N°. 11097. Woensdag 29 April. A°. 1896 <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH M&BLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden. Franco per post Afzonderlijke Nommcrs f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËIT: Van 1-6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten de stad wordt f 0.05 berekend. Officieel© Kennisgeviugen. Burgomeoster en Wethouders der gemeente Voor schoten brengen ter algomoono keonia, dat in die gemeente met de beschrijving dor b'-laetirg op bodrijfa en andere inkomsten dienetjaar 189G/ 97 zal worden aangevangen Maandag den éden Mei 1896. Leiden, 28 April. Van kwartier voor negenen tot halftwaalf, Waaronder begrepen twintig minuten pauze, gaf gisteravond in „Hotel du Nord" alhier do op 8 Januari 1894 opgerichte werklieden- zangveroeniging Kunst na Arbeid" onder veel belangstelling een uitvoering, sedert haar bestaan de vierde. In die avonduren gaf zjj den talryk opge- komenen weer veel en daarby heelwat goeds te genieten. Ook nu kan het oordeel over hetgeen ze ten gehoore bracht onder leiding van haren directeur den heer Ph. Rank AJz. evenals vorige malen gunstig zyn; ook nu hebben hare leden getoond inderdaad liefde voor den zang te koesteren, energie te bezitten om lot iets goeds te geraken, waartoe ijverige en nauwgezette studie in de eerste plaats ooodig is. Van het leiden dier studie, der oefeningen en repetities, kweet de heer Rank zich op uitnemende wjjze: dit bleek gister avond. Hi] is voor deze Vereeniging een best directeur. Tal van nummers, van zeer onderscheiden iard, bracht het mannenkoor hoogst beschaafd en dit wil wat zeggen l ten gehoore, alle lederen in onze taal. Er was ook een com positie bij van den directeur, welk nummer zeer gevoelvol wc-rd voorgedragen. De toejui chingen, welke het koor en zijn leider ten deel vielen, werden zeer zeker niet geuit uit kracht der gewoonte, maar sproten ongetwij feld bij elk voort uit behoefte dos harten. Bracht de zangvereeniging zelve het er dus best af, niet minder was dit het geval met hen, die hunne welwillende medewerking verleenden om het geheel meer kleur bij te zetten. Mejuffrouw Jacoba Smit toonde bij vernieu wing een sopraan te zjjn, die aan omvang rijkheid van geluid een fijngevoelde voordracht paart; mej. Marie Ridderhof legde bewijzen af van hare vaardigheid en kunde in het pianospel, terwijl de heoren C. B. D. en "W. C. B. aan hunne instrumenten (viool en violon cel) zuivere, harmonische tonen ontlokten; een en ander zeer op prijs gosteld door de aanwezigen. Kan het zijn, zoo worde de Vereeniging nbg krachtiger en scharen zich nog velen, mits niet willende achterstaan in ijver en in waardeering voor de leiding, bij de tegen woordige leden, onder de banier der Vereeni ging, welke zich gisteren te midden van een der plantengroepen in de zaal verhief, en waartoe een alleszins te billijken roepstem van het koor tot de aanwezigen kwam. Naar wij vernomen, komt met 1 Mei a. e. vacant de betrekking van concierge in het Rijksadministratiegebouw der directe be lastingen, enz., aan de Steen6chuur No. 17 alhier. Hieraan zijn verbondenvrije woning, vuur en licht, benevens eene vergoeding van kosten voor het schoonhouden der lokalen. Gegadigden, bij voorkeur gepensionneerden, kunnen zich vervoegen ten kantore van den heer inspecteur in gemeld gebouw. De twee en zestigste vergadering van de gewestelijke vereeniging ^Zuid-Holland" van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 80 Mei, des voormiddags te tien uren, te Leiden, in „Zomerzorg." Na afloop dor vergadering stolt de afdeeling Leiden de bezoekers in de gelegenheid tot het bezichtigen van het Stedelijk Museum, het Geologisch Museum, het Museum voor Natuur lijke Historie, het Museum van Oudheden of den Hortus. Gedurende de 1ste helft der maand April zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden worden P. Yan Zonneveld, Amsterdam; N. Bonten, Dordrecht; L. C. Henzon, Theys, W. J. H. Dijkman, Sum, 's-Gravenhage; Blom, Lisse; J. IJ. Slot, Duime, R. Mulder, Rotterdam; Yan don "Weg, ZoeterwoudeJ. H. Booda, v. d. Ivleij, J. J. Visser, niet vermeld. BriefkaartenG. H. Yan der Brug, A. Steenbergen, M. N. Roos, Amsterdam; C. Haalebos, 's Gravenhage. Men meldt uit Zoeterwoude: Er hebben zich voor de vacature van predikant bij de Ned. Herv. gom. alhier reeds 5 leeraars aan gemeld, die voor een beroep in aanmerking wenschen te komener wordt echter met uitbrengen van een beroep gewacht tot het beslist is, of de grensregeling tusschen deze gemeente en Leiden zal doorgaan. (Tel.) Te Lont, gemeente Eist, is overleden op 54 jarigen leeftijd do heer C. Ter Spil!, predikant aldaar. Z. H. de Paus heeft benoemd tot proost van het kapittel den deken van Amsterdam, Mgr. H. Poppen, en tot kanunnik den zeer- eerw. heer M. J. A. Lans, president van het seminarie te Warmond (vacaturen door over lijden van Mgr. D. Staas). De kiezerslijsten te Benthuizen tot het kiezen van leden voor de Tweede Kamer, voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad zjjn met een aantal van 57 kies gerechtigden gesloten. Tot tegenschatters der persoaeele belasting zijn door B. en Ws. benoemd de hoeren P. Graper en M. J. Bleyleven. De herijk van maten en gewichten zal aldaar plaats hebben den 19ien Mei, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur. Door den voorzitter van de Raden der gemeenten Zoetermeer en Zegwaard is ter openbare kennis gebracht, dat de lijsten der personen, bevoegd tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal, van de Provinciale Staten en van den Ge meenteraad, den 6den Maart vastgesteld, op heden krachtons het bopaalde by art. 31 der wet zijn gesloten en ter secretarie der ge meente ter inzage van een ieder nedergelegd, alsmede dat een exemplaar daarvan is aan geplakt. Tot onderwijzer aan de Groen-van-Prin- sterer-school te Haarlem is benoemd de heer J. Van der Spek, te Waddingsveen. Door wijlen mevrouw de weduwe Riemersma, te Oude-Wetering, is aan de Remonstrantsche gemeente aldaar vermaakt een huis met tuin en f 2000 voor de armen dier gemeente. Op last van H. M. de Koningin-Regentes brengt do directeur van het Kabinet der Koningin ter algemeene kennis, dat gedurende Hd. verbl'yf in het buitenland, de aan B. M. geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan het Kabinet der Koningin te 's-Graven- hage, alwaar voor eene geregelde opzending dier stukken aan H. M. zal worden zorg godragen. (Sts. Ct.) Te Scheveningen bestaat gedurende eenigen tijd de Physiatrische inrichting van dr. P. H. Eykman. Dicht bij de Scheveningscbe boschjes en den ouden Schevenic.gschenweg gelegen (5 ninuten van het „Hotel de la Promenade"), kon men geen beter plekje voor eeno dergelijke inrichting uitkiezen. Wande lingen in den omtrek zijn 6r te over en wil men een oogenolik aan het strand vertoeven, in vijftien minuten is m9n daar! Wat beoogt de inrichting? Ziekten te voorkomen en te genezen door dó Datuur- geneeswijze. Om dit echter nog duidelyker uit te leygen, heeft dr. Eykman een werkje geschreven, getiteld: „Koud water voor ge zonden en zieken", waarin bij op beknopte wijze mededeelt waarom koud water zóó b'-ilzaam is voor den menscb, welke ziekten daarmede genezen kunnen worden. Het boekje is zeer waard om gelezen te worden, vooral ook door diegenen, die wel eens van de geneeswijze door koud water gehoord hebben, maar schouderophalend de voorstanders daarvan hebben beantwoord 1 Men schafte net zich aan by zyn boek handelaar de pry's van 60 cents kan geen bezwaar zijn en moge menigeen, die lydenöe is aan neurasthenie, hypochondrie, melancholie en zoovele andere zenuwziekten, er zjjn voordeel mede doen! Meestal zoo lezen we in het boekske ziet men spoedig den eetlust, den slaap, de lichaamskrachten en met dat alles ook den levenslust terugkeeren, terwijl allerlei kwalen en kwaaltjes hun ontslag nemen. Door de Rotterdamsehe Tramwegmaat schappij is by de Regeoring en by Gedep. Stat.n van Zuid-Holland concessie aange vraagd tot aanleg en exploitatie van een stoom tramweg, in aansluiting aan den geconcession- neeraen tramweg door de Hosksche Waard, loopende van Oud-Beierland over Nieuw- Beierland. Piershil en Goudswaard naar het zoogenaamde Vuile Gat, met de bedoeling om daar hetzy eeno haven, hetzy een st'.-iger te maken. Verder bevat de concessie-aanvraag den aanleg en de exploitatie van een stoom tramweg op het eiland Overflakkee en Goede reede van Ouddorp over Goedereede, Stellen dam, Melissant, Dirksland, Sommelsdyk en Miadelharnis naar de buitenhaven aldaar en van Ooltgensplaat over Oude Tonge en Nieuwe- Tongö naar laatstbedoelde haven. De con cessie-aanvraag bevat voorts het inrichten van een stoombootveerdienst tusschen do haven of den steiger aan het Vuile Gat en de bui tenhaven te Middelharnis. De concessie is aangevraagd op dezelfde voorwaarden, wat subsidie betreft, die gesteld zyn voor de stoom tram door de Hoeksche Waard. Men schryft uit Amsterdam, dat op den Dam en langs het Damrak honderden byeen waren om den Koninginnen een laatsten groet toe te roepen by haar vertrek naar het Bemor-Oberland. De Koningin vertoefde tot het laatst toe voor haar geliefkoosd venster. Precies 10 minuten voor twaalven traden de Vorstinnen naar buiten, nadat eerst de heer Francken, de hoofdcommissaris van politie, binnen was geroepen, om den dank van H.H. M.M. in ontvangst te nemen voor de goede leiding der maatregelen van orde. Toen de Vorstinnen wegreden, klonk een donderend hoezee en wuifde men geestdriftig met zakdoeken en hoeden. Ook langs het Damrak werden de beide Koninginnen luide toegejuicht. Aan het station gekomon, vertoefden de beide Koninginnen eerst eenige oogenblikken in het kor.inkiyk paviljoen, waar H.H. M.M. ieder e9n prachtige bouquet werd aange boden, waarna de hooge gasten zich naar het perron begaven. Vlug als een vogeltje sprong de jonge Koningin in den salonwagen en knikte het op het perron aanwezige publiek viiendelyk toe. Nadat ook de Regentes zich in den salonwagen had begeven, onderhield deze zich door het neergelaten raampje nog enkele oogenblikken met den burgemeester, en droeg hem op, namens Hare dochter en ook namens Haarzelf, aan de Amsterdamsche bevolking Hare dankbetuigingen voor do vriendtlyke ontvangst over te brengen. Hierop zette de kcninklyke trein zich onder luide toejuichingen van do menigte te 12 u. 5. m. in bewegiDg. De burgemeester van Amsterdam bericht, dat hem namens H. M. de Koningin eene som van twee duizend gulden is ter hand gesteld ten behoeve van de algemeene armen dier gemeente. Door den minister van waterstaat is het gevoelen der Kamers van Koophandel ge vraagd over de ontworpen maatregelen van algemeen bestuur ter uitvoering van de artikelen 6 en 7 der Veiligheidswet. De bepa lingen betreffende de verlichting zyn daaronder niet begrepen. Uit de Hoekschewaard is aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres toege zonden, voorzien van de bandteekeningen van 300 landbouwers, tot betuiging van adhaesie aan de Steenbergsche afdeeling der Noord- Brabantsche maatsobappy van Landbouw in zake do voorgestelde wyziging der suikerwet. Het corps genietroepen zal, tot het houden van practische oefeningen, gedurende een ge deelte van het jaar 1S96 op de legerplaats by Zeist kampeeren. De legerplaats zal door genoemd corps op 1 Juni a. s. betrokken en op 18 Juli d. a. v. verlaten worden. Aan de officieren, behoorende tot of dienstdoende by troepengedeelten, welke buiten hunne gewone standplaatsen op forten ver blijf houden in geval en zoolang zy zeiven in die forten worden gehuisvest wordt een byslag op het traktement toegekend, waarvan het bedrag per dag wordt vastgesteld als volgt: voor een gehuwden officier gedurende de eerste 14 dagen van het verblyf f 2.50; gedurende den overigen tyd f 1.50; vooreen ongehuwden officier gedurende de eerste 14 dagen van het verblyf f 1.50, gedurende den overigen tyd f 0.80. De uniform, door de buitengewone op zichters van fortificatiën by werkelijkon dienst in tyden van oorlog of oorlogsgevaar te dragen, zal bestaan uit een uniformjas en pot, gelyk aan die, voor de opzichters van fortificatiën vastgesteld, met dien verstande dat die voorwerpen worden vervaardigd van donkerblauw onderofficierslaken en dat do jassen worden voorzien van kragon van rooi laken, in stede van blauw laken, ter onder scheiding van de gewone opzichters van fortificatiën. Eene wyziging in de organisatie van het wapen der cavalerie bepaalt o. a. dat Ly ieder regiment huzaren de luitenant-kolonel verblyf houdt ter plaatse, alwaar twee of meer veld- eskadrons van het corps in garnizoen zijn. Wanneer hij op dezelfde standplaats als de regimentscommandant aanwezig is, is by belas: met het toezicht op do oefeningen van bet zich aldaar bevindend gedeelte van het regi ment; zoo niet, dan voert hy het bevel over de gedetacheerde eskadrons, die in eene zelfde standplaats vereenigd zyn. Het depot-eskadron staat onder toezicht van een majoor. De ritmeester instructeur, een paardenarts, een adjudant onderolficier en do adjudant- onderofficier pikeur doen dienst by het depet eskadron, de luitenant adjudant by den staf van liet regiment. Den 7deni Mei a. s. zal door hot „Aesthetisch Genootschap" te Rotter Jam voor de eerste maal worden ten gehoore gebraci t: „Prinses Zangvogel, „zangspel in vyf bedry ven, gecomponeerd door een nog jong componist, den heeT Corns. Immig Jr Het „Aesthetisch Genootschap" is eene veretniging van declamatoren, schilders en toonkunstenaars. Vooral in de laatste jaren heeft men getracht op het gebied der drama tische kunst met iets goeds vöor (den dag te komen) het voetlicht te treden. Schiller's „Maagd van Orleans" werd reeds ton gehoore gebracht, en thans legde het de hand op - it werk van den jeugdigen componist. Aan do uitvoering van het zangspel wordt alle zorg besteed. Hot. koor, bestaande uit 250 mede werkenden, studeert reeds maanden onderdo krachtige leiding van den heer J. S. Vervueren, die op dit gebied zyne sporen reeds verdiend hoeft. Het geheel zal worden geleid door Aesthetita's kapelmeester F. Blumentritt, terwyi de menuet in handen is van mej. We&terbach, leerlinge der Hochschiile voor do aanskust to Berlyn. Een gedeelte der décors W6rd vervaardigd door heeren schilders, werkende leden, terwyl De Trausvaalsche Neef. 6) Maar de heer Blok drong er zóó op aan, dat ik my eindelyk bepraten liet en het huis kocht. Het nu weer te verkoopen, is mij dus juist niet aangenaam, wyl men zou kunnen zeggen, dat ik een speculant ben. In de eerste plaats zal de heer Blok zelf...." „O volstrekt niet, mijnheer Duboi9, dat zal niemand zeggen," viel Döring hem levendig in do rede. „Het allerminst de heer Blok, wien gy, wat ook myn wensch zou zyn, niets van oDze overeenkomst behoeft mede te deelen, althans voorloopig niet. Gy bewijst my een dienst en ik waardeer dien door by de 20,000 Mark, die ik u meer geboden heb, nog 1000 Mark te voegen. Nu, stemt gij toe?" „Hy zy zoo," antwoordde Dubois zuchtend, maar in werkelykheid zeer verheugd over den voordeeligen koop, dien hy gesloten had. „Ik neem uw bod aan." „Ik verwachtte dit en heb daarom bet koopcontract direct meegebracht. Wilt gy de goedheid hebben, het te onderteekenen Wat de betaling betreft, geef ik u wissels op Oppenheimer, te Frankfort a/M., die binnen dno dagen gehonoreerd worden." De jonge man knikte en onderteekeDdo het verkoop-contract over een huis, waarvan hy wel is waar eigenaar was, maar welks koop hy nog niet door zyn ondeitoekening erkend had. Om zich in het laatste opzicht te vergewissen, begaf hij zich na Dörings vertrek onmiddellyk naar Blok, die hem voor 't overige reeds met ongeduld verwacht had, en bracht ook hier de zaak in orde. „Daar ik oogenblikkelyk het geld niet in huis heb," zeide hy op onverschilligen toon bij het heengaan tot Blok, „zult gy wel de goedheid hebben, het bagatel op accepten by Oppenheimer te Frankfort na acht dagen op te eischen." Blok boog toestemmend. De jonge man, die 60,000 Mark een bagatel noemde natuurlyk, by een millioenenerfenis beteekenden zy slechts weinig boezemde hem een soort van eerbied iü. „Wat de huurtermynen betreft, waarvan ik u sprak," merkte by nog op, „zal ik de vryheid hebben, ze u onmiddellyk na ont vangst te doen toekomen. Zy bedragen 200 Mark." „Goed. Bonjour, mynheer Blok." „Bonjour, mynheer Dubois 1" IV. „Drommels 1" riep Dubois, nadat hy in zyn wor-.ing teruggekeerd was, „dat noem jk een zaakje! 20,000 Mark!... Dat heb ik nooit gedroomd, zulk een som ooit de mijne to mogon noemen 1 Maar de reclame, de schyn doet alles! Men moet den menschen maar zand in de oogen weten te strooien! Het was toch een fameus idee van Holm; h9m althans ben ik dank verschuldigd! Welken loop do geschiedenis later ook moge nemeD, ik heb my daardoor een klein vermogen ver worven en daar ik niemand daarby benadeeld heb, kan my ook niemand iets doen Maar hoe leg ik hot nu aan, dat het geld mij niet ontstolen wordt en bovendien goede rente opbrengt?" Hy ging voor zyn schryftafel zitten en begon na te denken. Eindelyk nam hy de pen en schreef den bankier Kruse, te Frank fort, van wien by 200 Mark, zyn geheel vermogen, dat oen verre bloedverwante hem vermaakt had, had te vorderen. Hy vroeg om raad, hoe hy het voordeeligst eenig geld kon beleggen. Reeds twee dagen later ont ving hy het volgende antwoord: „GeëBrde Heerl Wy ontvingen Uw geëerd scbryven, toen wy de sluiting der Spaansche rente contrac teerden. Daar dit effect stygende is de koers was vandaag reeds 105,75 en het onze stelregel is, steeds het voordeel onzer cliënten te betrachten, hebben wy voor U een aandeel van 5000 duros 21,500 Mark gereserveerd, Uw verdere orders tegemoet, ziende. Tevens feliciteeren wij U met het buitenkansje, dat U ten deel gevallen is, en teekenen in afwachting van Uw verdere gewaardeerde orders, Hoogachtend: J. Kruse Comp." De jonge man stond een oogenblik als aan den grond genageld. De brief viel hem uit de handen. Ofschoon hij zich roeds aan zyn veranderde positie gewend had, was by toch volstrekt niet geneigd, de door een gelukkig toeval verworven som op deze wyze te wagen. Hoe kwam Kruse er toe te onderstellen, dat hy over een zoo groot kapitaal te beschikken had! Onmiddellyk schreof by den bankier, dat hy noch over zulk een kapitaal beschikken kon, noch geld uit Transvaal ontvangen had. Daarop ontving hy het volgende scbryven: „Uit Uw geëerd scbryven met leedwezen vernemend, dat Gy in het bewuste effect geen vertrouwen stelt, hebben wy onmiddellyk de helft Uwer bons verkocht. Daar de leening intusschen een hoogen koers bereikt had, heeft de verkoop U 16,000 Mark winst opgeleverd. Daar het effect voortdurend stijgt, gelooveu wy zeker te zyn van Uw Instem ming, als wy 50 bons voor U behouden. Hierby zenden wy een bankproject betreffende Duitsche effecteD, die U iri elk geval beter passen zullen. Mot betrekking tot Uw erfenis merken wy U op, dat de regeling van zulke zaken all yd zeer langzaam-van stapel loopt. Wy zullen U evenwel al het geld verschaffen, dat Gy noodig hebt." Dubois werd er duizelig van. Dat waren al weer 16,000 Mark, die hij, zonder een vinger te verroeren, verdiend had I Hij begreep nu, hoe gemakkelyk het onder omstandig heden is, door Beursspeculaties een ryk man te worden. En niet alleen, dat hy zich reeds een ryk man gevoelde, hy werd er ook voor gehouden. Van alle kanten werd hy met felicitaties bestorrad, overal bood men hem krediet aan. Om alle praatjes te ontwyken en ook om zich zekerheid te verschaffen, reiede hy naar zyn bankier te Frankfort, die hem met groote J voorkomendheid ontving. „Wilt gy zoo goed zyn, my te zeggen, mynheer Kruse," wendde hy zich tot den bankier, „hoe veel de voor my gekochte effecten bedragen zouden?" „Ja, dat is gemakkelyk te berekenen," antwoordde de heer Kruse, „5000 duros tegen zeventig, do duro a 4 Mark 30 pfennig zult gy 84,000 a 100,000 Mark verdienen. Gy hadt meer kunnen verdienen, waarde heor, als gy niet zoo kool jegens do Spaan sche leening waart geweest l Hot was niet goed van u geziengy moest toch bedenken, dat wij u geen vuil effect zouden opdringen." „Pardon, het was geen wantrouwen, dat my bewoog," antwoordde Dubois, tmur het beginsel, dat ik niet gaarne in buitenlandsche effecten speculeer." „Maar uw erfenis is ook in buitenlandsche, zelfs in buiten-Europeesche waarden belegd," merkte de bankier lachend op. „Hm, jaik beschouw ze daarom ook nog niet als een solide effect," antwoordde de joDge man voorzichtig. Ora nu van het voor hem niet zeer aangename onderwerp spoedig af te stappen, voegde hy er aan toe: „Gy echreeft my van een baük, wier actiën- promessen, zooals ik uit de Beursberichten van heden gezien heb, stygende zyn. Kan men die ook endosseeren?" „Natuurlyk, maar dan zou men er geen of maar zeer weinig profyt mede behalen." „Dat is niets." „Natuurlyk, natuurlyk by uw verhoud dingen."

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1