II. KEEMH, Brandkasten ei Kluisdeuren. Goederenvervoer H. J. VAN NOUHUYS. N°. 11104 Donderdag 7 ]Mei. A8. 1895 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. HMiilriM m Stfrtrü! Verhuizingen worden aangenomen. A.A.LiMA.Fllt T16, Stoommachine 100 Pk., Te huur of te koop eeoeVILLA metTUSN, In de Koffiebaal zuivere Preanger-Koffie, 3". TSss., van INBRAAKVRUE, met Staal gepantserde J. VAN ZANTEN Co., Hofleveranciers, H. F. HOQSEMANS, Stoomtram LeidenVoorschotenVeur (Leidschen- dam)VoorburgDen Haag. Tarief voor Bestelgoed Destclgoederen «orden aangenomen in het Sigarenmagazijn van den lieer J. 0. VAN 'T HOOFT, Breestraat 106. Overal verkrijgbaar. BIERLIEFHEBBERS! Drinkt eens Edit boi-Iviiiüüsoêï Faro, P. J. WEYERMANS, Leiden, LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Loiden per 3 maandon. 1.10. Franco per post 1.40. Afzonderlijke NommcrsO.Oö. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad worrff f 0.05 be^-nr.^. Tweede Blad. Al is de militaire waarde der schutterij niet groot, als gewapende burgerwacht kan zy volgens de Kamper Courant in elk geval nog diensten bewijzen, al ware het, dat zy alleon diende tot handhaving van inwendige orde en rust. Maar dan moöt zij geheel anders worden ingericht. In de eerste plaats moet de lust om bij deze corpsen te dienen worden opgewokt. En daarvoor zouden wy het noodig achten, dat de schuttersdiensten niet langer onvergolden bleven. De miliciens krijgen kost, kleeding en soldy. "Waarom vergt men van de schuttersdien sten om niet? Zooals het nu is, moeten zy hun werk verzuimen en veelal schade lijden in hun zak, zonder dat dit vergoed wordt. Dat is het vooral, wat weerzin wekt, en terecht. Worden de schutters betaald voor hun dien sten, dan kan men vergen, dat er meer tijd besteed worde aan de oefeningen, en het zal dan ook gemakkelijker vallen er tucht in te brengen. Tot de tuchteloosheid onder de schutters draagt echter voor een groot deel by, dat de schuttory-officieren voor het meerendeel niet berekend zijn voor hun taak. Wanneer zoo veel mogolyk voor de hoofdofficiersrangen ge kozen werden gepenslonneerde officieren van het leger, en er werd gezorgd, dat ook de subalterne officieren bekwaam werden gemaakt voor hunne taak gemaakt in de gelederen, wat meer tot militairen werden gevormd, en ook dat zooveel mogeiyk het kader bij de schutterijen uit oud-gedienden werd samenge steld, het zou gemakkelyker vallen de tucht in deze corpsen te handhaven, wanneer althans by de wet voldoende tuchtmiddelen ter beschik king van de commandanten werden gesteld. Het is wel treurig, dat er door strenge militaire tucht het plichtbesef ingebracht moet worden. Maar waarom heeft men het zoo ver laten komen, dat de scbuttery geheel dreigt te verloopen in een bandeloozen troep? „Ares" schreef voor Eet Nieuws van den Dag een artikel over de positie van den officier, waaraan wy de volgende wenken ontleenen: Groote vreugde heerscht in het huis. Zoo even is een telegram gekomen uit Den Haag, dat de oudste zoon, een flinke jongen van 15 jaar, die examen heeft gedaan voor de Cadettenschool te Alkmaar, geplaatst is en een van de eerste nummers heeft gehaald. Is er reden voor die vreugde? In vele opzichten: Ja. Yooreerst is er toch zeker reden van blydscbap voor den jongen zeiven, die den prys heeft behaald, waarnaar hy met zooveel inspanning heeft gestreefd; die het doel, 't welk hij zich gesteld had, heeft bereikt. Voorts is er ongetwijfeld reden tot verheuging, omdat nu gebleken is't geen men wel sinds lang geloofde, maar toch wel gaarne officiéél bevestigd wilde zien, dat de jongen niet alleen gezond is en vry van lichaamsgebreken, maar dat hy cok, wat zijne kennis betreft, onder de besten van zijn leeftyd behoort. Hy zal nu weldra naar Alkmaar vertrek ken, en met zyn aanleg en yvor is het niot twyfelachtig, of by zal na twee jaar aan de Koninklyko Militaire Academie te Breda go- plaatst worden, om dan na drie jaren tot 2den luitenant te worden benoemd. De bydragen, zoowel voor de Cadettenschool als voor de Kon. Mil. Academie, zyn niet hoog; de jongen is gedurende vyf jaar onder appèl; hy leert orde en tucht, en op zyn twintigste jaar heeft by eene positie. Geen wonder, dat dit vooruitzicht menig ouderenpaar er toe noopt, ook al heeft hot geen byzondere voorliefde voor den militairen stand, geen bezwaren te maken, wanneer hun zoon den wensch te kennen gGeft, offi cier te willen worden, ja soms zolfs wel hun zoon aanspoort om de militaire loopbaan te kiezen. En toch, zouden wy wenschen te vragen, wordt door die ouders dan wel altyd over wogen, of wat hun voor de eerstvolgende jaren het gemakkelykst toeschynt, wat hun vermoedelyk de minste zorgen zal opleveren ook inderdaad in het welbegrepen belang is van hun kind; of er eenigo waarborg be staat, dat hun zoon, eenmaal tot officier benoemd zijnde, zich in die positie gelukkig zal gevoelen? De officier, by wien, hoewel by zyn plicht doet, het bewustzyn van die hooge roeping wordt gemist, zal waarschyniyk reeds spoe dig, zoo al geen tegenzin in zyne betrek- kiog krygen, die dan toch mot weinig lust vervullen, iets, waarop te meer kans bestaat, als financiëele zorgen hem gaan drukken. En voor dit laatste bestaat geen geringe kans, indien de officier volstrekt geen eigen middelen heeft en aan hem door ouders, familieleden of vrienden geen jaarlyksche toelage wordt verstrekt. Immers: oen officier der infanterie wy bepalen ons tot dit wapen, omdat het verreweg het grootste aantal officieren telt begint als 2de luitenant op een traktement van ƒ1000 'sjaars; wordt hy, byv. na vier jaar, 1ste luitenant, dan wordt zyn traktement met ƒ100 verhoogd; is hy na verdere elf jaar kapitein geworden, hetgoen vry gunstig is, dan komt hy op een traktement van ƒ2000; blyft hy tien jaar kapitein, hetgeen hem zeker geen recht tot klagen geeft, dan geniet hy, aannemende dat men op 2022- jarigen leeftyd officier wordt, tot zyn 45- a 47 jarigen leeftyd niet meer dan ƒ2000 traktement 'sjaars. En dat deze toestand volstrekt niet ongunstig is voorgesteld, blykt wel daaruit, dat thans de tien jongst-aange- stelde majoors der infanterie by hunne be noeming tot dien rang van 47 tot 53 jaar oud waren (gemiddeld ruim 50 jaar). Bedenkt men nu daarby, dat op die trakte menten nog kortingen plaats hebben alleen die voor de weduwen- en weezen-kas bedraagt, wanneer het traktement beneden 1600 is, voor de ongehuwde o'ficieren 27. pet. en voor de gehuwde 5 pet. (by hoogere trakte menten meer) dan zal het wel een ieder duideiyk zyn, dat, om in den stand, waarin de officier behoort, m&t het traktement toe te komen, voor alle gehuwden en voor de ongehuwden beneden don rang van kapitein, veel zorg noodig is. En dit te meer, omdat voor den officier nog byzondere uilgaven noodig z!jn, die voor den burgor niet of voel minder voorkomen. Zoo byv. de verplichting om altyd behoorlijk ook in regen, sneeuw of wind in uniform gekleed te gaan; vooral by de oefeningen in het terrein en de manoeuvres ly'dt de kleeding buitengewoon veel; zoo voorts de in den militairen stand zoo veelvuldig voorkomende vorhuizingen, wegens garnizoensverandering, overplaatsing of bevordering. Op de ouders rust dus de verplichting, om, zco eenigszins mogelyk, na te gaan alvorens zy hun zoon voor een financ ëel zoo gebrekkig bestaan bestemmen of hun kind neiging tot eenvoud heeft en weinig behoefcon kent. Zoolang er geen verbetering in de trak tementen is gekomen, zoo luidt de slot som van „Ares" bevelen wy den ouders, die er over denken, hun zoon officier te laten worden, maar geen voldoende middelen hebben om hem later eenigszins by te staan, ernstig aan, nauwkeurig te overwegen of er inderdaad kans bestaat, dat door hun voornemen het workeiyk geluk van hun kind in de toekomst bevorderd wordt. Het rad van avontuur, zoo boet het in „Uit de Hoofdstad" in de Prov. Groninger Courant, heeft in den nacht van 30 April op 1 Mei twintigduizendNieuwe r-A mstelaars tot Amsterdammers gemaakt volgens de wet van 20 Maart j.l., die flinke brokken der gemeenten Nieuwer-Amstel, Sloten en Diemen by Amsterdam heeft gevoegd, wyl die stad niet groot genoeg was om allen te herbergen, die zich daar zouden willen vestigen. Het is maar jammer, dat anderen alle moeite doen om nu deze stad metterwoon te verlaten, en dat onder die juist de belastingbetalende burgers zyn aan te wyzen, die wy niet kunnen missen. B. en "Ws. hebben er destyds den Raad en de gemeentenaren op voorbereid, dat de ver grooting der stad nieuwe geldelyke offers zou eischen. Nu het er op aankomt te weten, hoe groot dat offer wel zou moeten zyn, dienen zy een supplement-begrooting in, waaruit alles blykt, behalve juist dat. Onder de begrooting van inkomsten en uitgaven, ten gevolge van de vergrooting der gemeente, komen voor betreffende de exploitatie van de waterleiding, de uitbreiding van politie en andere zaken, welke met die vergrooting niet te maken hebben. B. en Ws. zeggen, dit voor het gemak gedaan te hebben, om aldus alles gezameniyk te regelen. Maar het gevolg is, dat thans op die sup plement begrooting een bedrag van byna een halve ton onder de inkomsten voorkomt, zynde een deel der winst uit de exploitatie der Duin en Vechtwaterleiding. Uit die supplement- begrooting is te bccyferen, dat de vergrooting der gomeente nu reeds, nu nog veel op don ouden voet wordt gelaten, wat later uitgebreid en horvormd zal moeten worden, op eene som van by do 50,000 gld. komt te staan. Het voordeel, dat anders uit de exploitatie der Duin- en Vechtwaterleiding zou zyn verkregen, gaat daarmede te loor. Immers, de bate, uit die exploitatie te verkry'gen, wordt op rond honderdduizend gulden geschat, maar daartegen komt de som, die de Duinwater-maatschappy vroeger aan de gemeente uitkeerde, te vervallen. En deze som bedroeg omstreeks zestig duizend gulden. Het ware beter geweest, indien eene afzon- derlyke begrooting ware ingediend van de ontvangsten en uitgaven, uit de vergrooting van het grondgebied der gemeente voort spruitende. Men wist dan wat te wachten stond. Nu zullen ons, Amsterdamschen belasting- betalenden burgers, allicht nieuwe verrassingen op financieel gebied komen treffen. Onder het opschrift Balans bevatte De Standaard de volgende driestar: „Vergeiykt men de beide wetsontwerpen op het Kiesrecht, dat van den oud-Minister Tak Van Poortvliet en van don tegenwoordi- gen Minister Van Houten, met elkander, en raadpleegt men de schriftelyke toelichting, door beiden gegeven, dan is geen andere conclusie mogelyk, dan dat wy als anti-revolutionnairen in beide ontworpen onze beginselen niet alleen voorbygegaan, maar bestreden vinden. Hiermede is echter voor de practische poli tiek nog niets gezegd, overmits de Grondwet den wetgever bindt, en de stryd met onze beginselen in die Grondwet ligt. Voorkeur kan voor ons alzoo alleen liggen in bykomstige overwegingen. En wat nu deze by komstige overwe gingen betreft, zoo is niet wel te weerspreken, dat de grondgedachte van het vorig ontwerp, om „het voorzien in eigen onderhoud en dat van zfln gezin" tot kenteeken t9 kiezen, ons nader stond, dan het aanslagbiljet en de woningcensus en de salariscensus en het spaarboekje van Van Houten. Waar dan in de tweede plaats by komt, dat dit ontwerp de electorale quaestie niet van de baan schuift, maar er op houdt, en evengoed als het vorige de politieke macht verplaatsen kan van omhoog naar omlaag. Wel geeft Van Houtens ontwerp geen aan leiding, om mannen van eenzelfde party, als exegeten van de Grondwet, tegenover elkaar te plaatsen, en verkrygt in dit ontwerp het begrip „welstand" tastbaarder vorm. Maar vereffent men alle pro's en con's, zooals de Engelschen zeggen, dan gelooven we niet, dat het aan iemand gelukken zal, om een vaderlandsche balans op te maken, die, in hetgeen we door Van Houten wonnen, de rechtvaardiging kon biedon van de buiten sporige en ongeëvenaarde felheid, waarmede men de vorige poging tot oplossing van de electorale quaestie bc-jegend heeft." Een nieuw maandblad. Alweer een! Ditmaal heet het De Jonge Gymnasiast. Aan het voorwoord der redactie is hot vol gende ontleend: Aan kranten en krantje3, nieuwsbladen en tydschriften is in onzen tyd waariyk geen ge brek. Maar wy zullen onze lezers niet verve len met politische beschouwingen, noch tr ich- ten diepzinnige onderwerpen te behandelen, niets daarvan. Wij zullen slechts pogen hun oenige aangename oogenblikken on ons zelf eenige prettige en tegeiyk nuttigo bezigheid te verschaffen. Advertentiën heeft het blad ook al. In eene daarvan worden verscheidene lessen- en w< or den-boeken te koop aangeboden. Vervolg der Advertentiën. Weslhavenstraat 2. Agentschap Rott. Lloyd, Ned.-Amer. Stcnmvaart en naar Zuid-Afrika. Passagc-lgent voor Indflë. 2278 8 Reparecrcn en gtoffeeren van Meubelen wordt tegen billyke pryzen uitgevoerd. Tevens levering van Eiken Meubelen, in alle stijlen. 1259 15 L E I D E IV. Door het plaatsen van eene grootere Stoom machine van denzelfden fabrikant, te koop aangeboden: eene Constructie BOLLINCKX, thans nog in wer king en dagelijks te bezichtigen aan de Stoom- meelfabriek „De Sleutels", DE KOSTER Co., alhier. 3309 9 GEVRAAGD: om te aanvaarden in Aug., Sept. of October, in of naby Leiden, hebbende behalve Dienstb.k. zeven a acht Kamers, enkele ruim; voorzien van Waterleiding of best Drinkwater. By voorkeur ruim uitzicht. Brieven franco met opgaaf van huur- of koopprys, onder letters ABC, aan de Boekhandelaars GEBROE DERS VAN DER HOEK, alhier. 3436 14 op Duitsche 389 12 brandt men dagelijks ■wijze: uitmuntende door geur en smaak. Prijs per ons 77 h Cents. VERXOUW STOKHUYZEN, NIEUWE RIJN 47. Heerlijke foiletzeep is /C/&Zjr ffuf lift Zcopfubr-iek de L«c*Iie JL JC.J.E. RCDELC ElNDHOVE>t.'4 DORDRECHT. Groenmarkt 9. Stoomfabriek DepOt: Vecnestraat. 's-HAGE. 2670 30 De EELIEZEEP is gegarandeerd Chemisch Zuiver, malsch en zacht van 6chuim, fijn geparfumeerd: onovertrefbare Iiinderzecp, net en zeer eenvoudig verpakt en is minstens 30 a 50 pCt. goeakooper dan andere prima Zeepen. Uitsluitende allccnverkoop voor Leiden en Omstreken: 3314 23 Breestraat 103. 0-5 KG. f 0.10, 5-10 KG. f 0.15, 10-20 KG. f 0.20, 20-25 KG. f 0.21, 25-30 KG. f 0.22, 30-35 KG. 1 0.23, 35-40 KG. ƒ0.24, 40-50 KG. ƒ0.25. 606? 4n <Let vooral op de nandteelcezting met roodöj letters. Maatschappij tot Exploitatie der Victoria Bron'f gevestigd te Botterdam.Zuidblaak. 8. 3483 32 per 6/1 kruiken fl.©8. Verkrijgbaar bij 4955 20 BIJ VOORUITBE3TELIJNG,

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5