mede de Raad zich vereenigt, zoodat conform wordt besloten. V. Voorstel van B. en Ws., om de ver pachting van hst rietland en het vischwater der gemeente op de gewone wyze te houden op |Dinsdag den 5den Mei a. s., des morgens te 10 uren. "Wordt aldus besloten. VI. Wordt besloten eenige posten te voldoen uit den post van onvoorzibno uitgaven, dienst 1895, en tot het doen van eenigo af* en over schrijvingen op de posten der begrooting dienst 1S95. VII. Wordt besloten tot wederopzegging oen kind van W. Van der Hengst, te Aalsmeer, toe te laten op de openbare lagere school alhier. VIII. Hierna wordt door den Voorzitter aan den Raad aangeboden het verslag over den toestand der gemeente in het vorig jaar, hetgeen ter visie zal worden gelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. De Voorzitter deelt mede, dat de kiezers lijsten heden door hom zyn gesloten en daarop voorkomen 137 namen van kiezers. Nog deelt de Voorzitter mede, dat door hem spoedig by den Raad een voorstel zal worden aanhangig gemaakt, om verandering te brengen in de wijze, waarop de bewaking der ge meente des nachts door de politie plaats heeft. Niemand meer het woord, verlangende, wordt, na nog eenige besprokingen van huis- houdelyken aard, de vergadering door den Voorzitter gesloten. Gresnerag-d. Nieuws. In een perceel aan de Vijfde Bin nen vestgracht, alhier, werd gisternaraiidag, tjjdens de bewoners afwezig waren, door een timmerman, die in het huis werkzaam was, een brandlucht waargenomen; by onderzoek bleek hem, dat het in de bedstede niet pluis was; daaruit verspreidde zich een weinig rook en weldra kwam de man tot de ontdekking, dat de onderlagen en een deel van het bed aan het smeulen waren. Na bet beddegoed uit de bedstede gehaald te hebben, heeft be doelde persoon het verder voortgaan van den brand belet door er water uit een paar emmers over te werpen. Wjj vestigen de aandacht op de door den Hollandschen spoorweg, biykens achterstaande advertentie aangeboden gele genheid, om gedurende de tentoonstelling te Berljjn op eene goedkoops wijze daarheen te reizen. Gedurende de eerste drie maan den van dit jaar werden op de kaasmarkt te Alfen aangevoerd 149 partijen, tezamen 6034 stuks tegen 115 partijen, tezamen 4742 stuks pver dat zelfde tijdvak in 1S95, alzoo eene vermeerdering van 34 partijen tezamen 1292 stuks. De maatregelen tot verzekering van den geregelden gang der oefeningen van de schutterij in Den Haag-zyn, naar men .verzekert, in overleg met de militaire en andere autoriteiten, voorgeschreven door den Commissaris der Koningin ii deze provincie, die Maandag met den minister van binnen- Jandsche zaken een onderhoud had. Van het peloton huzaren, tot handhaving i der orde aangewezen, zal een gedeelto het oefening6tc-rrein afzetten, een ander detache ment gereed staan om, zoo noodig, buiten de Maliebaan op to treden. De toegangswegen en bruggetjes tot de Maliebaan worden door manschappen van de schutterij zelf afgezet. Bjj de schutterij-oefening gistermiddag in het Malieveld werd het bataljon, dat onder commando van luit.-kol. Van Frank aan de beurt van exercitie was, door de bekende voorzorgsmaatregelen beschermd tegen moge lijke orde-verstoring. Het Malieveld was door cavalerie en schut terij afgezet, zoodat te 4 u. 15 m. een bataljon met muziek aan het hoofd in do meest vol maakte orde het exercitieveld, dat omringd werd door eene zeer dichte volksmenigte, kon binnentrekken. Ook in het Voorhout by het aantreden werd niets van wanordelijkheden bespeurd. De compagnie artillerie schutterij die op de Boorlaan moest aantreden, kon oveneens ge regeld het Malieveld binnentreden, ofschoon kort te voren twee artillerie schutters, op ozols gezeten, maar behoorlijk in uniform, voorafgegaan door een troep volk, zich daar hadden vertoond. De wacht aan de Boschbrug was rnet een peloton grenadiers versterkt. Tegen halfzes gooide het volk, dat nu en dan de huzaren uitjouwde, met steentjes naar een wachtmeest-r die een man, aio te verin het Malieveld wilde dringen, trachtte te ver wijderen. Het charge-peloton der huzaren, dat toen aan een der uiteinden van het veld stond, kwam hierop, govolgd door het deta chement politie, in kleinen draf aanrijden en posteerde zich tegenover de plek van waar steenen waren gegooid, terwfll ook inmiddels de in den wachtpost aan do Boschbrug aan wezige infanterie zich daar opstelde. Inmid dels had de commissaris van politie, de heer Dietz, het volk aangemaand zich rustig te gedragen, waaraan, op enkele uitzonderingen na, voldaan werd. Te ongeveer 6 uren marcheerde het bataljon schutterij wederom met volle muziek naar het Voorhout af, ditmaal voorafgegaan en gevolgd f door afdoelingen huzaren, die ook nu weder uitgejouwd wercen. Toen de order tot inrukken gegeven was, werden de twee schutters, die op ezels gekomen waren, op een wagen ge trokken, die door een dichte menigte, het YrüUe(dshsd zingende, nog eenige oogenblikken in de stad gevolgd werd. Gisteravond werd een protestmeeting tegen de schutterij in de Casinozaal gehouden. Havers sprak uitvoerig tegen het voortbestaan der schutterij en wees er op, dat tot dusver mislukt zijn de pogingen, om don bekenden schutter, die te paard op klompen ter oefening was verschenen, in arrest te nemen wegens boeten, het vorig jaar beloopen. Hy lichtte den eisch toe van den anti schutterijbond: ver schaffing van schoeisel aan de arbeidende klasse bjj schutterlijken dienst en billijke ver goeding van de werkuren, die arbeiders ver zuimen gedurende de verplichte oefening. Nadat een Dordrechtenaar tegen het militai risme had gesproken, gaf de bedoelde schutter, Duyvestein, een relaas van zijn verschijnen voor den schuttersraad, welke nog door Havers beschuldigd werd van onvoldoende kennis der schuttery wet en vervalsching van het proces verbaal tegen Duyvestein. Ten slotte werd eene motie aangenomen in den geest van den anti schutterijbond. In de „ïïaarl. Crt." kwam in hot laatst des vorigen jaars een ingezonden stuk voor, waarin geklaagd werl over de prak tijken, welke in de localiteit van zekeren Bulters, handelaar in vogels, bieren, enz., plaats vonden. De politie deed een inval in het huis en vond er 34 jongens, die aan het dobbelspel deelnamen. Gisteren stond Bulters voor het kanton gerecht te Haarlem terecht. Het O. M. eischte tegen den man: wegens het tappen zonder vergunning éón week; wegens het toedienen van sterken drank in het klein aan een 14-jarig kind 14 dagenwegens het houden van een huis voor hazardspel 6 maanden. Gisteren word voor den Hoogen Raad behandeld de zaak van den letterzetter te Amsterdam, die tot 3 maanden gevangenisstraf is veroordeeld wegens liet in de Damstraat aldaar verspreiden van strooibiljetten met voor HH. MM. de Koninginnen beledigende af beeldingen en tekst. Door bekL's raadsman was een memorie tot ondersteuning van het cassatieberoep ingediend. Advocaat-generaal mr. Patyn concludeerde tot verwerping van het beroep. Uitspraak 18 Mei. Het verlies, dat de roosjesslypers te Amsterdam door de werkstaking hebben geleden, moet, naar men aan het „Utr. Dbl." meldt, ongeveer 80,000 bedragen. Men schryft uit Amsterdam, dd. 20 April: Hodenochtend is in een pothuis, op den hook van de Beulingstraat alhier, gevonden het lijk van den bewoner, een schoen lapper, die daar zyn bedrijf in uitoefende. Het gelaat was gedeeltelijk door ratten wegge vreten. Volgens den verhuurder, een kruier uit de buurt, kwam de schoenlapper soms dagen achtereen niet uit het pothuis, doch toen het nu 13 dagen duurde en de man nog niet verschenen was, begon racn te begrypen.dat er iets niet in den haak was. Men brak het pothuis, dat van buiten dichtgespijkerd was, open en vond het lyk van den man. Sommigen beweren, dat de dood van den man veroorzaakt is door het onmatig gebruik van sterken drank. In de avondschemering iseen zeer heldere telescopïsche komeet te zien, don 13den April jl. te Echomountain (Vereenigdo Staten van N.-Amerika) door Swift ontdekt. Zij stond, volgens de waarnemingen aan de Sterrenwacht te Utrecht, den 20sten April, des avonds te 8 u. 47 m., op 3 u. 34 m. 40.9 s. rechto klimming en 4- 28° 20' 1" deel natie, d. i. dus 4 a 5 graden benoorden de Pleiaden; ze beweegt zich snel naar het noorden (2° 30' per dag). De komeet is bijna cirkelrond, en heeft een duidelijke kern; van een staart was bjj den lagen stand der komeet niets te zien. Gisternacht ontstond brand in een landbouwerswoning op. Elserveld, gem. Zelhem. Nog tijdig, om ook de levende have te kunnen redden, ontwaakten do bewoners, van wie enkelen nog lichte brandwonden by de redding bekwamen. De naastbijstaande schuur bleef behouden, huis en inboedel zijn bohoorljjk verzekerd en ook hier wedsr is do oorzaak onbekend. Den 16den en 17den Augustus van dit jaar zal er gedurende de postzegel- t9ntoonstelliDg te Genèvo een internationaal congres van postzegelverzamelaars worden gehouden. Driehonderd deelnemers hebben zich reeds aangemeld. Te Maceau, bij Bordeaux, zijn drie personen vergiftigd onder zeer geheim zinnige omstandigheden. Toen do zoon van een weduwe aldaar Zaterdag thuis kwam, vond hij zijn moeder en zijn zuster in hevige krampen te bed liggen. Zjjn broertje, dat eveneens aan kramp leed, was uitgsloopen om hulp. De buren kwamen spoedig toege sneld, maar de vrouw was reeds een lyk. De toestand der beide kinderen is zeer zorgwek kend. Het jongste kind heeft verklaard, dat ze ziek zfin geworden na het gebruik-van eon soep, bereid met ingelegde tomaten. De sigarenmakers van Berljjn hebben het werk neergelegd. Aan de staking nemen alleen fabrieksarbeiders deel; de eigen- werkers blijven tot dusver voortwerken. De concurrentie der Japanners begint zich zoo langzamerhand op de geheele wereldmarkt te doen gevoelen. Twee zaken maken deze concurrentie zeer gevaarlijk: do hooge intelligentie van hot J3pansche volk en de lage productiekosten. Deze productie kosten kunnen zoo laag zijn, omdat het leven in Japan zoo buitengewoon goedkoop is. Het „Statistisch Bureau van Japan" geeft een tabel van cijfers, waarin de kosten ge noemd worden van het levensonderhoud, van het huwelijk en van de begrafenis, De klasse, waarvoor deze cijfers geldend zijn, bestaat uit landlieden, fabrikanten en kooplieden en dezen worden wederom in 3 klassen ingedeeld. De kosten van het levensonderhoud van een persoon bedragen per jaar I. klasse 61 yen 80), II. klasse 42 yen 54), III. klasse 29 yen 37.50). De kosten voor een huwelijk I. klasse 234 yen 300), II. klasse 113 yen 147), III. klasse 26 yen 34). De begrafenis kosten bedragen I. klasse 149 yen 194), II. klasse 70 yen 92), III. klasse 13 yen (17.50). In de laatste 25 jaar zijn al deze kosten' hooger geworden. Maar wanneer een land bouwer, fabrikant of koopman een geheel jaar kan leven van ƒ80 en in de III. klasse zelfs van ƒ37.50, dan is het duidelijk welke voordeelen Japan bezit boven de landen van hot "Westen en welke nadeelen de Europeesche markt kan ondervinden van de Japansche concurrentie. Men h e r in n e r t z i c h h e t b q 81 uit van den gemeenteraad te Wimbarne (Engeland), waarbij den leden het recht werd toegekend om onder de vergadering te rooken. Een dei- leden, George Salisbury, toen niet tegen woordig,, heeft later met groote heftigheid tegen dat „revolutionnair en „verfoeilijk" be drijf geprotesteerd en een doos sigaretten ziende staan, smeet hij die verwoed het venster uit. D9 meerderheid verlangde dat hy zich dus verontschuldigen zou, maar bij verliet de vergadering, zeggende geen voet meer te zullen zetten onder zulk slecht gezelschap. Hy neemt zijn ontslag en de burgers zullen nu voor of tegen derookers party kunnen kiezen. Te Joinville hebben twee scherm meesters eene party op den degen getrokken, die een noodlottigen afloop heeft gehad. De degen van den een, die in de hitte van het gevecht brak, drong den ander, die de positie had aangenomen zonder een plastron aan te do-n, in de borst en bracht hem eenedoode- lyke wonde to9. Aan de „Swjet" wordt uit Tiflis geschreven, dat bij het spoorwegstation Mality aan de Transcaucasische lyn een bergstorting heeft plaats gehad, die den spoorweg over eene lengte van 700 voet vernield heeft. De bergstorting geschiedde zoo onverwacht, dat een uit twee locomotieven en tien tankwagens bestaande trein, die zich juist op de lyn bevond, niet meer in veiligheid kon worden gebracht. Do locomotieven werden in de rivier geworpen, de waggons verbrijzeld. Het uit 26 man be staande treinpersoneel redde zich nog bijtyds door uit den trein te springen. Een der stokers is evenwel omgekomen. M'.n weet niet of by verdronken is, dan wel door de vernielde waggons vermorzeld. Weer een dynamietaanslag. Naby Lissabon is Zaterdag avond e9n verschrik kelijke dynamietaanslag gepleegd op zekeren heer Domingor, van Assis, een rijk man, die in zyn rytuig, vergezeld van zijn koetsier, van zijne fabriek kwam, waar hy betalingen had gedaan; door de ontploffing van een bom, geladen met dynamiet en spijkers, werd hy aan stukken gescheurd. Krachtens de kortelings door de Cortes aangenomen „anarchistenwel" is aan de pers over de bijzonderheden van den aanslag het zwijgen opgelegd, zoodat men niet veel meer te hooren krijgt. Alleen nog het volgende: Dg aanslag heeft te Lissabon natuurlijk groote ontsteltenis verwekt. De koetsier van het rijtuig werd vreeselyk gewond, maar leeft nog. Eenige ossendrijvers, die zich in de nabijheid bevonden, zagen in de schemering een persoon het rytuig naderen en daarna weer verdwijnen; spoedig daarop volgde de ontploffing# Het bleek dat de bom aan do gesloten kap van het rijtuig was vastgehaakt. De dader van den laaghartigen aanslag is nog niet ontdekt. KOLONIËN. BATAVIA, 19-24 Maart. Uit Semarang wordt van 23 Maart aan de Java-Bode" geseindGisteravond te halfzeven keerde mevrouw Manuel met haar echtgenoot en kinderen in een dos-ü-dos van Krapiak naar hiar terug. Onderweg is zy door een achttienjarig jongmonsch, Emmah geheeten, door een geweerschot gedood. De moordenaar poogde daarna zich van het leven te berooven, doch slaagde er alleen in, zich een zware hoofdwonde toa te brengen. Hij ls naar het hospitaal vervoerd. De redenen tot de misdaad zijn van intiemen aard. Op 21 Maart is te Soerabaja het suiker- congres geopend, voorgezeten door mr. H. 8'Jacob. De heer Van Lookeron Campagno las over den bouwgrond van Java; de heer Kobus had het over grondbewerking, planten en het onderhoud der aatiplanting, de heer dr. Winter over de middelen tot herkenning der sereh en do heer dr. Zehnter over de be strijding der hoorders. {J.-B.) De 1ste onderwijzer aan de school te Soekaboemi W. G. Roinking, [gaat met ingang van 4 April a. s. mot ean jaar buitenlandsch verlof. Uit een particulier schrijven uit Atjeh, aan de „Tel." welwillend ter inzage gegeven, is het volgende ontleend aangaande den bekenden overval nabij Anak Galoeng: „Iedereen is het er over osns, dat indien Van Blokland gesneuveld of gewond was, de geheele troep zou afgemaakt zijn. „Ouzo troepen zijn tot 20 pas van de poort met de klewaDg achtervolgd. „De vermisten zijn na een paar dagen tegen 100 dollars per l\jk teruggebracht. 05 geweren met munitie zijn in handen van den vyand. „Na den. slag hadden wy 19 dooden en 18 gewonden. „Wat den vijand betreft, hoor ik nu al, dat officieel van pl.m. 80 dooden werd ge sproken, terwijl onze half bevrienden van 20 gewagen. Ik vind het laatste cijfer al zelfs te hoog, als je rekent, dat de vijand had plaats genomen in het blokhuis van onze bondgenooten Bak Tjerlak en de lui vandaar rustig op onze troepen vuurden, die meenden, daarin bondgenooten ta zien, dan kun jo je het voordeel voorstellen van 's vijands stelling, terwyl zjjne hoofdmacht in dé kampong onzen troep voortdreef en or een paar maal oen klewang-aanval op deed. „Nul de tuchtiging bleef niet uit, iedereen te Kotta-Radja was klaar om die beleediging te wreken. „De order kwam en Anaq Baté werd. ge tuchtigd met6 granaatschoten. „Verbeeld je, 't is heusch waar, hoor, in die leöge kampong werden 6 granaten ge worpen en Neerlands eer was gered 1" Door den gouverneur-generaal van Ned.-In.di8 zijn de volgende beschikkingen genomen: Civiel Dcpartcm;nr. Verleend: Met ingang van 5 April 1896, wegens ziekte, een tweejarig verlof naar Europa, aan den contr. 1ste kl. bij het Binneulandsch-Bestuur op Java en Madoera 11. Engelken. Ontslagen: Op verzoek eervol uit 'slands dienst, de gewezen klerk op het bureau van den gouverneur van Sumatra's Westkust E.G. F'. P. A. Saint Pourcain; op verzoek eervol als advocaat en procureur bij het hooggerechtshof van Nederlandsch-lndxè mr. Taco Henny. Verlengd: Met twee maanden of zooveel korter als zal blijken voldoende te zijn, de termijn van drie maanden, waarvoor de ambt. J. W. D. Pooije ter beschikking is gesteld van den voor zitter van den landraad te Pasoeroean, Len einde met griffierswerkzaamheden bij genoemde recht bank te worden belast. In de residentie Pekalongan. V erp laatst: Van de contröle-afd. Dore naar de contröle-afd. Soebab, de benoemde contr. 2de kl. K. A. baron Van Reede van Oudtshoorn; van de controle~a£ch Batang naar de contröle- afd Dore, do adsp.-contr. S. Cohen Pz. Geplaatst: In de contröle-afd. Batang de benoemde adsp.-contr. J. F. liilderrng. In do residentie Probolinggo. Gesteld: Ter beschikking van deu contr. van de hoofdplaats Probolinggo, de ambt. voor den burgerlijken dienst J. 11. Kering. Op dc bezittingen buiten Java en Madoera. In het Gouvernement Atjch en Onderhoorigheden. Geplaatst: In de ondernfd. Melaboeh (West kust van Atjeb) de contr. 2de kl. M. C. Scliadee. In bet Gouvernement Celebes en Onderhoorigheden. Geplaatst: Ter hoofdplaats Makasser, de ambt. voor den burg dienst AI. G. J. Jul'zing; in de onderafd. Tello-Parangloé de cerntr. 1ste kl. G. W. M. Peltzer. Bij de exploitatie der Staatsspoorwegen op Java. Benoemd: Tot tijdelijk onderopz. 2do kl. de tijdelijk onderopz. 3de kl. C. 1'. Gersen; tot onder opz. 2do Icl. de onderopz. 3de kl. F. PL. Van den Berg. Overgeplaatst: Van de Ooster- naar do Vvesterlijnen do onderopz. 1ste kl. B. F. Joseph. Oo arlemcnf van Oorlog. Geplaatst: Als be heerder van bet gewestelijk magazijn van kleeding en uitrusting te Padang, de magazijnmeester lsto kl. (kapt.) V. W. J. Van der Linden. Ovorgeplaatst: Bj den gew. en plaats, geniedienst van Atjeb en Onderhoorigheden te Kotta-Radja, do 2de luit. der gouio to Padang, J. Trrion; bij den gewest, en plaats, geniedienst ter Sumatra's Westkust te Padang, de 1ste luit. der genie op Lombok, J. B. In 't Veld; naar do 1ste opnomings-brigade te Padang Pandjang, de 1ste luit. opnemer bij de 2de op- nemings-brigade to Fort de-Kock, A. W. Van Gelder. Gedetacheerd: Bjj de 2de opnemings brigade te Fort de-Kock, de 1ste luiL der inf. ged. bij de lsto opnemings-brigade te Padang Pandjang, B. Filet. Verleend: Een tweejarig verlof naar Europa, wegens ziekte aan den lsten luit. der inf. F. H. Ter Meulen. buitenland. Frankrijk, In den Senaat waren gisteren de kredieten voor Madagaskar aan de orde. De heer Demóle diende een motie in, waar van de strekking was, dat de Senaat bereid is de kredieten te verleenen, maar alleen wanneer hy to doen heeft met een kabinet dat de constitutie eerbiedigt, en dat de Senaat daarom voorstelt, het onderzoek betreffende de kredieten te verdagen. Minister Bourgeois protesteerde en zeide dat het niet aan den Senaat staat, over de regeering te oordeelen; dit recht komt het parlement in zijn geheel loe. Spreker vraagt aan den Senaat, de inwendige verdeeldheid te vergeten tegenover de noodzakelykheid om de noodigo kredieten toe te staan voor de soldaten die in de koloniën de eer der Fransche vlag hoog hebben gehouden. De Senaat nam ten slotto de motie Demóle aan met 171 tegen 90 stern-men en ging daarop tot Donderdag uiteen. Men spreekt van een ministeriëele crisis ingevolge dit votum van den Senaat. Na de zitting van den Senaat werd minis terraad gehouden. De minister-president Bour geois ontving tydens de zitting van den ministerraad eenige senatoren en afgevaar digden van de democratische groepen, die hun vertrouwen in het kabinet kwamen be tuigen on den wensch uitdrukten dat het aan het bewind zou blijven. Bourgeois betuigdo zyn dank, maar wenschte zijn antwoord nog uit te stellen. Een nota vaD de „Agenco Havas" meldt, dat het ministerie met het oog op de wei gering van den Senaat om de kredieten voor Madagaskar te bewilligen, meent niet langer do leiding der zaken te kunnen behouöeD. Maar het kabinet is van oordeel, dat het niet kan aftreden nu de Kamer geen zitting houdt. Daarom heeft het besloten, de byeenroeping der Kamer te vragen om haar by de opening der zitting de motieven voor zyn besluit te doen kennen. Bourgeois is rekenschap van dit besluit gaan geven aan president Faure, die er adto van nam. Bourgeois begaf zich vervolgens naar den Kamer president Brisson, die de Kamer togen Donderdag 23 April byeonriep. De afgevaardigden werden per telegraaf ge waarschuwd. De onderhandelingen tusschen de Fran sche regeering en het Vaticaan over het be noemen van een Franschen gezant, ter ver vanging van den heer Lefèvre de Behaine, zyn thans afgeloopen. De heer Poubeile, prefect der Seine, zal als gezant worden benoemd. Met zekerheid wordt beweerd, zegt de Brusselsche correspondent der „Kölnische Zei- tung," dat de vroegere minister president, en tegenwoordige president der Kamer, zich uit het politiek leven zal terugtrekken. Ontevredenheid -met den tegenwoordigen gang van zaken moet hem tot dit besluit gedreven hebben. Du! tschland* In don Ryksdag werd gisteren voortgezet de interpellatie over het duelleeren. Nadat de overige voorstellen werden inge trokken, werd eenparig aangenomen het voor- stel-Adt om aan de regeering te verzoeken, met alle ten dienste staande middelen het Duelwezen, dat in stryd is met de straf wetten, met beslistheid te bestryden. De ongesteldheid die den Duitschen rykskanselier verhinderde h9t debat over het duel in den Ryksdag by te wonen, bestaat in verkoudheid en een dikke keel, maar is niet van dien aard dat hy zyn w erk niet kan verrichten. Op in het oog vallende wyze maakt het Bismarcksche blad de „Berliner Neueste Nachrichten" gewag van geruchten, volgens welke er van Ebgelsc.he zyde levendige pogin gen in het werk gesteld worden om keizer WiLhelm ook dezen zomer tot een bezoek aan koningin Victoria te Cowes over te halen. Ook keizer Frans Jozef zou op aansporing van koningin Victoria in dien zin moeite ge daan hebben. De „Neueste Nachrichten" pro testeert krachtig tegen zulk een zomerreis van den keizer en trekt de bewering, dat de keizer reeds per brief toezegging zou gedaan hebben om te komen, in twijfel. Duitschland, zoo zegt het blad, behoort geen familiepolitiek te voeren. België, De werkstaking in de Belgische wapen- fabriek te Herstal is opnieuw uitgebroken. Nu do directie Zaterdag heeft geweigerd den gehaten meesterknecht te ontslaan, hebben onmiddellijk 2000 arbeiders het werk neer gelegd. Slechts 400 werksters zyn aan den arbeid gebleven. Spanje. Aan do „Temps" wordt bericht, dat dc troonrede, waarmede de zitting der nieuwe Cortes op 11 Mei a. s. zal worden geopend de verklaring zal bevatten, dat de regeerin? tevreden is over de houding van het Amerikaan sche uitvoerend gezag, in de Cuba-quaestie, en verdere mededeelingen zal doen over d.- hervormingen, die in de koloniën zullen wor den toegepast. Er zal een groote administra tieve zelfstandigheid worden toegestaan, maa> volstrekt geen politieke autonomie en oof geen tariefsherziening in den ge9st, w arir die wordt verlangd. De regeering laat door hare officieuze or, ganen verklaren, dat het lydstip, waarop d* hervormingen zullen worden ten uitvosr ge- legd, nog niet bepaald is en dat in ieder ge val de nieuwe koloniale politiek niet een gevolg is van de raadgevingen en wenken der Amerikaansche regeering. Omtrent den staat van zaken op Cuba wordt aan ce „Temps" bericht, dat de suikeroogsfc ternauwernood het vijfde gedeelte van den oogst van vorige jaren heeft bedragen. Met de tabak staat het nog slechter. Daar het land door de opstandelingen geterroriseerd wordt en vele plantages verwoest zyn, komen er haast geen belastingen binnen, en ook de opbrengst van de invoerrechten is belangryk achteruitgegaan, omdat de handel nagenoag stilstaat. Yelen van de verwoeste plantages behooren aau Amerikanen, en dezen verlangen thans schadevergoedingen tot een bedrag van verscheiden© inillioenen dollars. Generaal "Weyer heelt nog volstrekt niets uitgericht. In de volgende maand begint de regentijd, waarin alle operation moeten ge staakt worden. Kiisland. Tot do voorbereidende werkzaamheden voor do kroningsfeesten van den czaar bohoort ook het vaststellen van de Russische nationale kleur. Het „Journal de Sfc.-Pótersbourg" ver neemt, dat hiervoor eene specials commissie is beno9md. Sedert den lOden Juni 1883, den dag, waarop Alexander, na zyne kroning te Moskou, zyn intocht deed in St.-Petersburg, werd in Rusland alleen nog als vlag gebruikt een dundoek, dat in horizontale banen wit, blauw en rood toont, wat eigeniyk do Rus sische bandelsvlag is. Uit geschiedkundige' navorschingen moet gebleken zijn, dat deze, kleuren niet de Russische nationale kleuren zijn. De bovengenoemde commissie moet nu1 een keuzo doen tusschen deze kleuren en wit-geel-zwart, die by de kroning V2n Alexander III uitsluitend gebezigd werden. Da keizerin-weduwe van Rusland vertrekt den 4den Mei uit de Riviera, om rechtstreeks naar Moskou te gaan. Het is nog niet bepaald of de grootvorst-troonopvolger de kroning zal bijwonen. De keizerin bevindt zich weer in byzonderg omstandigheden. -

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2