Politie. met eeno bepaling, betrekkelijk het weder- recbtilyk gebruik van namen, enz. "Wat hot eerste ontwerp betreft, hadden sommige leden gewonscht, dat de daarbij bedoelde regeling vollediger ware geweest, terwijl anderen -alsnog duidelijker en stelliger wenschten uiteengezet te zien 'wat in het handehregis'er zal werden openbaar gemaakt, terwijl men tevens verduidelijking wenschte omtrent de vraag of het handelsregister al of niet uitsluitend bestemd is voor kooplieden en den handel. Yan éóne zijde werd de wenschelijkheid betoogd, om liet handelsregister te doen dienen voor de publicatio van alles, wat betrekking hetft op de handüings-bovoegdheid, den ver- mogmi-rechtelijken toestand, en de aan sprakelijkheid van personen, voor zoover de wet op nbaarmaking daarvan beveelt, of deze als voorwaarde stelt voor do werking tegen over dorden; en wel zonder dat te dien a nzien onderscheid zou te maken zijn tusschen kooplieden en niet-kooplieden. Het hier ontwikkelde denkbeeld werd door anderen krachtig bestreden, omdat men vreesde dat het register zoo omvangrijk zou wezen, dat het voor het doel niet meer bruikkaar zou zijn. Eveneens vond bestrijding het denkbeeld van andere leden, die alles, wat den persoon des koopmacs betreft, in het handelsregister zouden wenschen op te nemen, o. a. ook buwelijkscbe voorwaardtn van kooplieden. Do bestrydors van het denkbeeld achtten het beter, dat feiten als huwelijksche voorwaarden volgons algemeen geldende bepalingen worden geconstateerd, en niet voor den koopman nog eens afzonderlijk moeten werden ingeschreven. Sommige leden hadden liever gezien, dat dit ontwerp en dat betreffende de firma buiten het Wetboek afzonderlijk werden geregeld, maar geantwoord werd, dat in het stelsel der R goering do regeling van het handels register inderdaad in het Wetb. van Kooph. thuisbehoort. Wat het tweede wetsontwerp betreft, werd algemeen erkend, dat eone wettelijke regeling van den fiscus eene dringende behoefte is to achten. Toch verklaarden zeer vele leden over wegende bezwaren to hebben tegen dit ont werp. Do Regeering beoogt misbruiken tegen te gaan, die voortvlo.ien uit het ontbreken van bepalingen, ton aanzien van het handeion onder een anderen naam dan den eigene; zij zoekt waarborgen tegen de deloyale concur rentie en tegen de flesschentrekkery. Voor een deel sloot zij zich ecliter aan by het ont werp der Staatscommissii van 1S79 betreffende de firma, dat met geheel andere bedoelingen was ontworpen. De commissie beoogde do privaatrechtelijke zij Je der zaak te regelen. Haar werk wordt bierdcor uit zijn verband gerukt, en het Regeeringsvoorstel noch voor het eene noch voor het andere doel geschikt. Op haar standpunt had de Regeering een go- heel zelfstandig wetsontwerp moeten sarnon- st llen. Zojals nu gehandeld is, heeft het ontwerp op het handelsregister geen reden van bestaan, zonder dat op de firma, terwijl h.t laatste als aanvulling van het eerste, geheel onvoldoende en boven ien naast ons geldend recht niet in te voeren is. Terwijl men van oordeel va?, dat de voor- ge j ragen regeling tegen de flesschentrekkerij niet3 uitricht, wellicht de zo zelfs bevorderen zal, werd als een practisch middel ter be teugeling van de flesschentrekkerij in over weging gegeven, den rechter de bevoegdheid too te kennen, aan ieder, die zich aan der gelijke handelingen hoeft schuldig gemaakt, het recht te ontzeggen handel te drijven onder een anderen dan zijn eigen naam. Ook werd do meening geuit, dat aüoen door ver scherping der definitie van oplich ing in art. 326 W. v. Str., „listige kunstgrepen" en samenweefsel van verdichtsels" het euvel op afdoende wijze zou kunnen worden be stroden. Ttrwyl anderen meenden, dat de voorgedragen regeling ook wel e.nigon waar borg bevat tegen do flesschentrekkerij, zullen noihtans h. i. ook by de aanneming van de 3 wetsontwerpen nog ettelyke leemten in ons recht moeten worden aangevuld, betrekkelijk dit punt De geldende wet tegen de deloyale concurrentie zou overigens krachtiger t lyken, indion niet vaak door de jurisprudentie eene zeer beperkte toepassing van art. 1401 B. "VY. werd gegeven. Van verschillende zijden werd betwijfeld of de Minister zich wel voldoende rekenschap heeft gegeven van het verband, dat zal be staan tusschen de nieuwe bepalingen en de bestaande voorschriften van hot Wetb. v.Kooph., die daarnaast zullen blijven gc-lden. Afgezien hiervan achtto men het irrationeel en beden kelijk bfj eene vennootschap onder eene firma tweeërlti publicatie voor te schry ven; één van de firma in het handelsregister, met verdere openbaarmaking in afzonderlijke by bladen van do Staatscourant, door tussehenkomst van bet bureau van den industriëelen eigendom, en eene andere, geheel vtrschillend geregeld, door ioscbryving van de akte of een uittreksel daarvan in andere registers, en verdere open baarmaking door de venr.ooten zelven in de Staatscourant en in locale bladen. Dit i3 in tegenstelling met het ontwerp der Staatscom missie hetwelk in die fout niot vervalt in hooge mate omslachtig en verwarrend en kan tot menige quaestie leiden. Of de wet geving op do vennootschappen had te gelyk herzien en met het handelsregister in ver band gebracht moeten zyn, öf alle3, wat de openbaarmaking der vennootschappen betreft, had by dit ontwerp moeten zyn geregeld. Vry algemeen verklaarde men instemming met het stelsel, om niet iederen koopman to verplicbton zyne firma in het handelsregister te doen inschryven. Yoor kleine kooplieden achtte men dit inderdaad niet wel uitvoer baar. Mocht het, gelyk men aannam, de be doeling zyn, de verplichting op te leggen tot inschryving der firma, zoodra deze afwykt van den eigen naam, dan zouden vele leden verre de voorkeur geven aan eon uitdrukkeiyk voorschrift, waarby werd bepaald dat degene, die een firma wil voeren „niet in overeenstem ming met zyn eigen naam en voornaam," ver plicht is die firma te doen inschryven, hoewel enkele leden meenden dat men dan eenigszins verder zou gaan dan de Regeering. Wat het derde wetsontwerp betreft, juichten verscheidone leden het toe, dat onze wet geving ieders verplichting, om zyn eigen naam te voeren, in beginsel zal erkennen. Men had evenwel gaarne de strafbepaling wat ruimer gesteld gezien. Wat betreft de strafbepaling, welke de voorschriften van het ontwerp be treffende de firma zal sanctioneeren, hadden vele leden de verplichting om den naam als firma in het handelsregister te doen inschry ven, als positief voorschrift willen zien opge nomen in den nieuwen lsten titel bisvan bosk I W. v. K. In het strafrecht ware dan a:n een dergelyk voorschrift de sanctie te geven. Afgezien hiervan echter meenden vele leden, dat het stelsel der Regeering op losse schroeven wordt gezet door invoering in de strafbepaling van het woord „wederrechtelijk, want van tweeën een: óf wel het in handel, beroep of bedryf voeren van een naam, niet in overeenstemming, hetzy met de geboorte akte, hetzy met do ingeschrovea firma is altyd wederrechtelijk en dan is de bijvoeging overbodig, öf de Regeering acht dit in sommige gevallen toegelaten, doch dan moet by de regeling van de firma een ander stelsel ge huldigd zijn dan dat van de Regeering. Bleef het woord „wederrechtelijk" in de strafbepaling gehandhaafd, dan meönd8n deze leden, dat hierdoor de interpretatie van de bepalingen omtront do firma zou worden be moeilijkt. Ook wilde men geen onderscheiding tu schen mondeling en schriftelijk gebruik der firma; ia elk geval moet in prijscouranten, adver- tentiëD, winkel-opschriften, op uithangborden, enz. geen andere naam gevoord mogen worden dan de eigen naam of de ingeschreven firma. Do bepaling zou anders haar doel missen. Niet gewenscht achtte men het ora de be paling, gelijk zy luidt, ook toe te passen op letterkundigen en dagbladschrijvers, die onder een pseudoniem schrijven. Gevraagd word o. a. of ook niet de procuratie houder, cie als zoodanig eene niet ingeschreven firma ondertoekent, strafbaar behoort te zyn. De straf van art. 435 W. v. Strr. (boete van ten hoogste 150) achtte men vry algemeen te laag. De verschillende artikelen van de drie wetsontwerpen gaven overigiD3 nog tot eon breede critiek aanleidiDg. Langhal. Naar aanleiiing van de tijdingen uit Atjeh, is Zaterdag te Amsterdam een telegram uit Langkat ontvangen, meldende dat de veilig- hu.'stoestand in dat landschap in elk opzicht hoogst bevredigend is. Ebl Geveilde percoelen. Gehouden verkooping aan Den Burg albier op Zaterdag 4 April 1S96, ten overstaan van: 1. A. Van Leeuwen, notaris te Leiden: Vier percetlen bouwterrein, onder Zoeterwoude, naby Leiden, samen groot ongeveer 16 aren, 64 centiaren, samen in bod 4750, kooper do heer Th. Segaar qq., voor 6950. 2. Mr. J. A. F. Coebergh, notaris to Leiden; Het winkelhuis, Oude Ryn 22, in bod 4500, kooper de heer L. v. d. Laan qq.; hit huis, St.-Jorissteeg 17, in bod ƒ1025, kooper de heer B. Mol. 3. Mr. L. M. J. H. Kerstens, notaris te Leiden: Het huis, Minnobroersgracht 19, in bod 850, kooper de heer J. Van Duuren, voor ƒ860; het huis, 1ste Looierstraat 2, in bod 450, kooper de heer P. L. Neuteboom qq., voor ƒ480; het huis, Doelenacht.rgracht 6, in bod ƒ95, kooper de heer A. Van 'c Riet qq., voor ƒ101. 4. I. J. Ter Laag Czn., notaris te Leiden: Het winkelhuis aan do Mare 72, in bod 8000, kooper de h9er J. HoogewerfF qq., te Rot terdam. In verband met een in den nacht van Donderdag op Vrydag, van 2 op 3 April jl te Voorburg gepleegden diefstal van timmer mansgereedschappen, is te dezer stede een onderzoek naar de vermiste voorwerpen inge- stel i. Hitrby is gebleken, dat 9 platte schaven, gemerkt met do letters J. K. en G. W. V., benevens een beitel, verkocht zyn by den uit drager I. Lotte, wonende in do Groenesteeg No. 18 alhier, die Vry dag-avond de schaven en Zaterdag d. a. v. des middags den beitel weer van de hand heeft, gedaan aan twee hem onbekende personen. Bedoelden personen wordt verzocht, ook in hun eigen belang, van het koopen der gereed schappen mededeeling te doen aan het Qom- mi3sariaat van Politie alhier. Gemengd Nieuws. In den laten avond van Zondag jl. hooft men door openschuiving van oen raam eener woniDg aan de Kal vermarkt, van welk perceel de bewoners met de Paasch- dagen afwezig waren, een zestal potten mot geraniums en een paar grooto luxo bloem potten zonder planten ontvreemd. De politie, met het gebeurde in kennis gesteld, deed onderzoek, ten gevolge waarvan het gestolene opgespoord en de, dader gearrestoc-rd werd, zoodat hy zijne gerechte straf niet zal ont- loopen. Een der Paaschdagen werd voor dronkenschap per handwagen naar het politie- bureel gebracht een jongeD, dio door het ge bruik van sterken drank zóó ver buiten westen was, dat hy niot eens zyn naam en leeftijd kon opgeven. Eerst by zfjn ontslag was hy daartoe in staat en het bleek toen dat by nog maar 14 jaren oud was. Dat belooft iets! De politie doet in dezen onderzotk. Gistermiddag omstreeks drie uren heeft ten huize van den brigadier Do Swart, aan de Janvo'ssenstoeg alhier, een schoorsteenbrand plaats gehad. Het vuur is onmiddellyk door bet aanwenden van een kardoes gedoofd, zoodat de woesburgers, die mot hunne spuit waren uitgerukt, geen water daarmede behoefden to geven. Door de politie alhier is proces- verbaal opgemaakt tegen een 68 jarigen invalide, die in het Van-der-Werf-park in tegenwoordigheid van nog zeer jeugdige meisjes door onwelvoeglijke dingen aanstoot had ge geven. Gedurende de beide Paaschdagen zyn er met de Hpllandsche IJzeren-Spoor weg- maatschappy en do Staatsspoorlyn Leiden Utrecht heolwat menschen de stad uitgegaan en ingekomen. Op de lyn der Hollandsche IJzeren-Spoor wcg-maatscbappy tusschen Amsterdam en Rotterdam liepen gisteren een achttal extra- treinen, daar de gewone treinen de talrijke reizigers niet konden vervoeren. Te 10.15 vertrok gisteravond nog een extra trein van Rotterdam naar Amsterdam. De Parysche trein ondervond gisteravond 26 minuten vertraging. De stoomtrams mar Katwyk enNoordwyk reien met goed bezette wagens, maar vooral die tusschen Leiden en Haarlem waren in het ty2onder op eersten Paaschdag, to:n de zon meer scheen en het niet regenachtig was als op den tweeden 'dag, soms stampvol. Enkele treinen telden zelfs vyf geheel gevulde waggons. Tal van wielrijders uit Noord- en Zuid- Holland maakten eveneens een fietstochtje naar de bloemenvelden tusschen Leiden en Haarlem, die oen prachten aanblik aanbieden. Aan beide zy den van den weg staan de prach- tigo bollen in vollen bloa. Aan de hyacinten, die in alle kleuren prijken, kan de liefhebber zyn hart ophalen. Wanneer het weder gunstig blijft, zulien de omstrtken van Leiden en Haarlem a. s. Zondag zonder twyftl een zeldzaam schouwspel aanbieden. Op Zondag'5 April (lsten Paasch dag) had de „Haagsche Athletenclub" een wi RrwegwodstrJjd Den JliigL?iJen en terug, afstand 20: KM., uitgesclm ve Om 2 uren verschenen aan de start 15 deelnemers. Buitengewoon hard gingen ze af en reads by het „Roooibuis" hadden 4 ryders een belangryken voorsprong op do anderen gekregen. Aan het keeipunt verschenen het eerst de hoeren lo. H. Van Koolbergen (Leiden), 2o. Van der Knoop (Vlaardingon) en 3o. Van der Tuyn (Den Haas). Da uitslag was dat H. Van Koolbergen het eerst de eindstreep overvloog, onmiddellyk gevolgd door Van der Knoop. 3de was Van der Tuyn, 4de Besselink en 5de Byleveld. Eene te 's-G ra ven hage opgerichte nieuwe rytuigonderneming is voornemens met omnibus rytuigjes een passagi.rsvervoerdienst tusschen verschillende deelen dier stad, voor- namelyk de niet aan de tramlyn gelegen wijken, in te voeren tegen een goedkoop tari.-f. Aan de uniform-dragende politie beambten te Rotterdam is nogmaals in herinne- ri g gebracht, dat zy op militaire wyze hebben te gro.ton de officieren van land- en zeemacht, schuttery en weer'oaarhtid. Zondag-avond ruim halfacht werd te Amsterdam de brandweer gealarmeerd voor oen uitslaanden brand aan de Nassaukade 342. De bewoner van de eerste verdieping, de heer Muller,, had eonigen tyd by lamplicht zitten werken en om beter te kimnen zien, do lamp uit den hanger genomen en op een sigarenkistje geplaatst. Het gevolg was, dat de lamp omviel en eenige stukken goed door de brandende petroleum werden aangestoken. De vlammen lichtten nogal schade aan in het vertrek, doch de brandweer slaagde er in met een slang op de waterleiding het vuur te dooven. Het beschadigde was verzekerd. De rechtbank te Utrecht deed uitspraak in de zaak tegen D. Roekei, be klaagd van mishandel.ng niet dooielyk ge volg, 9 Feb. jl. te Am rsfoort gepleegd. Btkl. werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. De eisch van hst O. M. was V/% jaar. Ter voorkoming van gevaar, wordt hel zeildoek, waarmede het kruitmaga- zyn by Amsterdam aan den Haai le mm er weg (in welks onmiddellijke nabyheid eene hei machine werkt) is behangen, thans door een brandspuit gedurig bespoten. Op den Ryswykschen weg is door de stoomtram der Haagsche Tramweg- maatschappy, komende van Delft, een man overreden en gedood. Het lyk werd herkend voor dat van den 63 jarigen timmerman J. S., wonende Z. Binnensingel te 's Gravenhago. Voor het Hoog Militair gerechts hof te Utrecht is in hooger beroep behandeld de zaak van den lsten luitenant van het 2de rog. huzaren to Den Bosch, J. J. V. Q., die door den krygsraad te 's-Heitogenbosch wegens schaking op 20 October 1895 tot 6 maanden gevangenis was veroordeeld. De advocaat-fiscaal betoogde dat de bekl. het minderjarige meisje J. M. De R., met haar persoonlijke toestemming, doch zonder mede weten van haar ouders, naar Brussel heeft medegenomen, daar eenige dagen met haar in een hotel heeft doorgebracht en daarna over Rotterdam naar Amsterdam gereisd is waar hy haar heeft in den kost besteed, met het oogmerk haar, aangezien hy naar Amers foort verplaatst was, in zyne nabyheid te hebben. De straf voor dit misdrijf, door den krijgs raad opgelegd, achtte de advocaat-fiscaal te gering, waarom hy hooger beroep by het Hof had aangeteekend. De verdediging werd gevoerd door rar. Jos. Van Kaalte, uit Rotterdam, die begon met op te merken, dat uit een algemeen oogpunt van moraal niet kan gezegd worden dat de beide jongelieden zooveel erger gezondigd heb ben door op reis te gaan, dan zy te voren deden toen zij reeds in intieme verstandhou ding leefden. Pleiter gaf het den advocaat fiscaal gaarne toe dat by den beklaagde het eerst het denkbeeld van de ontvoering was opgekomen. Ware het anders, het meisje zou dan in een zeer slecht licht verschynen. En dat bekl. de uitvoering van het plan bekostigde on dus mogelyk maakte, ook dat wil pl. geen oogen- blik tegenspreken. Men zou dat, zelfs by een misdryf als schaking, met een eenigszins poë tisch tintje, ridderlijk kunnen noemeD. Maar dat hy zuik een zware straf verdiende als de advocaat-fiscaal nu voor hem geëischt had een jaar gevangenis - bestreed mr. Van Raalte ten eenenmale- Bekl. had zelfs nog inlichtingen gegeven, ten gevolge waarvan het der moeder later gelukt was h^ro dochter weder in de ouder lijke woning terug te halen, en zoowel de vader als de moeder hadden beiden verklaard dat zy de dochter voor meer schuldig hielden dan den beklaagde en voor dezen op een lichte straf aandrongen. Pleiter achtte niet alleen de straf te hoog, maar hy drong aan op niet ontvankolyk ver klaring van den auditeur militair in deze strafverfolging. Do advocaat-fiscaal volhardde by zyn eisch. Omtront do instorting van het kerkgewelf te Nymegen deelt „De Geld." het volgende mede. Onder een 150 M1. groot stergewelf was men bezig het hout, waarop het was gemetseld, uit te nemen, toen door welke oorzaak is niet met zekerheid te zeggen het gewelf instortte en in puin door 4 verschillende stei gers heenviel. Op de steigers bevonden zich de opperlieden Gerrit Van Megen en IJendrikus A lr-rs. Van Megen werd geheel onder de neervallende steenen en het bout bedolven en levenloos to voorschyn gehaald, terwyl Aalbers zulke zware inwendige kneuzingen bekwam, dat dr. Nicolaï, die hem de eerste hulp ver- leendo, zijne opneming in het ziekenhuis noodig achtte. De heer B. J. Claasse, opzichter by het werk, bekwam eenige verwondingen aan hals en hoofd, dio door denzelfden geneesheer op dj plaats werden verbonden. Vier andere werklieden, die zich onder hot vallen der materialen wisten te redden, kwamen met lichte verwondingen vrij. Van Megen was gehuwd, doch had geen kinderen. Aalbers i9 vader van drie kinderen. Zyn toestand was redtlyk wel. De heer Claasse werd per rijtuig naar z\jne woning vervoerd. Zjjne kwetsuren zyn zonder gevaar. Door de politie is een rapport opgemaakt, dat door den commissaris persoonlijk te Arn hem is ingediend. Van deskundige zyde vernam het blad, dat het gewèlf reeds gedurende ruim een uur ge heel vry stond. Als oorzaak veronderstelt men, dat by het neerlaten der groote formeelen éón dezer tegen de graadbogen heeft gestooten, waardoor het gewelf is ontzet. Do werklieden zyn tegen ongelukken verzekerd. Het huis, toebehoorende aan en bewoond door do wed. Hovestreydt, te Oeken, een buurtschap van Brummen, is een prooi der vlammen geworden. Het rieten dak maakte, dat in minder dan geen tyd het geheele gebouw totaal vernield was. Van den inboedel is zoo gosd als niets gered; een paar geiten bleven gespaard. Alles was tegen brandschade verzekerd. De oorzaak is onbekend. Door een Tosselsch visschor is in zijn net opgehaald het lyk van Bakker, die in den storm van 27 Maart jl. omkwam. Hy was schipper op „T X 108." Achter Den Hoorn is op strand aangedre ven het vi8ScheTsvaartuig „U. K. 312," dat op 27 Maart jl. verongelukte. Ook spoelde te Tessel niet ver van daar het lijk van een Urker visscher aan, op den linkerarm geteekend met de letters H. D. V. Na lijkschouwing door dr. "VVagemaker is het naar Urk vervoerd. De lyken van de gebroeders Cornelis en Gerbrand Visser zijn nog niet gevonden. Naar matige berekening beloopt de schade aan de vaartuigen van Tessel, ten gevolge van den storm van 27 Maart, zooveel, dat de deelhebbers aan do onderlinge zeeassuraDtie, aldaar gevestigd, 40 per ƒ1000 zullen moeten betalen. Schippers en visschers, die voor ƒ4000 verzekerd waren, moeten dus ƒ160 opbrengen. Het zal velen bezwaarlijk zyn hun deel te voldoen. Don heer C. Honigh, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Zwolle, die Zaterdag eenigen tyd op de wandelwegen in het nieuwe werk op een vélocipóde reed, is oen ongeluk overkomen. Toen hy des na middags niot te huis kwam, is mèn des avonds en gistermorgen ze3r vroeg naar hem gaan zoeken. Men vond toen eerst zijn rywiel en daarna zyn lyk in den grooten afrit; vermoedelijk heeft hy by het afryden van dien afrit niet voldoende kunnen remmm en is zoo in den vyver gekomen. De heir Honigh, die eerst gedurende 7 maanden te Zwolle in functie was, werd algemeen geacht. Een vreeseiyk ongeluk heeft Zondag op de Schelde plaats gehad. In de Belgische bladen vindt men daarover de vol gende bijzonderheden. De sleepboot „Virginio", kapt. Tulpinck, sleepte Zondag-morgen vier schepen; twee daarvan, het een geladen met zand en het ander met hout, waren aan het boord v-an- de sleepboot bevestigd, de beide andere door middel van een tros van dertig meter lengte. In de nabyheid van Moerzeke gekomen, sprong d9 stoomketel van de „Virginie"; de sleepboot en het schip met zand zonken en byna alle opvarenden ver loren het leven. Alleen kapitein Tulpinck en de schipper van het houtschip, die ruim dertig meters verder in het water terecht kwamen, werden door visschers gered. Da lyken van vier personen werden weggeslingerd over de boomen. Ten gevolge van den ont- stanen schok is ook een in de buurt liggend schip gezonken. Do slachtoffers zyn: twee rivierloodsen, de machinist on twee zoons van den kapitein der sleepboot, de schipper van het zindschip met vrouw en drio kind. ren, de vrouw en twee kinderen van den schipper van het houtschip. Tot dusver zyn nog slechts vier van de twaalf lyken gevonden. Men vond ook nog een dooden hond. Zooals men kan begrypen, was oen groote volksmenigte aanstonds ter plaatse gekomen. Ook het parket van Dendermonde en ce gendarmerie van Hamme, zoo m.ldt het „Hbl. van Antw.", zyn naar do plaats dor ramp gesneld, om aanstonds een onderzoek in te stellen. Uit dit onderzoek bleek, dat de verbrijzelde schepen, „Aristo", schipper Huygebaert, en „Père Baptiste", schipper Van Hoock, ver zekerd waren. Do stoomboot was zulks riet. Het houtschip is 's avonds naar Dender monde gesleept en tot naby de Veerbrug ge bracht. Nadere byzonderheden luiden De ontploffing had plaats tusschen Vlas- senbroak en Baasrode, ter plaatso, genaamd Ter Kiele. De vier lykon werden gevonden op den 09v^r. De zoon van Tulpinck lag met open gereten borst. Schipper Van Hoeck, hoewel niet dood, is erg gekwetst aan hot hoofd. Hy wordt ver zorgd by den heer De Noefs, agrnt van den sleepdienst. De lyken zyn naar Moerzeke gebracht. Drie visschers zijn aanstonds naar do andere lyken begonnen te zoeken en worJen hierin geholpen door talryke oeverbewoners. Het is een moeilijk werk, daar de stroom sterk is. Do Virginie" is geheel in stukkpn geslagen, en het zandschip steekt slechts met het achtergedeelte boven wattr. Kapitein Tulpinck was ook door den schok in het water gevallen, doch hoeft zi.h zwem mende kunnen redden. De „Virginia" sla pto do ?chopen niet naar boven, maar kwarn van Dendeimonde naar Vlassenbroek, waarvoor zy bestemd waren. De toot hoorde toe aan don hter JoJlet, maar was voor zes maanden door kapitein Tulpinck, insgelijks van Antwerpen, afge huurd. Schipper Van Hoeck, op wiens vaartuig kapitein Tulpinck zich bevond, is de schoon- broer van dezen laatste. De schok der ontploffing deed Tulpinck in het met zand gevulde fuim vallen, terwyl Van Hoeck overboord werd geslagen. De eerste kwam by het zinken van het schip boven, tegeiyk met de brokken van het uiteengerukte vaartuig. Da tweede kon zwemmende den wal bereiken. Do vrouw verdronk dus in de kooi. Do dooden zijn de stuurman en de machi nist van do „Virginio", de zoon van kapitein Tulpinck, de vrouw van Van Hoeck en hare vier kinderen en schipper Huygebaert met zyne vrouw en vier kinderen. Totaal dertien doodan. De brokken w.n de „Virginie," yzeren platen, buizen en stangen werden 3 tot 400 meter ver op den oever terug gevonden. Al dia voorwerpen zyn verwrongen, ak- waren het verfioaimeUe stukskens papier. Do schepen, cie achteraan voeren, hebben voor zoovetl men tot hiertoe weet, geen letsel bekomen. B.halve de leden van het perket en de gendarmerie van Hamme, zyn ook do heer De Vuyst, conducteur, en z(jn rivierwachten insgelijks ter plaatse voor liet ambteiyk onderzoek. Op ktt gezonken schip is een signaal geplaatst. De overlevenden zyn door het parket ondervraagd. Volgens uit Kaapstad verzonden telegrammen heerscht in Zuid-Afrika de veepest. D.-ze werkt belemmerend op het transport naar Rhodesia. Het gerucht loopt te Mafeking, dat de farmers in Bechuanaland hun families in. veiligheid brengen, uit vrees dat er algemeene opstand zal ontstaan onder de inboorlingen, die ontevreden zyn over het afmaken van, hun vee. Op een vergadering der inwoners werd be-

Leidsch Dagblad | 1896 | | pagina 2