N°. 11083. I Maandag 13 April- A°. 1896 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden. i f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren hui ten de stad wordt 0.05 berekend. Dit nornmer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 11 April. De Groothertog van Luxemburg geeft op .velerlei wijzen getuigenis van zyne belang stelling in het Protestantisme. 1 Zoo heeft hy dezor dagen het ridderkruis der Adolf-van Nassau-orde geschonken aan den voorzitter, den secretaris en den pencing- meester der Nederlandsche Gustaaf-Adolf- Vereeniging, de heeren H. G. Hagen, C. J. Van Ketwich en C. G. Chavannös, allen alhier. In de Maart-vergadering van de Afdeeling Leiden der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde werd besloten aan de laatste wintervergadering een onderlingen Wedstryd te verbinden van inzendingen van minstens tien in bloei getrokken planten. Deze week nu had die vergadering' plaats ■en negen leden hadden eene collectie planten In „Zomerzorg" tentoongesteld, 's Middags waren deze reeds ter bezichtiging gesteld voor de leden met hunne dames, waarvan echter zeer weinig gebruik gemaakt werd. 's Avonds in de vergadering werd door de inzenders een jury van drie leden gekozen, ter wijl vervolgens de voorzitter mededeelde dat een lid, hetwelk onbekend wenschte te blijven, een zilveren medaille beschikbaar had gesteld, voor dien inzender, die op zyn „tafel" het grootst aantal stemmen der op do vergadering aanwezige ledeu vereenigde, welke stemming, soo mogelijk, moest gehouden worden vóór de uitslag der jury bekend was. Natuurlijk werd deze mededeeling met applaus begroet. Terwijl nu de jury zich met de beoordeeling bezig hield (de heer Ballego had buiten mededinging ingezonden), werden de stembiljetten der aanwezige leden opge- nomen. Toen de jury haar oordeel schriftelijk -toad ingeleverd, werd de uitslag van beide hekend gemaakt. De jury sprak als haar oordeel uit, dat de heer Ballego den dank der vergadering voor zyne inzending verdiende, en kende vervolgens ■den heeren J. Kriest Jzn., J. Kors en G. F. Homerik resp. den lsten, 2den en 3den prijs toe. De zilveren medaille werd toegekend aan de inzending van den heer. J. Kors. Met een hartelijke toespraak van den voor zitter werden daarna de prijzen uitgereikt en "werd vervolgens den inzenders dank gezegd voor hunne moeite, waardoor deze onderlinge wedstrijd zoo goed geslaagd was, en den jury leden (den heeren dr. C. L. Reuvens, J. Jong 1 en J. J. Kruyff) voor hunne bereidwilligheid 1 om deze taak op zich te nemen. Nogmaals, het was jammer, dal zoo weinig leden met hunne dames de inzenoingen zijn komen bezichtigen, want deze waren alle i prachtig, zoodat de jury zelf verklaarde een zeer moeilijke taak gehad te hebben. De kerkeraad der Waalscho gemeente i alhier, de nagedachtenis willende eeren van 1 wijlen den heer P. De Haas, gedurende 36 jaren organist der gemeente, en tevens een blijk van waardeering wenschende te geven aan zijne dochter, mejuffrouw C. M. De Haas, die reads vaak, in de plaats van hare ft vader, het gezang met groote bekwaamheid had begeleid, heeft haar dezer dagen, zonder een aanzoek harerzijds af te wachten, tot organiste der gemeente benoemd. A. s. Maandag, des voormiddags te tien uren, zal te Warmond de plechtige ter aarde- bestelling plaats hebben van het stoffelijk overschot van Mgr. D. Staas, in leven geheim kamerheer van Z. H. den Paus, Proost van het Kathedraal-Kapittel van Haarlem en president van bet groot Seminarie te Warmond. De lijkrede zal gehouden worden door den Zsereerw. heer N. J. Smeulders, deken van j Noordwyk en pastoor te Warmond. In het personeel van het bestuur van den Vier-Ambachts polder to Woubrugge is de vacature ontstaan van Heemraad, ten ge volge van het overlijden van den heer C. J. Kempenaar, te Ter-Aar, die den lsten Juni 'a. 8. met den heer C. Kammeraad, te Ouds hoorn, als zoodanig periodiek aftredend zou zijn geweest. De beschrijving voor de belasting op het jpersoneel voor hot dienstjaar 1896/97 zal in do gemeente Ter-Aar aanvangen op Maandag, den 4den Mei aanstaande. Tot tegenschatters voor de personeele belasting, dienstjaar 1896/97, om van de zijde der belastingschuldigen te dienen, zijn voor de gemeente Ter Aar benoemd de heeren Cornells Akerboom en Adrianus Heemskerk, beiden woonachtig in die gemeente. Tot tegenschatters voor de personeele ©lasting voor het dienstjaar 1896/97 zijn in do gemeente Lisso benoemd de heeren J. Barnhoorn en J. Van Hemert. Tot secretaris-penningmeester van den Kamphuizer polder onder Oegstgeest is be noemd de heer A. Blankestyn, gemeente secretaris te Oegstgeest. Bij beschikking van den minister van waterstaat, handel en nijverheid is benoemd tot buitengewoon opzichter by de zeowerken in Zuid Holland de heer J. C. Van Eendenburg. B. en Ws. van Amsterdam stellen den Baad voor aan mr. P. W. A. Cort van der Linden, die eervol ontslag gevraagd heeft uit zyn be trekking van gewoon hoogleeraar aan de uni versiteit aldaar, dit ontslag te verleenen tegen 16 September a. s. In den ouderdom van 94 jaar is te Ben- nekora ovedelen de heer W. C. Guise, ge rechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis, die als vrijwilliger deelnam aan den Tiendaag- scben Veldtocht, o. a. als ordonnans van koning Willem II. Te Utrecht is men dezer dagen overge gaan tot de oprichting van een nieuwe geheel onthouders ver eeniging, onder den naam van „Broederschap van het Blauwe Lint". De vereeniging zal alleen bestaan uit leden van het Nederlandsch Jongelings Verbond. Aan het hoofd van de broederschap zal een Raad van zeven staan. Maandelyks zal een blaadje worden uitgegeven. De voorloopigo Raad van zeven bestaat uit de heeren J. Ph. Marmel- stein, van Amsterdam; G. G. Van As, van Utrecht; H. De Graaf, van Dordrecht; L. G. James, van Maarsen; H. Matzer, van Velp; Z. J. Ninaber Van Eyken, van Bodegrave, en A. Vloo, van Nieuwe-Pekela. Op 30 April zal in het gebouw van het provinciaal bestuur te Haarlem worden aan besteed het verdiepen tot onderhoud van de Noordzeehaven en het buitenkanaal en het onderhouden van de golfbrekers en haven- hooiden met de daarby behoorende werktui gen, sporen en loodsen te IJmuiden, van 1 Juli 1896 tot en met 30 Juni 1901. De raming ia 1,475,000 of 295,000 per jaar. De Commissie tot het Bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkom sten der Nederduitsche Hervormde gemeente te Amsterdam heeft den leden een inschry- vingsbiljet voor het kerkelyk hoofdgeld ge zonden, ten einde hen in de gelegenheid te stellon, weder de klasse te bepalen, waarin zy over 1896 en vervolgens wenschen aan geslagen te worden. „"Wy haddon," zegt de commissie, ,ten vorlgen jare by de behandeling van de be grooting gerekend op eene netto-opbrengst uit de heffing over 1895 van 44,755.47. Aan inschryvingen en bijzondere giften h9bben wy slechts ontvangen netto 25,000, zoodat wy machtiging hebben moeten vragen om van onze kapitalen 20,000 te verkoopen, waardoor de inkomsten opnieuw met ƒ700 verminderen, terwijl dez9 door de conversie van onze Nationale Schuld nog ruim ƒ1100 zullen achteruitgaan. Blykens rio begrooting over 1896 moet er ruim 48,615.79y2 netto hoofdgeld worden ontvangen; worden wy hierin teleurgesteld, dan zullen de noodige herstellingen moeten achterwege blyven of toegezegde bydragen en verhoogingen worden ingetrokken, indien men niet opnieuw kapitaal wil gaan verkoopen." Niet zooals vroeger gemeld is zalDr. H. W. Bakhuis Roozeboom reeds Maandag a. s. zyn inaugurale rede als hoogleeraar aan do Amsterdamsche universiteit houden. Wanneer deze zal plaats hebben, is nog niet met zeker heid bekend. Door den groothertog van Luxemburg, hertog van Nassau, is de heer M. A. Perk, pred. by de Waalscho gemeente te Amster dam, benoemd tot commandeur in de militaire en civiele orde van Adolf van Nassau. Naar aanleiding der ontslagneming van dr. Van den Es als rector van het gymnasium te Amsterdam, schryft „De Tyd" het volgende: Dr. Van den Es is ook buitengewoon hoog leeraar in de Grieksche antiquiteiten aan de gemeentelyke Universiteit. Ofschoon hy na zyn ontslag als rector aan hot gymnasium Amsterdam metterwoon gaat verlaten en zich te Utrecht vestigen zal, blyfe hy de betrekking van buitengewoon hoogleeraar to Amsterdam toch waarnemen. Voordat hy rector werd aan het gymnasium te Amsterdam, was hy ver scheidene jaren in hetzelfde ambt werkzaam te Utrecht, waar hy in 1882 werd opgevolgd door dr. Van de Sande Bakhuyzen, die nog aan het hoofd staat van het Utrechtsche gymnasium. Prof. Van den Es brengt iets nieuws in de wereld, namelijk een spoor-professor. „Spoor studenten" waren vooral te Leiden en te Delft reeds lang bekend: Haarlemmers, Hagenaars en Rotterdammers, die dageiyks per spoor naar de universitaire lessen reizen. Een hoogleeraar, die uit de eene academiestad naar de andere spoort, om daar (één a twee uren in de week) college te geven, een spoor-professor, t6vens forens-professor, is iets, nog nooit vertoond." By den gemeenteraad van Utrecht is ingekomen een voorloopig ontwerp totriolee- ring der gemeente volgens het Liernurstelsel. Op de begrooting van het jaar 1893 werd uitgetrokken een post van 4000 voor een onderzoek, hoe het Liernurstelsel op deze gemeente kan worden toegepast. Van dat bedrag is ƒ1000 verbruikt voor van gemeentewege verrichte opmetingen en gemaakte teekeningen, ten einde de heeren Liernur in staat te stellen hun plan uit te werken. B. en Ws. stellen thans den Raad voor, om het ingediende ontwerp in hunne handen te stellen ter fine van praeadvies, en om aan de heeren Liernur voor hun arbeid een hono rarium uit te keeren van hoogstens 3000. Het uitvoerige ontwerp met bygevoegdo be grooting zal den leden spoedig in druk worden medegedeeld. De voorzitter deelde thans reeds mede, dat de ontwerpers van het plan de aanlegkosten hebben geraamd op ƒ2,000,000, de exploi tatiekosten 's jaars op 310,000, by welke laatste raming niet gerekend is met de ont vangsten. De voordracht werd zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. Op voorstel van den voorzitter keurde de Raad in zyn Donderdag gehouden zitting tevens goed, dat de verordening, regelende den rang, het getal, de bezoldiging en de wyze van benoeming der ambtenaren en bedienden by den dienst van de gemeente werken, de havens en wateren, de gemeen tebegraafplaats en het bouwtoezicht, sinds de laatste vaststelling op 28 Februari 1890, herbaaldelyk gewyzigd, opnieuw in haar ge heel zal worden vastgesteld, zooals zy thans van kracht is. De minister van binnenlandsche zakc-n brengt ter kennis van belanghebbenden, dat te vervullen is de betrekking van leeraar in de gymnastiek aan de Ryks hoogere burger school met vyfjarigen cursus te Leeuwarden. Jaarwedde 800. Zy, die voor deze betrek king in aanmerking wenschen te komen, moeten zich vóór 24 April a. s. aanmelden by den inspecteur van het middelbaar onder- wys, dr. A. T. Yan Aken, te 's-Qravenhage. Benoemd is tot leeraar in de Fransche taal en letterkunde aan de H. B.-school te Veendam, de heer H. Rook, to Nieuwer-Amstel. In den ouderdom van 70 jaar is te Rotter dam overleden de heer P. Lsndberg Jr., ge- pensionneerd secretaris der residentie Japara. De minister van marine heefc het vol gende bepaald lo. de luit. ter zee lste kl. D. J. Vau den Honert, dienende aan boord van Hr. Ms. logementschip „Neptunus," wordt met 21 dezer op non-activiteit gesteld en vervangen door den luitenant ter zee lste kl. P. J. Serló; 2o. de luitenant ter zee 2de kl. L. E. A. T. Tor Haar, uit Oost Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor het tyd vak van 11 April tot en met 11 Juni 1896 benoemd tot assistent aan het Rykslandbouw-proefstatioa te Wageningen, C. R. Brinkman, aldaar. In den Grooten Schouwburg te Rotter dam had mevrouw Yan Eysden Yink giste ren, Vrydag-avond, haar benefiet avond. Zy vervulde de rol van Marcello in Sardou's stuk van dien naam voor een volle zaal (welk stuk Maandag-avond a. s. ook te Leiden zal worden vertoond). Na het tweede bedryf werden den benefi- ciante drie bloemstukken vereerd. Na het derde bedryf geleek het tooneel een bloemenhof, in welks midden zich een prachtige boekenkast verhief, der actrice namens haar kunstvrienden en kunstbroeders door den heer De Yos onder een hartelyke toespraak aangeboden. Mevrouw Van Eysden dankte harteiyk voor de haar betoonde hulde. Na het vic-rde bedryf werden haar nog drie kransen vereerd. Do opvoering had veel succes, de toiletten waren smaakvol. Te Breda werd Donderdag den heer Bru- nold door de leden van den Bond van oud officieren een feest aangeboden by gelegen heid van het feit, dat hy 40 jaren geleden benoemd werd tot ridder der Militaire Willems orde. De leden van den Bond boden hem oen prachtigen fauteuil aan, waarin de insignes van de Militaire Willemsorde en van den Bond gesneden waren, terwyi hem door den hoor Yan den Brandeler, gepensionneerd kapi tein van h9t O.-I. leger, zelf ook ridder en beschermheer van de Bredasche afdeeling, een stel nieuwe decoraties werd vereerd. By koninklyk besluit is bevorderd by het departement van buitenlandsche zaken tot referendaris mr. J. A. M. H. Pyls, thans hoofd commies met den persoonlyken titel van referendaris, en tot hoofdcommies mr. W. P. graaf Yan Bylandt, tbans commies, en benoemd tot adjunct commies jhr. mr. J. J. Rochussen. Benoemd by den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten: tot adjünct ingenieur N. C. Kist, thans tydelyk adjunct ingenieur by dien Raad, en tot opzichter-teekenaar G. H. Koning, thans tydelyk opz.-teekenaar by dien Raad. Aan den eervol ontslagen opzichter van den Rykswaterstaat 2de kl. D. Lysen Pz. te Muiden, een jaarlyksch pensioen toegekend van 510. Benoemd tot gezworen van d6n polder Kraayenisso (Z.-H.) H. Yan Rossum. Aan de heeren J. M. Chumaceiro en David M. Chumaceiro, beiden op Curasao, vergunning verleend tot het aannemen van bet ordeteeken 4de kl. van het Borstbeeld van den Bevryder, hun door den president der Yereenigde Staten van Vonezuela geschonken. bereid zou zyn, dit nimmer een bezwaar tegen de wettelyke regeling kan opleveren. Tegenwerking van de noodige maatregelen zal in elk geval minder te duchten zyn, indien het recht op schadeloosstelling by de wet is toegekend, dan wanneer dat geheel fhankelyk werd gelaten van het goedvinden van het tydelyk bewind. Zullen de kosten tot uitvoering van het beginsel van schadeloosstelling ongetwyfeld belangryk kunnen zyn: juist als belangryke schade wordt toegobracht wordt deze billyker gedragen door de gemeenschap dan door degenen, aan wie in het algemeen belang do schade door de overheid wordt borokkend. Yan de bloembollen-landen. II. Het vriendeiyk dorpje „Noordwyk" is nog altyd te weinig bekend. Nog immer als van ouds waagde menig wandelaar dezer dagen zich langs den straatweg LeidenHaarlem; kans als by had omvergefietst of over-tramd te worden. Morgen zal 't er niet minder ge- vaarlyk zyn voor de liefhebbers van de ■pedes apostolorumJ" Iemand, die* van „wandelen" houdt, is langs deze „gebaande" wegen niet meer veilig to noemen. Het al te brutale optreden van sommige „wieiers" mocht, dunkt my, wel van over heidswege wat worden gebreideld. Of overigens die „racende" vélocipèdisten iels van 't mooie der „bloembollenvelden" in zich opnemen, kan ook ter dego sterk worden botwyfeld. Denken doen ze 't wö! 1 geloof ik. En, dan, als contrast, is 't zeker heel-leuk met een eenvouciigen boer tusschen die bloeiende bloemen velden door te stappenüürdig ook dan te vernemen die juiste opmerkingen van een iemand, die zuivere „liefde" bezit voor het door hem zèif gekweekte gewas. By „Postbrug" is uw verslaggever dan ook afgedwaald naar het dorp van „St.Jeroen En hy kwam langs drie bly lachende ©ere poorten terecht in het „Flora"-park, aan den Offemweg; echter niet zonder oen bezoek te hebben gebracht aan „Den Hove van Hollandt", waar de heer Raai van Konynenburg nog immer troont. Dat Florapark te Noordwyk is een bezoek overwaard. Er is aan de inrichting er van eene moeite besteed, die boven den lof van eiken verslaggever verheven is. Allereerst wordt ons het „Welkom in het Flora park" toegeroepen door een reusachtig bed van hyacinten-bloemen, in het zand gestokeD. De verdeeling van de donkerblauwe letters op 't wit-rose fond is o. a. uitmuntend-correct. Yoorts trekt oen perk, bestaande uit 2500 hyacinten, de aandacht, alle uitgezochte bloe men. En in het „Flora" park is er de Ceneraria, naast de Cyclamen te bewonderen, wedyvert er de Declytra met den Aronskelk, terwijl ook Deutsia en Clivia, Anthurium en Fritelaria er om den voorrang streven. En, in de „Serre" staat er oen prachtige bloem in koop, de „Rouw Iris." 't Is een mystiek-bloeiend gewas, herinne rend aan het leed van hot leven. Somber, als de „Nachtcactus" van Van Looy. Maar, uw verslaggever zou langzamerhand droomer worden, en dat gaat niet wel aan. Sober vertellend, wil hy besluiten met den wensch, dat vele menschen, die liefde voor bloemen bezitten, mogen optrekken naar dat aloude Noordwyk, dat, vroeger beroemd om zyn rozengeur en kruidenteelt, ook thans nog veel hoog houdt van zyn alouden ro;mNoitich, het beschaafde dorp, welks stichting uit den tyd van de woeste Noormannen stamt, waar nü de hyacinten, narcissen en tulpen zoo weelderig bloeien. Moge Jupiter Pluvius ons morgen genadig- ïyk behandelen; dat is, ook voor de wiel- ryders de slotwensch van Flora. ËER§TE KAMER. Militaire inundatiën. By de beantwoording van het afdeelings- verslag der Eerste Kamer over het wetsont werp, houdende bepalingen ter uitvoering van art. 152 2de lid der Grondwet, zegt de Regoe- ring, dat, wanneer zy ook al zonder eeno wettelyke verplichting tot schadeloosstelling TWEEDE KAMER. Vaststelling van het slot der Surinaamsche rekening over 1892. In zyn nota, naar aanleiding van het ver slag, deelt de minister van koloniën mede, dat het personeel, op grond van de uitkomsten over 1890, voor 1892 op hetzelfde cyfer ge raamd is als voor 1891. Evenzoo is de accynr op het binnenlandsch gedistilleerd 9000 boo- ger geraamd dan voor 1891 is uitgetrokken, omdat de uitkomsten over 1890 recht gaven een hoogere opbrengst te verwachten. De kleine verschillen by de uitbetaling van pensioenen zyn werkelyk een gevolg van minder nauwkeurige administratie. Aan den gouverneur van Suriname is verzocht de noo dige bevelen te geven, opdat die fouten voortaan worden vermeden. Verkoop van kribben. Aan do Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot goedkeuring van den onderhandschen verkoop van drie kribben in de Maas, onder Nedtrhemert, aan J. W. F. ridder Huysen van Kattendyke, te 's-Graven- hage. De minister van financiën wyst er in zyne Mem. van Toel. op, dat de koopprys hooger is dan do waarde, door twee door de Regee ring geraadpleegde deskundigen aan het ver kochte toegekend. Met nteawc „Personeel." Blykens de Memorie van Antwoord op hot Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp op het Personeel, is de Regeering voornemens, om vóór den afloop van het tegenwoordig zittingjaar aanhangig te maken wetsontwerpen: lo. tot invoering der nieuwe personeele belasting op 1 Januari 1897; 2o. tot het nemen van een tydelyken maatregel, ten doel hebbende om in het tyd- vak tusschen de invoering van het nieuwo Personeel en het in-werking treden van de nieuwe regeling der gemeente-financiön, de gemeenten te vry waren voor de nadeelige go- volgen van dit tyd vak van overgang; 3o tot definitieve regeling der gemeente-financiën De minister heeft te Amsterdam, Rotter dam en 's Gravenhage en in een gemeente der 7de, 8ste en 9de klasse een vergelijkend onderzoek doen instellen naar hetgec-n een zeker getal belastingplichtigen volgens de oude wet op het Personeel betalen en hetgeen zy volgens de nieuwe wet zouden te betalen hebben. Het onderzoek liep te Amsterdam over 56 personen, bewonende huizen van huurprijzen van ƒ1400 tot ƒ130. Van deze personen zouden 52 volgens de nieuwe wet minder betalen. Te Rotterdam werden 75 gevallen onderzocht; de huurpryzen der wonin gen lagen tusschen 1250 en ƒ117. Van deze 75 zouden 69 minder te betalen hebben. Te 's Gravenhage zouden van 56 personen, verwonende huurpryzen tusschen f 900 e*- 156, 55 minder betalen. In 28 gevallen in eene gemeente der 7de klasse, by huurpryzen tusschen 500 en 72, zouden 24 personen door de nieuwe wet gebaat zyn; in 13 ge vallen in eeno gemeente der 8sto klasse, by huurpryzen tusschen ƒ105 en 24, 12 per sonen, en in 2 gevallen in eene gemeente der 9de klasse, by huurpryzen tusschen 250 en 25, alle 9 personen. Examens B. Polyiechnisclie Öcliool. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 10 dezer is be paald, dat de commissie, belast met het afnemon der examens B, volgens art. 60, on C, volgens de artt. 61 - 65, der wet van 2 Mei 18C3 (Stbl. 50), voor het jaar 1896 zitting zal houden te Delft; en zyn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie: J. F. W. Conrad, oud-hoofJinspecteur van den waterstaat to 's-Gravenhage; tot leden: E. Gugel, N. H. Henkot, mr. B; H. Pekelharing, dr. H. Bohrens, dr. C. M Schols, J. A. Snyders C Jzn., H. A. Ravenek. P. Van dor Burg, J. M. Tolders, dr. S. Hoogo

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 1