Religjieuzebeelden, enz. lm ReliiiKBtali u Gaflooiiï tooi io lots 1. MS ÏOt PWt Compagnie de Charente. HoMtt Sociëtsit vei Lmrarzetóm. Goederenvervoer N°. 11080 Donderdag O April. A°. 1898 feze fCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. PERSOVERZICHT. Grootste keuze en Goedkoopste Prijzen. Zie s. v. p. de Étalage. Nieuwe Rijn 1, 1.1. POLLMAM aan de Vischhrng. Onze zuivere Cognac in bemande flesschen van 5 Liter ad 46 tegen ƒ7.hebben wij voor Leiden en Omstreken verkrijgbaar gesteld bij den Heer S. P. MINNEMA, Haarlemmerstraat 143. H. KEEREWEER. voor kot restanreeren cn bcklceden van Aalmarkt 16. Leiden. Opgericht Anno li te Amsterdam. DirecteurMr. J. P. PORTIELJE. 2de DirecteurMr. J. M. WESTEBÏÏOEDT. Generaal-Agent voor Noord- en Zuid-Holland, Utrecht, Gelderland en Overijsel: Mr. J. A. VAN DUK Jr., Advocaat en Procureur, Stoomtram LeidenVoorschotenVeur (Leidschen- dam)VoorburgDen Haag. Tarief voor Bestelgoed: Bestclgocderen worden aangenomen in het Sigarenmagazijn van den Beer J. C. VAN 'T HOOFT, Breestraat 106. «os2 40 IEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maandon. 1.10. Franco per post o 1.40. Afzonderlijke Nommors 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1 6 regels f 1.05. Iedere regel moor f 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt f 0.05 berekend. Tweede Blad. Omtrent de benoeming van prof. Bolland nog het volgende: De Zeeuw acht het protesteeren der katho lieke bladen tegen de benoeming van prof. Bolland onnut. „"Wy verwachten", zegt het blad, „van dit ministerie geen andere benoe mingen dan de zoodanige. Hot is een van- zelfsheid, dat oen geloovige minister als Mackay een professor Gunning benoemt; en een ongeloovige minister als Van Houten meer voorkeur heeft voor een prof. Bolland. „Daarom onthouden en by al 't andere doen, is het eenige, wat wy elkander aanraden kunnen. En ons voorbereiden op een ernstigen stembusstrijd, ten einde, kon het zyn, de Van Houtens te weren en de herhaling van derge lijke benoemingen in de toekomst te voor komen. Altyd met de bewustheid, dat Liberaal en Radicaal al even stout zyo. Getuige de eed, de moisjes kweekschool, de Malthusiaan- sche Bond en de moderniseering der natie." In denzelfden geest neemt De Residentiebode een schrijven op, waarin men o. a. leest: „Zooveel driestheid hadden wij zelfs van mr. Van Houten niet kunnen verwachten! De maat, ons toegemeten, is met alleen vol, maar zij loopt over, en het is hoog tijd, dat dezen voor ons land geheel ongescbikten staatsman hoe eer hoe beter de pas worde afgesneden. De „heeren" mogen er op letten, zoodra de gelegenheid daartoe zal zijn ge komen." De Standaard zegt: In de verontwaardiging over de benoeming van den heer Bolland tot hoogleeraar te Lei den, heeft onze redactie niet gedeeld. "Wel bleek ook ditmaal opnieuw, hoe fali- kant zij uitkwamen, die in '94 het vaderland voor gered hielden, zoo maar de Minister Tak van Poortvliet van de baan was. Met de bekende onderwijsposten, met de verklaring van den Minister van Marine over het zedelyk leven onzer Marine, met de erken ning van den Malthusiaanschen Bond, en zoo veel meer levert ook de benoeming van den heer Bolland ongetwijfeld bittere teleurstel ling op voor hen, wier actie Mr. Van Houten aan het roer bracht. Blijkbaar hadden vooral de Roomsche con servatieven zich voorgesteld, dat een Kabinet, dat zonder hun medewerking nooit zou gebo ren zijn, meer gerekend zou hebben èn met het exceptioneele van zijn positie, èn met de Roomsche gevoeligheden. Zoo valt de uitkomst hun tegen. Het grieft hen, dat men zich niet aan hen stoort. En inmiddels lacht Van Houten zyn trouwe secon danten uit, qd laat niets ongedaan, om straks ook voor de vooruitstrevende liberalen weer do man te zjjn. Zelfs Röell's optreden als Kabinetsforma teur druppelt geen balsem in deze snerpende wonde. Van Houten luistert naar de zweep niet, en loopt met den man op den bok weg. Komt men daarentegen niet op dezen tegen valler, maar op de zaak zelve, dan verstaan we den blakenden toorn niet, waarmee men tegen deze benoeming uitvaart. Op welk beginsel toch rust het universitaire leven aan onze publieke hoogescholen? Natuurlijk op geen ander dan op demen- schelyke rede, als op het terrein der wetenschap souverein. Juist dus dezelfde grondslag, waarop ook de heer Bolland staat. Hy zelfs met strenger consequentie dan menig ander. Dat hy principieel tegen het gezag der Openbaring in verzet komt, is alzoo, op dit standpunt, volkomen in den haak. En indien er van misplaatst zijn aan de Leidsche Universiteit sprake is, dan geldt dit veeleer van den heer Gunning, dan van zijn komenden collega Bolland. Al wie tegen het vrije en voor het publieke Hooger Onderwijs party kiest, handelt uit dien hoofde in hooge mate onbillyk, door den heor Bolland hard te vallen. Dat hy in kunde achter zou staan by de heeren Spruyt c. s., zal wie van zyn vele ge schriften over wy8begeerto kennis nam, even min kunnen beweren. Geniaal is bij zeker niet, maar welke facul teit zou compleet blijven, zoo ge er alle i.iet- geniale tabbaard-dragors uit verwijderen wildot. Neen, willen De Tijd c. 8. een principiëel standpunt innemen, laat men zich dan niet aan den heer Bolland ergeren, maar doen, wat de Calvinisten hier te lande en de Roomschen elders deden, en alle Hooger Onderwijs, dat weigert zich op het fundament der Openbaring te plaatsen, verwerpen. Alleen wio zoo durft handelen, toont be ginselen te eeren. Daarentegen een ongeloovig onderwas, als dat aan onze publieke Hoogescholen, d e facto te steunen, en dan te knorren, als oen Bolland benoemd wordt, is aan derden een toorn koelen, die gekeerd mo93t tegen zichzelf. Onder het opschrift „Een zwakke bezem" verklaart De (a.-r.) Nederlander verbaasd te zyn over de verontwaardiging van conser vatieve bladen ter zake van prof. B.'s be noeming. Het blad scbryft: „Dat ook wy het diep betreuren, dat onza universiteiten den bodem van Gods Woord hebben verlaten, bebosven wy waariyk r.iet te zeggen. Maar betaamt het hun, die dit krachtens hun beginselen gewild hebben, klachten aan te heffen, telkens wanneer zy de consequenties van eigen beginsel ondervinden, en dan de regeering, die overeenkomstig die beginselen handelt, om de ooren te slaan? Wat doet deze regeering anders, dan al haar voorgangstors, except het kabinet-Mackay, gedaan hebben? Professor Bolland breekt den Pentateuch af. Het is inderdaad te betreuren. Maar wat heefc dan professor Kuenen gedaan? Professor W. C. Van Manen is hoogleeraar, en nog wel in de godgeleerdheid. Voor hem is geheel het Oude Testament niets anders dan een stuk oud-Israëlietische letterkunde. Welnu! Wie heeft dien hoogleeraar benoemd? Do conservatieve minister J. Heemskerk Azn.; de man, door Dagblad en Tijd steeds hoogeiyk geprezen. Hoeveel hoogleeraren zyn er in LeideD, hoeveel aan de andere ryksuniversiteiten, die den Pentateuch anders opvatten dan professor Bolland? En kan een regeering veel anders doen dan uitvoering geven aan de voorstellen van de deskundigen, door haar voorgangsters zeiven benoemd; in casu, de curatoren? Dat men den minister Van Houten niet wil, begrepen wy; ook dat men hem niet wil om zyn kieswet. Maar men heeft, dunkt ons, geen recht professpr Bolland te gebruiken als een bezem om hem er mee om de ooren te slaan. Wil men zulke bezems, dan zyn er wel betere te vinden l De bekende afgevaardigde mr. L. Haffmans juicht in het Venloosch Weekblad de in voe ring der kilometerboekjos toe, hetgeen hem niet belet, eenige bepalingen, die men in do Beknopte Handleiding voor de houders van kilometerboekjes vindt, af te keuren. Ia de eerste plaats de bepaling, dat, zoo do gebeele reis minder dan 6 kilometers bedraagt, daarvoor toch 6 kilometers in rekening wor den gebracht. Dit is hoogst onbiliyk. Te meer, omdat daardoor vooral de kleine man wordt getrof fen. Beneden 9 cents kan deze geen gebruik van den spoorweg maken, al wil hy zich slechts 2 kilometers verplaatsen. Van station Venloo byv. naar station Blerik zyn slechts 2 kilo meters en daarvoor moet men nu ia plaats van 3 cents 9 cents betalen. Vroeger liet het zich nog oenigszins ver klaren, dat er geen plaatskaaitjes beneden ze ker bedrag afgegeven werdeD, maar nu door de kilometerboekjes het betalen met centen heeft opgehouden, is er geen reden denkbaar, waarom er moer kilometers in rekeDing worden gebracht, dan men verplaatst wordt. Dit is in lynrecbten stryd met hetgeen op bl. 4 van de Beknopte Handleiding staat: „De kilometerbovkjïs geven het recht op 1000 kilometers, af te leggen over de lynen der Staats- en Centraalspoorwegen." Nu vraag ik: Waar biyft dat recht op 1000 kilometers, wanneer een werkman alleen tus- schen Venloo en Blerik reist en hem daarvoor telkens 6 kilometers worden afgeschreven? Dat recht krimpt dan in tot 333 kilometers. Is zoo iets geoorloofd? Vooral heden ten dage, waar elk er op uit is om het lot der minvermogenden te verzachten? Heeft de man, die deze bepaling maakte, dan nog nooit iets van het bestaan der sociale quaestie ver nomen? Hoe onwaarscbyniyk zulks ook moge zyn, daar men byna van niets anders leost en hoort, gij moet het veronderstellen. Anders zou b\j den kleinen man, aan wien de Maat- scbappy 1000 kilometers schuldig is, niet met 333 afschepen. Een tweede gebrek der kilometerboekj s is de waarborgsom van 5, welke voor alle klassen dezelfde is. Voor de eerste klasse be- teekenen die 5 niets, voor de tweede weinig, maar voor de derde klasse zjjn zy zeer bezwa rend. De waarborgsom is voor velen een hin derpaal om zich een kilometerboekje derde klasse aan te schaffen. Nu zegge men niet: „Wie 15 op de been kan brengen, kan ook 20 by elkaar krygen," want het verschil tusschen 15 en 20 is even groot als tusschen 15,000 en 20,000 en niemand zal zeggen: Wie 15,000 kan betalen, kan ook 20,000 betalen. Oneindig grooter is het getal dergenen, die geen kilometerboekje derde klasse kunnen ne men, omdat zy geen ƒ15 beschikbaar hebben. Voor dezen bestaan er geen kilometerboekjes en dus geen prysverlaging. Willen zij per spoor reizen, zy zyn gedwongen gewone plaats kaartjes te nemen en dus byna het dubbele te betalen van hetgeen de rei3 zou kosten met een kilometerboekje. De stakkers komen in hetzelfde compartiment te zitten met lieden, die veel boter koop reizen dan zy. En waarom? Ómdat die lieden by machte waren een kilo ma terboekje te koopen en zy niet. Hoe grie vend l Omdat men armer is dan een ander, moet men meer betalen. Er is erger. Te gelyk met hen stappen hee ren en dames in den trein, die eerste klasse reizen, en na lang zoeken, waar het't best is, in prachtige compartimenten plaats nemen, terwyl zy in de naakte rytuigen derde klasse gestopt worden. Vroeger troostten zy zich met te denken: „Die heeren en dames betalen het dubbele van betgeen wy betalen en mogen het dus wel wat beter hebben." Helaasook die troost is hun door de kilo meterboekjes ontnomen. Do heeren en dames in de eerste klasse betalen thans niet meer dan zy, die zonder kilometerboekje derde klasse reizen. Ziedaar oen paar gebreken der kilometer boekjes, gelyk zij thans zyn. Het is hoog noo- dig, dat daarin] verboteiing komo. Onze wet gever staat op het punt aan den vierden stand het hecht van staat in handen te go- ven, m. a. w. baas in het land temakoD,on nu zouden de Staatsspoorwegen den vierden stand voor het hoofd stootonNeen, dat kan de bedoeling niet wezen. Er moet iets op ge vonden worden om de kilometerboekjes onder aller bereik te breDgen. Zou men voor derde klasse geen boekjes van 100 in plaats van 1000 kilometers kunnen maken, die dan 1.50 zouden kosten en met de waarborgsom ad ƒ0.25: ƒ1.75? In elk geval dient de bepaling, dat er toch 6 kilométora in rekening worden gebracht, al maakt men er minder, te vervallón. Quaestiën van politieken en maat- schappelyken aard. De Gelderlander wUst op de verkeerde gevolgen van al te yverige en ongevraagde inmenging van jeug dige en onervaren personen in quaestiën van politieken en maatschappeiyken aard en zegt o. a. Er heerscht thans een strooming, vooral by het jongere geslacht, om 2&h met de openbare zaken te bemoeien, in vergaderingen, door motiën en verzoekschriften. Op zicbz3lf juichen wy die beweging toe, ze getuigt van volksgeest, van „public spirit", van belangstelling in de algemeene aangele genheden. Er zyn echter twee zaken, waarop wij by do toeneming van dien openbaren geest waar schuwend de aandacht willen vestigen. Eerstens zullen de wetten van Ryk, provin cie en gemeente, de ingevoerde politieke en sociale hervormingen, de koninklyke besluiten, van welk bekwaam Ministerie ook, slechts werken in zeer breeden kring, den toestand in het algemeen verheffend, maar bepaald persoonlyken, individueelen invloed zullen zy nimmer oefenen. De gemeenschap kan er baat by hebben, doch elk persoon op zichzelf niot, tenzy hy geloerd heeft door eigen hoedanig heden en eigen arbeid zich die voordeelen too te eigenen. Tweedons, al wie er niet op bedacht is zich door studie, vlijt, volharding en spaarzaamheid een onafhankelyke positie in den stand, waarin hij geboren en getogen ls, te verschaffen (het is niet noodig, dat men tot een hoogere klasse der maatschappy opklimme), zal, terwyl hy alles verwacht van de wetten en maatregelen der overheid, van de hervormingen, welker komst hem dagelyks in de ooren dreunde, steeds een sukkelaar biyven in de maat schappij, iemand, die, zy het dan ook niet door oen armbestuur, dan toch op andere wyzs bedeeld wordt. Nu is het beter, van overheidswege bedeeld en gepensionneerd te worden dan teruggestoo- ten en verlaten te wezen; maar de burger- ïyke protectie, zich uitstrekkende tot aan het graf, kan toch wezenlyk geen ideaal zyn, dat de jonkheid van Nederland zich heeft voor te spiegelen. Nooit zal de Staat of de gemeente iemand voldoende kunnen helpen, die zichzelf niet weet te reddendat kan alleen het medciyden, de liefdadigheid, die zich in byzondere gevallen ontfermt over het onvermogen en de ellende, die zy aantreft. Voor zulke bijzondere gevallen kunnen geen wetten gemaakt, geen verorde ningen getroffen worden. Bovendien zou men de personen misseD, die ze moesten uitvoeren. Niet van iederen ambtenaar kan men ver wachten, dat hy een byzonder medelydend, byzonder weldadig menech zy. Het is derhalve de jonkheid aan te raden, zich niet te veel in te laten met het bestier der openbare zaken, en dat meer toe te ver trouwen aan de ouderen en wyzeren. In de jeugd, in de jongelingsjaren is het de tyd van studeeron, studeeren niet alleen op middelbare en hoogeschool, maar in den winkel, op de werkplaats, in de fabriek, op het atelier. Men moet steeds yveren, om anderen in bekwaamheid te overtreffen, doch juist daarom de kunst van luisteren, de kun3t van afzien leeren. Ontvangeneene uitg-breide keuze in bovenstaande Artikelen. Vriendelyk aanbevelend, 2580 30 vsn eeno -werkelijk C«ede, onvcrralsehie Zeepwaarborgt hot behoud van een frisch teint. Koopt daarom voor uw Toilet Doering'» Keep met den Uil. De uitwerking is verrassend en zy is voor slechts 25 Cents» per stuk overal verkrygbaar. 1469 14 2479 22 AMERIKAANSCH UNIVERSEEL-INSTRÜMENT. Doelmatige, prnctische uitvinding, van bet beste Amerfikaansche materiaal. In het ho le hecht, dat afgeschroefd kan worden, bevinden zich 10 voor het dagelyksch gebruik noodjge voorwerpen, als: Boor, Priem, Schroevendraaier, §p)jkcrtang, Bijtel», enzenz. Door eene aan den onder kant gemaakts inrichting is ieder werktuig door eene eenvoudige beweging er in te zetten, en na gebruik evenzoo snel weder door een ander te vervangen. Prys ƒ1.80, porto 10 Cts., Rembours 15 Cts. extra. Van af 3 stuks franco. Postzegels worden in be taling genomen. 2533 25 B. 19URWITZ, Maastricht. INRICHTING 1260 10 BILJARTEN. Zeer billijke prijzen!!! OUDE VEST 35, LEIDEN. 1444 30 0-5 KG. f 0.10, 5-10 KG. f 0.15, 10-20 KG. f 0.20, 20-25 KG. f 0.21, 25-30 KG. f 0.22, 30-35 KG. 0.23, 35-40 KG. 0.24, 40-50 KG. 0.25.

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 5