gaf. Daar had men gelegc-nheiJ zich op ge makkelijke en aangename wyzs aan doD kout te wijden; sofa's on stoelen bodon da rvoor eene uitnemende gelegenheiJ. In de buffet zaal kon men zicli van versnaperingen, thee, koffie en champagne bedienen. Tot halftwaalf duurde het koninklijk feest, dat b\j allo aanwezigen ongetwijfeld 0211 aangenamen indruk zal achterlaten Op dat our trok do Regentes, buigende en vriendelijk afscheid nemende, zich ia hare vertrekken terug. De gasten begaven zich daarop ook allen huiswaarts. Was het in het paleis dus eene vroolyke, ongekende drukte, ook op Dam en N.Z.- Yoorburgwal waren honderden nieuwsgierigen, dia met d9 vele rijtuigen, bestemd om de gasten huiswaarts te brengen, eene onge meene drukte veroorzaakten. Het duurde nog geruimen tijd, voordat het laatste rijtuig weg gereden was. Heden wordt een bezoek gobracht aan het Rijksmuseum en aan het Blinden Instituut. Des namiddags zullen HH. MM. hot Burgor- ziekenhuis en daarna het Stedelijk Museum bezoeken. Daarna wordt nog een rijtoer ge maakt, 0. a. door de Willemstraat, welker bewoners bekend zijn door hun vurige liefde voor het Oranjehuis. Des avonds wordt do gala-voorstelling in dan Stads Schouwburg bijgewoond. Gisteren vervoegde zich aan het dep. van marine de marinier 2de kl. B. Wolff, die uit naam van 200 zijner kameraden een onderhond met den Minister verzocht. Aan den adjudant van den Minister, cie hem bij afwezigheid van dezen to woord stond, logdo bij het verlangen der tweehonderd bloot om te mogen overgaan bij het Incische leger buiten eenig bezwaar van den lande, daar het hun niet om eenig voordoel te doan was, maar om in de moeilijke omstandigheden van het oogenblik hot vaderland to dienen, zooveel in hun vermogen was. Tot zijn groote teleurstelling bleek hom spoedig, dat om welko reden dan ook, de vrijwillig aangeboden diensten niet konden worden aanvaard. Naar men zegt, zou generaal Vetter van de hulp der mariaiers niet gediend willen zijn. Yaa.) Het hoofd der politie te Rotterdam heeft eenigen tycl geleden het voorschrift uitgevaar digd, dat op do Willems- en Koninginnebruggen rechts moest worden gehouden. Men zal zich herinneren dat een jong advo caat daar ter stede door den rechter heeft doen concludoeren, dat dit voorschrift niet nooJig was en in verband daarmede is het dan ook door den Burgemeester ingetrokken. Thans is evonwel by den Raad vanwego de commissie voor de strafverordeningen het voorstel ingekomen, om by afzon lerlyks ver ordening bovengenoemd voorschrift vaa kracht te verklaren. De gemeenteraad te Rotterdam hoeft gisteren de voorwaarden,- waarop aan de ge meente vergunning wordt verleend voor den aaüleg en de exploitatie van een gemeentelijk telephoonnet, zonder discussie bij acclamatie aangenomen. Op de voordracht voor directeur dor handels- inrichtingen en administrateur van het vrj entrepot komen voor do heeron J. Roosing, uit Dusseldorf; J. W. Nierstrasz, te Amsterdam en B. G. Beeker, te VJissingen. B\j koninklijk besluit, opgonomen in de Staatscourant van 24 dezer, is op ae voor dracht van den minister van binnenlandsche zaken bepaald, dat het maximum der ver pleegden in het krankzinnigengesticht teFrane- ker is: ICO mannen on 170 vrouwen. Hiermede is beschikt op een verzoek van bestuurders van dat gesticht, om in bedoelde inrichting 30 mannen meer te mogen opnemen dan het maximum, vastgesteld, bij koninklijk besluit van 11 Febr. 1S92. oogenblik had bij het geld niet by zich, hy moest het eerst van het kantoor halen. Gabrielle luisterde nauwely'ks naar hem zjj maakte haar post gereed. Zy stamelde eeüige woorden van dank. Het was nu toch te laat, zeide zjj, en sloot het bureau voor de laatste maal. Nu stond zü b(j den molenvliet. Het was verschrikkelijk zóó te stervon, ontzettend I Morgen zou men haar lyk opvisschen, evenals dat van de arme Rosa haar voorgangstor. Daar vatte iemand beur hand. Het was Pfeiffer. Hjj trok haar mede, troostte haar, zacht, heel zacht. „Ik weot alles," zeide hij; „het is om dien schurk, om Anton JostMaar gij moogt om hom niet sterven'. Ik heb het wel gedacht, toen gij van uw meubelen wildet scheiden. Van zulke heiligdommen mag men alleen ter wille eenor heilige zaak afscheid nemen. Ea gij hebt gemeend dat te doen. Ik echter, ik wist het bator, ik heb de meubelen by my staaD, ik ben do kooper! En kom nu mee, myn kind, laton w\j het geld van myn kantoor halen; gü verzendt het dadelijk, dan is alles in ordel" De man was tien jaar jonger geworden, toen hy haar nu zoo goedig poogde te recht vaardigen en to helpen, en beur hart vloeide over van dankbaarheid. Zij Dam met innigon druk de toegestoken hand en volgde onwillekeurig den trouwen vriend. Haar ontslag uit den postdienst was natuurlijk onvermijdelijk, daar bewezen werd, dat zy het ambtsgeheim geschonden had. Maar Gabrielle gaf er niets om, zy was reeds in een veilige haven; en thans heeft zy nog slechts ééa geheim te bewaren dat van haar oprechte genegenheid voor hem, die zich harer ontfermd heeft. Uit Arnhem schrijft men aan het „Hbl.": Men woet, dat de Gemeenteraad besloten heeft, ook hier den aanleg en de exploitatie van do telephoon van gemeentewege te doen geschieden, zooira de concessie der Bell- Ttl phoonmaatschappij zal zyn afgeloopen, d. i. 22 April 1897. B. en "Ws. zyn reeds met bekwamen spoed aan het voorbereiden van deze exploitatie zaak gegam. Eene andera vraag is, of zy wat dit betreft gelukkig debuteerden met hare circulaire aan de abor.nés. Daarin vragen zy toch, dat de abonnós, die aansluiting aan het gemeentenet wenschen, zich tydig aanmelden by den directeur van gemeente werken, er by voegende, dat het tarief in geen goval hooger zal zijn dan hot thans geldende, d. i. f60. Do abonnés hebben nu in 't geheel geen reden om zich te haasten, cn nieuwe abonnés zulion zich nog niet aan melden. Men zegt, dat het tarief zeker minder dan 60 zal bedragen, dat het tusschon de f 40 en f 50 zal worden. "Waarom dat niet in de circulaire gezegd? Dan zou men, de voort varendheid appreciüerende, van de zijde van abonnés en adspirant abonnós gaarne aan hot gemeentebestuur zijne ingenomenhtiJ hebben betuigd in den vorm van eene kennisgeving aan den directeur van gemeentewei ken. Te 's-Grav6nhago zijn er na de tarief verlaging ook reeds 100 abonnés bijgekomen. To Leau warden is op veertigjarigen leef tijd ovtrledoD de heer mr. H. T. Westenberg, substituut-officier van justiiio by do arrond.- rechtbank. Uit Meppel wordt aan de „Ass. Ct." ge schreven Werd vroeger wel eens geklaagd, aat be trekkingen birr te ljnde laat bericht kregen van Regeeringswege van in Indië gesneuvelden, thans is cit geheel anders. Z.-.ter mg snsuvel :o op Atjeh een zoon van een Meppelor ingozeter.o en reeds Maandag kwam daarvan van het departement van koloniën tc-lographischo mede- deeling, met verzoek de ouders op de meest omzichtige wijze op hun verlies voor te bereiden. HH. MM. de Koninginnen zullen zich 27 April van Amsterdam via NijmegenKleefnaar Zwi.serland begevui. Het stror.gst incognito zal op reis worden in acht genomen. Vad.) Het stoomschip „Soembiag", van Batavia naar Rotterdam, passeerde 23 April Sagres; do „Werkendara", van Rotterdam naar Nieuw York, passeerde 23 April LizarJ; de „Bur.- desratli" vei trok 21 April van Duroan naar Rotterdam en Hamburg; de „Prins Fredcrik Hendrik" arriveerde 18 April van Amsterdam te Paramaribo; de „Prins Maurits" vertrok 23 April van Amsterdam naar West-Indië; de „Prins Willem II" vertrok 24 April van Paramaribo naar Amsterdam; de „Burgemees ter Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 April van Suez; do „Prinses Wjl- hslmioa", van Batavia naar Amsterdam, ver trok 22 April van Port-Sail; do „Rricbslag", van Oost-Afrika naar Hamburg, is 21 April van Marseille vertrokken; de „Spaarndam", arriveerde 22 April van Niouw-Yoik to Rotterdam. Gemengd Nieuws. Door de politie alhier is proces verbaal opgomaakt togen eene IC jarige dienst bode, die verdacht wordt zich aan diefstal van geld ten nadeele van haren patroon te hebben schuldig gemaakt. Ook is door do politie een p3rsoon aange houden, die van de afbraak aan de Boommarkt alhier, binnen schuttingen gelegen, een 4 tal deuren had weggenomen. Het ontvreemde, dat reeds was verkocht, is in beslag genomen, terwyl t gen den dader proces-verbaal Is opgemaakt, waarna hy voor- loopig op vrye voeten is gesteld. Het tweede „Volksbadhuis," aan den Ouden Singel alhier, in de onmiddellyko nabijheid van h t eerste, dat zoo uitstekend voldoet on waarmee de stichter bier ter stede zoo'n nuttige instelling in het leven heeft geroepen, nadert zyn voltooii g met rasscho schreden. Men schrijft ons uit Roelof- Arendsveen, dd. 23 April: De op heden plaats gehad hebbende veiling van bloeiende narcissen- en tulpentollen lieeft over hot algemeen c!o tevredenheid der vor- koopers opgewekt. Hoewel de stand der ge wassen hior en daar niet zoo voordedig was als het vorige jaar, waren de kooplust en do prijzen veel boter. Do n rcissensoorten Dub- belo v. Sion, Bicolor horsfieldii, Grandis, H. Irving e. a. vonden grif aftrek. Ook op do goede qualiteiten van tulpon werd flink go- boden. Een groot aantal liefhebbers van elders nam aan de veiling deel. Indien ouze kwee kers hun voordcel trachten te doon met de nuttige wenken, die hun door deskundigen aan de hand worden gedaan byv. het opplanton van grooter tollen en hot geregeld tolen van gewilde soorten dan zal onge twijfeld deze cultuur alhier eene even gunstige toekomst hebben als elders. Woensdag-morgen geraakte hot 3-jarig coehtertja van den landbouwer J. Van Dorp, to Zegwaard, in een onbewaakt oogen blik te water in oen diepe sloot, waaruit het in geheel bewusteloozen toestand werd ge haald. Spoedig werd geneeskundige hulp iDgeroepen van den heer A. Meerburg, arts te Zoetermoer, wien het mocht gelukken, na een half uur al het mogelijke gedaan te hebben wat gedaan kon worden, om de levensgeesten van hot kind weder op te wekken. De voorjaarsveemarkten zulleD te Hoofddorp worden gehouden op 30 April ea 7 Mei a. s. Een arboidor to Sint-Maartens dijk zou in eon jachtveld onder Staveniss9 een haasje gestolen hebbon, dat door een ander was geschoten, en werd deswege door de rechtbank te Zierikseo tot 14 dagen ge vangenisstraf veroordeeli. Gisteren in hooger beroep, beweerde beklaagde voor het gerechts hof te 'süravenha.o dat zijn broodor het feit gepbegd had en de broeder bevestigde dit. Z\jn verdediger, mr. J. M. Van Siipriaan Luïscius, trachtte nader de gegrondheid dier bewering aan te toonen en betoogde voorts op rechtskundige gronden, dat, al heeft bekl. het feit gepleegd, hy dan hoogstens tot f 20 bo3te kan worden veroordeeld wegens het op verholen wijze bemachtigen van wild, maar in geen geval tot gevangenisstraf wegens diefstal. Immers, men had hier, vclgens pleiter, te doen met roerend goed, aan niemand toe- bahoorendo en waarvan eigenaar wirJ h\j, die het het eerst bemachtigde. Nu had wel de schutter den haas gedood, maar nog niet bemachtigd, en dus was by, volgens pleiter, geen eigenaar. De advocaat generaal jhr. mr. Van Pan- buys vroag ovenwei bevestiging van het vonnis der rechtbank, wat het rechtspunt betreft op grond dat de schutter, aio de gerechtigde was om op het onderhavige terrein te jagen, aoor het doodan eigenaar werd. De uitspraak is bepaali op 7 Mei. Haarlemmerolie. Do recht- bank te Haarlem deed gisteren uitspraak in de op 13 April jl. door haar behandelde zaak teg.n den hoer E. L. W. Van Dobben betref fende het gebruik der fabrieksmerken voor do Haarlemmerolie. De feiten, aan den beklaagde ten laste gelegd, met inbegrip van het opzet daartoe, zoomede zyn schulcl er aan, werden in het vonnis wettig en overtuigend bewezon geacht, en wel 0. a. door de verklaringen der getui gen Jan en Heiman us Waaning, de beken tenis van den beklaagde in verband met het gevoelen van den deskundige waarmede de rechtbank zich veroenigde en dat zy tot het hare maakte en door de eigen bezichtiging door do rechtbank van beide merken, zoowol van het gedeponeerde als van het door den beklaagde gebruikte, waaruit baar gebleken was, dat, behoudens wellicht enkele hoogst onbeduidende, ternauwernood waarneembare verschillen, de eigenlyk gezegde merken (zon der hetgeen er naast of onder geschreven is), volkomen gelyk waren. Voorts werd in het vonnis overwogen, dat, al mocht ook beklaagde nis opvolger en rechtverkrijgende van den heor Koning Tilly, fabrikant van Haarlemmerolie te Haarlem, op het door hem go ruikte handels- en fabrieksmeik ou.o eigenJomsrechttn hebben, in ieder geval de wet van 25 Mei 1880, zonder ec-nige ui zondering te maken, aan dengene, cic, met inachtneming der daaroy voorgeschreven termynen en formaliteiten, de inschry ving van het ingezonden handels merk had bekomen, het récht tot uitsluitend gebruik van zoodanig merk toekende, tegen over hem, die, ofschoon bewerende betere en oudere rechten te hebben, toch den termijn tusschon do inzending en de inschrijving van het merk, en daarmede de gelegenheid om zyp. recht to doen gelden, onbewust had laten voorbygaan. Wel was by do wet vair 1893 die van 18S0 in het algemeen vervallen vorklaard, doch naar art. 22 bleven de overeenkomstig de voorschriften der laatste wet ingeschreven merktn dezelfde bescherming genieten, als waren zy bij eerstgenoamde wet ingeschreven. Mits:i:n was beklaagde op do bij dagvaar ding genoemde dag-:n in Maart en April 1895 niet gerechtigd tot het gebruik van bedoeld handelsmerk. Omtrent het al of niet bestaan der firma Waaning overwoog de rechtbank, dat wel is waar tusschen Jan en Hermanus Waaning geen vennootschap onder firma bestoni, doch dat do wet van 1880 hot verkrygen der in- schryving geenszins tot enkele personen of bepaalde vennootschappen van koophandel be perkte, maar integendeel geen enkele uitzon dering stelde, en dus ook dengonen, die volgens art. 57 van bet Wetboek van Koop handel eene overeenkomst tot handelingen voor gemeeno rekoning hadden aangegaan, volkomen vrijheid daartoe liet, welke maat staf in art. 337 van het Wetboek van Straf recht evenals een ieder de bescherming van zyn Wettig verkregon recht vond. Door desbewust voor zijn eigen fabrikaat een merk te gebruiken, geheel gelyk aan dat, waarop gebroeders Vaaning voor het hunne het uitsluitend recht hadden verkregen, bad beklaagde, naar het vonnis aangaf, vctlschelijk dit merk op zyn vei pakking geplaatst. Het vonnis qualificeerde de feiten als „het opzottelyk verkoopen van waren, welke val- scheiyk vooraan zyn van het merk, waarop een ander recht heeft", en beklaagde werd mitsdien, tegen dit misdrijf is voorzien by art. 337 Wetboek van Strafrecht veroor deeld tot betaling eener geldboete van 25, subsidiair 7 dagen hechtenis, en in de kosten van het rechtsgeding. De heer Van Dobben was niet ter terecht zitting verschenen. Naar de „Haarl. Crt." verneemt, zal de vero rdeelde van dit vonnis in hooger beroep komen. Ten gevolge van de geringe vraag naar export kaas bleef de gedrukte stemming in den kaashandel voortduren en liepen do pryzen zelfs f 1 per 50 kilogr. terug. Alleen voor prima soorten wordt eenredelyke prijs bedongen; mindere qualiteiten gaan meest met tragen handel tegen zeer lage pryzen weg. Doordien de hooikaas in de pak huizen niet op tyd kon worden afgezet, mag ook voor eerste graskaas op geen willigen handel worden gerekend. In de vorige woek werd in de Alblasser- waard van ƒ15 tot ƒ17 besteed; in do Lopiker- en Krimpenerwaard liepen do pryzen van lsto soort Goudsche van 19 tot 21, 2de soort 15 tot ƒ18; Edammer 1ste soort f 20 tot 22, 2do soort ƒ17 tot ƒ19. Een droevige statistiek. Nu ook de dader van den gruwelyken moord te Rotterdam op den jongen Hoogsteden onont dekt is gebleven, heeft de „Haarl. Ct." nog eans het lystje van de in do laatste jaren gepleegde moorden, waarvan de bedry vers nitt gevonden zyn, nagegaan. Daarop komen voor 1) De moard op de 2 vrouwtjes te Haarlem in Februari 1892; 2) de moord op een wo :uwo te Gouda in April 1892; 3) do moord op do dienstmaagd van den heer Viotta te Amsterdam in Maart 1S92; 4) de moord op L. F uit Waalwyk, te Drunen gepleegd in November 1894; 5) de twee vrouwen van Do Jong, vt-rd wenen iu 1893; 6) de moord in het Asser Bosch in 1895; 7) de moord op Paaschmorgen 1S94, gepleegd op een slager in de Ceintuur baan te Amsterdam; 8) de moord op een slager te Eokhuizen in November 1894; 9) de moord op den slagerszoon to Halfweg; 10) de moord op den heer Brouwer te Doetinchem in October 1894; 11) de moord op don onbezoldigd ryksvoldwachter G. Homan te Vlodrop; 12) do moord op den Groninger politie-agent Van Vliet, 8 Dac. 1895. Naar de „N. R. C." verneemt, zyn in do administratie van het postkantoor to Eindhoven belangryke fouten ontdekt. De be trokken commies werd reeds uit 's Ryks dienst ont-lagen. Hut justitieel onderzoek duurt ech ter voort. Voor ruim een jaar verliet de landbouwer S., to Oudega (Fr.), in alle stilte do echtelyke woning en ging naar Amerika. In het verre westen schynt het hem niet bevallen te zyn; hy is nu teruggekeerd en door vrouwlief weer in genade aangenomen. Eenige dagen geleden slikte eene dienstbode to Leeuwarden een speld in, die zy onder het werk in den mond had geno men. Den volgenden dag begon zy pyn te gevoelen en twe3 dagen later was zy aan de gbvolgen overleden. Men schryft uit Dinksperloo aan do rArnb. Courant": By een verkooping, door den notaris Strick van Linschoten tegen 29 dezer aangekondigd, zal mede verkocht worden l1/, zitplaats in de Nodorlandsch-Hervormde kerk alhier. Op onze vraag aan een deskundige of deze l'/2 zitplaats ook moet ctienen voor een zwaar lijvig man, dia aan één zitplaats nist genoeg beeft, of voor twee tengere personen, die zich met l'/2 zitplaats kunnen behelpen, kregen wy een heel ander bescheid, dat wy om de curiositeit hier laten volgen. Gesteld dat iemand eigenaar was van 3 zitplaatsen. Deze legateert of g eft ze aan twee personen. Elk wordt dus bezitter van l'/a zitplaats. Nu verkoopt de eene bezitter zyn 1 x/n zitplaats. De kooper kan slechts dan van de l'/j zit plaats gebruik maken, wanneer hy ook door koop by zijne V/2 zitplaats de ontbrekende '/j plaats weet aan te koopen. Gelukt hem dit niet, dan zal de kooper van l'/2 zitplaats nooit meer dan van één zitplaats kunnen gobruik maken. Te Luik is de bankier Thielen met de noorderzon vertrokken, een tekort van 400,000 franken achterlatend. De ambtenaar van het openbaar ministerie hoeft zyn boeken in beslag genomen, om het juiste bedrag van de ontbrekende gelden op te maken. Thislen genoot in de hooge kringen te Luik een onbe paald vertrouwen. Groote sommen werden hem dan ook toevertrouwd, die hij echter alle verspeculoerd heeft. Zeer veel menschen lijden door hem groote verliezen. UITLOTINGEN. 3-pCts. Codro Leton vaa 1888, trebkiug vau 2 April 1896, betaalbaar 15 April 1897; ge.rokken eerioöo: CIOS, 13568. 13'53,15488, 23769, 30787, 41230, -10317, 49147, 502GS, 50477, 52351, 54l2l! 56832. HoofIpryztntjeii3 6108 no. 8 fr. 150,000, e. 13568 n. S fr. 1500 e. C1G8 n. 21, s. 4l2a0 n. 21 c-n s. 50477 n. 10 elk fr. 500, 8. 6108 n. 3, e. 13568 d. 15 en 19, e. 13758 n. 9, 13 en 19, e. 15488 n. 21, e. 2S7G9 n. 18 cn 21, 8. 30787 n. 9 en 17, 0- 41280 o. 13, 3. 463-17 n. 24,8.49147 d. 1, 9 c-n 17, e. 502G8 n. 16, 8. 52351 n. 20, 8. 56832 d. 13 on 14 elk fr. 250. Alle oveiige nummers in bovenstaande serieën ver vat, zijn all09b.iar met fr. 145. buitenland. Frankrijk, De minister van binnenlandsche zaken heeft aan zijn departement een overzicht laten op maken van de beslissingen, door de alge- meene raden ter zake van de inkomstenbelas ting gonomon. Blykons dit overzicht hebben zich 54 algemeene raden uitgesproken tegen het wetsoutwerp van den minister van finan ciën. 24 hebben zich voor het beginsel der inkomstenbelasting uitgesproken, maar de meesten hebben dit gedaan onder meer of minder reserves, voornamelyk op de aangifte en op den ambtshalven aanslag betrekking hebbende. In zes departementen heeft de algemeene raad niet óver de zaak beraadslaagd en van drie is het besluit nog niet bekend. Vorst Ferdinand van Bulgarije heeft de Fransche regeering verwittigd, dat hy Zaterdag a. s. te Parys denkt te komen om aan Frank rijk een ofliciösl bezoek te brengen. De vorst zal ontvangen worden met de oerbewyzon, aan het hoofd van een vreemden staat ver schuldigd, on zal op kosten der regeering gehuisvest worden zoolang zyn verbiyf te Parys duurt. Do Parysche gemeenteraad heeft met 23 tegen 15 stemmen een motie aangenomen, waarin leedwezen wordt betuigd over het aftreden van het ministerie Bourgeois en de wenschelykheid van grondwetsherziening wordt uitgesproken, ten einde het algemeen stemrecht te kunnen verdedigen tegen den Senaat. Het burgerlijk huwtiyk tusschen prinses Marguerite van Orleans en majoor Mac Mahon is Woensdag te Parys voltrokken. Als ge tuigen voor do prinses tradon op haar oom, de prins van Joinvilie en prins Henri van Or leans, in de plaats van den hertog van Aumale, die esn weinig ongesteld was. De lykdienst voor den bekenden staatsman Léon Say heeft gisteren in allen eenvoud plaats gehad in de kerk van het Oratoire te Parys; by na al de ministers, oen groot aantal Kamerleden, senatoren en académiciens woonden de plechtigheid by. Een prote3tantsch geestelyke hield de lijk rede. Op uitdrukkfclyk verlangen van den overledene waren geen bloemen of kransen op do Jykkist gelegd. Dui tschland, Het groote koperen ruiterstandbeeld voor keizer Wilhelm I, dat op den Kyffhauser zal worden opgericht, is naar de plaats zyner bestemming gevoerd en aldaar aangekomen. Het gevaarte, aat 270 centenaars weegt, moest wegens zyn kolosgalen omvang in gedeelten worden vervoerd. Den 18den Juni heeft de onthulling piaats in tegenwoordigheid van 9000 oud-str'jders, afgevaardigden van militaire veraenigingen. In den Ryksdag heeft gisteren by de beraadslaging over eene interpellatie van de conservatieven over de vaststelling door den Bondsraad van een normalen werkdag in de bakkoryen, graaf Herbert Yon Bismarck de verordening van den Bondsraad aangevallen als afkomstig van de groene tafel en nadeelig voor de kleine bedry ven. De Regeering moest z. i. niet verder gaan op dezen verkeerden weg. (Bravo rechts). Do minister Von Berlepsch kwam met nadruk op tegen dezen aanval. Hy betoogde dat de verordening berust op een grondig onderzoek van verscheidene jaren. Maar zoo dra iemand iets niet aanstaat in zulk een maatregel, dan heet bet: Dat komt van de groene tafel. De minister betwistte zeer nadruk- kelyk, dat de verordening de kleine bakkers benadeelt. (Bravo links.) Groot-Brltaaaiëj By do behandeling der begrotingsvoorstel len in het Lagerhuis zeide de kanselier der schatkist, de heer Hicks Beach, dat hy er niet voor is om consols te koopen tot den koers van 114 pet. voor de amortisatie der schuld. Spreker heelt bevelen gegeven, om te voor komen, dat de Beurs de regeering gaat be schouwen als concurrent voor het aankoopen der bewyzen dier geconsolideerde schuld. De minister vankoloDiën Chamberlain zeide: Da passage in myn redevoering van gister avond, waar ik zeide dat de aèmm^tratie van Transvaal gebrekkig en corrupt ik, slaat op omstandigheden en feiten, die sedert lang algemeen bekend zyn. Het antwoord van president Kruger op de uitnoodiging om bier te komen, is op weg naar Engeland; zoodra het ontvangen is, zal de regeering den staat van zaken onderzoeken. Dan zal de geheele correspondentie waarschynlyk gepubliceerd worden. Het is beter de discussie over de Zuid-Afrikaansche quaestie uit te stellen tot na do openbaarmaking van de correspondentie. Voorts deelde de heer Chamberlain mede, dat Transvaal sterke wachtposten heeft ge vestigd op de westelyke on noord-westelyke grens, om het binnensluipen der veepest to verhinderendaarvan is 19 en 21 Maart kennis gegeven aan sir Hercules Robinson. De hooge commissaris gaf in zijn antwoord van 22 Maart hot denkbeeld aan de hand, de wachtposten to versterken, daar er plan bestond de quaran taine te verbreken. Het gerucht, dat een groot aantal Duitsche immigranten onlangs in de Delagoa-baai zyn ontscheept, wordt, zeide de minister, ten stelligste tegengesproken door do reedc-ry. Zooals te verwachten was, blykt dat ook het bericht van de „Times", volgens hetwelk oen aantal Duitsche militairen niet de „Bun- desrath" to Delagoa-baai waren aangekomen en van daar naar Pretoria zyn vertrokken, volkomen uit de lucht gegrepen. Ook by de directie van de Deutsche Ost-Afrikalini9, aan welke de „Bundesrath" behoort, is daarvan niets bekend. Do boot had van Hamburg uit 3 Duitsche koop lieden, 1 Duitsch ingenieur, 2 andere Duitschors, wier beroep niet bekend is, en 1 Weener ingeniiur aan boordde passagiers, die in latere havens aan boord kwamen, behoorden tot vreemde nationaliteiten, slechts 2 of 3, waar onder een gewezen officier, thans in dienst, en een Hamburger firma, waren van Duitsche nationaliteit. De bestemming van de meeste Duitscbers was Johannesburg en Durban. Oi>»tonrijk-Hon;;.-Monarclifie» Het Oostenrijksche Huis van Afgevaardig den hoeft gisteren het voorstel van de minder heid, om het algemeen stemrecht aan te nemen als grondslag voor de behandeling van het ontwerp tot kiesrechthervorming, verwor pen met 174 tegen 61 stemmen. Met groote meerderheid werd daarna be sloten, over te gaan tot do artikelsgewyze behandeling van het regeeringsontwerp. Uit Praag wordt gemeld dat 600 werk stakers zich verzamelden voor de machine fabriek van Umrath en de agonten met een bombardement van steenen ontvingen. Zy

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2