, die gaarne zijne gezondheid wil bewaren, bc-hoordo daarom, telkens als het noodig was, de ge wichtigste taak de3 lichaams, de dannont- lasling, te bevorderen door het gebruik der Zwitsersche Pillen van Apotheker Richard Bran It, door tal van professoren en doctoren beproefd en aanbevolen. Hare werking is zeker, aangenaam, onschadelijk en daarby zijn zy uiterst goedkoop. Niet anders te ver krijgen dan in doosjes a 70 Cts. in de Apo tbeken. Hoofd Depot: F. E. v. SANTENKOLFF, Rotterdam. 3510 17 Zaken over Zuid-Afrika. Steeds dreigender pakken de wolken zich boven het hoofd van Cecil Rhodes samen. Het ontslag als lid van de directie van du Chartered Company is hem en zyn mede directeur Beit reeds thuis gezonden. Hy maakt nu „.bonne mine a mauvais jeu", maar tracht tevens, handig als hy is, de ver- antwoordelykheid voor wat hem zal weder varen op de regeering van het moederland te schuiven. Zyn zetel in den g.helmen raad wil hy prijsgeven als de minister van kolonión het raadzaam acht; hij is bereid naar Engel-nd terug tekeeren als Cham berlain het verlangt. De minister Chamberlain oogst daarmee slechts wat by gezaaid heeft. Hy zelf heeft Rhodes het martelaarskruis op de schouders gelegd, losn hy, geroepen om verklaring te geven van Rhodes' onverwijlde terugzending naar Zuid-Afrika, getuigenis aflegde van zyne sympathie, zyn medelyden met den man, die terugging haast als eenvoudig particulier, die van het ambt van eersten minister had af stand gedaan en zyn levensdoel zag in de waagschaal gesteld, misschien wel vernietigd. Rhodes biedt nu aan om terug te kooien. Maar als hy terugkomt, dan zal het zyn om van Jameson, die bereid, was als zondenbok zich op t9 offeren, die rol over te nomen. Rhodes zelf zal dan de martelaar zyn, die de schuld van anderen op zyn hoofd laat neer komen En, o bittere ironie! het zal de En- gelsche regeering zyn, die hem de martelaars kroon op de slapen drukt. Rho'des is bereid zich op te offeren; maar eerst moet de mi nister Chamberlain hem laten weten of dat offer van hem wordt verlangd I Hot oordeel der Engelsche weekbladen over de onthullingen, die de Zuid-Afrb aansche cijfertelegrammen hebben gebracht, komt over 't algemeen overeen met dat, door de dagbladpers geveld. De „Saturday Review" releveert een nieuw punt, door aan de „Times", die het onmogelijke beproeft om Cecil Rhodes en de Chartered Company te hulp te komen, den raad te geven eens by bare eigen cor respondenten. te Johannesburg inlichting te vragen over Rhodes' schuld. „Wat -gebeurde er tusschen 23 en 26 December te Johannesburg, zoodat kolonel Rhodes plotseling het uitstel van het „vlot- teeren van het gezelschap" verlangde? Op Kerstdag hield men by den kolonel eene gewichtige vergadering, omdat een bode met gewichtige depeches van Cecil Rhodes was aangekomen. Deze bode, die aan den corres pondent van de „Times" byzonder goed be kend is, had in last de instructie over te brengen, dat dr. Jamesons troepen na hunnu aankomst te Johannesburg onder Britsche vlag zouden strydon. Daarna stond Charles Leonard op en verklaarde, dat by met het komplot verder niets te doen wilde hebben. Hy streefde alleen naar hervorming, nitt naar revolutie. Anderen spraken zich in gelyken z'n uit, en men besloot daarop alle toebereidselen uit te stellen en Leonard naar Kaapstad te zenden, om van Cecil Rhodes eene wijziging van het bevel to erlangen." De Saturday Review releveert nog een ander punt. „Heany werd van Johannesburg over Kimberley naar Jameson gezonden, om diens ^..itienrukkon to beletten. Daartegenover staan wy voor het vreeselyke feit, dat Heany ge- zamenlyk met Jameson de grens overschreed en gevangengenomen werd. Ontving Heany wellicht te Kimcerloy van Cecil Rhodes eene depeche, dat het gezelschap moest worden „gevlotteerd", wat ook de gevolgen mochten zyn?.. Chamberlain kan hierover opheldering geven. Er bestaan in Kaapstad en in Mafeking telegrammen, die tot dusver nog ongelezen bleven, maar minstens hetzelfde belang hebben als die, welke den Boeren in handen vielen." De „Saturday Review" besluit aldus: „Rhodes' vrienden zullen zeggen, dat hy op het laatste oogenblik de Britsche vlag wilde bezigen in het belanglooze verlangen, het Britsche rijk uit te breiden. Anderen zullen vermoeden, dat hy haar wilde gebruiken om de mijnen van den Rand bij de C. C. in te lyven. In ieder geval was het een later opgekomen deukbeeld, dat Rhodes oogenschijnlijk als van weinig be- teekeris beschouwde en dat toch het geheele

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2