N°, 11104. Donderdag 7 Mei. A0.1896 i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers j 0.05. PRIJS DER AD VERTEN TEËN: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17j|. Grootero letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Dit noimner bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisseyingen. Burgemeester en Wethoudore van Leiden; Gezien art. 8, late alinea, der wet van den 2deD Juni 1876 (Staateblad No. 95), tot regeling van hot toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke govaar, echade of hinder kunnen veroorzakou; Brengen bij deze tor algemeeno kennie, dat door hen op heden vergunning ia verleend aan de Direotie van de LEIDSOHE KATOENMAATSCBAPPIJ en rechtverkrijgenden tot het plaatsen van eeno nieuwo etoommachine In hare fabriek aan do Hoerengracht No. 79. Bnrgemeoater en Wethoudore voornoemd, Leiden, P. WAS, Bnrgomeeeter. 4 Mei 1896. E. KIST. Secretaris. Leiden, 6 Mei. B. en Ws. geven den Raad in overweging om dr. H. Treub, ingevolge diens verzoek, wegens vertrek uit de gemeente, eervol ontslag te verleenen als lid van de Commissie van de Bewaarscholon, onder dankbetuiging voor de vele in deze betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Na ingewonnen advies van den Stads- Vroedmeester geven zy tevens in overweging, mej. W. Rolloos wederom voor den tyd van drie jaren in hare betrekking van stads- vroedvrouw te continueeren. Geiyk wjj reeds meldden, is het volgens B. en "VVs., ten gevolge van het overlijden van de heeron P. De Haas, in leven hoofd ambtenaar ter Secretarie, en P. De Vries, in leven eerste ambtenaar ten kantore van den Gemeente-ontvanger, noodig geworden eenige wijziging te brengen in de regeling der jaar wedden van de ambtenaren op de verschillende kantoren, terwijl tot eene verplaatsing van enkele ambtenaren zal worden overgegaan. Thans zyn op de begrooting voor 9 ambte naren de volgende jaarwedden uitgetrokken 2000, 1700, 1600, 1300, /"1000, ƒ900, 700, f 700 en ƒ700, terwijl bovendien een bedrag van 1500 voor de aanstelling van een Commies-Redacteur ter secretarie is toe gestaan, te zamen ƒ12,100. Ten kantore van den Gemeenteontvanger: voor 3 ambtenaren 1200, ƒ1000 en f 400, te zamen ƒ2600, maakt totaal ƒ14,700. Verder worden eenige vaste emolumenten genoten. Zoo genieten de beambten ten kan tore van den Gemeenteontvanger voor de vervolging ter zake der plaatselijke directe belasting te zamen een bedrag van ongeveer f 600 per jaar, hetwelk, voor zoover het niet invorderbaar is van de belastingschuldigen, nit de gemeentekas wordt voldaan. Voor de werkzaamheden in verband met het opmaken van de kohieren der Plaatselijke Directe Belasting wordt aan den eersten be ambte ten kantore van den Gemeente ont vanger uitbetaald 300, aan den hoofdambte naar ter Rekenkamer 200 en aan een anderen ambtenaar ƒ30; nog wordt voor het opmaken van de kiezerslijsten steeds aan twee ambte naren elk 50 per jaar toegekend. B. en Ws. achten het toekennen van toe lagen voor zoogenaamde buitengewone werk zaamheden minder gewenscht. Regelmatig is, dat de ambtenaren een be hoorlyke bezoldiging genieten, maar dan tevens al het werk verrichten, dat hun wordt opgedragen. Bij de door B. en Ws. ontworpen gewijzigde regeling worden dan ook boven genoemde toelagen ingetrokken, terwijl tevens is zorg gedragen, dat de belanghebbende amb tenaren daarbij geen schade lijden, maar allen eenige verbooging ontvangen. De ontworpen regeling is de volgende: Een hoofdambtenaar, chef der af- deeling Secretarie2000 Een hoofdambtenaar, chef der af- deeling van den Burgerlijken Stand 1800 Een hoofdambtenaar, chef der af- desling Rekenkamer1700 Een hoofdambtenaar, ten kantore van den Gemeente-ontvanger. 1500 Een commies-redacteur 1500 Een ambtenaar0 1200 1100 B 9 1000 Twee ambtenaren elk ad f 900 9 1800 Een ambtenaar700 Drie ambtenaren elk ad 500 1500 Te zamen 15800 tegen een bedrag van f 14,700, thans op de begrooting beschikbaar gesteld. Ten gevolge van het vervallen van de latere toelagen wordt, zooals uit het bovenst-ande blijkt, evenwel een bedrag van 1230 be spaard, als: ƒ600 vervolgingskosten, ƒ530 kohieren, ƒ100 kiezerslijsten, zoodat volgens de voorgestelde regeling nog een bedrag van 130 minder wordt uitgegeven dan het tegen woordig bedrag voor traktementen en toe lagen te zamen. Tevens stellen B. en Ws. voor de regeling te do3n ingaan op 1 Hei 1896. Tusschen 15 en 31 Mei zal ter secretarie te Zoeterwoude gelegenheid zijn voor aangiften voor de schutterij en wel meer bepaaldelijk op Maandag IS Mei, van des voormiddags negen tot des namiddags twee uren. Op Woensdag 27 Mei a. s., des voormiddags om halftien, zal aldaar eene keuring van paar den voor den militairen dienst plaats hebben. Men schrijft ons uit Voorhout: Zondag 3 Mei herdacht de heer J. A. Sluy terman zyn 25-jarig ambtsjubileum als predikant by de Herv. gem. te Voorhout met het woord van Job- „De Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, de naam dos Heeren zij geloofd." In hartelijke bewoordingen wees spreker op den band, die leeraar en gemec-nto aanéón- bond, en dankte inzonderheid voor de bewijzen van belangstelling, hem jl. Donderdag be toond, toen 't geheele dorp in feestdos was en de ruime pastorie schier te klein bleek om alle bezoekers te kunnen bevatten. Protestanten en Katholieken zien den waar- digen man, die zijn emeritaat heeft aange vraagd, met leedwezen de gemeente verlaten. Hun beste wenschen vergezellen hem naar zijn nieuwe woonplaats. Voor het examen voor onderwijzeres zyn geslaagd de dames D. Boon, te Veur, en A. M. Heils, te Voorschoten. In de gisteren gehouden polderverga dering te Roelof Arendsveen zijn door de aan wezige ingelanden de aftredende bestuurs leden W. Van Ruiten en Jacs. Termeulen met vrijwel algemeen© stemmen herkozen. Ter verdere afhandeling der verbetering van het sluispad, op dit oogenblik de „question biülanto", zullen eerlang de ingelanden weder ter vergadering worden geconvoceerd. Tot brievengaarder van het onder Leiden ressorteerend hulpkantoor Oud-Ade ia benoemd G. C. Borst. Te "Wassenaar kwam in het lokaal van den heer Bejjersbergen een groot aantal kie zers samen met het doelde oprichting eener R.-K. plaatselijke Kiesvereeniging te bespre ken. De vergadering werd geleid door den heer Jac. v. d. Kroft, lid van het hoofdbe stuur der R.-K. Centrale Kiesvereeniging in het district Katwijk. Hij zette uiteen, wat men verstaat door een centrale en wat door een plaatselijke kiesvereeniging en betoogde dat de tijd nu gekomen was om ook te Wasssnaar een plaatselijke kiesvereeniging op te richten, evenals die bestaan te Noord- wijk, Zoeterwoude en andere plaatsen in ons kiesdistrict. Ongeveer een tachtigtal kiezers waren te Wassenaar leden der centrale Kiesvereeniging en dit aantal zou na het oprichten der plaat selijke Kiesvereeniging wel grooter worden. De heer Lazarom zeide, dat de tijd juist nu niet gekomen is, maar dat er al jaren lang naar het beslaan eer.er goed georgani seerde Kiesvereeniging is verlangd. We heb ben hier, aldus zeide zij, gedelegeerden, maar nooit is gebleken, dat deze de Kiezers vertegen woordigen ly de vergaderingen der centrale Kiesvereeniging. De kiezers zijn altijd overal buiten gehouden. Hy betoogde verder het nut eenor plaatsehjko Kiesvereeniging geheel afge scheiden van de centrale. Ook de heer Grevers wenschte mede te werken tot de oprichting eener plaatselijke Vereeniging. Na gehouden stemming bleek, dat slechts enkelen der aanwezigen wenschten aangesloten te blijven aan de Centrale Kiesvereeniging, en ook dezen verklaarden kort daarna, zich aan te sluiten by de plaatselyke Kiesvereeniging. Toen de Kiesvereeniging opgericht was, ging men terstond ovor tot het stellen van oen candidaat voor den gemeenteraad. De heer J. Ruygrok Pzn. werd candidaat gesteld. In de maand September zal weder een ver gadering gehouden worden tot verkiezing van een bestuur, dat dan een reglement zal samen- stollen. Tot dien tyd vormen de heer v. d. Kroft met de gedelegeerden het bestuur. {Rb.) De Commissie van Rapporteurs uit de T^pede Kamer heeft over de Kieswet eind verslag uitgebracht. Zy is van oordeel, dat door de gewisselde schrifturen de openbare beraadslaging genoegzaam is voorbereid. De voorzitter der Kamor is voornemens Donderdag voor to stellen de openbare be raadslaging over de Kieswet te beginnen op Dinsdag 12 Mei a. s. Uit Indie is bot bericht ontvangen van het overlyden van den off. van gezondheid A. D. Valk, in don ouderdom van 33 jaren Het verlof naar Nederland van den off. vail gez. 1ste kl. van het O.-I. leger dr. J. W. Portengen is met zes maanden verlengd. Er heeft zich te Amsterdam een com missie gevormd tot instandhouding der Hol- landsche Opera Tot opzichter by do gasfabriek en water leiding der gemeente Zutfen is benoemd de heer H. Kempkens, thans opzichter by de gasfabriek te Leeuwarden. In by voegsels der Staatscourant van 6 dezer is opgenomen de lyst der hoogstaange slagenen in de ryks directe belastingen in de provincie Zuid-Holland, vastgesteld by besluit van Gedeputeerde Staten dier provincie van 27 April jl. Da lijst bevat 633 namen op eene bevolking van 949,641 zielen. Het laagste gezameniyke bedrag van aanslagen, dat tot de plaatsing op de lyst heeft geleid, is ƒ1003.95. Gisteren is te Amsterdam op 68-jarigen leeftyd overleden de bekende letterkundige Joh. Go4. Frederiks, die 0. a. van 1880 1886 leeraar in de geschiedenis aan het gymnasium aldaar is geweest en in 1886 werd gepension- neerd. Hy heeft zich door menig geschrift op taal en letterkundig gebied verdienstelyk gemaakt en medegewerkt aan het Noord- en Zuid-Ned. Lett. Biogr. Woordenboek. Te Apeldoorn overleed in den ouderdom van 86 jaren de heer Th. De Wolf, ridder der M. W. O., drager van het Metalen Kruis en de medaille van de Citadel van Antwerpen. Door den minister van koloniën zyn de h9eren C. iHuge, J. Van Aken en G. Van der Veen gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, om te worden benoemd tot onderwyzer der 3de klasse by het openbaar lager onderwys voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in Nederlandsch-Indië. De minister van marine heeft het vol gende bepaald: lo. de adelborst 1ste kl. W. Bosch, uit Oost lodiê in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld; 2o. met 26 Mei a. s. wordt de kapt.-luit. ter zee A. H. Hoekwater eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. schoener „Dolfijn" (rol wachtschip te Willemsoord) en op non-act. gesteld; de luit. ter zee 1ste kl G. J. Sluy tor man eervol ontheven van het bevel over Hr. Ms. kanonneerboot „Bulgia" (rol wacht schip Hellevoetsluis) en belast met het bevel over gemelden schoener de luit. ter zee 1ste kl. R O. J. Verschoor, geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis en belast met het bevel over genoemde kanon neerboot. Hot stoomschip „Gedé", van Rotterdam naar BaUvia, arriveerde 5 Mei to Marseille; de „Kanzier", van Oost-Afrika naar Vlissingen en Hamburg, vertrok 4 Mei van Marseille; de „Merapi", van Batavia naar Rotterdam, ver trok 5 Mei van Marseille; de „Smeroe" arri veerde 5 Mei van Rotterdam te Batavia; de „Veendam", van Nieuw York naar Rotterdam, passeerde 5 Mei Wight. By koninklijk besluit is mr. H. A. Elias, te Arnhem, met al zyoe wettige, zoo manne- ïyke als vrouweiyke, afstammelingen in den Nederlandschen adel verheven, met de praedi- eaten van jonkheer en jonkvrouw. Mr. A. De Ruyter de Wildt, commies ter provinciale griffie van Gelderland, benoemd tot ridder in de orde van Oranjo-Nassau. Pensioen verleend aan: H. M. Adr. Van der Straten van Thielen, wed. mr. H. J. R. of R. H. J. Schmalhausen, kantonrechter, 134; S. Herman, wed. W. Fermie, commies lste kl. by 's Ryks belastingen, ƒ124; M. Alexandridis, wed. J. A. Keun, zaakgelastigde met den personeelen titel van minister-resident, ƒ600; M. M. J. Van Duuron, wed. P. D. C. Tétar van Elven, leeraar aan de Polytechnische School te Delft, 600M. J. P. Jonker, wed. J. J. Bosch, lste klerk by het hoofdbestuur der posteryen en telegrupbie, 250; M. E. Van don Berg, wod. T. Heyster, besteller by de Rykstelegraaf, ƒ188; L. B. Admiraal, wed. P. A. A. Moleoaar, ontvanger der directe belastingen en accynzen, 425; G. K. Tak, wed. P. Kazander, brievengaarder, 90; F. Blom, wed. K. of K. F. Veenstra, ryksveld- wachter, 320; L. Van Rees, wed. M. De Jonge, ryksveldwachter jachtopz. (brigadier- titulair), ƒ288; R. Van den Berg, wed. A. Smeink, brieven- en telegrambesteller, 240; A. L. Van Nouhuys, wed. M. D. Braspot, slui3meester van het kanaal door Walcheren, ƒ585; J. G. Smit, wed. J. Rotlofswaard, conciergo by de provinciale griffie van Zuid- Holland, 350 '8 jaars. Gemengd Nieuws. Op vordering van de Gemeente- commissie van het Ned. Herv. kerkgenootschap alhier waren heden voor het kantongerecht gedagvaard drie leden van dat kerkgenootschap de heerea C. J. Van Ketwich, C. H. Pleyte on M. P. Meerburg H.Cz., omdat zy nalatig waren gebleven in de voldoening van don kerkelyken hoofdelyken omslag, welke, geiyk men weet, verleden jaar door bovenvermelde commissie was uitgeschreven en waartoe hun, evenals aan de andere lidmaten, die daartoe volgens haar in de termen vielen, het aanslag biljet was uitgoreikt. De Gemeente commissie werd vertegen woordigd door mr. O. W. Sipkes, terwyi als gemachtigde der gedaagden optrad mr. J. H. Goudsmit, evenals eerstgenoemde advocaat en procureur alhier. Het eerste werd afgeroepen de zaak-Van Ketwich. Mr. Sipkes concludeerde tot toewyzing van den eisch overeenkomstig de dagvaarding en zou de gegrondheid daarvan nader aantoonen, na hetgeen door de tegenparty tegen dien eisch mocht worden aangevoerd, waarop mr. Goudsmit een uitstel van veertien dagen ver zocht, welk verzoek door den kantonrechter werd toegestaan, nadat ook de eischende party verklaard had daartegen geen bezwaar te hebben. Omtrent de beide andere zaken waren de advocaten, zonder het nemen van conclusie, overeengekomen uitstel voor onbepaalden tyd, byv. van twee maanden, te vragen, totdat over de eerste zaak een beslissing zal zyn ge vallen. Dienovereenkomstig werd door den kanton rechter besloten, zoodat do pleidooien eerst heden over veertien dagen zullen gehouden worden in deze zaak, welke, naar het vry talryk opgekomen publiek deed veronderstel len, by velen byzondere belangstelling trekt. Uit den Vliet, onder Zoeterwoude, is hedenmiddag opgehaald het lyk van den sedert eenige dagen vermisten Stafmuzikant van het vierde regiment infanterie den heer J. E. De Bock. Gisteren werd te Woubrugge van de scheepstimmerwerf van den heer Jac. Boot, met goed gevolg te water gelaten de yzeren tjalk, groot 50 ton, gebouwd voor rekening van den heer H. Godschalk, te Purmerend, en daarna de kiel gelegd voor een yzeren "Westlander, groot 35 ton, voor rekening van den heer M. De Jong, te Oostzaan. Voor de a r r.-r e c h t b a n k te 's-Gra- venbage werd gisteren gepleit in de volgende zaak. Boor een voormalig juwelier was aan een liefhebber in het vorige jaar verkocht en geleverd een ring, omzet met briljanten en ander edelgesteente, voor de som van 325. Toen de bezitter van den ring dezen echter daarna door een deskundige liet schatten, meende by veel te duur gekocht te hebbeD, daar de ring slechts hoogstens 150 waard wa9. De eischer, steeds tevergeefs op betaling aandringende, dagvaardde ten slotte den koo- per, die thans bij monde van mr. A. Slote- maker beweerde, dat de eischer in zijne actie niet-ontvankelyk was, op grond dat de later gebleken waarde van den ring geiyk te stellen was met een verborgen gebrek, volgens artikel 1546 B. W. Mr. Bax, voor den eischer optredende, zette uiteen, dat in casu nooit van verborgen ge breken sprake kon zyn. Het kon zeer goed waar zyn, dat de gedaagde volgens zyne op vatting den ring te duur gekocht had, maar een te dure prys kan toch nooit dooreenge- baspeld worden met oen verborgen gebrek, hetwelk toch alleen ziet op de qualiteit van de zaak. Het verzamelen van het bataljon schutterij geschiedde gisteren in Den Haag zeer geregeld. Er waren wel toeschouwers, maar lang zooveel niet als de vorige week. Ook de tocht naar het exercitieveld onder begeleidiog der politie geschiedde orde lyk. By het Malieveld waren dezelfde maatregelen genomen als de vorige week. By het terug- keeren der schutters uit het Malieveld greep een beschonken man in het Voorhout een paard van een korporaal by de teugels en kreeg een flinken sabelhouw. In de Gortstraat moest de politie een paar koer handelend optreden om de menigte uit elkaar te jagen. De internationale zwemwed strijden, uitgeschreven door de „Goudsche Zwemclub", zullen niet plaats hebben op 10 Juli, maar op Zondag 19 Juli. W. Steinitz, do beroemde schaak speler, die, totdat Lasker hem sloeg, wereld kampioen wa9, is op het oogenblik in Utrecht. Hy blijft een week in ons land en in dien tyd zal hy spelen in Rotter Jam, in Den Haag, Leiden en waarschyniyk ook te Hilversum. De match te Rotterdam is by te wonen door de leden van de Rotterdamscho Schaakclub en verder tegen entrée door andere belang stellenden. (N. R. G.) Por vigilante is Zatordag-avond te Amsterdam naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd eene weduwe, J die met hare drie kinderen, van welke twee ziek waren, op den openbaren weg in de Van-der-Duin ttr.iat was aangetroffen en Vrydag uit haar woning in die straat was gezet. Do twee zieke kinderen zyn ter verpleging opgenomen, en de moed-.r is naar het werkhuis verwezen. Voor de rechtbank te Amster dam stond gisteren terecht eene 26-jarige on gehuwde vrouw, die onlangs gepoogd bad zichzelven en haar 8 jarig dochtertje te dooden door zich met haar in het water te storten, waaruit zy door eenige yisschersvgered werd. Zy had een moeilyk leven achter zich; ds vader van haar kind had haar reeds zeer spoe dig verlateD, en zy was door allerlei tegen spoed uit wanhoop tot de noadlottige daad gekomen. Thans stond zy terecht wegers poging tot moord op hare dochter. Het O. M. eischte 3 maanden. De verdediger, mr. L. H. J. Lamberts Hur- relbrinck, hield een warm pleidooi, overtuigd van het diepe medelijden, dat ougetwyfeld ook de rechters zouden govoelen. Hy achtte de vrouw voor hare wanhoopsdaad Diet toe rekenbaar en achtte ook op verschillende gronden de daad .niet vallende binnen het begrip van straf; van verbetering was geen sprake, wyi zy juist de daad ondernomen had uit afkeer van den slechten weg. Indien de rechtbank toch veroordeelt, vraagt pl. de geringste straf, nameiyk 1 dag. Omtrent een te Amsterdam go- pleegden moord ontleenen wy het volgende aan het „N. v. d. D.": Op den Amstel, tusschen de Hoogesluis en de Achtergracht, is een klein slopje, waarin een paar armoedige huisjes uitkomen. In een van die huisjes, No. 324, werd het benedenkamertje bewoond door zekeren Jozef Schmilz en zyn vrouw, die in de buurt als kaartlegster bekend staat. De goede verstand houding tusschen deze echtelieden liet nogal veel te wenschen, vooral wanneer Schmitz wat te veel gedronken had, iets wat nogal ec-ns dikwijls voorkwam. Dan waren de hef tigste woordenwisselingen, meestal eindigende in een vechtparty, het gevolg. In dat slopje aan den Amstel nu kwam Maandag-middag, omstreeks zes uren, toe vallig een rechercheur. In het nauwe steegje liep Schmitz, die zwaar beschonken was, hem tegen het ïyf. Hy zwaaide achteruit, keek den politieman aan en zei: „Jy bent, geloof ik, een rechercheur. Ga maar even mee; myn vrouw ligt dood in huis; ik heb haar dood geslagen." De rechercheur dacht eerst, dat hy met dronkenmanspraat te doen had, en hechtte aanvankelijk niet veel aan deze woorden maar toen do man al zwaaiende verder wil.Jo gaan, achtte hy het toch maar geraden hem toe te voegen: „Neen, mannetje, dat gaat zoo niet, ga maar even mee en biyf by mc." Hy greep den man stevig vast en trad de lage deur van het huisje binnen. In het armoedig woonvertrekje, waar een vaal, schemerachtig licht heerschte, zag de recher cheur een vrouw op den grond liggen. Hy bukte en zag, dat zy een gapende, bloodonde wond aan het hoofd had. Ineens werd litt hem helder, dat hy hier met een ernstigo misdaad te doen had. Hy haalde dus dadelyk een raderbaar, om de vrouw, die wellicht nog niet dood was, naar het Bmnen-Gastbuis te doen brengen. Dit geschieddede vrouw werd naar het Gast huis gebracht; maar toen men haar binnen droeg en de dokter er by kwam, bleek het, dat zy reeds was overleden. Schmitz werd naar het politiebureel ge bracht on vertelde, dat hy met nog vier man by hem in huis had zitten drinken en dat er nogal veel gedronken was, dat hy ruzie met zyn vrouw had gekregen en dat hy haar met eeu stoel zoo hard op het hoofd geslagen had, dat zy in elkaar was gezakt. De vier mannen zyn daarop ook door de politie opgespoord, om gehoord te worden. Schmitz krabbelde by een later verhoor op het politiebureel terug, maar is toch in arrest gehouden. In don vroegen morgen van Zon dag was bet nieuwo park van Hulkestein en een gedeelte van den Utrechtschen wtg te Arnhem het tooneel van ergerlyke baldadig heid. Twee jonge mannen, van eene bruiloft huiswaarts keerende, begonnen by de Klingel- bleek achtereenvolgons de ruiten van idle villa's met grindkeien te bombardeoren. By een huis is aan de voorzydo geen ruit heel gebleven, by een ander werden de steenen met zooveel kracht gegooiJ, dat zy, na eik kristal- en spiegelglas te hebben verbryzeld, ook binnen ernstigo schade aanrichtten, zoo dat li6t zelfs te verwonderen is, dat geen ander persoonlijk nadeel werd ondervonden

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1