N°. 11087. Vrijdag TT April. A°. 1896 i§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven Feuilleton. Dc raadselachtige Vreemdeling, LEIDSCH DAG-BLAD. PRIJS DEZER COURANT: "Voor Leiden per 3 maanden. g j s. - Franco per post Afzonderlpko Nommers -. f 1.10. 1.40. 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. letters naar plaatsruimte, wordt f 0.05 berekend. Grootero Voor het incasseeren buiten de stad Ofliciëele Kennisgevingen. Burgemeester cn Wethouders van Leiden brengen, naar aanloidiDg van artikel 27 der VorordoDing van don 8atcn November 1894, op de keuring van vee en vleesch binnen deze gemeente, ter algemeeoe kennis dat JODANNES CORNELI3 MEYBOOM, woneodo Hoogewoird No. 103, te Leiden, op den lsten Februari 199G werd bekeurd wegens het te Leiden oprichten van het bedrijf van vleoachverkooj-er en niet binnen acht dagen Da de opricliliDg daarvan aangifte doen aan Burgemeester en Wethouders, en dat hij deswege den 23ston Maart 1896 werd veroordeeld tot f'i boete of 2 dagen hechtenis; dat FERDINAND QERBIT DOESBURG LANOOY, wonendo St.-Aagtenatraat No. 26. te Leiden, op den 17den Februari 1890 werd bekeurd, ton 1ste wegens hot invoeren van vleeech op verboden tyd, ten 2de wegens het invoeren van vleeech zonder voorzien te zijn van een duidelijke echriftolijke aanwijzing van don persoon, door wien bet vleesch is verzonden, en van d n pereoon, voor wieu het bestemd is, en ten 3de wogons het niet onmiddellijk op de vorderiDg van do ambtenaren, belast met de t?n-uitvoer-leggiDg van do Verordening van den 8eton November 1894, ozir- brcDgen of doon overbrengen van in-beslag-geDomen vleisch, en dat hij deswege den 23;ton Maart 1896 werd veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor hot lste feit, f 3 boete of 2 dagen hechtenis voor het 2de feit en dagen hechtenis voor het 8Je feit. Burgemeester en Wotbonders voornoemd, LeideD, F. WAS, Burgemeester. 16 April 1896. E. KIST. Secretaris. Leiden, 16 April. De heer H. L. De Grave, bewaarder der hypotheken en van bet kadaster alhier, her dacht gisteren den 50-jarigen gedenkdag zyner benoeming tot surnumerair der registratie en domeinen. Dat die dag met onopgemerkt zoude voorbij gaan, sprak als vanzelf. Des morgens dan ook werd de heer De Grave met prachtig tweespan van zyne woning afgehaald en het eenvoudig, doch smaakvol versierde bureau der Hypotheken binnengeleid, waar alle heeren employés ter verwelkoming vereenigd waren. Nadat de heer Do Grave de versiering in oogonschouw had genomen, sprak de heer "W. C. Lenderink, beöedlgd klerk, uit aller naam eenige wolgemeende woorden van ach ting en toegenegenheid en werden eenige fouvenirs aangeboden: een gouden penhouder met gouden pen, opdat door den heer De Grave o? zijn gouden gedenkfeest ook met behulp van het edele metaal de op dien dag af te geven stukken kondon gewaarmerkt worden verder een smaakvol cachet van agaatsteen, met goud gemonteerd, en voorzien van de initialen van den jubilaris. De heeren landmeters van het kadaster, aan zijn kantoor verbonden, boden hem aan, mot oone hartelijke toespraak by monde van dyn heer Heikoop: een sierlijken inktkoker nut toebehooren. Ook de concierge bleef niet achter en bood een fraai en nuttig souvenir aan. De heer De Grave dankte zichtbaar be wogen voor deze blijken van vriendschap en achting en na nog eenigen tijd vertoefd te h'-bben, werd de heer De Grave weder per tweespan naar zijne wonmg geleid. Den gebeelen dag was het een „va et vient" in do -woniDg van den heer De Grave, ten einde dezen te complimenteeren. Vele bloemstukken, !het eene nog sierlijker dan bet andere, werden aangeboden. Om halfvier kwamen de heeren notarissen van Leiden en corps hunne gelukwenschen aanbieden, waarbij een fraaie bureau stoel met tafel werd aangeboden, by monde van den heer Kaiser. Des avonds brachten de heeren notarissen van het arrondissement Leiden den heer De Grave hunne felicitation en werd door den heer Korteweg, notaris te Hazerswoude, namens die heeren, met eene geestige toe spraak, een fraai bronzen beeld aangeboden, welke toespraken door den jubilaris in wel gekozen bewoordingen beantwoord werden. Uit deze feestviering blijkt dus ondubbel zinnig boe de jubilaris zich de sympathie van zeer velen heeft weten Le verwerven. De "Staatscourant van heden bevat een koninklijk besluit van 15 dezer, waarbij aan dr. H. Treub, op zyn verzoek, eervol ont slag wordt verleend als hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, met ingang van 9 Mei a. 8. lieden over acht dagen, des namiddags te één uur, zal alhier eene wapenschou wing gehouden worden over de verschillende compagnieën der dd. schutterij. Zij zullen zich daartoe op gemeld uur op de Papengracht moeten bevinden, gekleed in „groot tenue". Wanneor dien dag de „vlaggen" hangen, zal genoemde wapenschouwing de volgende week plaats hebben. De minister van marine heeft den officier van adm. 2de kl. J. W. Broers, gedetacheerd te Leiden, met 18 April a. s. op non-activi teit gesteld. Gedurende de 2de helft der maand Maart zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, door onbekendheid der geadresseerden, niet besteld konden wordeD Wed. C. Hart, Amsterdam; Mr. C. Hermans, J. Voller, 's Gravonhago; Kortenaar, Leiden; Carp, Rotterdam; J. G. Froderiks, Zwolle; Greben, Wed. v. d. Berg, niet vermeld. Briefkaart: C. Schroudor, 's-Gravenbage. Brieven, verzonden geweest naar het bui tenland: W. Pool, Emden; H. Westdyk, Brazzaville. Door het Rijk wordt over 1895 verleend, eene bijdrage van f 500 voor het bijzonder lager onderwijs aan de R.-K. Parochiale jongensschool en f 400 voor de R.-K. Parochiale zustersschool, beide in de Zuid- buurt te Zoeterwoude. Te Leidschendam is eene nieuwe har- monie-vereeniging opgericht. Directeur is de heer G. M. Mertz, te Vlaarding6n. De Eerste Kamer heeft gisternamiddag het wetsontwerp tot regeling der personeele belasting aangenomen met 34 tegen 5 st. Tegen steraden de heoren: Van Nispen tot Pannerden, Van Pallandt, Fokker, Sassen en Smits. De Kamer is bierop uiteengegaan. Voor de betrekking van gomeente-secro' taris van Dordrecht worden door B. en Ws. aan den gemeenteraad aanbevolen mr. J. H. De Vries, hoofdcommies ter provinciale griffie te Zwolle, en mr, A. R. Zimmerman, adjunct commies ter provinciale griffie te 's*Graven hage. Dezer dagen is aan een student der Poly technische School de rang van vaandrig ty het Reservekader verleend. Dit is de eerste vaan drig, dien het kader afleverde. Daardoor is hem thans de gelegenheid opengesteld gedu rende zekeren tijd by het leger te dienen op een traktement van f 9ÜffTHy kan onderwijl zyne studiën voltooien aan de Polytechnische School en, wanneer hij diploma C heeft be haald, kan hy, terwyl hy bij het leger dient, het oogenblik afwachten om eene loopbaan te aanvaarden, overeenkomstig zyne be stemming. Do commissie tot bet aanvragen van concessie voor den aanleg van een visscbers- haven te Scheveningen heeft een adres aan den Haagschen gemeenteraad gericht, naar aanleiding van het praadvi.s, door B. en Ws. over hunne concessie-aanvrage uitgebracht. Vooral komt zy op tegen de uitspraak van B. en Ws., dat de havenaanleg thans niet zou zyn een ernstig en diingend gemeentebelang. De verklaring van B. en Ws., dat zy nimmer op den bouw van een fort zullen aandringen, stelt adressante met eene geheeld weigering van hulp volkomen gelyk. Zy vraagt dat do Raad by de Regeering de wenschelykheid zal betoogen van het loslaten van .den vroeger gestelden cisch van een fort zonder even wol de medewerking tot het tot-stand komen van de haven van het al of niet volioen aan dit verzoek afhankelyk te stellen. De conclusie van het adres vraagt aan den Raad eene duidelyko en onomwonden verkla ring in boever de commissie eventueel op den steun der gemeente zal kunnen rekenen. In eene te Amsterdam gehouden ver gadering van rectoren en conrectoren is met algemeene stemmen toestemmend geantwoord op de vraag: „Moet de vraag, of het van belang is voor de studio der oude en nieuwe letteren, zoo ook voor die der geschiedenis en aanverwante vakken, dat er op gezette tyden in ons vaderland congressen worden gehouden, bevestigend worden beantwoord?' Op bet tweede deel der vraag: „Zoo ja, zyn die congressen mogelyk? kon uit den aard der zaak geen beslissiog genomen worden, daar die mogolykheid van velerlei omstandig heden zal afhangen. Inleider was dr. W. Van Geer, te Delft. Naar het „N. v. d. D." meldt, heeft prof. Hertz tegen het eind van den loopenden cursus entslag aangevraagd als hoogleeraar in de ziektekunde en de geneeskunde aan de gemeente universiteit to Amstordam. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor art9en, Neder lander zynde, die den leeftyd van 30 jaren niet hebben overschreden, de gelegenheid bestaat om als officier van gezondheid 2de kl by de zeemacht te worden aangenomen, onder verplichting het Ryk minstens gedurende acht achtereenvolgende jaren te dienen en onder gonot eener premie van f 5600, uit te betalen by de in-dienst-treding. Het jaarlyksch inkomen, aan de betrekking verbonden, bedraagt aanvankelyk, by plaatsing aan boord, f 2000, benevens binnenslands f 300 en buitenslands f 600 'sjaars tafeltoelage, By verbiyf in Oost- of West-Indiö bedraagt het gezameniyk traktement f 3500 's jaars, en bovendien genieten zy, die zich in de wateren van Atjeli bevinden, eene toelage van f 50 's maands De formatie van het corps officieren van gezondheid der zeemacht, beneden den rang van hoofdofficier, is vastgesteld op 45 officieren van gezondheid der lste klasse en 35 officieren van gezondheid der 2de klasse. Voor verdere inlichtingen vervoege men zich by het departement van marine (bureau Geneeskundige Dienst). {Sis. Cf.) Naar de thans ontvangen Transvaalsche .Volksstem" mededeelt, wordt prof. dr. Molen graaf!, hoogleeraar aan de universiteit te Am sterdam, m Mei met zijne familie in de Zuid- Afrikaansche Republiek verwacht. Van wélingelichte zyde wordt aan de „Tel." evenwel medegedeeld, dat prof. Molengraaf! nog aan geen vertrekken naar de Transvaal denkt. Eerst zal hy het aanbod, dat de regee ring der Zuid Afrikaansche Republiek hem zal doen, overwegen en zelfs al is dit aanbod uitlokkend, is het nog niet zeker, dat 1 y naar Transvaal vertrekt; in ieder geval blyft professor Molengraaf! nog maanden te Am sterdam. Uit Rotterdam schryft men aan de „Tel Is het altyd voor den verslaggever aangenaam melding te maken van nieuwe sterren, welke zich aan den kunsthemel vertoonen, we doen dit ook met ingenomenheid ten opzichte van eene jeugdige violiste, die gisteren voor bet eerst alhier optrad, en wel mej. Marie M.-.tthes uit 's Hage. De toon, welken zy aan haar instrument weet te ontlokken, is vooral in de piano's van een edelen, lieflyken en zoet- vloeienden klank, terwyl zy daaraan paart een echt muzikale en warme voordracht en een flinken beschaafden strook. De toejuichingen, welke haar ten deel vielen, deden do zaal daveren en we stemden daarin gaarne mede. Mr. M. W. F. Treub, te Amsterdam, is voornemens af te treden als wethouder van Publieke Werken, naar aanleiding van de verwerping gisteravond door den gemeenteraad van de voordracht tot bet aanvaarden der vergunning van den minister van waterstaat voor het exploiteeren van het communaal telepboonnet aldaar. Officiéél zat mr. Treub hiervaD mededeeling doen, wanneer de burgemeester van zyn buitenland6che reis a. o. Zaterdag daar ter stede is teruggekeerd. - De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat het Koninkiyk Penningkabinet, te 's-Gravenbago, van 25 April tot 3 Mei a s. voor 't publiok zal gesloten zyn. - De lste luit. W Van Bakel, van het 3de reg. inf. to Amersfoort, heeft zich opge geven voor oen tweejarige detacheering by het O. 1. leger. Van hot 6do reg inf hebben zich opgegeven do lste luit. H Ketting en de 2de luits J. R. Wiegel, M Beker en B. A. James. - De by bet Oost Indische leger benoemde offic. van gezondh 2de kl J. A. Wilkeus (arts), herkomstig van de gemeentel, umver siteit te Amsterdam, zal 25 April a. s. met het stoomschip „Gedé" naar Indië vertre 1 en en te Marseille scheep gaan. Bestuurderen der maatschappy „Arti et Amicitiae" te Amsterdam ontvingen een chry- ven van den particulieren secretaris van H. M. de Koningin-Regentes, waarin hun, tot hun groot leedwezen, werd medegedeeld dat H. M. tydens HDr. a. s. verbiyf in de hoofd stad niet in de gelegenheid zal zijn om een b zoek te brengen aan de in de kunstZ3len der maatschappy te houden tentoonstelling. Evenwel moebt het H. M. behagen om by genoemd schrijven ter beschikking van be stuurderen te stellen eene gouden medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin Re gentes, ten eindo die medaille uit te reiken aan den jeugdigen kunstenaar, die zich deze onder scheiding in den loop der beide laatste jaren door zyn talent zal hebben waardig gemaakt. In verband met de terugreis van het oorlogsschip „Johan Willem Friso" naar Nederland, is de rechtstreeksche verzending van brieven en andere stukken aan dat schip gestaakt. Hr. Ms. fregat „Van Speyk," onder bevel van den kapitein ter zee F. K. Engelbrecht, is 15 dezer van Port Said vertrokken. De minister van koloniën maakt bekend, dat de commissie, welke ia ait j iar belast zal worden met het afnemen in Nederland van de beide gedeelten van het groot ambt.- examen voor den Indischen dienst, bedoeld resp. by art. 2 en art. 3 der bepalingen, behoorende bij het kon. besluit van 20 Juli 1893 No. 29 (Ned. Staatsblad No. 117 en Ind. Staatsblad No. 257), bare eerste ver gadering zal houden te 's-Gravenhago, op 15 Juni. Zy, die aan een der beide gedeelten van het examen wenschen deel te nemen, moeten zich uiterlyk op 15 Mei by een op zegol gesrhreven request by het departement van kolomen aanmelden. Zie verder de Staatsct. No. 88. De Haagsche briefschry ver der „Zutf. Ct." veronderstelt, dat, als straks de Tweede Kamer byeenkomt, wy waarschyniyk wel meer van do Atjeh-zaak zullen hooren. Er liep volgens hem ree is een geruebt, dat naar aan leiding van de Atjeh zaken de Kamer buiten gewoon zou worden opgeroepen, maar daar is, naar het schynt, geen sprake van. Op dit oogenblik zou de Kamer ook weinig anders kunnen doen dan jammerklachten aanheffen en daarvan kan men ook in Mei nog genoeg krygen; By koninkiyk besluit is benoemd tot rechter in de arrondissements rechtbank te Rotterdam, mr. H. R. A. Boonen, thans substituut-griffier by gemelde rechtbank. Aan P. L. Willems, met toepassing van art. 52 der wet op bet notarisambt, eervol ontslag verleend als notaris te Ouder Amstel. Benoemd A. Bruins Slot tot burgemeester der gemesnto Schiermonnikoog. Aan den luitenant ter zee 2de kl. by de Koninklyke Nederlandsche Marino-Reservo J. Schol, met ingang van 1 Mei a s., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit den dienst by die Reserve. OF TREFFENDE ONTDEKKING NA ELF JAREN VAN EEN GEPLEEGDEN MOORD. 1) Vóór ongeveer vyftig jaren keerden eens vroeg in den morgenstond eenige B'sche boeren van de kermis te D. terug. De dag begon reeds aan te breken, toen zy eerst de herberg verlieten, waar zy den ganacben nacht aan de in het rond bezette gelagtafel of op do woelige dansbaan hadden doorgebracht. Allen waren jonge, vroolyke gaston. Zy hadden zich den verschaalden Rynwjjn, dien de Waard hun voor echten Hochheimer schonk, gosd laten smaken, en vóór hun vertrek nog een*zoogenaamd „afzettertje" tegen de koude morgenlucht gebruikt, zoodat den meesten van hen ontzettend het hoofd draaide, en allen een tamelyken roes weg hadden, toen zy de herberg verlieten. Gelyk het wel meer onder een hoop mannen toegaat, die van de kermis huiswaarts keeren, waren zy onderling schromelijk lastig en pleegden allerlei kbine baldadigheden op den weg. Eenigen zaten te paard; de overigen vergezelden hen te voet. Zoo ging het, nu eens hollende, dan weder stilstaande, onder een luidruchtig gejoel den w?g naar B. op. Die weg geleidde door een tameiyk groot bosch. Toen zy dit naderden, was de zon reeds twee uren op geweest. Zij waren nauwelyks een klein eind weegs in hot bosch on wilden juist een kruislaan jnslaan, toen een der uitgelatensten van dit dronkenmansgezelschap, om den naast hom rydenden boer een poets te spelen, diens paard een hevigen schrik aanjoeg, zoodat het dier begon te steigeren en zyn ruiter in het zand wierp. Daar geen der beschonkenen tydig genoog by de hand was om het paard in den toom to grypon, zette het weelderig ros, zich van spoor en teugels ontdaan gevoelende, het eensklaps op een galop en geraakte weldra diep het woud iD. Nu was goede raad duur! "Wel deed de woeste hoop eenparig een luid getier opgaan, maar dit geschreeuw deed slechts h6t hevig verschrikte dier zyn ren verdubbelen. Het woud was zeer uitgebreid, lag niet verre van de grenzen en had naar allo kanten menig vuldige uitgangen. Het stond dus zoo ge schapen, dat zy het paard licht nimmer, of niet dan met groote moeite en kosten, zouden wederzien. Er scheelde weinig aan, of het ware hier op een geduchte klopparty uit- geloopen. Tot aller geluk zagen zy in de verte, waar de weg zich kromde, het paard een laan inslaan, die zy wisten dat allengs nauwer werd, tot ze eindeiyk in dichtbegroeid kreupelhout eindigde. Het uiteinde dier laan, waar nu het kreupel hout stond, had voorheen gemeenschap gehad met een smal voetpad door een korenland, dat tot bypad had gediend naar een naby- gelegen dorp. Sinds eenigo jaren was echter dit bypad in onbruik geraakt. Nu had het bestuur der domeinen dit gedeelte van het bosch doen beplanten met laag geboomte en alzoo den uitweg aan dien kant weg genomen. Hier moest derhalve het hollend paard in zyn ren stuiten, dewyl de en6t9 der laan, welke bier op het smalst was, geen draaiingen toeliet en dus den terugkeer ondoenlyk maakte. Zóó begrepen het ook eenigen der boeren, wier hersenen nog het minst door den wyn bevangen waren. Fluks zette een drietal van de vlugste ryders zich te paard en joeg den vluchteling achterop. Welhaast hadden de drie boeren hem ingehaald. Het paard was, zoodra het zich van beide zyden zag ingesloten en niet meer vóór of achterwaarts kon, bet laag geboomte dieper ingedrongen en eindelyk met de afhangende teugels in de dichte takken verward en met de voorpooten in een greppel geraakt. Tot hun mot geringe blydscbap gelukte het den boeren eindelyk de teugels machtig te worden. Het wilde ros, tot staan gebracht, was thans als een lam te leidenhet liet zyn vervolgers zachtzinnig toe, dat dezen opnieuw hoofdstel en gebit in orde brachten en de stang hem merkelyk hooger aangespten. Reeds riepen de drie boeren, die het paard gegrepen hadden, hun makkers zegevierend toe, dat zy den vluchteling meester waren, en een bly hoezee klonk door het woud hun tegen; reeds wilden zy in gezweepten draf het anders schaars bezocht plekje verlaten, tot betwolk zelden meer een menschelyke voetstap doordrong, en waar het toeval alleen hen had gebracht, toen een weinig beduidende kleinigheid even toevallig aanleiding moest geven, dat zy dit afgelegen oord nog zoo spoedig niet verlieten. By het opstygen nameiyk werd de rechter- stygbeugel vermist, die door het losgaan eener gesp uit den riem geschoten was. In do veronderstelling, dat die wellicht in het kreupelhout was blyven liggeD, begaf zich één van hen naar die plaats en vond daar werkeiyk het verlorene weder Juist bukte de boer naar den grond, do hand uitstrek kende om den 6tygbeugel van onder de struiken op te rapen, toen hem plotseling iets in het oog viel, dat op ruim vyftig schreden van de plek, waar hy stond, van tusschen het dichtgetakt geboomte te voor- acbyn kwam. Naar bet hem toescheen, althans naar de kleuren te oordeelen, meende hy een pak stoffen te onderscheiden. In den beginne twyfelde hy niet gelyk hy naderhand verklaarde - of het waren sluikgoederen, welke de een of andere smok kelaar, dien do tolbedienden op weg hadden nagezet, metterhaast in dit bosschage had in veiligheid gebracht totdat een gunstige gelegenheid zou veroorloven, ze weder van daar te vervoeren. Te eer kwam de man op dit vermoeden, daar het bosch door de afge zonderde plekjes, welke het daartoe in menigte aanbood, meermalen tot een schuil en berg plaats voor den sluikhandel had gediend. In dit denkbeeld wilde do boer zich door do struiken heen werken, om het bewuste voor werp van naderby te bezien. Dan, een boor, ten minste een boer uit die omstreken, valt ge- woonlyk vreesachtig van aard; uit dit beginsel gaat hy steeds met voorzichtigheid te werk en laat zich niet gaarne in met dingon, welke hy van een verdachte zyde beschouwt, vooral, wanneer zy hem niet rechtstreeks aangaan. Hel scherp reglement, dat onlangs op do aanhaling van sluikwaren was uitgevaardigd, lag onzen man nog versch in hot geheugen. Hy bedacht zich dus. In plaats van alleen on onverzeld op het onderzoek af te gaan, riep hy zyn makkers toe, misschien een goeden vond te hebben opgedaan. Het overigo gedeelte van den troep, dat tot hiertoe was achtergebleven, had mtusschen de plaats be reikt, waar de beide andere boeren hun met gezel stonden te wachten Zoodra hoorden z'j niet van een vond gewagen, of de hoop op winst gaf hun een spoorslag tot grooter haast. Enkelen uitgezonderd, die by hun paarden in de laan bleven, schoten allen gezamen iyk toe Nauwelyks hebben zy zich door de dichte takken van het kreupelbosch een weg go- baand en zyn aan de bewuste plaats gekomen of welk een voorwerp doet zich aan hun gretig vorschende blikken op- De plotselinge verrassing grypt hen allen aan. Eenigen doe» de schrik werktuiglyk terugdeinzen; anderen staan als aan den grond genageld; allen gapon zy elkander als levenloos aan; geen, die niet onwillekeurig zich de oogen uitwryft, als had zyn roes hem het gezicht beneveld. Zy ver trouwen nauwelyks hun zinnen l Eet op den grond liggend voorwerp is een mensch, althans een menschelyke gedaante, maar van wiens zonderlingen opschik en vreemden kleederdos geen van hen ooit een wedergade heeft gezien, geen van allen zich kan herinneren ooit een geiykeni8 te hebben aangetroffen. sWordi vervolo

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1