A0. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven N". 11100. Zaterdag 3 IMei PRIJS DEZER COURANT; Voor Leiden per 3 maanden. Franco per post; Afzonderlijke Hommers PRIJS DER Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt 0.05 berekend. Ot'fïciëele Kennisgerinffen. ©BASTfiWET. Bureemee&ter en Wethoudora Tan Leidon breDgon tor algemeene kennis, dat door JOHANNES HEN- LRIKU3 TREL oen verzookechrift is ingediend om Tergunning Toor den kleinhandel in oterken drank in het perceel Haerlemmoretraat No. 81. Burgemeeator en Wethoudera voornoemd, Leiden, F. WA8, Burgemeester. 80 April 1896. E. KIST, Secretaris. Leiden, 1 Hei. Voor de betrekking van hoofd der open bare meisjesschool 1ste klasse alhier (in de plaats van mej. Jesse, aan wio op verzoek eervol ontslag is verleend) hebben zich tot heden 33 sollicitanten aaBgemeld. Gedurende de maand April z(jn aan het Rykstelephoonkantoor to "Warmond be handeld 74 telegrammen, waarvan 42 aange komen en 32 verzonden. Tot tegonschatters voor de personeele belasting zyn te Valkenburg benoemd de heeren A. Oosterlee en C. Bol Jz. Aan het postkantoor Warmond werd ge durende de maand April ingelogd 3699.33, verdoeld over 51 inlagen; terugbetaald /"1289.50, verdeeld over 18 terugbetalingen. Men meldt uit Schiedam, dd. 30 April: Nadat Mgr. M. J. A. Lans eerst hedenmorgen te halfacht de H. Mis in de Liduina kapel had opgedragen, is hy met den trein van 10 u. 45 m. naar zyn nieuwe betrekking te Warmond vertrokken. Op het perron bevonden zich een aantal priesters, verschillende deputation van Katholieke instellingen en veel vrienden, die hun beminden priester nog een laatst vaar wel kwamen toeroepen. Aanstaanden Zondag, vóór de Mis van 10 uren, zal de zeereerw. heer N. F. Taverne, deken van Rotterdam, den nieuwbenoemden pastoor van de O. L. Vr. Visitatie parochie, den zeereerw. heer M. P. R. Droog, komen installeeren. H. M. de Koningin-Regentes heeft ook namens H. M. de Koningin wederom een bedrag van 1000 geschonken aan de ver- eeniglng „Nationaal Fonds" tot ondersteu ning van de nagelaten betrekkingen van in Nod.-Indiö gevallen militairen als bewijs van bblangslelling in het streven der vereeniging. H.H. M.M. de Koninginnen hebben vólgens de „Küln. Ztg." Maandag te Neuwied een kort bezoek gebracht aan de vorstin Von Wied en zyn daarop doorgereisd naar Zwit serland. Op voordracht van den schoolopziener in het district 's-Gravenhage hebben B. en Ws. den Gemeenteraad voorgesteld om den heer J. W. C. Bosman, op grond van velerlei ge bleken onregelmatigheden in zyn beheer, te ontslaan uit zijne betrekking als hoofd der openbare kostelooze school aan het Korten- bosch aldaar, en zulks met ingang van den dag, waarop de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland op bet Raads besluit tot ontslag zal zyn verleend. Heden viert de heer J. H. Gartsen, hoofd der O. L. S. No. 22 te Amsterdam zyn 25-jarig jubiló als hoofd dier school. Het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente te 's Gravenh2ge heeft gisteravond het volgend zestal opgemaakt voor predikant: ds. M. Göpner, te Amsterdamdr. F. E. Daubanton, te id.; dr. J. H. Gerritsen, te Dedemsvaart; ds. L. W. Bakhuizen van den Brink, te Joure; ds. J. W. Gunning Jr, te Eerbeek; en ds. A B. Ter Haar Romeny Bzn., te Middelburg. In den ouderdom van 76 jaren is te Rotterdam overleden de heer F. H. G. A. Enderlein, gep. majoor der infanterie. De laatste vergadering van aandeelhou ders der Duinwater-maatschappy weid Woens dag te Amsterdam gehouden. Van de winst uit de exploitatie in het afge sloten boekjaar ad 204,502.62 is aan de ge meente Amsterdam 64,843 03 uitgekeerd. Van af 1 Jan. 1896 heeft de exploitatie ten voordeele en voor rekening der gemeente Amsterdam plaats gehad, terwijl gisteren de bezittingen der Maatschappij aan de gemeente overgingen. Te Groningen beeft het Instituut voor Doofstommen zyn oudsten leeraar, den heer H. L Limborgh, door den dood verloren. Een lango reeks van jaren was hy met tact en ijver werkzaam aan da vorming van de zoo hulpbehoevende leerlingen. De wet van 15 April jl. (Stsbl. 69), tot regeliDg van het toezicht op het gebruik van stoomtoestellen, is opgenomen in de Staats courant van 1 dezer. De besehryvingen on afbeeldingen van fabrieks- en handelsmerken, waarvan de in- scbryving bij het Bureau voor den indus- triöelen eigendom heeft plaats gehad, zijn opgenomen in bijvoegsels der Staatscourant, eveneens van 1 dezer. De commissie van enquête, ten vorigen jare door de algemeene vergadering der Ver eeniging voor hoogor onderwys op Gerefor meerden grondslag op Seinpost te Scheve- ningen benoemd, om een ondorzoek in te stellen naar het onderwijs van prof. mr. H. F. De Savornin Lobman aan de Vrije Univer siteit, in verband met art. 2 der statuten, heeft besloten, het rapport van ha?r onderzoek uit te brengen in de a. s. jaarvergadering, te Leeuwarden te houden. In verband met een door den minister van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur generaal, waaruit blykt dat men in Indié spoedig de beschikking wenscht te bobben over sergeanten en korporaals van het wapen der artillerie, is bepaald, dat by de eerstvolgende afdeelingen aanvullingstroepen in de eerste plaats militairen moeten worden ingedeeld, die tot het kader van genoemd wapen fcehooren. De detachementen, welke onderscheidenlyk den lGden en den 23sten Mei a. s. per „Prinses Marie" en „Salak" naar Batavia zullen wor den overgebracht, worden elk tot eene sterkte opgevoerd van 5 onderofficieren en 100 korpo raals en manschappen. Naar het „Utr. Dbl." verneemt, is de hoofdpersoon bij de aanstaande lustrumfeesten te Utrecht voornemens, een fraaio medaille te laten slaan, die by gelegenheid van den Cour zal worden uitgereikt. Te Arnhem is, 47 jaren oud, overleden de heer W. v. d. Pyl, oud-iid der Rekenkamer van Ned.-Indië. Door den minister van koloniën zyn benoemd tot ledon der commissie, welke in 1896 zal afnemen het eindexamen van den voorbereidenden cursus voor het boschwezen, de heeren dr. W. B. Van Eyk inspecteur van het middelbaar onderwys, aan wien tevens het voorzitterschap is opgedragen; A. H. Berkhout, Oost-Indisch ambtenaar met verlof, tydtdyk leeraar aan de Rykslandbouw- school te Wageningen; H. J. Lovink, directeur der Nederlandsche Heide-Maatschappy, te Wageningenprof. dr. J. Ritzema Bos, buiten gewoon hoogleeraar aan de Gemeentelyke Universiteit te Amsterdamprof. dr. A. Mayer, dr. E. Giltay, mr. W. Reilingh Dzn., J. Van Dam, S. Lako, J. Jurling, G. Reinder on J. Goosten, leeraren aan de Rykslandbouwschool te Wageningen. De Koningin-Regentes heeft den minister van oorlog, op zyn daartoe gedaan voorstel, machtiging verleend, dat in dringende ge vallen, waarin da vergunning tot vertrek naar het buitenland, om nog tydig te kunnen werken, per telegraaf gevraagd en verlamd zou moeten worden, do commandeerende offi cieren en chefs van diensten ter plaatse, waar de betrokken officier of mindere militair gar nizoen houdt, bevoegd zullen zyn, den zich daartoe aanmeldenden officier of minderen militair, onder ben ressorteerende, toestem ming te verleen en, om voor hoogstens acht dagen, in afwachting van de latere beslissing, by koninklyk besluit omtrent do dadelyk langs den hiërarchisch en weg in te zenden ver- lofsaanvrage naar het buitenland te vertrekken. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat aan de direction der registratie en domeinen, aan de inspectiën dier middelen en voor zoo ver aan de hulp van klerken behoefte bestaat aan de ontvangkantoren der registratie of der successierechten en aan de kantoren van de hypotheken, het kadaster en scheepsbe- wyzen, kunnen worden aangesteld éón of meer Ryksklerken. De Ryksklerken worden door den minister van financiën benoemd en ontslagen. Tot Ryksklerk kunnen alleen worden be noemd zy, die den leeftyd van 23 jaar heb ben bereikt, en die gedurende ten minste vyf jaren, op eene bezoldiging van ten minste ƒ300 'sjaars, als klerk werkzaam zyn ge weest by het dienstvak, waarby zy aange steld zullen worden. De belooning der Ryksklerken wordt tot een maximum van 1200 'sjaars bepaald door den minister van financiën. Het stoomschip „Godé", van Rotterdam naar Java, passeerde 29 April Ouessant; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Bata via, vertrok 30 April van Genua; de „Schie dam" arriveerde 30 April van Nieuw-York te IJmuiden; de „Amsterdam" arriveerde 30 April van Nieuw York te Rotterdam; de „Kaiser" arriveerde 29 April van Hamburg en Amsterdam te Dar-es Salaam; de „Spaarn- dam", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 30 April Wight; de „Drente" ver trok 29 April van Batavia naar Rotterdam; de „Gelderland" arriveerde 30 April van Rot terdam te Batavia; de „Oengaran", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 29 April van Port-Said. "Wetboek van Strafvordering. Een wetsontwerp tot aanvulling en wijziging van eenige artikelen van het Wetboek van Strafvordering is aan de Tweede Kamer in gezonden. Het strekt om in eenige leemten te voor zien, nl. omtrent de huiszoeking in de woning van een ander dan de verdachte of beklaagde en omtrent de huiszoeking in het tydperk der voorloopigo informatie. Bovendien strekt het om wettelyk te regelen de aanhouding, inbeslagneming en opening van aan de post toevertrouwde brieven en andere stukken en van aan de telegraphie toevertrouwde be richten. Verder bevat dit ontwerp: o. eene b6tere regeling der bevoegdheid van de tot opsporing van strafbare feiten aan gewezen ambtenaren tot het binnentreden van wooingën en uitbreiding van de gevallen, waarin de officier van justitie zich onverwyld naar de plaits van hot misdryf kan begeven tot vaststelling van een onderzoek; b. een duidelyker regeling omtrent de gyzeling ven getuigen, die weigeren voor den rechter-commissaris getuigenis der waarheid af te leggen; c. waarborgen ten aanzien van bot geheim der briefwisseling tusschen een beklaagde en zijn raadsman binnen zeker tydperk; d. een ruimer redactie van art. 289 in het belang der openbare orde by verkoopingen, ten overstaan van notarissen of deurwaarders. C.I-eitjlengd Nieuws. By do telephoon alhier zijn nog aangeslotenonder No. 62 de heer J. M. De Kempenaer, Terwee-park 4, en onder No. 271 de heer H. J. Blommestein, Oranjegracbt. In zake de kerkelyke belasting by de Ned.-Herv. gemeente alhier zyn thans drie personen gedagvaard en wel tegen do terechtzitting van het kantongerecht van Woensdag den 6den Mei a. s., des voor- middags te elf uren. Heden is aan den huzaar Van Beek, dienende by het depót eskadron van het 3de regiment huzaron, alhier in garnizoen, de bronzen medaille voor 12 jarigen trouwen en eerlyken dienst uitgereikt. De influenza onder de paarden van het garnizoen alhier heeft opgehouden epizoötisch te heerschen en de stallen ziju ontsmet. Heden, 1 Mei, treedt het goed- koopere tarief voor het vervoer van kinderen op do lijnen der H. IJ.-S.-M. in werking. Voor kinderen beneden 4 jaren is men daarby vry van betaling. Den manufacturier K. D.v.d. L., van Nieuwo-Wetering, is te Huigsloot onder Haarlemmermeer, een niet te benyden opont houd overkomen. Met karretje en bit daar langs rydende, kantelde de geheele equipago om, wegens de over den weg liggende planken tydens het lossen van een grindschip. De wagen is erg gehavend, waarom van een ander voer tuig gebruik moest worden gemaakt. Voerman en paard van den schrik bekomen, bleven overigens ongedeerd. Op de te Katw(jk aan den R(jn gehouden groene veiling, de eenige, die dit jaar plaat3 heeft, overtroffen de pryzen der goede tulpensoorten de verwachtingen der kweekers verre. Vele soorten waren 50, sommige zelfs 100 pet. duurder dan verleden jaar. Hier volgen eenige pryzen: Due van Thol ƒ0.75, Vuurvlam en Wouworman ƒ1, La Candour 2, Waterloo 4, Rex Rubrorum 4.50, Rose Due 5.25, Chrysolora 6-9, Rosamundi Huikman ƒ8—13, Gele Prin3 ƒ8 13, Prinses Marianne 11, Proserpine ƒ13 18, Murillo 20-22, Rose Luisante 2123 per bed; Willem III f 2, Koningin Emma 2 50, Raphael 1, Le Matalas ƒ1 1.20 per regel. De leden van de vereeniging „Die Haghe" zullen op Zaterdag 16 Mei a. s, een bezoek kunnen brengen aan de buiten- paleizen van Hare Koninklijke Hoogheid do prinses Von Wied, onder Wassenaar. Aan dit bezoek is verbonden een lunch op het Oude Huis den Deyl, door de deel nemers ta bekostigen. Het elfjarig dochtertje van een sigarenmaker aan bet Zieken, te 's-Graven hage, vond eergisteren in de Koningstraat aldaar in een aschbak een kartonnen doos, die bleek te bevatten eén waarde van 730 aan bank- en muntbiljetten. Door de zorgen van den vader van het kind, dat met haar vondst naar huis was gesneld, was de eigenaar spoedig gevonden. Deze, de winkelier V., in de Koningstraat, beloonde de eeriykheid van den vader met een flinke gift. Het Gerechtshof in Deü Haag bevestigde gisteren het vonnis van de recht bank te Rotterdam, waarby een behanger aldaar tot drie jaar gevangenisstraf is ver oordeeld wegens brandstichting in eene woning aan de Wyde Broedersteeg, te Rotterdam. De passagier sdienst op de ver- bindingsspooriyn te 's Gravenhage tusschen Staats- en Hollandsche stations wordt ver moedelijk 15 Mei geopend. De Duitscher, diodegraanmeters in de Zandstraat te Rotterdam door messteken verwondde, is naar de strafgevangenis aan den Noordsingel aldaar overgebracht. Uit Amsterdam meldtmendat do kippenboer, die een oogenblik verdacht werd iets te weten omtrent den moord, op den slager Schut gepleegd, na onderzoek der politie weder op vrye voeten is gesteld. Te Edam is gisternacht de bak kerij van den heer Slot afgebrand, vlak bij de school voor uitgebreid lager onderwys ge legen. Hoewel een belendend perceel reeds begon to branden, is de brandweer er in ge slaagd dit to behouden. De brand is ontstaan, doordien een knecht van den bakker viel met eene petroleumlamp. Feuilleton. EEN CEVAftSGEEtlEo 2) Het jonge meisje had zich intusschen wat gekalmeerd. „Juffrouw Becker, geef my de handl" her haalde Róhrsdorf. EUa legde byna werktuigiyk de kleine, zachte hand in de zijnd. „Ziezoo, dat is afgedaan I En nu neemt gy iets van deze vruchtenI" Aarzelend nam Elsa een druif; Patschow geneerde zich minder; ook Röhrsdorf at mede. Het bogon gezellig te worden. Nu kwam de grondbezitter op een dwazen inval. „Zeg eens, waarde Patschow, waar blyft gy van nacht met uw protégée?" vroeg hy. Patschow haalde de schouders op: „De juffrouw moet ik in de gevangenis afleveren ik zelf ga in een hotel." Elsa was doodsbleek geworden „O, meneer Patschow, om alles ter wereld Diet! Bind mij en leg my in een gesloten kamer! Maar breng my niet in de gevangenis tusschen al die ruwe vrouwen!" Patschow schudde het hoofd. „Het is het voorschrift. Echter heeft de directeur my by het afscheid vyf Mark in de hand gestopt en zoo terloops gezegd: „Patschow, niemand zal u vragen wanneer gy met de gevangene aan gekomen zyt! verder heeft hy niets gezegd." „Dat moest u toch voldoende zyn!" lachte Röhrsdorf. „Maar de vyf Mark zullen niet voldoende zyn voor twee kamers met ontbyt in een eenvoudig hotel, en waar blijven de andere kosten? Ik zal u iets zeggen: Gy gaat met do juffrouw in een solied hotel; daar haal ik u beiden af, en wy brengen den namiddag en avond met elkander door. Ik weet een rustig, zeer goed wynlokaal, waar niemand ons zien kan; daar gebruiken wy ons souper." De brave Patschow werd verlegen. „Meneer, meneer „Röhrsdorf'", stelde deze zich met een buiging voor Elsa voor. „Meneer Röhrsdorf, ik ben maar een arme, eenvoudige man." „Meneer Patschow, ik ben een ryke, maar eenvoudige man, en ik weet, dat wij alle drie brave, fatsoenlyke menschen zyn, en die moeten, als zy elkander fn het leven ont moeten, elkander helpen. Nietwaar, juffrouw Elsa?" Elsa had tot nu toe hulpeloos op de bank gezetenzy had de handen gevouwen en voor zich uit gestaard. By deze overwachte vraag barstte zy weer in tranen los. „Dat kan ik niet, dat gaat niet meer, dat is voor my uitl" „Dus gy bekent schuldig te zyn?' vroeg Röhrsdorf schynbaar streng. „Dat niet, maar „Geen maarl Gy zegt, dat gy u niets te verwyten hebt. Wy gelooven dat, de ge vangenisdirecteur gelooft het ook; waarom zullen wy dus niet vergenoegd zyn?" Deze laatste woorden kwamen er zóó komisch uit, dat Patschow lachte, en ook Elsa eon glimlach niet onderdrukken kon. Röhrsdorf schoot op; hem prikkc-ldo niet alleen de curiositeit van het geval, met een gevangene en haar oppasser een avond in Beriyn door te brengen; neen, hem dreef ook zyn goed hart, het arme meisje een genoegen to verschaffen. Ja, nog meer! Hy had reeds een plan, hoe hy Elsa's toekomst wilde regelen, nadat hy zich door informatie by haar verdediger en door diens deskundig oordeel overtuigd had, dat zy inderdaad niet schuldig was. „Dus, gy kunt nog glimlachen, juffrouw Elsal" zeide hy. „Nu, dan is nog Diet alles verloren! Gy zult van avond zelfs nog lachen. Afgesproken dus!" Weer stak hy haar de hand toe, waarin zy ditmaal al moediger insloeg. Zy was pas achttien jaar oud zou zy niet een paar vroolyke uren willen doorbrengen? Om drie uren stoomde de trein Beriyn binnen; om vyf uren zou Röhrsdorf zyn gasten, want als zoodanig beschouwde hy hen, afhalen. Hy had in den loop van het gesprek den naam van den verdediger ver nomen en zocht dezen, nadat hy zich in zyn hotel omgekleed had, op. Hy vertelde hem met beminlyke openhartigheid, hoe hy Elsa bad leeren kennen, en dat hy het voornemen had, zich over haar te ontfermen. „Dat is mooi van ul" riep de advocaat. „De zaak is precies zooals men u verteld heeft. Het was een myner smartelykste nederlagen, toen Elsa Becker veroordeeld word. En hoe kwam dat? Gy weet, dat by onze rechtbanken een meerderheid van vier tegen óén vereischt wordt. Zooals ik nu in vertrouwen vernomen heb en u eveneens onder de diepste geheimhouding toevertrouw, waron tweo byzitters vóór de vryspraak, twee daartegen. De president echter sug gereerde een der eersten ia die mate, dat de veroordeeling van het arme, naar myn vaste overtuiging volkomen onschuldige kind moest volgen. Ik zou daarover nimmer gesproken hebben, als ik het nu niet in het belang myner cliënte tegenover u moest doen. In elk geval evenwel, mynheer Röhrsdorf, dank ik u, dat gy my opgezocht hebt. Gy hebt my een ware verfnssching bereid in de troostelooze woestyn van conflicten om het myn on dyn en het stinkende moeras van misdaden, waar tusschen nu eenmaal de prak- tyk van een advocaat zich voor 't grootste deel beweegt." Met nog vaster overtuiging, dat wat hy deed, goed was, haalde Röhrsdorf zyn gasten af. Patschow zag er zeer net uit, en Elsa had zich ook opgeknapt. „Ziezoo, nu kan het beginnen," zeide Röbisdorf opgeruimd. „Maar nog óén ding! Wy zouden bekenden kunnen ontmoeten, tegenover wie een voorstelling onvermydeiyk is. Alzoo gy, mynheer Patschow, zyt de molenaar Müller; zyt gy er corpulent genoeg voor? En gy, juffrouw Elsa, zyt juffrouw Muller, zyn dochter natuuriyk buren van my. Dus, meneer Müller, juflfrouw Müller, mag ik u verzoeken 1" Hy bracht zyn gasten naar een voornaam restaurant, in welks kleine kamer3 men ongestoord kon zitten, en verheugde zich, hoe zy alle goede dingen, die hy liet opdragen, aanspraken, nadat zy de eerste schuchterheid overwonnen hadden. Ook het onderhoud vlotte goed, daar e9n grondbezitter met zog velo eenvoudige menschen moet omgaan, dat hy den juisten toon daarvoor weet te vinden. Zoo was het zeven uren geworden, toen de kellner binnentrad en drie kaartjes voor de opera op de tafel legde, welke Röhrsdorf van te voren reeds besteld had. Elsa schrikte. „Maar, meneer Röhrsdorf, ik naar den schouwburg, onder zooveel men schen. En als nu iemand my herkent?" „Wy gaan in een baignore zitten. Daar kunnen wy goed zien en hooren, zonder gezien te worden. Gy kunt heel gerust zyn." Patschow schudde het gryze hoofd. „Ik heb altyd zoo veel van de opera gehoord, maar dat ik er eenmaal zou heengaan en by zoo'n gelegenheid, als iemand my dat gezegd had, zou ik gemeend hebben, dat hy my wilde beetnemen I" Het trof voor Elsa gelukkig, dat de „Freischütz" gegeven werd, eene opera, die zelfs voor den meest geblaseerden schouw burgbezoeker altyd aantrekkelyk blyft. Hoe veel gelukkiger was Elsa, die alle ellende vergat by de hemelsche muziek, torwyi Patschow zich meer voor de handeling interes seerde. Onder de voorstelling spraken de drie zoo goed als niet, ook niet in de entre-actes. Röhrsdorf wilde de werking der muziek op Elsa's gewond hart niet door alledaagsche woorden storen. Patschow sprak trouwens alleen, als hem iets gevraagd werd. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1