ATJEH. Beurs van Amsterdam. do kapt. by de '21ste coinp. 4de voldbat. te Banjoe Bi roe, G. J. Kroon; bij den gewest, en plaats, gencesk. dienst van Atjeh cn ünderh., do off. van gez. 2de kl. to Semarang, E. M. G. Ahn; bij den gewost. en plaats, genecsk. dienst ter Sumutra's Westkust, te Padang, de off. v. gez. 2de kl. te Makassar god. te Bonlliain, A, De Jong; naar Bonlhain do off. v. gez. 2do ld. te Makassar P. C. Costerman Boodt; naar Fort-do Koek, de off. v. gez. 2de kl. te Padang J. Pollak. Van Atjch afgolost: De lste lait.-adjudant dei inf. H. A. Harms, do off, van gez. '2de kl. S. W. Van llcltinga Tromp, on de mil. apotheker 2do kl. W. M. Oltow. Genoemde officieren zullen de bestemming volgen, die hun door hun dienst- clief zal worden aangewezen. Oc.iartemont van lïiar-ne. Overgeplaatst: Van Hr. Ms. aGodeh" naar Ur. Ms. .Promo" en vergund om wegens langdurig verblijf te repa triëren. de luit. ter zee 2de kl. C. J. Canters Verleend: Met ingang van 4 Mei 189C we gens ziolcte, een tweejarig verlof naar Europa, aan oen havenmeester te Batavia E. Roelofs. Ontslagen: Eervol uit 'slands dienst, de gewezeu klerk op het kantoor van den haven meester tc Padang K. 11. Heijden. Ontslagen. Eervol uit 's lands dienst, de gewezen lichtwachters bij de kusllichtétablisse- menleu op Dulveneilana en Mcmdertsdroogte Dcrwatie en Saidin. Bij den dienst der kustvcrlichting: Ontslagen: Wegens ziekte, do lichtopzienor 2do kl. J. W. IJ. Brilman Bol ast- Met de waarneming der betrekking van lichtopzicbter 2do kl.. de ambtenaar op non activiteit A. Wijkman, laatst licbtopzichtor lste kl. en geplaatst bij het kustlicht der 4de orde op Oedjong Soengei Bramei (Gouvernement Suma tra's W ostkust). Burgerlijke Stand van Leiden, van 23 tot en met 29 April. GEBOREN: J. Brands geb. Fasseur Z. N v. Katwijk geb. v. Beek D. F. Egberts gob v. d. Lit D. J. J. M. Zitman geb. v. d. Linden D. M. Eradus geb. v. Zijp D. M. v. Zeist geb. Slam Z. J. Swagcrs geb. Klaasen Z. K. De la Kie geb. Platteel Z J. S. De Graaf geb. v. d. Vos Z. K Zwanenburg geb. Reen D.W. 'Ziikzce geb. Mattie D. L. Karreman geb. Regeer D. M. J Haan geb. Josscvel Z. H. F. 'Copier geb. v, d. Steen D. J. Boom geb. v. d. Tuin Z. M. Y'ineourt geb. Ram D. J. Kccre- wcer geb. v. d. Nat Z. J. C. Lasander geb. 'Korenbof Z- E. v. d. Burgh geb. v. d. Stok Z. E. Knol geb. Boon Z. J. P. De Haan geb. Kret D G. Stik voort geb. Duy verman ;ZM. v. d. Berg geb. De Haas D. 0. F. H. Groot geb. Stielor D. M. De Blauw geb. y. Rossen D. A. M Cbristiaanse geb. Boekkooi Z. M. C. Lezwfin geb. Flippo D. P. Hoogman geb. v. Duykeren D. S. Zandvliet geb. Neute boom Z. YV. Grandia gob. Antonisse D. A.J. Benschop geb. v. Deventer D. A.M. J. Moonen geb. Blansjaar D. M. 0. Strijbos geb C'reygbton Z. M. H. Franken geb. v. Zijp D. E. Kloots gob. Fontein D S. J. E. v. Polanen geb. v. Bemmel Z. M. Den Oude geb. Bavelaar D. A. A. Segaar geb. O wel D. J. C. Selier geb. Goddijn D. GEtlUYVD: YV. H. v. d. Kaay jm. en A. E. Popp jd. A. Ileuzeu wednr. en J. Schellingcr- houdt wed. J. v. Kampen jm. en S. v. Tongeren jd. J. H. Jasperse jm. en E. Lagas jd. J.S. Vavier jm. en G. 0. De Ridder jd. A. J. P. De Kier jm. en E. YVassenburg jd. OVERLEDEN: J. P. Boezelijn m. 32 j. W. J. P. Broekhuyzen Z. 9 m. M. J. Van Stralen l). 13 m. J. Maas Z. 3 w. P. De Vries m. 72 j. J. "YV. Van Oosten geb. Van der Tuin w. 79 j. YV. J. Schoenmakers D. 38 j. J. YV. Van Alphen D. 94 j. J. Schroef Z. 3 D. F. Giozen Z. 17 m. K. De Boor m. 66 j. YV. YVallaavt Z. 4 j. J. Van Iterson m. 65 j. G. Blok Z. 19 m. A. Van Polanen m. 46 j. M. Gijsman geb. Vink v. 31 j. YV. G. lCettenis Z. 1 j. B. Oost veen geb. YVikken w. 77 j. S. Cramer m. 25 j. J. Overdijk Z. 3 w. J. A. Do Winter Z. 5 m. (ÜCDi€CEÖeirnii«3 xaa Leidcrdlofi'p. Züling van heden. Ü9 opening geschiedt te 11 uren met gebed door den burgemeester in tegenwoordigheid van 10 der 11 leden. Afwezig do heer Sillevis. De notulen worden gelezen en gearresteerd. Ingokomen zyn de volgende stukken: a. Proces-verbaal van kasopneming b(j den gemosnte-ontvanger, d.d. 6 April, toen in kas was ƒ2228.435 en boeken en registers in orde werden bevonden. b. Missive vaü Ged. Staten, houdende goed keuring van het kohier van den Hoofdelyken Omslag over 1896. c. Id. id. van het Raadsbesluit tot voldoe ning van 60 uit don post onvoorziene uit gaven. d. Id. id. van hot Raadsbesluit tot af- en overschrijving, vorige begrooting. e. Verslag van den tosstand der gemeente ovor 1895, dat ter visie zal worden gelegd. f. 30ste Verslag van do Vereeniging tot het verleenen van geneeskundige hulp aan minvermogende ooglyders in de provincie Zui j-Holland. Al deze stukkon worden voor kennisgeving aai genomen. Besloten wordt m9t algemeene stemmen tot het verloenen eoner subsidie van 5 aan laatstgenoemde vereeniging. Besloten wordt tot wijziging der begrooting '95, beslaande in de af- en overschrijving van een bedrag van 266, om dit te brengen op den post voor onierhoud van wegen en ■vo.tparlcn, welko wijziging noodig is door de aanstelling van een vasten wegwerker, waar voor op genoemde bügrootiog geen vaste post is uitgetrokken. Na de behandeling van het kohier school geld, eersto kwartaal 1896, vraagt de heer Bos, waarop cit kohier is gebaseerd waarop de secretaris antwoordt, dat het kohier van den boofdelijkon omslag als basis is genomen. De heer Bos herinnert nu aan het in uit zicht stellen eener vergadering ter bespreking van een nieuwe schoolgeldregeling en vraagt, of de aanhangige annexatie de reden is, waarom die vergadering nog niet i3 gehouden. De Voorzitter antwoordt hierop bevestigend er bijvoegende, dat hy het thans niet het gepaste oogenblik acht, om ingrijpende ver- au leringen tot stand te brengen. De Raad deelt dit gevoelen en besluit met de door den heer Bos ter sprake gebrachte regeling te wachten tot de annexatie-quaestie is opgelost, te meer, wijl de heer Sillevis afwezig is en de Raad nog niet goed op de ^ehandeling dier zaak is voorbereid. Mot de vaststelling van bovengemeld kohier is de agenda afgehandeld. Naar aanleiding van een opmerking van den hoer Koning betreffende eenige kinderen uit Achthoven, leerlingen der openbare school, die z. i. soms t e laat op school zouden komen en waarvan by betwijfelt, of hierop wel acht wordt geslagen, zogt de Voorzitter, van het hoofd der school hierover geon klachten te hebben vernomen, doch hiernaar te zullen informeeren. E.-n opmerking van den hoer Boot over het signaal met den misthoorn op sommige booten by het naderen der Spanjaardsbrug by nacht, welk signaal weinig verschilt van dat b(j brand, leidde tot een discussie over enkele wyzigingen in de brandweerorganisatie. Deze discussie leidde echter tot geen resultaat, ook al met 't oog op de aanhangige annexatie. Bij het departement van koloniën is gisteren van den gouverneur-gene raal het volgende officieel Atjeh- telegram ontvangen: In Atjeh zijn aan de gevolgen der bekomen wonden overledende lste luit. der artillerie J. B. Zon en de fuselier B. Stoppelenburg. De te Atjeh aan zyne wonden overleden lste luitenant dtr artillerie J. B. Zon, in 1862 geboren te 's Gravenhage, kreeg voor het Indische leger zyne opleiding aan de KoDink- lyfee Militaire Academie te Breda, welke hy den Ssten Juli 1884 met eene benoeming tot 2den luitenant by z(jn wapen verliet. Den 7den November 1889 bevorderd tot lsten luitenant werd hem in 1893 een tweejarig verlof naar Nederland verleend, gedurende welken tyd deze officier grootendeels tydelyk werkzaam was aan do militaire afdeeling by het Departement van Koloniën. Verleden jaar, ten tweede male gehuwd zyne eerste echtgenoot© was tydens zyn ver- blyf in de tropen overleden, den weduwnaar een zoon nalatende naar Inaiü teruggekeerd, werd luitenant Zon geplaatst by de Krijgs macht te Atjeh, alwaar zich ook zyn oudste broeder, kapitein der genie,'in dienst bevond. De wond, aan de gevolgen waarvan luite nant Zon bezweek, word hem toegebracht by het hevig gevecht op den rechteroever der Atjoh-rivier ter ontzetting der posten, waaraan vooral de artillerie een werkdadig aandeel beeft genomen. Luitenant Zon stond by zyn vrienden en kennissen in Den Haag bekend als een jong en moedig officier en zou hoogstwaarschijnlijk reeds dit jaar tot kapitein zyn bevorderd, daar hy nummer vyl' op do ranglijst dei- officieren van zyn wapen was. Ook uit het tweede huwelijk laat hy een kind aan zijne nog jeugdige weiuwe achter. In den gisteren vermelden particulieren brief van het „N. v. d. D." is de toestand in het kampement van Nesoeh aanmerkelijk ongunstiger voorgesteld dan hy in de laatste dagen van Maart inderdaad was. Er staat: „Op 't oogenblik zijn kinderen incluis bezig eon pMissadeering to maken." Men leze hier voor: honderden koelies." Daar wy met den brief ook de fout over namen, plaatsen wy eveneens de rectificatie. BUITENLAND. Frankryk. Het kabinet is thans definitief samenge steld als volgt: Móline, president en landbouw; Barthou, binnenlandsche zakenHanotaux, buiten- landsche zaken; Darlan, justitie; Cochery, financiënadmiraal Besnara, marineRambaud, ondorwys; André Lebon, koloniën; Boucher, handel; Turrel, openbare werken. In deze opgaaf is de minister van oorlog vergeten. De Fransche bladen melden, dat als zoodanig zal optreden de senator generaal Billot. In de verklaring, waarmede het ministerie heden voor het Parlement optrad, wordt ge zegd dat het kabinet practiscbe, terstond uit voerbare hervormingen wil, maar alle theore tische hervormingen afwyst. Het verklaart dat het de hem toevertrouwde opJracht aan vaardde, ten einde de aaneensluiting van de groote republikeinsche party te herstellen. Het kabinet zal de tot-stand-brenging van arbeids wetten voortzetten en zal trachten, de her vorming van de successierechten, van d9 directe belastingen en van het koloniale leger tot een goed einde te brengen. Het zal voorts moedoelen, dat het gunstig gestemd is, niet voor een inkomstenbelasting met eigen aan gifte en schatting, maar voor een inkomsten belasting met ontheffing tot grondslag. Deze verklaring, waarin niet gesproken wordt van grondwetsherziening, zal ter goed keuring aan president Faure worden voor gelegd. Verscheidene groepen, welke de meer derheid van het kabinet Bourgeois uitmaakten, zyn voornemens een liga ter verdediging van hit algemeen stemrecht te stichten, welke in geheel Frankryk een campagne tegen den Senaat zal ondernemen. O ui tscliland, De Ryksdag nam gisteren artikel 3 van de Beurswet, betreffende het beurscomité, aan en verwierp het amendement van do commissie volgens hetwelk de helft van het comité steeds uit beursmannen zou moeten bestaan. De artt. 4, 5 en 6 betreffende het beurs- reglement werden conform het advies van de commissie aangenomen, met dien ver stande, dat op art. 4 werd aangenomen een amendement van Von Kanitz, waardoor de landsregeeringen gemachtigd worden to be palen, dat zij in het bestuur van beurzen, waar producten van den landbouw en ge maal ter markt gebracht worden, vertegen woordigd zullen worden in verhouoing van hun aantal. De Ryksdag heeft ook de paragrafen 7 tot 35 der Beurswet goedgekeurd, waaronder tevens de bepalingen omtrent de werking van het eeregericht en do bevoegdheden van den staatscommissaris. De bepalingen omtrent deze bevoegdheden zyn eveneens aangenomen overeenkomstig het voorstel der commissie. Het amendement-Frager, hetwelk ten doal had de positie van den staatscommissaris te verzwakken, werd vc-rworpen. De bronchiaal-catarrh, die den rijkskanselier na zyn terugkeer uit "Weenen verscheidene dagen aan zyn kamer bonJ, is nu geweken. Het bericht in de bladen, dat de rykskanselier gedurende de loopende zitting pexsooaiyk niet meer zou doelnenen aan de beraadslagingen van den Ryksiag en om gezondheiJsredenen lang vóór 1 Juli met verlof zou gaan, mist allen grond. Do rykskanselier, de staatssecretaris Marschall en de directeur van koloniën kwamen gisteren te Potsdam aan, oui recht streeks met den keizer een bespreking te houden. Men brengt die samenkomst in ver band met ontvangen berichten uit het Zuid- Afrikaansche gebied, dat onder Duitschlands invloed staat. Belgic. Men scliryft ons uit Antwerpen: In zyne laatste zitting heeft het bureel van het aan staande 23ste Nederlar.dsch Taal- en Letter kundig C.mgres van Antwerpen bepaald be sloten „Guorun," het werk van Roden'oacb, dat in 1874 in den stadspryskamp van TooneM- en Letterkunde bekroond werd, to do n op voeren. YVegens onvoorziene omstandigheden zal waarschijnlijk de „Herbergprinses" van Jan Blockx niet kunnen doorgaan; mc-n zou dan de Congresleden, benevens op de ver tooning van „Gudrun," ook op eene uitvoering van „Tannhauser," door het Nederlandsch Lyrisch Tooneel, uitnoodigen. De belangstelling in het Congres wordt te Antwerpen van dag tot dag levendiger; mon gelooft te kunnen verzekeren, dat de ont vangst der Congresleden feestelijk en grootsch zal wezen. Ook buiten Antwerpen ontmoet deze plech tigheid meer en meer bijval. Ni-.t alleen Gent, maar ook Brugge en Brussel beloven talrijk vertegenwoordigd to zijn. YVat Noord-Neder land aangaat, dit treedt op loffelijke wyza toe. Niet alleen in gehalte, maar ook in hoe veelheid zyn dio bijtredingen bijzonderlijk uit Amsterdam, Arnhem en Den Haag zeer verheugend. C3-z*oot®©rlto.öra!l^ LorJ Silisbury woonde gisteren dejaarlijk- sche vergadering der Primrose League te Londen by. In een door hem uitgesproken redevoering besprak by ook do tcr-dood-ver oordeeling van de hoofden van den opstand te Johannesburg en het telegram, waarin wordt te kennen gegevendat de straf zal gewijzigd worden. Lord Salisbury gaf zijn vertrouwen te ken nen, dat de heer Kruger deze gelegenheid niet zal gebruiken om te profiteeren van de gebeurtenissen, waardoor zijn politieke tegen standeis in zyn handen zyn gekomen. Do heer Salisbury hield verder vol, dat de expeditio naar Dongola niet in stryd is met de verplichtingen, welke Engeland in Egypte op zich heeft genomen en hat bestaan dier verplichtingen niet zal verlengen. Kusland. De „Times" verneemt uit Odessa: In bankierskringen wordt verzekerd, dat Rusland een paar provinciën in het Noorden van Corea bezetten zal, als onderpand voor een voorschot van zeven millioen roebel. Do „Times" verneemt uit St.-Petersburg, dat de Russische regeering weer een poging voorbereidt om Herat to naderen. Van Merv zal een 200 werst lange spoorweg met breed spoor worden aangelegd naar de rivier de Koesjk. Hier worden de noodige materialen byeengebracht, om desnoods dadelijk een 300 werst langen spoorweg met smal spoot naar Herat aan te leggen. Over dezen aanleg raad pleegt de Russische regeeting den Franschen iDgenieur Eiffel. Cuba, In het paleis van den gouverneur genoraa van Cuba to Havana heeft een ontploffing plaats gehad, waardoor het dak gedeeltelyk instortte en alle ruiten verbryzeld werden. Volgens de eene lezing heeft men hier te doen met een dynamietaanslag, uitgevoerd door de insurgenten, maar volgens een officieel bericht was Let een ontploffing van gas uit een beerput. Telegrammeu, PRETORIA, 28 April. Omtrent het geding tegen de beschuldigden uit Johannesburg wordt nog gemeld dat de rechter, verklarende dat het zyn pyniyke plicht was vonnis te vellen, de hoop uitsprak, dat de Rogeering geljjke goedertierenheid aan den dag zou leg gen als tydens de crisis in het begin des jaars. Daarop sprak hy te midden eener diepe stilte de reeds vermelde vonnissen uit. De Engelsche agent do De Wett heeft een onderhoud gehad met president Kruger, die zeer kalm was, maar uit wiens houding bloek hoezeer hy den ernst van den toestand besefte. LONDEN, 28 April. De minister Cham berlain heeft van sir H. Robinson een tele gram ontvangen, meldende dat president Kru ger de doodstraf van de vier Engelsche aan voerders veranderd heeft, maar dat nog niet beslist is door welke straf die zal worden vervangen. BERLIJN, 29 April. (N. R. G.) In de ge meenschappelijke audiëntie van Hohenlohe, van Marschall en den directeur van de koloniale afdeeling Kayser by den keizer werd gespre ken over den onrustigeD toestand in Zuid west Afrika, daarheen zal een versterking van de bewakingstroepen worden gezonden, indien do opstand zich uitbreidt. Vervolgons liet de keizer den chef van het civiele kabinet Von Lucanus verslag uitbren gen over den binnenlandschen toestand, had daarna een gesprek onder vier oogen met Von Hobcnlobe :n ontving eindelyk den chef van het militaire kabinet Von Hahnke. In die drio audiéntién werd de crisis be sproken. In welingerichte politieke kringen wordt geloofd dat het vraagstuk van de her vorming van de militaire rechtspraak voor- loopig onbeslist blyft, en veranderingen in het ministerie vooreerst niet zullen plaats hebben, al was het alleen omdat de Keizer die verandering nooit zal willen laten ge schieden onmiddelyk na de beschouwingen in de pers. Vermoedeiyk echter zal Hohenlohe over eonigen tijd aftreden. Do beslissing van de vraag of de minister van oorlog aanblyft, hangt enkel hiervan af7 of de Keizer het ontwerp van den minister aangaande de mill taire rechtspraak ten slotte zal afwijzen, met andere woorden of er overeenstemming mogelyk zsl zyn tusschen den minister van oorlog en den chef van het militaire kabinet. MADRID, 29 April. De ministerraad heeft zich heden bezig gehouden met de nadeelige gevolgen der voortdurende droogte, waardoor de oogst, vcoral die van het graan, verwoest is. Men zal openbare werken aanbesteden, om daardoor aan do boerenarbeiders werk te geven. Wanneer de regen nog veertien dagen op zich laat wachten, wordt do schade op 900 millioen geschat. BLOEMFONTEIN, 29 April. Do Volksraad van den Oranje Vrijstaat nam het voorstel aan der commissie voor do bewapening tot ui.breiding dor artillerie en tot het aankoopt van ammunitie voor vier millioen pd. st. PARIJS, 30 April. Het „Journal officiel" bovat heden het besluit, waarby het minis terie Mélme wordt benoemd. ZANZIBAR, 29 April. Hier loopt het ge rucht, dat de Engelschen vry ernstige ver liezen hebben geloden aan de oevers van het Victoria moer, in Oeganda. SHANGHAI, 30 April. De Engelsche stoom schepen „Now-Chang" en „Onwo," varende aan do Chineesche kust, kwamen heden in aanvaring by Woo-Sung. De „Onwo" zonk onmiddeliyk de „New-Chang" moest, om zinken te voor komen, by Woo-Sung op strand gezet worden. Allo byzonderheden zyn nog niet bekend; maar men vreest dat velen by deze ramp zijn omgekomen. Vyf Europeanen en 250 Cbinee- zen worden althans vermist. 30 April 1396. StaatsleoninQon. Vor. Koors pCt. koors. lieden tfod., CcrL Nat. W. Schuld 2% 92*6 92% lOOYtf [lon^nje, Goudl. 1S3103 4 101% ItaliC-, Inschrijving 18C2/31 6 7SJ/f Ouslcnr., Obi. Pap. hl-i Nov. 6 83% 83% dito Zilv. Juli 6 *3% 33% Polen. Obl. Schat 1;. 18 W .4 92% Portugal, Obl 1S5318S4 mot ticket 100 .9 25% 2C% id. Tabakslotning- 4% 91% 91% Itusland, Binnen]. 1894. 4 02% 62% 'JitolSbSbij Rothschild Rb. G25 4 9S% 98% dito iIoj)c& Co. 1889 !»J Rb. 626 4 98 98 Obl. Lccning 1867:00 J! 20 .4 101% in Gc-ud Leen. 2SS4 6 103% 103 Ye Spanje, Pcrp. Schold Buitcnl. 4 59 CO 'i urkgo, Dou&na Obl. IS36. 5 92 dito Gcconv Lccr.ing Sjrio C 21% 21 Kgypto, Old Lccning 1876 4 102% McvicOj Binncnlandsch 6 43% 43% UmziliL', Old. 1S894 71 D% Ind. en Fin. Ondernemingen. Xoloninle Bank Aand. G2% N.-l. Ilandlik. Aand. 76 75 Scd. Ilandclm Aand. 140% 140 Spoorwogtoeningen. 110 Helt. JJzorcn-Spw -Mg Aaud. 110% Obl. dito 3% 100% 100% M. t. Hxpl. v. St. Spw. Aand. 97% 97 Ned. Ccntr.-Spoorw. Obl. f 250 3 92 Italië. Z.-ltal. Sp Obl. A-U 3 521^5 52 l'oloii, Wars.-Weenen Aand. 15CSS& dito Pi ior. Oblig. 4 9S% llus].. Balt. Spw -Aand.. 3 01% 61% I-ast. Spw.-Mi) Aamt. 70% luong. Dombi. ObL ZR. 625 4% 18% 98% Wcichacl ZR. Aand 74% 74 Wladikawlias Obl. Rb. 123 4 !C% 97 Amerika, Atchison Trust 4 77% 70% dito Obl ?o Hyp. lctt, A 3 25% Central Pacific Aand. 15% Ciiic Brio lo Uyp. Obl. 6 ioc% Donver Rio Grando C. v. A. 13% 13% I,onisv. Naahy. Gort. v. Aand. 52 51% Mi&3. Runs. Texas C. v. A. 1-% 12% Union Pac. C. v. A. 8% 0% Canadian Pacific C. v. A. CO Oregon Short Line oblig. 28% 28% Prcmieleenlngen. Ncdoil., Stud Amstcrd. /"100 3 lll-fc 85% Tnrkiio. Lwonïnp 1370 27 27 Prolongatie 4% Aand. Stoomv.-My. „Nederland" 157% Petroleumbronnen Ned.-Indie 430. Thermometeratandgisteravond om 8 uren 7° C. 44.6" Fahrenheit; hedenmorgen 8 uren 8° C. 46.4° F.; 'smidaag3 om 12 uren 11° C. 51.8"^.'enamiddags 4 uren 12° C. 53.6° F. JLEIttEX, 30 April. Hedennamiddag had op het Schutters veld alhier de gewone jaariyksche wapen schouwing over de manschappen der dd, schuttery plaats. Na afloop daarvan werd door den comman dant voor het front der troepen een konink- lyk besluit voorgelezen, vermeldende dat aan den heer C. Th. Driess9n, kapitein by de schuttery, het eereteeken wordt toegekend voor 15 jarigen eervollen schutteriyken dienst Nadat hem de medaille was op de borst gehscht, werd er voor den gedecoreerden officier ge defileerd, waarna de troepen, met de muziek in de stad teruggekeerd, voor de sociëteit „Amicitia" werden afgedankt. De acht Weenerinnetjes hadden, niet tegenstaande zy hier voor de derde maal op traden gisteravond weer een vry talryk publiek, vooral wat het parterre betreft, naar den Schouwburg gelokt, al was do zaal niet zóó vol als de beide vorige keeren. Er bleek in ieder geval opnieuw uit dat het vreemde altyd aantrekt, vooral wanneer het wei b- 1 i c h is. Er heerschte wederom zeer veel opgewekt beid ïn het gebouw, zoowel op het tooneel als op de verschillende rangon. Herhaaldeiyk daverde het van de toejuichingen en er werd wel een dubbel programma ten gehoore ge bracht. De vroolykheid der zingende en sprin gende gracieuze dames, andermaal in keurige kostumes, scheen opnieuw bijzonder aan- stekelyk te werken. YVerd het achttal de eerste maal met bloe men bestrooid, thans werd den YVeenerin netjes namens de studenten-commissie ieder een Iraaie bloementuil aangeboien, welke te meer waarde hadden omdat de aanbieding riet geschiedde volgens een vooraf bestaand voornemen. Het plan ontstond onder Óen indruk der uitvoering zelvo cn zoo werden eerst by het begin der pauze per telephoon do touquetten by de hh. Speet en Yan Velseu besteld, die zich zóó spoedig van hunne taak kwbten, dat reeds tydens het eerste weder-optroden in de twee'e afdeeling de dames onder veel enthusiasms konden verrast worden. Chretienni, die alleen de plaats moest ver vullen d6r acht dames, als zy zich in ander kostuum kleedden, deelde mede in het succes en werd oveneens luide toegejuicht cn her haaldelijk teruggeroepen. Men schryft uit Leiden aan de „N. R. Ct." naar aanleiding van de inaugureelo oratio van prof. Holwerda: Het is zeker dat de minister van binnenlandsche zaken te vredenheid en veel voldoening zou hebben gevoeld, indion by de plechtigheid had byge woond, die den door hem te voorschyn ge- brachten leerstoel zag bezetten. Niet alleen dat de nieuwe hoogleeraar zelf sprak met onderhoudende en aanstekelijke geestdrift:, maar een ongekend groot getal toehoorders zat en stond saamgedrongen in het auditorium, en een ongewoon hartelyk applaus kwam tot besluit. Zoo is gebleken dat de vervul ing van don ouden wensch naar dezen leerstoel der archaeologie naar waarde wordt geschat en niet aan ondankbaren is verspild; immers de biyde begroeting van den nieuwen boog- loeraar beeft een ernstige erkenteJykheii jegens den minister Van Houten in zich ge sloten. Door het provinciaal kerkbestuur van Friesland zyn tot de evangeliebediening toe gelaten do beeren: YV. Bax Jr., canóidaat te Leiden, en M. De Jong, cand. te Utrecht. De heryk der maten en gewichten z 1 te Zofcterwoude plaats hebben op Maandag 18 Mei a. s., van dos voormiddags 9 tot 12 uren en des nam. vaa 1 tot 3 uren, ten huize van de weduwe Vlasveld, in het dorp. Voor het examen in vrya en orde oefeningen zyn geslaagd de dames A.P.Pen- nings te Voorschoten en M. Schippeis te 's-Gravenhage. De wet van 16 April jl. (Stsbl. 72) tot regeling der personeele belasting is afgekon digd in de Staatscourant van 30 dezer. Het perceel Vischmarkt No. 18, waarin een reeks van jaren een sigarenwin kel was gevestigd, is van bestemming ver anderd. Er is thans een magazyn in gekomen van kantoor-, school en teekenbehooften, reis toilet en luxe-?,rtikelen, lsdorwaren, enz waartoe het inwendig de noodige veranderin gen heeft ondergaan. Nieuwe betimmering en beschildering heeft het een fraai aanzien ge geven, terwyl de voorraad van de onderschei den artikelen zeer groot is. De twee met groote spiegelruiten voorzieno winkelkasten bieden bovendien goede gelegenheid tot smaak vol ótaleeren. De naam van den heer S. J. Bomert, die hier op dit gebied by zeer velen reeds geen onbekende meer is, goeft waar borg voor een accurate bediening zyner toe komstige cliönteele, Enkele dagon geloden maakten wy melding van eene vormoadelyko vergif tiging na hot gebruik van weggeschonken eten by eene vrouw en haar twee kinderen in het Posthoornhof aan de Yan der-Werfstraat alhier. Thans wordt ons dienaangaande mede- gedeel 1 dat de in beslag genomen uitwerp selen der patiënten op last van den commis saris van politio alhier scheikundig onder zocht zijn en dat het resultaat daarvan is dat geen vergiften er in gevonden zyn, anders dan plantaardige, zoodat de ongesteldheid der patiënten moet worden toegeschreven aan bederf in het eten, alzoo aan een daarin ont stane schimmelplant.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 3