politie werd een ruimte opengehouden tegen over den hoofdingang van d n Dam, van waar een looper was gelegd naar de plaatsen, welke door ÏÏ.H. M.M. en den hofstoet zou den iügenomen worden. De rijtuigen kwamen tegen tien uren voor en precies te tien uren vertrok de koninklijke stoet van het Paleis, op den korten rit leven dig toegejuicht door het talrijk publiek op den Dam. M. de jonge Koningin droeg een kleedje van staalblauwe, gestreepte zijde met een beige manteltje en een kleinen hoed met blauw changeant lint. De Yorstinnon werden in de kerk ontvangen door den heer Nellensteyn, kerkmeester dor Nieuwe Kerk, en ds. A. E. Van der Dussen. Nadat het hooge gezelschap had plaats ge nomen op de gewone plaatsen tegenover het preekgestoelte, werd de dienst, welke reeds om halfti was begonnen, voortgezet. De gemeente zong Psalm 95 vers 1: Komt, laat ons samen Isrels Heer, Den Rotssteen van ons heil, met eer, Met Godgewijden zang ontmoeten. Laat ons Zijn gunstrijk aangezicht Met een verheven lofgedicht En biyde psalmen, juichend groeten. waarna ds. Herfkens het gebed uitsprak en hierin Gods zegen afsmeekte voor Koningshuis en Vaderland. Als tekst voor zijn korte, maar boeiende preek, had de leeraar gekozen Galathen V vers 22: „Maar de vrucht des geeetes is liefde, blijd schap, vrede, lankmoedigheid, goedertierenheid, goedheid, geloof, zachtmoedigheid, matigheid." Vooraf werd gezongen Psalm S6 vers 6. Na de rede van den leeraar werden nog gezoDgen eenige verzen van gezang 62, waarop met gebed en het zingen van Psalm 96 de godsdienstoefening juist to elf uren geëin digd was. Ds. Herfkens was gistermiddag de gast van HH. MM. aan tafel. Gistermiddag word door de Koninginnen hot gebruikelijk bezoek aan Artis gebracht. Tegen het uur van uitrijden was het op den Dam en achter het Paleis op den Voorburg wal zwart van de menschen; dicht opeenge pakt stond de menigte om de komst van den vorstelijken stoet af te wachten en toen het koninklijk gala-rijtuig door die haie van menschen reed, werden de vorstinnen daverend toegejuicht. Overal was het even vol; uit do ramen wuifde en juichte men de Vorstinnen toe: vol stond het langs straten en grachten, groot was de geestdrift overal. De Plantage was één menschenmassa en zooals elk jaar hielden cavaleristen den weg voor den vorstelijken stoet aldaar vrij. Aan den hoofdingang van het Koninklijk Genootschap ,.Natura Artis Magistra" werden do Koninginnen in de met planten getooide vestibulo opgewacht door de bestuursleden van het Genootschap met hun voorzitter den heer J. M. Beuker en den directeur ar. C. Kerbcrt; langs weerszijden stonden een aantal com missarissen van orde met oranje op do borst, terwjjl ook een aantal dezer heeren in den tuin de orde bewaarden. De Vorstinnen, die in het rijtuig Haar mantels hadden gelaten, vertoonden zich thans aan het publiek in keurige kleedy. De jonge Koningin droeg een witzijden kleed met hoed met witte veer, de Regentes een lila-kleurig kostuum, met een hoed van dezelfde kleur. Terwijl de kapel in den tuin voor het hoofdgebouw do volksliederen deed hooren, schreden Hare Majesteiten, begeleid door de heeren Beuker en Kerbert, dadelijk naar den tuin, waar Zy door de menigte overal, waar zij zich vertoonden, hartelijk werden toege juicht. Het was vol in den tuin, doch naar het aan het „Hbl." voorkwam niet zoo druk als vorige jaren. Van gedrang en geduw was geen sp rake, daar men de wegen, die de Vor stinnen gingen, met touwen flink had afgezet Het weer, dat den ganschen dag gedreigd had, scheen dit bezoek ditmaal niet te zullen begunstigen; althans pas was de wandeling begonnen, of een fijne regen begon te vallen en de Vorstinnen moesten de regenschermen opsteken, maar gelukkig was dit slechts noo- aig voor eenigo oogenblikken, want kort daarop was het wederom droog en brak de zon door. Eerst werd gewandeld langs de pelikanen on flamingo's, daarna werd even getoefd bij de prairie marmotten en vervolgens ging het naar de roofdieren-galerij, waar de jaguar, die zich in het bezit van jeugdige jaguartjes mag verheugen, bekeken werd. Da roofdieren had den weinig attentie voor Hare Majesteiten, daar zy bezig waren zich aan groote stukken rauw vleesch to vergasten. De beide olifanten vtrtoonden buiten naast hun verblijf voor Hare Majesteiten hun kunstjes en van daar wandelde men vorder naar het verblijf der beren en wilde katten. Onderweg bleven de Vorstinnen even staan om het rondvliegen gade te slaan van den zwerm postduiven, die door de fluitjes, welke zij aan do staarten dragen, al vliegende door het luchtruim een eigenaardig gefluit doen hooren. Nog even werd daarna getoefd bij de kan goeroes en daarop keerden de Vorstinnen na een korte wandeling naar het hoofdgebouw terug. De Koningszaal was door den tuinbaas van „Artis", den heer Los, op de meest smaak volle wijze met bloemen en planten gesierd. In do beide hoeken stonden hoog opgaande pyramiden van prachtig bloeiende camelia's en azalea's, waarop het oog met welgevallen bleef rusten, en langs het pad, dat uit de zaal mar de groote vestibule leidde, stonden do prachtigste sierplanten. De Koninginnon namen in deze zaal eenigo oogenblikken plaats, gebruikten eenige ver- verscliingen en onderhielden zich onderwijl met de heeren Beuker en Kerbert. De heer Los werd door de Vorstinnen ontboden en hem werd een zeker welverdiend compliment gemaakt over de wyze, waarop hy do zaal in een waren lusthof had herschapen. Nadat de Vorstinnen uit de handen der hoeren Beuker en Kerbert prachtige ruikers hadden ontvangen, verlieten zy' de zaal en begaven zij zich weder naar het rijtuig om nog oen rijtoer door de stad to doen. Het was slechts een korte rytoer, zelfs werd do aangegeven weg nog oenigszins bekort, zoodat de Vorstinnen reeds even halfvier weder ten Paleize terug waren. Op den heenweg naar „Artis" was den Vorstinnen op de Heerengracht by den Amstel namens de „Huishoudschool" een ruiker aan geboden en van „Artis" terugkeerende stonden alle verpleegden uit het Israëlietischa Oude Mannen- en Vrouwenhuis in de Nieuwe Kerk straat op het trottoir; hartelyk juichten de oudjes de Koninginnen, die hen langzaam voorbyreden, to9. Mr. W. A. P. Verkerk Pistorius heeft zijne wc-rkzaamheden als secretaris generaal aan het Departement van Buitenlandsche Zaken hervat. De rekening van het Hoogheemraadschap Delfland over 1895 bedraagt in ontvangst f 494,419.3S'/2, in uitgaaf ƒ415,835.70"/,, zoo dat er oen batig saldo is van 78,583.68. Het geheele Duitsche eskader onder bevel van den vice-admiraal Koester zal op 28 of 29 April a. s. te Nienwediep binnenkomen. Uit Vlissingc-n meldt men dat, volgens een aldaar ontvangen officieel telegram, bet Duitsche eskader die haven niet zal aandoen. Sparta. Is er hier ter stede eene Yereeniging, welke zich in bloei mag verheugen, dan is dit zeker wel de gymnastiek- en schermver- eeniging „Sparta", welke Zaterdag-avond hare achtste uitvoering gaf in de Stadszaal. De groote zaal, aan beide zyden van het tooneel met groen en bloemen versierd, het flink bezette orkest, dat deze uitvoering met keurige muzieknummers opluisterde, de talryke schare, opgekomen om deze uitvoering by te wonen, dit alles deed verwachten, dat men een recht feestelyken avond te gemoet ging. Onder de tonen van het „Gymnastenlied" giug liet scherm op; de leden van „Sparta" stonden op het tooneel (dat voorzien was van de coulissen, hetgeen veel gezelliger en netter staat dan wanneer het geheel open is) geschaard. Na met het vaandel der Vereeniging gesalueerd te hebben, nam de president der Vereeniging het woord, allen hartelyk het welkom toeroepende; beschermheer, leden, donateurs, kunstlievende leden zyn dank betuigende voor den steun, welken „Sparta" het afgeloopen jaar wederom mocht onder vinden, alsook zyn dank betuigende aan den beschermheer (den heer H. C. Juta), aan den heer C. H. De Goeje, directeur der Kweekschool voor Zeevaart, en aan de ver schillende zusterverenigingen, omdat leden er van deze uitvoeiing met hunne tegen woordigheid vereerden. Verder hoopte spreker dat alle aanwezigen tevreden zouden zyn over hetgeen de vereeniging „Sparta" dezen avond zou uitvoeren. Dat allen tovreden waren, bleek duidelijk uit het herhaaldo applaus, hetwelk telkens door de zaal weerklonk. De werkzaamheden bestonden uit vrye oefeningen, degen-colonne, laDge en korte stok, sabel, colonne-geweer, brug, rek en ringen. Alles afzonderlyk te bespreken, zou ons te ver voeren, maar dat ook de Vereeniging wat werkkrachten betreft vooruit is gegaan, bleek zeker wel uit hetgeen uitgevoerd werd; do spierkracht van sommige turners moest men somtyds zelfs bewonderen. Alvorons tot No. 4 (degen-colonne) van het programma over te gaan, trad wederom de president naar voren, ditmaal om het woord te richten tot den directeur der Vereeniging, den heer J. J. Groenewoud, en er op to wijzen wat do vereeniging „Sparta" zou z(jn zonder de leiding van haren directeur, die er zich steeds voor beyvert haar tot een krachtig geheel te vormen; aan hem is dus ook een groot deel van haren vooruitgang te danken, waarom de leden van „Sparta" als blyk van sympathie hun directeur dezen avond een blyvend souvenir wenschten aan te bieden, dat bestond uit een prachtigen degen in scheede, met ver guld gevest, welke hem (na eenige moeite) om de lendenen werd gegord. Luide toejuichingen en fanfares volgden hierop. Nog meer kreeg men te genieten dan gewono gymnastische werkzaamheden, nl. plastische standen, bestaande uit zes nummers, het eeno nog keuriger dan de andere, welke door kalkJicbt beschenen werden. Verder nog athletischo standen, welko flink in elkaar zaten; somtyds dacht men met .heusche acrobaten te doen te hebben, zóó vlug werden deza standen ten uitvoer gebracht; vooral de laatste stand, met het vaandel der Vereeniging in 't midden, en beschenen door rood bengaalsch licht, gaf een echt fantas- tischen aanblik. Het programma werd besloten met eene apotheose, voorstellende de bescherming onzer Koningin, ook door rood bengaalsch licht beschenen, terwyi de muziek het Wilhelmus speelde, dat staande werd aangehoord. Een zestigtal matrozen waren ook op deze uitvoering genoodigd; zy waren gezeten op het balkon, rechts, en werden gedurende de pauze onthaald op bier. Deze zoo good geslaagde uitvoering werd besloten door een bal, onder leiding van don directeur der Vereeniging. Sieriyk zweefden de netto paren door de zaal, lang nog bleef men gezellig met elkaar keuvelen over al het gonotene, totdat eindeiyk de tyd van scheiden daar was en ieder huiswaarts keerde, doch gewis zal deze uitvoering nog lang in aan gename herinnering bly7en by degenen, die haar by woonden. Daarom een bravo l voor „Sparta," dat zyn banier en vlag (wit blauw), die van den gevel der Stadszaal wapperde, hoog heeft gehouden. Olympla, Ook de jongere Leidsche korporaals-gym- nastiek- en schermvereeniging „Olympia" (kleuren, evenals „Sparta", wit en blauw, met korte sjerp, niet hinderlijk by do oefeningen) gaf Zaterdagavond, gelyktydig dus met hare zuster „Sparta", eene uitvoering en wel in het schouwburglokaal „Vondelhoven", waarin in een hoek naby het tooneel een groote planten- en bloeraengroep stond gerangschikt. De voorzitter opendo deze uitvoering met een welkomstwoord, tevens de hoop uitspre kende, dat deze derde uitvoering evenals hare voorgangsters veel genoegen zou mogen bereideD, en dankende voor de groote belang stelling in haar streven. Hy deelde voorts nog mode, dat óóno voordracht van het pro gramma moest vervalloc wegons zickto van bem, die haar had ingestudeerd, en dat diens rol in hot kluchtspel door een ander zou worden vervuld. Gaf „Sparta", zooals uit bovenstaand ver slag blykt, enkel gymnastiek t9 aanschouwen, „Olympia" bracht afwisseling door voor drachten, óók extra-nummers, en het klucht spel „Myn Luitenant", waaromtrent we („Olympia" is geen tooneelvereeniging) wat voordracht en spel betreft geen oordeel wen- schen uit te spreken, maar enkel willen vermelden dat ze strekten ter zichtbare on hoorbare opvroolijking der aanwezigen. Voor de oefeningen aan rekstok en ringen intusschen oen woord van lof: aan die werk tuigen werd door allo deelnemenden kranig gewerkt; voor do colonno geweer een eer volle vermelding! Wat de partij sabel en geweer, alsmede de party sabel en de party geweer aangaat: van een deskundige vernamen we, dat er nogal wat op viel aan to merken. Een kortstondige worsteloefening bracht heelwat geestdrift te weeg. Evenals schier allo nummers werden ook de verdienstelyke athletische slotstanden warm toegejuicht en strekte een en ander den directeur of onderwijzer der Vereeniging, den heer Blotkamp, (wien ook door den voor zitter openlijk dank. was betuigd) tot eer, inzonderheid als men bedenkt met welk een „vlottende bevolking" de Vereoniging, om het zoo uit te drukken, te worsttien heeft. Goede muziek, onder leiding van den heer A. Van 0:-st, luisterde de voorstelling, die met een bal eindigde, op. Geveilde perceelon. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan Den Burg alhier op Zaterdag 25 April 1896, ten overstaan van: 1. A. Van Leeuwen, Notaris te LeideD. Het huis, 4de Binnenvestgracht 50, in bod f 1640, kooper de heer I. J. Planjer qq voor 1665; het huis, Korte Duizenddraadsteeg 13, in bod ƒ610, kooper de heer I. W. J. Gans; drie huizen in de Schagenpoort, Nos. 1, 3 en 5, in bod ƒ190, kooper de heer A. H. A. Vlasveld, voor 197. 2. Mr. J. A. F. Coebergb, Notaris te Leiden. Het winkelhuis, Hoogewoerd 66, in bod f 3200, kooper de heer B. J. Van Kleeff, qq. het huis, Langegracht 150, in bod ƒ1200, kooper do heer C. H. v. d. Drift, voor 1300. 3. J. F. S. Frylinck, Notaris te Warmond. Het koffiehuis met tuin, stal en koetshuis te Warmond, niet gegund; een perceel tuin grond aldaar, in bod ƒ450, kooper de heer F. Sibbes, qq.hot winkelhuis, Haven te Leiden, 22 en 22a, in bod ƒ4500, niet gegund. Cyemengd Nieuws. Naar reeds in dit blad werd be richt, is door den heer Carel F. Hazenberg, photograpbisch magazyn Apothekersdyk, alhier uitgeschreven een wedstrijd voor heeren ama- teur-photografen te dezer stede. Aan dezen wedstryd zijn 3 prijzen verbonden, nm.: 1ste prys een Eastman Eullet Kamera voor film. waarde ƒ21.— 2de prys een East man Pocket kodak voor film. waarde 13.50; 3de prys (aanmoedigingsprys) een uit te kiezen voorwerp tot eene waarde van ƒ5. Mocht de deelneming algemeen en eene mooie inzending hiervan het gevolg zyn, dan zou er misschien ook gelegenheid bestaan die collectie ten toon te stellen, in den intiomen kring der inzenders. De beslissing, aan wie de uitgeloofde pry- zen ten deel zullen vallen, berust by een com missie van minstens 5 deskundigen, n. m. do heeren: H. Jonker en Ant. J. Van der Stok, photografen; H. Witte en J. Van Dam, ama teurs; W. J. L3mpe, kunst-criticus. Onder de voorwaarden van deslneming komt voor dat alle photographieën genomen moeten zyn op L'Avenir-Platen en afgedrukt worden op het nieuwe Celloidin of Gelatoïd papier van Schering, welke heide papiersoor ten, pas in den handel, by den heer Hazen berg alléén verkrijgbaar zyn. De photo's moeten de volgende plaatgrootte hebben: 13 X 18, 9 X 12 of 83 X 10». De opnemingen mogen zyn tyd-of moment opneming, keuze van onderwerp geheel vry. Alle photo's, welke ingezonden worden, moe ten eigenhandig voor dezen1 wedstryd ver vaardigd zyn, zoodat bestaande negatieven niet mogen mededingen. Alle photo's, welke ingezonden worden, moeten opgeplakt zyn op Tintvlak-kartons zonder eenige retouche hoogglans en niet gesatineerd. By elke photo, die ingezonden wordt, be hoort het negatief bygevoegd te worden, en blyft het recht aan de zyde van den lieer Hazenberg om photo's en negatieven in eigen dom te behouden, doch zoodanig, dat by ge bruikmaking daarvan resp. eigenaars met het doel daarvan bekend zyn, en hiertegen geene bezwaren inbrengen. Geene inzending is geldig, indien deze conditiën er niet bygevoegd zyn, terwijl alle inzendingen gekenmerkt moeten worden met een motto; een gesloten enveloppe met naam kaartje en voor adres hetzelfde motto heeft, als de inzending draagt. De inzending geschiedt 1 Mei 1896 en eindigt 23 Mei 1896; na dien datum worden geene inzendingen meer aangenomen. Het hoogste aantal van elke inzending mag slechts vyf photo's bedragen. Naar w y vernemen, heeft een der vele tooneelvereenigingen alhier, met nam© „Excelsior", opgehouden te bestaan, by gemis aan voldoende geldelijke middelen. Moge geen andere haar vervangen, want het aantal dier vereenigingen hier ter stede is nog veel, veel te groot. In de eerste plaats had zichheden voor de Haagsche rechtbank te verantwoorden H. v. M., smid uit Oudshoorn, beklaagd ten nadeele van de Albuminefelbriek, aan den Rynsburger Singel te -Leiden, te hebben ont vreemd onderscheidene machinodeelen en andere metalen voorwerpen, terwijl zy bezig waren, om eene machine te démonteeren. De man bekende den diefstal bedreven te hebben om .jenever te koopen natuurlyk. De baas, aan wien het werk was opgedragen, had een goeden dag gehad en de knechts meenden ook aanspraak daarop te hebben en wisten den thans beklaagde tot den diefstal over te halen. Dat de man leelyk in den knoei zat, blijkt wel hieruit, dat hy een gedeelte der gestolen voorwerpeD, die tij den opkooper den heer G. P., in de Janvossensteeg, te Leiden, voor ƒ3.15 verkocht waren (de ontvreemde goede ren vertegenwoordigden een schade van onge- vesr ƒ100) voor ƒ1.58 terugkocht, terwyl hy aan de Albuminefabriek f 5S vergoedde. De officier nam dit in aanmerking en vor derde daarom slechts vier maanden, eene straf, wolko beklaagde veel te hoog -vond, daar hy toch alle schade vergoed had. De president dead den man opmerken, dat dit zeer pryzenswaardig was, maar den dief stal toch niet geheel ongedaan maakte. Nog werd heden gevorderd voor J. M koopman, die te Leiden van de gemeente wateren gebruik maakte met zyn schuit, grooter dan 2 M3. inhoud, zonder betaling, 5 boete, (Hoewel do verordening duidelijk zegt dat schuiten van 2 M3. en minder vry zyn van havengeld, scheen èn beklaagde ön een der brugwachters daaromtrent in de dwa ling te verkeeren, dat vaartuigen van 3 kub. Meter en minder vrij zyn). Voor een paar arbeiders uit Rynsburg, die zich tegen de politie aldaar verzetten by hunne arrestatio, werd voor ieder drie weken geëischt. Omtrent het ongeluk, "Woensdag ochtend jl. den schipper Dykhuizen van den Scheveningschen logger „De Verwisseling" overkomen, verneemt men nog het volgende: Nadat men de visch van „De Verwisseling" had overgebracht aan boord van een anderen logger van betzelfde kantoor, welke de reis naar huis zou aannemen, hielp Dykhuizen zyn collega aan het in zee brengen van een tros; hy geraakte toen met zyne beenen in het touwwerk verward en viel in zee. Hoewel men den man binnen twee minuten weder aan boord had gebracht, mocht men er nitt in slagen de levensgeesten op te wekken. Nadat de logger te Vierdingen was bin- nengeloopen, is het lyk van den ongelukkige Zaterdag-avond te Scheveningen aangebracht. Het was gisteravond, na^ar het „A. H." meldt, een rumoerige avond op het Rembrandtplein te Amsterdam. Tegen zeven uren was een troep jongens, oranjeliederen zingend, by het café van Reens spektakc-1 komen maken. Er werd met stokken geslagen en met stoelen geworpen kortom een volledige vechtpartij. De politie herstelde de orde. Ten gevolge van dit opstootje bleef bet aan de stille zyde van het plein drukker dan ge- wöonlyk. De politie vond aanleiding van de Utrechtschestraat tot het Thorbeckeplein de straat af to zetten. Dit had natuurlyk aan beide zyden groote samenscholingen van nieuwsgierigen ten gevolge. Af en toe werd het cordon van agenten opgeheven, doch het bleek onmogelyk de menschen behoorlijk to ver spreiden, daar het café van Reens, dat geheel vol zat, een aantrekkingspunt bleef vormen van nieuwsgierigen. Onder de nieuwsgierigen bleken intusschen ook kwaadwilligen te zyn, die weigerden ge hoor te geven aan het bevel der politie om door te loopen. Vóór de Reguliersbreestraat werd het verzet tegen de politie zoodanig, dat de inspecteur Tjassens Keiser het raadzaam achtte handelend op te troden. Een twaalftal agen ten werden op een ry geplaatst, waarop de inspecteur driemaal do gebruikelyke sommatie deed hooren, en een charge met de sabel plaats had, die de menigte deed uiteenstuiven in de richting van de Reguliersbreestraat, Korte Reguliersdwarsstraat, Halvemaansteeg en het Rembrandtplein. Er vielen leelijke klap pen met het plat van de sabel en menigeen, die met het standje niets te maken had, moest het ontgelden. Geruimen tyd bleven detachementen politie op het plein en in de omliggende straten patrouilleeren. Nog eenmaal werd weder na herhaalde sommatie een charge ge maakt in de richting van de Utrechtsche straat. Tegen half twaalf eerst was hot weer rustig. Het wedstrydseizoen werd gis teren geopend met do baanwodstnjden op het sportterrein te Utrecht, uitgeschreven door de „Utrechtsche Wielryders-Sociéteit." Deze wed- stryden onderscheiden zich in zoover van die, welke vorige jaren werden gehouden, dat er thans voor de eerste maal beroepsryders races plaats hadden onder officiëelo goedkeuring van den Algemeenen Noderlandschen Wiel rydersbond. Alle rangen waren flink bezet, en het weder, dat zich allesbehalve vriendelijk inzette, viel nogal mede, nu en dan een stofregentje en daar bleef het bij. Do jury was als volgt samengesteld: Fockema, voorzitter, kamprechter; Frans Netscher, tydwaarnemerJ. B. M. Van Galen, rondenaanwijzer, P. J. Roskam, rondenteller; L. P. A. I. Laboyno, rondenteller; J. C. Marée, rondenteller; R. Wille, Starter; H. G^rlings, nummer-commissarisJ. Van Berkel, sein paal-commissaris; J. F. Bulens, baan-commi s,; A. H. Van Wijngaarden, id.H. A. Beets, id.; C. W. Honig, id,; F. D. Henny, secretaris der jury. In de eerste afdeeling van den 1609 M. amateurs-wedstrijd kwamen uit Bergman, Utrecht; Spaan3, Oudenrijn; Van Doorn, Miar- sen; en Brugma, Reenen; in de volgorde SpaaDs, Brugma, die beiden eerste p aatsen innamen, kwam geen verandering. Tyde.i 2 min. 313/s sec. en 2 m. 32'/s sec. In de tweede afdeeling verschenen: v. d. Linden, Utrecht; v. d. Bruggen, 's-Bosch en Ilart Nibbrig, Hilversum. In de tweede bocht werd v. d. Linden aangereden en viel. Er werd op hem gewacht, maar in den spurt verloor hij veel. Hart Nibbrig eerste ins 3 rnin. 32'/5 sec., v. d. Bruggen tweede in 3 m. 322/s sec. In de beslissing nam Spaans do leiding, voor het ingaan van de laatsto Hart Nibbrig, die voorbleef en won in 2 min. 293/5 sec., v. d. Bruggen tweede in 3 min. 7l/s sec. Brugma kwam derde aan, maar had Spaans gecou peerd, en werd dus gedisqualificeerd. Aan Spaans werd nu de derde prys toegekend. In den beroepsrijderswedstrijd van 5000 rpeter kwamen uit: Siep, Arnhem; Smit, Utrecht; Vlug, Utrecht; v. Appel, Utrecht; Langeveld, Amsterdam en Van Wijk, Zeist. Met een goed gangetje en verschillende leids mannen ging het or goed over, allen aan elkander hangende. Als Siep voor reed, kwam er moer schot in. In de spurt nam Langeveld een goeden voorsprong en won in 9 min. 563/o sec., tweede was v. Appel in 9 min. 577o sec., derde Van Wyk. Er waren pry zen van 25, f 20 en ƒ15 uitgeloofd. In de 3000 M. amateurswedstryden kwamen uit: Bergman, Spaans, v. d. Linden, Brugma, v. d. Bruggen en Hart Nibbrig. Met een flink gangetje werd gereden. Hart Nibbrig, die de laatste ronden de leiding had, won in 5 min. 292/5 sec., Spaans tweede in 5 min. 293/5 sec., v. d. Bruggen derde. De volkswedstryd over 2000 M., in twee heats gereden, werd gewonnen door S. Dyk- stra te Utrecht, in 4 min. 4'/5 sec; P. G. Delftgauw, Utrecht, was tweede, en H. Kab- bes, Amsterdam, derde. De 10,000 M. wedstryd voor beroepsryders met gangmakers was het volgende nummer. Deelnemers: Siep, Immink, Smit, Vlug, Van Appel en Van Wyk. Er waren twee triplets voor de gangmaking, één voor Smit en één voor v. Appel. Adrian werd de gangmaking ontzegd, daar hij geen bondslid meer is. Siep gaf het na eenige ronden op en ook Van Appel verdween weldra van het middenterrein, toen Smit hem byna een baan gelapt had. Toen Smit daarop, met de triplet voorop, de anderen voorbij re3d, gingen Immink en Vlug achter hem hangen. Slechts eenige ronden hielden zy dit vol. Smit werd één in 14 min. 36'/5 sec., Immink tweede in 15 min. 473/* sec. ca Vlug derde in 16 min. 22*/5 sec. In den 5000 M. wedstryd voor amateur.n kwamen uit: Bergman, Spaans, v. Doorn, v. d. Linden, v. d. Bruggen, Hart Nibbrig en Kamerling. De uitslag was, dat Hart Nibbrig eerste werd in 8 min. 50 V5 sec., Spaans tweede in S a.ii. 521/s sec. en v. d. Bruggen derde. A s to?gif'je werd gehouden een wedstrijd voor oeroepsryders oyer 2000 M., welke door L ingevel i in 2 min. 323/5 sec. gewonnen werd twe-do Was v. Appel in 2 min. 332/5 sec. en derde Van "Wyk Ook had nog deelgenomen Immink. De wedstryden. die voor de U. W. S. een succes mogen genoemd worden, waren hier- me:o afgeloopen. (Hbl.) De „Haariemsche Courant" gaf een lystje der moorden, in de laatïte jaren in ons land gepleegd, waarvan de daders tot nog toe onbekend zyn gebleven. Daarin is vorg-j: i de afschuwelijke moord, Pinkstermaan '<.g '891 op klaarlichten dag gepleegd op de vrouw v n den veehouder Huisman, to Nieuwe ichu^t (Fr.) Haar lyk werd gevonden in de schuur; h t onderzoek der doctoren wees aan, dat de vrouw geworgd was, nadat haar door een heviger slag eene ernstige hoofdwonde was toegebracht. De „Middelb. Ct." voegt aan het lystje nog toe den moord gepleegd op eene dienstbode te Meliskerke.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2