werfF, dr. C. A. Scheltem3, dr. P. Zeeman Gzn., H. Cop, J. Cardinaal, dr. L. Aronstfin, A. Huet en G. J. Mor re, hoogleeraren aan de Polytechnische School; dr. R. S:ssingb, dr. J. Do Vries en T. K. L. Sluyterman, leeraren aan de Polytechnische School, R. Hoogentoom, hoofdingenieur 2de klasse van den Waterstaat te 's Hertogenboscb, J. D. Evers, oud-eerstaanwezend ingenieur by de Staatsspoorwegen te 's-Gravenhage, W. C. Metzelaar, ingenieur architect van de gevange nissen en rechtsgebouwen te 's Gravonhage, J. S. Van Veen, ingenieur 1ste klasse der marine te Amsterdam, dr. N. P. Kapteyn, leeraar aan de lsto boogere burgerschool met 3 jarigen cursus te Amsterdam, G. L Schim van der Loeff, werktuigkundig ingenieur te Gouda, H. Van Ueumen Hzn., werktuigkundig ingenieur te Hof-van Delft, dr. W. Storten beker, leeraar aan het gymnasium to Delft, die zich te Delft zullen vereenigen, op zoodanigen t'y'd, als hun nader door don voorzitter zal worden medegedeeld. (Sts.-Ct.) Besmettelijke Veeziekten. De Staatscourant van 11 dezer bevat een statistieke opgave, waaruit blykt dat in Maart 1896 de volgende gevallen zyn voorgekomen Mond- en klauwzeer 8 by het vee van 3 eigenaren; kwade droes en huidworm 4 by het vee van 3 id.; schurft 7 by het vee van 4 id.; vlek- en borstziekte 7 by de varkens van 7 id.; miltvuur 27 by het vee van 22 id.; rotkreupel 40 by do schapen van 18 id. Drente bloof bevryd. De gemeenten, waar gevallen, in vorige maandstaten vermeld, op 1 Maart jl. nog niet waren geëindigd, zyn: Schapenschurft. Zuid-Holland: Aarlanderveen. Koord-Hollani: Roemster, Haarlemmermeer, Heer-Hugowaard, Koedyk, Nieuwe-Niedorp, Oterleek, Ouder-Amstel, Ransdorp, Sloten, Watergraafsmeer, Wognum, Wijdewormer. Friesland: Tietjerksteradeel, Utingeradeel. Overysel: Hongeloo. Rotkreupel. Noord-Holland: Tessel. Friesland: Doniawerstal, Ferwerderadeel, Schoterland. Gemeenteraad vnira Warmond. Te halfelf opent de Voorzitter de ver gadering. Aanwezig zyn de heeren: C. H. C. Macben, P. Van den Geest, P. Van der Wilk, L. P. Do Haas en W. H. Heemskerk. Afwezig met kennisgeving is de heerJ. T. Kouwenboven. De notulen der vorige ver gadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit een voordracht van 3 personen, door R. en Ws. aangeboden, wordt benoemd tot onderwijzer aan de openbare lagere school do hetr D. Tholens, onderwyzer te Terneuzen. Tot afscbryving van on overschrijving op eenige posten der begrooting van 1895 wordt op voorstel van Rurgemeester en Wethouders besloten. Hi.rna wordt in besloten vergadering vast gesteld het kohier van den Hoofdelyken Om slag 1896. Verder niets meer aan de orde zijnde, wordt do vergadering door den Voorzitter gesloten. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Onder de neringdoenden van de Haar lemmerstraat gaat een adres rond aan don Burgemeester, Hoofi der Politio, om beter en strenger politietoezicht. Nu, dit is wel noodig, want als men kan, rnydt mon 's avonds dio straat, wat natuurlyk tot schade der neriogdoenden is. Do taal, die men hier hoort uitspreken en zingeD, is beneden alle critiek. Men gooit don voorbygangers met allerlei vuil, ja zelfs met uitwerpsels. Mon slaat met zwartgemaakte lappen in het aangezicht. Men spant touwen om de mensclien to ldton vallen. Men zingt beleodigende liederen voor agenten en contro leurs in hun byzyn. En wie doon dat?Eiken avond een twintigtal jongens en meiden van 12-18 jiar. Het is dan ook te hopen, dat de Rurge meester maatregelen zal nemen om door beter en vooral veel strenger le laten optreden, aan do bezwaren van de neringdoende tegemoot te komen, evenals wederkeerig tegenwoordig zeer streng wordt toegezien, dat ieder do po itL-verordeningon stipt nakomt. Leiden, Een bewoner, n iet-nering doende, 10 April 1896. der Haarlemmerstraat. P.S. Juist vertelt men my, dat den 2den Paaschdag naar de voorbygangers met con mand mot brandend hooi, stroo, enz. ge worpen werd!! Gemengd Nieuws. Voor het gouden echtpaar File- mon in de Paradyssteeg alhier word aan ons bureel ontvangen: van N. N. f 1.50 en van R. f3. Wy hebben er de oudjes gelukkig mode gemaakt, die ook o zoo dankbaar zyn voor do geldelijke en andere verrassingen, welke men ten hunnen huizo zelf heeft bezorgd of doön bezorgen. De Paradyssteeg, die anders haren naam vi y wel verloochent, bevat thans inderdaad con paradys, bewoond door een paar oppas sende menschen, dio allesbehalve weelde gekend hebben, maar wien nu do tranen van erkentelijkheid in de oogen komen by al het I goode, dat zy van hunne meer bevoorrechte natuurgenooten mogen ondervinden. Het laat zich aanzien dat, als het weder eenigszins gunstig is, er ook uit Leiden morgen, Zondag, vele honderden stad- genooten naar Rloemendaal zullen trekken ter bezichtiging van het aldaar te houden Rloemencorso. Immers, men kan dezer dagen toch haast niemand spreken, of hy of zy heeft het er over. In het belang van hen, die er heengaan, moenen wy dus goed te doen, nogmaals den te volgen weg to noemen: Korte Kleverlaan, Rloemendaalscheweg, Korte Zylweg, Els- woutslaan, Rovonwog, Zyweg, Duinlustweg, Korte Zylweg, Rloemendaalscheweg, Zomer- zorgerlaan, Korteweg, Meerenbergscheweg, Jan Gyzenvaart, Konnemerweg, Rloemendaal- sche Kerkbuurt, Rloemendaalscheweg, Reek laan. Tot deelneming aan den stoet hadden zich tot Dinsdag aangegeven: 12 fabrikanten, 14 vereenigingen en 172 bondsleden. De ingeschreven vereenigingen zyn de volgende: Neerlandia, Edo, De Trappers, Deutscher Radfahrer Verein, Voorwaarts, alle te Amsterdam, "Wielen willen wy, te Nieuwer-Amstel; Haarlemsche Vélocipëcte- Club, Kettinggangers, beide te Haarlem; Swift to Schiedam; Goudsche Club te Gouda; Stalen Ros, Thor, beide te Rotterdam; Utile Duld te 's Gravenkage, en All Right te Leiden. Voor do sterkst in den stoet vertegen woordigde club wordt nog een extra prys een zilveren medaille uitgeloofd. Voor de clubs zyn, in plaats van drie medailles, zes stuks uitgeloofd. Het kan voor bezoekers van buiten zyn nut hebben te vermelden, dat aan weerszijden van den spoorweg Haarlem Zand voort, aan den Overveen6chon weg tribunes worden opgericht, zoo ook oven daarvoor, die tegen betaling voor oen ieder toegankelijk zijn. De hotelhouders te Overvoen en te Rloemendaal reserveeren, naar men aan de „N. R. C." melat, tegen een zekere som, f 1 niet te boven gaande, plaatsen op de terrassen, voor hun hotels gelegen. Mooie punten, om den stoet goed te zien, zyn: bij den tol te Overveen, bij het hotel Kennemerland te Bloemendal, waar de op tocht tweemaal passeert, by Klein Zomerzorg, waar men den stoet de prachtige laan ziet afkomen en vlak langs zich ziet voorbygaan, te SaDdpoort aan den Stationsweg by Krau- wel?, en verder aan do Elswoutslaan, waar twee zypaden gelegenheid geven zich op te stellen. Dj burgemeester van Rloemendaal heeft geweigerd dat verkoopers van lier, vruchten, enz. van buiten de gemeente zich langs den te volgen weg opstellen, van oordeel zyndo, dat het den gemeentenaren toekomt de voor- deelen van het feest te trekken. De rijtuigennood in Haarlem is hoog ge stegen. Tot uit Amsterdam hebben de stal houders rytuigen besteld, zoodat de bezoekers van buiten er op moeten rekenen öf per tram of te voet naar Rloemendaal te gaan. De tramaienst naar Rloemendaal is, evenals het rytuigverkeer, langs den weg van halftwee af gesloten. Do kortste wandeling naar het punt van uitgang is de Kleverlaan; ook is dit de kortste terugweg naar het station. Ook een aantal Engelsche journalisten en teekenaars zullen het bloemenfeest bezoeken. Verder lezen wy in „De Kampioen": De Hollandscbe Spoor laat na afloop een extra trein loopen, om 7 u. 20 m. in de richting naar Amsterdam en 8 u. naar Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam on Rotterdam. In deze treinen zyn speciaal ingelichte bagage-wagens voor rijwielen en deze rijwielen worden gratis vervoerd. Vanwege den A. N. W. B. zullen personen aangenomen worden, die by het laden der rijwielen aanwezig zul len zyn en ook re$u's afgeven. Ruim een uur vóór den tyd van vertrek bestaat er reeds gelegenheid om do machines in te laden. Dit gebeurt aan de ladingsplaats a3n den over kant van het station Haarlem, ingang Jans- weg. Den leden, die dus verzekerd er van willen zijn, dat hun machines goed vervoerd worden, wordt daarom dringend aangeraden met deze extra-treinen te vertrekken. Men schryft uit Alfen aan den Ryn aan de „N. R. C.": Men zal zich waarschyniyk herinnneron hoe do plitsing van het arrestantenlokaal in tal van raadsvergaderingen heftig debat heeft uitgelokt, cn hoe op aandringen van den anti- revolutionnairen wethouder Kemink werd besloten niet tot de plitsing over te gaan. Nadat voor eenigen tyd de gemeenteveldwachter Hollebeek een beschonken man en eeno be schonken vrouw in hetzelfdo lokaal opsloot, lokte dit een interpollatie door hot raadslid M. De Jong uit, waarop de wethouder Overes beweerde dat voor bedelaars bestryding van onzedelykbeik geen nut heeft. "Waren er weder twee menschen dronken, dan moest men ze maar naar eene andere gemeente brengen. Gisteren gebeurde het weder dat er twee dronken vrouwen waren, waarachter zich een massa volk had verzameld. De veldwachter Hollebeek, die dit opmerkte, bracht ze nu doodkalmpjes naar de gemeente Aarlanderveen en liet ze daar aan hun lot over. Naar aanleiding van het bericht in het „Haagsche Dagblad," dat de heer N. Van der Sloot uit Rotterdam, in dienst der Nod. Afrik. Handelmaatschappy, een prooi geworden zou zyn van de krokodillen, wordt gemeld dat genoomdo heer een bad nam in een .zytak van de Goko rivier, district Zana, en door een onbekende oorzaak in de diepte verdween. In genoemde rivier worden, volgens geloofwaardige personen, geen krokodillen gevonden. Van een van Scheveningen komende stoomtram der S.S. ontspoorde gisterochtend naby den Rezuidenhout, waar de weg in herstelling is, hel achterste rytuig, waaraan geringe schade werd toegebracht. De tram van kwart voor twaalven van 's-Hage naar Scheveningen kon ten gevolge van een en ander niet vortrekken. Te één uur kon de dienst weder worden voortgezet. Een dievenbende, bestaande uit vyf personen en werkende onder een hoofdman, is door de politie te Amsterdam in bewaring gebracht. Dat het een geroutineerde bende was, blykt daaruit, dat reeds meer dan 60 voorwerpen in beslag genomen zyr, die van diefstal af komstig waren. Eerstdaags zullen de dieven voor de rechtbank vc-rscbynen. Van don Gelderschen IJsel is het wattr binnen zyn oevers teruggekeerd. Onder oudKralingen is gisteren een 7 jarig meisje, wonende in de Crooswyk- scbestraat, by bet loopon van den Oostzeedyk gevallen en onder een zandkar terechtgekomen. Een der wielen ging het kind over hoofd en borst, zoodat het aan de gevolgen overleod. Indertyd werd melding gemaakt van een moordaanslag, te Dordrecht door den gGp. O.I. militair S. De Graaf gepleegd op eene bierhuishoudster, met wie hy samen woonde, Elizabeth Van Gink genaamd. Volgens verklaring der vrouw had De Graaf 4 revolverschoten' op baar gelost, waarvan één haar in het voorhoofd getroffen 'had. De kogel werd don dag na het voorval uit de wond verwyderd en de vrouw is sedert hersteld. Ter zake van dit feit stond gisteren de ge noemde S. De Graaf terecht. Do dagvaarding luidt, dat hy, na vooraf hot plan te hebben beraamd om Elizabeth Van Gink van het leven te berooven en na daartoe een revolver met patronen te hebben gekocht, oenige schoten daaruit op haar heeft gelost, ten ge volge waarvan zy door een kogel in het voor hoofd werd getroffen. Slechts door een omstandigheid van zyn wil onafhankelijk (nl. dat het eerste schot nist doodelyk was on de overigen hot doel mistc-n) i3 dat opzet niet tot uitvoering ge komen. Do Graaf legde eene zeer verwarde verkla ring af. Reeds laDgen tyd had hy pogingen aangewend om de vrouw te bewogen het bierhuis aan kant te doen. Toen hem dit niet gelukte, had hy de revolver gekocht met het doel om haar in den waan te brengen, dat hy zich van kant zou maken als zij niet aan zyn verzoek voldeed. Verder vertelde De Graaf dat de vrouw herhaaldelijk het plan to ken nen liad gegeven, een eind aan haar leven te m.^ken. Op zulk een oogenblik was het, dat zy hadden afgesproken zich gezamenlyk van het leven te berooven. Van te voren had bekl. een soort van testament gemaakt en dit onderteekend. Den avond te voren had de vrouw er hare handteekening op geplaatst onder de zyne. Eeiden verkeerden toen, volgens verklaring van bekl., voor s/4 onder den in vloed van sterken drank. Op dei morgen van den moordaanslag dan had Elizabeth weer een van haar mo9delooze buien en had De Graaf aangezet om haar voor het hoofd te schieten en hem voor een lafaard gescholden, indien hy het niet deed. Deze had haar heur voornemen uit het hoofd trachten te praton, doch ten slotte had zy hem de revolver uit do hand willen rukken en daarby was het schot afgegaan, zoodat zy zich in het voorhoofd getroffen had. Ey de daarop gevolgde worsteling, toen by trachtte haar het wapen te ontrukken, waren de drie andere schoten afgegaan. De 33 jarige Elizabeth Van Gink verklaarde, dat zij dacht, dat De Graaf gekheid maakte toen hij haar met de revolver dreigde. Op dien bedoelden morgen te bed liggend, had beklaagde het weder gehad over zich van kant maken, en ook over een revolver. Zij had daarop gevraagd, of Do Graaf een revolver had, waarop deze het wapen had gehaald en haar schertsend had gevraagd: „Wil ik eens?" Got. evenwel had do revolver niet eens gezien, slechts de koude van het metaal aan haar voorhoofd gevoeld, maar steeds gomeend dat het scherts was. Toen had beklaagde, na haar eerst om een af scheidskus te hebben gevraagd, het wapen op haar afgeschoten, het eerste schot trof haar in het voorhoofd, daarna volgden nog 3 andere, die evenwel het doel misten. Getuige was 12 dagen in het ziekenhuis verpleegd en toen als hersteld ontslagen. Thans heeft zy nagenoeg geen last meer van de hoofdwonde. Na het hooren van 9 getuigen eischte het O. M., by monde van mr. Van Trigt, tegen bekl. schuldigverklaring aan het ten laste ge legde en zUn veroordoeling tot drie jaren ge- vangenisstraj. Mr. Van do Riviere pleitte, als toegevoegd verdediger, vryspraak. Donderdagmiddag brak een he vige brand uit by den landbouwer J. Eezoen te IJhorst, gemeente Staphorst. Spoedig brandde het geheele huis, zoodat men slechts met veel moeite er in slaagde onkele meu belstukken op een veilige plaats te brengen. Ook óén koe kon men bytyds uit' het bran dende huis verwyderon. De stal, waarin 14 koeien en 4 kalveren, is echter geho9l ver brand. Slechts vormlooze, halfverbrande vleeschmassa's wyzen de plek aan, waar kort te voren nog de dieren rustig hun voedsel herkauwden. Huis en schuur zyn nagenoeg geheel door het vuur vernield. Slechts de twee schuren, welke naast het huis staan, do potstal en hot ovenhuis bleven behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. Als vermoedelyke oorzaak van bet ontstaan van den brand noemt men het spelen van kindoren met vuur, doch meer waarschyniyk is de oorzaak, die anderen opgeven; men was nl. des middags bezig de bedden der knechts op de z. g. n. „bilde" (kamer boven den koeienstal) schoon te maken. Op deze „hilde" was het echter zoo donker, dat men licht moest medenemen en door een of ander toeval zou dit licht in aanraking zyn gekomen met een brandbare stof. In den namiddag van 15 Maart had zich een meüigte stakende roosjessiypers te Amsterdam opgesteld in de Uilenburger straat, klaarblykeiyk mot niet zeer goede be doelingen ten aanzien van hun kameraden, die het werk niet hadden neergelegd. Plotse ling trad een der stakers op een niet staken- den slyper toe en bracht hem een vuistslag toe. Do dader werd aangehouden en verdere wanordelijkheden werden door de politie voor komen. Gisteren stond de staker voor do 5de kamer der rechtbank to Amsterdam terecht, waar by ter zake van mishandeling 3 maanden gevange nisstraf tegen zich hoorde vorderen. Het O. M. deelde verder mede, dat derge'yke feiten, als het thans gepleegde, gestrengelyk door het parket zullen worden vervolgd. Voor een anderen staker, die zyn makker een vuistslag zou gegoven hebben, werd vry spraak gevorderd. De boschbrand in de nabyheid van Meran in Tirol, is ontstaan door toedoen van een man, die een vuurtje had aaDgelegd om zich te warmen en vergat het te dooven, toen hy heenging. Een groote uitgestrektheid stond in vlammen en leverde een prachtig schouw spel op. Na langdurige inspanning is het "Woensdagochtend gelukt, den brand te be perken. Een wielryder te Mainz is tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy een man had overreden, die ten gevolge van de verwondingen gostorven is. De bankiers Reut her en Gart ner te Hamburg zyn gearresteerd op aan klacht van een dame, die zy voor 4000 mark hadden opgelicht. Ey het onderzoek bleek, dat de bankiers ook een deposito van 60,000 mark hadden verduisterd. De bank werd Jade- ïyk door de politie gesloten en de boeken werden in b6slag genomen; het aanwezige kassaldo bedroeg 1 pfennig. Aan de brandweer te Erighton is een ernstig ongeluk overkomen. Ter eero van het bezoek van den hertog en de hertogin van York waren de straten feestelijk versierd; op een der pleinen was door de brandweer oen tropee opgericht, samengesteld uit liooge brandladders. Korten tyd voordat de vorste- lyke stoet zou passeeren, namen de brand weermannen hun plaatsen in, en een twintigtal hunnor stond op de hooge stellage, toen deze eensklaps instortte. Vier mannen werden bewusteloos weggedragenverscheidene andere hadden arm- of beenbreuken of lichtere won den bekomen. Met grooto behendigheid werd het ingestorte gevaarte opgeruimd, en toen de vorstelyke personen voorbijreden, stonden de ongedeerd gebleven manschappen op bun spuiten alsof er niets gebeurd was. Een ongeluk met serum. Prof. Robert LaDgerhans, directeur van bet Moaliter hospitaal te Borlyn, heeft eon zoontje van 1 jaar en 9 maanden verloren ten gevolge van een inspuiting met Eehring's serum. Het dienstmeisje van de familie had diphtheritis gekregen; om het knaapje te immuniseeren, werd het door zyn vader prophylactisch met serum uit de apotheek van het hospitaal in gespoten, met het noodlottig gevolg, dat het krachtige, volkomen gezonde kind na weinige minuten dood was. Professor Erieger vermoedt dat te geiyk met het serum een hoeveelheid lucht is inge spoten, maar een dergelijke onhandigheid is van een man als prof. Langerhans byna niet te verwachten. In allen gevalle doet dit voorval niets af aan het feit, dat duizenden hun ge nezing te danken hebben aan het serum. Intusschen wordt aan do „N. R. C." om trent dit treurig göval uit Eerlijn nader go seind: Het openbaar ministerie heeft op het kinderlykje beslag doen leggen om het een gerechtelijke sectie te doen ondergaan, waarby tal van geneeskundige autoriteiten aanwezig zullen zyn. In medische kringen wordt de vreeselyko mogelijkheid verondersteld, dat Langerhans, die gisteren nog in het openbaar beweerde dat zijn kind door heilserum „ver giftigd" is geworden, door een vergissing by de inspuiting zelf den dood van zijn kind veroorzaakt heeft. Ter gelegenheid van do Olym pische spelen is in den schouwburg te Athene voor een talryk publiek de „Antigone" in den oorspronkeiyken tekst van Sophocles opgevgerd. De wielryder Michael is vóór 14 dagen getrouwd. Do jongeling is met een jonge miss van Coventry in 't bootje gestapt. Zy brengt hem 200.000 fr. mede. Zy is 18 jaar oud of 3 jaar jonger d3n haar man, zegt het „Hbl. van Antwerpen." De Amerikaansche ryder Schock is te Londen aangekom9n. Hy is bereid oen match aan te gaan van zes dagen. Schock is eon specialist in zulke matchen en heeft er in Amerika reeds verscheidene gewonnen. "Van 9 Mei tot 8 Augustus zal in het „Imporial Institute" te Londen een tentoon stelling van motoren en hunne toepassingen worden gehouden. Tegelykertyd zullen dan voor het publiek worden geëxposeerd de verzamelingen van Indische voortbrengselen, benevens de verza melingen door den hertog van Orleans op zyn reizen byeengebracht, omvattende voort brengselen uit dieren- en plantenryk, kleoderen, wapenen en producten uit de verschillende Eritsche koloniën. Burgerlijke Stand. KATWIJK. Gehuwd: Jan Varkevisserjm. en Leuntje Varkevisser jd. Geboren: Huibertje, D. van Hendrik Van Schie en Johanna Gerarda Los. KJasina Petro- nolla, D. van Albertus Wilhelmus Van Mil en Dina Maria Van den Bosch. Geertje, D, van Jan Van Duy ven voordo en Ifnmotje Kraayenoovd. Willem,. Z- van Willem Zwanenburg en Adeloida Guijt. Arris FJoris, Z. van Dirk Parlevliet en Cornelia Klasina Zwanenburg. Overleden: Pieter Krayenoord 66j. Alida Van Duyvenbode 2 j. LISSE. G e b o r o nJohannes, Z. van J. Schrama en C. II. Van der Lindon. Overleden: Maria Anna Craandrjk, echtg. van G. Ten Cato 60 i., wonende te's-Hage. Cor nelia Van Voorst, echtg. v. J. C. H. Van Parijs, 53 j. SASSENHE1M. Geboren: Diderich Willem, Z. van J. v. d. Meer en G. Lubbert. Martinus, Petrus, Z. van J. Schrama en C. Baak. WOOBRUGGE. Ondertrouwd: Nikolaas Van Leeuwen jm. 26 j. en Agatha Maria Van Wieringen jd. 24 j. Leonardus Lie verse jm. 25 j. en Anna Maria Van Wieringen jd. 25 j. WARMOND. Geboren: Gijsbertus Joannes, Z. van A. Van Leouwon en H. Van Leeuwen. Overleden: Cornells van dor Meer 81 j. David Staas 65 j. Ondertrouwd. Johannes Vink jm. 24 j. met Alida Anna Van der Geest jd. 24 j. Johannes Jacobus Van der Geest jm. 32 j. en Elisabeth Zwetsloot jd. 27 j. ZOETERWOÜDE. Geboren! Pioter Fran- ciscus, Z. van J. Cornelisso on C. Limkers. Wilhelm Gerardus Dirk, Z. van G. J. Nijkerk en F. E. Griinmo EkhuijseD. Petrus Franciscus Z. van J. Zandbergen on M. Konwenhovon. Overleden: P. F. Cornelisse, Z. 3 dagen. J. C. De Jong D. 2 jaar. A. Verdegaal D. 7 jaar. BUITENLAND. Fraukryk. De minister van binnenlandsche zaken in Frankryk heeft de prefecten aangeschre ven, dat in de aanstaande vergaderingen der departementale raden niet mag worden beraad slaagd over de grondwetsherziening, als lig gende geheel buiten de bevoegdheid der pro vinciale vertegenwoordiging. Wel echter laat de wet toe, dat de departementale raden hun wenschen uitspreken over het aanhangige ont werp op de inkomstenbelasting. De Fransche gouverneur van Madagas kar, do heer Laroche, heeft besluiten uitge vaardigd tot regeling van den grondeigendom on voor den afstand van domeingrond aan particulieren. Een besluit betreffende de myn- ontginningen op het eiland wacht nog op do goedkeuring der Fransche regeering. De Fransche schilder Duez is te Parys in den ouderdom van 53 jaar plotseling over leden, GJroot-EJrlt&i^alSi In het Lagerhuis zeide gisteren minister Chamberlain, dat do autoriteiten in Matabelen land zich sterk genoeg achten om zich staande te houden en offensief op te treden, zoódra de blanken uit do uiterste districten naar Matabelenland gebracht zyn. De autoriteiten zyn echter niet sterk genosg om den opstand te onderdrukken, en daarom wordt een hulp corps van 500 man in gereedheid gebracht, te Mafoking; dit zal, zoodra het gereed is, met wapenen, munitie en levensmiddelen ver trekken, en kan met 3 of 4 weken in Mata belenland zyn. Sir Hercules Robinson is van meening, dat deze strydmacht, in vereeniging met de troepen, die reeds in Matabelenland zijn, voldoende is om den opstand to dempen. De hooge commissaris, zeide de minister Chamberlain, weet dat wy bereid zyn, des- gewenscht maatregelen te nemen voor een snelle en afdoende onderdrukking van den opstand, en de garnizoenen van de Kaap kolonie on Natal te versterken, maar sir Hercules raadt dergelyke stappen af en ver klaart, dat de plaatselyke strydkrachten vol doende zyn. In het jaar 1894-'95 hoeft bet Britsch en Buitenlandsch Bybelgenootschap bynaé.'n milliosn complete bybols en meer dan (én millioen boeken van het Nieuwe Testament uit gegeven. Sadert zyn bestaan heeft dit genoot schap 143,396,260 exemplaren van den Bybtl of deelen daarvan uitgegeven. Zuid-Afrikat Het parlement van Natal werd Woensdag geopend. Het was te verwachten, dat de gou verneur, sir Walter Hely-Hutchinson, die zoo flink zijn afkeuring heeft uitgesproken over den inval van Jameson, in zyn openingsrede nog eens daarop zou terugkomen. Ook nu sprak sir Walter zyn diep leedwezen over het gebeurde uit, en by zeide, dat het in de kritieko dagen, welko op den inval volgden, steeds zyn streven was geweest to verhinderen, dat het volk van Natal deelnam aan de ongeregeld heden. Ten spyt van de voorvallen, welke het verledene hebben bewolkt en do onmiddellyke toekomst nog bewolken, hoopt de Natalsche rogeering dat do zaak der eenheid er niet onder lyden zal; de regetring van Natal wenscht in vrede en eendracht met al hare buren te leven, en de mogelijkheid van een gewapend conflict tusschen de beide Europeescho rassen in Zuid-Afiika zou haar met de grootste be zorgdheid vervullen. De Eagelscho m Hollandscbe bewoners van Zuid Afrika hebben te veel belangen gemeen, om in vyandeiyke kampen verdeeld to zyn; in dit grooto vasteland is ruimte genoeg voor beiden, en het is de plicht van hen, dio het lot van Zuid-Afrika in handen hebben, om

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2