den eisch, dien ik er aan gesteld heb, èn wegens den geringen tyd, dien ik er aan be steden kon, bier en daar vlekjes zijn aan te •wQson, dan zie men deze over 't hoofd, be denkende, dat het een arbeid is, dien ik louter uit sympathie voor en belangstelling in de zoo zeldzame uitvoering van een Engelsch werk, en dan van dit gehalte, op m\j geno men heb. Praatjes over Kunst. V lokken. LXX. „Nieuwe Kunst in dienst der Reclame, 5f: Reclame voor Nieuwe Kunst?*' „Die „Wajang" poppen van Jan Toorop gaan my nu vrij wel werkelijk de keel uit ha gen""; aldus is ongeveer de verzuchting geformuleerd, van iemand, cie het wèl meent met „Niauwe Kunst", en tevens Toorop's talent ook hoog blijkt te stellen. En, al deelt schrijver dezes die verzuchting bijkans in geenen deele, toch voelt hy een sprank van eerlijke waarheid voor gemelde uiting. Den heer Van Marken, den yverigen directeur van de Delftsche „Sla-olie"-fabriek, kan allerminst don schroom worden ontzeg i, van niet tijdig ter biecht te zijn opgetrokken bij de Jongeren onder de artisten. Het reclame- biljet, indertijd door Nieuwenhuis vervaardigd, waarin de knapheid van ontwerp en teeko- ning di9r druipende olie flesschen door „pu- blirk" zoo weinig kon worden gewaardeerd, werd gevolgd door een meer begrijpelijke schets van Floris Verster, kreeften to zien gevtnd, gereed om tot „Hummer-Salat" te worden omgewerkt. Een schel, leelijk in geel en blauw letter schrift gedrukt, biljet verkondigde dezer dagen op den Stationsweg den lof van de Delftsche Sla-olie alhier opnieuw. Vandaag werd de schutting van 's heeren Kroon's toekomstig pileis gedeeltelijk over- plakt met een nieuw affiche voor dia alles- overlreffende vloeistof een ontwerp van Jan Toorop te zien gevend. En, al is nu crie harmonie van gele en paarse kleuren wel goed te noemen, als reclame biljet deugt dit affiche m. i. in 't ge heel niet. Dit biljet stel ik op één lijn met het ont werp voor het Studenten-weekblad „In den Nevel;" ik vind het evenzeer vèr staan be neden de waardigheid van een artist als Toorop. Mot een „Jantje van Leiden" heeft hü zich, bijwijze van spreken, van de zaak afgemaakt. Toorop schijnt „in do mode" te willen komen, en al bereikt hij dit doel bijkans, vervreemden zal hij hierdoor van zich alle degelijke artisten. De harde woorden, die ik nu neerschrijft, kunnen geen afbreuk doen nóch aan zijn talent nóch aan hot debiet van zijn teeke ningen, doch van een vriend van zjjn kunst mag wel worden verwacht, dat hjj ook, eerlijkheidshalve, de hardhandige duim eens legt op de won de-plek, die by, als lang niet zachte heelmeester, meent te zien. En, als ik nu nog mijn spijt heb betuigd over het afbreken van een uiting van een kunstenaar als Toorop, dan mag ik veronder stellen genoog leeds to hebben geleden door dit gemeend gevoelen voor velen op schrift te hebben gesteld. C. V. Greuieiig"cl ]>iieu>vs. De zomerdienst op de spoorwegen, enz. zal met 1 Mei beginnen. Naar h e t H u is v an B e w a r i n g to 's Gravenhage is overgebracht een knaap, die uit een zyn vader toebehoorende brieventasch een bankbiljet van 25 ontvreemd en aan de politie verklaard had dat hij het stelen niet laten kan. G. J. Buitendijk, brievenbesteller to Woubruggo, is, met ingang van 16 Mei a. s., in gelijke betrekking benoemd te 's-Gravenhago. Van 9 schuiten, die gisteren te Katwijk aan Zee hare visch brachten, bedroeg de laagste besomming ƒ33, de hoogste 54. Er werd besteed: tong 20 40 80 ets., tarbot 50 ets. ƒ2—ƒ5, griet 40-60 ets. ƒ1.50; linnenlekschol 3 90 a ƒ4.85, braad 2 75 a ƒ3.80, keu 2 a 2 60 en schar ƒ2.40 a ƒ3.50 per mand. In de diergaarde te Rotterdam benam zich gisteravoni de heer Van C., eon vermogen! ingezetene, door middel van een pistoolschot het leven. Het was twaalf uren middernacht: Achter het Paleis op den N.-Z.-Voorburg wal te Amsterdam was hot stilde lantaarns verspreidden slechts een onzeker licht; buiten den lichtkring van de dansende gasvlam heerschte diepe duisternis. Voor de groote, breede deur van het Paleis hielden twee schutters trouw de wacht. M-t afgemeton militairen trod liep de eene schild wacht heen en weer, het geweer op schouder. Zijn etappen klonken hol in den stillen nacht. Plotseling bleef hy staan. Uit de duisternis kwamen haastig twee zwarte gedaanten, man nen in donkere jassen, den hoed in de oogen gedrukt. Zy naderden snel en stapten recht op de deur van het Paleis aan. Vastberaden treedt de schildwacht naar voren; ook de ander komt uit zijn schilder huisje en posteert zich naast hem. Onverschrokken klinkt hun „werda." De zwarte gedaanten, verschrikt door dit krachtig optreden, blijven een oogenblik ont hutst staan, maar gaan daarna weer door. „Wo moeten naar binnen I" zegt de een. „Nu dadelijk," voegt de ander er aan toe; „het is al laat genoeg." „Uw wachtwoord?" is het antwoord van den schutter. „Kom, nou geen gekheid, laat ons nu maar gauw door!" en meteen wilden de nachtelijke onbekenden doordringen. Dit wordt den schutters te machtig. Het Paleis is aan hun trouwe zorg toevertrouwd zy zullen de Koninginnen met hun lichamen beschermen; slechts over hun lijk zullen do snoode indringers binnenkomon, en met een snelle beweging zyn de* beide wakkere schut ters een stap achteruit getreden en hebben zij het geweer geducht wapen in hunne hand geveld, op het ergste voorbereid. Ontdaan deinzen de onbekenden, zoodra zij de punton der bajonetten op hun borst ge richt zieD, terug. „Maar luister dan toch!" roep de een, wanhopig. „We booren hier thuis!" brengt de ander bevend uit. „Dan zullen we den portier er by halen," aldus besluit een der schutters practisch. Dit ge schiedde, de portier kwam, bekeek de twee mannen bij het licht van de lantaarn en be groette hen met een: „zoo, jullie komt la t genoeg, hoor!" De mannen traden binnen; het bleken eon paar lakeien te zijn, die in hun gewone pakjes 's avonds de stad waren in geweest en die nu wat laat thuiskwamen. De dour viel achter hen dicht, en regel matig klonken weer de voetstappen van den schutter in den stillen nacht. Volksdgb In de volte op den Dam te Amster dam zagen twee kijkers voor het Paleis dat een voor hen staand man de hand stak in den achtc-rzak van een heer. Een van hen klopte dien heer op den schouder met de waarschuwing „pas op, mynheer, er zijn hier zakkenrollers/ Op hetzelfde oogenblik kreeg by van den betrapten dief een stomp met een scherp voorwerp in het linkeroog en zijn metgezel werd door drie handlangers van den zakkenroller zoo deerlijk mishandeld, dat hy in het Binnen Gasthuis, waarheen beiden zich later begaven, in behandeling moest blyven. Toen de politie er op aan kwam, hadden do vier gauwdieven zich uit de voeten gemaakt. Door twee agenten zyn gister- middag te Amsterdam naar het bureau van politie twee personen gebracht, die op bet Rembrandtplein by het passer-ren van den vorstelyken stoet begonnen te fluiten. Het bedrag, tot nu toe ingekomen voor de nagelaten betrekkingen der uit Peruis verongelukte bemanning van de sloep „Eerste ling", is 6300. Krijgsgevangenen! Twee En gclschen, die Dinsdag de Haagsche schultery geëscorteerd door huzaren over straat zagen marcheeren, vroegen in hunne onbekendheid met den toestand aan eea der toeschouwers of dit een troep krijgsgevan genen was. (Tel Uit een opgave in hot „Wbld. v. d. A. N. D. B." blijkt thans, dat de werk staking der roosjesslypers te Amsterdam niet ƒ80,000 gekost heeft, maar 65,965.67. Do hoogste uitkeering bedroeg 8257.50 (in do 2do week), de minste 5845.25 (9de week). Het grootste aantal stakers in één week bedroeg 1245, de gemiddelde uitkeering per hoofd en per week ƒ6.63. Op den tweeden Pinksterdag zal te Haarlem op het terrein „De Phoenix" eene groote anti alcohol-meeting plaats hebben. Twaalf sprekers en drie muziekcorpsen zullen zich doen hooren. Oude postzegels. Te Utrecht heeft in een der zalen van 't café Lietze dezer dagen de R.-K. vereeniging „St-Joannes de Dooper" haar jaarfeest gevierd. Deze ver eeniging heeft een eigenaardig doel. In ver binding met do groote Luiksche vereeniging zyn reeds 150 millioen postzegels verzameld, waardoor men in staat is gesteld een christen- dorp in den Congostaat te stichten met 300 huizen, een kerk en een school voor vrijge kochte slaven. In den loop van dit jaar hoopt men weder een dorp met weeshuis te stichten, doch nu van de opbrengst van.... oude pennen! Op verzoek van den minister van justitio, wien dit door het Duitscbe gou vernement was gevraagd, is te Appingedam door de politie aangehouden Friedrich Ludwig Carl "Wilken, een persoon van middelbaren leeftyd, uit Hamburg afkomstig. Hy wordt beschuldigd van diefstal, onder verzwarende omstandigheden te Hamburg gepleegd Te Appingedam was hy werkzaam aan den bouw der nieuwe marechaussee-kazerne. M;n heeft den arrestant naar Groningen overgebracht. Te Yeld-Driel zyn de behuizing en twee hooibergen van den landbouwer v. d. B. door brand vernield. Do inboedel werd ten deele gered. De landbouwersknecht J. v. A., te Tilburg, werd Maandagavond door een vier tal leden van eene beruchte vechtersbende aldaar zoodanig met messen gestoken, dat by gisteravond aan de bekomen wonden is over leden. Als vermoedelyke dader is zekere J. gearresteerd. De oorzaak van deze misdaad was hierin gelegen, dat een der jongeliodtn door een kar werd aangereden, waarop mest vervoerd werd. De arrondissementsrechtbank te Breda voroordeelde den te Helvoet resi- deerenden notaris C. tot oene gevangenisstraf voor den tyd van vier maanden wegens het ter bedrieglyke verkorting van de rechten der schuldeischers in geval van faillissement van eon koopman oenig goed aan den boedel onttrekken (art. 344 pr. 1 W. v. Str.) Te Groningen zal een adres van gasAerbruikers, om verlaging van den gasprys van 6 ets. op 4 ets. per stère, aan den Raad worden toegezonden. Het is reeds door ruim 1800 personen geteekend. Do woelingen onder do bedoel den te Pingjum (Fr.), opgeruid door socia listische arbeiders aldaar, hebben opgehouden. De burgemeester heeft verlof gegeven, dat de gedetacheerde marechaussee naar hare stand plaatsen kon terugkeeren, waaraan reeds uit voering is gegeven. Het schynt, dat de pogingen, indertyd door do politie aangewend om de stad Groningen van niet-Hollandsche kellne- rinnen te zuiveren, niet volkomen zyn ge slaagd. Althans, er wordt nu weer in dien geest gewerkt en in verband daarmede staat ook een klein drama, dat den vorigon nacht buiten de voormalige Apoort is afgespoeld. Aan drie van d3 bedoelde juffrouwen, die met do Lemmerboot naar Amsterdam zouden verhuizen, werd uitgeleide gedaan door even zoovele heeren, van wie één, de pianist G., naar 't schynt van aandooning, in 't Hoendiep sprong. Hy werd echter door twee politie agenten en den stoker van „Hunzo IX" be houden op het droge gebracht. (N. Gr. Ct). Te IJ muiden is binnengekomen de logg-.r „Verwisseling" van de firma G. Den Duik, te Schoreningen; aan boord bevond zich het lyk van Leendert Dykhuizen, schipper van genoemden logger, dij waarschynlyk by het overnemen van visch over boord is geslagen. Te Hilvorsum isiemandhetslacht- ofFer geworden van ccn oplichter. Er vervoegde zich namelyk een net gekleed persoon by hem met de boodschap van een bekend ingezetene van Baarn om tafelkleod9n, gordynon, enz. op zicht. Een zending ter waarde van byna 300 werd gepakt en hem aan het station door een jongen bezorgd. Todn deze zich weJer ver- wyderd had, zocht en vond de bewuste per soon in het doip een koopsr, aan wienhy de geheele party van do hand deed voor ruim 60, voorgevende, dat by minder in trek zynde patronen uitverkocht. By de sorteering bleek den kooper echter de herkomst, en nu kwam het bedrog aan het licht, maar.de vogel was gevlogen. Te Kuilenburg zyn de mazelen epidemisch verklaard. Uit Maastricht schryft men aan liet „H L": Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen een Raadslid, wegens het ontzetten van een dronken arrestant uit de handen van een agent van politic. Uit de Friesche venen. De werk staking in de veendery te Terwispel is ge ëindigd; de meeste stakers zyn tegen het oude loon weder aan hot werk gegaan. Om trent Beet3 werden in sommige bladen Woens dagavond sensatietelegrammen opgenomen. De stakers zouden zich n. 1 aan zóó erger- lyke baldadigheden hebben schuldig gemaakt, dat mi'itaire hulp zou worden ingeroepen. By de politio autorit.-iten en den officier van justitie was van een en ander niets bekend. In de venen houden de stakers zich rustig. In de venen van het Alteveer (Nieuwe Pe- kela) is de staking geëindigd en hebben de verveners 45 cents verbooging por dagwerk turf toegestaan. De eischen der werkstakers zouden daardoor voor de helft zyn ingewilligd. De staking duurde negen dagen. D3 arbeiders vroegc-n 90 cents. In het lage veen wordt thans ƒ9.20, in het hooge veen 12.60 per dagwerk betaald. De rechtbank te Dordrecht hoeft S. Van do GraafF, gep. O.-I. militair, wegens pogiDg tot doodslag op E isabeth Van Gink, veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf, met inminderingbrenging der voorloopige hechtenis. De eisch was 3 jaar. De rechtbank te Middelburg heeft gisteren schipper Kamermans wegens het moedwillig doen zinken van zyn schip, om een onderzoek naar frauduleus ingevoerde suiker te beletten, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, verbeurdverklaring der goe deren, eep boete van 25 en de kosten. Deslootenen plassen inZeeuwsch- Vlaanderen worden weder druk bezocht door #de kikvorschvangers. Met stok en schepnet weten zy de arme kikkertjes te vangen, die, tusschen ys verpakt, naar Parys verzonden worden. By eene niet te slechte vangst kunnen de meestal vreemde arbeiders hiermee 2 a 3 franken daags verdienen. Een verschrikkolyke brand heeft Donderdag nacht te Antwerpen gewoed. Het vuur ontstond in de vernisfabriek van den beer Resseleers in de Vlaanderenstraat. Deze fabriek bestaat uit twee perce.len, het magazijn en het kantoorhet eene perceel stond reeds in lichterlaaie eer het alarm gegeven werd cn het vernis tn andere licht ontvlambare stoffen, die er aanwezig waron, deden de vlammen reeds tot het tweede gebouw overslaan voordat de brandweer ter plaatse was. Aan blusschen viel niet te denken; uit dak en vensters stegen reusachtige vlammen omhoog, die, door don sterken wind voortgezweept, weldra de geheele breedte der straat besloegen, zoodat in de huizen aan den overkant de hitte on uitstaanbaar was. Spoedig stonden ook drie belendende pereeelen, waaronder een suiker- pakhuis, in brand; in de fabriek stroomde het brandende vernis door deuren en vensters, tenvyl ontploffende bussen met vernis het effect maakten van een pelotonvuur en steeds nieuw voedsel aan de vlammen gaven. In het pakhuis smolt de suiker door de hitte en mengde zich -op straat met het bran dende vernis, dat als een lavastroom over de steenen vloeide, de kelders binnenliep en zelf een brandenden stroom vormde langs de Flantynkaai, en daar zyn vlammen tot de eerste verdieping van de huizen opjoeg. Het was een angstwekkend schouwspel; het scheen, dat de geheele straat ten onder gang gedoemd was. Öm halfdrio stonden in de Vlaanderenstraat zes huizen in lichterlaaie, in de Kloosterstraat drie gebouwen, en veel moeite kostte het om te verhinderen, dat de huizon der Plantynkaai ook vlam vatten. Eerst tegen halfvior, toen er van de vernisfabriek niets meer over was en de wind een weinig was gaan liggen, kon het gevaar als geweken worden beschouwd. Do schado is ontzaglyk, men raamt haar op 2 millioen franken. Gelukkig is er geen verlies van menschenlevens te betreuren. Donderda g-m orgen om vyfuron hebben to Brussel eenige werklieden, die langs het kanaal van de Allée vei to kwamen, de lyken gevonden van een jongen man en een jong meisje, beidon zeer goed gekleed; zy hadden witte handschoenen aan. Het mtisjo had een kwetsuur aan den linkerslaap; do jonge man was aan den rechterslaap gewond en hield een revolver van zwaar kaliber, waarop nog drie schoten, in de rechterhand. In de zakken van beiden zyn brieven ge vonden, waarin zy verklaren, dat zy vrywillg zich van het leven hebben beroofd, omdat hunne oudera aan hun huwelyk moeilykhedon iu den weg legden; verder vragen zy hun ouders vergiffenis en gaven hun verlangen te kennen om in do kleeren, die zy droegen, begraven te worden. In den brief van het jonge meisje vooral wordt er op aangedrongen dat men haar den trouwring aan den vinger zal laten, uie haar vriend haar geschonken had. De twee slachtoffers hunner liefde behooren tot een zeer geachte familie, en waren sedert 22 April uit het ouderlyk huis verdwenon. Tusschen de Russische en Turk- scbo arbeidersbevolking in den Krim bestaat eon scort veote, welke gedurende de Paasch- feesten in de stad Yalta tot uitbarsting is gekomen. Een Turk kreeg twist mot een Rus, voor wien door de menigte partij werd getrokken, zoodat het volk, steeds opgewondener wor dende, zich naar den bazaar spoedde en daar alles kort en klein sloeg. De politio trachtte tevergeefs de twistenden uiteen te jagen en de plunderaars te ver- dryven, zooJat de hulp moest worden inge roepen van de militairen, die in het naburige Livadia in garnizoen lijgen. Doch ook dezen hebben zeer veel moeite gohad om de orde to herstellen; met do kolven der geweren moest zelfs op de vechtenden losgeslagen worden. Eon onmenseh. Vroeger is de ter-dood-veroordeeling gemeld van zekeren Holmes van Chicago, die verdacht werd niet minder dan elf moorden te hebben gepleegd. Holmes most in Mei aanstaande opgehangen worden, en ziende, dat er geen do minste hoop op redding voir hem meer bestaat, heeft hy al zijne misdaden bekend. In eene memorie, die hy over zyn loven geschreven heeft, erkent hy niet minder dan twintig moorden to hebben gepleegd. In zes andere gevallen waren zyne moordplannen mislukt. Holmes verklaart een mooidenaar van be roep te zyn. Elke misdaad, die hij ploegdo, werd zorgvuldig voorbereid en uitgovoerd. Hy spreekt daarover als een geleerde, die zyne proefnemingen zou bescbryven. H(j bestudeerde den moord gelijk iemand muziek of schilder kunst zou bestudeeren. Reeds als kind had hy besloten van moord zyn beroep te maken. Hy ging naar de hoogescbool, om door de geneeskunde den mensch te leeren dooden, gelyk anderen er heengaan om den mensch te leeren genezen. Hy is geen zinnelcoze in den gewonen zin van het woord, maar een bedorven geest, een misdadiger, wiens zedelijk3 zin geheel ont aard is. Hy heeft alle soorten van moorden gepleegd: door vergift, verworging met de handen, enz. Hij overwoog alles lang en vond een waar genoegon in die bezigheid. Er is een zwak spoor van zinneloosheid in do familie, maar dat is niet voldoende om by hem ook zinneloosheid to vermoeden. Hij is integendeel zeer verstandig en vroolyk van aard. Hy moordde met den glimlach op de lippen, uit liefhebbery en om zyn brood te verdienen. Te Chicago deed hy zich een huis bouwen, dat geheel was ingericht om er op zyn ge mak te kunnen moordon en de lyken der slachtoffers te doen vtrdwynen. Er waren ge heime kamers, snybankon, ovens om de lyken te verbranden, enz. Na een jaar rustig te hebben kunnen moorden was hij verplicht wegens geldgebrek zyn kasteel te verkoopen. Daarop zette hy het groote komplot op touw, dat hem in handen der justitie bracht. Do beroemde oudheidvorschor Karl Humann is te Smyrna overleden en zyn lyk onder buitengewoon groote deelneming ter aarde besteld. Van keizer Wilhelm van Duitschland ontving de familie een telegram van deelneming. Humann, die 57 jaar oud is geworden, heeft zich verdionstelyk gemaakt door de voortraffelyke leiding van vole opgravingen, die onder zyne directie zyn geschied. Te Prestonin Engeland, is een jeugdig onderwyzer tot 3 pd. st. f 36 booto veroordeeld, omdat hy kindereo, die straf verdienden, de keuze liet tusschen een pak slaag en het uittrekken van een tand. Drie jongens lieten zich zoo een tand uit trekken. In Velika-Solina (Croatië) is, terwyl de bewoners op het veld aan den arbeid waren, een huis door een vallenden meteoor getroffen. Het huis brandde tot den grond af. Hot in Pr ui son gelegen gedeelte van den spcorweg SittsrdSerzogenrath is Donderdag vanwego de Pruisische regeering opgenomen en goedgekeurd. De weduwe van den onlangs te Potsdam in een duel gevallen Freiherr Yon Schrader, geboren freule Villers do Pité, zal zich metterwoon op het kasteel to Oost onder Valkenburg vestigen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In den laatsten tyd is er in onze stad Leiden eene beweging ontstaan onder de heeren bierhandelaren, ten opzichte van het opkoopen hunner met naam gemerkte bier- flesschen, waaraan zich niet alleen schuldig maakten de lompenko plieden en uitdragers, maar zelfs bepaalde opkoopers, die daar zoo langzamerhand handel in begonnen te drijven door do voor spotprys gekochte flesschen voor iets meer aan bierhandelaren, die daartoe to vinden waren, weer' van de hand te doen. Vooral zoo tegen den tyd der schoonmaak was die handel in vollen gang. Dan ruimt de huisvrouw den rommel op en vooral dien lastigen flesschen rommel, al komt daar ook slechts een fooitje van voor de yverige dienst bode of werkvrouw. Wat is nu een flesohl denkt de huisvrouw, en ze vergeet, dat deze slechts in bruikleen is gegeven en den hande laar dikwyls meer gekost heeft dan de waar, die Ze bevat. Op deze klacht ligt het voor de hand den benadeelden handelaren toe te roepen: „'t Is uw eigen schuld; zorgt er voor uwe flesschen tijdig terug te laten halen of laat ze by de bezorging van bet bier betalen!" Maar zy zullen terecht antwoorden: „De besto stuurlui staan aan wal", en by eenig nadenken zullen zy verderen uitleg, waarom die maatregelen niet toopasselyk zyn, wel willen schenken, in een lyd eu met een artikel, waarin zoo ver bazend veel concurrentie bestaat. Dit laatste heelt onze commissaris van po litio ook begrepen, die den bierhandelaren ter wille is geweest door al den opkoopers en ook den bierbottelaars zolven te doen aanzeg gen, dat zij zich in 't vervolg te wachten heb ben voor don aankoop van die gemerkte fles schen, omdat zy het wetlig eigendom zyn en blyven van don bijrleverancier, en zoo is zeker dat misbruik een groote slag toegebracht en worden ongelukken voorkomen, want de verbittering ouder de bierhandel .ars tegenover elkandor werd groot. Reids gaf het aanleiding, dat men zichzeff begon te rechten. Een der bioruottelaars naui het recht zyn knechts to bevelen eiken bierwagen v<m zyne concurrenten to insp.cteeren en de flesschen, met zyne firma gegraveerd, daaruit mede to nomen, zonder er naar te vragen of men al dan niet door aankoop eigenaar er van was gewurden. Men moge nu over zulk eene handeling denken gelyk men wil, in ieder geval zou zo allicht vechtpartijen kunnen uitlokken en dus leelyke gevolgon kunnen hebben. Nu hebben eenige bierhandelaron eene circulaire aan allo dito's toegezonden, waarin de raad wordt gegevun, spoeoig de flesschen met elkander in te wisstlen of af te koopen voor den spotprys, waarvoor men ze heeft gekocht, toen er nog niet op gewezen was dat zulks strafbaar is. Zy hopen daardoor veel aan te brengen om een gezonden toe stand te verkrygen. Meer afdoende, Mijnheer de Redacteurzou het echter wezen, indien U zoo welwillend zoudt willen zyn dit schryven in Uw veelgelezen blad te plaatsen met verzoak dat alle dag bladen het overnemen, opdat ook in andere steden, waar genoemi misbruik evenmin onbekend zal zyn, do aandacht er op geves tigd worde en die plaatsen niet worden, wat nu te voorzien is: de toevluchtsoorden voor de L9idsche opkoopers met een ruim geweten. U by voorbaat dank zeggende voor Uwe welwillendheid, Leiden, Uw dw. Dienaar 25 April 1896. X., een Bierhandelaar Dclfgaflc van macht. De kantonrechter in Den Haag, mr. A. J. "W. Van Royen, heeft de vorige week geoordeeld dat er geen ongeoorloofde delegatie van macht in gelegen is, wat neer iu ei n politie-verorde ning, als de Haagsche. aan den Burgemeester wordt opgedragen vergunning te verleenen tot latere sluiting van koffiehuizen, enz. dan het uur in de V'.roidening als regel bepaalt. De gronden van dat oordeel luiden volgens het vonnis van 16 April jl. (Weekbl. v. h. Recht No. 6791) als volgt: „dat do Gemeenteraad, het recht hebbende bij verordening, in het belang der openbare orde, eenige daad te verklaren ongeoorloofd en strafbaar, het al of niet geoorloofds van zoodanigo daad zeer goed kan en mag laten afhangen van een daaromtrent gegeven be vel of vorbod of verkregen vergunning van een in de verordening aangewezen autoriteit of ambtenaar; „dat immers in de vorklaring, dat eenige daad strafbaar is zonder vergunning van den Burgemeester of zonder vergunning van den commissaris van politie, van den haven- of marktmeester of van wien ook, nooit kan liggen eene delegatie van macht op een dier personen, maar dat zoodanige verklaring alleen is eene nadere omschryving en bepaling van de als ongeoorloofd en strafbaar gestempelde daad, zoodat o. v. het maken van straat muziek voor een bewoond huis zeer goed zoude kunnen worden strafbaar gesteld, zon der vooraf verkregen vergunning van den hoofdbewoner."

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2