Men schrijft aan het „Utr. Dbl." uit Rotterdam: De oplossing der telephoor.-quaestio zal hier een kalmer verloop hebben dan in do hoofdstad. Op 3 September nam de gemeenteraad het besluit tot aanleg van een gemeentelijk tele- pboonnet, nadat, zooals hier gebruikelijk is, alles op de degolykste wyzo voorbereid was. Op 7 September wendden daarop B. en Ws. zich met een adres tot H. M. de Koningin- Regentes, om do vereischte vergunning te vragen. Er volgden onderhandelingen, waarbij dezerzijds bedenkingen werden gemaakt tegen de door den minister van waterstaat gestelde voorwaarden, en by koninklijk besluit van 21 Maart werd de gevraagde vergunning verleend. Met de door B. en Ws. van Rotterdam ge maakte bedenkingen had de Regeering reke ning gehouden. Zpoals men weet, moot de vergunning bin nen drie maanden worden aanvaard. Daarom beeft het dagelijksch bestuur thans een voor stel bij den Raad ingediend om haar te aan vaarden. Voortvarend ais altoos, hadden B. en Ws. de toestemming gevraagd van den minister, om middelerwijl met de werken voor den telepboon-aanleg voort te gaan, en die toe stemming werd verleend, zoo lat de aanleg thans reeds oen goed eind is gevorderd. Een voorstel tot inrichting van den dienst is mede bij den gemeenteraad aanhangig. Het tarief moet nog worden vastgesteld, maar er is ge:n gevaar dat dit, als te Am sterdam, tot moeilijkheden zal aanleiding geven, daar het van den beginne af heeft vastgestaan, dat de geabonneerden minder zou den betalen dan thans aan de Bell Telephoon- maatschappy. Wat den Raad tot gemeente lijke exploitatie deed besluiten, was juist, dat bij eene betere inrichting van den dienst en betere bediening van het publiek, by gebruik making van de nieuwste vindingen op dit gebied, goïdkoopsre prijzen konden worden berekend, en toch nog de gemeente eene be hoorlijke winst kan maken. Bjj deze gelegenheid z|j voorts herinnerd, dat de plannen tot gemoenttrlyke exploitatie hier en elders aan de orde gekomen zyn, nadat er indertijd alhier eene conferentie daarover had plaats gehad tusschen de gemeentebestu ren van Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhago en Utrecht. De SOsto algomeene vergadering van het Koninkiyk Nederlandscb Aardrijkskundig Genootschap zal gehouden worden op Zaterdag 25 April 1896, des namiddags te halftwee, in het Gebouw der Maatschnppy voor don Werkenden Stand, Kloveniersburgwal te Amsterdam. Punten van behandeling zijnlo. Mede- deelingen van den voorzitter. 2o. Jaarvar- Blagen van den secretaris, de bibliothecarissen tn den penningmeester. 3o. Verkiezing van bestuursleden. 4o. Overzicht der geogra- phische onderzoekingen in Nederlancisch-Indie gedurende de twee laatste jaren, door prof. dr. C. M. Kan. Wylen R. baron Van Lynden to 's Gra- venhago beeft, behalve de met vruchtgebruik belaste 500,000, aan de weesinrichting te 'Neerbosch vermaakt een som van 30,000, ,vry van successierecht, onder bepaling dat dit bedrag uiterlijk over 2 jaar wordt uitgekeerd. De lsle luit. P. E. Pfeiffer, leeraar by de cadettenschool te Alkmaar, heeft verzocht om 16 September van zyne detacheering by die inrichting te worden ontheven en weder ingedeeld te worden by het 4de regiment infanterie. Da 43ste jaarvergadering van het Neder landscb Jongelingsverbond zal gehouden worden Donderdag 14 Mei a. s. (Hemelvaarts dag) te Deventer in de Buitensociëteit. Het programma zjI binnenkort in het Bondsorgaan „de Jongelingsbode" gepubliceerd worden. Tydens de namiddag-vergadering, in de Lebuïnnskerk aldaar, zullen verscheidene be kende sprekers het woord voeren. Door eene ongesteldheid van den heer Joh. Messchaert zal do heer G. P. Zalsman, van Haarlem, de basp rty op de uitvoering van de „E'ns" door de afd. Delft van de „Maatschappy tot bevordering der Toonkunst" op Vrijdag a. 6. overnemen. Bij het 1ste reg. veld-art. te Utrecht hebben zich bereids voor overgang of deta cheering bij het leger in Oost-Jndië aange meld: 1 korporaal en 35 mindere militairen. Door het bestuur van den Katholieken bond in Friesland is besloten, dat de Landdag dit jaar zi\ worden gehouden te Sneek op 29 Juni. Dr. Schaepman zal weder onder de sprekers bohooren. Do mioister van binnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in ide Nederlandscbo taal- en letterkunde aan de Rijks hoogiro burgerschool met 5-jarigen cursus te Zwolle. Jaarwedde f 2000. De benoeming van een directeur voor deze school, jaarwedde 3000, zal geschieden nadat voor bovenstaande vacature eeno keuze is gedaan. Zy, die in aanmerking wenschen te komen 'foor vervulling dez.n^betrekking, gelieven zich .vóór 5 Mei o. k. aan te melden by den Inspecteur van liet middelbaar onderwys, dr. W. B. J. Van Eyk, te 's-Gravenhage. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat eerlang de gelegenheid zal gegoven worden 'tot het afleggen van het veeartsenykundig examen, vermeld in art. 12 der wet van 8 juli 1874 (Stsbl. 99), ter verkryging van het diploma van veearts. Dag cn plaats van dat examen zullen nader worden bekend gemaakt. Zy, die tot gemeld examen wenschen te worden toegelaten, moeten daarvan vóór 6 Mei a. s. schriftelyke opgave doen, mits port- vry, aan den waarnemenden voorzitter der commissie van examen, den heer M. J. Hengo- veld G.Jzn., districtsveearts te Haarlem, en by hun verzoek voegen het bewys waaruit blykt, dat zy het natuurkundig examen, om schreven in art. 9 der aangehaalde wet, mot goed gevolg hebben afgelegd. Onder bevel van den met verlof h. 1.1. aanwezigen kapitein der infanterie van het Indische leger G. H. Berenschot on het mede geleide van den lsten luit. van dat wapen J. Willems en den 2den luit. der inf. H. E Wempe, zal don 16den Mei van Amsterdam per „Prinses Marie" naar Inciö vertrekken een detachement suppletietro.-pen, ter sterkte van 70 korporaals en manschappen, benevens 3 onderofficieren. De minister van marine heeft: lo. den officier van gezondh. 2de kl. H. O. C Bloo- mink met 1 Mei a. s. geplaatst by het hos pitaal der marine te Willemsoord2o. den officier-machinist 2de kl. S. Verschoor, die nende aan boord van Hr. Ms. pantserscbip „Evertsen", met 5 Mei a. s. op non-activiteit gesteld en vorvangen door den officier-machi nist 2de kl. W. De Waardt. By kon. besluit is aan jhr. mr. L. J. A. Schuurbecque Boeije, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het collego van regenten over het huis van bewaring te Harderwyk, onder dankbetuiging voor do in die betrekking bewezen diensten, cn benoemd tot lid vau genoemd college mr. B. H. Carp, griffier by het kantongerecht aldaar. Pensioen verleend aan: G. B. M, Assink, wod. W. Van dor Zanden, brievengaarder, ƒ193; A. Jas, wed. C. W. Kraai, teekenaar van hst kadaster, ƒ336; A. De Laat, wed. F. H. Goossons, griffier by bet kantongerecht to Oorschot, ƒ250; J. M. Roosu, wed. J. A. L. Van Steenacker, commies bij 's Ryks be lastingen, 231; Adr. Voüte, wed. J. A. Z. graaf van Recbtoren Limpurg, commies dc-r posteryen, ƒ450; A. Ebbing, wed. W. Harmsen, postbode, ƒ55; E. D. Hiller, wed. W. A. Travers, consul der Nederlanden, met den persoónlyken titel van consul-generaal te Konstantiuopel, 400; D. Mooy, wed. D. Van der Meer, bewaarder in het burgerlyk en militair huis van bewaring to Arnhem, ƒ123; de kinderen van nu wylen don rijksveldwachter R. Bauscb, 59, met intrekking van het aan hunne moeder toegekend verhoogd weduwen- pensioen van ƒ140; H. Do Bosson, wed. Th. Uyt ten Boogacrt, commies by 's Ryks b:lastingen, ƒ100 'sjaars. KOLONIËN, BATAVIA, 19-24 Maart. (Nederlandsche Mail). De Indische bladen tot 24 Maart, die thans zyn ontvangen, kunnen natuurlijk nog geen byzonderheden behelzen over de krygsbedry ven in Atjeh na den afval van Toekoe Oemar in het begin dezer maand. Wel behelzen zy mededeelingen en beschouwingen over den overval der onzen bij Anakgaloeng. In een brief uit Oleb-Leh aan het „Bata- viaasch Nieuwsblad", godateerd 13 Maart, leest men: Na de ongelukkige affaire van de patrouille van kapitein Van Blokland op den 7den dezer naby de kampong Lambaroe, zyn de gemoe deren alhier nog niet tot rust gekomen. Zoowel officieren als minderen roepen nog steeds om wraak en willen lisver heden dan morgen den vyand flink te lyf. Daartoe zal toch vroeg of laat mooten worden overgegaan dus daarom nist te lang getalmd. De sloebers hebben de 72 bajonetten sterke patrouille werkelijk leelyk te pakken gehad. Nadat zy een geruimen tyd gemarcheerd had, zonder iets van den vyand gemerkt to hebben, kreeg zy nabij Lambaroe plotseling van drie zfiden zulk oen overstelpend vuur van ver dekt opgestelde benden, dat de troep gec-n kans zag om voort te marcheeren of terug te trekken, zonder de kans op te loopen, om geheel uit elkander geschoten te worden. In liggendo houding en achter galangaii3 eenige beschutting zoekende, werd het vyan- delyk vuur, zooals later gebleken is nrifc zonder succes, beantwoord. Wel trachtte de vyand tot tweemalen toe een klewangaanval te doen, welke sommigen inlandschen mi itairen den schrik op het Jyf joeg, doch welke gelukkig zoo goed werden afgeweerd, dat de deelnemers byna allen wer den nedergoveld. Intusschen was do positie van den tro.p verre van benydenswaardig. De verliezen aan dooden en gewondon waren groot en namen steeds toe, terwyl de vyand ongenadig bleof doorpofien. Een poging van de achtergebleven infan terie bezetting van Anakgaloong, om hun makkers te ontzetten, mislukt'. Gelukkig, dat bytfjds redding kwam op dagen. Kopt. Kionouer met 40 manschappen, inderhaast samengetrokken uit de bezet tingen van Lambarih en Lamsoet, nam een ilankstelling in en leidde door zyne salvo's het vuur des vyands van de zoozeer gedimde troep Van Blokland af. Hierdoor, en geholpen door het geschutvuur van Anakgalosng, go- lukte het aan den wakkeren Van Blokland, die zelf intusschen geblesseerd is, om behoed zaam en met medeneming der gekwetsten en der meeste dooden op de benting terug te trekken. Ook de troep van Kronouer onttrok zich zoojra mogelyk aan het gevecht, doch helaas ook niot zonder verlies. In het geheel zyn gesneuveld en overleden 1 officier (de 1ste luitenant Westendorp, die drie dagen na de verwonding is overleden), 8 Europeesche, 4 inlandsche militairen en een dwangarbeider, terwyl gewond zyn 4 officieren, (kapitein Van Blokland, dokter Van der Meer, en de luitenants Stakman en Van Hasselt), 1 adjudant-on'ierofficier (Krüger), 12 Euro peesche en 9 inlandsche minderen. Gelukkig, dat de toestand der gekwetsten byna zonder uitzondering byzonder gunstig is te noemen. Is ons verlies zeor gevoelig, ook de vyand is don dans niet zonder kleerscheuren ont- loopen. Volgens spionnonberichten zyn 82 djahats gedood en gewond, waaronder niet minder dan 7 bekende panglimas. Dus van beide zyden zyn spaanders gevallen en niet weinig ook. Mogen spoedig nog meer djahats en daar onder zooveel mogelyk panglimas dit tranen dal met behulp van 's companies blauwo boo- nen veilaten, om naar Mabomeds paradijs te verhuizen, is ieders oprechte wensch, want dergelyke soort bruine broeders kan men hier missen als fckspyn. De op liet gevechtsterrein achtergelaten lijken zyn niet in handen van den vyand gekomen. Het volk van Toekoe Machmood heeft die lyken opgespoord en ongeschonden te Anakgaloeng teruggebracht. Met veel animo hebben do djahats Senelop gisteren onder vuur genomen. Ongelukkig genoeg kwam ons die lief hebbery der sloebers op een veriies van een gewonde te staan. Een Europeesch onderofficier werd door een vyandeiyk projectiel getroffen. Hot vermoeden, in het vorig schrijven uit gedrukt, dat Toekoe Blang-Pedir het void zou moeten ruimen aan Soesoeh en Kwala- batoe, is bewaarheid. Hy is nu met zijn benden uit de Westkust verdreven, zoodat do Radja van het laatstgenoemd landschap weder in het rustig bezit van zyn rijkje is gekomen. Van do Noordkust vallen geen byzonder heden te vermelden. Poeloe Weh heeft de eer gehad van het bezoek van een vaartuig m6t eenig gewapend kwaad volk uit de kust. Doch daar men dat volk goed in de gaten hield, vertrok bet weder spoedig zonder vyan- delijkheden to hebben kunnen plegen. E-n Enzelsclie oorlogsstoomer kwam plotseling do Sabangbaai binnenvallen, zeker om eens poolshoogte te nomen, en vertrok weder even onverwacht naar de Straits terug, om rapport te maken van zyn 1 evinding omtrent den stand van zaken by den govreosden con current in spe van Singapore. Door den Gouverneur-Generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel v. part-, men f. Verleend: Met ingang van 5 Apiil 1896, wegens langdurigen dienst, een jaar verlof naar Europa, aan de controleurs lsto kl. bij het Binnenlaudsoh-Bestuur op Java en Madura G. F. Van Wyk en B. Schagen van Soclen. Ontslagen: Op verzoek, eervol uit zijn betrekking, de tijdelijke ingenieur bij de werken cn opnemingen aan de rivier de Solo A. Mollinger; eervol uit 's lands dienst, de gewezen klerk ter griffie van de landraden te Poerwadadi en Dcmak (Semarang) J. Th. Stcevensz. Bij het kadaster in Ned.-Indië. Verplaatst: Van de opnemingssectie te BandoDg, naar de afd. Lombok, de adjunct-land meter 2de kl. L. P. L. Van der Tas; van de opnemingsseetie te Tjiandjoer Daar die te Bandong, de adjunct-landmeter 8de kl. J. Van Mïchalofski. Bij het Binnonl. Bestuur op Java en Madoera. Benoen d: Tot contr. 1ste kl. J. Dunnewold, ambt op non-act., laatstelijk die betrekking be bloed bobbende, met bepaling, dat hj geplaatst wordt in do res. Madioen. Op de bezittingen buiten Java en Madoera. Benoemd: Tot contr. lsto kl. G. Sïeburgh, ambt. op noD-act, laatstelijk die betr. bekleed hebbende, mot bepaling, dat bij geplaatst wordt in bet gouvernement Sumatra's-Westkust; tot contr. '2do kl. W. J. Kroon, ambt. op non- act., laatstelijk die betr. bekleed hebbende, met bepaling, dat hij geplaatst wordt in de res. Z.-O.- Bomco. B e 1 a 8 tMet de waarneming der betr. van contr. '2«Je kl. mr. dr. H. J. E. Tendeloo, ambt. op non-act,, laatstelijk contr. 1ste kl., met be paling, dat hij geplaatst wordt in de res. Oostkust van Sumatra. Verplaatst: Van do res. Oostkust van Sumatra naar bet gouv. Atjeb en Onderh. de contr. 2de kl. J. W. Van Uille; van bet gouv. Atjeh en Onderh. naar bet gouv. Celebes en Onderh. do contr. '2do kl. N. Van Yunren van de res. Z.-O.-afd. van Borneo naar het gouv. Atjeh en Onderh. de contr. '2de kl. F. M. Dekker. V erleend: Een tweejarig verlof naar Europa wegen3 ziekte, aan den stationschef bij den dienst der exploitatie van den stoomtramweg iu Atjeb A. Van do Laar. Verleend: Met ingang van 4 April 1896, •wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa aan den voorzitter van de landraden te Ngawi en Mftgctau (Madioen) mr. M. 0. Rogge. Ontslagen: Met ingang van 4 April 1895 op verzoek eervol uit 's lands dienst, de'2de commies bij het Departement van Onderwijs, Eeredienst en Nijverheid 1\ Beunk. Bj de iu- en uitvoerrechten en accijnzen: Bevorderd: Tot ontvanger op een bezoldi ging van 250 'smaands, II. W. Busckiuan, thans ontvanger op ƒ200 'smaands; tot verificateur 4do kl. G. A. Gallas, thans verificateur 5de kl. Werkzaam gesteld: Als ontvanger op een bezoldiging van ƒ200 'smaands, de ambtenaar H. A. Tccnsma. Geplaatst: Te Sambas (West-Borneo) den ontvanger H. A. Teensma. Over g ei 1 a a t s t Van Sambas naar" Peka- longan, H. W. Bnschman; van Pekalongan naar Semarang de verificateur 5de kl. A. au Berckel Bik: van Batavia naar Pekalongan, de verificateur 4de kl. J. W. G. Timmermans. Bepaald: Dat blijft geplaatst te Soerabaia G. A- Gallas. Bij de Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot machinist 3de kl. dc tijdelijke machinist 3de kl. J. L. Mounier. Overgeplaatst: Van de res. Wester-afd. van Borneo naar de res Batavia, de opzichter 3de kl. bij de B O. W. J. G. De Lassasie. Gesteld: Ter beschikking van den directeur van binDenlanusch bestuur om werkzaam te zijn bij hot binnenhui dsjsh bestuur, de ambtenaar voor den burgerlijken dienst Th. H. A. Van dor Ven en de burgerlijke ambtenaar F. II. G. J. Van Leeuwen, beidon ter beschikking van den alge- meenen secretaris; ter beschikking van den directeur van binncn- laudscb bestuur om werkzaam te worden gesteld bij diens departement, de ambtenaar V9pr den» burgerlijken dienst J. De Clercq Zubli, thans tor beschikking van dien dopartements-cbef, om werk zaam te worden gesteld bij bot binucnl. bestuur. Departement van üonog. V c r I e e n dEen jaar verlof naar Europa, wegens langdurigen dienst, aan den kapt. der inf. A. Visser. Verlengd: Met een maand bet tot herstel van gezondheid verleend verlof naar Salatiga, aan den lston luit. der inf. te Willem I, M. F. Golden- borg. Overgeplaatst: Bj do 20ste comp. art. (comp. van Celebes) te Makassor, do kapt. bij do 7de comp. (1ste comp. vesting) art. to Semarang, G. E. Hoffmann; naar Semarang, de off. van gez. 1ste kl. to Djok jakarta, Dr. A. E. F. Grippeling; bij don gow. en plaats, gencesk. dienst in do 2do inilit. afd op Java to Djokjakarta, de off. vau gez. lsto kl. te Genkoeleu J. Bijleveld; bij den gew. en plaats, geneesk. dienst te Ben- koelen de^ off van gez. lsto kl. to Buitenzorg, gedet. te Soekaboemi, Dr. W. C. Kersbergen; bij den gew. en plaats, goneesk. dienst in de lsto milit. afd. op Java te Batavia tor detacheering te Soekaboemi de off. van gez. '2de kl. geëv. van Atjeh naar Batavia A. IL Vorstman. Gesteld: Op non-activiteit, do 1ste luit. der genie van verlof uit Nederland teruggekeerd, H. W. Fischer. V o r 1 e e n dTwee maanden verlof naar Ngand- joek (Kedirie), wegens particuliere belangen, aim don kapt. der inf. te Mecster-Cornelis, A. W. Pasiman- Geplaatst: Brj bot 6de bat. inf. de kapt. der inf. boven dc formatie in activiteit hersteld G. K. Jochems. Depirloment van Pdarine. O n t s 1 ag e n: Wegens ziekte, eervol uit zijn betrekking, de lste machinist bij de gouvernements-marino E. E. P. Van der Meerscb. T ij del ij k gesteld: Ter beschikking van den directeur van bet marine-établissement te Soerabaia om te worden belast met de function van 'zden opziener machine steller bij genoemde inrichting, de lsto machinist aan boord van bet atoomschip „Maatsuyekoi" der Koninklijke Paketvaarc-niaat- scbappij A, P. Bcrkhuijzen. Benoemd: Tot lsten machinist, do ambtenaar op nou activiteit W. Van Boom, laatst die be trekking bekleed hebbende. Overgeplaatst: Van het stoomschip „Alba tros" op liet stoomschip „ZeeduiF', de gezaghebber der 3do kl. J. H. De Bos en dé lste stuurman J. C. Tichelman vau liet stoomschip „Zwaluw" op het stoomschip BAlbatros", do gezaghebber der '2de kl. L. T. E. Hauet en de lsto stuurman H. O. We ijler; van bet stoomschip „ZeeduiF' op bet stoomschip „Zwaluw", do gezaghebber der 2de kl. R. Loman en de lste stuurman G. Mands; van Hr. Ms. „Sumbawa" op Hr. Ms. „Gedeh" de off.-machinist der 2do kl. B. Do Groot; van het stoomschip „Flamingo" op bet stoom schip „Singkawaug"'", de lste stuurman G. F. C. Knthe; van het stoomschip „Singkawang" op bet stoom schip „Flamingo", de lste stuurman G. W. Klimmer. liiirgeriykc Stand van Leiden, van 16 tot en mot '22 April. BEVALLEN: P. J. C. Kagie geb. v. d. Berg Z. E. Veoren geb. Kohlbeck Z. M. E. Hoppczak geb. Dingjan Z. E. Staffeleu geb. Boon D. M. Amba geb. v. Steijn D. M. Hartendorp geb. Cunnik Z. M. Oveiduin geb. Jansen D. 1). Bunm'g geb. Hemerik Z. G. J. P. v. d. Broek geb. v. Leeuwen Z. E. v. d. Weydcn geb. v. d. Ark D. E. Spannenburg geb. Amba Z. W. Plu geb. Tuiloo D. S. M. Ligtvoet geb. v. Houten D M. II. J. v. d. Broek geb. Pommee D. G. Momberg geb. Tuurenbout Z. C. M. v. cl. Lelie geb. Ualjaard D. M Leemans geb. Brouwer Z. W. Geuko geb. Kliek D. J. S. Taverne geb. Brokkaar Z. J. v. Egmond gel». Favier D. J. D. A. v. ingen Scbenau geb. Hoógenstraaten D. J. S. C. Teske geb- v. Es Z. J. E. v. Weizen geb. Kraaneveld Z. S. De Tombe geb. v. Kan Z. A. v. d. Nicuwendijk geb. Baveloar Z. E. Velberg geb. Ouwcrkeik Z. M. Kooreman geb. v. Rijn D. L'. M. Schroef geb. Smit Z. G. A. Maasen geb. Pegman Z. N. Lucas geb. Besuj cn D. G. Pardon geb. v. d. Zwart Z. J. A. Sirag geb. Voorbrood Z. GEHUWD: J. lloups w- en G. Nieuwoldt w. A. T. A. J. Van Erp jm. en J. B. Catin jd. J. De Nio jm. en M. W. Wielboff jd. J. Lokker jm. en E. Van der Harst jd. J. Dudok van Heel jm. en S. G. J. Van Andel jd. OVERLEDEN: P. C. Donle D. 'J in. I.W.F. Ramak Z. 2 j. I. Ovorbceke geb. Overbeko v. 73 j. fl. Keijzer w. 73 j. C. Do Ruyte-r D. 2 m. H. De jongh m. 46 i. J. G. De Bruin D. 19 m. J. De Boer geb. Ba velaar w. 72 j. J. Neuteboom Z. 34 j. E. C. De Koning geb. Van Erkel v. 73 j. A. Van der Lelie Did. W. F. L. P. v. Grasstek geb. Von Wiebel w. 54 j. L. Vau der Aar D. lö j. P. E. M. Van Bommel w. 82 j. M. W. v. d. Wilk geb. Gaus D. levenloos. P. J. Kooreman Z. 11 m. N. J. V. Martijn Z. 11 m. T. Juffermans m. SOj. M. Buskens D. 14 j. P. M. Prins Z. 12 j. M. T. Bik geb. Kuypers v. 71 j. H Le Noble D. 2 j. G. Van de Lour geb. Van der Maasen w. SI j. J. Teljoor Z. 6 j. C. v. Dissel geb. Booda w. 68 j. B. J. Van Ovost w. 77 j. J. A. De Groot Z. 8 ni. ALKEMADE. Geboren: Wilbelmina, D. van Huibertus Van t Hart en Cornelia Van Rijn. Pieter, Z. van Leendert Hulsbos en Aaltje Van Gorkom. Corftelis, Z. van Johannes Van der Meer en Elisabeth Paauw. Maria Anna, D. van Jacobus Van der Geest en Anna Geertruida Van Wieringen. Maria Joanna, D. van Gerard Hol- scher en Marlina Pouw. Maria Martina, D. van Johannes Bakker en Maria Elisabeth Stokman. Maria Margarctha, D. van Jacobus Van der Moer en Cornelia Hoogenboom. Crelisje, D. van Hen drik Vreeken en Geertje Hansen. Wilhelmina Jacoba, D van Willem Hoogenboom en Gerarda Akerboom. Johannes Laurens, Z. vau Wouter Van der Zwet cn Helena Van dei Hoorn. Ondertrouwd: Jacobus Petrus Strijk jm. 29 j alhier, cn Kornelia Van der Meij, wed. van Johannes Aruoldus Went, 36 j., te Woubruggo. Getrouwd: Wouter Van der Zwet jm. '2'2 j. en Johanna Elisabeth Van der Meer jd. 22 j., beiden alhier. Overleden: Martha Van der Hoorn 67 j., wed van Hermanns De Jong. Johannes Vau der Hoorn 4 m., Z. van Jacobus Vau der Hoorn en Alida Wesselinan. Lijntje Timmcrs 86 j., wed van Jacob Gerhard Johan Riemersma. Hendrik Van Tol 71 j., wed. van Dirkjo Van Soest. Clasina Weijers 84 j.f wed. van Martinus Loogman. 35 1ste STAATSLOTERIJ. Tjrckkiog van öomler<5ag 23 April. vierde klasse. vierde lijst. No. 16752 ƒ530©. Prljr.eai vaia fGoi 15290 19120 45 20019 20216 204 lq 20B0r 2093" Gemengd. Nieuws. 37 2063 2927 5785 9004 13107 15916 18273 61 2205 3332 CJ '4 9407 1S5C9 1=102 74 220 11 3451 CC72 10 ••«o 13882 16209 10314 632 4*.» 3548 0940 10028 13-23 23 21 S53 2396 3C.64 11G lUSiO 14505 165S3 OS 1081 2-55 4033 7 >57 67 J4SS1 16701 1B442 1139 2053 47Ö7 843.5 11745 153?:* 77 19005 70 64 4818 8510 EO 15437 1S034 23 1235 82 5214 8034 12100 15560 70 34 86 2892 39 8781 12123 1583.3 17529 19120 1122 97 5416 8837 12657 63 17895 19256 De tegen heden namiddag aan gekondigde wapenschouwing over de man schappen van do dd. schuttery alhier is wegens het ongunstige weder „afgevlagd" en dus tot de volgende week uitgesteld. Gis torna middag omstreeks vyf uren viel een paard, hetwelk voor een rytuig was gespannen, op de Breestruat, naby het Stadhuis, met het gevolg dat het dier meteen dood bleof. Het 15-jarig zoontje van den zandhaas W. B., to Katwi k-aan-Zoe, dat veertien dagen geled9n l et ongeluk had van een kar te v. llen, waardoor de wielen hem over het lichaam gingen, is aan de ge- volgon daarvan overleden. Men schryft ons uit Roolof- Arendsveen: Door het gemeentebestuur van Alkemade is voor Roriof-Arendsveen eene nieuwe brandspuit aangekocht, welke heden morgen, in tegenwoordigheid van het Dag. Bestuur en de besturen der brandweercorpsen, onder de leiding der fabrikanten, de gebroe ders A. II. en U. J. Van Bergen, te Heiliger- lee, geprobeerd is. Deze machine, met zuig- en persvermogen, heeft de proef glansryk doorstaan. De ge noemde, reeds meer dan 100 jaren bestaande firma handhaaft met dit werk haar ouden roem. De snelheid, waarmede het weggepsrste water de pypmonóing bereikt, is verbazend; na oen paar slagen komt het reeds met ge weld te voorschyn. By voldoende krachtsaan wending kan het water uit eeno straalpüp van 21 m.M., tot eene hoogte van 34 a 35 M. worden opgevoerd. De spuit, die, bij zoo veM intensieve kracht, uitmnnt door sierlyk^ heid van vorm en bewerking, is door h<# gemeentebestuur by monde van den hee. burgemeester onder betuigingen van volkomen tevredenheid geaccepteerd. De Post is mot den tfld moage- gian. Een nieuwe oplaag enveloppen met opgedrukte postzegels van 5 en 12% cent makende, heeft zy het ouderwetscho model verlaten, waarvoor men zyne brieven in drieën moest vouwen, en den modernen vorm aangenomen. Zo kosten nu weer, evenals aanvar.kelyk de oude, ct. per stuk, d. w. z. 5% on 13 ets. met inbegrip van den postzegel. Maar daarvoor heMt men dan ook een mooien, stevigen briefomslag, van binnen blauw ge tint, niet doorschijnend, van een qualiteifc, die in den handel in 't groot zeker ƒ6.50 de 1000 kost. Er bestaat dus ditmaal geen reden lot klagen, en men mag verwachten dat deze doelmatige enveloppen, die èn voor het publiek èn voor de postambtenaren gemak- kelyk zyn, nu wel algemeen in gebruik zullen komen. Laten we daarto9 herinneren, dat men, zulk een couvert verschrijvende, het geld van den postzegel niet kwijt is; een halven cont bypassonde, kan men aan elk postkantoor zulke verschreven enveloppen tegen nieuwe ingeruild krygen. (Haagsche Gri.) De Haagsche rechtbank voroor- deeldo heden: den sigarenmaker uit Delft, die in den nacht van 14 op 15 Maart jl. een heer in de 3de Wagenstraat te 's Gravenhage mishandel ie en een ander persoon bedrc-igdo met een misdryf, togm het leven gericht, tot 3 jaren; een onderwyz6r aldaar, die op zettelijk, doch ter goeder trouw oen biljet, vermeldende dat er ten zfinen huize besmette lijke zLkte heerschte, deed verwyderen, nadat da patiënt naar een ziekemnrichting was overgebracht, tot 50 cents boete, 6n den handelsagent J. H. D., aldaar wegons oplich ting, viermalen gepleegd, tot 6én jaar ge vangenisstraf. Vanwege de Hollandsche IJzeren- Spoorweg-Maatschappy is aan de Uaagscho politie kennis gegeven dat op het baanvak der stoomtram Dod Haag - Scheveniogen van deze Maatschappij in den laatsten tyd horhaaldelyk de ruiten van de waggons zijn ingewoip.n, waardoor totaal een schade van 300 is veroorzaakt. Scherper toezicht langs dien weg wordt verzocht. Binnen eenige dagen zal ook het overige gedeelte van het station der H. IJ S.-My. in Den Haag verlicht worden met gasgloeilicht. Voor de arrond. rechtbank in Den Haag werd gisteren gepleit in de zaak van een Haagsch ingezetene als eischer tegen niet minder dan drie gedaagd-m, waarvan tweo in vry waring en één in oniervry waring. Tin behoeve van de vrouw van den eischer was destyds door haar pleegvader, terwyl zy nog minderjarig was, een huis te D;lft ytkocht. To.-n nu na verloop van tijd do verstand houding tusschen pleegdochter en pleegvaicr meer te wenschen overliet, stelde deze laatste genoemden koop voor als zoudo er eeno schenking mede bedoeld zyn geweest en meende thans termen te vinden deze schenking te herroepen, vervreemdde het huis, waardoor het niot alleen in handen van derden kwam, mair er tevens een hypotheek op kwam. De actie v?n den eischer strekte thans om namens zijn echtgenoot© het huis op te vorderen. Voor hem trad op mr. Ligtenberg, voor de tegenpartij mr. Van Raalte, benevens mrs. Montyn en Van Stipriaan Luiscius. Gister namiddag werd brand ont dekt op den zolder van de tonnen- en nettc-n- fabriek eu boetery van den heer A. De Niet, Badhuiskade te Scheveniugen. Een gedeelte van den zolder is uitgebrand. De Scheveningscho brandweer bluschto mot behulp van 50 a 60 man, belmoren le tot het personeel der fabriek, het vuur. Vrij groote schade is toegebracht aan netten, ook door het scheuren b|j het weghalen inderhaast van de zolders. Alles is verzekerd. De aanleiding meent men te moeten zoeken in het vallen van vonken uit een schoorsteen van den taanketel.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2